Dreigement af te treden als eigen partij hem niet volledig steunt Actie tot medische Angola hulp aan over bijstand en minimumloon Naar dialoog met Latijns-Amerika Britse kolenraad voor aanzienlijke loonsverhogingen Portugees kamp Klein wil volledig hand houden aan Geen hoorzittingen over Watergate Voor 1 juli debat collegegeldwet PAIGC verovert S( Britse actrice kandidaat voor T rotskisten achtergrond \<g ZO/ GUINEESE BABY’S NAAR NEDERLAND Optreden tegen illegale Mohammedaanse slagerijen TWEE CONFERENTIES TEGEN VERVUILING BESLUIT SENAATSCOMMISSIE: VAN ZEEëN ^238^ I 1 3 WOENSDAG 20 FEBRUARI 1974 w. rt, de if- op an an jft se de -Ai - t „Multinationals” (Van een speciale medewerker) MONTEVIDEO Henry Kissinger, de minister van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten, zal morgen en vrijdag in Mexico een onderhoud hebben met zijn collega’s van de Zuidamerikaanse landen. Deze gebeurtenis is nogal opzienbarend, omdat men hem tot voor kort een bijna pijnlijke onverschilligheid verweet ten opzichte van zijn zuidelijke buren. Zijn gesprekspartners hebben inmiddels op een zitting in Bogota een programma van acht punten opgesteld, die stuk voor stuk zo’n gecompliceerd karakter hebben, dat een discussie hierover geen 48 uur maar 48 weken in beslag zou nemen. Impasse JERUZALEM (UPI) Het Is raëlische kabinet heeft vanochtend een buitengewone vergadering ge houden, heeft de Israëlische radio meegedeeld. Daarop is een defensie- vraagstuk behandeld, waarover geen bijzonderheden zijn bekendge maakt. Wel is bekend dat de mi nister van Defensie, Mosje Dajan, en generaal Sjafir, hoofd van de strijdkrachten, het woord hebben gevoerd. Steun 1 i i Dajan eist verkiezingen nieuwe steun vergaderen ge- 7 iap de ;de >en de Het ene kind, dertien maanden oud, is dusdanig door bomscherven ge troffen dat het een groot gat in de schedel heeft. In Guinee-Bissau zal het gedoemd zijn te sterven. Daar om heeft het Medisch Komitee An gola het op zich genomen moeder Al tientallen jaren wordt door La tijns Amerika „samenwerking, gericht op de ontwikkeling” verlangd met de motivering dat sociale rechtvaardig heid ook op internationaal gebied te realiseren is. De Venezolaanse minis ter van Buitenlandse Zaken Calvani zei hierover onlangs in een vraagge sprek: „Zoals iemand met veel bezit tingen meer belasting moet betalen dan iemand met weinig eigendom, zo moet ook de rijke staat de zwakkere steunen.” wijziging van het „Interamerikaanse verdrag over wederzijdse hulp” van het in 1947 gesloten verdedigingspact van Rio de Janeiro. te ia- tde de is PARIJS-ROME (Reuter en AFP).— In Parijs en Rome zijn gisteren conferen ties begonnen over het bestrijden van de vervuiling van de zeeën. er- dse net jke tot lun ;tig en ae- ;en li- ek de an it- et on se or o- te k- >en >e- te ir- ag, ;en iet et, de je- s- te ie s- e- ?n en fl ag en len )n- er- )n- ge- ten oo in n- ijf e- ie- nd n- li- en en ise in ia de tal de tal :a- de 10- ius me ote len •ei- ille le- ige ert m- 13- W. >r- Ise x he .in, >r- Jg- ns, ?en je- ar- ns, n. ‘X- m- ic- va, 1- in is ■de in Britse communistische partij een contra revolutionaire beweging is die zich heeft verkocht aan de kapitalisten. Gisteren trachtte Vanessa, revolutionair gekleed en een commando-achtige wollen bivak muts op het hoofd (zie foto), de arbei ders van een fabriek toe te spreken en deze ertoe te brengen de hele zaak over te nemen. en kind naar Nederland te laten komen, waar medische hulp wel mogelijk zal zijn. De radio zei dat minister Dajan nieu we verkiezingen zou hebben gevraagd en met aftreden heeft gedreigd wanneer hij niet ten volle wordt gesteund door zijn eigen partij. Eerder had hij geëist dat de rechtse „Likoed” deel zou uitmaken van een regering van nationale eenheid, maar die eis heeft hij volgens de radio nu laten vallen omdat zij „momenteel niet is te verwezenlijken”. Mej. H. van Leeuwen van d - ARP had op een dergelijke principiële discussie aangedrongen, omdat zij vreest dat blij vende koppeling een remmende werking zal hebben op de aanpassing van het minimumloon. LONDEN (AFP en DPA).