Ontslagen Bulgaarse bondscoach erg bang voor Nederland IAIM74 Pools is niet Professionele aanpak van wieleramateurs SPORT tevreden over BEN VAN ERP DAAGT rectif'^fHe CONCURRENTIE UIT Wielerploeg kostte ruim honderdduizend Jong Amsterdam in halve finale in Viareggio WEER ZWEED VOOR PSV Speculaties over Haan in Madrid Contract metNetzer wordt niet verbroken Pelsmantel miss world is zoek George Best wegens Blokkeer start tegen Moskou diefstal gearresteerd ■1 f w* i V R IJ D A G 2 2 FEBRUARI 25 19 74 Race Degens Deceptie r Professioneel Stefan Boskov: Michels één van de beste vakmensen ter wereld (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) PETER HEERKENS i centraal. Dan druk ik echt niet op het rendement. Dat komt vanzelf als het werkklimaat optimaal is”. Wat Ben van Erp van dit sociaal-professioneel-ama- teurisme verwacht is niet gering: hon derd criteriumoverwinningen, twee eer ste plaatsen in de klassiekers en twee ritzeges in Olympia’s Ronde. in Madrid staat. Daar heb ik gesproken met Günter Netzer, die voor ons dress- man wordt. Met hem ben ik even voor mijn vertrek naar de training van Real gaan kijken. Dat is alles. Van een even tuele transfer is geen sprake”. Over dr. Fadrhonc heeft dr. Boskov, die ook wel in Duitsland voor het natio nale team zal worden ingeschakeld, geen uitgesproken mening. „Een serieuze man, die erg in voetbal is geïnteresseerd”, is zijn weinig zeggend commentaar. Er is overigens in Bulgarije weinig of niets EINDHOVEN. (ANP) Het volgend seizoen zal PSV de beschikking hebben over drie Zweedse spelers. Op 15 juli komt de achttienjarige Peter Dahlquist, één van de meest talentvolle spelers van het Zweedse UEFA-elftal van öergryte over naar PSV. Hij is na Björn Nordq- vist en Ralf Edström de derde Zweed in Eindhovense dienst. PSV zal ze alle drie tegelijk kunnen opstellen omdat tegen die tijd Nordqvist twee jaar in Neder land is en dan niet meer als buitenlan der wordt beschouwd. Peter Dalquist, die dezei- dagen een tweejarig contract tekende, maakt dit voorjaar zijn gymna- sium-studie af en zal bij Philips Eindho ven in dienst treden. soldaat.” Ook over Cruyff niets dan lof uit Boskovs mond. „Ik geloof niet dat we Ajax hadden kunnen uitschakelen als Cruyff nog mee had gedaan. Het zal voor elke ploeg in Duitsland moeilijk worden hem aan banden te leggen. Het zou overigens niet goed zijn als wij onze tactiek helemaal op hem afstemmen, zoals het ook niet goed zou zijn als de Nederlanders alles op één kaart zouden zetten. Kijk maar eens naar wat met Brazilië in Engeland gebeurde toen Pele slecht speelde. Ik ben er zeker van dat Michels die fout niet zal maken. Ten slotte hebben jullie in Holland meer goede voetballers. Nederland is ook erg sterk in de breedte.” SOFIA De Bulgaarse bondscoach Christo Mladenov (46 jaar) gaat diep gebukt onder de taak die hij zich gesteld heeft en onder de hoog gespannen verwachtingen die bij het publiek leven over de Bulgaarse verrichtingen tijdens de wereldkampioen schappen voetbal. De sportjournalist wenst in alle rust te kunnen werken met zijn spelers. Hij vindt het eigenlijk nog veel te vroeg om over zijn ideeën betreffende de wereldtitelstrijd van gedachten te wisselen met zijn vroegere collega's. Ik voel mij prima in Spanje. Ook de club is tevreden over mij. al gaat het ons niet naar de wind. Men vergefijkt mij steeds maar weer met Johan Cruyff. Dat vertekent het beeld”. Peter Dahlquist: PSV’s derde Zweedse voetballer. te. Mladenov moet zijn elftal rond de CSKA-kern bouwen. Een elftal, dat niet de klasse van Ajax heeft, maar binnen één seizoen de Ajax-speelstijl zo knap imiteerde dat het doordrong tot de kwartfinales van het Europa-cup I toer- over de problemen road de Nederlandse bondscoach doorgedrongen. Nadat de gang van zaken van de laatste maanden is geschetst, spreekt Boskov als zijn