Fahmi en Sakkaf willen Amerikaanse garantie: ir Gastarbeiders in België demonstreren Helikopter bij Witte Huis neergeschoten Jevtoesjenko biedt fel verzet Zwitsers geven Solzjenitsin permanent visum Twee geluidsbanden niet origineel 99 achtergrond Bericht in Washington Post: Bedoelingen van piloot onbekend Schip met carbid in Skagerrak gezonken Pompidou naar Moskou Politie verweert zich Werkende jongeren betoogden in Alkmaar met vuurwapens Schiet- en steekpartij in Amsterdam /Ij II 3 MAANDAG 18 FEBRUARI 1974 2 Meningsverschillen Politie maakt gewonden Grote woede Panov In diskrediet Essay Vernietigend Ontploffing Commissie MOSKOU (Reuter en AFP) De Russische autoriteiten zijn weer in moeilijkheden gebracht. Naar aanleiding van de verbanning van Solzjenitsin heeft de bekende dichter Jevgeny Jevtoesjenko in een open brief aan radio en televisie in zijn land verklaard dat hij wordt gestraft mogelijk door het Kremlin omdat hij tegen de ver banning heeft geprotesteerd. I (Van onze redacteur in Washington) 10 snnen in de van n de i van het Zij zijn zaterdagavond aangekomen voor hun missie, waartoe vorige week op de topconferentie in Algiers door Egyp te, Syrië, Saoedie-Arabië en Algerije was besloten. Sint Jans Molenbeek verboden. Ze gericht tegen de jongste wending in Belgische kinderen Panov zegt dat de geheime politie zijn schoonmoeder heeft gedwongen haar dochter toestemming tot emi gratie te weigeren. Die toestemming is onder de Russische wet onmisbaar. Hij vreest dat hij nu gedwongen zal worden zware handarbeid te verrich ten om hem zover te brengen dat hij toch zonder zijn vrouw emigreert. auto s. De lider- dook Isver- laden iggen, zeilig. itads- :n op zijn chul- i ge- :van- 16 in ver valt moet Rot- 1, zo zegd, als urge- ervol- ïrtrek zijn i van >P af- n. De :ek te eving d ge- aarop spoor n de zijn i een leime alge- gele- gnew wat t hij e be- Hij e bij ’an S. in de s za- ieden i het ■der- de jaar iten- nnen jlco- iver- ;eer- zo heeft taakt ring, e in „De even imon ■anaf dat •land nuit- rheid i de h ge- f het ngen, beerd i het maar ekre- rijks- ver- De aarop dron- sloeg n in. :acht- Iburg on- was 'ezig. i sa- erche lische 1 ge- rd en degd. aan <x in De Russische balletdanser Valery Panov, een jood, heeft gisteren in een verklaring aan Westelijke journalis ten gezegd dat de autoriteiten trach ten zijn huwelijk stuk te maken door hem te dwingen het land zonder zijn vrouw te verlaten. De 33-jarige Pa nov heeft deze verklaring blijkbaar geschreven even voor de verbanning van Solzjenitisin. i, de r in erle- itrole rugs, n in i le- hun Panov had toestemming te emigre ren zonder zijn vrouw, de 22-jarige danseres Galina, die volgens de auto riteiten nooit een uitreisvisum zal krijgen. Het echtpaar is bij het Ki- rov-ballet ontslagen en mag sindsdien niet meer in het openbaar optreden. dat het Witte Huis (in ieder geval zij die op de hoogte waren van het bestaan van de geheime microfoons) keer op keer deze banden van gesprekken met Dean heeft beluisterd en ze kennelijk het middelpunt achtte van de Watergate affaire. WASHINGTON. (UPI, DPA en Reu ter) Amerikaanse veiligheidsagenten hebben gisterochtend vroeg een gestolen hefschroefvliegtuig van de luchtmacht, dat boven het Witte Huis rondvloog, tot landen gedwongen. Het vliegtuig zweef de toen een meter boven de grond op een grasveld bij het Witte Huis. ontboden om een reprimande in ont vangst te nemen. De dichter, die in de jaren vijftig bekend stond als het „enfant terrible” van de Russische literatuur, zei dat zijn optreden in het gesprek met de bond werd omschreven als „onwaar dige chantage” en dat hem werd