SPORWMTO KNAC laait weer op ENORME BELANGSTELLING VOOR AFSCHEID KAMPIOENE Amateurteam won groep 3 Westduitse pers: Rinus Michels: de VMM 74 AaBe Wagenaar naar EK Geschil Jotemaker- Ze zijn wel erg vervelend” „stier van Holland” tW Sr i Ui CHoCO PR|NCe een miljoen gulden aan prijzen tae-E.’ JS MM ■lig pu#0- 21 DONDERDAG 21 FEBRUARI 1 97 4’ 20 (Van onze sportredactie) Pech Winst Geen aanval I I GRATIS VERKRIJGBAAR BIJ AANKOOP VAN EEN NETJE MET 7 STUKS rt 7/ HEERENVEEN. Is de schaatssport in Nederland over zijn dieptepunt heen? Het begint er op te lijken. Als de gunstige voortekenen niet bedriegen, dan wordt het wereldkampioenschap voor dames het komende weekeinde in Heerenveen weer een schaatshappening van de eerste orde. In de voorverkoop is men het aan tal van 5000 verkochte kaartjes al gepasseerd en dat heeft men in Heerenveen, waar men toch wel iets gewend is, nog maar zelden meegemaakt. Die wat on verwacht sterk verhoogde belangstelling heeft onge twijfeld als een van de belangrijkste oorzaken het komende afscheid van Atje Keulen-Deelstra. Vooral nu blijkt hoe razend populair Atje in de afgelopen vijf jaar is geworden. Duizenden Nederlanders willen haar afscheid van nabij meemaken. Nog één maal wil men de „grand old lady” persoonlijk in actie zien, haar toejuichen en haar huldigen. Handicap Overtuiging Slecht veld 71 SI (Van onze sportredactie) J' verkocht U' Atje alleen tegen de rest van de wereld ADVERTENTIE (Van onze sportredactie) 1 Het Poolse voetbalelftal heeft gis- R1NUS MICHELS: „de stier”. - n i. ElKe week schenkt AaBe een winnaar in de Puzzelaktie Natuur (elke zaterdag in deze krant) een deken en sprei t.w.v. 300,--. Een fijne prijs van de Koninklijke AeBe-fabrieken, Tilburg. Je kunt je honger nu snel sussen met koekjes, liefst met crème ertussen. En dan dat lekkers fluks gebaad In d'allerbeste chocolaad. 1 2-6 telef. voor van Atje Keulen-Deeïstra als de snelste vrouw op de schouders van Trijnie Rep en de Russin Nina Statkevitsj (rechts), die in het komend weekend aan het hoofd van de Russische equipe opnieuw een aanval op de positie van de Friezin zal doen. U WEET WEL VAN DE TELEVISIE niet. Op d« Tl - at De Franse amateurs, die in Sète moes ten winnen om hun kans te behouden op de eerste plaats, die recht geeft op de halve finales, stondten bij rust met 0-1 achter. Verder dan een gelijkmaker kwamen de Fransen in de tweede helft niet. Dat zelfde geldt in nog sterkere mate voor Sheila Young, het schitterende sprinttalent uit Amerika. Sheila is in staat via de 500 en de 1000 meter een enorm gat te slaan. Waarschijnlijk zal ze na de eerste dag, als de 500 en 1500 meter worden gereden, het klassement met licht voordeel aanvoeren en dat via de 1000 meter op de tweede dag nog verder uitbouwen. Op de drie kilometer Het is juist die verhoogde belangstel ling voor haar persoon die een zware druk legt op Atje. Ze is bang, bang dat ze niet zal kunnen voldoen aan de hooggespannen verwachtingen. Ze beseft dat al die duizenden toeschouwers naar Heerenveen komen om te zien hoe zij haar laatste wereldtitel verovert. Vlak na de sprintkampioenschappen in Inns bruck zei zei: „Heerenveen wordt het zwaarste toernooi dat ik ooit heb gere den. Er wordt zo verschrikkelijk veel van mij verwacht.” Die angst van Atje is begrijpelijk, hoewel ze tijdens de Europese kampi oenschappen in Alma Ata schitterde als nooit tevoren en daarmee de Russinnen in eigen huis toch