andermaal (tot slot) X 65: eens en Morgen in Haarlem: Reinbert de Leeuw met Satie en Cage Turks Fruit kandidaat voor Oscar e Concordia laat iedere verzekerde delen in de winst CONCORDIA RONDOM-CONCERT GEEFT AAN MODERNE MUZIEK SAMENHANG /paarbank 1 1 J 1: NG west naderlond VOORMALIGE SCHILDERSGROEP IN DE HAARLEMSE VISHAL Spaardeposito’s en spaarbiljetten aan toonder rente tot winstaandeel voor iedereen. Beeldhouwer Sterk onderscheiden 9 WOENSDAG 20 1974 FEBRUARI I (Van onze kunstredactie) Coöperatieve Levensverzekerin i. u.a. Concordia, Oudenoord 10, Utrecht. Tel. 030-333433 SBANK an. I» het NPO-getrouwe muziekpubliek houdt er niet van. De belangstelling houdt bij Strawinsky en Bartók op. HAARLEM Eind 1965 ontstond de Haarlemse schildersgroep X65. Ze was „uit nood geboren”. Een aantal kunstschilders, niet behoren de tot enigerlei gevestigde club, wilde ook graag exposeren in de door het Frans Halsmuseum be schikbaar te stellen Hallen op de Grote Markt. Ze begonnen met aandacht te trekken via een expo sitie in kunstcentrum De Ark in 1966. Ze kregen in het volgende jaar bij wijze van officiële erken ning het Huis van Looy ter beschik king. Daarna kwamen dan de ex posities in de Vishal, samen met an dere onaangeslotenen bij vereni gingen. Het doel was bereikt en X65 hief zichzelf weer op. De leden vonden het echter nu toch leuk, om weer eens acte de presence te geven. Zo komt het, dat hun werk thans weer in de Vishal hangt. Het weer zien is de moeite waard, ook al heb- ben inmiddels dezelfden, die toen deze groep vormden, vaker in an dere verbanden geëxposeerd. Som migen hebben namelijk werk van de begintijd opgehangen naast nieuw en dan is er vaak sprake van een sterke ontwikkeling. HAARLEM Moderne muziek ligt in de Haarlemse muzieklief- hebberswereld moeilijk. Zoals bij de meeste symfonieorkesten hangt het moderne repertoire ook bij het Noordhollands Philharmonisch Or kest er maar zo’n beetje bij. Er wordt wel wat gespeeld, maar Anno 1974 praat het parlement over winstdeling pp levensverzekeringen. Voor Concordia is dit geen punt. Al sinds 1907 is bij Concordia een aandeel in de winst het onvervreemdbaar recht van iedere verzekerde. Vólgens de statuten komt de bedrijfswinst volledig ten goede aan alle Concordia-verzekerden. Niet voor een deel, maar voor de volle 100%. Een financieel voordeel, dat ieder die zich verzekert moet kennen. Ook U! Artikel 1: Bij Concordia komt iedere verzekerde zonder uitzondering in aanmerking voor winstdeling. Elke individuele Concordiapolis, ongeacht de hoogte van het verzekerde bedrag, is winstdragend! Artikel 2: Bij Concordia deelt elke individuele polis vanaf de eerste dag mee in de winst. Een werkelijk unieke bepaling! Artikel 3: Bij Concordia wordt niet alleen op het „spaargedeelte”, maar ook op het „risico-dragende deel” van uw levensverzekering een winstuitkering bijgeschreven. ak de ont- g van n; leven 5-tal J „Grand piano”, HEIN STEEHOUWER. ADVERTENTIE igen- MARJANNE KWEKSILBER ADVERTENTIE 1 ih 3 een van egel- uren, ities) rrich- emie. werk lijken >n lirek- trum. seren af de- e ve- e pa- sieve met oelijk sn de eg- cht St nare” r en Kort geleden schreven we uitvoerig over Ger Daniels ter gelegenheid van zijn expositie in het Gebouw Noord- Holland. Een klein deel van hetzelfde werk hangt nu een grote tegenstelling te vormen met een oudere olieverf „Heilige oorlog”. Hij werkt nu echter meer ver fijnd, vaak in strips of serie-tekeningen. Een sterke indruk maakt zijn protest- serie