Maximumsnelheid voorlopig 100 km per uur Onderzoek naar knoeierijen Nieuwe fiscale regeling voor werkende vrouw Landsadvocaat in kort geding over ,dwangapotheek’: 11 MIJN KAT zn IN T GORDIJN WAT NU? NS-tekort loopt op tot ruim 1,5 miljard „Leburton werd legertandartsen overwogen ®O@öö afgeluisterd” Rechter mag wetsontwerp over fluoridering niet verbieden’ dit i (potter v linia Is 2 Na beschuldigingen door oud-collega Westerterp: Tariefsverhoging onontkoombaar t Koninklijk paar Guijters doet geen toezegging over bezocht plantage Bijlmerhuurkwestie Na Amnesty International beschuldigt Moskou A it it 11 5- Sommige charmanteödi oooEn^gDD DO DONDERDAG 21 FEBRUARI 1974 (Van onze parlementsredactie) Belgisch weekblad Bits Nog hoger y Onverbloemd Scheiding DEN HAAG. De maximum snelheid op autosnelwegen blijft voorlopig gehandhaafd op 100 km per uur. Op andere wegen blijft het maximum 80 km per uur. „De maxi mumsnelheden zijn op het ogenblik niet in discussie”, zo heeft minister Westerterp gisteren in de Tweede Kamer verklaard. Binnen de be bouwde kommen is het thans moge lijk een maximumsnelheid van 15 km per uur voor te schrijven, als gevolg van een recente wijziging in de Wegenverkeerswet. ADVERTENTIE (Van onze parlementsredactie) (Van onze Haagse redactie) WEERRAPPOBTEN ADVERTENTIE i -2 -2 Fortuyn Droogleever Volgens mr. 16.17 Laag uur PELLET' LONDEN. (DPA) Amnesty Interna tional heeft een beroep gedaan op de Russische regering om alle politieke ge vangenen vrij te laten. van het Desgevraagd heeft de kabinetschef van Leburton verklaard dit bericht te kun nen ontkennen, noch bevestigen. In soci alistische kringen in de Belgische hoofd stad heeft men te verstaan gegeven dat de informatie van „Pan” juist is. n wzw nno wzw zzw zzw zw zzw zw wzw zw zzw zzw zzw w n nno z no zw ono 1 4 15 16 18 16 3 13 12 8 3 8 15 12 2 15 5 17 2 5 6 J4 5 9 10 5 uur uur op op Mr. Van Heijningen betoogde o.m. dat het wetsontwerp in strijd is met de door Nederland aanvaarde universele verkla ring van de rechten van de mens en met het Verdrag van Rome. In de universele verklaring staat namelijk dat niemand onderworpen mag worden aan willekeu rige inmenging in zijn persoonlijke aan gelegenheden, zijn gezin en zijn huis. Wat de kwestie van de persoonlijke vrijheid betreft, mr. Droogleever For tuyn meent dat het hier niet gaat om een ingreep in een natuurlijke of para dijselijke toestand van leven. Alle voe ding en andere stoffen die wij binnen krijgen, zijn beïnvloed door kunstmatige factoren. Hij zag dan ook geen strijdig heid met de Verklaring van de Rechten van de Mens, noch met andere internati onale verdragen. Het feit dat een precedent zou worden geschapen, is geen argument tegen het wetsontwerp. „Dat is een spookgedachte, een propagandamiddel”. Als er mensen overgevoelig zijn voor fluoride, dan gaat het om uitzonderingen. Die zouden dan moeten worden voorzien van ongefluori deerd water, een zaak die geld en tijd kost. Maar daarop kan geen algemene maatregel stuiten. Er zijn altijd uitzon deringen op de normale situatie in de vorm van zieken. Die worden dan be handeld en ook dat kost geld en tijd. Na afloop van het gesprek liet de wethouder weten dat de bewindslieden geen toezeggingen hebben gedaan. Hun standpunt zouden zij nog nader bekend maken. van negatieve invloed zal zijn op de veiligheid van andere weggebruikers. Koningin Juliana en prins Bernhard hebben ieder een kostelijke ananas in de hand tijdens een bezoek aan de plan tage van de president van Ivoorkust, Houphouet-Boigny. De president van de Haagse rechtbank zal op 6 maart uitspraak doen. Het voornemen van de minister werd gisteren openbaar bij de behandeling voor de