ons land gestolen 10. blousa 1 J Drink Claeryn als’t jonge moet zyn In Italië veertig vrachtauto’s uit Hoe o§ DE EEllHEnHDE Een occasion koopje bij Kamsteeg zMiiitd-, specic/list K t Acryl jersey} wybert laat zich van z’n voordeligste kant zien 1.15 tijdelijk 1 Wegen Z.-Kennemerland Fluoridering 2 Inkomstenverschillen Mariniers WESTERTERP: Ontvoerde Italiaan nu jé m ’t hardst nodig hebt vrijgelaten na betaling losgeld Fluoridering ^waarde waard zijn gasten waarlijk verwent4 V R IJ D A G 2 2 FEBRUARI 13 1974 e 24 |8M25 m* BM37 38 HLH Dit woord: KNUDDE Dit woord: KNAR ,rW J ar i T J W NATIONAAL VOORLICHTINGSINSTITUUT Dit woord: AANTIJGING c in alle vier smaken SYNTHESISER voorlichtingsconcert door FERD. FREERICHS bekend van onze Yamaha orgelshows. ADVERTENTIE HUK LEZERS »MÜlf LEZERS Puzzel w 2 3 5 7 8 9 10 11 12 15 13 16 at 17 18 20 21 22 26 28 27 i. 34 35 36 39 43 48 ADVERTENTIE 67 73 77 J. D. DE KONING, Haarlem. Discussie gesloten. Redactie. Oplossing puzzel nummer 7 (Van onze parlementsredactie) Naam Adres Plaats ADVERTENTIE ADVERTENTIE 9 9 I ADVERTENTIE Prijswinnaars puzzel nummer 7: ADVERTENTIE 52 I- e n 0/ F Diverse modieuze kleuren IR. J. W. EASTON, Heemstede. Maten 36/44 25,-: Mevr. A. E. Korsde Ruyter, Van Dalenlaan 180, Santpoort; 25,-: Mevr. A. van Veen. Cederstraat 43, IJ- muiden; 15,-: E. K. LuirinkKlamer, Rijksstraatweg 541-III Haarlem, 15,-: Mej. A. Broeksma, Waalstraat 43, IJmui- den; 10,-: Mevr. Babeliowsky-Spaans, Prof.v.Vlotenweg 2, Bloemendaal; 10,-: W. de Bruijn, Vierkante Bos 49, IJmui- den. J. v.d. POST-KLEIN ONSTENK, Haarlem El,. 0W320244 RESTAURANT OEGSTGEEST-TELEFOON 01710-53188 Aanqesloten bij de DIKKER THIJS Groep ROME (DPA). De ontvoerders van de 23-jarige zoon van de Italiaanse grootgrondbezitter Sergio Marullo heb ben hun slachtoffer vanochtend in Mes sina vrijgelaten nadat aan hen een be drag van 300 miljoen lire (ruim 1 mil joen gulden) was betaald. Verticaal: 1. tetra; 3. a.v.; 4. ris; 5. nota; 6 Alabama; 7 Aa; 8 ra; 9 haalt; 10. ork; 11. n.n.; 13. kreek’; 15. bazuin; 17 A.C.; 21 lorgnet; 23 uur; 25 t.z.; 27 er; 28. sonar; 31. strik; 33. U.N O.; 34. Pia; 36. os; 37. o.i.; 39. D.D.T.; 40. kasteel: 43 Timor; 45 store; 46 B.R.T.; 50. E.E.G.; 51. tiener; 52. eng; 53. kana rie; 54. i.m.; 55. l.b.; 59. eis; 60. eloge; 62. zo; 63. Ed; 66. smaad; 68. drom; 70. milt; 72. ta; 73. Ino; 76. fee; 78. st; 79. e.p.; 80 Fr.; 81. t.l. Horizontaal: 2. garnaal; 8. rhone; 12. e.k.; 14. viola; 15. Baarn; 16. tra; 18. sta 19. ja; 20. l.k.; 22 re<?u; 24 abt; 26 zet; 28. so; 29. a.e.; 30. U.S.; 32. azuur; 34. por; 35. kortom; 38. ni.; 39. ding; 41. Ria; 42. ontdaan; 44. as; 46. bi.; 47. it; 48. re; 49. sterkte; 53. kim; 56. toet; 57. in; 58. amoebe; 61. erg; 62. zegen; 64. R.I.; 65. l.s.; 67. Ee; 68. don; 69. dam; 71. stom; 73. ir; 74. eu; 75. rif; 77. aga; 78. snoer; 80. filet; 82. e.a.; 83. stomp; 84. bretels. Volgens minister Westerterp, die de zaak gisteren besprak tijdens het vragen uurtje in de Tweede Kamer heef staatssecretaris Brinkhorst (Buitenlandse Zaken) dinsdag tijdens zijn bezoek aan Rome bij zijn Italiaanse ambtgenoot aangedrongen op een betere beveiliging van Nederlandse transporten. Als dat verzoek geen resultaat zal hebben, zal Nederland de affaire gaan bespreken in de raad van ministers van de EEG. Het Woordenboek der Nederland- sche Taal noemt knudde „een jong woord van onbekende oorsprong, thans in gemeenzame