voorgesteld een openbare veroorde ling over Solzjenitsin uit te spreken, „maar ik weigerde”. OSLO. (Reuter) In het Skagerrak tussen Noorwegen en Denemarken is gisteren een Noors schip gezonken, dat geladen was met een vracht carbid. Op de plaats van het ongeluk is een wolk van giftig gas ontstaan. De Deense marine-autoriteiten hebben een waarschuwing voor de scheepvaart laten uitgaan dat gas uit het wrak ontsnapt en dat er explosiegevaar be staat. Volgens het Noorse kuststation Tjoe- me gaat het om de 200 ton metende Nordaas die bij goed weer op onver klaarbare wijze is lekgeslagen. De be manning van vier koppen is uit een reddingboot opgepikt. In zijn brief zegt hij onder meer dat „de bloedige misdaden” van het stalinistische verleden bijna onbekend zijn bij de Russische jeugd. Het is duidelijk een antwoord op de officië le argumenten dat Solzjenitsins boek Goelag Archipel uitsluitend bedoeld was om geheelde wonden weer open te halen. Integendeel, de verklaringen van figu ren als advocaat Fred Buzhardt, Nixons secretaresse Rose Mary Woods, Alexan der Haig, en assistent Stephen Bull, variëren van „een vergissing van secre taresse Woods tot „een duistere macht in het Witte Huis” (aldus Haig), slechte apparatuur, en technische toevallighe den. Een van de bondsfunctionarissen vertelde hem dat de afgelasting van de bijeenkomst „correct” was waarbij tevens „ondubbelzinnig” een mening werd uitgesproken over de twijfel achtigheid van mijn politieke ge zicht. Ik weet waar dergelijke uitin gen over de twijfelachtigheid van het politieke gezicht van een dichter ge woonlijk op uitdraaien gevolgd door pogingen om hem via verschil lende methoden in diskrediet te bren gen. Dit is niets anders dan het begin van een poging mijn dichtwerk als geheel in diskrediet te brengen”, al dus Jevtoesjenko. De piloot, de 20-jarige Robert Preston, werd gearresteerd en in een ziekenhuis behandeld aan oppervlakkige schot wonden- Daarna werd hij verhoord. De politie kon nog niet meedelen wat hem tot zijn vlucht had bewogen. Het gezin van de president was afwezig. Solzjenitsin, in gezelschap van zijn advo caat Fritz Heeb, gefotografeerd in Zurich bij het kopen van een bril. De foto’s geven een beeld van de gestolen helikopter, waarop (witte plekken) de kogelgaten te zien zijn en van agenten van de veiligheidsdienst met Robert Preston tussen zich in. Uit Beiroet wordt gemeld, dat het in de centrale raad van de Palestijnse Be vrijdingsorganisatie, de overkoepelende organisatie van de verzetsgroepen, dit weekeinde weer tot heftige meningsver schillen over het standpunt in het con flict in het Midden-Oosten is gekomen. Het Volksbevrijdingsfront, het „Arabi sche Bevrijdingsfront” dat de steun heeft van de Iraakse Baath-regering en enkele andere radicale organisaties ne men een hard standpunt in. Zij wijzen een voorlopige regering van Palestijnse guerrillastrijders voor West-Jordanië en Gaza af, wanneer deze gebieden door Israel in het kader van een regeling zullen zijn ontruimd. Ook willen zij niet deelnemen aan een nieuw stadium in de conferentie in Genève. ALKMAAR (ANP) Circa 700 wer kende jongeren hebben zaterdagmiddag in Alkmaar gedemonstreerd voor meer loon. Na een mars door het centrum van Alkmaar stelden zij op een bijeenkomst een telegram op aan de regering en de partijen in de Tweede Kamer met hun eisen: „Afschaffing van het minimum jeugdloon, minimumloon op 18-jarige leeftijd, geen prijsopdrijving en geen ontheffing van het minimumjeugdloon voor bedrijven”. Aan de gemeenteraden in en het be stuur van de provincie Noordholland werd een telegram verzonden waarin extra aandacht voor de