centrale raad van beroep in De Franse regering heeft Paraguay gevraagd om uitlevering van de voorma lige Gestapochef van Lyon, Klaus Barbie (Altmann). Ze heeft een scherp protest geuit tegen „regeringen die deze oorlogs misdadiger opnemen”. Het hoofd van de dienst Openbare Werken van Heerhugowaard heeft door het achterhouden van wezenlijke infor matie over bijna tachtig ondeugdelijke woningen het onderzoek van de bouwre- cherche naar de schuldige met enige maanden vertraagd. Dit heeft de afde ling juridische zaken van het ministerie van Volkshuisvesting verklaard. De Bilt Deelen Eelde Eindhoven w ono n zzw nno nw ono nw n 6 6 5 6 5 6 6 5 4 4 11 16 11 4 6 5 3 6 5 -2 2 5 8 1 7 -5 -2 6 7 0 0.1 0 0 0 0 0.1 0 0 0 7 4 2 0 0 0 o o o 2 0 0 0 o o o 56 2 0 1 0 0 o 0.1 2 2 1 3 0 Al mist ting pres rege oudt beid len. In bijn naai enig eenk 's av de 1 biscl in t aan Reli, doer nieu drie dat In niet spee hale dwii part spre J och Daj keli par wel dat dee uits Weer in binnen- en buitenland schr Voir de opn; Ale? kent seen van pleit ver Dt van stott der. waa afde won van leug de nitsi uit ven Voit Zi ï3 4 -2 -2 4 -5 1 5 -3 2 Even onverbloemd sloot hij intussen niet uit dat zo’n verhoging in de toe komst wel mogelijk is. Er is enige grond voor de veronderstelling dat de snel- heidsgrens op autosnelwegen dan 120 of Fluoridering betekent volgens de eisers ook schending van het Verdrag van Rome, waarin bepaald wordt dat ieder recht heeft op eerbiediging van het pri- véleven, zijn gezin en zijn huis. 130 km per uur wordt. In die richting heeft niet alleen minister Westerterp zich vóór de energiecrisis uitgelaten, ook leden van de werkgroep die vorige zo mer tot snelheidsgrenzen op andere dan autosnelwegen heeft geadviseerd, dach ten er zo over. De bewindsman verklaarde zich voorts bereid „grote prioriteit” te geven aan de scheiding van verkeerssoorten, met name de aanleg van fietspaden. Hij dacht hier vooral aan interlokale fietspaden langs secundaire wegen. Fietspaden langs au tosnelwegen, zoals de KVP’er Cornelis sen vroeg, acht de minister in beginsel wel mogelijk, maar tegelijk vrij zinloos. „Autosnelwegen leiden langs de woon kernen heen, terwijl fietspaden er juist zijn om niet te grote afstanden te over bruggen. Daarnaast lijkt het mij voor fietsers weinig aantrekkelijk”, zo stelde de minister. Hij voegde er evenwel aan toe dat de aanleg van fietspaden in eerste aanleg een zaak van de provincia le besturen is. „Zij zullen de beschikbare middelen voor een deel in de aanleg van fietspaden moeten investeren. Dat ligt niet op mijn weg.” Volgens de staatssecretaris leidt dit in sommige gevallen tot onbillijkheden. Overigens betwijfelt hij of vele gezinnen door de huidige regeling worden gedu peerd. Tot op heden zijn bij het departe ment slechts 39 verzoeken binnengeko men van gezinnen waarvan de vrouw, als kostwinner, van mening is dat zij te weinig posten kan aftrekken. Minister Westerterp verklaarde met nadruk dat een verhoging hier op het ogenblik niet wordt overwogen, en dat een verhoging er ook niet in zit indien een buurland daartoe zou besluiten. „De maximumsnelheid is van zo grote bete kenis voor de verkeersveiligheid, dat ik thans bepaald niet bereid ben een ver schuiving naar boven t e overwegen”, aldus de bewindsman. VOORUITZICHTEN VOOR ZATERDAG: Overwegend droog en vooral in de nacht hogere temperaturen. Aantal uren zon: 0 tot 5. Minimum tempe ratuur: omstreeks 3 graden. Maximum tempe ratuur: omstreeks 8 graden. