Velsense politie in nauwer contact Fototentoonstelling „Oud IJmuiden blijft belangstelling trekken totfevishal 1 Stuurman Bakker onderscheiden door Carnegie-heldenfonds Mildere straf Postagentschap in Driehuis gaat verhuizen Diefstal mislukte geëist tegen smokkelaar „VAK” beraadt zich op nieuwe aktiviteiten voor Velsen-Noord met „klaar over-moeders K tl job Alternatieve Miss Holland uit IJmuiden WIK i VERLENGD TOT EN MET 25 FEBRUARI Verkeersproblemen in Velsen-Noord Windkracht 10 en ijzige kou Kort IJmondnieuws Prins Jan 1 mag zaterdag over Heemskerk regeren getrotseerd om jongen te redden I I 1 WOENSDAG 20 FEBRUARI 1974 4 IJMUIDER COURANT 3 99 99 (Van een onzer verslaggevers) Posthuum r I- :e !- t. ling nog tot en met maandag 25 fe bruari dagelijks geopend te houden. IJMUIDEN De actieve organi satoren van de fototentoonstelling „Oud IJmuiden”, welke thans wordt gehouden in galerie ,,’t Hart” aan de Koningin Wilhelminakade, zijn even verrast als verheugd over het bijzonder grote succes daarvan. In feite had deze expositie al een week gesloten moeten zijn, maar omdat zich hiervoor nog steeds be langstellenden komen melden, werd inmiddels besloten de tentoonstel- In touw verstrikt BhXv (Van onze correspondent) e n De 17-jarige Yvonne Jansen uit H. le !S Leerlingen op bezoek bij de fototentoon stelling „Oud IJmuiden”. zijn echtgenote, maar ook de wethou ders, vele ambtenaren en vrijwel alle raadsleden konden worden opgemerkt. Ook een groot aantal leerlingen van verscheidene scholen is hier op bezoek geweest. Burgemeester De Gou speldt stuurman A. J. Bakker de bronzen eremedaille op. haven van St. John’s op Newfoundland binnengesleept. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Door de politie is e% 23- jarige inwoner van Hoorn aangehouden en ingesloten. De man had in een winkel zich enige filmcamera’s en een cassette recorder toegeëigend en was verdwenen zonder te betalen. is !t l- n 8 I- r ie d -g !- I- n it ■s it 1. B. n e u I- ;s Behalve deze tentoonstelling wordt nu ook reeds een dia-avond voorbereid, waarvoor men thans ijverig bezig is het gewenste materiaal te verzamelen, een en ander met betrekking tot hetzelfde onderwerp. Men hoopt hiermee in de bedoeling ligt hiervoor alle oud-IJmui- denaren te inviteren die deze gemeente in de loop der jaren hebben verlaten. Alleen de laatste, het 16-jarige „ketel binkie” Jesus Elias Diaz y Salas, lukte het niet. Zijn beide benen bleken ver strikt te zijn in een reddingslijn en voordat hij op de stormladder naar bo ven gehesen kon worden had een zeven meter diep golfdal de lijn strak getrok- De dames-klaar-overs zullen zich in hoofdzaak inzetten ’s morgens tussen 8.10 uur en 8.30 uur, omdat dan van de grootste verkeersdrukte in Schulpweg en Duinvlietstraat sprake is, hoewel ook de middaguren niet zonder klaar-over-hulp zullen zijn. Bij alles geldt tevens dat ouders, die zelf hun kinderen naar school brengen, alsook kleuters, zich bij de oversteekplaatsen aan de aanwijzin gen van de klaar-overs dienen te hou den. (Van onze correspondent) VELSEN-NOORD. De vorig jaar in december in het leven geroepen „Velsen- Noordse Aktiviteiten Kommissie” (VAK), waarin alle in Velsen-Noord bestaande verenigingen zijn betrokken heeft zich over de door de stafmedewerkers René van Esschoten en Wim A. Spruit van het buurtcentrum „De Mei” uitgebrachte nota over te voeren activiteiten opnieuw beraden. de Strengholtstraat 19 in IJmuiden is dins dagavond tijdens de alternatieve miss- Holland verkiezingen in de fiets-o-theek van het Hiltonhotel uitgeroepen tot de alternatieve miss-Holland 1974. De 1.66 meter lange Yvonne 86-66-89) moest het opnemen tegen een veld van twintig mededingsters. De jeugdige IJmuide- naarster, die opgaf foto-model/manne- quin als beroep te hebben gekozen, hoopt nu eind april op de Canarische