Provinciale PvdA, D’66, PPR en PSP in programma-akkoord: EERSTE TEAM IJMOND GEPROMOVEERD PROGRESSIEVE VIER WILLEN PERMANENT OVERLEGORGAAN M. Bal ere-voorzitter van Hoogoven Harmonie SPRINGKOE IN ACTIE Groen licht voor Diefstal van eigen geld programakkoord 4 1 p ooi ii® metmco scheepmaker Overstekend hert op rijksweg 9 MAANDAG 1 8 FEBRUARI 1974 (Van een onzer verslaggevers) Milieubeleid Voor begeleiding Gedeputeerde Staten I I I CONCERT IN „DE SCHOUW” GS-kandidaten - HAARLEM In streekplannen moet een fasering worden aange geven zodat bij de uitvoering met de meest actuele gegevens rekening kan worden gehouden. Aldus het program-akkoord van PvdA, D’66, PPR en PSP voor het beleid de ko mende vier jaar van de provincie Noord-Holland. Het „de meest ac tuele gegevens” betreft volgens het akkoord nieuwe maatschappelijke ontwikkeling en wijziging in ge gevens over het bevolkingsaantal en de economie. Lijst verbinding Overloop ,r. Bejaarden «ri Fasering aanbrengen in streekplannen B B B s R ai kwam KEES MAAS. t W» *1. UPli'i'jiiiimm '•Ui ti Nieuw was ook, dat de deelnemers moesten raden welk woord het meest door het publiek was ingevuld in een zin als: „Jan zei lodderig: neem me niet kwalijk, maar van bier moet ik al tijd. Plassen leverde in dit geval meer punten op dan zingen en lachen, Ook moest de man een woord of een voornaam aanvullen, die zijn vrouw dan moest raden. Curieus was, dat een me neer na Johan” invulde: „Bodegraven”, waarna mevrouw raadde: „Friso” Daar bleek weer eens uit dat nog lang niet alles om voetbal draait in dit leven. Want het eerste optreden onder lei ding van de heer Moonen ,die tevoren van de heer Verhuist een dirigeerstokje Tenslotte wfl ik niet verzuimen u te melden wat de zes echtparen thuis op hun tv-toestel hebben staan. 1: lampje met rood kapje, plantje en kalendertje; 2: foto van vrouw, vredesblokje voor collecte; 3: lampje, vaas met bloeiend hout, speelgoedtreintje; 4: lampje, kaars, twee beeldjes; 5: niets (wandmeubel) en 6: vaas met takken, lampje en houten potje. Het trof me, dat niemand een tv- toestel op zijn tv-toestel heeft staan. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. De gewesten Noord- Holland en Amsterdam van de PSP en de PvdA zijn afgelopen zaterdag ak koord gegaan met het programma-voor- stel voor het provinciaal beleid van de komende vier jaren. D’66 en de ”PR hadden het programma al eerder aan vaard. De kandidaten voor GS worden door de fracties aangewezene en het overleg orgaan rapporteert schriftelijk hoe het over alle kandidaten persoonlijk denkt. Over „bezwaarden” overleggen alle frac ties met hun achterban. Deze informatie gaat naar het permanent overlegorgaan, dat dan een definitief totaal-advies op stelt op basis van de selutel en de totale portefeuilleverdeling. De heer N. Bal, oud-voorzitter van de Hoogoven-Harmonie, is erevoorzitter van deze vereniging geworden. Hij kreeg de ze onderscheiding tijdens een feestavond, die geheel in het teken van zijn afscheid stond. der dan zes zetels hun zetels kunnen optellen om één of twee gedeputeerden te krijgen. het inmiddels groot geworden dier zover dat het over hindernissen tot een hoogte van 1.10 m kan springen, wat een uniek resultaat is. dl M VI tc 11 g T en aan en- 74 11. U. d< el g' ei 21 14 L ti Pi r< b< vt u H w te H u ei rt d V H n P G li 51 V F K u d V ui ei 91 Is n: tc It g< tc ri fc z< T T G te w S v: d b rr t. v b d G 2( s S J; SI F D T ir n B J Andere onderdelen waren veranderd. Bij het panel mochten de echtparen samen raden naar degene die het gezegd had, bovendien was het wat speelser ge maakt waardoor er iets terugkwam van de goeie oude tijd waarin we allemaal dweepten met „Hou je aan je woord” (met Godfried Bomans, Victor van Vries land, Hella Haasse en anderen). Het duurde weliswaar wat te lang, maar als variatie was het een verbetering. Ook was het aardiger dat de verliezers na de tweede ronde hun gewonnen geld mochten inzetten bij een soort letter- greepraadsel, waardoor zij met een beet je geluk een vakantieoord konden win nen