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 90 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 percent. Voor de temperaturen geldt een marge van 1 graden rond de opgegeven waarden. vaak nogal makkelijk of met een sneer over allerlei opmerkingen uit de Kamer heenstapte, evenmin. UTRECHT (ANP). De minister van Defensie overweegt een onafhankelijke (kleine) commissie een onderzoek te la ten instellen naar beschuldigingen van de met vervroegd pensioen gestuurde luitenant-kolonel-tandarts F. Dam uit Den Haag, dat de militair tandheelkun dige dienst zich schuldig heeft gemaakt aan knoeierijen. In strijd met de voor schriften zou deze dienst de laatste tien jaar vele hooggeplaatste officieren, fa milieleden en zelfs een staatssecretaris gratis of „tegen een zacht prijsje” tand heelkundige behandelingen hebben gege ven. Dat betekent dat de tariefsverhoging best nog hoger kan worden dan 12 percent. Hoeveel de kosten van levens onderhoud dit jaar zullen stijgen, is nog niet bekend. Het laatst bekende percen tage van het Centraal Planbureau noemt voor 1974 tien tot dertien. Voor wat betreft de werkende vrouw gaat het vooral om de aftrekmogelijkhe den van hypotheekrente en van medi sche kosten. Volgens de wet kan alleen de man deze posten fiscaal aftrekken. Als niet de man maar de vrouw de kostwinner van het gezin is komt zij, volgens de huidige regeling, niet in aan merking voor belastingaftrek. Amsterdam geh. bew. motregen geh. bew. geh. bew. zw. bew. Den Helder geh. bew. motregen half bew. geh. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. windstil onbewolkt zw. be~". geh bew. half bew. zw. bew. windstil geh. bew. zw. bew. regen onbewolkt moet trouwens worden gesproken van fluoride en niet van fluor. Fluoriden komen in het menselijk lichaam voor en zijn niet giftig; zij zijn zelfs noodzake lijk in bepaalde hoeveelheden. In alle water komt ook fluoride voor. De be doeling is in Nederland het gehalte aan fluoride in drinkwater op 1,1 mg per liter te brengen. „Hiervoor is een nood zaak: fluoridering brengt vermindering van tandbederf tot 60 percent. Uitgebrei de onderzoekingen hebben dit uitgewe zen, wetenschappelijk is nooit schade aangetoond. ET is ook geen ander doel matig preventief middel; voorlichting over beter gebitsonderhoud en over be tere eet- en snoepgewoonten heeft te weinig uitwerking”, aldus mr. Drooglee ver Fortuyn. Utrecht van enkele door de heer Dam bij de ambtenarenrechter aangespannen beroepszaken. Het gaat er daarbij onder meer om of de heer Dam terecht op 55- jarige leeftijd nu vijf jaar geleden met vervroegd pensioen is gestuurd. Van Dam zelf beweert dat hij aan de kant is gezet omdat hij zich heeft verzet tegen het naar zijn mening ten onrechte ver strekken van gratis goud- en brugwerk aan hoge officieren. BRUSSEL (ANP) In het bureau van de Belgische socialistische premier, Edmond Leburton, is afluisterapparatuur ontdekt. Het gaat om een miniatuur- microfoon van 1 bij 3 centimeter, die verborgen was in een aansluitdoos voor de telefoon. Dit heeft het Belgische sati rische weekblad „Pan” gisteren gemeld. Het koninklijk paar heeft gisteren, net als dinsdag, een deel van de dag door gebracht in Yamoussoukro, waar de stam van president Houphouet woont. Ook daar was de verwelkoming van het Nederlandse bezoek bijzonder hartelijk. Alvorens ze zaterdag naar Liberia gaan, krijgen de koningin en de prins nu eerst twee dagen rust. De minister heeft voorts meegedeeld dat op sommige gedeelten van andere buitenwegen dan autosnelwegen een verhoging van 80 tot 90 km per uur niet uitgesloten is. Maar ook een dergelijk besluit is niet op korte termijn te ver wachten. Hij heeft de (departementale) werkgroep langzaam verkeer en de SWOV gevraagd criteria vast te stellen voor lage snelheden. Het resultaat van dit onderzoek zal bijdragen tot de be sluitvorming. De gemachtigde van de