stellige overtuiging uit: „Dat zal nu wel allemaal voorbij zijn. Michels is juist op de punten discipline en organisatie erg sterk. Ik zei toch al: een echte voetbal- nooi waar Bayern München nu de te genstander is. De positie van Mladenov kwam echter ernstig in gevaar na de nederlagen in oefenduels tegen Polen en Juventus (beide met 2-0). De bondsleiders hebben hem in die tijd, tegen de wil van de publieke opinie in, de hand boven het hoofd gehouden. Door gelijke spelen in de uitwedstrijden tegen Noord-Ierland en Portugal en de 2-0-winst in het kwalificatieduel met Cyprus maakte de bondscoach het In hem gestelde vertrou wen waar. Nu West-Duitsland. Uit de weinige woorden die hij kwijt wil, is duidelijk op te maken dat Mladenov bijzonder blij is dat zijn team pas in de derde en laatste ontmoeting van de eer ste finaleronde moet aantreden tegen Nederland. ..Normaal gesproken”, zo stelt hij, „gaan Nederland en Bulgarije over naar de tweede ronde. Daarom vind ik het erg goed dat we de Nederlanders in de laatste wedstrijd ontmoeten.” Waarmee hij wil aangeven dat hij ver wacht dat in die confrontatie zal moeten worden uitgemaakt wie als eerste en tweede in poule III finishen. En, al zegt hij het niet met zo veel woorden, hij heeft er heel wat voor over als zijn spelers de Oranje-formatie achter zich weten te houden. Daarvoor kan ook zijn staat van dienst ter illustratie dienen. Nadat hij 1 sportwagen van Asparuchov verongeluk- zijn schrijfmachine had opgeborgen, trainde hij de spelers van Levski Spar tak en Beroe-Stara Zagora. Na de we reldkampioenschappen in Mexico werd hij de opvolger van dr. Stefan Boskov, die met de nationale equipe in de Mid- „Ik maak, en dat sprak hem erg aan, nogal wat werk van persoonlijk contact. Dat versta ik ook onder professioneel werken. Te veel amateurploeg-leiders zien hun renner als een nummer en dat vind ik verschrikkelijk. Ik stel die socia le begeleiding voorop. Dat is voor mij het belangrijkste aspect. Ik wil een werksfeer, waarin iedereen zich gelukkig voelt. Daarom plaats ik in mijn aanpak van de renners dat harde zakelijke niet die volgens goed Belgisch taalgebruik „liefhebbers” zijn. Ben van Erp: „O ja, natuurlijk. Daar kom ik rond voor uit. En dat is trou wens het standpunt van de meeste ama teursponsors in de wielersport, alleen durven die dat niet te bekennen. Ik loop lang genoeg mee om te weten dat er geen bedrijf is dat het alleen voor de sport doet. Natuurlijk speelt dat sportie ve element wel mee, maar het gaat uiteindelijk om het reclame-effect. Een firma wil gewoon wat terug hebben voor die investering en dat vind ik volkomen logisch”. Met deze filosofie lijkt Ben van Erp, nog vóór het nieuwe seizoen begonnen is (start op 16 maart met de Ronde van Mergelland), enkele ploegleiders tegen zich in te nemen, want er zijn er toch wel (neem bijvoor beeld Gerard Peters en diens sponsor) die deze leer duidelijk niet zo fanatiek aanhangen. Van Erp: „Ik geloof dat mijn ver standhouding met de anderen vrij goed is- Er bestaat een leuk contact. Volgens mij ben ik wel geaccepteerd. En daar gaat het om, want als je pas in de wielrennerij komt, word je wat arg wanend bekeken. Er zijn er al zoveel geweest die eens even kwamen neuzen en weer vertrokken. Daarom is het moeilijk er tussen te komen. Dat merkte ik vorig jaar, toen ik als ploegleider begon. Ik had er overigens wel begrip voor dat de erkende groten een wat afwachtende houding aannamen. Maar nu hoor ik erbij en nu wil ik ook laten zien dat ik er ben1’. Dat betekent, vrij vertaald, een aanval op de per traditie gevestigde grootmachten als de ploegen van Amstel, Caballero en Ketting. „In derdaad” beaamt Van Erp gretig, „daar wil ik bij horen, ja. Daarom pak ik het puur professioneel aan. Niet met geme- nigheidjes of zo, dat type ber^ ik niet, maar uiterst zakelijk. Ik wil een