tieve miss-Europa verkiezingen. tieve miss-Europa verkiezingen. Het is daarbij gebleken dat deze inte ressante collectie foto’s van Oud IJmui den en dé andere geëxposeerde gegevens en overzichten zelfs landelijk bekend zijn geworden, getuige bijvoorbeeld des kundige bezoekers uit Utrecht en Zand- voort. Ook van de zijde van de Amster damse sociale academie heeft men be langstelling getoond en door dit alles bedraagt het aantal bezoekers nu reeds meer dan tweeduizend. Het grootste deel hiervan is uiteraard uit Velsen afkomstig, waaronder niet alleen burgemeester drs. J. Reehorst en ken en de jongen meegesleurd, het wa ter in. Doordat hij geboeid was kon hij daarbij zijn hoofd niet boven water houden. Bakker bedacht zich geen moment en sprong in het vlot. De anderen wierpen hem een mes toe en terwijl hij met zijn ene hand het hoofd van de jongen zo veel mogelijk boven water hield begon hij met de andere de touwen door te snijden. Na een minuut of tien zwoegen in de kokende zee slaagde hij erin de jongen te bevrijden. In uitgeputte toe stand en bevangen door de ijzige koude (het was twee graden onder nul) werd de drenkeling aan boord gehesen. De kapiteins besloten van een poging om ook de andere bemanningsleden op deze wijze te redden af te zien. Een helicopter haalde de overige twaalf op varenden later van het schip, inclusief de stuurman die daar aan boord was gegaan om een sleepverbinding tot stand te brengen. Door deze verbinding werd het mogelijk de Rumba voor kapseizen te behoeden. Wel dingen drie locomotie ven die op het dek stonden tijdens de vliegende storm nog verloren, maar het schip werd behouden op 17 december de in maart verhuizen van de Da Costalaan IA naar Cursussen. In dat buurthuis Wijk aan Duin beginnen binnenkort weer en kele cursussen: naaien op donderdag morgen en maandagmiddag; wandkleden maken op dinsdagmorgen en Indisch ko ken op dinsdagavond. Nadere inlichtin gen via het buurthuis, telefoon 24676. De heer Jonker stelde in het vooruit zicht zijn bevindingen tijdens deze hea ring aan de betrokken autoriteiten door te geven en te proberen onder andere de snelheidsovertredingen ter plaatse te controleren en de mogelijkheid te bezien tot het plaatsen van een bord „overste kende kinderen”. Het aanbrengen van een aangeduide oversteekplaats is niet zo eenvoudig te regelen evenmin als het aanbrengen van knipperlichten. Uiteindelijk kwam men tot het besluit een nauwer contact te zoeken met de ouders van de kinderen, die de Del Court van Krimpenschool aan het Stra- tingplantsoen bezoeken en die van kin- (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM. De bronzen eremedail le van het Carnegie-heldenfonds prijkt sinds gistermiddag op de borst van stuurman Antoon Johan Bakker. Burge meester L. de Gou speldde hem de onderscheiding op, omdat Bakker in de cember 1972 met gevaar voor eigen le ven een Spaanse mess-boy het leven heeft gered. „Dat was een stukje Hol lands Glorie,” vatte de burgemeester het hele drama van die stormnacht in één boektitel samen. Ofschoon hierbij in de eerste plaats wordt gedacht aan de jeugd, heeft men gemeend de „VAK” in haar huidige samenstelling voort te zetten en zich ook bezig te houden met algemene lokale onderwerpen. Hieronder vallen onder andere de verkeersproblematiek, bespre kingen inzake het woon- en leefklimaat, de buitenlandse werknemers en mogelijk andere suggesties die kunnen bijdragen om de leefgemeenschap Velsen-Noord meer inhoud te geven. Echter stelt men zich voor een en ander niet te forceren, maar door mid- Woensdag gearriveerd: Baltijskin 35, Stettin; Holstenstein, Bremen; Gaaster- dijk, Antwerpen; Glas Island, IJmuiden, Greenwich; Jeanette, Beverwijk, Rotter dam: Linda, Rotterdam; Kicl.elkona, Mantyluoto; Rijnstroom, Harwich, Mar jan, Gateshead; Wodan, Seaham; Vecht stroom, Huil. del