Staatssecretaris wil gesprek met levensverzekeraars Personeel Marko zegt vertrouwen in directeur op Olieconcerns in Frankrijk aangeklaagd Olie levert Indonesië dit jaar zes miljard dollar op Snip verkouden? Opleidingsschip Amsterdam Aspro Bruis lost bruisend op werkt daardoor sneller en is beter voor de maag. in MAATSCHAPPIJEN OVERWEGEN IMPORTSTOP PRODUKTIE ZAL VOORLOPIG BLIJVEN STIJGEN Ministerie verbaasd over klacht van Consumentenbond BROOD TEGEN TE LAGE PRIJS BOETE NA VERKOOP DONDERDAG 2 1 FEBRUARI 1974 17 „Slecht sociaal beleid” Consumentenbond Verboden prijsafspraken i 4 >0 Werkloosheid (Van onze redacteur in Hongkong) 622e Staatsloterij O - - ASPRO Raffinaderijen HONGKONG De aardoliepro duktie van Indonesië is de laatste jaren aanzienlijk gestegen. Vorig jaar bedroeg deze 59 miljoen ton, tegenover een produktie van slechts 23 miljoen ton in 1966. Indonesië produceert tegenwoordig ongeveer 1,4 miljoen barrel ruwe olie per dag, waarvan rond 85 percent wordt geëxporteerd. Men streeft ernaar om reeds eind 1975 tot een produk tie van ruwe olie te komen van 2 miljoen barrel per dag, waarmee het land de tegenwoordige dagpro- duktie van bijvoorbeeld Libië en Algerije zal hebben bereikt. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Staatssecretaris De Goede van Financiën staat sceptisch tegenover de uitspraak van de levensverzekeraars dat de winstdeling op het ogenblik niet hoger kan. Hij wil op korte termijn een gesprek hebben met de verzekeringsmaatsechappijen. Bovendien zal de heer De Goede dit onderwerp bespreken met de staatssecretaris van Sociale Zaken en de minister van Economische Zaken. De Goede vindt de uitspraak van de levensverzekeraars met name zo verwonderlijk omdat in de afgelopen jaren een hoge rentestand wel steeds heeft geleid tot een ruimere winst deling. a mtenverKoopbea"" volgende totenv 4maart „Wel medewerking aan Prijswijzer” I 1 j 11 De Goede sceptisch tegenover winstdeling ir. velt S A. DE GOEDE 1. (Van onze redacteur in Brussel) ADVERTENTIE 20 februari 1974 Derde trekking ADVERTENTIE ij 078313 078313 032760 032760 Stilt de pijn ontziet de maag De poltierechter verwierp een beroep van Konmar’s raadsman mr. dr, K. W. P. Klaassen, die ontslag van rechtsver volging had gevraagd. De raadsman had gesteld dat Konmar zich in oktober aan overtreding van de toen geldende prij- zenbeschikking zou hebben schuldig ge maakt als het bedrijf de geldende mini mumprijzen voor brood had berekend. Krachtens de prijzenbeschikking mocht geen hogere prijs voor een produk’ ge rekend worden dan half augustus gold, vermeerderd met een eventuele procen tuele marge. Voor Konmar betekende dit dat de broodprijzen niet verhoogd kon den worden omdat er sinds augustus geen kostenstijgingen waren geweest. in de serie X op het nummer: en een troostprijs van 4.000,— op nummer van elk van de andere series. 012027 002693 065308 022638 036429 036610 003165 022273 086055 8 84 38 00 37 37 880 504 823 4139 Indonesië is van plan om dit jaar 800 miljoen dollar in de ontwikkeling van de olie-industrie .te steken. Het grootste deel van de op het eilandenrijk gewon nen aardolie wordt nog in het buiten land geraffineerd, maar de regering wil daaraan iets veranderen en in het land zelf nieuwe olieraffinaderijen bouwen. lir BRUIS De heer De Goede zei een voorstander te zijn van een winstdeling in de vorm van een verhoging van het verzekerde bedrag, in plaats van een contante uit betaling of korting op de premie. Dit in de overblijvende netto-opbrengst gaat 65 percent naar Pertamina en 35 percent naar de buitenlandse ondernemingen. De aardolieverkoop is volledig in handen van deze bedrijven. Het staatsbedrijf Pertamina krijgt zelf ook aardolie, die ongeveer negen percent van de totale produktie bedraagt. Ge ruchten doen echter de ronde dat Perta mina voor Indonesië van plan is iets lucratievere verdragen met de buiten landers te