in gedeelte Politiek wordt leuk met werkmap NPJCR kastje kijken Agetih WIT SIGARET ORANJEPOP DUBBELOP IN HAARLEM Top de pop pop dertien 9 NltUW TULPEN- CHRYSAL „Huizen bouwen recreatieplan” Af m INITIATIEF F L SOOSACENDA Vrijdag en zaterdag voorlichting door Provinciale Jeugdraad met nico scheepmaker ZAAL VOETBALLER NAAR ZIEKENHUIS onder redactie van Ferry Tromp 9 DONDERDAG 21 FEBRUARI 19 74 (Van onze stadsredactie) Verteerbaar Meeblazen Velsen-IJmuiden VANAF ZATERDAG 13.00 TOT MAANDAG 13.00 UUR GESLOTEN n: aWL. 4T z KANTOORBOEK- PAPIERGROOTHANDEL Ged.Oude Gracht 103-105 Haarlem Telefoon 324650 I Er is een nieuwe Chrysal, speciaal voor tulpen. Maakt stelen sterker, «n kleuren mooier. Haarlem leeft ineens weer op. Lijkt deze zomer Luilak een da verend feest te worden met pop op verscheidene plaatsen in de stad, veel eerder al, op 30 april, moet Koninginnedag een muzi kaal festijn worden. In het Con certgebouw als vanouds het Oranjecomité met Earth Fire, de Sissies en het eerste grote op treden van de nieuwe Haarlemse groep Hellhound, voortgekomen uit John the Revelator. Daar bleef het meestal bij, maar dit jaar hebben vier Haarlemmers beslag gelegd op de Kennemer sporthal voor een manifestatie van ’s middags twee tot ’s nachts twaalf met onder meer Super- sister, Kayak en de Hobo String Band. HaARLEM. Staten- en ge meenteraadsverkiezingen werpen hun schaduw vooruit. De verkie zingsstrijd komt zo langzamerhand op gang. Randverschijnsel van dit hele politieke gebeuren is de voor lichting aan en politieke vorming van jongeren, of dat nu op school, op het werk of in clubverband ge beurt. De mensen die die voorlich ting moeten of willen geven hebben er vaak een hele klus aan. „Met politiek heb ik niks te maken en ik snap er de ballen van” zijn immers de geijkte reacties. Beverwijk JUil 4*1 (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE ADVERTENTIE 19 en 21.15 u.: I iedere i MuiJS Sf 1 F I 1. Dyna-mite Mud; 2. Den Uyl is in den Olie Vader Abraham; 3. Maar wie holt van mekaar Gerard Hoeben; 4. The air that I breathe Hollies; 5. Kiele Kiele Koeweit Farce Majeur; 6. Dirty Ol’ Man Three Degrees; 7. Je t’aime moi non plus Birkin Gainsbourg; 8. Jambalaya The Car penters; 9. Jailhouse Rock Elvis Presley; 10. Mrs. Vandebilt Paul Mc Cartney Wings; 11. The most beautiful girl Charlie Rich; 12. Is everybody happy Jackpot; 13. Halli, Hallo Freddie Breek. Om de discussie over wat er op de affiches staat op gang te brengen en de „les” verteerbaar te houden biedt de werkmap in een begeleidende brochure allerlei werkmodellen aan. Er vallen tal Velsen- bezoe- TUIIFES' TULPEN a ’*1 Naar zijn mening dient dan ook een bespreking met Velsen plaats te vinden zo mogelijk aan de hand van nieuwe bevolkingscijfers van de IJmond, om zo’n studie op te zetten waardoor het mogelijk wordt een gemeenschappelijk standpunt in te nemen in het kader van de streekplanprooedure voor het Noord- zeekanaalgebied. volgehouden. „Politiek”, „Belangen” (van jou, van de groep, er moet een keuze worden gemaakt en je zult dus proberen anderen voor jouw zaak te winnen), „Conflicten” (de sterkste wint, door li chaamskracht, geweld, of kracht van argumenten), „Informatie” (nodig voor het nemen van beslissingen, maar vaak worden dingen anders voorgesteld dan ze zijn), „Invloed” (die je kunt