taal niet onge woon ter aanduiding van een ver geefse handeling, een zaak zonder succes, een toestand van narigheid.” Men kan knudde dus kortweg om schrijven met: naar, slecht, treurig. Het woord dateert van ca. 1920 en is uit romans van die tijd opgetekend. Men brengt het in verband met werk woorden als knoeien en knutselen het laatste in ongunstige zin gebruikt voor: prutsen. Bovendien komt dia lectisch voor: knuddel, eigenlijk: deegbal (vergelijk knoedel) maar ook: plomp iemand die niet uitgegroeid en dus in zekere zin mislukt is. Het lijkt waarschijnlijk dat al deze woorden tot de vorming van knudde hebben bijgedragen. Werkwoorden als knarsen, knerpen, knarsetanden en ook knorren beteke nen alle iets hards, iets stroefs en daardoor iets onaangenaams- Daarbij behoort ook het Engels knar: knoest in het hout en het Nederlandse knar dat voorkomt in de betekenis: schonk, boomtronk en dat in Noord- Holland het jongenswoord is voor knikker. Daardoor wórdt het ook ge bruikt voor: hoofd en tenslotte voor de gehele persoon. Onder een oude knar verstaat men een oude kerel die nog taai is en kan meedoen. Ook is een oude knar een oud dier, speciaal een oud trekpaard. En zelfs noemt men een gierigaard wel een knar. Het is wel duidelijk dat de lettercombina tie k, n en r aan deze woorden alle diezelfde kleur geeft. onder- uw om- G. J. Groen, Haarlem. jongensnaam; 68. tot en met (afk.) 69. zeepwater; 70. vrouwelijk dier; 71 dit is (afk.); 72. plezier; 75. deel van de bijbel (afk.) Glas gratis Tijdelijk geeft uw slijter u dit leuke borrelglas gratis bjj elke hele liter Claeryn. 1^44 Haarlem-Centrum. Grote Hout straat 180; Winkelcentrum Schalkwijk, Riviéradreef 26 De voorpagina van uw krant van dinsdag 19 februari bracht nu eens een keer goed nieuws voor al die zeer velen, die de kwaliteit van het landschap van Zuid-Kennemerland positief waarderen. Het is een verademing te lezen dat minister Gruyters de onverantwoordelij ke plannenmakers terecht wijst, die er niet tegenop zien om met grote snelwe gen dit mooie gebied ons woon- en leefklimaat grondig te willen vermin ken. Van harte onderschrijven wij zijn conclusie: géén derde weg naar zee, weg ermee! En ook: slechts geringe aanpas sing van de Zandvoortselaan. Nu nog wel erop letten dat het echt beperkt blijft tot het verbeteren van enkele knelpunten en vooral niet het verbreden van deze laan. Bij een goede weg met vlotte doorstroming zit het niet in de breedte van de asfaltbaan, maar in het ontbreken van oponthoud, dus het krui- singvrij zijn; dat is bovendien ook voor het dwarsverkeer de beste oplossing. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons bezit te zijn. Indien per post wordt ingezonden dan als volgt adresseren: „Damiate Pers B.V.”, Postbus 18, IJmui- den. Geeft u gratis advies waar u naast een goede service met de hoogste korting staande artikelen in geving kunt kopen. autobanden diepvriezers televisie kleur/zwart-wit wasautomaten koelkasten gashaarden afwasautomaten film/foto-apparatuur Zet een kruisje in het betref fende vakje en zendt deze coupon aan; Nationaal Voor- lichtingsinstituuc, Postbus 616 te Hilversum. In uw krant van 8 februari jl. heeft op de voorpagina een beschouwing over fuoridering gestaan. Zonder een mening over de vraag van de wenselijkheid van fluoridering uit te spreken ik ben mijn mening nog zorgvuldig aan het voorbereiden zou ik graag een paar kanttekeningen