Margarine: topper in prijsstijging Prijzenoverleg EEG landbouw mislukt Wel eens een Caballero filter geproefd? „PTT zit fout met reisgids service” bedrijven te T: 1 Directeur organisatie: „Hetze tegen Zilver Kontant Zegel” Veel klachten bij Economische Controledienst HALF MAART NIEUWE POGING FITWELL VRIJUIT BIJ SLUITING BEDRIJF WEINIG UITZICHT OP DALING PRIJS 47 w 15 1974 WOENSDAG 20 FEBRUARI (Van onze redactie economie) Codecommissie reclame Hetze Geruststellend Bonden: personeelsgebrek mber, Dalend verbruik 3289 i Grondstoffenmarkt Latirans Continental LS h» is (Van onze redacteur in Brussel) BRUSSEL De negen ministers van landbouw van de landen van de Europese Gemeenschap hebben gisteren geen kans gezien om over eenstemming te bereiken over de prijzen van landbouwprodukten die de gemeenschap de komende cam pagne zóu moeten hanteren om de boeren een redelijk inkomen te waarborgen en tevens een even wichtige produktie te bereiken. HILVERSUM/BADHOEVE- DORP „Er is een grote hetze tegen mij ontketend. Ik neem het niet. Miljoenen aan schade kan het gaan betekenen. En dan te weten dat het zegeltjessysteem er juist voor de kleine middenstand is als bescherming tegen het grootwinkel bedrijf Aldus de 45-jarige L. W. de Groot, directeur van het Bus- sumse reclamebureau Nijsse en De Groot B.V. Bijna honderd per dag Spaarzegelsysteem staat op instorten (Van onze redactie economie) (Van onze redactie economie) ADVERTENTIE t 82 2851 istige ter racht! jr m2 if m2 if m2 imhe- rang- gege- araan kan Zijn bureau, waarbij de organisatie van de Zilver Kontant Zegel berust, is danig in opspraak gekomen. Veel winke liers, vooral in ’t Gooi, die van het bureau zegeltjes afnemen, zijn van plan met het systeem te stoppen of hebben de zegeltjesverstrekking aan de winkelende huisvrouwen al gestaakt- Men begint zich steeds meer tegen het eens befaam de zegelsysteem af te zetten. DEN HAAG. Volgens de codecom missie voor de reclame heeft de PTT zich schuldig gemaakt aan „misleiding, althans het stichten van verwarring bij de consument”. Het staatsbedrijf heeft het bij de presentatie van een nieuwe activiteit, de PTT-Reisgidsenservice, met de objectiviteit en eerlijkheid van de voorlichting niet al te nauw genomen. Afgesproken is dat de ministers het op 11 en 12 maart opnieuw zullen proberen. Dan zijn zowel in Engeland als in België de verkiezingen achter de rug. De gerin ge bereidheid van de Engelse minister Godber en van zijn Belgische collega Lavens om tot zaken te komen, was wel hoofdoorzaak van het uitstel van beslui ten. ie n- 5 663, Directeur De Groot: „Ik denk dat er een hetze aan de gang is van een concurrerende zegelorganisatie. Ik zal het door particuliere rechercheurs laten onderzoeken. Er zijn acht zegelorganisa- ties in Nederland; wij zijn de grootste met tienduizenden winkeliers. Zeker is dat door die zegels een klantenbinding ontstaat. Het systeem verhoogt de omzet van de winkeliers. bewindsman de fabrikanten een fasering oplegde, zoals blijkt uit de genoemde data van prijsverhogingen. Daardoor kreeg de consument niet de volle last van de gestegen kosten ineens te ver werken. „Wie rookt er nou «wüüiiiiuiiiiiiiriiii Ook consumenten schijnen het niet meer te zien zitten. Een huisvrouw: „Je wordt doodziek van al die zegelsyste- men. Je moet ontzettend veel kopen om een kaart vol te krijgen. De meeste winkels hebben geen zegels. Van mij mogen al die zegeltjes dan ook weg waaien.” vond de minister niet verantwoord, om dat kleinere en middelgrote ondernemin gen in deze bedrijfstak dan in de knel zouden komen. Een voorbeeld: als