Politie ziet Israels Nationaal Religieuze Partij doet niet mee koran geen 't hoofd over Franco beslist over Puig Solzjenitsin is splijtzwam voor Schrijver Voinovitsj Franse oppositie Jubileumtientje uit schrijversbond is een succes pa/M Incident tijdens conferentie over herziening van het oorlogsrecht CSU gekant tegen „kernstopverdrag” 1 MM «mm l MILITAIR HOOGGERECHTSHOF BEVESTIGT DOODSTRAF Na verdediging van Solzjenitsin Polen solidair met Engelse mijnwerkers AFRIKAANSE LANDEN WILLEN BEGRIP INVOEREN RECHTVAARDIGE OORLOG” „Versailles van kosmische afmetingen” 3 DONDERDAG 21 FEBRUARI 1974 Bekaf i i MB k X «Él Toekijken Geen politicus «lJ I MEIR: MINDERHEIDSREGERING (Van onze redacteur in Jeruzalem, mr. J. van Wesel) aMMMMM -«.«SB r (Van onze redacteur in Bonn) (Van onze redacteur in Barcelona) GOLDA MEIR (Van onze redacteur in Parijs) (Van onze parlementsredactie) de :n ADVERTENTIE ADVERTENTIE De introduktie van het begrip „recht- speld door de dichter Jevgen Jevtoesjen- ko, toen deze een protestverklaring deed toekomen aan westelijke corresponden ten in Moskou. WARSCHAU. (AP) Polen heeft tij delijk de uitvoer van kolen naar Enge land stopgezet uit solidariteit met de stakende Engelse Mijnwerkers. Polen heeft met Engeland contracten lopen voor de levering van ongeveer een half miljoen ton steenkool in 1974. PARIJS. De publikatie van Solzje- nitsins laatste boek „Goelag Archipel” en de daarop volgende uitwijzing van de auteur hebben nieuwe spanningen ver wekt binnen het Franse eenheidsfront van communisten, socialisten en linkse radicalen. Dat is de reden waarom de officiële oppositie in Spanje verdeeld is in het re OF S e De Israëlische delegatieleider zei nadat hij met zijn delegatie de zaal had verla ten dat de Mauretaanse president mis bruik had gemaakt van zijn spreekrecht en „schandelijke taal” had geuit. De sfeer in de conferentiezaal was eerder al stroef geworden door menings verschillen over de deelneming van on afhankelijkheidsbewegingen. De organi satie van Afrikaanse Eenheid heeft 41 lidstaten opgeroepen de conferentie te boycotten als Afrikaanse bevrijdingsbe wegingen niet worden toegelaten Officieel moet de Spaanse regering het doodvonnis ter ondertekening aan Fran co voorleggen, die op dat moment even tueel gebruik kan maken van zijn recht tot het verlenen van gratie en het von nis in levenslang kan omzetten. de in protest tegen het vonnis van Puig. Dat Is de reden waarom er in Barcelona niet één spontane betoging ten gunste van hem is gehouden. im en Ier V» tg l- n e ay a- de !St s- i- e- ar te in rt i- et an it- a’s u- :e- als de de ze ht ke e- e- ie n it e e 1» n Ie i- n. i- et in id •n ig e 0 e e it g an is en ir- rk en n” in iet •e- let n- al en tr- ie- n- de iet en jr- ter ch de ït- de en ng u- ps en n- en op P- allen vinden dat Dajan moet aanblijven, ook zijzelf. Maar de zaak-Dajan wordt uitgesteld tot na het coalitieakkoord, wanneer de portefeuilles verdeeld moe ten worden. De Amerikaanse interpretatie houdt in dat het verstrekken van kernmateriaal voor vreedzame industriële doeleinden absoluut niet wordt belemmerd. BARCELONA Nu ook het militaire hooggerechtshof het doodvonnis tegen de anarchist Salvador Puig Antich uit Bar celona heeft bevestigd, ligt zijn lot ge heel in handen van generaal Franco. Puig heeft bij een bankoverval een poli tieman doodgeschoten. Voinovitsj. Zijn uitstoting was zondag al voor- Een van de voorstellen die de confe rentie over de aanvulling van de Ge- neefse conventies behandelt is een voor stel om strijders van bevrijdingsbewe gingen de status van krijgsgevangene te geven