van diverse bijeenkomsten in de toekomst alle zaken rustig te bezien, om meer ervaring ten aanzien van een „werkprogramma” op te doen. Met een grotere publiciteit wil de „VAK” voorts alle inwoners van Velsen-Noord niet alleen op de hoogte houden van diverse activiteiten doch deze ook stimuleren. De viering van de beide koninginneda gen in Velsen-Noord in het vorig jaar, waarin het buurtcentrum „De Mei” het grootste aandeel had, zijn aanleiding ge worden om zich nu al weer te bezinnen op de dertigste april van dit jaar, waar voor de eerste voorbereidingen zijn ge troffen. Nog deze week hoopt de „VAK” met alle medewerkende verenigingen een voorlopig programma te kunnen sa menstellen, waarvoor van het Velsen- Noordse publiek graag eventuele sugges ties worden ingewacht bij „De Mei” aan de Geelvinckstraat 28, telefoon 02510- 24025. In „De Mei” worden alle benodig de vergaderingen gehouden, omdat het buurtcentrum van alle gebeurtenissen en activiteiten de coördinatie zal verzorgen. Smits, Passagers; Eric Vieljeux, Antwer pen; Ciudad De Guayaguil, Antwerpen; Jeanne, Londen; Prinsenborg, Zwijn- drecht; Irish Gate, Whitby; Zaanstroom, Felixtowe; Calchas, Genta, Roerborg, IJstad. HAARLEM. De rechtbank heeft op dinsdag 19 februari in staat van faillis sement verklaard: De Kort, wonende in IJmuiden, gemeente Velsen, Zwaanstraat 20, Rechter-commissaris: Mr. J. J. Mat- thijsse, Curator: mr. L. P. Wytzes, advo caat en procureur in IJmuiden, gemeen te Velsen, Willebrordstraat 84. Wegens gebrek aan baten is bij vonnis van de rechtbank van dinsdag 19 febru ari opgeheven het faillissement van: W. Wijkhuizen, wonende in Zwanenburg, Olmenlaan 52, handelende onder de naam Hotel-Café-Restaurant „Tivoli”, uitgesproken op 18 september 1973, cu rator mr. J. H. van Wijk in Haarlem. Bij beschikking van de rechtbank van dinsdag 19 februari is in de plaats van mr. C. J. Verpaalen tot curator in het faillissement van: J. Timmers, voorheen wonende in Badhoevedorp, Wattstraat 22, thans wonende in Hoofddorp, ge meente Haarlemmermeer, Gran voor Visch 19323, uitgesproken op 2 januari 1973, benoemd: Mr. G. A. P. de Kort, advocaat en procureur in Haarlem, Ge dempte Oude Gracht 65. IJMUIDEN. Dinsdag arriveerden in IJmuiden: Titan Service, IJmuiden, Con te Plat; Zaanstroom, Felixtowe; Puerla, New Orleans; Irise Gate, IJmuiden, Ro chester; Wism;.i, Leixoes; Simba, Abid jan; Frivolity, Londen; Siena, Monrovia; Sophia Westen, Zeebrugge; Plock, IJmui den, Hamburg; Tor Anglia, Gothenburg, Ilse Clausen, Klaipeda, Magdalena, Rot terdam; Queensland, Gdansk, Maritta Johanna, IJmuiden, Noordzee. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: D.c. Haslett; Londen; Ladoga 1, Rostock; Riederstein, Brazilië; Pelindaba, Ham burg; Export Patriot, Bremerhaven; Riet, Colchester; Noorbeek, Zaandam; Halmstad; Santa Maria, Hamina; Smit Lloyd 18, IJmuiden, Noordzee; Consance, Leixoes; Noordzee, Beverwijk, Rotter dam; Roelof Holwerda, Harlingen; Ka- trin Schulte, Rotterdam; Regina, Kopen hagen; Scheldeborg, Zaandam’ Delfzijl; Jac. van Heemskerk, Noordzee; Wilij (Van een medewerker) AMSTERDAM. ..Mijn hart is wel goed genoeg, maar ik ben versleten. Als ik twintig jaar jonger was ging ik met dit inkomen inbreken.” Dit zei maandag een 59-jarige IJmuidenaar die voor het gerechtshof van Amsterdam moest ver schijnen omdat hij in november’71 en juni ’72 in IJmuiden totaal vierduizend sigaretten had Bsmokkeld. Hij deed dit om een aanvulling te krijgen op zijn karige arbeidsongeschiktheidsuitkering. De Haarlemse politierechter had een boete van 850,- opgelegd. De man was in beroep gekomen omdat hij na zijn veroordeling ook nog f 500,- aan invoer rechten had moeten betalen. De procu- reur-generaal vertelde hem dat hij na zijn definitieve veroordeling dit geld te rug zou krijgen. De president bezwoor