de industrie een week lang een prijsverhoging van één cent per pakje niet mag doorberekenen, scheelt dat een opbrengst van ruim een ton. Na de laatste verhogingen is de industrie echter, binnen de grenzen van de bepalingen, redelijk aan haar trekken gekomen. Nationale Nederlanden. De eerder aan- gekondigde overneming van het hele aandelenkapitaal van Equity Life As surance Ltd in het Zuidafrikaanse Jo hannesburg door de Netherlands Insu rance Company of South Africa Ltd (NICSA) heeft thans haar beslag ge kregen. In NICSA hebben Nationale Nederlanden en de Zuidafrikaanse fi nanciële instelling Sage Holdings Ltd een meerderheidsbelang. In de naaste toekomst zal tot volledige integratie van Equity Life en NICSA worden overgegaan, wat tot een belangrijke versterking van NICSA op de verze- keringsmarkt van Zuid-Afrika zal lei den, aldus Nationale-Nederlanden. Dat wil niet zeggen dat de margarine nu goedkoper zal worden. Deskundigen menen zelfs dat het produkt, waarmee de meeste Nederlanders hun boterham besmeren, nooit meer zo goedkoop zal worden als het voor 1973 eigenlijk was. De goedkoopste soort huishoudmargarine kost nu 69 cent, de duurste 98 cent; de goedkoopste halvarine is 59. de duurste 89 cent; plantenmargarine idem; dieet- margarine 98 en 136 cent. Met dat laatste bedrag komt de margarine dicht in de buurt van de roomboter (goed koopste soort 159 cent), wat op zichzelf nog niets zegt. In 1970 heeft een onderzoek door psy chologische en economische onderzoek bureaus dat nog eens bevestigd. De klei ne middenstand moet opboksen tegen het grootwinkelbedrijf- Ze kunnen nu Fitwell is indertijd met ongeveer 45 werkneemsters begonnen en heeft er nu nog maar 22. Daardoor is de kostprijs van de regenkleding die in Goes wordt gemaakt 30 tot 35 percent hoger dan van werk dat wordt uitbesteed aan con fectionairs. Het arbeidsbureau heeft volgens de heer Schepers bevestigd, dat Fitwell heeft geprobeerd om meer personeel te krijgen. Als Fitwell eind maart sluit, kunnen de werkneemsters - voor het overgrote deel jonge meisjes - zo overstappen in gelijkwaardige functies bij een soortge lijk bedrijf in Goes. Bovendien is nog een afvloeiingsregeling overeengekomen: ze krijgen een kwart weekloon per dienstjaar en voor de georganiseerden komt daar nog een extra bedrag bij. Die zegeltjes worden door de winke lier per rol van 2000 stuks voor 12,90 gekocht van Nijsse en De Groot. De win keliers klagen nu dat het ze allemaal veel te veel geld gaat kosten. „Het kost meer dan drie percent van je omzet en daar willen we vanaf. We gaan liever adverteren en met folders werken”. mebureau niets te maken met de Cen trale Drukkerij Nijmegen”, aldus De Groot. „Ik heb nu een huisdrukkerij in Laren gekocht waar de zegels en boekjes voortaan gedrukt zullen worden.” In Bussum zit wel een secretaresse de telefoontjes op te vangen. „U hoeft zich geen zorgen te maken. Er is niets aan de hand met de zegels, alles gaat gewoon door. Als u bij onze vertegenwoordigers de volgeplakte zegelboekjes inlevert, krijgt u normaal uw geld”, zo vertelt ze de winkeliers. Geruststellende woorden tegen winkeliers die denken dat de Zil ver Kontant Zegel-organisatie op instor ten staat. Inmiddels wordt het kantoor van Nijsse en De Groot in Bussum over stroomd met telefoontjes. Maar ook het kantoor van Contant Spaarzegel in Bad- hoevedorp, het zegelsysteem dat juni vorig jaar door Zilver Zegel van Nijsse en De Groot werd opgekocht, wordt door klagende winkeliers opgebeld. Het grootste deel van de staf van Nijsse en De Groot werkt op het ogenblik vanuit Badhoevedorp