hebben door demonstraties, brieven, actiegroe pen, pressiegroepen, op hearings en in politieke partijen) en tenslotte meer in het bijzonder „Groepen” komen achter eenvolgens aan de orde. HAARLEM Velsen heeft in het ka der van voorgenomen herziening van het streekplan voor het Noordzeekanaal- gebied het verzoek gedaan daarbij een studie te maken van de mogelijkheden tot het bouwen van circa 4000 woningen op een gebied van honderd hectare in het westelijk deel van de Velserbroek- polder. Dit gebied is als stedelijk recrea tiegebied opgenomen in het recreatiege bied ~paarnwoude. Omdat er nogal wat programmabladen zijn die weinig achtergrondinformatie geven over de programma’s, meld ik voor alle zekerheid maar even dat de uit 1958 stammende film „Laila” (een Zweeds-Duitse produktie) een zogenoem de „remake” was van de beroemde, voor oudere kijkers met veel jeugdsentiment omhangen Noorse film „Laila”, die in de oorlog de Nederlandse bioscopen bevolk te. Het meest curieus vond ik toch wel het Godfried Bomans Genootschap, dat om en nabij de honderd leden in Neder land en België telt en Bomans’ dood herdacht van twee jaar geleden (22 de cember 1971). De bijeenkomst, met een bloedserieuze voorzitter, een stukje Bill Clifford nagespeeld door twee Vlaamse leden, en het verhaal van de adept Ted van Turnhout, die het als iets betekenis vols voorstelde dat hij met zware griep in bed lag toen Bomans stierf („Veel mensen hebben in de nacht van zijn sterven vreemde dingen meegemaakt”, zei hij, je hoorde de haan bij wijze van spreken al drie keer kraaien), leek te zijn georganiseerd om Godfried Bomans alsnog de stof voor een leuk, ironisch verslag aan te reiken. Maar volgens zijn broer Jan zou hij wel verbazing ge veinsd hebben, maar het toch leuk hebben gevonden. BEVERWIJK. Tijdens zaalvoetbal- wedstrijden gisteravond in de Bever- wijkse Sporthal is een inwoner van IJmuiden zodanig gewond geraakt, dat hij per ambulance naar het Rode Kruis ziekenhuis moest worden overgebracht. Ik heb er Juliette Greco (inmiddels 47 jaar, de Vera Lynn van het Franse chanson) maar voor laten schieten, na dat ik eerst de voorkeur had gegeven aan het kunstmagazine „De ivoren to ren” van Hank Onrust en de zijnen. Een mooie, goed afgewogen aflevering, met enkele onderwerpen die inderdaad een beetje aan het Gat van Nederland deden denken (bel canto in Amsterdam, het Godfried Bomans Genootschap), maar toch ook met onderwerpen die een an dere aanpak verrieden. Niet trachtend de essentie van de geïnterviewde via zijpaden te bereiken, maar via de oprij laan. Om deze werkmap van de NPCJR te introduceren is de Provinciale Raad voor de Jeugd en Jongeren uit zijn slof geschoten en heeft de werkers in het veld leraren, functionarissen, ambtena ren en vrijwilligers bijeengeroepen voor vrijdagmiddag 22 februari om half drie Voor Velsen geldt het motief dat de woningbouwmogelijkheden nagenoeg zijn uitgeput en dat de Velsense woning zoekenden nog geen soulaas kan worden geboden in een geleid overloopproces, Drs. van der Ham deelt in zijn be leidsnota over de toekomst van Zuid- Kennemerland de bestuurlijke zorg van Velsen over het tijdig gereed komen van overloopmogelijkheden. Hij betwijfelt echter ernstig of de door Velsen geopperde woningbouwmo- gelijkheid een planologisch verantwoor de