sponsor niet teleurstellen en bovendien is het mijn persoonlijke ambitie om bij alles wat ik doe, aan de top te staan. Pal ngast de groten”. Daarbij won Ben van Erp in elk geval al één slag: hij bezit de grootste amateurploeg: 20 man sterk. Om verze kerd te zijn van succes trok hij (als uitbreiding van de sterke top Fons van Katwijk en Frits Slüper, die vorig jaar al bij hem waren) de erkende vedette Toine van de Bunder aan, die vrij was na een rel met zijn sponsor en deswege fel begeerd werd door een stel ploeglei ders. Ben van Erp wenst met nadruk te stellen dat hij de slag om die grote gunst niet won vanwege zijn professio nele aanpak. uitmondend in handgeld. „Wij hebben”, zegt hij scherp, „absoluut geen ploeg van broodrijders. Als Van de Bunder op de loonlijst van de firma zou komen, stopte ik er acuut mee, want zover ga ik nou ook weer niet in mijn ge dachte over amateursport. Van de Bun der gaf gewoon de voorkeur aan ons, omdat hij van de sfeer in onze ploeg hoorde en wij elkaar al enige tijd wat beter kenden”. Een belangrijke bron voor nieuws over Michels is Stefan Boskov. de man die duidelijk over de deceptie van Mexi co is heengegroeid en nu met CSKA triomfen viert. Het ging hem vooral vorig jaar bijzonder voor de wind. Zijn team behaalde de „doublé” en schreef vervolgens wereldnieuws door Ajax uit de strijd om de Europa-cup te wippen. In de tijd dat Michels bij Barcelona werkt, heeft CSKA twee keer tegen de Catalaanse formatie gespeeld. Boskov heeft een uitgesproken mening over Mi chels. die hij een echte voetbalsoldaat volgens Bulgaarse begrippen een com pliment noemt. .Michels was de man die van Aiax een heel grote ploeg heeft gemaakt. Hij is een erg goede coach en dat bewijst hij nu ook in Spanje. We mogen vooral niet vergeten dat hij voor al internationaal erg veel ervaring heeft. Zijn komst naar Holland om de nationa le Ploeg te begeleiden, zal zeker een positieve uitwerking hebben. Vooral ook omdat hij het voetbal in Nederland de laatste jaren op een afstand heeft kun nen bekijken. Dat is beslist geen nadeel. Integendeel.” denamerikaanse staat met twee nederla gen (2-5 tegen West-Duitsland en 2-3 tegen Peru) en een gelijk spel (1-1 tegen Marokko) ver beneden de verwachtingen was gebleven en daarom ook prompt werd ontslagen. Mladenov dreigde tij dens de „race” naar West-Duitsland uit de boot te vallen. Er werd ernstig be twijfeld of hij nu wel de man was die Bulgarije voor de vierde achtereenvol gende keer in de eindronde van de wereldtitelstrijd zou kunnen loodsen. Na bejubelde successen in de kwalificatie wedstrijden tegen Noord-Ierland (thuis 3-0) en Cyprus (uit 0-4) werd op eigen grond tegen Portugal, de belangrijkste opponent in groep VI van de Europese zone, een magere 2-1 zege geboekt. De critici zetten toen grote vraagte kens achter de aanpak van Mladenov, die zoals Stefan Boskov indertijd niet over uitzonderlijke klassespelers als Kotkov en Asparuchov kan beschikken. Het tweetal dat in januari 1971 in de Michels en Cruyff vormen Mladenovs grootste problemen. „De overwinning van CSKA op Ajax is natuurlijk een belang rijke stimulans voor mijn spelers. Maar we realiseren ons bijzonder goed dat het Nederlands elftal mét Cruyff heel wat anders is dan Ajax zonder Cruyff. En ook van Michels heb ik gehoord dat hij één van de beste vakmensen van Europa en misschien wel van de wereld is. Het zal straks een interessante strijd wor den.” De Spaanse pers fantaseert er echter lustig op los. Zo wist een Spaans pers bureau gisteren zelfs te melden dat Arie Haan aan het einde van dit seizoen door Real Madrid gecontracteerd zou worden. Geruchten die ontstonden door het feit dat Haan drie dagen voor zaken in Madrid was. Haan: „Ajax zou me niet drie dagen naar Madrid laten gaan als ik me had willen verkopen. Het zou gezegd hebben, blijf jij maar mooi in