de IJmuidenaar met deze verboden „sport” te stoppen. De procureur-generaal wilde met de boete niet hoger gaan dan het bedrag dat al aan de belastingen is betaald. „Ik eis 500,-. Dat geld krijgt u terug. U houdt dan nog 5,- ove’- om nog een stukje vlees van te kopen”. „Hiermee ga ik akkoord”, zei verdachte. Het hof doet uitspraak op 4 maart. Havenii Zoals bekend hebben de organisatoren met deze expositie beoogd de burgers van hun woonsituatie meer bewust te maken, zodat zij niet langer alles klak keloos accepteren wat hun soms van bepaalde zijde wordt opgedrongen. Te vens wordt de bezoekers erop gewezen dat het soms noodzakelijk kan zijn reeds bestaande plannen te wijzigen. Secretaris Smit van het Carnegie-hel denfonds lichtte de redenen voor toe kenning van de onderscheiding toe: „Het is niet onze hoogste onderscheiding, en wat dat betreft mag ik u gelukwensen. Want die, de zilveren medaille, wordt wel uitgereikt maar dan vrijwel steeds posthuum omdat de redder bij zijn po gingen is omgekomen. U bent overigens een van de acht mensen die in het afgelopen jaar een onderscheiding kre gen, uit een aantal van ongeveer 120 gevallen dat ons werd voorgelegd”. De redder zelf wilde, zoals het een onversneden zeeheld betaamt, in de on derscheiding een ereteken voor de hele bemanning en de rederij zien, omdat het zonder goed materiaal en een goede teamgeest allemaal nooit zou zijn gelukt. De genodigden hieven daarop eeensgezind het glas op de goede afloop. VELSEN-NOORD. Het vraagstuk van de „klaar-over-moeders” in Velsen- Noord, dat vooral wegens de in de Duinvlietstraat en Schulpweg voorko mende verkeerssituaties de gemoederen nogal bezighoudt, kon dinsdagmiddag op instigatie van de oudercommissie van de Dr. L. P. Krijgerschool nader worden doorgelicht. Hiertoe was een uitnodiging uitgegaan naar de Velsense verkeerspoli tie, waarvan hoofdagent G. Jonker, later bijgestaan door hoofdagent Wellink, de veertien aanwezige dames een uiteenzet ting gaf van de theorie van de klaar- overs en de praktische ervaringen daar mee. De heer Jonker vertelde hoe na de oorlog de scholieren hiervoor werden ingeschakeld, maar dat enkele jaren ge leden wegens het toenemend drukker en agressiever wordende verkeer deze taak is overgegaan op hun ouders. De Bond van Veilig Verkeer had hiervoor een instructie uitgegeven, die door de ge meentepolitie van Velsen is overgeno men en gistermiddag aan de ouders werd verstrekt. De heer Jonker lichtte deze instructie toe. Bij de behandeling van het onder werp, dat ook de schooltijden daarin betrok, bleek dat de moeilijkheden bij de oversteek vaak worden gevormd door leerlingen van verschillende scholen. Van politiezijde kan men bij het over steken noch de moeders noch de ouders van kinderen, die een andere school bezoeken dwingen van de bepaalde over steken gebruik te maken. Aangezien van de Ir. Krijgerschool een groot aantal dames zich inzet voor de taak van klaar-over, leek het ge wenst ook een aantal ouders van de Del Court van Krimpenschool in te schake len. Men kwam tot de conclusie dat samenwerking tussen de scholen niet alleen gewenst maar ook dringend nood zakelijk is. Bij de bespreking stelde men verder vast dat de oversteek aan de Duinvliet straat tegenover de Melklaan het groot ste knelpunt is, waarvoor men van poli tiezijde meer aandacht wenste. Dit in verband met het feit dat vele automobi listen bij een gesloten overweg naar Beverwijk met grote snelheid proberen tijd in te halen om tijdig op hun werk bij Hoogovens-Mekog te kunnen zijn. Dat in de Duinvlietstraat tweezijdig per- keren wordt toegestaan is op zichzelf al gevaarlijk genoeg, maar bovendien wordt daarna op het aan een zijde bebouwde deel van deze straat de snel heid nog eens extra opgevoerd, omdat van rechts geen enkel verkeer te duch ten is en zelfs een