wegens een verbouwing in Bussum. Men was overigens juist toe aan het fameuze „pakket”, waarmee de commis sie ideer jaar na urenlang debatteren probeert een eind te maken aan de discussies. Dat „pakket” bevat een com promis, gebaseerd op zowel de eigen voorstellen van de commissie als op de opvattingen van de leden-staten. Jp. ieder geval zal ir. Lardinois op de volgende ministerraad meteen een „pak- UTRECHT (ANP) De directie van de regenkledingfabriek Fitwell in Goes heeft de vakbonden er gisteren van kunnen overtuigen, dat het bedrijf moet sluiten omdat het niet voldoende perso neel kan vinden. Vorige week waren de bonden ontstemd doordat ze niet op tijd op de hoogte waren gesteld. Maar gister middag is er volgens de heer J. Scheper, districtsbestuurder van de Industriebond NW in Goes, een „zeer openhartig” gesprek geweest. DEN HAAG. Als er één produkt is dat als „onbetwiste topper” mag worden beschouwd in de prijsstijgingsreeks van levensmiddelen dan is dat wel margari ne. In precies een jaar tijds werd een pakje (kuipje) margarine 34 cent duur der. De goedkoopste soort huishoudmar garine verdubbelde bijna in prijs. Voor naamste oorzaak: prijsstijging van de grondstoffen op de wereldmarkt, die werd verergerd door de energiecrisis van de afgelopen maanden. Het heeft er echter alle schijn van dat er nu een kentering in de prijsbeweging in aan tocht is. Tot overmaat van ramp is de Centrale Drukkerij Nijmegen failliet gegaan. Nijs se en De Groot BV liet daar de zegels drukken. Samen met de drukkerij maakte het reclamebureau deel uit van een holding, de OKA, waarvan de heer De Groot president-directeur is. Vijftig werknemers kwamen op straat te staan. Grote paniek brak uit deze week. Ge suggereerd werd dat directeur De Groot er de hand in had. Geen zegels, geen drukkerij meer, zo werd er geredeneerd. De Groot ontkent het ten stelligste. Het reclamebureau had een vordering van anderhalf miljoen gulden op de drukkerij, zegt hij, maar het rammelde aan alle kanten bij deze drukkerij; ze werd uit de holdingmaatschappij gesto ten. „Juridisch hebben ik en het recla- SFE. De geconsolideerde nettowinst van Société Financière Européenne (SFE) is in 1973 gestegen van 4,9 mln dollar tot 7,2 mln dollar. Op alle werkterrei nen heeft SFE een verdubbeling van het volume behaald, zo heeft de ABN bekendgemaakt. SFE is een internatio nale bankengroep, die in 1967 door de Algemene Bank Nederland in samen- werking met een aantal andere grote internationale banken werd opgericht voor het verstrekken van middellange leningen, het deelnemen in internatio nale ondernemingen, het bemiddelen bij internationale fusies, en dergelijke. SFE verstrekte in 1973 leningen voor een bedrag van 253 mln dollar (v.j- 107 mln dollar), waardoor de totale leenportefeuille steeg tot 570 mln dol lar. Het balanstotaal steeg van 439 mln tot 611 mln dollar. De Zilver Kontant Zegel kwam toen op de markt. In plaats van 520 moesten er voortaan 616 zegeltjes op een kaart worden geplakt. De winkeliers, zo zegt De Groot, zijn van deze wijziging begin december schriftelijk in kennis gesteld. Per kwartje besteding wordt één zegel door de winkelier aan de klant ver strekt. Toch zal het interessant zijn te weten of er in de komende tijd als de boter niet te veel in prijs stijgt veel consu menten op boter zullen „overgaan”. Feit is namelijk dat wij aanzienlijk minder boter gebruiken dan vroeger: in 1960 lag het verbruik nog op bijna vijf kilo per hoofd per jaar, dat is geleidelijk vermin derd tot minder dan vier kilo in 1970 en net iets onder de drie kilo vorig