als zij de goede lettergrepen gokten. Het echtpaar kon zelfs kiezen uit twee plaatsen: Pal-ma en Ma-drid. aantal zogenoemde primaire groeikernen, die buiten de cirkel van de Randstad moet liggen. Om het open hart van de Randstad te behouden is samenwerking met de provinciale besturen van Zuid- Holland en Utrecht vereist. Bij nieuw bouw dienen inzake de stedebouwkundi- ge opzet wonen en werken meer dan voorheen op elkaar afgestemd te wor den. Dit om het ontstaan van slaapste den te voorkomen- De steden dienen daartoe zelf te kunnen voorzien in de voor de eigen bevolking benodigde soci- aal-culturele voorzieningen en werkgele genheid. De provincie moet bevorderen dat in de groeikernen rijksdiensten, pro vinciale instellingen en andere dienst- De gezamenlijk» vergadering van de PSP-gewesten meende dat het program akkoord kan worden gezien als gemeen schappelijke basis voor praktische sa menwerking met alle linkse partijen. Dit ondanks een aantal vage punten en het feit dat over vele punten zelfs niet wordt gesproken, aldus een aangenomen motie. Ook de laatste ronde was enigszins gewijzigd. Voordeel: men werd soms verplicht te kopen, tegen een bedrag dat de dobbelsteen aanwees. Daarmee was het automatisch koopzieke echtpaar op de derde plaats geëlimineerd. In de nieuwe opzet ging veel van de snelheid verloren, maar er kwamen spanning en variatie voor terug. Minder leuk vond ik het tenslotte, dat de twee overgebleven echtparen elkaar de grote prijs moesten afsnoepen door zo dicht mogelijk het bedrag te benaderen dat beide prijzen gekost hadden. Uiteindelijk winnen, en dan moeten kiezen dat geeft toch een grotere thrill, geloof ik. Het bejaardenbeleid moet gericht zijn op integratie van de bejaarden in de samenleving- Essentieel zijp het opne men van bejaardenwoningen in de ove rige bebouwing en uitbreiding van de voorzieningen. De totstandkoming van tehuizen voor gehandicapten, speciaal voor jongeren en bejaarden, moet wor- Brandpunt was zaterdagavond uitste kend op dreef: gegijzeld echtpaar, de Rotterdamse daklozen (met de hartbre kende oproep: „Ilonka, bitte, komm nach Hause!”), en een telefoongesprek dat prof. Karei van het Reve voerde met Pavel Litvinov, bekend Russisch dissi dent, zelf pas in 1973 in Moskou terug gekeerd na vijf jaar verbanning wegens een demonstratie tegen de „overval op Praag”. Litvinov noemde Solzjenitsins uitwijzing wettelijk onrechtmatig, zei dat diens werk van enorme betekenis was en meldde dat enkele dissidenten, onder wie Sacharov en hijzelf, op een internationaal tribunaal hadden aange drongen voor een onderzoek naar de kampen in Rusland. Hij hoopte dat „de grootst mogelijke ruchtbaarheid” gege ven zou worden aan dit gewenste tribu naal. Verder bedankte hij Nederland voor zijn bemoeienissen met de Russi sche oppositie, zeggende: „Voor ons alle maal is Nederland nummer een” (ze hoor je het weer eens van een ander dan van Luns en Meindert Leerling). (Van een onzer verslaggevers) UITGEEST. De groep Uitgeest van de rijkspolitie attendeert de automobilis ten, die de rijksweg 9 en de provinciale weg Uitgeest-Zaandam berijden, op de mogelijkheid, dat zij plotseling gecon fronteerd kunnen worden met een over stekend hert. Het dier is zondagmorgen uit het her tenkamp aan de Geesterweg ontsnapt. Het hertebeest is nog niet gevangen en is zowel op de provinciale- als op de rijksweg gesignaleerd. Een tweede belangrijk onderdeel van deze feestavond was het eerste optreden van het B-orkest, dat is gesticht om de ruim dertig jongeren, die theoretisch wel gevormd zijn, maar nog niet in het grote orkest kunnen meedraaien, de gelegen heid geven zich in ensemblespel te be kwamen. De heren Eggenhuizen Moonen hebben hun beste krachten dit met enkele ouderen versterkte semble gegeven, en met veel succes. Nadat de eerste Belgische uitzending van de Berend Boudewijn Show al in „een nieuw jasje” was gekleed, kregen wij Nederlanders nu ook de show met wijzigingen te zien. Geheel dus volgens het Amerikaanse systeem dat je een stuk eerst in de provincie („off off Broad way”) uitprobeert, voordat je het aan het „grote publiek” voorzet. Wat was er verdwenen? Het boogschieten. En de eeu wige paarderaces. Het eerste team van Badmintonclub IJmond werd kampioen in de derde klas se en daarom werden zij zondagmiddag door voorzitter Jos Nas in de bloemen gezet. Het team promoveert nu automa tisch naar de tweede klasse in de Bonds- competitie, deze keer werden ze onge slagen kampioen. Van links naar rechts op de foto: Enid Wals, Conny van Dui venbode, Arendje Kuiper, Rob Noorman, Peter van Wijk en voorzitter Jos Nas. Het orgaan blijft bestaan als na de verkiezingen één of meer partijen zich uit het akkoord terugtrekken. Het or gaan is samengesteld uit een vertegen woordiger van elk van de fracties, twee vertegenwoordigers van elk van de pro vinciale partij-organisaties van D’66, PPR en PSP en een vertegenwoordiger van elk van de drie gewesten van de PvdA in Noord-Holland, De nieuwe voorzitter, de heer D. Ver huist, noemde de heer Bal, die Klaroen 73 vanaf het ziekbed heeft moeten vol gen, maar nu gelukkig weer zodanig hersteld is, dat hij het feestelijk gebeu ren monter kon ondergaan. Op de ope ningsdag van Klaroen werd de heer Bal onderscheiden met de gouden eremedail le, verbonden aan de orde van Oranje- Nassau. Nu volgde ook de onderschei ding van zijn vereniging. „In velerlei opzicht bent u altijd een geweldig voorzitter geweest”, zei de heer Verhuist, die erop wees dat hij voor sommigen een dictator was geweest, maar dat anderen hem wel eens te slap noemden. „De waarheid lag bij u in het midden”, aldus de heer Verhuist, die de heer Bal een representatief man noemde voor vereniging en bedrijf. Vele zijn zijn initiatieven geweest, zoals de kerstcon certen en Klaroen. „In de discussie kon u keihard zijn”, aldus de voorzitter, „maar u had altijd eerbied voor de opinie van een ander”. De heer Bal kreeg van de heer Ver huist overigens niet alleen een oorkonde, waarin zijn erevoorzitterschap werd be schreven, maar ook een draagbare kleu ren-tv. Zondag liet Studio Sport zien hoe Krol precies op de lijn van het straf schopgebied stond toen de bal werd doorgespeeld naar Van Hanegem, die op dat moment duidelijk nog enkele meters vóór die lijn liep en dus onmogelijk buitenspel kon zijn. Jammer dat Henk Terlingen of Herman Kuiphof niet even duidelijk, met een potlood, naar Kr0‘ wezen op het moment dat de bal ge speeld werd, misschien had zelfs Van der Kroft zijn fout dan ingezien. Ik hoorde een prachtig koor van Russen, zag flarden van een iets te luid tv-spel en nog meer flarden van het gesprek tussen prof. Pen en Brugsma, en hoorde de eerste zeggen dat een zwakte van de democratie is, dat de oppositie altijd kritiek op de regering moet uitoefenen, net zolang tot het gezag van de regering ondermij nd is. het bedrijf. Hij weet altijd voortreffelijk mensen met problemen in het juiste spoor te brengen. De heer J. H. Verhoog, hoofd Public Relations-studio, zei tenslotte dat de heer Bal altijd positief heeft meegedacht en meegewerkt bij vele PR-activiteiten van Hoogovens. Hij bood een aquarium aan. De here Bal hiled een kort dank woord, waaruit weer duidelijk zijn ga ve bleek juist en tactvol te formuleren. Voor een zetel is GS is een minimum aantal statenzetels van zes vereist. De verdeling van de rest gebeurt op basis van evenredigheid. Uitgangspunt is dat er naar gestreefd moet worden dat alle vier partijen in GS vertegenwoordigd zijn. Vandaar dat alle partijen met min- In het akkoord is een belangrijke plaats ingeruimd voor de ruimtelijke ordening en de volkshuisvesting. Er wordt gekozen voor een model, zowel voor bestaande stedelijke gebieden als voor opvangkernen, waarin de totaliteit van wonen, werken en recreatie in sa menhang met elkaar tot hun recht ko men. Krachtige medewerking aan het stadsvernieuwingsbeleid en het streven naar harmonische samenstelling van de bevolking in die oude steden is nodig. Wat de nieuwbouw betreft moet de achterstand in de bouw van woningwet woningen worden ingehaald. Zowel in groeikernen