als ze gevangen worden genomen. JERUZALEM. Bij de kabinetsformatie van Golda Meir leek gister ochtend nog een ieder geschokt door het aangekondigde aftreden van Dajan van de vorige dag. De Nationale Religieuze Partij en de onafhan kelijke liberalen waren zich kennelijk naar geschrokken. De Arbeiders partij had een nieuw compromis voorgesteld over het knelpunt dat al weken de partijen bezighoudt: de vraag wie is jood. Voor de liberalen was dat nieuwe compromis aanvaardbaar. De religieuzen waren als steeds ver deeld. De ouderen wilden graag „ja” zeggen, maar moesten wachten op de uitspraak van het opperrabbinaat, aan wie zij de zaak hadden voorgelegd. GENÈVE (Reuter) Tijdens de openingszitting van de conferentie ter herziening van het oorlogsrecht in Genève heeft zich gisteren een incident voorgedaan. De Israëlische afvaardiging verliet korte tijd de zaal uit protest tegen de uitlatingen van de president van Mauretanië Mokhtar Ould Daddah. die scherpe kritiek had geleverd op het Israëlische optreden tegen de Palestjjnen. overlopen. Ook de duiven binnen de partij kunnen het zich nauwelijks ver oorloven om zich al te veel te verzetten tegen de partijleiding. Maar dat is na tuurlijk wederzijds, ook de partijleiding zal sterker rekening moeten houden met alle stromingen binnen de partij. TEGENOVER de mogelijke steun, die de regering van links kan krijgen, staat ook nog het orthodoxe front. Behalve de Nationaal Religieuze Partij, die over tien zetels beschikt, is daar nog het Ortho doxe Tora Front, dat over vijf zetels beschikt en tot nu toe overal buiten is gebleven. Zij hebben zich tot niets ver plicht en kunnen bij alles toekijken en stemmen volgens opportunistische belan gen. Hoe voorzichtig men in de Pakistaanse stad Lahore is vlak voor de komende islamitische topconferentie blijkt wel uit de foto: een politie-agent begeleidt een bediende met een stapel korans op zijn hoofd, nadat hij hem van top tot teen heeft onderzocht op wapens. Voor het eerst in de geschiedenis van De conferentie besloot de stemming hierover uit te stellen tot vandaag. Dan zal ook een beslissing worden genomen over de aanvragen voor deelneming van de Voorlopige Revolutionaire Regering van Zuid-Vietnam en van de Republiek Guinee-Bisau, waar de bevrijdingsbewe ging vorig jaar de onafhankelijkheid uit riep. jW gekomen, waaraan de kernmogendheden Engeland en Frankrijk die zeggenschap over hun kernwapens hebben afgestaan. Een bijbehorend document over de controle op het gebruik van materiaal voor het verwerken van kernenergie werd in het Bonner parlement met alge mene stemmen aangenomen. De avond nadert. De rabbijnen hebben eensgezind besloten dat de Nationaal Religieuze Partij niet mee mag doen aan de regering. Is dat een bindend advies, of slechts een raadgeving? „Dat moet de Nationaal Religieuze Partij zelf beslis sen, ik ben geen politicus”, zegt een opperrabbijn diplomatiek. De Nationaal Religieuze Partij gaat in vergadering, waar zoals de laatste weken al vaker is gebeurd, knetterende ruzie ontstaat tussen de fanatieke jongeren, die steeds gedreigd hebben de partij uit te gaan als de Nationaal Religieuze Par tij niet voet bij stuk houdt, en de ouderen, die maar al te graag minister spelen. Maar gezien de beslissing van de rabbijnen, de druk van orthodoxe rab bijnen in Amerika en de houding van de jongeren zij hebben twee van de tien zetels in de Knesset valt de beslis sing: minister van Binnenlandse Zaken Burg deelt Golda Meir mee' wij doen niet mee. In Madrid neemt men aan dat de regering hier geen haast mee zal maken. In Spanje is het gewoonte