pentekeningen „Der Ausdruck der „Wij kunnen onze kinderen niet alles besparen” heet dit surrealistische strand gezicht van André Gouw. morgenavond „Sonatas and Interludes”. Ondanks de klassiek aandoende titel is het een werk, waarbij de piano onge bruikelijke klanken voortbrengt. De pia no is bewerkt met allerlei materiaal, schroeven plastic en rubber, die het normale geluid totaal vervormen. Bij de concerten hoort een brochure, waarin de componisten uit de Rondom- serie en tijdgenoten aan het woord gela ten worden. Over „Socrate” van Satie schrijft Darius Milhaud. John Cage schrijft over Amerikaanse avantgarde, compositie als proces en een denkbeeldig gesprek met Eric Satie. Een heel sterke verandering demon streert ook Ben Glas, althans vergeleken bij zijn beginjaren en al zijn we inmid dels gewend geraakt aan zijn perrons met treinen, het symbool van de zucht tot afscheid en vertrek. Zijn eerste werk jes tonen van de wereld vervreemde figuren, geschilderd in tempera. De ja- ren daarna volgden zijn perrons in super-realistische stijl. Boven dat realis me uit sprak toch eveneens een ver vreemdende sfer. Het nieuwste werk is in precies dezelfde stijl ghouden, maar met meer openheid, alsof er een horizon doorbroken is. Het is een moderne ver taling van het realisme volgens persoonlijke opvatting, wat droog voordracht en toch vol spanningen. Om deze en andere redenen heeft De Leeuw de „Rondom-serie” samengesteld, die bestaat uit drie concerten, waarvan het eerste donderdag 21 februari (mor gen dus) gegeven wordt in het Haarlems Concertgebouw. Het programma bestaat uit stukken van de Amerikaanse compo nist John Cage voor de pauze, en erna het werk „Socrate” van Eric Satie, de Franse componist die grote invloed op John Cage heeft gehad. De „Rondom-serie” wordt in Haarlem op 21 maart voortgezet met een pro gramma over de Russische avantgarde rond de revolutie en op 25 april met een concert over „muziek en theater”. De serie wordt gegeven door de KAM, Ka mermuziek Amsterdam en is overgeno men door de Stichting Stadsschouwburg en Concertgebouw Haarlem. Het programma over Satie en Cage wordt gegeven door meester-pianist Reinbert de Leeuw zelf en de sopraan Marjanne Kweksilber. De overige con certen worden verzorgd door het Am sterdams Strijkkwartet, de cellisten An- ner Bijlsma en René van Ast en de slagwerker Willy Goudswaard. Marjanne Kweksilber is een jonge so praan, die les had van Herman Schey, Marilyn Tyler en nog heeft bij Max van Egmond. Zij zong veel modern werk, o.a. „Pierrot Lumière” van Schönberg. Don derdagavond zingt zij Satie’s drieledige werk over de dood van Socrates op teksten van Plato. Het stamt uit 1918, de laatste periode van Satie (1866-1925), welke gekenmerkt wordt door „een gro te kalmte en schoonheid en volkomen sereniteit”. Reinbert de Leeuw is 35 jaar, studeer de aanvankelijk Nederlands maar ging naderhand de muziek in. Hij is als pianist een leerling van Jaap Spaander man. Bij Kees van Baaren studeerde hij compositie. Van John Cage speelt hij Gemtsbewegungen des Menschen” waar in het rassenprobleem aan de orde komt. vroeg en nieuwe werk naast elkaar heeft gehangen. Er ligt een wereld in vorm tussen, maar de inhoud is niet veranderd. Evenmin zijn grafische af komst, want de lijn in zijn werk is steeds duidelijker gaan spreken in de toch felle en soms schrijnende kleur vlakken. Die kleuren dienen uitsluitend de expressie in de inhoudelijk aan het theater ontleende onderwerpen. Met de realiteit