HAARLEMMER WEES SCHAATSERS WEG NAAR MJöSA Derde deur Capri voor I HONDERDEN DEELNEMERS Het CBR wil niet de boeman spelen OVRA SLOEG TEGEN SMASH HARD TERUG Phoenix onderschatte Argus Veel of weinig ruimte voor wegen Nieuw Flora weigerde te profiteren Raak Nicols keeg zingende Amerikaan OP DE ZUINIGE TOER J 1 1 i DitisNeerlands zachtste borrel Harry Falke schiep Noorse „Elfsteden” Sb 'Si I 1 J n lil PtJ i ys'rfty.' ■■I s PARIAN 'F HOEKBANKSTEL BANKSTELLEN zeer fraai uitgevoerd in div. kleuren, 5 jaar garantie op konstruktie en bin nenwerk. Normale prijs f 1300,voor ƒ695.- fis: 22 DONDERDAG 21 FEBRUARI 23 1974 3 g CÖ 695.- - O c a tÖ <z> o -2 0 J p p .2! p o 1 I w u Het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen fungeert voor de meesten die een rij-examen willen afleggen, als een soort boeman. Daar wil het CBR vanaf en het doet dat door het verspreiden van in formatiebladen en door de instelling van een afdeling voorlichting, die overigens al geruime tijd draait. Hoe nodig vooral zo’n afdeling is, blijkt uit de talloze telefoontjes die daar binnenkomen, zowel van rijschoolhouders als van kandidaten. Toch blijken er over de werk zaamheden van het CBR, als over de regels die voor het examen gel den nog veel misverstanden te bestaan. Doordouwers ■aF'' K-JK 735 G.M.-topman David Collier zit hier in ’n experimentele tweepersoons stadsauto, die aangedreven wordt door een twee cilinder krachtbron van 12 BHP. Het wagentje haalt maximaal circa 55 km per uur. (Van onze sportredactie) BERT BREVOORD (Van onze volleybalmedewerker) ADVERTENTIE ■l nam ADVERTENTIE s S 1-2-3-zits (D Dat het Mjösa-avontuur zal slagen, daaraan twijfelt Harry Falke geen se conde. „De omgeving van Lillehammer en het Mjösa-meer spreken de Noren erg aan, omdat zich daar voor de historie van het land belangrijke feiten hebben voorgedaan. Het Mjösa-meer is in heel Noorwegen een begrip, daarom verwacht ik zeer veel belangstelling van de kant van het publiek. Vooral als het weer een beetje meewerkt. Trouwens, de mensen van de ijsclubs die de zaak organiseren overwegen nu al om van deze tocht een jaarlijks terugkerend evenement te ma ken. Die hebben er dus ook wel vertrou wen in”. Smash orde op zaken en hiertegen kon OVRA niets meer uitrichten 415. In de promotieklas heren heeft Phoe nix 2 het moeilijken gehad tegen ODIN Bij de dames is de confrontatie tussen die topploegen Smash en Phoenix in het voordeel van de Beverwiijkse formatie uitgevallen: 13. Voluit vond in Argus een onneembare barrière 0—3. Phoenix 2 verloor verrassend van Molenwiek 2 1 3. Ook VC Kennemers 2 kwam tegen verwachting niet tot winst tegen Dinsvo 23. Dynamo kwam niet opdagen tegen Zaan 2, terwijl KDS 2Purvo 2 in 23 eindigde. bracht. Of als men een straat wil inrijden, die voor auto- en motorver- keer is verboden. De examinator zal dan natuurlijk wel ingrijpen, maar hij zal de ingreep niet noteren. Wel echter de betreffende fout. Uiteraard beoordeelt de examinator zelf welke ingreep van hem wel, en welke niet genoteerd wordt. Geopend dinsdag t.m. zaterdag van 10-17 uur. Vrijdags koopavond. Nieuwe Meer dijk 17 Badhoevedorp. Tel. 02968 - 5817 CD ui a J CD Vi 2 dan de Uitslag doet vermoeden: 30. Phoenlix 3 moest in Argus 2 duidelijk zijl, meerdere erkennen 03. Dynamo reisde tevergeefs maar Wormer. Runner - up KDS was te sterk voor hun 13. De overige uitslagen: Dinsvo—K. en V. 13. KROVO—VCW 3—0, K. en V. 2—Zaan 3 03. 