jaar. Tegelijkertijd daalde het margarine- verbruik langzaam: in 1960 bijna 20 kilo per hoofd per jaar, in 1970 minder dan 18 kilo, vorig jaar bijna 15,5 kilo. In 1969 kwam echter de halvarine op de markt, waarvan het aandel sterk steeg en in 1973 boven de twee kilo per hoofd per jaar kwam. In totaal was het margarine- en hal- varineverbruik toch minder dan voor gaande jaren. Maar het totaal aan voe- dingsvetten, dat de Nederlanders per jaar tot zich neemt, stijgt toch van jaar tot jaar lichtelijk. Dat komt doordat wij steeds meer gebakjes, chips, frites, sla saus, mayonaise en dergelijke eten, waarin nogal wat vet zit. Dit verschijn sel heeft uiteraard sterk te maken met de toegenomen welvaart en de verander de voedingsgewoonten. De margarine veranderde in precies «en jaar tijd negenmaal van prijs: 1973: 19 februari - 2 cent meer; 26 maart - 1 cent meer; 7 mei - 2 cent meer; 27 augustus - 4 cent meer; 15 oktober - 1 cent minder (revaluatie); 3 december - 4 cent meer (halvarine 2 cent); 17 decem ber - 8 cent meer (halvarine 4 cent); 1974: 7 januari - 6 cent meer (halvarine 4 cent); 18 februari - 8 cent meer (halvarine 4 cent). Totaal 34 cent voor de margarine en 12 cent voor de halva rine. Tientallen winkeliers die geen ver trouwen meer hebben in het zegelsys teem, zijn er al mee gestopt; anderen staan op het punt, het als klantenbin ding geïntroduceerde zegelsysteem, de rug toe te keren- In ’t Gooi is de onrust ontstaan, toen begin dit jaar het samen gaan van Contant Spaarzegel en Zilver Zegel merkbaar werd. ’n filter?” Enkele winkeliers echter: „Wij zijn het systeem nu zat. Het kost veel te veel geld. Door de stijgende prijzen moeten we meer zegels afgeven en dus kopen. En de klanten tonen geen interesse meer; ergens worden zij ook belazerd. Ze moeten meer plakken en krijgen niet meer dan vroeger voor een volle kaart terug. Bovendien raken veel kleine ze geltjes zoek. De winst komt ook weer in de zak van de zegelorganisatie.” AKZO. De omzet van de tot Akzo beho rende British Enkalon Ltd is in 1973 gestegen van 26,8 mln tot 36,8 mln pond 171,5 mln resp. 235,5 mln). De nettowinst na belastingen ging van 575.000 naar ruim 2,9 mln pond 3,7 mln resp. 18,6 mln). De maatschappij zal een van 8 tot 12 pet. verhoogd dividend uitkeren, aldus Akzo. tenzij eventueel besloten wordt tot prijs- 7 verschuivingen tussen boter en melk. Het werkelijke prijsniveau, zowel bin nen de gemeenschap als op de wereld markt, ligt immers veel hoger dan de prijzen waarmee men binnen de ge meenschap het gemeenschappelijke landbouwbeleid realiseert. Voor de En- gelsen, die nog steeds in een overgangs periode zitten, en die hun lage prijzen aan het niveau van de gemeenschap geleidelijk moeten aanpassen, zit er bij aanvaarding van de voorstellen van ir. Lardinois op den duur echter wel een prijsverhoging in. Met de verkiezingen ih het vooruitzicht is die natuurlijk niet al te best te verkopen. De Belgische minister Lavens verkeert in een andere positie. Hij wil ten behoe ve van zijn boeren een veel sterkere prijsverhoging dan de commissie voor stelt, maar aan de andere kant moet hij vrezen dat, als hij al te hoge eisen stelt en.als deze vervuld zouden worden, de prijzen - voor de consumenten daarvan invloed -zouden ondervinden. Dit dilem ma is beter na de verkiezingen op te lossen. De industrie moest, volgens de bepa lingen van het prijsbeleid, wachten met doorberekening van alle kosten en mocht die ook nog niet geheel laten dóórwerken. Nóg meer beperkingen Eijg ll;ijji!:':iiiniiiimiinitiiinn»iiiiiii!iiiiuiiinniuiiiiiiiu|iiii!;ii DEN HAAG (ANP) De