werkgelegenheid wordt gevraagd. De manifestatie heeft tot een conflict geleid tussen de afdeling Alkmaar van het NW-jongerencontact en de landelij ke verbondsraad. De verbondsraad van het NW verbood de afdeling Alkmaar mee te doen aan de demonstratie, omdat de bond het niet eens is met de eis van de werkende jongeren dat aan geen enkel bedrijf ontheffing voor het mini mum-jeugdloon mag worden verleend. De secretaris van de afdeling, Tjeerd Lager, was een spreekverbod opgelegd. De algemene tendens van de redevoe ringen, onder andere door een vertegen woordigster van de katholieke werkende jongeren, was dat de jongeren het wach ten moe zijn. „Als er niet snel iets gebeurt, gaan we over tot harde akties”, was een veel gehoorde kreet. Solzjenitsin had voor zijn vertrek nog een essay achtergelaten, getiteld „leef niet met leugens”, gedateerd 12 februari, de dag waarop de geheime politie zijn woning binnendrong om hem te verbannen. Het stuk doet nu de ronde onder Sovjetrussische intel lectuelen. Solzjenitsin zegt erin, dat bijna el ke Rus elke dag min of meer onder druk staat officiële verdraaiingen als waarheid te aanvaarden, of ze niet openlijk te betwijfelen. Omdat de sovjets „politiek onrijp” zijn en „aangeboren laf” zullen zij niet de straat op gaan „om de waar heid rond te roepen”. Dat is te ge vaarlijk. Maar hij stelt voor: „laten we weigeren dingen te zeggen die wij niet menen”. De publikatie van het bericht over de heropgenomen twee geluidsbanden in de Washington Post heeft het Witte Huis in grote woede doen ontsteken. Generaal Haig belde Benjamin Bradley, hoofdre dacteur van het dagblad, op en kondigde aan dat er een frontaal t egenoffensief verwacht kon worden. Haig zei dat overwogen werd een toespraak via de televisieomroepen te houden, vermoede lijk door de president zelf. Inmiddels is ook bekend geworden dat de geluidsbanden in talrijke handen zijn geweest. Vooral die van de gesprekken tussen president Nixon en zijn toenmali ge advocaat John Dean, nog voordat Dean het Witte Huis had verlaten, maar nadat hij had aangekondigd zijn mede werking te zullen verlenen aan het on derzoek naar de doofpotcampagne. Uit de schaarse details is op te maken De andere, zoals „El Fatah” (de groot ste), de Syrische „Saika”-groep en het „Democratische Bevrijdingsfront” zijn het wel met beide zaken eens. CAIRO (UPI en DPA) De Arabieren willen van de Verenigde Staten de garantie dat scheiding van de Syrische en Israëlische troepen tenslotte zal leiden tot volledige terugtrekking van Israel uit de hoogvlakte van Golan, die het in 1967 had veroverd, aldus diplomaten in Cairo. Dit zou het voornaamste doel zijn van het bezoek van de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, Ismail Fahmi, en diens Saoedi-Arabische ambtgenoot Omar Sakkaf aan Washington. verscheen hij boven het Witte Huis, waar hij werd beschoten. Boven het Witte Huis mag niet gevlogen worden. Een Amerikaanse politievlieger heeft gisteren beweerd, dat Preston de bedoe ling had, zich op het Witte Huis te storten. De politieman, Don Sewell, zegt de gestolen machine gevolgd te zijn, even eens in een hefschroefvliegtuig, terwijl de helikopter zondagochtend vroeg in het duister naar het „verboden gebied” vloog. HOOGEVEEN (ANP) Bij een vechtpartij in Hoogeveen zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag twee mannen uit Beifen geraakt door gerichte scheten van twee politiemannen. Drie agenten werden gewond. Een brigadier en een hoofdagent ver hoorden in de Hoofdstraat in Hoogeveen twee mannen, verdacht van vernielingen in een bar. Tijdens dit verhoor werden de politiemannen aangevallen en mis handeld