wel een gevoelige nederlaag bezorgde. Ze kent echter als geen ander de kracht van de Russische schaatssters. Atje hoeft maar één foutje te maken en bij het schaatsen is die snel gemaakt en de titel zal aan haar voorbijgaan. Daarnaast kunnen ook de weersomstandigheden roet in het eten gooien. Juist bij slecht weer zijn de fysiek sterkere Russinnen met name Nina Statkevitsj in het voordeel. Naast Nina Statkevitsj dient onmid dellijk ook de naam van Tatiana Averi na genoemd te worden. Ze behaalde dit seizoen nog geen enkele titel van for maat. De vlotte Russin werd achtervolgd door pech. Tijdens de Russische kampi oenschappen kwam ze ten val, tijdens de Europese eveneens en in Innsbruck werd ze gediskwalificeerd op een moment dat ze in feite al wereldkampioene op de de korte afstanden behoeft ze zeker niet sprint was. Toch is deze Averina een van Atjes gevaarlijkste concurrentes. Op voor de Friezin onder te doen, zodat een drie kilometer de beslissing moet bren gen. Trainer „Rale” Rasic van Australië maakt zich zorgen. In twee oefen wedstrijden van zijn nationale ploeg tegen het Hongaarse Ferenc Varos heeft zijn voorhoede niet gescoord. Het werd 12 en 00. maar de enige treffer kwam op naam van de Hon gaar Eigel. De DDR-selectie deed het beter tegen Ujpest Dosza (derde in Hongarije). Het werd 61. Löwe, Ma- toul en Vogel scoorden elk tweemaal. SÊTE (ANP) Het Nederlands elftal is gisteravond winnaar van groep 3 ge worden in de voorronden van het toer nooi om het Europese kampioenschap voor amateur-landenelftalien. Nederland werd zeker van die eerste plaats, door dat Schotland in Sète gelijk speelde tegen Frankrijk, 1-1. Met nog te spelen NederlandFrankrijk, op 13 maart, heeft Nederland 6 punten, Frankrijk 3 en Schotland is uitgespeeld met 1 punt- De KNAC lijkt al een aardig eind op weg te zijn, getuige de brief die de officiële instanties onlangs aan Slotema- ker stuurden. Daarin werd aan de orde gesteld dat er volgens de internationale reglementen van de overkoepelende or ganisatie FIA, de Federation Internatio nale d’Automobiele, brandblussers en rolbeugels (een buisconstructie die moet voorkomen dat bij een eventueel over de kop slaan het wagendak wordt inge deukt) in de cursistenwagens aanwezig De Amsterdamse oefenmeester, su pervisor van Oranje, roffelde er niet op los, maar legde zijn woorden op een goudschaaltje, waarna de Duit sers nog vele vraagtekens achter hun zinnen moesten zetten. Michels zei: „Ik ben er in Duitsland bij. Als ik met Barcelona kampioen word, is er geen vuiltje aan de lucht, want dan kunnen ze mij bij de bekerwedstrij den best missen”. De wenkbrauwen werden echter geheven toen manager Armando Ca- raben naar zijn mening werd ge vraagd. De Spanjaard zei: „Nu Spanje van Joegoslavië heeft verloren, moet Michels tot en met de laatste wed strijd van Barcelona bij ons blijven. De fans pikken het niet als we er in bekerwedstrijden met de pet naar gooien. Johan Cruyff en Hugo Sotil mogen toch al niet meedoen. Als we ook Michels nog aan het Nederlands elftal afstaan, worden de supporters helemaal razend”. teravond in een vriendschappelijke wedstrijd de bundesligaclub Schal- k'e’04 verslagen met 21. Bij de rust was de stand 11. Rusland kan voorts wijzen op voor treffelijke prestaties van Averina, terwijl Nederland moest toezien hoe de op één na beste rijdster van vorig seizoen, Trij nie Rep, zoveel in prestaties achteruit ging, dat ze