oplossing biedt. Het betekent immers een ingreep in Spaamwoude en roept verkeersplanologische problemen op. Voor hem staat wel vast dat de bouw daar in elk geval niet op korte termijn zal kunnen plaats vinden, omdat de streekplanprocedure tijdrovend zal zijn, nog afgezien van het feit dat de provin cie het voorstel al heeft verworpen. ..Wereld op Wielen” van de TROS was naar Amerika gereisd, dat op zichzelf ook een wereld op wielen is, zoals u weet. Ze schijnen daar nog steeds onder de energiecrisis te lijden die wij nooit gehad hebben, en sommigen bleken wel van plan een kleinere auto te gaan kopen, en anderen weer niet. Een ver rassende uitslag van deze bliksemen- quête, die weer bewees dat je er zelf geweest moet zijn om erover mee te kunnen praten. Je kreeg overigens de indruk dat zeer veel Amerikanen zeer veel auto’s hebben, waar ze zeer weinig mee rijden, zodat ze die enkele kilome ters per week wel weer zeer comforta bel willen zitten. Althans niet slechter dan thuis op de sofa, en als het even kan nno Katov Hatroilicrzl van suggesties voor spel, gesprek, pro jectwerk en groepsopdrachten in op te doen. De moeilijkheidsgraad daarvan ligt vaak wel iets hoger dan die van de affiches. Het meest technische stukje informa tie staat in het boekje over de Provinci ale Staten, waarin Samenstelling en werkwijze uitgebreid aan de orde ko men. Geïnteresseerden kunnen werkmap en Statenboek’je bestellen bij de NPJCR. De werkmap kost 2,50, het Statenboekje een gulden. De NPJCR is gevestigd aan de Nieuwezijds Voorburgwal 92, tel. 020- 224592, giro 758486. Portokosten zijn niet inbegrepen. De vier. Hans Russ, Wim Bus- schers, Rinze Yetzinga en Huib van 1 Zegt Huib van Kampen, ooit lid van Ekseption, nu onderwijzer maar met een hart dat nog steeds vol is van muziek: „Het blijkt dat het steeds moeilijker is om grote popfees- ten met peperdure topgroepen finan cieel rond te krijgen. Dan moet je naar andere wegen gaan zoeken. Wij hebben die gevonden in een sluitende, all-round organisatie gekoppeld aan nieuwe ideeën. We hebben een grote sponsor, Aktie’68, die het hele podium heeft af gehuurd; we zetten in de hal zo’n veertig kramen neer waar de middenstand tegen bescheiden prijzen terecht kan. Dat heeft diverse voor delen. Je raakt je affiches makkelijk kwijt en publiciteit is natuurlijk erg belangrijk; je bezoekers hebben tus sendoor verstrooiing en de kosten van het totaal worden voor een groot gedeelte gedekt door de reclame-in- komsten zodat je niet zo verschrikke lijk afhankelijk bent van de inkom sten uit entreegelden en bovendien je prijs redelijk kunt houden”. Kenmerkend voor de gewijde sfeer leek me dat men sprak over Godfried (zonder meer) of zelfs over Bo, zoals men in sommige sektes de meester en leidsman ook bij de voornaam aanduidt (Lou de palingboer bijvoorbeeld). Ik durf er wat onder te verwedden dat als Carmiggelt ooit mocht komen te overlij den (wat God verhoede), dat dan nie mand in de nacht van zijn sterven vreemde dingen meemaakt. Zo kregen we echt wel een aardig beeld van de relatie van violiste Vera Beths tot haar Stradivarius-viool (nie- mand vraagt da,ar ooit naar, maar de strijkstok was niet van Stradivarius, maar van recenter Frans fabrikaat), als- ook van de herontdekte ex-stijl-schilder Wobbe Alkena, die op zolder automa tisch