CNV-voorzitter Jan Lanser in Drachten: Boersma verdeelt de 355 miljoen Breder ode nieuwe eigenaar van pier en Kurhaus VERHOGING Fokker verkoont MINIMUM- Fel’owshin aan JEUGDLOON Air Nauru uit elf verschillende Koeweit negeert inschrijvingen on olie terstal i WK international spaar vormen, met tot 9% rente?” Geschillen opgelost over Prijswijzer „Is het echt waar, ABN, dat ik bij u kan kiezen „Gulden wordt harde valuta” EMS voor het laatst in Kurhaus I Algemene Bank Nederland I EMS VERKOOPT BEZITTINGEN VOOR f 56 MILJOEN bij olievergadering in Washington CONFECTIEBEDRIJF IN ARNHEM SLUIT „Sterker nog, niet elf maar twaalf!” meubelen NVV groeide in 4 jaar met 100.000 leden Frankrijk afwezig «v 21 2 2 VRIJDAG FEBRUARI 1974 Prof. Schouten (Van onze redactie economie) Bod te laag bevonden Belastingverlagin (Van onze financiële redactie) gen. (Van onze redactie economie) Middenstand DEN HAAG De geschillen over de Prijswijzer lijken opgelost. De consumentenorganisaties en de drie omroepverenigingen hebben gis teren met minister Lubbers en staatssecretaris Hazekamp van Eco nomische Zaken overeenstemming bereikt over een vernieuwde aan pak van de prijzenvoorlichtings- actie via de krant, tv en radio. De communicatie tussen het ministerie en de samenstellers van Prijswijzer zal worden verbeterd. Daarvoor is een werkgroep meteen aan de slag, gegaan. De ABN schenkt voor de Nationale Puzzelactie 1973/74 iedere week 5 spaarboekjes met een eerste inleg van f500.- en 25 spaarboekjes met een inleg van f 100.-. SCHEVENINGEN De Exploi tatie Maatschappij Scheveningen (EMS) heeft haar Scheveningse be zittingen, waaronder het Kurhaus en de pier, voor een bedrag van 56 miljoen gulden verkocht aan het Utrechtse bouwconcern Bredero. Dat is vijftien miljoen gulden meer dan wat het bouwconsortium, waar in de bouwondernemingen Wilma, Ballast Nedam, en Hollandse Be- tongroep zaten, op tafel wilde leg 9 BI .Staken bij uitblijven inkomensherverdeling’ worden kunnen ADVERTENTIE LID GOED WONEN heel zwaar of gevaarlijk werk doen; in zeer onaangename omstandighe den werken; veel langer werken dan de normale arbeidsduur; werk doen dat grote geestelijke in spanningen kost of bijzondere opofferin gen in het persoonlijk leven vereist. „Het gaat vooral om de idee. En die Idee is, dat niet alleen een zakenmanof een minister, een specialist of een direc- ARNHEM (ANP). Het confectiebe drijf Cojo in Arnhem (30 werknemers) gaat dicht. De onderneming is door ern stige verliezen op de Duitse markt niet meer te redden, zo is door de directie bekend gemaakt. van de onderneming, de jaarstukken te tekenen. Volgens het bestuur had de nieuwe accountant verzocht nog geen financiële gegevens openbaar te maken. Dat zal dan moeten gebeuren op de jaarvergadering die, en dat kon het be stuur dan wel toezeggen, dit jaar nog gehouden zal worden. Fellowship vliegt sinds toestel. Met deze Verschillende van die aandeelhouders drongen aan op liquidatie van de EMS en crugbetaling op de aandelen, die op dit moment op de Amsterdamse beurs ongeveer 17 doen, maar waar een van de verbolgen aandeelhouders ooit 140 voor neertelde. De ambtenarenorganisatie (ABVA), die bij het NVV de laatste jaren voor de grootste winst zorgde, heeft deze eer vorig jaar moeten laten aan de Indus- triebond-NVV die er 15.000 nieuwe leden bi j kreeg. Deze grootste vakbond van ons land is de 200.000 leden nu dicht gena derd. De vermindering van het aantal per soneelsleden gaat onverminderd door. Vorig jaar juni, tijdens de laatste jaar vergadering, werkten