zich niet eens wist te plaatsen voor de kernploeg. Daarvoor in de plaats kwam Truus de Koning-Dijk- stra, die dank zij het voorbereidend werk van trainer Wiebe Kort een ge slaagd debuut reed in Alma Ata, maar nog niet sterk genoeg is om de Russin nen te kunnen bedreigen. Op basis van deze cijfers staat vast dat de progressie in de prestaties van de Russinnen groter is geweest dan bij de Nederlanders. Het nieuwe beleid van coach Boris Stenin heeft al na een jaar zijn vruchten afgeworpen, terwijl de Nederlandse coach Gerard Maarse zal moeten toegeven dat, met uitzondering van de sterk gegroeide Sijtje van der Lende, zijn pupillen nauwelijks vooruit zijn gegaan. De oorzaak daarvan hoeft niet onmiddellijk bij de Nederlandse coach te liggen. Daarvoor is zijn positie te afhankelijk en zijn invloed op de presta ties op het ijs te gering. De toekomst van het Nederlandse damesschaatsen ziet er bepaald niet florissant uit. Het was voor de 15.000 toeschou wers een slecht duel. Polen nam in de 15e minuut een voorsprong door een doelpunt van Deyna. Zeven mi nuten later maakte Fischer gelijk. In de tweede helft hadden de Polen, die hun sterspeler Lubanski nog steeds missen, een voortdurend overwicht. Invaller Gut zorgde voor het tweede doelpunt van de ploeg, die in de voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap voor een sensa tie zorgde door Engeland uit te scha kelen. Er waren geen spelers van Ruch Chorzov opgesteld in verband met een oefentrip van de ploeg, die op 6 en 20 maart de tegenstander is van Feyenoord in de kwartfinales van het toernooi om de UEFA cup. De opstelling van Polen was: Tomas zewski, Szymanovski, Bulzacki, Gor gon, Musial, Kasperzack, Cmiekiewicz (Gut), Deyna. Lato, Kapka en Gado- cha. /LEUKE PKfHSER KK0RER zal Atje dan moeten toeslaan. De grote vraag is: wat kan Sheila op de langste afstand. Vorig jaar klapte ze volledig in elkaar. Sheila over haar kansen: „Ik weet het echt niet. Op de 500 en 1000 meter kan ik punten pakken, maar op de 1500 verlies ik wat op Atje en natuurlijk ook op de 3000 meter. Ik denk dat Atje me dan kan verslaan. Ik heb dit jaar wel extra getraind op de langere afstanden, maar ik denk dat Atje het toch nog wel van me wint. Maar ze zal er wel erg hard voor moeten rijden. Ik geef het niet meer zo gemakkelijk op als vorig jaar.’” Ter illustratie: in vergelijking met de Europese kampioenschappen in Brandby van vorig jaar verbeterde Atje haar prestatie op de wonderhaan van Alma Ata met 2,814 punt. Statkevitsj werd 4,462 beter, Ludmilla Savrolina groeide met maar liefst 7,352, terwijl Sijtje van der Lende als sterkst omhoog komende Nederlandse bijna 5 punten van haar totaal afhaalde. Tot dusver lijkt de min der sterke groei van de Nederlandse meisjes niet fataal, maar dan komt het: terwijl Sjelekhova nog sterker werd (2,5 punt), werd Sippie Tichelaar ten opzich te van Brandby in Alma Ata slechter: anderhalve punt. DEN HAAG. (ANP) Het Europees kampioenschap voor beroepsrijders wordt op zaterdag 30 maart op de baan Hamburg-Bahrenfeld en zondag 31 maart op de Kriaubaan in Wenen ge houden. Jan Wagenaar uit Otterlo, die in het afgelopen jaar Jan van Dooyeweerd als rijderskampioen onttroonde, verte genwoordigt Nederland. UTRECHT. In West-Duitsland wint de WK-koorts langzaam terrein. Na het spektakelstuk SpanjeJoego slavië is de aandacht niet alleen ge richt op de Oosteuropeanen, want het nieuws uit Spanje wordt