willen maken. Ik deel met de redactie de afkeuring van het standpunt van de meerderheid van de Vaste Kamercommissie voor Volksge zondheid om geen hoorzitting te houden. In een zaak als deze, die de gemoederen en gevoelens van veel burgers bezig houdt, moeten die burgers de gelegen heid hebben met hun vertegenwoordi gers daarover te spreken. Mijn collega Stoffelen en ik hebben dan ook besloten de betrokken actiecomité’s in ons district te benaderen met de mededeling dat wij het op prijs stellen wel met hen te praten. De eerste afspraak daarover is al gemaakt. Wat mij evenwel ergert is dat in de eerste zin van het artikel staat „Minister Vorrink, onze enige vrouwelij ke excellentie”. Wat heeft Irene’s vrouw-zijn er nu mee te maken? De redactie zou het niet in haar hoofd halen om in een voorkomend geval te schrijven „de enige neger in het kabi net” of „de enige brildrager” of iets dergelijks. Er wordt in deze samenleving mijns inziens nog altijd erg gediscrimi neerd tegenover vrouwen. De redactie doet daar stellig onbedoeld aan mee door het vrouw-zijn erbij te slepen in een zaak waar het man of vrouw ziin er niets toe doet. Ik neem aan dat dit van de redactie, die terecht altijd tegen discriminatie is, een vergissing is. Het is voorts onjuist om te zeggen dat minister Vorrink „de socialistische partijdiscipline gehonoreerd heeft”. Van deze redactie had ik een dergeliike unfaire opmerking n’et verwacht; de redactie weet heel g dat bij de PvdA (en ik neem zonder meer aan ook bij de PSP) geen partijdiscipline bestaat. Ik kan straks in de Kamer stemmen naar eigen geweten en eigen verantwoordelijkheid, ook als de meerderheid van mijn fractie anders stemt. Dat kan bij ons, en dat wéét de redactie. Voorzover mij bekend is de PSP in haar geheel tegen fluoridering. Maar beschuldigt de redaktie daarom de PSP ook van „socialistische partijdisci pline?” Dat uw blad strijdt tegen fluoridering is zijn recht en, als dat ziin overtuiging is. zelfs zijn plicht. Maar het moet dat wel wel op een eerlijke wijze doen en eventuele andersdenkenden niet van te voren al verdacht maken. Voorts is de mededeling dat Hoge Raad „fluoridering beeft verboden” onzorgvuldig. De Hoge Raad heeft uitgesproken dat fluoridering in strijd is met de bestaande wetgeving, een overigens belangrijke uitspraak. Maar over de geoorloofdheid van fluori dering op zichzelf heeft de Hoge Raad geen uitsnraak gedaan. Dat ligt ook roet on zijn weg. De redactionele zin is dus niet van de zorgvuldigheid die ik overi gens bij uw blad gewend ben. Uit het voorgaande zal, naar ik ver trouw, niet gelezen worden dat ik de mening van de redactie over fluoride ring bestrijdt (zoals gezegd heb ik nog geen eindoordeel om die reden wil ik met zoveel mogelijk mensen praten), maar de wijze waarop in dit artikel die mening wordt verdedigd, vind ik in En als die waard een specia- C list is en zijn gasten ontvangt in een H ambiance die je in deze tijd nauwe- lijks meer voor mogelijk houdt, dan J bent u in De Beukenhof. j Waar u uw vrouw verrast, iJT vrienden verbluft, zakenrelaties tracteert, maar ook met uw familie A onder elkaar kunt banketteren. En toch tegen vaste vriendelijke prijzen. J Elke dag vanaf 10 uur open, J ■y -ook zondags- j Met belangstelling kennis genomen van het salaris, dat de heer Groeneveld toucheert. Men wilde dit voor de NVV- leden zeker nog een beetje vergulden door ook nog het aantal werkuren