door een groep mannen. Een van de aanvallers werd in de borst getroffen, een tweede in de voet. Met behulp van een politiehond werden de twee naar het politiebureau gebracht, waar een van de verdachten een derde agent aanviel en eveneens verwondde. De man die in de borst werd geraakt moest in een ziekenhuis worden opgeno men. Hij verkeert niet in levensgevaar. In de loop van de nacht werden twee andere bij de vechtpartij betrokken mannen gearresteerd. De rijksrecherche zal een onderzoek instellen naar de toe dracht van de zaak. Preston is gelegerd bij een militaire transporteenheid op de basis Meade in Maryland, waar hij zich van het vlieg tuig meester had gemaakt. Nadat hij was opgestegen gingen politiepiloten met hefschroefvliegtuigen achter hem aan, maar hij slaagde erin hun radar te ontwijken door veelal op slechts 15 me ter hoogte te vliegen. Bij de luchthaven Dulles in Virginia vroeg Preston toestemming om te lan den, maar dat werd geweigerd. Daarna Het bezoek zou oorspronkelijk in de laatste week van februari hebben plaatsgevonden. Haig zei dat wanneer het bericht sug gereerde dat er met de banden geknoeid was, dat een „lasterlijke beschuldiging” was en dat het Witte Huis alles in het werk zou stellen dit bericht te bestrij den. Hij zei verder dat het onderzoek van door het Witte Huis geraadpleegde deskundigen aangetoond zou hebben dat de ontbrekende 18,5 minuut op een an dere geluidsband, niet opzettelijk waren uitgewist, maar het gevolg waren van een technische fout in het opname apparaat. Van de oorspronkelijke door de recht bank opgevorderde acht geluidsbanden zijn er nu twee zoek gebleken, een derde bevat het ontbrekend segment van ruim een kwartier in een toevallig belangrijk gesprek tussen Nixon en zijn toenmalige medewerker Bob Haldeman, en nu zijn er dan twee waarvan de authenticiteit niet vaststaat. Het Witte Huis heeft voor al deze feiten geen enkele aanvaardbare verklaring gegeven. AMSTERDAM (ANP). De 28-jarige Amerikaanse manager van het jeugdho- tel „De Branderij” in Amsterdam, James Meyer, heeft zaterdagavond bij een vechtpartij in en buiten het hotel een kogel in de linkerslaap gekregen en Is ni zorgwekkende toestand naar het Wilhel- minagasthuis overgebracht. De vechtpartij was ontstaan, toen een nog onbekende jongeman, die *s middags uit het hotel was verwijderd tegen half acht met enkele vrienden terug kwam om verhaal te halen. Een van de vier of vijf jongemannen trok daarbij een pis tool maar werd door een Amerikaanse gast van het hotel, de 26-jarige Thomas Orr, vastgegrepen. Daarbij ging het pis tool af en kreeg Orr een schampwond aan het hoofd. De „bezoekers” vluchtten naar buiten, achterna gezeten door James Meyer. De ze werd op straat opgevangen en ernstig mishandeld. Hij kreeg tenslotte een schot in de slaap. Hierna sloegen de aanvallers definitief op de vlucht. Korte tijd later kwam in het café „Kleinzicht” op de Nieuwmarkt de 24- jarige Amerikaan Edward Wright bin nen, die hevig bloedde. Hij bleek vele steekwonden aan de armen en het hoofd te hebben en zou ook bij de vechtpartij betrokken zijn geweest. Evenals Orr werd hij naar het Binnengasthuis over gebracht, waar vandaan Orr, na behan deld te zijn vluchtte en spoorloos ver dween. Er werd een groot aantal rechercheurs op deze zaak gezet, die voor tal van raadsels kwamen te staan. Zo zou er volgens getuigen bij de vechtpartij een Ierse jongeman verwondingen hebben opgelopen. Maar ook hij was onvind baar. Diep in de nacht werd door de recherche de eerste arrestatie verricht. Verdacht van poging tot doodslag werd de 33-jarige barman E. H. aangehouden. WASHINGTON. Twee van