nog steeds breed uitgemeten. Niet zozeer over Kubala, de trainer, die zaterdag gast heer is van Helmuth Schön en zijn elftal, maar meer over Rinus Michels, aangeduid als „de stier van Holland”. De Duitse pers heeft hem vorige week in Frankfurt bestormd met vragen. Komt u wel. of houdt Barce lona u vast? ZANDVOORT. Rob Slotemaker leeft al jaren in onmin met de KNAC, de Koninklijke Nederlandse Automobiel Club. Volgens de eigenaar van de Zand- voortse slipschool vanwege een hetze die door de KNAC tegen Slotemaker wordt gevoerd. „De KNAC beheert drie scho len, in Ypenburg, Drechten en Arnhem. De school in Zandvoort liep echter beter dan de overige. Dat heeft kwaad bloed gezet”. Vandaar dat de KNAC, volgens de Zandvoorter, nu hem en de slipschool „over de rug” van de School voor Hoge re Rijtechniek, die ook door Slotemaker wordt geleid, een flinke voet dwars probeert te zetten. Het meedoen van Sheila Young bete kent hoe dan ook een extra handicap voor Atje, want het is uitgesloten dat ze via drie afstandsoverwinningen, zoals in Alma Ata, wereldkampioene wordt. Als er niets bijzonders gebeurt wint Sheila de 500 en 1000 meter, zodat Atje alleen via het puntentotaal haar afscheidswed- strijd kan besluiten met een wereldtitel. Die psychische druk op Atje wordt nog extra verzwaard door de weten schap dat het van haar prestaties af hangt of de Nederlandse ploeg faalt of niet. Mist Atje door wat voor oorzaak dan ook de wereldtitel, dan zal schrij nend duidelijk aan het licht komen dat Rusland veruit de sterkste dames schaatsnatie is geworden. Als Averina in Alma Ata niet was gevallen, hadden de Russinnen tijdens het Europees kampi oenschap de tweede tot en met de zesde plaats bezet en was niet Averina, maar Atje gevallen, dan was de Russische overheersing met een eerste tot en met de vijfde plaats werkelijk gigantisch ge weest. Juist de wonderbaarlijke prestaties van de wonderbaarlijke Atje hebben verbloemd hoe hard het prestatiepeil van Nederland is gedaald ten opzichte van Rusland. Terwijl de Russen na de onop houdelijke successen van Atje keihard aan het werk zijn gegaan om de achter stand op de wondervrouw uit Irnsum in te halen, koesterde Nederland zich in de warmte die de zegetocht van Atje uit straalde. De rekening daarvan wordt binnen niet al te lange tijd misschien zelfs dit weekeinde al gepresenteerd. De Nederlandse boksprof Rudi Koop- mans heeft in Berlijn met technisch knock out in de achtste ronde gewonnen van de Braziliaan Marke Durch. De Belg Ferdinand Bracke heeft de Grote Prijs van Monaco gewonnen. Pij nen was op anderhalve minuut van de winnaar de beste Nederlander. Wetzel (Haarlem) en Coerver (Roda) zorgden er met elk twee doelpunten voor dat het militair elftal met 4-1 van RVC won. Eddy Merckx is begonnen aan zijn zoveelste zegereeks. Hij opende het nieu we seizoen met een overwinning in de strijd om de Trofee Laigueglia. De Boer won in Inzell de trainingsrit op de 500 meter in 40.13. Vriend werd eerste op de kilometer in 1-20,91. Bekeruitslagen uit Italië: Inter-Bo logna 2-1, AC MilanAtalanta 4-2, Ju ventusPalermo 1-1 en LazioCesena München 1860, dat zijn topduel tegen Freiburg graag voor een goed gevulde Olympische kuip wilde op voeren, werd naar het oude veld aan de Grünwalderstrasse verbannen. En wordt het kampioen van de Regional- liga Zuid, dan kan het erop rekenen dat het geen promotiewedstrijden in het Olympisch Stadion mag spelen. Bayern