0) 0) O (D Ford heeft een nieuwe versie van de Capri gelanceerd, met als meest opval lende verandering een derde deur aan de achterzijde van de wagen. In maart zal deze nieuwe Capri verkrijgbaar zijn in verschillende uitvoeringen. Men kan daarbij kiezen uit verschillende motoren: van een 1,3 liter vier cilinder tot een 138 pk V6-motor. Naar verwachting zal de goedkoopste nieuwe Capri rond de 11.500 gaan kosten. De duurste uitvoering komt op ruim 20 mille. Sinds 1969, het jaar waarin het Capri-model voor het eerst uitkwam, zijn van deze wagen ruim een miljoen exemplaren verkocht. Tevens heeft Ford op de Nederlandse markt een nieuwe, luxe versie van de Granada geïntroduceerd, onder meer IJMOND. Zowel Smash als Phoe nix moesten beide een punt aan hun tegenstander afstaan. Smash ontmoette een fanatiek OVRA 32, terwijl Phoe nix zijn tegenstander Argus onderschatte 3—2. Phoenlix had Argus volkomen onder schat. Het begon ongeconcentreerd aan de eerste set. Phoenlix won weliswaar de eerste set, maar de tweede eindigde in een kostbare nederlaag: 1015. In de derde set ging Argus op dezelfde voet voort en niet zonder succes. Nu werd de marge zelfs nog groter: 815. Het was Jos Aris die in de vierde set met moei lijke services de Argus-verdediging tot wanhoop bracht. De ballen werden slecht verwerkt en dat brak de aanval van de gasten. Dit resulteerde in een 101 voorsprong. Argus kwam nog wel even terug maar verder dan 158 kwam het niet. In de vijfde set speelden de gastheren zeer geconcentreerd en toen had Argus geen schijn van kans meer: 15—8. Smash heeft ondervonden dat OVRA thuis een gevaarlijke tegenstander is. Zodra de teugels door de Castricummers (iets werden gevierd, sloeg OVRA kei hard terug. In de eerste set wist Smash steeds op tijd het gevaar te keren. Via 30, 64, 87 werd het 915. In de tweede set kwam OVRA weer gelijk om in de derde periode zelfs tot 21 uit te lopen. In de vierde set brak de furie weer los. Smash kon zijn gastheren tot 33 nog in toom houden, daarna was de ploeg nliet meer te houden: 15 4. Hiermee had Smash een kostbaar punt verspeeld. In de vijfde set stelde Tot die doordouwers behoren o.a. Jeen van der Berg en Jan Uitham, die in 1963 beiden vrij dicht in de buurt van de ongenaakbare winnaar Reinier Paping bleven. Falke: „Ach ja, dat zijn maar twee namen. Je kunt wel zeggen dat vrijwel de gehele lange afstandtop uit Nederland present zal zijn. Er zijn nu al zo’n 350 inschrijvingen, uiteraard voor zowel de wedstrijden (behalve de 190 Het evenement belooft een groot suc ces te worden. Vooral uit Nederland, waar de mannen van het grote schaats- werk ook dit jaar tevergeefs op een Elfstedentocht wachten, is de belangstel ling groot. Falke: „Hier en daar heb ik al gehoord en gelezen dat de plaatsen aan het Mjösa-meer voor één dag de namen van de elf steden krijgen maar dat is kolder- Een Elfstedentocht is een puur Nederlands begrip, dat is toch nooit over te brengen. Zeker niet in een ander land”. kilometer zijn er tochten over 120, 70 en 25 kilometer) als de toertocht. De prog noses van de beide reisbureau’s die de reizen van en naar Lillehammer organi seren (Scania Lux-boot en Neckermann- vliegtuig) gaan in de richting van de 500.” (Van onze honkbalmedewerker) HAARLEM Raak Nicols heeft deze week een Amerikaanse aanwinst in kun nen schrijven. Het handelt om John Self, een ex-semiprof uit Philadelphia, die de laatste drie seizoenen uitkwam voor het Italiaanse Grosseto. Self, die zich in Amsterdam vestigde, kwam naar Nederland om een carrière als zanger op te bouwen. Wat niet wegneemt dat Harry Falke maar wat ingenomen is met het sneeuw baleffect dat zijn suggestie heeft veroor zaakt. Het enige wat er nog fout kan gaan, zo Ijjkt het, is een rigoureuze ver slechtering van het weerbeeld. Falke: „In Lillehammer vriest het momenteel niet hard, een graad of drie. Ik heb In de eerste klas heren zijn geen verrassende uitslagen te melden. Axme- riscota speelde Molenwiek 4 naar ver lies: 31. Smash 2 won met dezelfde cijfers van Molenwiek 3 en Phoenix 4 had met Rust Roest geen enkele moeite (30). ODIN 2 kwam met Compaen remise overeen 22. De andere uitslagen waren, VCAZaan 4 03, BAMDins vo 2 31. Bij de dames won ODIN eindelijk weer eens. VC Kennemers 3 was er de dupe van: 30. ODIN 2 kwam er niet aan te pas tegen VCW terwijl ook Phoenix 3 niet veel klaar maakte tegen VCA. Verder werden ge speeld CompaenKDS 3 31, Argus 2 Zaan 3 03, K. en V. 2Molenwiek 3 2—2. Jonge Bols HAARLEM Harry Falke, voorzitter van de Verenigde Ijsclub voor