minister van Defensie zei dat de heer Dam was ont slagen omdat hij niet bij zijn collega’s paste en omdat hij zich niet had gehou den aan de instructies van de staatsse cretaris om zijn praktische kennis als tandarts wat bij te schaven. Volgens de gemachtigde van de minister zijn de klachten die de heer Dam over deze „knoeierijen” heeft ingediend onderzocht en ongegrond gebleken. termijn hoeft zoiets niet te worden ver wacht. Het Kamerlid Koning (WD) had de minister gisteren gevraagd om een uitspraak over de snelheidsgrens voor de autosnelwegen, nu in Duitsland de maximumsnelheid voor de „Autobahnen” aldaar onderwerp van gesprek is. Volgens het blad zou de afluistermi- crofoon vorige herfst geplaatst zijn. Het miniatuur-apparaat zou de mogelijkheid hebben gegeven gesprekken die in het bureau van de eerste minister gevoerd werden tot op een afstand van ongeveer 500 meter te registreren. De verborgen microfoon werd al in de herfst vorig jaar ontdekt. Het weekblad „Pan” heeft toen ook al over het geval geschreven, maar het kabinet van Le burton ontkende dat er afluisterappara tuur gevonden zou zijn. DEN HAAG. Staatssecretaris Van Rooyen (Financiën) zal rond 1 juni van dit jaar een nieuwe regeling klaar heb ben voor de belastingaftrek van de wer kende gehuwde vrouw. Hij heeft dit de Tweede Kamer gisteravond tijdens de begrotingsbehandeling van Financiën toegezegd. De nieuwe regeling zal met name betrekking hebben op de zoge noemde „hardheidsclausule”. Belasting betalers kunnen op deze clausule een beroep doen als zij menen dat zij, niet volgens de letter van de wet maar wel gezien de omstandigheden, te veel aan de fiscus moeten betalen. Het WD-Kamerlid mevrouw Gin- jaar-Maas heeft staatssecretaris Hen driks van Volksgezondheid gevraagd te gelijk met het preventief onderzoek naar baarmoederkanker een onderzoek in te stellen naar borstkanker. Zij wijst in haar vraag op een Amerikaans rapport waarin wordt geconcludeerd dat het ri sico op borstkanker in Nederland het grootst is. B. en W. van Baarn hebben gisteren besloten de jeugdsociëteit „Het Sentrum” te sluiten en direct te laten slopen in verband met de brandstichting in het Baarnse politiebureau door een be stuurslid van „Het Sentrum". Tussen het bestuur van de sociëteit en het gemeen tebestuur en de politie bestonden al enige tijd moeilijkheden. Nogal boos reageerden Van der Lek en de CPN’er Marcus Bakker: „Er wordt nog niet eens om gratis openbaar ver voer gevraagd, waarop uw staatssecreta ris Van Hulten nota bene zijn hele verkiezingscampagne heeft gebaseerd. Kan de staatssecretaris hierover mis schien iets zeggen?”. Maar de staatsse cretaris had het woord niet en kreeg het van zijn minister, die dit keer opvallend Tijdens verbouwingswerkzaamheden aan een huis in Huissen bij Arnhem heeft men onder de vloer een spaar bankboekje, aandelen, pandbrieven, boe ken en andere waardepapieren gevon den. De voorwerpen zijn daar tijdens de Tweede Wereldoorlog verstopt. Het spaarbankboekje stond op naam van een Huissense predikant die in 1951 is over leden. Zijn drie kinderen leven nog. De 32-jarige mevrouw Nell Fletcher uit Furnace aan de oever van Loch Fyne in Groot-Brittannië heeft de hoofdprijs gewonnen van de Britse voet balpool: ongeveer vier miljoen gulden. Dat is de hoogste prijs die ooit door de Britse toto is uitbetaald. it Hij meldde de Kamer voorts dat ver hoging van de NS-tarieven onontkoom baar is, maar ontkende dat het hier om een percentage van 12 zou gaan. „Dat cijfer is niet van mij afkomstig”, aldus de bewindsman, die eraan toevoegde dat de procentuele tariefsverhoging niet ho ger zou zijn dan die van de kosten van levensonderhoud. Echter, hoe