sluiten. Ook Indonesië heeft zijn aardolie die een zeer laag zwa- velgehalte bezit in prijs verhoogd, en wel van 3,73 dollar per barrel eind vorig jaar tot 10,80 dollar thans. Aardolie is op dit ogenblik de voor naamste bron van inkomsten voor de Indonesische regering. Men schat dat mede door de verhoogde .aardolieprijzen de staat dit jaar uit de export minstens zes miljard dollar zal ontvangen. Op dit moment ziet het er in elk geval naar uit dat Indonesië over een tiental jaren voor de gehele wereld een belangrijker leve rancier van aardolie zal zijn dan tot nu toe het geval is geweest. In België wordt gevreesd dat de eerste pompen reeds dezer dagen zullen moeten sluiten terwijl men ook bang is voor een toenemende werkloosheid in de olie-in dustrie waar in totaal 5500 arbeiders werk vinden. Het land telt 11.000 pomp stations. De regering heeft gedreigd zonodig de noodvoorraad voor 90 dagen die bij Eu ropese afspraak moet worden aangehou den te zullen opeisen om de olievoorzie- ning gaande te houden totdat een besluit over hogere prijzen in alle rust kan worden genomen. In de komende jaren wil Indonesië tot een stijging van zijn aardolieproduktie komen van ten minste acht percent per jaar. Men heeft reeds berekend, dat men dan in 1978 over een hoeveelheid van 720 miljoen barrel zal kunnen besckik- ken, waarvan 610 miljoen barrel voor export in aanmerking komt. Rond 70 percent van de Indonesische aardoliepro duktie gaat thans naar Japan en onge veer tien percent naar de Verenigde Staten. Zuid-Borneo, waar Nederland al eerder aardolie vandaan haalde. Maar ook wordt momenteel al olie gewonnen in de ondiepe zeegedeelten rond Borneo, in de Java-zee en in West-Irian. Veelbelovend lijken vooral de olievoorraden in de Rustgebieden van Oost-Kalimantan. De Consumentenbond wijst erop, dat dit in de advertentie niet wordt gezegd. Ronduit onjuist is volgens de bond de mededeling dat er 80 percent van de rentewinst wordt gereserveerd. Als dat werkelijk gebeurde, zou de verzekerde die in de advertentie als voorbeeld wordt genoemd, naar schatting maar liefst 2000 meer krijgen dan nu. Als De Nederlanden van 1870 de minister van Ecomomische Zaken wil voorlich ten, moet de maatschappij dat wel eer lijk doen, aldus de Consumentenbond. verband met de beveiliging tegen de geldontwaarding. Bovendien, zo zei de staatssecretaris, zal het verhogen van het verzekerde bedrag ook de nationale spaarquotum verhogen. Indonesië heeft met Japan leverantie- verdragen op lange termijn gesloten, zo dat er voorlopig nauwelijks nog olie overblijft voor ander landen. Japan kan thans reeds tien tot dertien percent van zijn oliebehoefte in Indonesië dekken. De Indonesische regering kreeg onlangs van de Japanners een lening van 234 miljoen dollar voor de ontwikkeling van de olie-industrie. De twee landen sloten tevens een verdrag voor 20 jaar voor een jaarlijkse leverantie aan Japan van 7.5 miljoen ton vloeibaar aardgas, waar mee zo’n drie miljard dollar zijn ge moeid. demissionaire regering zijn er niet hap pig op om vlak voor de verkiezingen van 10 maart een impopulaire beslissing te nemen. De oliemaatschappijen zouden nu willen proberen door het afsnijden van de bevoorrading de onlustgevoelens van het publiek te mobiliseren teneinde op die manier alsnog een snelle prijsver hoging af te dwingen. De prijs van een liter super bedraagt overigens al meer dan een gulden. De advertentie, die gisteren in een aantal kranten is verschenen, droeg als titel: „spiekbrief voor minister Lubbers” en handelde over de nota van de minis ter over de winstdeling van de levens verzekeringmaatschappijen. De tot nu toe bekende oliereserves van Indonesië schat men op 10 tot 15 miljard barrel. Het is echter waarschijn lijk dat deze hoeveelheid nog aanzienlijk groter is, omdat op dit reusachtige eilan denrijk nog slechts op betrekkelijk klei ne schaal boringen naar aardolie