Haarlem en omstreken, mag zich zonder enige schroom de geestelijke vader noemen van de grote wedstrijd- en toertocht die op zaterdag 2 maart op het Mjösa-meer in het Noorse Lillehammer wordt ge houden. Falke: „Met een aantal leden van de club brengen we elk jaar een paar dagen in de omgeving van Lille hammer door. Op een gegeven moment heb ik aan de eigenaar van een hotel gevraagd: Wat doen jullie in vredes naam ’s winters met dat meer. Hij zei dat er wel eens autoraces worden ge houden, maar dat was dan ook alles. Toen heb ik voorgesteld om eens een schaatstocht te organiseren. De omstan digheden zijn er ideaal. Het Mjösameer ligt ’s winters zo n vier maanden dicht en een ijslaag van een meter is geen uitzondering”. Het is geen boute veronderstelling, dat in de wedstrijdtocht(en) de dienst zal worden uitgemaakt door Nederlanders, ondanks het feit dat erkende langebaan- rijders niet te verwarren met lange afstandsrijders! uit Noorwegen (Per Willy Guttormsen) en Zweden (Goeran Claeson, Oer jan Sandler) tot de deelne mers behoren. Falke: „Maar zij zullen zeker niet op de langste afstand starten. Behalve in Nederland is dat rijden van heel lange afstanden nauwelijks populair, maar wie weet wat er gaat gebeuren als deze tocht echt aanslaat- Misschien wordt het lange-afstandsschaatsen in Noorwegen en Zweden nog eens een concurrent van de langlauf bij het skiën. Ik zou het bijvoorbeeld fantastisch vin den als er een soort toernooien-circuit zou komen. Maar snap jij nou, waarom een idee zoals wij dat als Haarlemse ijsclub hebben geopperd niet van de Noor se of Nederlandse bond komt? Die zou den zich toch moeten inzetten om tot de opzet van zoiets te komen en niet een vent van een ijsclub je?” De suggestie bleef beperkt tot de oren van de hoteleigenaar-in-kwestie. Falke: „Een paar dagen later stond ik met de directeur van de VVV in Lillehammer op het ijs en die man was razend enthousiast. Op dat moment dacht ik, ach dat koelt wel weer af, maar toen ik in augustus eens contact opnam met het Noors Nationaal Verkeersbureau, bleken de besturen van de ijsclubs in Lilleham mer en Gjoevik (een andere plaats aan het 200 kilometer lange en hier en daar tien kilometer brede Mjösa-meer) de hele zaak al van de grond te hebben”. Het ongeïnspireerde spel van Nieuw Flora heeft vriend en vijand verbaasd. Dat Excelsior, al zeker van de titel het rustig aan dééd was begrijpelijk. Flora wilde echter niet profiteren van dit buitenkansje. Het eerste aanvalskwartet bezat te weinig schot en variatie om de verdediging van Excelsior te verontrus ten. Nadat Ter Bruggen eerst een straf- worp onbenut had gelaten scoorde Ex celsior in de 15e minuut middels een doorloopbal: 0-1. Er volgden nog vier goals alvorens Nieuw Flora zeven minuten na rust scoorde via Rob ter Bruggen (eindelijk eens een snelle door braak) 1-5. De goedleidende scheidsrech ter Kil jr. maakte aan het slaapverwek kend gebeuren iets te vroeg een einde. Tineke Grootveld en Rob ter Bruggen schoten elk nog één maal raak zodat de eidstand 3-10 werd. begrepen dat er een ijslaag van 45 centimeter in het meer ligt, maar ook dat er veel sneeuw op ligt. Dat kan nog wel eens wat problemen geven met schoonmaken, maar die worden ook wel weer opgelost”. Intussen is het in de organisatorische gelederen van de KNBSB nog steeds hommeles- Secretaris Jakma van de pro- pagandacommissie en bestuurslid Bliek zijn af getreden omdat zij zich met de gang van zaken binnen de bond niet konden verenigen. Misverstanden overigens, die door sommige niet geheel bonafide rij schoolhouders worden gebruikt om de kandidaten langer „vast te houden”, dat wil zeggen, meer aan hen te verdienen. Zeer geliefd blijkt bijvoor beeld het sprookje, dat een brand in het CBR-gebouw of een griep-epide- mie onder het administratieve perso neel de oorzaak is voor het te lang uitblijven van een oproep voor het examen. Informeert u als kandidaat liever zelf even bij het CBR. Dan blijkt misschien dat de aanvraag voor