WITTE BIOSCOOP ZAT NOKVOL Nieuwe Komedie met Erotisch Roodkapje wint revue voor amateur-filmfestival werkende jongeren Roemeense Folklore had veel succes Prachtige liederen op koffieconcert Schönberg Veel kwaliteit op Film In ’74 Hans Kox volgt Flothuis op Engels orkest uitstekend in „De molen bedrijf" in Smalfilmcursus van NOVA „Stoeien met de filmcamara,, .^«80 Hl Artistiek leider van Ciocïrlia met weinig theater, maar veel muziek in Haarlem Ruud van der Meer en Rudolf Jansen Hearst zou vandaag plan bekendmaken Concertgebouw Orkest „Lachen in de baas z’n tijd” MAANDAG 1 8 FEBRUARI 1974 Prinses Christina Onder redactie van J.P. Bos (Van onze medewerker) HAARLEM Roodkapje heeft zaterdagavond in de tot de nok toe gevulde theaterzaal van de Toneel schuur het Mini Moviefestival van de Witte Bioscoop gewonnen. Dat wil zeggen, niet Roodkapje zelf, maar wel de maker van de film rond deze bekende sprookjesfiguur, de heer R. Weisel uit De Kwakel. Hij ging om een uur ’s nachts ten slotte naar huis met de eerste prijs, de zogenaamde „Loutje-trofee”, een wisseltrofee die het bekende beeld van Lourens Janszoon Coster op de Grote Markt voorstelt. Maar dan een Lout je met een filmrol in de hand in plaats van een drukletter. 1 Vereniging (HAFV). Een fijne plaat die als goede propaganda voor het behoud van ons kostelijk molenbezit kan worden be schouwd. Wegens het grote suc ces van vorig jaar zal de Natio nale Molendag een jaarlijks evenement worden, steeds op de tweede zaterdag in mei. vandaag 27 jaar TER GELEGENHEID van Nationale Molendag op 6 oktober vorig jaar is de fotowedstrijd „De molen in bedrijf” gehouden. Een paar honderd van de 950 in ons land nog bestaande molens draaiden op die dag om het gou den jubileum van de Vereniging „De Hollandsche Molen” luister bij te zetten. Tijdens de jaarver gadering van de vereniging, op 2 maart, zal de prijsuitreiking van de wedstrijd geschieden. In Krasnapolski in Amsterdam wordt dan tevens een tentoon stelling van de ingezonden foto’s ingericht. Een van de foto’s die in de prijzen is gevallen, is ge maakt door de Haarlemmer E. A. van Voorden, lid van de Haarlemse Amateur-Fotografen t L. i 4P if 1 J. HEIJER restaurant (Van onze kunstredactie) J. H. MOOLENIJZER. n n n HAARLEM. In het Concertgebouw trad zondagavond het Roemeens dans en muziekensemble Ciocirlia op. Ik ben avond was de solo op de panfluit, met name het gedeelte daarvan waarbij al lerlei vogeltjes werden geïmiteerd met op de achtergrond nog wat meer vogel- HAARLEM. De Haarlemse compo nist Hans Kox is door het bestuur van het Concertgebouw Orkest benoemd tot artistiek leider. Hij is daarmee de opvol ger van dr. Marius Flothuis, die tot hoogleraar in de muziek is benoemd aan de Utrechtse universiteit. Elke deelnemer ontvangt na afloop een schriftelijke begeleiding van de cursus die tevens handleiding is voor de hobby- Men kan zich ook telefo nisch opgeven bij de heer A. J. Lig- thart: 075-173850. 0 f s, •s y ie te m it Ch de ,e- >r- )at e- d- 7- n- ie. e- e- K) al, it. li en •t- K) or K) ti en K) 30 K) o- k- a- lit K) K) ia. n. 35 me ervan bewust een wijd openstaande deur in te trappen als ik zeg, dat deze niet oplopende zaal weinig geschikt is voor een theatershow. In dit geval was dat echter geen onoverkomelijk bezwaar, want het accent van de voorstelling lag toch op de muziek en de zes paren, die daar af en toe een dansje tussenin mochten maken deden dat best aardig, maar toch niet zo, dat je er met je neus bovenop wilde zitten om de subtiliteiten