— De direc tie van de Britse kolenraad heeft zich gisteren uitgesproken voor een „aanzien lijke verhoging” van de lonen van de ruim 260.000 Britse mijnwerkers die sinds 10 februari in staking zijn. Deze toezegging werd gedaan tijdens de tweede dag van de hoorzitting van de loonraad, die een onderzoek instelt naar de mogelijkheid de mijnwerkers op de nationale loonschaal een hogere plaats ie geven. Bij de discussie over de politieke situatie in de wereld zal Kissinger wellicht dezelfde tactiek toepassen als jegens Moskou en Peking. In het middelpunt staat hier de hernieuwde toenadering tot Cuba. Naast de Sov- jet-Unie heeft ook Mexico zich als bemiddelaar aangeboden. Castro’s eis blijft echter, dat hij pas met de VS wil onderhandelen als de blokkade is opgeheven. De vraag is of Kissinger in een van de gespreksthema’s een spectaculair compromis kan sluiten- In elk geval is het waarschijnlijk dat ook tegeno ver de Zuidamerikanen het hoofddoel van zijn buitenlandse tactiek zal worden bereikt: de confrontatie ver vangen door de „vrije dialoog tussen landen met gelijke rechten”. De Noordamerikaanse minister kan in 48 uur de door de jaren heen gegroeide tegenstellingen niet uit de weg ruimen, maar hij is in staat een betere atmosfeer te scheppen voor de tot nu toe vaak zo geprikkelde dis cussies tussen Noord en Zuid. De bekende Britse actrice Vanessa Red grave doet actief mee aan de verkie zingsstrijd. Haar organisatie is de „Revo lutionaire Arbeiders Partij”, die gaat trachten bij de komende algemene ver kiezingen tenminste één zetel te be machtigen, waarop Vanessa dan gaat plaatsnemen. Haar partij, die zich trots kistisch noemt, is van oordeel dat de Het is dan ook niet onmogelijk dat de regering Kissinger zal vragen zijn eis uit te stellen tot de zaken wat opgeklaard zijn. DEN HAAG (ANP). De Economi sche Controle Dienstvan het ministerie van Economische Zaken gaat optreden tegen de illegaal in ons land gevestigde Mohammedaanse slagerijen. Daartoe is besloten op aandrang van het bedrijf schap voor het slagersbedrijf. Volgens het schap zijn er in ons land twuntig legale Mohammedaanse slagerij en gevestigd en zfstig illegale. Hi Eliza Andrade, hoofdrolspeelster in de film „Sambizanga”over de ondergang van een Angolese guerrillastrijder. DEN HAAG. Bij de inning van de collegegelden voor het studiejaar 1973- ’74 wordt volledig de hand gehouden aan de Collegegeldwet, die bepaalt dat de studenten duizend gulden collegegeld moeten betalen. Dit antwoordt staatsse cretaris Klein (Onderwijs en Weten schappen) op vragen van het Tweede- Kamerlid De Brauw (DS’70). Voelt Dajan misschien aankomen dat de conclusies van deze commissie voor hem negatief zullen zijn? Dajan is een onberekenbare figuur. Een man zonder vrienden, zonder partijapparaat achter zich waarop hij kan rekenen. Hijzelf voert ook nu niet het woord. Shimon Peres, minister van communicatie, is zijn woordvoerder. Dajan zelf zwijgt. Dajan heeft de laatste tijd moeilijke vragen gesteld. Hij is in het defensief en dat ligt hem slecht. Er wordt tegen hem gedemonstreerd en in de partij is er kritiek op hem. Dertig leden van de Arbeiderspartij steunen Motie Ashkena zy, de man die de actie op gang heeft gebracht voor het aftreden van Dajan. DAKAR.