het examen nog steeds niet binnen is. Bange momenten komen als de va- kantietijd voor de deur staat. Vorig jaar reeds is een vakantieregeling tot stand gekomen, die over het alge meen bevredigend werkt. Als de rij school bij het indienen van een aan vraag voor een volledig examen reke ning houdt met de vakantie van de leerling, wordt deze niet in zijn va kantie opgeroepen. Er is echter een moeilijkheid gerezen; hoe zit het dan met de her-examens, die immers bin nen een bepaalde wettelijk vastge stelde termijn aangevraagd moeten worden. Aan die termijn kan niets worden veranderd, maar wel kan het CBR ervoor zorgen dat de leerling niet in zijn vakantie voor een her examen wordt opgeroepen. Als ten minste bij het indienen van de aan vraag de vakantieperiode tot een maximum van vier weken op het biljet wordt vermeld. De rijschool houders hebben over deze affaire in december 1973 al een brief ontvan gen. Het rij-examen vormt een bron van misverstanden. Zo wordt alge meen aangenomen, dat het ingrijpen van de examinator onder het rijden betekent, dat men het praktische deel van het examen niet heeft „over leefd”. Dit behoeft niet waar te zijn. Er zijn ingrepen van de examinator, die niet zo’n catastrofaal gevolg heb ben. In het algemeen kan men zeg gen, dat dit het geval is als de fout van de kandidaat geen gevaarlijke situatie doet ontstaan. Bijvoorbeeld als na een waarschuwing de wettelijk toegestane maximumsnelheid wordt overschreden, zonder dat hierdoor het overige verkeer in gevaar wordt ge- De stand in 1B Groen Geel 11-19, MIK 10-15, Aurora 11-13, Dalto 11-11, Hespa 12-10, Tovers 10-5, OKV 11-3 2a Excelsior 2-22, Olympia 12-16, Victoria 10-12, KCO 11-11, Kameo 10-6, Nw Flo ra 12-6, Vogel 11-5. Res 2B DTY2 11-19 (kamp) Archipel 3 11-13, SMS 2 12-13, GG3 11-12, Altius 2 11-18, Samos 4 11-8, O’kwartier 11-5 (degr.). Res 3A BW 6 9- 13, Aurora2 10-11, SVK2 9-10, Altius 3 9-9, WK 4 10-8, KZ3 9-5 (degr). 1B ZKV3 12-21, Nept2 13-20, KZ4 13-18, GG4 13-16, Nw Flora 2 14-15, KCOS2 13-9, Aurora 3 14-5, W’vliet 2 12-0 (degr.). Over de vraag hoeveel percent van de oppervlakte in Nederland door wegen in beslag wordt genomen, heerst nogal wat verdeeldheid. Voor een groot deel komt dit, omdat er geen eenstemmigheid heerst over het begrip „weg”. Is een weg nu alleen maar het verharde gedeelte, of moet men er ook de bermen en alle ruimte bij tellen die bijvoorbeeld op klaver bladen tussen die verhade gedeelten liggen? Ook de aard van de verhar ding geeft aanleiding tot verschillen de definities. Men heeft verharde we gen, half-verharde en slecht onder houden wegen, onverharde wegen, enz. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft enige tijd geleden ge tracht orde in deze chaos van defini ties te scheppen. En van daaruit ge probeerd de totale oppervlakte aan wegen in ons land opnieuw te becij feren. Als voorzichtige conclusie kwam daarbij uit de bus, dat de oppervlakte van wegen (verhard, half-verhard, slecht onderhouden en onverhard) 3,5 percent van de land oppervlakte, minus de bebouwde kom, bedraagt. Wat niet wegneemt dat de bezetting van de langste wedstrijdtocht die in Lillehammer op het programma staat (190 kilometer, dus maar iets korter dan de enige echte Elfstedentocht) voor een groot deel bestaat uit mensen die de verschrikkingen van de laatste Friese marathon hebben getrotseerd en zich daarin hebben onderscheiden. (Van onze korfbalmedéwerker) HAARLEM/IJMOND. Nieuw Flora heeft in een erbarmelijk slechts wed strijd tegen kampioen Excelsior (3-10) geen moment de indruk gemaakt zich te willen handhaven in de tweede klas- Het Utrechtse Vogel bleef nu tenkoste van Flora behouden. Aurora behaalde een nipte overwinning op Hespa: 7-6. De Aurora reserves versloegen Westerkwar- tier 4 met 8-7 en staan thans op de tweede plaats. Voor Watervliet 2 is het doek gevallen, met een monsterneder- laag: 12-3 tegen Aurora 3 nam het afscheid van klasse 1b.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 23