München mag blijven. En de Duitse pers concludeert: Geen enkele voetbalaanhanger in Ne derland kan zich voorstellen dat het nationale elftal zonder Michels ook maar één blaadje van de vele tulpen kan plukken. De excentrieke Neder landse profvoetballers hebben de ijze ren hand van „de stier” nodig om tot resultaten te komen. Dat is door Ajax bewezen. moeten zijn. Bovendien zouden de leer lingen brandvrije kleding moeten dra gen. Slotemaker: „Ze bemoeien zich met dingen waarmee ze niets te maken heb ben. Brandweerauto’s en doktoren moes ten langs de baan staan. Die speciale kleding kost per persoon zo’n 950 gulden. Dat gaat de cursist toch niet extra beta len? De KNAC kan volgens mij geen maatregelen nemen. De cursus verbieden kunnen ze Ze zijn wel erg vervelend, alle mogelijke manieren probeert de KNAC me dwars te zitten. Voor het publiek is het een officiële instantie. Voor ingewijden is het een vreselijk stelletje mensen”. KNAC-secretaris Corsmit bevestigde dat er een brief aan Slotemakers school is verstuurd. „Heren die bij hem een A- diploma hebben gehaald, kunnen races gaan rijden. Aan de veiligheidseisen van de FIA wordt echter voorbijgegaan”. Slotemaker zelf ontkent dat de „moeder organisatie” veiligheidseisen op dit ge bied heeft vastgesteld. „Het onderwijs is vrij. Er wordt niets hierover voorge schreven. Iedereen kan een school als deze beginnen”. Aston Villa verkocht middenvelder Bruce Roich voor 200.000 pond aan Der by County. Feyenoord heeft belangstelling de 18-jarige Gerrie van Rosmalen tweedeklasser Blerick. Het appel van Sparta tegen de straf voor de mishandeling van scheidsrechter Ram (SpartaTelstar) is door de com missie van beroep van de KNVB afge wezen. Kunstrijdster Annemarie Verlaan staat na de reeste dag in Mégève op de tweede plaats. Georg Buschner, trainer van het nationale Oostduitse elftal, wandelde tevreden door Hotel Altenkamp in Ratingen bij Düsseldorf. Alles was naar zijn zin, zoals hij later in het Rhein Stadion alles piekfijn in orde vond. In Altenkamp slaat hij met zijn spelers de tenten op voor.de tweede ronde. Buschner, secretaris Günther Schneider en dr. Zipfel zochten het hotel op na een tip van FC Leipzig. Dat verbleef in Ratingen voor het UEFA-duel tegen Fortuna Düsseldorf. Het merkwaardige van deze boeking is echter dat de Oost- duitsers nog geen hotel hebben ge- boek't voor het verblijf tijdens de eerste ronde tegen Australië, Chili en West-Duitsland. In Hamburg wacht WK-secretaris Adolf Warmbold nog steeds op een teken van de DDR- delegatie om het sporthotel Quick born te bezichtigen. De Oostduitsers hebben er echter geen haast mee. Secretaris van het organisatiebu reau, dr. Helmuth Kaser heeft in vele bewoordingen de loftrompet laten schallen over de goede organisatie en het verloop tijdens SpanjeJoegosla vië. Zijn gezicht betrok evenwel na een telefoontje uit München. Wilïie Küffner deelde hem mee dat bst veld van het Olympisch Stadion van München waarschijnlijk het slechtste grastapijt van de negen steden heeft waarop tijdens de WK wordt ge speeld. Vorig jaar is al ruim 80.000 in de verbetering van de grasmat gestopt, maar het gras wil niet pak ken op de humusloze bodem. De vlak onder de oppervlakte liggende ver warming ontneemt de grond alïe lucht. Er wordt geen wedstrijd meer op gespeeld die maar enigszins naar elders kan worden verplaatst.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 21