Economi- sche Controledienst ontvangt dagelijks zo’n 80 a 100 klachten over verhoogde - prijzen. Een deel daarvan is niet ge rechtvaardigd, maar de ontvangen X klachten en het eigen onderzoek van de Dienst leiden toch ook tot processen- verbaal en correctie van prijsverhogin gen, aldus de heer L. M. Bruins, direc- teur van de Economische Controledienst. Het aantal prijsovertreders, dat per J maand moet worden geverbaliseerd, be- draagt ongeveer honderd. Het aantal prijscorrecties, dat tot stand komt, be- draagt een veelvoud hiervan. De geconstateerde prijsovertredingen komen in alle sectoren van het economi- sche leven voor, aldus de heer Bruins. De heer Bruins ziet de laatste maan- den geen stijging van het aantal prijso vertredingen, maar hij acht het niet onmogelijk, dat de recente verscherping van de prijsmaatregel tot meer overtre dingen zal leiden. Dit meldt Konsumenten Kontakt in zijn blad „Koopkracht”. De PTT heeft tegenover KK verklaard „de resultaten van de eerste proef met de reisgidsen service in studie te hebben genomen” en „in die studie ook de aanbeveling van de codecommissie te zullen betrekken”. Bij de huis-aan-huis bezorgde presen tatie van de reisgidsenservice heeft PTT de indruk gewekt via zijn bemiddeling iedereen, die dat wil, te voorzien van goede, eerlijke en informatieve reisgid sen. In werkelijkheid bemiddelde PTT tussen een aantal reisorganisaties en de consument, voor de verspreiding van uiterst commerciële folders en program ma’s. Daarmee werd gehoopt het post verkeer wat te kunnen stimuleren. Reisklachten, die binnenkomen bij Konsumenten Kontakt, leren dat veel vakantieteleurstellingen voortkomen uit onjuiste voorlichting via deze folders. Na een klacht tegen de PTT heeft de code commissie voor de reclame het staatsbe drijf in ieder geval aanbevolen de naam „Reisgidsenservice” te veranderen en de service op een andere manier te presen teren. eenmaal geen knokprijzen zoals Albert fteijn en Simon de Wit brengen. Kijk er de Prijswijzers maar op na. Door zegels kunnen winkeliers hun omzet met dertig tot veertig percent verhogen, zeg ik.” De Groot zegt dat het aantal te plak ken zegels is opgevoerd om de winke liers te kunnen ondersteunen. „Dan kun nen wij meer reclame voor het systeem maken.” Landré en Glinderman. Landré en Glin- derman NV heeft een bevredigend boekjaar 1973 achter de rug. Bij een van 54,15 mln tot ƒ49,15 mln ge daalde omzet is een nettowinst be haald van 0,8 mln tegen 7.000 in 1972. Voorgesteld wordt het dividend te hervatten en vast te stellen op 15 5 in contanten en 10 in aandelen). De directie verwacht dat ook 1974 een goed jaar kan worden- Dit blijkt uit het jaarverslag, het eerste dat dit seizoen is verschenen van een '-■furze genoteerde onderneming uit de groep handel en industrie. De margarinefabrikanten kregen in 1973 te maken met factoren als de sojacrisis en de energiecrisis, terwijl er het hele jaar een sterke prijsbeweging op de grondstoffenmarkten was. Daar door moest minister Lubbers hun aan- Wagen om verhoging van de consumen tenprijs wel inwilligen. Zij het dat de ket” op tafel leggen, dat wil dus zeggen dat men niet opnieuw begint met discus- sies over details. Overigens verschilt de positie van de Engelse minister Godber van die van zijn Belgische collega La vens. De door de commissie voorgestelde prijsverhogingen, die uiteindelijk nog wel wat meer opgetrokken zullen wor den dan ir. Lardinois had voorgesteld, betekenen uiteindelijk voor de consu menten op dit ogenblik niet zo heel veel,

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 15