— De PAIGC het Bevrij- dingsfront van Guinee-Bissau heeft bij de verovering van een Portugese basis in Copa, in het gebied van Gaboe in het Noordoosten van GuineeBissau, ongeveer honderd Portugese militairen gedood, zo meldt de guerrilla-organisa- tie. Bij deze operatie verloor het Portu gese leger 14 militaire voertuigen en een G-91 bommenwerper. Bij het onderwerp „internationale handel” zullen de Zuidamerikanen wijzen op het alarmerende tekort op hun handtelsbalansen in verhouding tot de VS, een tekort dat in 1973 met 1,3 miljard dollar bijna is verdubbeld vergeleken met 1972. Hun permanen te aandringen op preferenties voor de import van Latijnsamerikaanse eind produkten zal eerder stuklopen op de tegenstand van het Congres dan op het ontbreken van goede wil van de Amerikaanse regering. Als zesde punt staan de multinatio nale ondernemingen op het program ma. De Zuidamerikaanse ministers spreken hun bezorgdheid uit over hun economische macht en hun in menging in interne aangelegenheden, zoals gebleken is bij onderzoekingen WASHINGTON. (UPI) De Senaats commissie die het Watergate-schandaal onderzoekt heeft besloten geen hoorzit tingen over deze affaire meer te houden. Commissievoorzitter Sam Ervin zei dat er nog een „kleine kans” bestaat dat de hoorzittingen worden hervat als nieuwe ontwikkelingen daartoe aanleiding ge ven. waarschijnlijk is, dat premier Golda Meir vanmiddag aan de president mee deelt dat zij een regering zal vormen op oude basis. Dat betekent met de Natio naal Religieuze Partij en de onafhanke lijke Liberalen. Zeker is dat echter niet. „Bijna alle ingeschreven studenten ma’kt en gebruik van de mogelijkheid het collegegeld in twee termijnen te voldoen”, schrijft de bewindsman. De behandeling van het wetsontwerp van Klein, waarbij het collegegeld tot vijfhonderd gulden wordt teruggebracht, zal niet voor 1 maart zijn afgerond. De bewindsman heeft daarom de colleges van bestuur van de universiteiten en hogescholen bericht dat zij de studenten moeten wijzen op hun verplichting de tweede termijn van het collegegeld te voldoen. De colleges van bestuur moe ten, aldus Klein, de studenten adviseren de tweede termijn van het collegegeld door ondertekening van een promesse te voldoen. Als het parlemen4 met de ver laging instemt, kan de restitutie op een voudige wijze plaatsvinden. Ter gelegenheid van de actie is een boek verschenen, waarin Henk Odink. lid van het Medisch Komi tee Angola in dagboekvorm verslag uitbrengt van een trektocht dwars door Angola. Op sobere wijze ver telt hij hoe de medische diensten van de guerrilla-organisatie moeten werken, onder de gevaarlijkste om standigheden en met een onvoor stelbaar gebrek aan medische mid delen. door Latijnsamerikaanse staten zijn onteigend. Het hete hangijzer is wel het op brengen van Noordamerikaanse vis sersboten in de (door de VS niet erkende) 200-mijlszone van Ecuador. Men verzet zich fel tegen economi sche represailles en wil dat het „niet- inmengingsbeginsel”, dat in de statu ten van de OAS op politiek vlak ligt verankerd, ook op economisch terrein wordt toegepast. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Staatssecretaris Meyer van CRM heeft gisteren meege deeld dat op initiatief van de minister van Sociale Zaken voor 1 juli in de Tweede Kamer gedebatteerd zal worden over de kwestie van koppeling van bij stand, AOW en AWW aan het mini mumloon. De middelen waarmee het Komitee de onderdrukte volken van zuide lijk Afrika te hulp willen komen, zijn nog uitermate primair. Op het verlanglijstje staan: rugzakken voor medische helpers, medicamen ten ter voorkoming en bestrijding van tbc, malaria enzovoort. Voor het Frelimo wil men een zieken huis bouwen in Oost-Zambia, ter wijl voor de medische dienst van de MPLA in Angola twee jeeps op het programma staan. Het is tekenend voor de impasse van de „Organisatie van Amerikaanse staten” (OAS), dat de conferentie in Mexico onafhankelijk van haar plaatsvindt. Men wil opnieuw discus siëren over een reorganisatie van de OAS, terwijl al drie conferenties hierover intussen op niets zijn uitge- lop%. De meerderheid van de Latijns amerikaanse