ais in bestaande stedelijke gebieden is bouw van goedkope wonin gen en verruiming van de indivduele huursubsidies noodzakelijk. Toen een Oostenrijkse boerendochter paard wilde ryden en er op de boerderij geen paard voor haar was, begon zij met de training van een kalf. Na twee jaar is (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De Noordhollandse PvdA, D’66, PPR en PSP hebben het plan om een permanent overleg-orgaan te vormen dat; de uitvoering van het program-akkoord gaat begeleiden; over leg over niet in het akkoord geregelde onderwerpen gaat organiseren en stimu leren zodat zoveel mogelijk een gelijk standpunt wordt ingenomen; groepen uit de bevolking bij de politieke menings- en besluitvorming gaat betrekken en de toekomstige samenwerking van de vier partijen in provinciale staten en daar buiten gaat stimuleren. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Een 24-jarige Heemskerker, die bij de recherche aan gifte deed van diefstal van een bedrag van 2100 uit zijn woning, blijkt erg kort van memorie te zijn geweest. Toen rechercheurs na de aangifte een onderzoek instelden in de woning, von den zij het „gestolen” geld in de smalle ruimte tussen een aquarium en een kast. Om mogelijke diefstal te voorkomen, had de Heemskerker zijn geld goed op geborgen. Hij had het echter zo goed verstopt, dat hij het zich zelfs niet meer herinneren kon de spaarduitjes in veilig heid te hebben gebracht. normen en het i heffingen opstellen op basis van ontoe- laatbaarheid (bij particulieren naar draagkracht), en het openbaar vaststel len van de mate van on toelaatbaarheid. Voor het milieubeleid is een voortschrij dend meerjarenplan nodig met onder meer maximale toepassing van nationale wetten en verordeningen, een actief zelfstandig investeringsbeleid, het ver krijgen van regelende bevoegdheden, een actief aankoopbeleid, een landschapsbe- leid en een actief voorlichtingsbeleid. In gemeentelijke en streekplannen moet het milieubeheer een grote rol spelen. Verder wordt een snelle oplossing van het autowrakkenprobleem, een moderni sering van de hinderwetgeving, uitbrei ding van de mogelijkheden voor water zuivering en een gecoördineerde huis- vuilverwerking bepleit. Het welzijnsbeleid moet berusten op een totaalplan en gericht zijn op ver nieuwing, opheffing van tekorten, effec tief functioneren, bereikbaarheid en het zorgen voor een draagvlak in iedere den bevorderd. In het cultuurbeleid moeten pluriformiteit en integratie cen traal staan. Bij de sport is de totstandko ming van zwembaden belangrijk. Het recreatiegebied moet regelmatig getoetst worden aan nieuwe ontwikkelingen, in zichten en prognoses. Inzake de aanpas sing van buitenlandse werknemers en de oplossing van hun taalprobleem moet de provincie subsidiëren of zelf initiatieven nemen. Wat de bestuurlijke herindeling be treft stelt het akkoord dat de huidige bestuurlijke opzet niet voldoet omdat de gemeenschappelijke regelingen ondemo cratisch zijn de bestuursorganen te wei nig greep hebben op de maatschappelij ke processen. Er moet met spoed ge streefd worden naar gewesten met we zenlijke bevoegdheden. De gewestraden moeten rechtstreeks worden gekozen. Bijzondere aandacht verdient de decen tralisatie van het bestuur. Met inachtne ming daarvan moeten te kleine gemeen ten worden samengevoegd en grote wor den opgesplitst. De progressieve partijen zijn van plan tot lijstverbinding te komen. Als de vier niet tot een meerderheid komen zal het akkoord aan andere partijen worden voor gelegd. De vier zijn bereid met één of meer partijen samen te werken op basis van het programma en van de geloof waardigheid in het kader van de huidige polarisatie, (hierbij moet aangetekend worden dat voor de PPR samenwerking in Gedeputeerde Staten met de WD onaanvaardbaar is en voor de PSP met de WD en de CDA. red.). Een samenwer kingsverband met één of meer partijen dat eventueel gepaard gaat met wijzigin gen in het akkoord wordt ter beoorde ling aan de ledenvergaderingen voorge legd. Bij woningbouw buiten de grote ste