Amsterdam trainen”. De Amsterdamse middenvelder vervolgt: „Ik doe wat voor de firma rok jeans, waarvan de fabriek „We moeten hoge ogen gooien”, zegt de wat kleurloze Mladenov in de over tuiging dat hij tot nu toe te weinig heeft gepresteerd en wetend dat een verras sende prestatie van zijn elftal in Duits land zowel nationaal als internationaal de gewenste erkenning zal brengen. Een facet wat Bulgarije nog gevaarlijker maakt. Juist tegen het potentieel sterker geachte Nederland kan Mladenov defini tief zijn naam vestigen met een goede prestatie. Normaal gesproken moet Ne derland deze Bulgaren aankunnen. Maar moet Oranje gaan forceren dan zijn deze fysiek sterke en fanatiek strijdende voetballers een uiterst lastig bespeelbare tegenstander. De Ajacieden die Sofia hebben meegemaakt,' kunnen daarover meepraten. Mladenov en met hem Bul garije zal zich duur verkopen. mminnnnWiiMiainnnTOffiHfflttHBflTOHBafflililmi m— llrr----HHHHUfHffl Stefan Boskov: „Nederland heeft meer goede voetballers dan alleen Cruyff”. AMSTERD/'ANP) De pikeur Harrie Pools is eplkeerd over de wijze waarop het dagblad „de Tijd” het vonnis in het door hem aangespannen en ge wonnen kort geding heeft gepubliceerd. Het blad moest, aldus het vonnis van de president van de rechtbank in Amster dam. in de op maandag 18 februari verschijnende sportbijlage dit vonnis op een plaats en in een opmaak gelijk aan het artikel van. 31 december over Harrie Pools, publiceren. Het vonnis werd in tegenstelling tot het artikel niet op de laatste pagina van de „sporttijd” maar op een binnenpagina gepubliceerd en bovendien zou uit die publicatie niet duidelijk zyn gebleken over welke par tijen het ging. Harrie Pools spande op nieuw een kort geding aan. dat donder dag voor dezelfde president diende om alsnog zijn zin te krijgen. Namens Pools betoogde mr. R. J. Po lak, dat de wijze van nakomen van het vonnis getuigt van geringschatting voor de rechtspraak. Hij vroeg de president nu te bepalen dat „de Tijd” ook twee overwegingen uit het vonnis dient te plaatsen waaruit duidelijk blijkt waar om het gaat. „Juridische taal is al moei lijk genoeg. Als je dan slechts een deel van de overwegingen publiceert wordt het helemaal onbegrijpelijk”, aldus mr. Polak. De president zal in dit geding, waarin „de Tijd” verstek liet gaan, op 1 maart uitspraak doen. Palmeiro Sao Paulo is voor de twee de achtereenvolgende keer voetbalkam pioen van Brazilië geworden. Tegen FC Sao Paulo werd met 0-0 gelijk gespeeld. Oost Duitsland heeft donderdag zijn derde gouden medaille op de wereld kampioenschappen Noorse nummers ge wonnen. De ploeg won dit keer de vier keer tien kilometer cross country voor heren. Hoewel de KNBB Christ van der Smissen had ingeschreven is er voor 'Nederland geen plaats beschikbaar' in de I individuele vijfkamp die van 16 tot en 1 met 24 maart in Nice wordt gehouden. FC Dordrecht en Sparta spelen zon dag een vriendschappelijke wedstrijd in Dordrecht. Bij de thuisclub zal de Roe meen Mircea Petescu meespelen, die voor deze gelegenheid toestemming kreeg van de KNVB. Kazimiersk Gorski, trainer van de Poolse nationale ploeg, heeft moeilijkhe den in het vinden van sparringpartners voor zijn team. Twaalf Europese landen wezen tot nu toe een verzoek om een oefenwedstrijd tegen Polen van de hand. Gorski teleurgesteld: „Waar is die zoge naamde Europese solidariteit nu? Ze willen allemaal tegen Uruguay of Ar gentinië spelen”. BREMEN. (SID) Günter Netzer, de Westduitse stervoetballer van Real Ma drid, heeft donderdag in Bremen ge ruchten. a’s zou hij zijn contract bij de Madrileense club voortijdig beëindigen tegengesproken. In Spanje circuleerden de laatste tijd berichten, dat Real Ma drid het contract met Netzer wilde ver breken. Netzer zelf zou, volgens de Spaanse pers, ook niet afkerig staan tegenover voortijdige verbreking. Don