zijn ver richt. De belangrijkste oliegebieden be- vinden-zich thans nog op het vasteland, vooral in Kalimantan en op Noord- en De politierechter zag de redenering van Konmar al., een beroep op over macht, maar oordeelde dat Konmar zich zelf in die situatie heeft gebracht door in september de prijzen niet aan te passen. Konmar is het daar niet mee eens en heeft beroep aangetekend bij het gerechtshof in Den Haag. Prijzen van f f f f f f f f BRUSSEL De Belgische oliemaat schappijen zullen de import van olie stopzetten als de regering geen hogere prijzen toelaat. Enkele kleine maat- In Indonesië zijn ongeveer 35 buiten landse aardolie-ondernemingen werk zaam, waarvan ruim twintig uit de Ver enigde Staten, die met het staatsbedrijf Pertamina deelnemingsverdragen hebben gesloten. De buitenlandse ondernemingen mogen van de jaarlijkse bruto-opbrengst 40 percent aan kosten berekenen. Van Sb*#'*-' Het personeel beschuldigde de heer Koekenbier op de vergadering in Veen- dam er van verantwoordelijk te zijn voor een aanzienlijke verslechtering van het sociale beleid op het bedrijf sinds zijn komst eind 1971. Voor die tijd zou dat beleid goed zijn geweest. De drie vakbonden steunen het personeel in deze beschuldiging. Op de Veendamse bijeenkomst werd de vrees uitgesproken dat geschikte ho gere functionarissen het bedrijf de rug zullen toekeren als de directeur zal aan blijven- Morgen zullen de gekozen onderne- mingsaad-sleden de eis tot ontslag van de directeur voorleggen aan de raad van commissarissen. Hij vindt in dat kader vooral de vraag belangrijk of de levensverzekeraars erin zijn geslaagd de kostenstijgingen op te vangen. Opmerkingen van het VVD-ka- merlid Joekes, die stelde dat de maat schappijen hun solvabiliteit in de gaten moeten houden, deed de bewindsman af met te stellen dat de solvabiliteit van de verzekeraars door de grote overrente van de laatste jaren bepaald niet in gevaar kan komen. De Nederlanden van 1870 zegt in de advertentie dat de’ strekking van de ministeriële nota was: er is nogal wat onduidelijkheid over de wijze waarop de maatschappijen hun rentewinst doorge ven aan polishouders. De belangrijkste strekking van de nota was echter, dat de polishoifiders te weinig van de rentewinst krijgen! Het personeel wil op verschillende manieren proberen druk op de raad van commissarissen uit te oefenen om het ontslag van de directeur te bewerkstelli gen. DEN HAAG (ANP). Er heerst gro te verbazing op het departement van Economische Zaken over de klacht van 4e Consumentenbond, dat er te weinig medewerking van het ministerie zou zijn ondervonden voor de voorlichtende tv- rubriek „Prijswijzer”, aldus de woord voerder van het minsterie. Op de vraag of de winstdeling bij de juiste personen terechtkomt, antwoordde de staatssecretaris, dat dit meer een zaak is voor Sociale Zaken dan voor Financiën. Overigens vond hij wel dat de premievrij gemaakte pensioenpolis, waaraan geen verdere winstdeling toe valt, voor velen een belemmering kan zijn om van werkkring te veranderen. Te meer daar het verzekerde pensioen aan geldontwaarding onderhevig is. De Consumentenbond heeft bij de re clamecodecommissie een klacht inge diend over een advertentie van de le vensverzekeringmaatschappij de Neder landen van 1870. VEENDAM (ANP) Een groot deel van de werknemers van Marko Mark, fabrieken voor schoolmeubelen en radia toren in Veendam, heeft he? vertrouwen opgezegd in het beleid van de huidige directeur, de heer H. A. Koekenbier. Dat gebeurde op een vergadering van het personeel gisteravond in Veendam. waar ongeveer tweehonderd van de in totaal zeshonderd werknemers aanwezig waren. PARIJS (DPA) In Marseille heeft een rechter van instructie aanklachten ingediend tegen vijftien leiders van gro te oliemaatschappijen of hun filialen wegens verboden prijsafspraken. 