hebben die kleuren niets meer te maken, ze ondersteunen alleen de dramatische lijnvoering van de geteken de en heftig reagerende persona ges. Heel vroeger was er een vergelijkings mogelijkheid tussen Ruud Comelisse en Gerrit van Dijk. Van Dijks vroegere werk bewijst het. Allang is hij overge gaan tot een eigen type surrealisme, erotisch en vaak sadistisch van inhoud, maar voorgedragen in een precieuze en soms bijna poëtische stijl. Het is heel knap en boeiend, vaak ook geestig, vooral in de aquarel-miniatuurtjes. Het is geen visionair „klassiek” surrealisme, eerder een vrucht van spitse vondsten, waarbij in serie het ene beeld het vol gende als het ware uitlokt. Corry Borst doet met haar sieraden ook weer mee. De vroegere zijn door de gecreëerde tegenstelling tussen gladde en organische vormen in zilver in feite romantisch. Wat ze thans maakt heeft meer mathematische vormen. Maar nu schrijf ik in de termen alsof het plastie ken- zijn. Dat zij ze weliswaar in minia tuurvorm, maar ze hebben daarnaast die andere functie, het onopvallend onder steunen van de goede smaak van de dames, die geen plastiekjes, doch siera den dragen. En die kwaliteiten lijken mij deze juwelen eveneens te bezitten, al 'bën ik dan geen kenner met een in doze., gefundeerd oordeel. Dat Corry Borst haar stiel uitmuntend verstaat -valt natuurlijk wel overduidelijk aan het werk af te lezen. het een zeer boeiende „plastiek” gewor den, waarin vorm, inhoud en absurde pointe uitstekend samen gaan. De overgang bij Fred van der Wal is geleidelijker, althans zoals die hier over komt. Zij vroegere „Kaasmeisjes” doen het nog goed, maar wat hij nu maakt binnen de stijl van een koel toegepast surrealisme de combinatie van onge lijkwaardige inhouden binnen één vlak is heel knap. Deze litho’s boeien door het voordragen in heel precieze stijl van ongeloofwaardige situaties. Veel meer „klassiek” surrealistisch komt als ook in andere jaren André Gouw voor de dag. Hij groeit maar steeds door naar een rijkere inhoud, minder leesbaar symbolisme en meer mystificatie in een zich ontwikkelende stijl. Gezien een vroeg werk en nu dat van vorig jaar, kan worden geconsta teerd, dat hij zijn weg op een boeiende manier heeft gevonden. Je kunt bij een volstrekt andere figuur als Karei Slingervoet niet spreken van een rijkere ontwikkeling. Hij wordt na melijk steeds soberer, nu met panelen van gestructureerd blank cement. Het is dóódsimpel, maar het blijft je toch bij, al zijn het dan uiterste abstracties, die schijnbaar alleen decoratief behoren te werken. Er gaat een niet te omschrijven spanning van uit. „Helemaal te gek”, om in zijn eigen jargon te spreken, zijn z’n grafkransen van opgerolde en verstijfde cementzakken, geflankeerd door andere „objecten” van hetzelfde materiaal en als „Funeral objects” opgediend. In z’n uiterste eenvoud uitgewerkt vormt deze serie een boeiend idee. ander en Van Berend Pasman sinds enige jaren elders woonachtig kende ik het mathematisch-surrealistische werk, dat er weer hangt, maar nu rijker van opvatting en naar gevarieerde vormtaal toegegroeid. Dat bleek een hele verande ring te opzichte van een vroegere opvat ting, hier eveneens opgehangen om een daadwerkelijke groei duidelijk te de monstreren. Ook „terug van weggeweest” is h ier Dirk Müller, destijds in de weer met mini-art in het platte vlak. Later maak te hij elders naam met plexiglas objec ten, die hier nu werkelijk te pronk staan. Het zijn pseudo-gebruiksvoorwer- pen, kasten en