vooral niet te missen. temeer daar zijn moppen meestal vrese lijk slap zijn. De hele show hing een beetje tussen écht en parodie. De spelers gaven alles wat ze hadden, waarbij op viel dat het vrouwvolk met meer theatertalent gezegend is dan de mannen. Maar Felix Troch met zijn tapdansnummer en z’n directeur met krokodillentranen zal het wel maken. Het slot is me niet duidelijk; waarom moet de Nieuwe Komedie zich quasi- grappig excuseren dat een revu eigenlijk niet kan voor vormingstoneel, omdat show een vorm van egotripperij is. Waarom zouden toneelspelers geen lol in hun vak mogen hebben? Wat mij betreft mag „Revu van de arbeid” best een veel dollere boel worden, als de strekking maar over komt. In twee zalen wisselden de vertonin gen elkaar volgens een scherp tijdsche ma af, waarbij de meeste cineasten hun eigen projector met vaak verrassend goed geluid gebruikten. De Film In werd gekenmerkt door veel kwaliteit. Alle genres waren vertegenwoordigd, met de vakantie-, familie- en speelfilms in de meerderheid. Er werden ruim zestig films vertoond, overigens zonder voorselectie en jure ring. Na ieder filmpje was er een onder breking voor discussie, waarvoor enkele gesprekleiders waren ingeschakeld. In de kantine was een voortreffelijk informatiecentrum ingericht. Deze film dag was een uitstekende propaganda voor een hobby die momenteel door zo’n half miljoen Nederlanders enthousiast wordt beoefend. DE NOVA, Nederlandse organisatie van amateurfilmcfubs, verzorgt op 12, 19 en 26 maart een smalfilmcursus in de grote zaal van het Kerkelijk Cen trum aan de Ramplaan 108 in Haar- lem-Overveen. De cursus, die wordt gegeven door een ervaren amateurfil- mer, de heer J. G. Hoogland, begint steeds om 20 uur. Hans Kox, nu 43 jaar, is artistiek adviseur geweest van het Noordhollands Philharmonisch Orkest. Hij werd dat, toen hij zich enige jaren geleden, ko mende uit Apeldoorn, in Haarlem ves tigde. Hij was toen reeds niet alleen bekend als componist, maar bewoog zich ook op organisatorisch terrein. Hij was onder meer directeur van de muziek school in Doetinchem. Het Concertgebouw Orkest kent Hans Kox reeds, omdat het composities van hem heeft uitgevoerd. Eduard van Bei- num dirigeerde in 1956 voor het eerst een compositie van Hans Kox. Korte tijd geleden schreef hij een opvallende com positie voor de jubilerende Beverwijkse muziekschool. HAARLEM. Met de uitnodiging aan de zanger Ruud van der Meer en de pianist Rudolf Jansen om zondag het koffieconcert in het Haarlemse Concert gebouw te komen geven, heeft de stich ting „Stadsschouwburg en Concertge bouw Haarlem” er voor gezorgd, dat het muziekseizoen in Haarlem weer een glanzend hoogtepunt rijker is geworden. geweer kwam om de eindbalans op te maken. Maar die jury had dan ook de zware taak uit bijna vijf uur films, de allerbeste produkten te selecteren. Die allerbesten waren tenslotte: „That’s life” van de heer Kiel uit IJmuiden in de categorie allerhande; „Een nieuw begin” van de heer Van Schie uit Haarlem in de categorie huwelijksfilms en „De pop penmoeder” van de heer Smit uit IJmui den bij de huwelijksfilms. In de catego rie vakantiefilms werd geen prijs uitge reikt. Zoals gezegd ging de hoofdprijs naar de heer Weisel met zijn film „Roodkap je”, tevens goed voor de eerste prijs in de categorie erotiek. De vooraf aange- kondigde Haarlemse Miss Movie-verkie- zing ging wegens een tekort aan deelne mers- er hadden zich slechts drie kandi- VOOR DE FILMCURSUS voor be ginners „Stoeien met de filmcamera” van