de ge luidsbanden die door het Witte Huis aan de rechtbank werden overhandigd, zijn volgens een voorlopig rapport van akoestische deskundigen niet de originele banden, maar bevatten opnieuw opgeno men gesprekken. President Nixons me dewerker Alexander Haig heeft echter het bestaan van een dergelijk rapport ontkend. Volgens een woordvoerder van de maatschappij is de ontploffing veroor zaakt doordat de druk in een koffiezet machine te hoog was opgelopen. Hij sloot de mogelijkheid van sabotage uit. MOSKOU. (AP) —President Pompi dou van Frankrijk zal begin maart een bezoek brengen aan de Sovjet Unie, waar hij een onderhoud zal hebben met partijleider Breznjev, zo heeft het Russi sche persbureau Tass gisteravond bekend gemaakt. Volgens de zegslieden zullen de Ara bieren bereid zijn hun olie-embargo te gen de VS, dat nu totaal is, wat te verzachten wanneer de verlangde waar borg wordt verkregen. Fahmi en Sakkaf zouden eerst besprekingen voeren met Kissinger en daarna met Nixon. Het Syrische wantrouwen omtrent de Israëlische bedoelingen is versterkt door Dat houdt in: niet gaan luisteren naar sprekers die leugens vertellen, geen kranten te kopen die leugenver halen schrijven en geen spandoeken dragen waar men het niet mee eens is. Een dergelijke campgne zou veel „gemakkelijker” zijn dan de campag ne van burgerlijke ongehoorzaamheid, die Mahatma Gandhi voorstond. De regering van Kadaffi heeft geluids bandjes, die vernietigend kunnen zijn voor de vredespolitiek van president Sa dat van Egypte in het Midden-Oosten, aldus het Libische blad Al Fajr al Jadid van gisteren. Op de bandjes staan „hoogst belangrij ke politieke zaken over de Egyptische leiding”. Zij zijn in het bezit van het Libische ministerie van Cultuur en Voorlichting, dat wacht met publikatie op toestemming van Kadaffi. Kadaffi voert momenteel een campag ne tegen de vredespolitiek van Sadat. President Ceausescu van Roemenië is gisteren in Damascus aangekomen voor een driedaags officieel bezoek aan Syrië. Hij zal daar besprekingen voeren met het staatshoofd generaal Assad en ande re leden van de Syrische regering. Syrische troepen hebben zaterdag in de centrale sector langs de bestandslijn in de heuvels van Golan een Israëlische genie-eenheid vernietigd, zo heeft het Syrische opperbevel bekendgemaakt. Aan Israëlische zijde zouden slachtoffers zijn gevallen. Hij had vorige week dinsdag een telegram aan partijleider Breznjev gestuurd, waarin hij tegen de uitzet ting van de auteur protesteerde. Het officiële antwoord daarop was het af gelasten van de bijeenkomt, terwijl hij tevens bij de schrijversbond werd de onlangs gedane uitspraak van pre mier Golda Meir, dat Israel de hoog vlakte nooit zal prijsgeven, aldus de zegslieden. Daarom zouden de Syriërs willen dat een VN-bufferzone zou worden gelegd in het gebied dat in 1967 was veroverd en niet in het gebied dat de Israëliërs in de oktoberoorlog hebben bezet. Wanneer de VS de Arabieren tevreden kunnen stellen, zal Syrië bereid zijn aan de conferentie in Genève deel te nemen, aldus de zegslieden. In het lijnvliegtuig, van de Ameri kaanse luchtvaartmaatschappij TWA waarin onder anderen de ministers van Buitenlandse Zaken van Egypte en Sa- oedi-Arabië, Fahmi en Sakkaf zaten, op weg naar Washington, deed zich zater dag een ontploffing voor waarbij een stewardess ernstig aan het gelaat werd gewond. Onder de passagiers brak pa niek uit. President Nixon luisterde zelf twaalf uur lang naar, zijn ex-medewer- ker Haldeman had ze enkele dagen in zijn bezit toen hij allang niet meer aan het Witte Huis verbonden was, Rose Mary Woods maakte er afschriften van, de advocaten