landen is tegen funda mentele hervorming van de OAS-sta- tuten waarmee de beslissende in vloed van Washington ongedaan zou worden gemaakt en ook tegen een „Mijn heengaan heeft niets te maken met de fouten die in de oorlog zijn gemaakt”, heeft Dajan gezegd. „Ik voel me daarvoor niet verantwoordelijk en de Nationale Onderzoekscommissie zal bepalen in hoeverre ik daar wel of niet voor verantwoordelijk ben". Het staat niet vast dat de liberalen akkoord gaan; het staat niet vast hoe eventueel een regering zonder Dajan eruit zal zien. Met name is het de vraag of de Dajan-groep binnen de Arbeiders partij zo’n regering zal steunen. Het Panama-vraagstuk staat als punt vier op het programma. Het is tekenend voor de geniale tactiek van Kissinger, dat hij het grote twistpunt van de soevereiniteit enkele weken geleden neutraliseerde, toen hij met dezelfde ongekunsteldheid als waarmee hij Mao en Sadat tegemoet trad bij de meest fanatieke VS- vijand van Latijns Amerika, de Pa namese president generaal Omar Tor- rijos, een principeverklaring over de kanaalzone ondertekende, waarmee deze soevereiniteit stap voor stap naar Panama zal moeten overgaan. Maar de commissie zal zich nu con centreren op het hoger beroep tegen de rechterlijke uitspraak, die de commissie het recht ontzegt vijf geluidsbandjes van het Witte Huis op te eisen, en op het schrijven van haar rapport, dat voor 28 mei klaar moet zijn „De commissie is van mening dat ze op moet passen zich niet te zeer te mengen in de afzettingsprocedure die de commissie voor Justitie van het Huis van Afgevaardigden afwikkelt, en even min in de processen die binnenkort zul len worden aangespannen door de speci ale aanklager voor Watergate. Hierop is nu de aandacht van het land gericht”, aldus Ervin. De commissie-Ervin gaat wel nog ver der met haar onderzoek naar bijdragen aan Nixons verkiezingskas door de mil jardair Howard Hughes en de zuivelin dustrie en naar de beweringen dat de Amerikaanse inlichtingendienst CIA in vergaande mate betrokken was bij het Watergate-schandaal. Ervins voorstel geen hoorzittingen meer te houden werd door de commissie met zeven tegen één stem aanvaard. De tegenstemmer, de Republikein Edward Gurney, is van mening dat de commissie haar werkzaamheden direct moet beëin digen en haar rapport moet opstellen. John Sirica, de federale rechter die een onderzoek instelt naar de Waterga- te-affaire, heeft het Witte Huis en de speciale aanklager voor Watergate, Leon Jaworski, opdracht gegeven geen com mentaar in het openbaar meer te leve ren op de kwestie van de bij dagvaar ding opgeëiste bandjes van gesprekken van de president met zijn medewerkers. De actie „Nederland voor Angola. Mozambique en Guinee-Bissau” wordt gesteund door de Partij van de Arbeid, PPR, D’66. CPN en PSP. Verder door de drie vakbonden, NVV, CNV en NKV, dertien jonge ren- en studentenorganisaties va riërend van CHU-jongerenorgani satie tot ASVA en HTS-unie en een aantal Portugese organisaties in ons land. Psychiater Sjef Teuns. die het na woord schreef in „De overwinning is zeker” ging nog in op Portugese gevangenkampen voor guerrilla strijders op de Kaap Verdische ei landen. waar de tegenstanders van het regime-Caetano worden opge sloten in isoleercellen, die gedeelte lijk met zeewater vol kunnen lo pen. Hij vergeleek deze kampen met vernietigingskampen als Auschwitz en Con Son in Zuid- Vietnam. Een extra complicatie in de hele toe stand is he.t voornemen van de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Henry Kissinger, volgende week naar het Midden-Oosten te komen. Kissinger is van plan eerst naar Damscus te gaan en zal dan, naar wordt verwacht, met de lijst met namen van krijgsgevangen naar Jeruzalem komen. Maar, met wie moet hij in Jeruzalem spreken? Met de aftredende minister van Defensie? Het is intussen niet