voorrangskruising naar de ponten bij de viersprong Duin- vlietstraat-PontwegGrote Hout- of Koningsweg het autoverkeer niets in de weg legt. 1 Stuurman Bakker, inmiddels dertig jaar, maakte destijds deel uit van de bemanning van de Smit-Lloyd 103; een sleepboot die op 14 december 1972 bij Newfoundland standby lag bij een boor eiland toen een noodsein werd opgevan gen van het Duitse schip „Rumba”. Het maakte zware slagzij doordat de lading locomotieven was gaan schuiven. Toen de te hulp geroepen Smit-Lloyd 103 na twee-en-een-half uur varen ter plaatse was gekomen deed men een poging de opvarenden van het bedreigde schip te halen. Omdat de zee veel te ruw was voor een gewone reddingsboot - het was windkracht 10, bovendien kwamen uit de zwaarbewolkte nachtelijke hemel sneeuwbuien zetten - werd een opblaas baar reddingsvlot gebruikt Zes mannen stapten over in het vlot, maar het bleek erg moeilijk om aan boord van de sleper te komen. Door de hoge zee werd het vlot enorm heen en weer geslingerd en bovendien dreef het af. Voorzichtig manoeuvrerend kon de sle per wel dichterbij komen, maar om het vlot tegen het geweld van wind en water te kunnen afschermen moest de Smit-Lloyd dwars op de golven gaan liggen. Hierbij maakte het schip zulke halen dat de bemanning gevaar liep overboord geslagen te worden. Pas na drie kwartier lukte het de eerste dren kelingen het vlot te verlaten, dat inmid dels al aardig begon vol te lopen met het koude zeewater. Zo goed en zo kwaad als het ging stapten de mannen, tot op het bot verkleumd, over op de stormladder waarna ze veilig aan boord werden gehesen. (Van een medewerker) IJMUIDEN. De aanvoer van dins dag bestond uit: 510 kilogram tong; 5 kisten tarbot en griet; 466 kisten kabel jauw; 4095 kisten koolvis; 117 kisten schelvis; 234 kisten wijting; 187 kisten schol; 16 kisten schar; 12 kisten haring en 207 kisten diversen. Prijzen in guldens: per 1 kg: heilbot 6,50, tarbot 11.10, gr. tong 8.05, grm. tong 11,24-11.17, kim. tong 11,58, tong één 11.62, tong twee 11.62. per 40 kg: gr. hake 182, mid.hake 194, hake één 192-137, hake twee 134-114, hake drie 84-76, hake vier 40-37, ham 186, steenbolk 42, tarbot 289-284, griet 189, kabeljauw één 96-76, kabeljauw twee 120-72, kabeljauw drie 94-72, ka beljauw vier 92-72, kabeljauw vijf 94-64, koolvis één 45-38, koolvis twee 43-37, koolvis drie 47-40, koolvis vier 48-40, schelvis één 96-80, schelvis twee 112-108, schelvis drie 124-74, schelvis vier 92-75, schol één 51-45, schol twee 67-65, schol drie 74-73, schol vier 92-75, wijting één 44, wijting twee 53-47, wijting drie 42- 26, schar 84-40, tongschar 185, haring één 65,60, poontjes 61-37, haai 98, wolf 124, schartong 80-65, bot 31-8, leng 78- 68, lom 70-67- Besommingen waren: KW 42 70.400, KW 44 60.000, KW 81 ƒ6 6.800, KW 153 13.400, IJM 94 2.700, SCH 117 19.000, UK 54 en UK 208 2.400, UK 135 en UK 145 3.200, YE 25 en ZL 6 2.700. deren, die naar de Ir. Krijgerschool in de Melklaan gaan. Dit contact zal men zoeken door de moeders van leerlingen van eerstgenoemde school hierover per soonlijk te benaderen. Medewerking werd voorts speciaal verzocht van de betreffende hoofden van scholen. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Wethouder Roozen zal zaterdagmiddag om drie uur °P het plein achter de Jansheeren de sleutels van Heemskerk aan Prins Jan de Eerste overhandigen. Prins Jan de Eerste mag drie dagen over het ezels- dorp gaan regeren. Dinsdagavond 12 uur als het eest achter de rug is en de camavalvierders gaan uitslapen mag het gemeentebestuur de sleutels weer in ontvangst nemen (Van een onzer verslaggevers) DRIEHUIS. Het postagentschap dit gemeentedeel zal vrijdag 1 de P. C. Hooftlaan 3. Vanaf half negen 's morgens kan het publiek op het nieuwe adres terecht. ■V

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 5