dat met dit soort sinistere zaken wordt gewacht tot dat de publieke opinie zich op andere kwesties heeft gericht. „Ik ben er zeker van, dat u de onmo gelijkheid zult zien van het streven oorlogen menselijker te maken, die in wezen onmenselijk zijn omdat ze on rechtvaardig zijn”. De Mauretaanse pre sident zei hier mee te doelen op de regeringen van Zuid-Afrika, Namibië en Rhodesië, die „hun genadeloos systeem van overheersing en uitbuiting bestendi gen” en op Israel dat „land van onze voorvaderen heeft overweldigd en de verdrijving van een heel volk, de Pales tij nen, heeft veroorzaakt. Bovendien verhindert het verdrag het tot stand komen van een gemeenschap pelijke Europese kernmacht niet, op voorwaarde dat eerst een centrale Euro pese autoriteit tot stand zal moeten zijn Het aanzien van Salvador Puig is scherp gedaald, omdat hij van de zitting van de krijgsraad gebruik maakte voor een persoonlijke wraak op zijn medebe schuldigde, het 17-jarige meisje Maria Mateos. vaardige oorlog” door Mokhtar Ould Daddah en andere Afrikaanse landen zal de conferentie waarschijnlijk voor grote problemen stellen. Andere landen staan op het standpunt dat dit een onhanteer baar begrip is en dat regels voor gedrag in oorlogstijd en voor bescherming van de burgerbevolking gelijkelijk voor alle betrokken partijen in een oorlog moeten gelden. SSnifc" Het is allemaal om van te duizelen. Het eerste stadium is nu voorbij, maar het behoeft niet het laatste te zijn. Voor de week die Golda Meir heeft gekregen om met een ministerslijst te komen, kunnen er nog heel wat verrassingen optreden. De ervaring heeft de laatste dagen in Israel geleerd dat niets hier met zekerheid te voorspellen is. BONN. Negentig afgevaardigden van CDU en CSU hebben gisteren in het Westduitse parlement tegen het zoge naamde „kernstopverdrag” gestemd. Aangezien alle 355 leden van de SPD- en FDP-fracties voorstemden en boven dien 111 CDU-leden, kon het verdrag, dat al in meer dan tachtig landen van kracht is, niettemin met grote meerder heid worden aangenomen. Vooral de Beierse CSU heeft zich, onder leiding van Fransz Josef Strauss („Een Versailles van kosmische afmetin gen”, luidde indertijd een van zijn eerste commentaren) tegen aanvaarding van het verdrag verzet. Het bepaalt dat lan den, die nog geen kernwapens bezitten, deze niet mogen vervaardigen en niet mogen aanschaffen. Strauss en de zijnen zijn van oordeel dat in het verdrag een discriminatie van de Bondsrepubliek zou kunnen schuilen, waarvan door de Sovjet-Unie misbruik zou kunnen worden gemaakt. Door een zijdige Amerikaanse verklaringen, die Moskou niet heeft tegengesproken, wa ren de bezwaren in zoverre weggenomen dat de CDU-leiding, aangevoerd door de fractieleider in de Bondsdag Carstens, de laatste tijd voor aanneming van hel verdrag pleitte. Carstens heeft echter bijna de helft van zijn gemeenschappe lijke CDU-CSU-fractie niet kunnen overtuigen. Staatssecretaris De Goede (Financiën) zei dit gisteren tijdens de begrotingsbe handeling in de Tweede Kamer. Hij overweegt om de beeldenaar van de koningin ook voor andere munten te gaan gebruiken. Daarmee neemt hij de suggestie over van het liberale Kamerlid Joekes, die had verklaard deze beelde naar bijzonder mooi te vinden. Het is echter volgens de bewindsman nog niet zeker of dit technische verwezenlijkt kan worden. Voinovitsj zei in zijn gisteren uitgege ven verklaring dat het secretariaat van de Moskouse afdeling van de schrijvers ondemocratisch is samengesteld. Volgens hem is de bond geworden tot een „bond van klerken” die officiële circulaires als romans heeft