3 Olieprijs-oorlog dreigt elgië „droog” te leggen Een extra prijs van 500.000,is gevallen in de serie P op het nummer: en een troostprijs van f 5.000,op nummer van elk van de andere series. Het departement heeft geen medewer king geweigerd, deelt de woordvoerder mede. In alle gevallen, waarin gegevens zijn gevraagd en konden worden ver strekt, zijn die gegevens ook verstrekt. De Consumentenbond heeft inmiddels zijn klacht sterk afgezwakt door in een aanvullende mededeling op te merken, dat het hier vermoedelijk slechts om een communicatiesoornis gaat en dat de pro blemen uit de wereld zullen zijn als deze stoornis is verholpen. Het gaat om de Franse ondernemingen Elf, Mobil, Total, Fina-France, Rhin- Rhóne, Stella, Provence-Mazout en An- tar en de buitenlandse maatschappijen BP Shell en Esso. Hun wordt ten laste gelegd dat zij met ontoelaatbare midde len concurrenten hebben uitgeschakeld. Het gaat in België trouwens niet al leen om hogere prijzen voor de oliepro- dukten ook de kleinhandel vraagt om een grotere winstmarge. Wanneer de oliekranen worden dichtgedraaid zal dat op het verbruikersniveau al op zeer korte termijn merkbaar worden wan neer de voorraad bij de benzinepompen uitgeput geraakt en als er geen huis brandolie meer te krijgen zal zijn. In de afgelopen weken heeft de de missionaire regering al diverse malen over het probleem vergaderd doch steeds een beslissing uitgesteld. De politieke partijen die deel uitmaken van de thans DEN HAAG (ANP) De economi sche politierechter in Den Haag heeft gisteren de BV Konmar Supermarkten in Den Taag wegens overtreding van de minimumbroodprijsverordening een boe te opgelegd van 5000, waarvan de helft voorwaardelijk, met een proeftijd van een jaar. Konmar had in oktober in zijn super- rkten witbrood voor 71 cent en bruinb ood voo. 68 cent verkocht, ter wijl de minimumbroodprijzen voor deze soorten waren astgesteld op 75 respec tievelijk 72 cent. 25,zijn gevallen op nummers eindigende op: 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: 100,zijn gevallen op nummers eindigende op: 200,zijn gevallen op nummers eindigende op: 400,zijn gevallen op nummers eindigende op: 1.000,zijn gevallen op nummers eindigende op: 2.000,zijn gevallen op nummers eindigende op: Een prijs van 5.000,— is gevallen op het nummer: 5.000,is gevallen op het nummer: f 5.000,is gevallen op het nummer: 5.000,— is gevallen op het nummer: 5.000.— is gevallen op het nummer: De prijs van 10.000,is gevallen op het nummer: f 25.000,is gevallen op het nummer: 50.000,— is gevallen op het nummer: 100.000,— is gevallen op het nummer: Een extra prijs van 250.000 is gevallen 'i 7 De zaak werd aan het roller gebracht door een groothandelaar in olieproduk- ten in Marseille die zei een slachtoffer van dergelijke praktijken te zijn. Bij onder-oek bleek dat bij de inschrijvin gen van de laatste jaren voor de ener gievoorziening van de stad alle grote maatschappijen steeds gelijkluidende aanbiedingen dei die van jaar tot jaar omhooggingen. Burgemeester Gaston Defferre deed daarop aangifte. i schappijen, die voornamelijk geraffi neerde produkten importeren, hebben hun aanvoer inmiddels stopgezet. De grote concerns die voornamelijk in België zelf de ruwe olie verwerken, hebben gezegd de kranen te zullen dichtdraaien indien niet snel over een hogere prijsniveau wordt besfist. De maatschappijen zeggen thans per dag een verlies te lijden van 19 miljoen gulden omdat zij voor de ruwe olie zoveel meer moeten betalen. De driemaster „Sir Winston Churchill”, een Brits opleidingsschip, brengt een bezoek aan Amsterdam. Het schip ligt afgemeerd aan de De Ruyterkade. Staatssecretaris De Goede zei dit gister avond tijdens de behandeling van de begroting van financiën in de Tweede Kamer. De bewindsman wil eerst meer cijfermateriaal over de positie van de maatschappijen hebben, voordat hij een nader oordeel velt over de huidige winstdelingen.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 17