luisterden ernaar voor hun bewijsvoering, en nu blijken ze dan ook nog in handen te zijn geweest van een door het Witte Huis aangestelde groep geluidsdeskundigen. Generaal Haig kondigde verder aan dat hij zich in verbinding zou stellen met de juridische commissie van Senaat, die het toezicht heeft op het werk van de speciale aanklager, om de „waar heidsgetrouwheid en de bron” van deze laatste berichten vast te stellen. De brief die al in het Italiaanse blad II Giorno is verschenen, is giste ren aan Westerse correspondenten in Moskou ter had gesteld. De actie van Jevtoesjenko komt hard aan, ener zijds vanwege de felle toon waarin de brief is gesteld, anderzijds omdat de dichter de laatste jaren werd gezien als een soort literair woordvoerder van de autoriteiten, ondanks de offi ciële aanvallen waaraan hij wel blootstond. ZÜRICH (UPI, Reuter). Zwitser land heeft de verbannen Russische schrijver en Nobelprijswinnaar Solzje nitsin laten weten, dat hij voorgoed in Zwitserland mag blijven en kan schrij ven wat hij wil. De Zwitserse minister van Justitie, Kurt Furgler, heeft gisteren in een radio interview verklaard, dat Solzjenitsin een permanent visum heeft gekregen. Regeringsfunctionarissen hebben in Bern verklaard, dat de Rus ook mag schrijven wat hij wil, maar evenals iedere andere vreemdeling de wet moet eerbiedigen, die het afleggen van open bare verklaringen verbiedt, die de be trekkingen van Zwitserland met enig ander land zouden kunnen schaden. Solzjenitsin arriveerde vrijdag in Zürich, na een verblijf van twee dagen m West-Duitsland. Naar verluidt zoekt hij in Zwitserland een woning voor hem en zijn gezin. De Russische premier Kosigin ver klaarde zaterdag dat het geval-Solzjenit- sin hem niet interesseert en dat de schrijver zijn vrouw en drie kinderen naar het westen kan laten komen als hij dat wenst. België (dus geen eigen of wettelijk aan genomen kinderen) het land worden uitgewezen. In de Brusselse Magdalena-kerk zijn twaalf Spanjaarden (negen mannen en drie vrouwen) gistermiddag een honger staking begonnen als protest tegen de teroodveroordeling van de Spaanse stu dentenleider Juig Antich. Dat gebeurde met toestemming van de pastoor van de kerk. De politie is niet tegen de hongersta kers opgetreden. De Sovjetrussische autoriteiten hebben gewaarschuwd dat schrijvers die Solzjenitsin nog langer steunen, uit de bond worden gestoten. Dat betekent dat zij hun werk dan niet meer in de Sovjet-Unie kunnen pu bliceren. BRUSSEL (ANP) Gehelmde en met gummiknuppels gewapende politie agenten zijn gisteren opgetreden tegen ongeveer 200 gastarbeiders, die in de Brusselse randgemeente Sint Jans Mo lenbeek een betoging hielden. Verscheidene \an de betogers werden door knuppelslagen gewond, toen ze door wilden lopen en hun weg versperd zagen door agenten. Een cameraman van de RTB, de Belgische Franstalige televi sie, werd eveneens gewond. Verscheidene betogers, onder wie veel Noordafrik'anen, werden opgebracht. De betoging was door de burgemeester van Sint Jans Molenbeek verboden. Ze was gericht tegen de jongste wending in het Belgische vreemdelingenbeleid, waarbij kinderen die onder voogdij staan van gezinnen van gastarbeiders in In zijn open brief zegt Jevtoesjenko dat de waarheid over het stalinisti sche verleden van de Sovjet-Unie wordt achtergehouden. Een uitzen ding via radio en televisie van een bijeenkomst, waar zijn werken zou den worden voorgedragen en die za terdagavond had moeten plaatsvin den, is naar zijn zeggen afgelast om dat hij voor Solzjenitsin is opgeko men. „Israël geheel uit Golan weg j. a

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3