zijn hoed opzet als een soort radar tegen het stoten van het hoofd aan de hanebalken. Pop muziek in het algemeen is natuurlijk leuk, maar er zijn meer zaken die jeugd en jongeren aangaan en beroeren. In Haarlem is daar sinds twee jaar een raad voor. Die praat en denkt niet alleen over pop op Luilak, maar ook over meer speelruimte voor de jeugd, over noncommerciële recla meborden in de stad, over een jeugd- winkel. Dat zijn onder meer de on derwerpen die ook' ter sprake komen op een openbare vergadering van de „taakgroep particulier initiatief”, aan staande maandag 25 februari in de Regentessekamer van het voormalige EG. Als je erbij wilt zijn, wilt mee denken, praten en/of doen ben je van harte welkom. Datzelfde geldt voor de vergadering van de Raad voor de Jeugd en Jonge ren die de volgende avond om half acht in hetzelfde gebouw wordt ge houden. Dan wordt gesproken over het huishoudelijk reglement, over statuten en de conceptverordening voor het jeugd- en jongerenwerk. Bovendien zijn er bestuursverkiezin gen dus wie weet wordt het nog spannend. of zaterdagmorgen half elf, in jongeren centrum Deining aan de Ripperdastraat 13a. De raad heeft zich dan ook van harte gesteld achter het initiatief van de NPJCR, omdat men de map een uitste kend middel vindt om het onderwerp politiek aan de orde te stellen. De Jeugd raad biedt zijn diensten aan voor de verdere verspreiding van de map, iets waartoe de NPJCR op eigen kracht niet in staat is. Inmiddels hebben al mensen uit de meest uiteenlopende plaatsen in Noord- Holland toegezegd te zullen komen. Wie toevallig niet in het adressenbestand van de Jeugdraad voorkwam maar toch graag wil komen, kan alsnog contact opnemen met de raad, Stolbergstraat 9, tel. 313779. Kampen, hebben zich verenigd in „Chico Management b.v.”. Voor hen is de Kennemersporthal slechts een on derdeel van een veel groter, ambi tieus plan om in grote zalen van Nederland volgens een vast, roule rend schema topgroepen op te laten treden in een entourage van markt kramen waar de bezoekers kunnen eten, drinken, kopen, kijken, lezen, etcetera. Over de regisseur van deze tweede editie weet ik niets te melden, wel over cameraman Sven Nykvist, die als zoda nig ook optrad voor befaamde Zweedse filmers als Sjöberg en Bergman. Over de beelden hadden we dus niets te klagen, over de film ook niet, als je er tenmin ste niet meer van verwachtte dan het oude vertrouwde streekromanrecept, echter niet in De Peel spelend, maar in Lapland, waar de mensen platgewalste klompen in de vorm van ski’s aan hun voeten dragen. Maar er daagt redding voor de veelge plaagde leraren maatschappijleer en welzijnswerkers. Er is een werkmap verschenen van de Nederlandse Politieke Jongeren Contact Raad, die in zes affi ches en een instructieboek op heldere en vooral bruikbare manier uitlegt wat „politiek” allemaal kan inhouden. Een brochure speciaal gewijd aan de Provin ciale Staten maakt de werkmap actueel. Groepen waar hij erg veel mee werkt zijn Supersister, Kayak, Hobo String Band, Living Blues, Dizzy Man’s Band, maar ook allround- bands als Jackpot. „Als je eenmaal de slag te pakken hebt, dat wil zeggen: over de persoonlijke contacten be schikt en een vertrouwde naam hebt, kun je in dit vak veel bereiken”, zegt hij. „Ik beperk me dan ook niet alleen tot pop maar