later de priisverandering, hoe hoger de tariefs verhoging, zo liet de Kamer weten. De leiders van het Kremlin worden er verder van beschuldigd met de verban ning van Alexander Solzjenitsin het handvest van de mensenrechten te heb ben overtreden. Hoewel het verdrag in zake burgerlijke en politieke rechten pas van kracht wordt wanneer 35 landen het hebben geratificeerd, schrijft het volkenrecht voor dat de daarin aangega ne verplichtingen bindend zijn met in gang van het ogenblik van onderteke ning, aldus Amnesty International. Die komt er wel weer uit als ze weer open mogen van minister Lubbers, mevrouw A.teU.Mochtuoverigensookwatwillen weten over haar eten, vraag dat dan bij de dierenspeciaalzaak. Alleen daar ligt trouwens het uitstekende Witte Molen VLEES- M E N U, nieuwe knabbelbrokjes van puur-natuuren boordevol eiwit. Hou dat maar's onder het gordijn! „Overbodig” noemde minister Wester terp een motie van Cornelissen, die vond dat een tariefsverhoging van 12 percent op 1 mei onjuist is en „in strijd met het kabinetsbeleid” en de motie van Van der Doef (PvdA) dat de NS-tarieven niet eerder dan op 1 september mogen wor den verhoogd en dan met een percenta ge „dat blijft onder het niveau van de prijsstijging”. „De tariefsverhoging moet ergens vandaan komen”, aldus de minis ter; „het zij door belastingverhoging, het zij door financiële druk elders”. Zo kreeg mevr. Smit-Kroes (WD), die de minister verweet dat hij twee weken geleden slechts twee van de 14 gestelde vragen over de begroting had beant woord en dat hij bij de beantwoording van schriftelijke vragen opzettelijk de kern omzeilde, bits te horen dat zij haar vragen dan maar duidelijker moest for muleren. Het BP-Kamerlid Honig van den Bossche wil dat „elke schijn van protec tie” wordt vermeden bij de justitiële behandeling van de aanrijding door mi nister Lubbers van Economische Zaken. Het Kamerlid informeert verder bij mi nister Van Agt van Justitie hoe het mogelijk is dat het alcoholgehalte van het bloed van Lubbers zo snel bekend kon worden, terwijl het gerechtelijk la boratorium bijna nooit eerder dan een week na het bloedonderzoek de uitslag meedeelt. De PvdA-Kamerleden De Vries en Kombrink hebben minister Vredeling van Defensie gevraagd of er sinds au gustus van het vorig jaar bij het korps mariniers experimenten plaatsvinden met een anderssoortige opleiding. Zij vragen of het wel verstandig is veran deringen in de opleiding aan te brengen nu een justitieel onderzoek gaande is op grond van het onlangs uitgebrachte rap port „Schoon Schip Bij De Mariniers”. Voedert al wat blaft, mauwt, piept, fluit, koert of knort. Een eventuele verhoging kan alleen worden verwacht op weggedeelten waar een hogere snelheid de verkeersveilig heid van de gemotoriseerde weggebrui kers ten goede komt en waar die niet Zon op Maan op Het omstreden wetsontwerp behelst een wijziging van de Waterleidingwet, waarbij bepaald wordt dat de minister de waterleidingbedrijven toestemming kan geven fluorverbindingen aan het drinkwater toe te voegen. De wijziging was nodig omdat de Hoge Raad vorig jaar heeft bepaald dat voor fluoridering de wettelijke grondslag ontbreekt. De zevenendertig politieke vluchte lingen uit het Spaanse Baskenland die al verscheidene weken een hongerstaking hielden in de kathedraal van de Zuid- franse stad Bayonne, hebben gisteren deze kerk verlaten. Ze zetten hun actie nu voort in een tehuis voor roomskatho lieke geestelijken elders in de stad. De 17 vrouwelijke kamerleden uit de fracties van PvdA, KVP, WD en DS’70 maken zich ernstig ongerust over de uitwijzing uit de Sovjet-Unie van de danser Valery Panov en over het feit dat mevrouw Panov geen