er bij de EMS nog 267 mensen. Dat aantal is inmiddels verminderd tot 127 mensen, die nu nog werkzaam zijn bij hef hotel Brittannia in Vlissingen, bij Carré in Amsterdam en het restaurant Bellevue in Rotter dam. Op het hoofdkantoor werken nog 17 mensen, maar daarvan zullen er bin nenkort nog vier afvloeien. Het bod van Bredero, en dat wilde het bestuur na lang aandringen ook nog wel kwijt, ligt 3,5 miljoen gulden boven de taxatiewaaarde. DEN HAAG. Minister van sociale zaken Boersma heeft de Tweede Kamer laten weten hoe de verdeling van de ƒ355 miljoen gulden, die nog ter be schikking staan voor extra werkgelegen heid, er uit zal gaan zien. De provinciale commissies hebben al energie-besparende of weinig energie ge bruikende projekten voorgesteld tot een bedrag van ƒ105 miljoen. Aan deze pro jekten zal binnenkort worden begonnen. Zestig miljoen gulden staat ter be schikking voor: het incidenteel stimule ren van bedrijfsvestigingen in gebieden met grote werkloosheid, het verlenen van bijdragen voor herstructurering van bedrijven, die van belang zijn voor de werkgelegenheid en het geven van steun aan bedrijven, die op korte termijn in moeilijkheden verkeren, maar die wel levensvatbaar zijn. Voor het scheppen van extra werkge legenheid in de bouwnijverheid, een be drijfstak. waarin grote werklooshefd voorkomt, staan ƒ150 miljoen gulden ter beschikking. UTRECHT. (ANP) Het ledental van het NW is in vier jaar tijd met 100.000 gegroeid. Op 31 december 1969 telde de grootste vakcentrale van ons land 563.000 leden, op 31 december 1973 wa ren het er 664.000. ADVERTENTIE teur redenen kan aanvoeren voor een extra beloning- Dat kan ook gelden voor een werkman in ploegendienst of voor een hard werkende winkelier”, aldus Lanser, die erkende dat het niet gemak kelijk zal zijn alle factoren te wegen en in geld uit te drukken. De CNV-voorzitter meent, dat nu al het mogelijke moet worden gedaan om een rechtvaardiger inkomenspolitiek te voeren. Om de verschillen die er nu bestaan reeds te verkleinen, zouden de volgende maatregelen genomen kunnen worden g Haarlem, Wagenweg 1, 3 en 15 pakketvergelijking te doen. Dat wil zeg gen: bepaalde pakketten levensmiddelen zullen tegenover elkaar kunnen worden gesteld. Ook zal met name in de adver tenties het regionale element kunnen worden ingevoerd. Dit houdt in dat variërend naar het betreffende deel van het land een pakket uit de regio naast een „nationaal” pakket kan wor den gezet. De waarneming voor de regi onale prijzen betrekken de consumenten organisaties van eigen mensen uit al lerlei streken in het land. Die concrete cijfers waren in feite het enige nieuws dat de voorzitter van de raad van commissarissen van de EMS, de heer W. van Geleuken van de Brugge te Hunzei, zijn aandeelhouders kon meedelen. Die aandeelhouders waren in het weer even geopende, koude en afge- takelc Kurhaus bijeengeroepen voor een buitengewone aandeelhoudersverga dering, opdat het EMS-bestuur kon uit leggen waarom het bod van de Wilma- groep niet acceptabel was. Die uiteenzetting, die anderhalf uur duurde en waarbij de heer Van Geleu ken bijna 40 vellen tekst voorlas, kwam er in feite op neer dat de EMS het bod van de Wilma-groep te laag vond. Nade re gegevens over het afgelopen jaar of over de plannen voor de toekomst kon of wilde het bestuur niet geven, ondanks herhaalde verzoeken van de, zoals altijd weer massaal opgekomen, aandeelhou ders. „Wij kunnen beslist niet inzien, waar om een hardwerkende handarbeider met zo weinig genoegen moet nemen, terwijl