te vermelden. Wat men nog vergeten heeft, zijn de pensioen- en onkostenregelingen, maar misschien wordt hier nog een apart artikel aan gewijd. Als ik lid van het NVV was geweest, was mijn hart toch wel even onregelmatig gaan klop pen. Ik had mij dan n.l. afgevraagd, waarom iemand van de contributies, die dikwijls met moeite worden opgebracht, bijna drie maal zoveel moet verdienen als de gemiddelde contributant. Zo’n man kan makkelijk praten van „We staken, ook al gaat het bedrijf kapot”. Hij heeft geen centje pijn. En mocht er onverhoopt met de achterban een conflict ontstaan, dan is er altijd nog wel een omroep, kamerzetel, burgemeesterschap of iets dergelijks, waar men terecht kan. Van mij mogen ze, maar laten ze hun mond houden over socialisme, gelijk schakeling enz. 1.03 Hierbij wil ik reageren op het inge zonden stukje „Mariniers” in uw blad van 15 februari. Heerlijk, dat er nog zoveel eenheid is bij het korps mari niers. Ik heb altijd begrepen, dat we met z’n allen streven naar een betere en meer leefbare wereld, maar als veel mensen er zo over denken als de heer F. F. M. Duyn, dan vrees ik, dat we die betere wereld wel als een luchtkasteel kunnen beschouwen. Met een zweepje in de hand lijkt me dat nu juist niet de beste manier. „Van zweepje naar Da chau” (naschrift redactie) is dan ook maar een kleine stap. J. J. VOOGD Lid Tweede Kamerfractie PvdA. Wij vinden Irene Vorrink een enige vrouw, ook al houdt zij blijkbaar meer van de toekomstige wetgeving dan van de bestaande. Is partijdiscipline een mis daad? Met wie thans nog gelooft dat vergif tiging van het drinkwater met fluor menselijkerwijs geoorloofd is, valt niet meer te discussiëren. Professoren, artsen, milieudeskundigen, etc. hebben al zoveel bewijsmateriaal geleverd, dat dit niet alleen een waardeloos en gevaarlijk ef fect heeft maar bovenal vrijheidsbero ving betekent. Fluor is vergif en vergif tiging wordt als een misdaad beschouwd. Daar meer dan zeventig percent onzer bevolking er tegen is. zijn diverse ge meenten reeds tot stopzetting gedwon gen. Onze huidige regering, althans een belangrijk gedeelte hiervan, wil nu een wet tot stand brengen, waarmee fluori dering geoorloofd zal worden. Indien dit er door zal komen, wat mij nog zeer twijfelachtig voorkomt, dan moet zij zich ervan bewust zijn tegen driekwart gedeelte van ons volk te handelen. Best, dan blijft ons nog een machtig wapen te hanteren. Per saldo heeft de bevolking nog altijd de macht in han den. Zeer binnenkort wordt de stemge rechtigde bevolking weer ter stembus geroepen voor de Staten-verkiezingen. We weten nu zo zoetjesaan wel welke partijen pro of contra zijn. Indien de partijen, voorstanders van een wettelijke fluoridering, er zich eens rekenschap van geven, dat die overgrote meerder heid van ons volk, dan eens niet op hen hun stem uitbrengen, dan kan dat voor de minister van volksgezondheid en zijn aanhangers nog wel eens een bittere pil worden. Ik hoop dat onze regering vóór die tijd nog een duidelijk „Neen” zegt tegen watervergiftiging op grote schaal. Verticaal: 1. voor; 2. watervogel; 3. vat met teer; 5. letter van het Griekse alfabet; 6. kom; 7. titel (afk.); 8. plaats in Overijssel; 9. pelsdiertje; 10. straatkei; 11. meisjesnaam; 12. voorzetsel; 14. na schrift (afk.); 16. deel van de dag; 18. voorzetsel; 20. Frans voegwoord; 23. per condoléance (afk.); 26. godin; 28. meis jesnaam; 30. schuier; 