toestemming heeft gekregen haar man te volgen. De praeses van de Evangelische Kir- che in Duitsland heeft in opdracht van de raad van de EKD de vrijlating geëist van de drie in ons land tot levenslange gevangenisstraffen veroordeelde Duitse oorlogsmisdadigers Aus der Fünten, Kotalla en Fischer. Hij deed dat in een brief aan premier Den Uyl van 17 de cember jl„ die is afgedrukt in het jong ste nummer van het in Hamburg ver schijnende .Deutsches Allgemeines Sonntagsblatt” Volgens dit blad is de brief nog niet beantwoord. Vrijwel alle fracties hadden ernstig bezwaar gemaakt tegen een tariefsver hoging van 12 percent. Onder de onge hoorde lawine van 26 moties, die giste ren voor verschillende onderdelen van de verkeersbegroting werden ingediend, bevonden er zich drie die pleitten voor een lagere, of in het geheel geen tariefs verhoging. De motie van de PSP’er Van der Lek, die het laatste voorstond, noemde minister Westerterp onaan vaardbaar. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG- De tekorten van de Nederlandse Spoorwegen zijn op- ge’.onen tot rv.im anderhalf miljard gulden- De regering heeft sinds 1968, en met inbegrip van het veronderstelde tekort van 396 miljoen over dit jaar, in totaal 1,541 miljard naar Utrecht overgemaakt om in de exploita- tieverHeZen te voorzien- Minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat heeft hierover gisteren in de Tweede Kamer mededelingen gedaan. „Het is mode om te zeggen dat de Staten-Generaal de regering niet vol doende tegenspel biedt. Moet de rechter dat dan doen”, zo vroeg de landsadvo caat. „Het zou te ver gaan als de rechter lijke macht uitmaakt wat er in de wet moet staan. Dit is een principieel onmo gelijke zaak. Men kan pas een beroep doen op de rechter als de wet totstand is gekomen.” Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Kopenhagen Lissabon Luxemburg licht bew windstil Locarno Londen Malaga Madrid Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas licht bew. Tunis half bew. AMSTERDAM. (ANP) Minister Gruijters van Volkshuisvesting heeft gis termiddag samen met staatssecretaris Van Dam een bezoek gebracht aan Am sterdam om zich door wethouder Kuij- pers van Volkshuisvesting te laten in lichten over de actie tot huurverlaging in de Bijlmermeer. DEN HAAG. „Het gekste kort ge ding dat ik ooit heb meegemaakt”, noemde landsadvocaat mr. E. Drooglee ver Fortuyn gisteren het kort geding dat door zes tegenstanders drie Haarlem mers, een Hilversummer en twee Am sterdammers van drinkwaterfluoride- ring tegen de staat was aangespannen. Zoals bekend hebben de zes bezwaarden gisteren bij monde van hun advocaat, mr. L. van Heijningen, geëist dat de minister en de staatssecretaris Volksgezondheid en Miliehygiëne wetsontwerp tot fluoridering van het drinkwater intrekken en dat het niet van kracht wordt. Ze achten het ont werp in strijd met internationale ver dragen en met het Wetboek van Straf recht dat vergiftiging van het drinkwa ter strafbaar stelt. Hun advocaat noem de de fluoridering een „dwangapotheek” en het scheppen van een precedent. MENTHOL Verhoging van de 100 km-grens autosnelwegen en de 80 km-grens andere wegen tot 90 km per uur sloot de minister niet uit, maar op korte onbewolkt w geh. bew. windstil onbewolkt windstil licht bew. regen motregen onbewolkt geh. bew. windstil onbewolkt onbewolkt zw. bew. sneeuw geh. bew. half bew. windstil zw. bew. VRIJDAG 22 FEBRUARI Hoog water 4.09 uur en water 12.08 uur en VRIJDAG 22 FEBRUARI 7.42 uur onder 18.06 7.19 uur onder 18.50 uur Mr. Droogleever Fortuyn stelde uit naam van de staat dat de rechter pas kan optreden als de wet er is.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 2