een ook hardwerkende ondernemer, handelaar, specialist, beroepsvoetballer of televisiester veel meer in handen krijgt. Om die verschillen te rechtvaar digen, wordt vaak maar al te gemakke lijk gepraat over bijzondere prestaties, economisch nut of waarde voor de maatschappij. Maar wie zal de inspan ning en prestatie van een havenwerker of een kraanmachinist afwegen tegen die van een fabrikant of makelaar? Hoe moet men het maatschappelijk nut af- wegen van een hoogleraar tegen dat van Een beeld van de laatste vergadering van aandeelhouders EMS in een koude KOEWEIT. Koeweit zal het aan bod van 85 miljoen barrel olie niet van de hand doen omdat de ondernemingen prijzen boden die aanzienlijk beneden de lijstprijs van 11,54 dollar per barrel lagen. Dat heeft de minister van olie en financiën van Koeweit, Abdel-Rachman Al-Atiqi, gisteren bekendgemaakt. Koe weit heeft nu een nieuwe „olieveiling” aangekondigd en daarbij de internatio nale oliemaatschappijen gevraagd om geen inschrijvingen beneden de lijstprijs voor olie van Koeweit te doen. Een datum, waarop de aanbiedingen binnen moeten zijn, maakte de minister niet bekend. Volgens Lanser moet worden gestreefd naar een basisinkomen voor iedereen, afgestemd op de behoefte. Binnen zekere grenzen kunnen verschillen in inkomen bestaan, die gerechtvaardigd door verschillen in functie en inspan ning. Op een hoger inkomen volgens Jan Lanser mensen aanspraak maken die: Het ingetrokken olie-aanbod omvatte levering van 462.000 barrel per dag bin nen zes maanden na 1 maart aanstaan de. Er waren 50 voornamelijk Europese en Japanse bedrijven aangezocht om op feet aanbod in te schrijven. In totaal gaven 32 maatschappijen daaraan ge volg. Volgens een in Koeweit verschij nend dagblad hadden Japanse oliemaat schappijen besloten niet meer dan negen dollar per barrel te bieden om zo geza menlijk de kracht van verbruikers te demonstreren. De regering van Koeweit weigerde de aanbiedingen te aanvaarden omdat zij geen precedent v^or lagere olieprijzen wilde scheppen en tevens een triomfe rend gevoel onder de olieverbruikende landen wilde voorkomen, zo stelt het dagblad. een werkman bij de reinigingsdienst of van een verpleegster tegen een auto- importeur?” aldus Lanser. Lanser zei, dat het voor de verbetering van de huidige koopkracht beter is een speciaal daarop gerichte evrlaging van de loon- en inkomstenbelasting te realiseren dan een wiebeltaxverlaging over de ge hele linie, die het rijk al snel zoveel zou gaan kosten dat allerlei dringende over heidsvoorzieningen in gevaar komen of moeten worden afgekaapt. Rechtstreekse maatregelen ter bestrijding van de werk loosheid moeten volgens hem zoveel mo gelijk worden gericht op structurele ver betering van de werkgelegenheid, „Het hoofddoel moet zijn blijvende werkgele- DEN HAAG. (ANP) Als gevolg van de verhoging van het wettelijk mini mumloon per 1 april 1974 met 2,5 per cent bedraagt m.i.v. die datum het mini mumjeugdloon voor werknemers van 15 t.m. 22 jaar: 22 jaar (92,5 pet.) 994.50 per maand (970,40), 229,50 per week (223,90); 21 jaar (85 pet.) 913,80 per maand (891,70), 210,90 per week (205,80); 20 jaar (77,5 pet.) 833,20 per maand (813,10), 192,30 per week (187,60); 19 jaar (70 pet.) 752,60 per maand (734,40), 173,70 per week (169,50); 18 jaar (62,5 pet.) 671,90 per maand (655,70), 155,10 per week (151,30); 17 jaar (55 pet) 591,30 per maand (577, 136,50 per week (133,20) en 16 jaar (47.5 pet.) 510,70 per maand (498.30), 117,80 per week (115). Bij partiële leerplicht (eerste