uitgegeven en zich aan fraude heeft schuldig gemaakt. Uitstoting uit de schrijversbond bete kent dat een auteur geen werk meer mag publiceren in dê Sovjet-Unie. Voi novitsj heeft echter al verklaard dat hij niet bij de bond zal gaan smeken, ook al zal hij in financieel opzicht zeker nadeel ondervinden van de uitstoting. Solzjenit sin werd in 1969 uit de schrijversbond gezet- Eerder dit jaar overkwam hetzelf de aan de 66-jarige blinde romanschrijf ster Lidia Tsjoekovskaja, die een andere dissident, de kernfysicus Andrei Sacha- rov, had verdedigd. Georges Marchais, de secretaris-gene- raal van de Franse Communistische Partij, heeft de hoofdredacteur van het onafhankelijke linkse weekblad „Nouvel Observateur”, Jean Daniel, zwaar aange rekend dat hij Solzjenitsin in zijn ko lommen hartstochtelijk heeft verdedigd. Voor Marchais is Solzjenitsin een vol strekt eenzame figuur die zichzelf heeft veroordeeld door in zijn boek de Russi sche generaal Vlassov te verdedigen, die tijdens de oorlog naar de Duitsers was overgelopen. De socialistenleider Frangois Mitter rand heeft vervolgens olie op de golven geworpen door te verklaren dat het minder belangrijk is wat Solzjenitsin geschreven heeft, maar dat het belang rijkste is dat hij het recht moest heb ben zijn opinie openbaar te maken. 4ROLLÈN -TISSUES) MOSKOU (Reuter) De Russische schrijversbond heeft gisteren Vladimir Voinovitsj uitgestoten. Deze auteur was de eerste die het in de Sovjet-Unie opnam voor de Nobelprijswinnaar Alexander Solzjenitsin. Het is niet be kend of op de bijeenkomst van het secretariaat van de Moskouse afdeling van de schrijversbond nog iemand ge- pleit heeft voor de 41-jarige prozaschrij- 1 ver Voinovitsj. De schrijver, die na twaalf jaar lid van de bond te zijn geweest werd uitge stoten, was aanvankelijk spoorwegarbei der. Hij gaf gisteren een verklaring uit waarin hij zei de bijeenkomst van het afdelingssecretariaat niet te zullen bij wonen. Verder beschuldigde hij de bond van het uiten van leugens. „U hebt leugens opeengestapeld ten aanzien van de grootste burger van het land (Solzje nitsin) en u hebt geholpen hem het land uit te zetten. U denkt dat u hem kunt vervangen, maar dat hebt u mis”, aldus Intussen heeft de Arbeiderspartij in tern vergaderd voor het geval dat. Ook dat is niet de eerste keer, dat is de laatste weken al meer gebeurd. Er blij ven nu twee mogelijkheden over: of Golda geeft haar mandaat terug aan de president, of een minderheidskabinet. De Arbeiderspartij gaat in conferentie met de onafhankelijk-liberalen. Golda laat de president weten dat zij ook niet om tien uur, maar om elf uur zal komen voor de ontknoping van het drama, en om kwart voor elf komt Golda Meir bekaf bij de president om hem haar besluit mee te delen. ACHTENVIJFTIG zetels heeft de coa litie. Daarbij mag zij rekenen op de steun van de Partij voor de Burgerrech ten van Shulamit Aloni (3), de nieuw- linkse partij Moked (1) en de Rakach- communisten (4). De laatsten verklaren de regering te zullen steunen in voorstellen die tot vrede zullen leiden. De haast absurde gang van zaken, dat de Moskou-commu- Algemene stelling: ondanks alles opti misme. C«flda Meir, zo was de verwach ting, zou om vijf uur ’s middags de president kunnen meedelen dat er een regering gevormd kan worden op de oude basis: Nationaal Religieuzen, Ar beiderspartij en Onafhankelijk Libera len. In de middag komt de raad van rab bijnen bijeen op verzoek van de Natio naal Religieuze Partij. De zitting duurt enige uren. Golda Meir moet haar bij eenkomst met de president uitstellen tot 's avonds tien uur. Een