het Instituut Camera Nederland in samenwerking met de Filmclub Velsen hebben zich al ruim 35 lief hebbers aangemeld. Deze cursus wordt op gezellige, speelse en belsist niet technische wijze gegeven voor Ab J. Lighart, medewerker van het blad „Smalfilmen als Hobby”. Er zijn wat plaatsen open voor de cursus die drie avonden omvat: 28 februari, 7 en 14 maart in gebouw Velserduin op het Velserduinplein in IJmuiden. Aanvang 20 uur. De kosten, ƒ15 (voor leden van de Filmclub Velsen halve prijs), kunnen aan de zaal worden voldaan. De muziek en dansen uit Roemenië kenmerken zich door snelle vaak wisse lende ritmes. In de dans gaat dat met veel gestamp en geschreeuw gepaard, terwijl er ook veelvuldig met de handen op de laarzen geslagen wordt en bij twee daten aangemeld - niet door. Daarvoor in de plaats kwam een wat speelsere, alternatieve „filmvrouw-verkiezing” aan de hand van oude filmfragmenten. Het Mini Moviefestival was onderdeel van een complete filmmanifestatie die vrijdagavond begon met een programma rond de voorloper van de film: de tover lantaarn. In tegenstelling tot zaterdag liet het aantalbezoekers het hierbij af weten de zaal was nog niet voor de helft gevuld- maar er was dan ook een moordende concurrentie van de televisie, met op het ene net het Grand Gala du Disque en op het andere net een film van Hitchcock. Stampvol was het wel bij het filmfeest voor de jeugd dat gistermiddag werd gehouden en dat een vrolijk en luidruchtig einde betekende van een geslaagd filmweekeinde. AMSTERDAM. De kamermuziek staat in Engeland in hoog aanzien. Dat is te merken aan de bijzondere kwaliteit van „The Northern Sinfonia of Eng land”, een kamerorkest van 20 strijkers en enkele blazers, dat gisteravond optrad in de grote zaal van het Concertgebouw. Het orkest bestaat twaalf jaar en wordt gewoonlijk geleid door de clavecinist Georg Malcolm. Gisteravond echter was de leiding toevertrouwd aan de Israëli sche dirigent Yoav Talmi, die met in gang van september 1974 is benoemd tot dirigent van het Gelders Orkest. In 1970 ontving hij in Tanglewood U.S.A, de Koussevitsky Conducting Memorial Pri ze. In deze zang trad een artistiek begin sel aan de dag, dat eveneens opklonk uit het meesterlijke begeleidende pianospel van Rudolf Jansen. Een zelden bereikte vertolkingseenheid kwam hier tot stand. Zij werd voor het gehele concert gehand haafd. Eerst betrof zij drie bewogen liederen van Johannes Brahms, daarna zes liederen van een negentiende-eeuwse Nederlandse componist Gerrit Jan van Eyken, merkbaar onder de heilzame mu zikale invloed van Van Eykens tijdge noot Robert Schumann geschreven. Dan vijf liederen van Richard Strauss, behorend tot het beste wat deze zolang in de programmatische muzieksfeer ge vangen componist heeft nagelaten. Francis Poulenc was een merkwaardi ge componist, onberekenbaar in zijn BERKELEY. (AFP, UPI) De Ame rikaanse krantenmagnaat Randolph Hearst zal maandagavond een plan tot verdeling van levensmiddelen onder de armen van Californië bekend maken, in de hoop de vrijlating te verkrijgen van zijn 19-jarige dochter Patricia door le den van het „Symbionese Bevrijdingsle ger” (SLA). Patricia werd op 4 februari ontvoerd.) Gezien de grote belangstelling in verscheidene plaatsen, waar deze cur sus voor beginnende filmers al is gehouden èn de uit een schriftelijke enquête gebleken waardering ver trouwt de NOVA er op ook de ama- teurfilmers in Haarlem en omgeving met deze activiteit van dienst te zijn. De heer Hoogland zal de cursisten vertrouwd