den moet een aantal hoge eisen worden gesteld. Het dichtslibben van het Noord hollandse landschap, ’t auto-forensenver- keer en de bouw van warenhuizen bui ten de bebouwde kom van stedelijke woonkernen moet worden tegengegaan. Volgens het akkoord moet de overloop worden geconcentreerd in een beperkt Namens de Unie van Muziekverenigin gen voerde de heer H. Wiegers het woord. „U hebt ook een belangrijk aan deel gehad in het slagen van de samen werking tussen de muziekverenigingen”, verklaarde hij. Hij bood de heer Bal de gouden speld met rozet van de Unie aan en zei dat hij zal worden voorgedragen als erelid van de unie. Mevrouw Bal de vergulde speld. Dirigent Steyn prees de mensenkennis van de heer Bal, die met een heterogeen gezelschap voortreffelijk wist om te gaan. Juist zijn psychologisch inzicht liet hem de een harder benaderen dan de andere. Jhr. ir. B. de Jonge, bedrijfsdirecteur van Hoogovens noemde de heer Bal iemand, die enorm is gegroeid, zowel in zijn voorzitterschap als in zijn functie in Een goed milieubeleid vereist een aan tal uitgangspunten zoals het aangeven van de mate van ontoelaatbaarheid van vervuiling aan de hand van medisch- hygiënische en technisch-economische had gekregen („Een licht exemplaar, want we kennen u, en zo kunt u er niemand pijn mee doen”) was een door slaand succes. Hoewel de akoestiek met name de klarinetten wat teveel afdemp te, bleef het toch een aangename klank over. Verrassend was vooral het pittige spel, dat de aantrekkelijke arrangemen ten goed tot leven wekte. Men speelt in dit ensemble met veel plezier en de keuze van de werken speelt hierin blijk baar een belangrijke rol. De klankkleur van het ensemble, waarin celesta en slagwerk een opvallend aandeel hebben, is oorstrelend. Het publiek, waaronder de leden van de A-harmonie, reageerde dan ook steeds vol enthousiasme. Een grappig intermezzo ontstond, toen diri gent Moonen zijn dirigeerstokje in zijn enthousiasme losliet. Het stokje raakte een der ensembleleden op het hoofd waardoor de keuze van voorzitter Ver huist treffen werd bevestigd, want het jeugdige orkestlid kwam er zonder kleerscheuren af. De avond werd na het officiële ge deelte voortgezet met kienen en veel dansen, waarbij het voortreffelijke com bo van de harmonie goede diensten be wees. maatschappelijk nut, het gemeente. De provincie moet komen met - een gezon(jheidszorgplan dat uitgaat van regionalisatie, samenwerking, planmatig heid en een open en democratisch be heer. Dit plan moet op doelmatigheid worden getoetst. Er moet nagegaan wor den in hoeverre men het totaal van on derwijsvoorzieningen kan stimuleren en coördineren. Belangrijk zijn, aldus het akkoord de permanente educatie, de maatschappelijke en kunstzinnige vor ming, voorzieningen voor de werkende jeugd en parttime-onderwijs. De provin cie moet eigentijdse ontwikkelingen in het welzijnswerk stimuleren. Over het Noordzeekanaalgebied wordt in het akkoord gesteld dat het niet graven van de tweede insteekhaven als uitgangspunt bij de herziening van het streekplan 1968 moet worden genomen. Op de noordoever van het kanaal moet het huidige agrarische gebruik behouden blijven. De progressieven vinden uitbrei ding van Schiphol onaanvaardbaar. De beslissing over een tweede nationale luchthaven in de Markerwaard moet vallen in het kader van een nationaal luchthavenbeleid en de nationale studies over het al dan niet droogmaken van de Markerwaard. Alle reeds in provinciale plannen opgenomen wegen zullen uiterst kritisch beoordeeld moeten worden, al dus het akkoord, dat een openbaar ver voer met een voor de hele provincie gelijk tarief bepleit alsmede de spoedige aanleg van de Hemspoortunnel, een dicht net van vrije banen voor het openbaar vervoer in grote agglomeraties, bevordering van het fietsverkeer en het niet aanleggen van grote ontsluitingswe- gen in massarecreatiegebieden. Jeroen van Wijk, eveneens speler van dit kampioensteam, ontbreekt op deze foto. Tl iiii i i M l s I 1 IVï ft

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 4