klein wolkje aan de hemel is de mededeling van de Ara bische leden van de Arbeiderspartij, drie in totaal, dat zij niet mee zullen doen aan een regering die, zoals de Nationaal Religieuze Partij eist, geen afstand wil doen van de Jordaan-westoever dan na nieuwe verkiezingen. Sterker nog: de drie Arabische fractieleden delen mee dat zij tegen zo’n regering stemmen. Intussen wordt duidelijk dat Dajan niet serieus van plan is af te treden. Hij speelt poker en wil een maximale winst halen uit de crisissituatie: de partij dwingen ook zijn tegenstanders in de partij hem te steunen. Golda Meir spreekt met een aantal ministers en islamitische conferenties zullen het ko mend weekend in Lahore alle Arabische landen deelnemen. Politieke waarnemers zien daarin een nieuw teken van de onderlinge solidariteit die ondanks de politieke verdeeldheid in de Arabische wereld overheerst sinds de oktober-oor- log. Men is voorts bang dat een snelle behandeling tot demonstraties kan leiden bij de staatsbezoeken die de toekomstige koning van Spanje, prins Juan Carlos, op dit moment aflegt in het Midden- en Verre Oosten. In hoeverre op een milde houding van generaal Franco mag wor den gerekend, is overigens een vraag. De nieuwe regering van Aria Navarro heeft nog maar kort geleden een harde lijn aangekondigd tegen diegenen die openbare rust en orde verstoren- DEN HAAG- Van het tientje, dat vorig jaar in omloop is gebracht ter gelegenheid van het jubileum van ko ningin Juliana, zijn ongeveer 4.2 miljoen „verkocht”. Tot op heden zijn 90.000 exemplaren uitgegeven die speciaal zijn geslagen voor muntenverzamelaars. Tot het eind van deze maand kunnen be langstellenden dergelijke tientjes bestel len. Afrikaanse afgevaardigden hebben verklaard de bevrijdingsoorlogen door onafhankelijkheidsbewegingen als recht vaardige oorlogen te beschouwen en aangedrongen op een veroordeling door de conferentie van de blanke minder heidsregeringen wegens hun „onmense lijke onderdrukking”. De persoon van Salvador Puig is laatste tijd bij veel Spanjaarden opspraak gekomen door de houding die hij heeft aangenomen tijdens het proces voor de krijgsraad van Barcelona tegen hem en zijn helper José Luis Pons en het 17-jarige meisje Maria Mateos. Men vindt het doodvonnis dat tegen hem is uitgesproken evenals de straffen van 30 en 5 jaar tegen Pons en Maria Mateos uitzonderlijk hard en onrechtvaardig. nisten de regering van Golda Meir, bijna een aartsvijand, steunt tegen de rechtse Likoed. Totale meerderheid van de rege ring waar zij in het parlement op kan rekenen: 66. Of de Nationaal Religieuze Partij de regering ook zal steunen is nog niet duidelijk. De jongeren vinden van niet: „Oppositie is oppositie”, zeggen zij en zij waren eigenlijk al degenen die voortdurend aansluiting hadden gezocht bij de rechtse Likoed omdat zij evenmin als de Likoed territoriale concessies wil len doen. De steun die de regering kan ver wachten van de linkse partijen en com munisten is natuurlijk niet onvoorwaar delijk. Zij is beperkt tot vredesvoorstel len die in Genève zullen worden gedaan, en verder zal iedere belangrijke of min der belangrijke zaak ad hoe bekeken moeten worden wat de regering er na tuurlijk niet sterker op maakt. Het is nauwelijks op te sommen wat er met deze regering allemaal mis kan gaan. Het rammelt aan alle kanten, van bin nen en van buiten. De positie van Dajan binnen de partij lijkt versterkt: de Ar beiderspartij kan het zich nu zeker niet veroorloven dat de zeven Dajan-mensen ook nog eens naar de oppositie zouden W 5, j

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3