maken met de mogelijkhe den van voornamelijk vakantie- en familiefilms. Op alle drie avonden is er gelegenheid tot het stellen van vragen. Op de derde avond kunnen ook zelfgemaakte filmpjes worden meegebracht die gezamenlijk zullen worden besproken. Aan het einde van de cursus krijgen de deelnemers een schriftelijke samenvatting van alle behandelde punten mee. Het aantal plaatsen wordt beperkt gehouden tot 35. Telefonische aanmelding voor deze cursus onder nummer 03402-5434 of schriftelijk bij het secretariaat van de NOVA: Prof. Dr. Bakkerlaan 29, Jutphaas. Het lesgeld bedraagt ƒ20 en dient zo spoedig mogelijk te worden overgemaakt op postgiro 782717 t.n.v. NOVA, Jutphaas met vermelding „cursus Haarlem”. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Honderden amateurfil- mers uit het hele land hebben zondag de gelegenheid aangegrepen om hun pro dukten te vertonen tijdens de Film In ’74 in het gebouw van de Pedagogische Academie aan de Leidsevaart. Het film feest was perfect georganiseerd door de Filmgroep Nederland in samenwerking met een aantal filmclubs in Noord- en Zuid-Holland. dansen ook met stokken op elkaar. De humor in het nummer „De betoverde fluit’’ was van de magere soort en verried een uiterst minimaal acteerta lent. In het openingsstuk de Watermusic- Suite in F van Handel was wel te merken, dat dirigent en orkest nog aan elkaar wennen moesten. Talmi luisterde goed naar het okest, maar het orkest niet altijd naar hem. Toch waren er gedeelten die prachtig uitkwamen, zoals bijvoorbeeld de hobo-solo in het Adagio, (Helen Powell). Ook het pianoconcert in A. KV488 van Mozart, gespeeld door Michèle Boegner, leed aan ongelijkhe den. Het tweede deel kwam er nog het beste af, maar het derde deel leek wel een wedstrijd wie het vlugste kon was het eerste klaar. De uitmuntende kwaliteiten van het strijkorkest kwamen pas na de pauze naar voren in de „Verklarte Nacht” opus 4 van Arnold Schönberg. Ook Yoav Talmi was hierin op zijn best. Hij diri geerde dit werk uit het hoofd en slaagde erin een uitvoering tot stand te brengen, die ik onvergetelijk zou willen noemen. Ook in de Symfonie nr. 83 in g. (La -Poule) van Joseph Haydn, bleek dat dirigent en orkest elkaar gevonden had den. Het publiek was diep onder de indruk en hield het applaus zolang aan, dat er nog twee toegiften moesten vol gen. Het was trouwens maar goed dat de Roodkapje uit de winnende film niet zelf kwam opdagen om de prijs in ontvangst te nemen, want haar blote aanwezigheid zou ongetwijfeld opschud ding hebben veroorzaakt onder de talrij ke bezoekers. Het ging hier namelijk om een sprookje met duidelijk erotische in slag, met een fors uit de kluiten gewas sen Roodkapje, dat met haar schaarse kleding inderdaad een lekker hapje moet zijn geweest voor de wolf. Eens te meer bleek uit deze film dat de seksgolf van de zestiger jaren nog steeds niet voorbij is en nu ook de mensen die zich vroeger alleen bezig hielden met hoogst onschuldige familie- of vakantiefilms, heeft overspoeld. Op het Mini Moviefestival was er naast de gewonne huis-tuin-en keuken categoriën zoals familiefilms, vakantiefilms, huwe lijksfilms en allerhande, zelfs een speci ale plaats voor ingeruimd onder de noe mer erotiek. Er werden drie films inge zonden, waaronder de winnende. In totaal deden vijftien amateurfil- mers mee aan het festival, dat dit jaar vooi’ het eerst werd gehouden. Zij brachten twintig films met zich mee van over het algemeen behoorlijk niveau. De meesten van hen bleken fervente