bedrag voor 15-jarigen, tweede bedrag voor 16- jarigen) 408,56 per maand (398,64), 94,24 per week (92), 15 jaar (40 pet.) 430 per maand (419,60), 99,20 per week (96,80). Bij partiële leerplicht 344 per maand (335,68), 79,36 per week (77,44). Alle details van de nieuwe samenwer king zijn nog niet uitgewerkt, maar in Prijswijzer van volgende week zal al een uitbreiding te zien zijn. Het zal dan mogelijk worden om aan zogenaamde Jobert zei dat Frankrijk zich positief opstelt inzake discussies over bepaalde aspecten van de energieproblemen, zoals die in Washington aan de orde zijn gekomen. Maar volgens Frankrijk moe ten die discussies op Europees niveau of binnen de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) plaatsvinden. De bewindsleden bleken bereid desge wenst sneller de gegevens over toegestane Prijsstijgingen en dergelijke te leveren. Een van de grieven, die woensdag naar buiten kwamen, was dat de consumenten organisaties en de omroepen (VARA, KRO en NCRV) niet snel genoeg konden inspelen op het voortdurend veranderen- 1,6 prijsbeeld en dat zij daardoor achter kwamen te lopen. Als wij daartoe niet in staat zijn, zullen we moeten stoppen wiet de actie, hadden de samenstellers loten weten. DRACHTEN „Als de werkgevers niet willen meewerken aan een rechtvaardiger inkomensverdeling zullen we er hardere actie voor moeten voeren. Staken desnoods. De veranderingen die tot stand moeten komen voor een betere inkomensverdeling, zijn nog belangrijker om voor te staken dan een conflict om een paar percent meer of minder loon”. Dit zei CNV- voorzitter Jan Lanser gisteravond op een CNV-bijeenkomst in Drachten. Het gaat volgens hem niet om hobby’s van werknemers, maar om ont wikkelingen die nauw te maken hebben met het karakter en de drijfveren van onze samenleving. en ver- order is het totale aantal verkochte F28 Fellowship gestegen tot 76 aan 23 gebruikers in 19 landen, aldus Fokker. PARIJS (Reuter). Frankrijk zal aanstaande maandag en dinsdag in Was hington niet deelnemen aan de vergade ring van de energie-coördinatiegroep. zo heeft de Franse minister van Buiten landse Zaken. Michel Jobert, gisteren meegedeeld. De groep is gevormd na de onlangs gehouden energieconferentie van dertien olieverbruikende landen in Was hington. beter toegankelijk ieder werkelijk gelijke Hiermee hopen de samenstellers ook meer tegemoet te kunnen komen aan de kritiek, die vooral van middenstandszijde op de beperking van de voorlichting is uitgeoefend. Met de middenstandsorgani saties wordt ook overleg gevoerd. Verder is er voortaan wekelijks overleg met de ambtenaren van het ministerie van Eco nomische Zaken die daartoe zijn aange wezen. Van consumentenzijde is men overi gens zeer tevreden over de concurren tieslag rond het vlees, die vijf grote slagersconcerns, totaal 300 winkels, in allerlei delen van het land zijn begon nen. De heer L. Donia, directeur Konsu- menten Kontakt, wiens organisatie voortdurend kritiek heeft geuit op het te hoge prijspeil in de slagerswinkels: „Nu zullen de prijzen zeker dalen, want an dere slagers moeten mee in deze slag. Dat is nu wat wij vrije economische mededinging noemen, in het voordeel van de consument.” genheid te scheppen.” De CNV-voorzitter meende dat de winst van de oliecrisis verloren dreigt te gaan. „Waarom het met name gaat, is het besef dat plotseling bij velen ont stond, van de beperktheid en eindigheid van grondstoffen. Het besef ook, dat er veel verspilling van energie plaatsvindt en dat daardoor het milieu extra wordt uitgebuit en