verhuur ook films, bemiddel bij cabaret, Snip Snap bijvoorbeeld”. Af en toe organi seert Rinze Yetsinga wat zelf. Vorig jaar in het Concertgebouw Teddy Wilson en de Dutch Swing College Band, dlit jaar weer. Op 4 april staat deze combinatie die de le keer elfhon derd bezoekers trok weer in Haarlem op de planken, naar Yetsinga hoopt met evenveel succes. Dat neemt volgens de wethouder niet weg, dat een studie voor de langere termijn, met als doel het voorkomen van een al te rigoureuze daling van het inwonertal van IJmond en Zuid-Kenne- merland teneinde ernstig functieverlies te voorkomen, tot een hernieuwde afwe ging zal kunnen leiden. Zo’n studie hoeft het overloopproces niet te frusteren, om dat de extra woningbouw in deze regio in elk geval een fase achter ligt bij die in de groeikernen benoorden het Noord- zeekanaalgebied (overloopsteden zoals Alkmaar). Het Japanse danspaar Eiko en Koma wist echt wel iets voelbaar te maken van hun preoccupaties met de dans, het lichaam en de kimono, en op een heel ander terrein spraken in de rubriek ..Mooie stations” de beelden van de uit de vorige eeuw daterende stations en stationnetjes van Boxtel, Santpoort, Hulshorst, Amersfoort, Baarn, Maarssen, Ede-Wageningen, Abcoude, Delft, Lunte- ren, Zwolle. Eist, Enkhuizen, Medemblik en Valkenburg geheel voor zichzelf en voor hun behoud. j|’ I De popliefhebber mag op 30 april kiezen: Kayak in de Kennemersport hal of Earth Fire in het Concert gebouw. Vrijdag en zaterdag zullen de schrij ver van de affiche-teksten, journalist P. van Harn, en H. Pot en G. Klabbers van de NPJCR de werkmap toelichten. De affiches zelf proberen in verstaanbare taal uit te leggen wat „politiek” in het algemeen is, hoe de jongere er op alle mogelijke manieren mee te maken heeft, en wat hij zou kunnen doen om zijn partijtje mee te spelen in het grote spel van de strijd om het verwezenlijken van belangen. Politiek, dat ondoorzichtige begrip, wordt uitgelegd met verwijzingen naar Veronica en Hilversum 3. Éen concreti sering die in alle zes plakkaten wordt Iw f BIOSCOPEN Luxor Theater (Breestraat). „Live and let die”. TENTOONSTELLINGEN Kennemer Oudheidkamer (huize Schey- beeck, Velserweg 2). Geopend van 19.30 tot 21.30 uur. Voor groepen op aanvraag bij P. Prins, Lijsterbeslaan 23, Beverwijk, tel. 02510- 25120. BIOSCOPEN City, donderdag en vrijdag 20 uur: James Bond in „Live and let die” (geprolongeerd). Stadschouwburg, "donderdag en vrijdag 20 uur: concert met show LJmuider Harmonie. .TENTOONSTELLINGEN Museum „Beeckesteijn”, Rijksweg, Zuid, diverse stijlkamers, dagelijks te ken van 10 tot 12 uur en van 14 tot 17 uur. Noordelijk Koetshuis, vrijdag 20.30 uur: ope ning tentoonstelling „M. de Klerk en de Amsterdamseschool” Bedrijfsmuseum Hoogovens, Bessemerstraat Velsen-Noord, elke dinsdag en donderdag van 12 tot 13.30 uur; ook donderdag van 20 tot 22 u. Voor andere dagen en tijden na telefoni sche afspraak: 02510-94159 erf 91022. Stadhuis Velsen, Plein 1945, dagelijks (behal ve zaterdag en zondag) te bezichtigen van 10 tot 12 uur: ook donderdag van 20 tot 22 uur. Voor andere dagen en tijden na telefonische afspraak: 02510-94159 of 91022. Galerie ,,’t Hart”, Koningin Wilhelminakade 74, fototentoonstelling „Oud-IJmuiden”, dage lijks geopend. Disco Dubois, Berlagelaan 45, zondag middag: groep „Chaijenne”. PARADISO, Weteringsschans, Am sterdam, vrijdag: OSIBISA, opwin dende muziek waarin jazz, blues, rock' en soul opgaan in Afrikaanse ritmen; voorprogramma: steelband, Ricardo Aziz, limbo danser en ande ren. DE WEIJMAN, Hoofdstraat, Sant poort, de hele week behalve maan dag: disco; zaterdag: carnaval met levende muziek. DE ARK, Kerkplein 5, Velsen-Zuid, vrijdag en zaterdag: soos. ZERO, Bakenessergracht 810, do. en za.: „Weg met de boeken, de straat op”, film van Shuni Terayama; vrij dag: ritmische folk van het duo Spangle Haze; zaterdag: Tilburgse jazzgroep Ohm. TIOLI, geb. Njord, Noord-Schalkwij- kerweg 93, zat.: soos. SPOETNIK, Spaarneweg 1, Cruquius, vrijdag: disco. EL TORA, EVNH-gebouw, Engeland- laan, vr. av. en zo. mi.: disco. SCUFF, Lingestraat 1, zondagmiddag: disco RIVERSIDE, Spaarne 91, wo.: soos; vr.av.: aanloop; zat.: disco. CANCAN, Stoofsteeg 1, avond: bar-dancing-disco. MOULIN ROUGE, Kleine Houtstr., iedere av.: bar-dancing-disco. HJC, Groot Heiligland 47, vrijdag: Dzjilauda (met Henk van Es). „Maar dat is niet alles. We gaan erg veel doen aan voorverkoop. Als je je lealiseert dat het overgrote deel van je bezoekers op school zit, dan weet je dat je met publiciteit en voorverkoop bij het onderwijs moet zijn. Daar wordt erg hard aan ge werkt; we hebben goede contacten en ik schat dat ik zo al zo’n tweeduizend kaarten in die sector kwijt raak”. Van Kampen benadrukt dat het absoluut niet de bedoeling is het Oranjecomité in het Concertgebouw eruit te drukken. „We hopen dit jaar overal in het land zij het niet op zo’n grote schaal dit soort mani festaties te organiseren: een bekende groep, een bekende drive-in en kra men. De Kennemersporthal is er één van en we hebben het gedaan omdat de jeugd in Haarlem tussen 2 en 8 uur niets te doen heeft. Naar de kermis zijn ze op Koninginnedag al drie keer geweest. In het Concertge bouw kunnen maar 1100 mensen; dan blijven er zo’n twee- tot drieduizend over die daar niet heen willen of kunnen. Die gaan wij opvangen. We zijn dus aanvullend, niet concurre rend”. Gezien de ervaringen in het verle den is het discutabel of in Haarlem en omgeving inderdaad op één avond zo’n vierduizend jongeren geld over hebben voor goeie pop, maar de he ren van Chico Management zijn er vast van overtuigd dat ook het Con certgebouw goed bezet zal zijn. Dat hoopt en verwacht klaarblijkelijk ook het Oranjecomité want de heren heb ben hun jaarlijkse plannen ondanks de onverwachte concurrentie toch doorgezet. Een situatie die uiteraard alleen maar gunstig is voor de lief hebbers, want die hebben nu een leu ke keuze. Voor de Kennemersporthal zal de toegang waarschijnlijk een tientje gaan bedragen, het Oranjeco mité denkt aan vijf gulden. Voor de organisatie van de popza- ken in de Kennemer sporthal tekent Rinze Yetsinga, een Haarlemmer die al 2V2 jaar het organisatiebureau „Ry World Productions” in de Wilhelmi- nastraat leidt, sinds een half jaar full time. Rinze boekt in principe alle groepen van Nederland en werkt veel voor scholen, bedrijven, verenigingen, studenten en welzijnszorg. ,AA Ki J p VOOR4/2 LITER WATER M I filiaal BUI 31 Vraag bij ^iinmi.u.u:i.Mujjj W elke bos een zakje Tulpen-Chrysal. Dan worden uw tulpen pas mooi. BENDIEN - NAARDEN - HOLLAND ■rt,

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 9