filma- mateurs met al de nodige ervaring, ge zien het grote aantal deelnemers dat met complete geluidsfilms op de prop pen kwam. Daarmee schoot het festival eigenlijk een beetje aan zijn doel voorbij omdat de achterliggende gedachte was dat nu eens de doorsnee-filmer, de man of vrouw die eens per jaar een vakantie film maakt en misschien nog een filmp je van de kinderen, hier de kans zou krijgen iets van zijn creativiteit te tonen, tonen. Henk Maurits, een van de mensen van de organiserende Witte Bioskoop, schreef het wegblijven van die ongetwijfeld im mens grote groep van typische familie- filmers toe aan drempelvrees. Gebrek aan zelfvertrouwen en ongemotiveerde zelfonderschatting- Hij bleek niettemin erg tevreden over het festival dat, al dat, al had het zijn doel dan niet voor de volle honderd procent bereikt, het publiek toch van zeven tot enen ’s nachts heeft weten te boeien. Een tech nisch vrijwel perfecte organisatie zorgde ervoor dat -integenstelling tot de vertra gingen die gebruikelijk schijnen te zijn op dit soort festivals- de zaak soepel en vlot verliep. De zaak stokte pas toen de jury, bestaande uit voorzitter Simon Engel, Cees Straus, Gerrit van Dijk, Peter Brouwer en Marianne Houtkamp, in het geestige, onverwachte uitvallen. Voor zijn Ijederen-reeks over enige diersoor ten „Le Bestiaire ou cortège d’Orphée” heeft hij zich kunnen beheersen en mu ziek van grote gaafheid geschreven. In de zetting voor bas, en piano klonk deze reeks voortreffelijk, dank zij de eminente voordracht. De componist Jacques Ibert won eens een prijs bij een wedstrijd, waaraan ook Maurice Ravel meedeed, maar „verloor”. Het ging om liederen voor een film over Don Quijote. De film kwam er niet, de liederen wel. Wat Ravel maakte werd bekend, maar de liederen van Ibert raakten onverdiend achterop. Onver diend, ja. Dit hebben Ruud van der Meer en Rudolf Jansen laten horen met een verrassende, indrukwekkende vertol king, die ook duidelijk maakte waarom Ibert daarvoor werd onderscheiden. Voor de film zouden zij door hun echte bewo genheid van meer betekenis zijn geweest dan de intellectualistische liederen van Ravel. Ruud van der Meer en Rudolf Jansen hebben hun concert tot een evenement van een haast overstelpende muzikale schoonheid en van een diep-verinner- lijkte menselijke mededeelzaamheid doen worden door hun verrukkende ver blijding brengende, maar ook verstilling en ontroering gevende voordracht van een rijk programma, een zorgvuldige eenheid brengende selectie van prachtige liederen. Ruud van der Meer vertolkte deze juwelen van poëzie en van romantische lyriek met fraaie stemklank, bezield en genuanceerd van kleur en kracht met. voortreffelijke dictie en voordracht. Dit is een recente foto van prinses Chris tina, die vandaag haar 27ste verjaardag viert. Aan het slot van het concert werd aandacht gevraagd voor muzikale en dichterlijke ontboezemingen over zes jonge meisjes. Drie ervan had Gabriel Fauré tot voorwerp van zijn bewogen heid gemaakt. De andere drie waren meisjes, onderwerp van „Trois poèmes d’amour”, waarvoor Louis Andriessen muziek van een grote natuurlijkheid, spontaniteit en verstaanbaarheid schreef, overtuigend voor zijn bijzondere be gaafdheid, maar onbegrijpelijk als men de latere muzikale ontwikkelingsgang van de componist beschouwt. Ruud van der Meer en Rudolf Jansen hebben als dank voor de langdurige geestdriftige bijval van de opgetogen toehoorders nog een toegift gegeven: „Les papillons van Ernest Chausson. P. ZWAANSWIJK tjes via