duidelijk wat precies de plannen van Dajan zijn. Zal hij actief blijven in de politiek? Zal hij uit de Arbeiderspartij stappen en zich bij de rechtse Likoed-oppositie aanslui ten? Verkiezingen betekenen in de huidige omstandigheden waarschijnlijk winst voor de Likoed, wat ook Dajan bekend is. Het kan allemaal bluf zijn. Een soort shock-therapie, die tot doel heeft Dajans moeilijke positie te redden. AMSTERDAM. „Ik heb aan deze film meegewerkt omdat het een geëngageerd werkstuk is. Sambi zanga is een strijdbare film.” Dat verklaarde gistermiddag Eliza An drade voor de première van de in Kongo-Brazzaville opgenomen speelfilm over de guerrillastrijd van het Angolese volk tegen de Portugese kolonialisten. De expres sieve hoofdrolspeelster kreeg in „Sambizanga” de moeilijke taak een totaal ontredderde vrouw van een vermoorde guerrillastrijder te spelen. Opmerkelijk is verder dat de film gemaakt werd door een vrouw, Sarah Maldoror. over de corruptie door het ITT-concern in Chili. Toch zal op dit punt weinig meer worden bereikt evenals dat het geval zal zijn over het onderwerp technologie dan een groeiende controle op buitenlands kapitaal. Kissinger van zijn kant heeft voor gesteld de gevolgen van de oliecrisis te behandelen. Op dit gebied bestaat in Zuid-Amerika een sterke tegen stelling van belangen, omdat Venezu ela, Ecuador en Peru exporteurs en de andere landen importeurs zijn. De vertoning van „Sambizanga” vormde het sluitstuk van een pers conferentie in het Amsterdamse bi oscooptheater „The Movies” waar het Medisch Komitee Angola nieu we plannen bekendmaakte om door middel van acties een half miljoen gulden bijeen te brengen. Dit geld is bestemd voor medische hulp aan de verzetsbewegingen van Angola, Mozambique en Guinee-Bissau. Zo wil het Komitee bijvoorbeeld twee vrouwen uit Guinee-Bissau met hun baby’s naar Nederland laten komen. De Guineese vrouwen en de twee kindertjes werden bij een Portugees bombardement ernstig gewond. Nu heeft de economische crisis de positie van de „rijke noordelijke bu ren” verzwakt, terwijl de alarmeren de stijging van de aardolieprijzen een dollarregen voor de „arme zuidelijke buren” bracht. Op dit ogenblik zal men bij de VS dan ook wel tever geefs aankloppen voor meer ontwik kelingshulp- De Zuidamerikanen zijn echter ge kant tegen maatregelen die onder economische druk tot stand komen. Een rol speelt hierbij vooral de kwes tie van de schadeloosstelling voor Noordamerikaanse bezittingen die In de Franse hoofdstad kwam op ini tiatief van de Franse regering voor de derde maal de internationale conferentie bijeen voor het opstellen van een con ventie ter voorkoming van de vervuiling van de zeeën en de waterwegen. In Rome vergaderen gedurende vier dagen afgevaardigden van twaalf landen aan de Middellandse Zee over de vraag, hoe een eind kan worden maakt aan de vervuiling van deze zee, waardoor niet alleen de vissen maar ook de volksgezondheid, de recreatie en het toerisme worden bedreigd. De linkervleugel van de sociaaldemo cratische Arbeiderspartij heeft sinds de verkiezingen van 31 december vorig jaar het aftreden van Dajan geëist omdat deze „nalatig” was geweest bij de oor logvoering. „Als ik van de nieuwe rege ring geen deel wil uitmaken, is dat uitsluitend omdat ik in mijn partij on voldoende steun heb, terwijl ik als mi nister van Defensie met zware verant woordelijkheden die steun onmisbaar acht.” Vanmiddag is de termijn van drie weken verstreken die mevrouw Meir tot haar beschikking had voor de vorming van een nieuw kabinet. Zij gaat dan president Katzir het resultaat meedelen. Als zij niet geslaagd is, kan zij een verlenging aanvragen of haar formatie- opdracht terugeven. Onze redacteur in Jeruzalem, mr. J. van Wesel, tekent hierbij aan: Het meest II J

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3