verontreinigd. Ik vind het grote winst, dat de oliecrisis heeft duide lijk gemaakt dat we met minder toe kunnen zonder te versoberen”, aldus Jan Lanser. Hij meent, dat het nog zal moeten blijken, of we de les van de dreigende energieschaarste wel hebben geleerd. UTRECHT. De Amerikaanse dollar en de Nederlandse gulden worden harde valuta. In verhouding tot de andere Europese munteenheden en de Japanse yen worden gulden en dollar fel begeer de geldsoorten. Prof. dr. D. B. J. Schouten, hoogle raar economie aan de katholieke universiteit in Tilburg, voorspelde dit donderdag op een luchbijeen- komst van het departement Utrecht van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en handel. Hij betoogde dat ons land zijn, door de olieproducerende landen veroorzaak te. ruilvoetverslechtering het beste kan neutraliseren door belastingverlaging. Pessimistisch hoeven we niet te zijn, Amerika zal zijn dollar wel revalueren en wij kunnen met de gulden volgen, mits we bereid en in staat zijn de aardgasprijzen te verhogen”, aldus Schou* ten, die van oordeel is dat de regering met haar voorgenomen maatregelen wel iswaar op de goede weg is, maar daar mee in feite te laat is. De Arabische sheiks hebben zichzelf een ruilvoetwinst bezorgd van ruim 50 miljard dollar. „Dit lek vereist tegen maatregelen”, aldus Schouten, die daar toe een combinatie voor ogen staat van een algemene belastingverlaging en een beteugeling van de nominale loonstij ging. Voor Schouten is het een grote vraag wat de olieproducerende landen met hun ruilvoetwinst gaan doen. „Gaan ze er aandelen mee kopen om op die manier eigenaar van ons bedrijfsleven te wor den, zoeken ze het in obligaties, beleggen ze het in goud, of gaan ze speculeren met grondstofvoorraden. Het laatste is niet te hopen, want dan wordt het een chaos en is de ellende niet meer te overzien. Het liefste zou ik kredieten geschonken zien aan de Wereldbank van Witteveen, die daarmee ontwikkelings landen zou kunnen helpen, maar daar willen de sheiks ook niet aan”, aldus prof. Schouten. Het onderwijs maken zodat kansen krijgt; Bestrijding van kunstmatige schaar- ste-situaties; Bevordering van spaarloon mogensaan wasdeling Deelnemen van werknemers in het maatschappelijk kapitaal; Verdere democratisering van de on derneming;, Openbaarmaking van inkomens waardoor ieder een goed beeld krijgt van de inkomensverhoudingen; Verhoging van inkomens met een voor allen gelijk bedrag of een mengvorm van centen en percenten. Ook op de vraag wat de EMS nu nog aan onroerende goederen bezit, werd geen antwoord gegeven, wat iemand de opmerking ontlokte dat het toch geen bordelen waren, zodat die geheimzinnig heid hem onverklaarbaar voorkwam. Vertrouwen in een nieuwe toekomst van de EMS was er weinig. Immers, zo zei een aandeelhouder, wat blijft er over van die 52 miljoen van Bredero na aftrek van de hypotheken, de belasting schulden en andere schulden. Wie gaat er nu nog met de EMS in zee, er is toch geen behoorlijke bank meer die nog krediet wil geven. Het EMS-bestuur veschool zich keer op keer achter de nieuwe accountant, die sinds begin van dit jaar probeert orde op zaken te stellen. De vorige accountant vas door het bestuur aan de dijk gezet, add hij geweigerd had. op grond van twijfels over de continuïteit AMSTERDAM. Air Nauru. de luchtvaartmaatschappij van de in de Stille Oceaan gelegen republiek Nauru, heeft een tweede Fokker F28 mark 1000 besteld. De maatschappij januari 1972 met eenzelfde

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 21