flageolet-tonen op violen tevoor schijn getoverd. Het publiek kon er maar niet genoeg van krijgen en het nummer werd dan ook herhaald. Het orkest lonkte naar ons via het oer- onroemeense „De Driekusman” en ver gastte ons uiteraard ook op een cym- baal-solo die voor deze gelegenheid bijna verdronk in een zwelgend vioolkwintet. Heel wat minder spectaculair, maar bijzonder knap vond ik de solo op de telinca, een fluit, die uit niet veel meer dan een rechte pijp zonder gaatjes be staat en waaruit de speler alleen door de manier van blazen en het al of niet afsluiten van de pijp aan de onderkant, zijn tonen moet maken. Ook de solo op taragot, een soort- klarinet die conisch uitloopt en een lagere toon heeft dan een gewone klarinet was bijzonder mooi. Het ensemble Ciocirlia gaf een uiterst verzorgde show en was bijzonder gedis ciplineerd en de ongeveer zeshonderd aanwezigen toonden zich na afloop zeer enthousiast. CONRAD VAN DE WEETERING Heel wat meer genoegen viel er aan de muziek te beleven, v ooral als je jezelf over de gedachten heen hebt ge zet, dat je zo’n orkest liever in een groot ---i zou horen. Hoogtepunt van de DEN HAAG. De uurtjes vormings werk, die werkende jongeren in werktijd moeten volgen, lijken niet altijd en overal even populair te zijn. Het schijnt moeilijk de jongeren ervan te overtuigen dat dit vormingswerk heel nuttig en goed voor ze is. Het toneelgezelschap Nieuwe Komedie, dat zich vooral op de jeugd richt, probeert nu met een een voudig revuutje de jongelui te laten praten over de situatie op hun werk en of je daar wat aan kunt doen, of niet. Het heet „De revu van de arbeid; lachen in de baas z’n tijd” en is geschre ven door Herman Pieter de Boer. Het bestaat net als een echte revu uit lied jes, dansjes en schetsjes, aaneengeregen door een conferencier. De onderwerpen zijn: het jeugdloon is te laag, de arbei der eet patat en de baas kaviaar, het werk is saai, wie zijn mond open doet wordt de verkeerde kant uit gepromo veerd, de arbeidsomstandigheden worden er niet beter op ook al moet dat vol gens de wet gebeuren. De dialogen zijn kort en soms wel grappig, maar naar mijn gevoel veel te algemeen en daarom krachteloos gehou den. Ze lijken me eerder geschreven naar papieren voorbeelden, dan ontleend aan de werkelijkheid. Ze geven niet het idee dat de schrijver of de spelers hun voorbeelden hebben gekozen na onder zoek op bedrijven of gesprekken met werkende jongeren zelf. Misschien heeft de Nieuwe Komedie geen tijd gehad om zich intensief voor te bereiden, zoals bijvoorbeeld Proloog of het Werkteater doen als ze uit het werkelijke leven grijpen. Maar wie weet, zijn eenvoudige algemeenheden voldoende om het pu bliek toch tot praten te krijgen. Eric Oosthoek heeft de revue met precisie geregisseerd, daarbij geholpen door José Lewis die met de zes spelers vlotte dansjes instudeerde. De muziek klonk lekker en met name de smartlap over het lopende handwerk en de mee zinger over de brave vader, die altijd deed wat de baas wilde, mochten er zijn. Het geheel liep vlekkeloos, al was het tempo nog wat traag. De manier waarop de conferencier te werk ging, leek me onjuist. Hij moest een parodie maken op een echte conferencier, die aan de lo pende band zijn moppen afratelt. Om de parodie te waarderen moet je als toe schouwer wel weten, hoe zo’n conferen cier te werk gaat. Of dat het geval is, valt te betwijfelen. Ik vermoed dat de jongelui hem maar een slijmerd vinden, •'.-■hli. se

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 7