kisten met een „onmoge lijk” doel. Bovendien is er zijn hoogst intrigerende monument, gebaseerd op de vormen van een vleugel. Er komt wer kelijk muziek uit, opgedragen aan Libe- race. In zijn soberheid en finesse het is een uitstekend verwerkt idee is Diametraal tegengesteld is een figuur als Piet Zwaanswijk, die in overduide lijk primaire kleuren grote koppen schil dert. Hij maakt een synthese van allerlei stijlelementen, vanaf pointille tot pop art en wil overduidelijk weten, dat hij helemaal aanwezig is, alsof hij decors voor een schiettent schildert. Maar dan wel voor een kermis, zoals we die in de toekomst mogen verwachten 'met nog hardere mechanische muziek als we al gewend zijn. Ook schril, maar met meer innerlijk drama voorgedragen zijn de schilderijen van Ruus Cornelissen, die ter lering Aan de andere kant wordt vrijwel niets gedaan om de moderne muziek voor een breder publiek toeganke lijk te maken op een manier die de samenhang van die muziek duidelijk maakt. Iemand die zo’n aanpak voor- staat is Reinbert de Leeuw, leraar theo retische vakken aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag en veel meer dan dat. In een interview met muziekcriticus Hans Heg verklaarde De Leeuw onlangs: „De meeste moderne programma’s zijn gewoon een allegaartje en verliezen iedere inhoud omdat het publiek niet in staat is die muziek in een kader te plaatsen. De stukken slaan elkaar vaak dood, door gebrek aan sa menhang”. hommage aan de muziek van Liberace. Het is een koel en toch boeiend object van Dirk Muller. HOLLYWOOD (AP en Reuter). „Turks fruit” is dinsdag in Hollywood voorgedragen voor de Oscar voor de beste film in een andere taal dan het Engels. De film van Rob Houwer naar het boek van Jan Wolkers moet het opnemen tegen „La nuit americaine” van Truffaut uit Frankrijk. „Het huis aan le Chelouchestraat” uit Israel, „De uitnodi ging” uit Zwitserland en „De voetgan ger” uit West-Duitsland. De Oscars van de Amerikaanse Academie van Films worden op 2 april uitgereikt. Voor de beste Engelstalige films staan op de voordracht: „The sting” van Geor ge Roy Hill en „The exorcist” van Willi am Friedkin. Laatstgenoemde film gaat over een twaaljarig meisje dat door de duivel bezeten is. De film trekt in de VS drommen naar de bioscoop en heeft gezorgd voor een sterk toegenomen be langstelling voor occulte zaken en dui velbezweringen in Amerika. Linda Blair, die de rol van het meisje speelt, staat op de voordracht voor de beste bijrol; de regisseur en ook andere spelers zijn kandidaten voor Oscars in verschillende categorieën. „The exorcist” en „The sting” hebben elk tien stemmen gekregen bij de jury leden voor Oscar-kandidaten. Er wordt uit afgeleid dat ze meer gelet hebben op commerciële successen dan op artistieke kwaliteiten. Marlon Brando is vo:or de derde keer kandidaat voor een Oscar, dit keer voor de hoofdrol in „Last Tango in Paris” van Bertolucci. - (Van onze correspondent) PARIJS. Samen met de Griekse beeldhouwer Doroboulos werd dinsdag in Parijs ook de Nederlandse beeldhou wer Gabriël Sterk onderscheiden met een der twee medailles voor beeldhouw kunst, die de Franse academie voor schone kunsten jaarlijks uitreikt. De Paul-Louis Weiller-prijs van 20.000 franc werd aan de 76-jarige Franse beeldhouwer Jean Osouf toegekend. Voor deze onderscheidingen waren uit de hele wereld niet minder dan 150 portretbustes ingezonden. een ■rbL* - - W*'' 4 REINBERT DE LEEUW --

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 9