31. naast het be doelde; 32. goud (Frans); 33. soort kaart spel 35. gebladerte; 36. soort dans; 37. meisjesnaam; 38. zangstem; 41. zang stem; 49. soort krokodil; 51. toegeeflijk opgevoed; 53. op dit moment; 55. mu ziekterm (afk.); 57. bijeenbehorende groep dieren; 58. titel (afk.); 59. aantal punten in een wedstrijd; 61. ver- taalsleutel; 62. duur van eb en vloed; 64. wintervoertuig; 66. plaats in Zeeland; 67. DEN HAAG. Volgens minister Westerterp (Verkeer en Waterstaat) is er vanaf begin 1972 tot heden een veertig tal Nederlandse vrachtwagencombinaties in Italië gestolen. De auto’s werden in de meeste gevallen wel teruggevonden, de lading niet. De minister weet niet voor welke waarde er tot op heden is gestolen, maar het zal zeker in de miljoenen lopen. De grootste diefstal heeft zich op 5 februari van dit jaar voorgedaan in de omgeving van Milaan. Toen werd een lading panty’s met een waarde van een half miljoen gulden ontvreemd. strijd met de mondigheid, die de redactie aan haar lezers behoort toe te kennen, door middel van een juiste berichtge ving. In het Middelnederlands bestond een werkwoord tien dat in twee let tergrepen werd uitgesproken, dus als of er tiejen stond. De verleden tijd luidde teeg, het deelwoord getegen. Onder invloed van die vormen met g werd tien tot tiegen en‘dit weer tot tijgen. De eigenlijke betekenis van dit tijgen is: spreken en iemand iets aantijgen is dus: iets door het te zeggen aan een ander aanwrijven- Vandaar dat een aantijging hetzelfde is als een beschuldiging en wel speci aal: een kwaadwillige, dus lasterlijke beschuldiging. Bij het werkwoord tien hoort het woord ticht, dat in het Middelnederlands voorkwam in de betekenis: beschuldiging. Dit ticht leeft voort in betichten, dat betiën heeft verdrongen evenals vluchten heeft gedaan met Middelnederlands vliën. U hoort de wereldberoemde ARP synthesisers in drie uit voeringen, gecombineerd met het theatermodel van de EMINENT 310 Unique. Een synthesiser is een instrument bestaande uit een los klavier, dat U kunt aan sluiten op ieder orgel of versterker. Op de ARP is iedere instrument imitatie of geluidseffect mogelijk. De demonstratie vindt plaats in de Linge, Lingestraat Haarlem- N. op woensdag 27 februari aanvang 20.15 uur. De Lingestraat is bij de kruising van de Rijksstraatweg en de Jan Gijzenkade, achter de kerk. Horizontaal: 1 hoofddeksel; 4 zoete lekkernij; 10 luchtvaartmaatschappij; 13. smalle strook; 15. rivier in Frank rijk; 16. uitheemse plant; 17. soort dans; 19. kluizenaar; 21. titel (afk.); 22. land bouwwerktuig; 24. bekende motorraces (afk.); 25. vervoermaatschappij (afk.); 27. geheel de uwe (Lat.afk.); 29 ettergezwel; 32. in orde (afk.); 34 gegraven water; 37. meisjesnaam; 39. vat; 40 wandeldreef; 42 deel van een kippenhok; 43 als volgt (afk.); 44. het Romeinse rijk (Lat. afk.); 45. groente; 46. ambtshalve (Lat. afk.); 47. voorzetsel; 48. elasticiteit; 50 plaats in Limburg; 51. klein roofdier; 52. stijl; 54. duidelijk; 56. uitroep; 57. slag; 60. prijs (afk.); 61. civiel ingenieur (afk.); 62 Frans persoonlijk voornaamwoord; 63. ongeveer (afk) 65. persoonlijk voornaam woord; 67. nu en dan; 70. mening; 73. Bijbelse naam; 74. gever; 76. halfbloed; 77. onbepaald voornaamwoord; 78. koud bloedig dier; 79. vallei. 30 29 41 45 47 46 ,6 5 66 72 74 75 79 R Een zeer fijne dubbel gebeide f extjlMKhlf

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 13