derdag verklaarde de middenvelder: „Ik dien mijn contract bij Real normaal uit. Van Erp: Sociale begeleiding staat voor op. DEN HAAG. (ANP) De Nederland se volleybalkampioen Starlift Blokkeer zal het finale toernooi om de Europa cup, dat op 1, 2 en 3 maart in het Stade Pierre de Coubertin in Parijs wordt gehouden, beginnen me* de wedstrijd tegen bekerhouder CSKA Moskou. De andere twee ploegen die zich voor de finale plaatsten zijn Dynamo Boekarest en SC Leipzig. Het wedstrijdprogramma ziet er als volgt uit: 1 maart: 19.00 uur: CSKA Moskou (Rus) Starlift Blok keer (Ned). 21.00 uur: Dynamo Boekarest (Roe)SC Leipzig (Odl). 2 maart: 14.00 uur: SC Leipzig Starlift Blokkeer. 16.00 uur: CSKA Moskou Dynamo Boekarest. 3 maart: 14.00 uur: Dynamo Boekarest Starlift Blokkeer. 16.00 uur: CSKA Moskou CS Leipzig. Degenen die deze zeker niet geheel onjuiste theorie aanhangen, kunnen als voorbeeld dit seizoen verwijzen naar de ploeg van Hebro-Flandria, die het de amateuristische begrippen ver over schrijdende bedraog van rond honderd duizend gulden kost. De renners zijn zelfs vanaf donderdag ondergebracht in een tot zondag durend trainingskamp aan de rand van de Oisterwijkse bossen, met welke retraite een bedrag van onge veer vijf mille is gemoeid. „En volgend jaar”, stelt ploegleider Ben van Erp (31 jaar, beroep: districtsinspecteur van een verzekeringsmaatschappij) de kritici van het begrip amateurisme in hun gelijk, „vliegen we misschien wel met het hele spul naar Mallorca om ons voor te bereiden. Wat kan dat nou helemaal kosten?! Niet zo gek veel meer dan we hier kwijt zijn”. Een professionele aan pak dus van een categorie wielrenners OISTERWIJK. In de Nederlandse wielersport heeft het thema „amateur” de laatste jaren nogal eens centraal gestaan. Laatstelijk maakte de bond zelf er een spannend hoofdstuk van met een reglementsverandering die al te beroeps matig werkende amateurs aan banden moest leggen. En het is ook nog niet zo lang geleden dat de ploegleiders elkaar in de haren vlogen op een bijeenkomst van hun contactgroep (BVAS), waar de verwijten over het met geld ronselen, heen en weer vlogen. Bovendien klagen de in de profsector actieve KNWU-licen- tiehouders bij voortduring over de on eerlijke publiciteitsconcurrentie van amateursponsors. Het amateurwielren- nen, redeneren ze, werd commercieel een puur professionele zaak. LONDENGeorge Best is wederom in het nieuws. Dit keer echter gaat het niet om voetbalzaken. De grillige ster van Manchester United is in de nacht van woens dag op donderdag door de politie van Londen gearresteerd op verdenking van dief stal De Ier zou een waardevolle pelsmantel en nog enkele voorwerpen, waaronder bet paspoort, gestolen hebben van de negentienjarige „Miss World 1973 Marjorie Wallace. Best is woensdagavond met miss Wallace in zijn nachtclub gesignaleerd en heeft daarna nog enkele andere openbare gelegenheden bezocht. Donderdagmorgen is Best naar Londen gereisd waar hij voor de rechter moest verschijnen Best heeft daar ontkend iets van de diefstal af te weten. „George is onschuldig”, verklaarde zijn advocaat Geoffrey Miller. „De pelsmantel, die een waar de vertegenwoordigt van f 13.500, is op onverklaarbare wijze zoek geraakt. Het is gewoon belachelijk om mij hiervan te verdenken”, aldus Best. Na een korte zitting is de voetballer donderdagmorgen op een borgsom van 37.000 vrij gelaten. Verder is hem verboden in de komende tijd contact te zoeken met Marjorie Wallace. Deze verklaarde, dat zij slechts goede vrienden zijn en dat er van een nieuwe liefde van Best geen sprake is. VIAREGGIO (UPI). Het voetbalteam van Jong Amsterdam heeft in het internationale jeugdvoetbaltoernooi van Viareggio de halve finales bereikt. In de tweede wedstrijd van de kwartfinales verlóren de Amsterdammers met 0-1 van Napoli. Het eerste treffen had de ploeg van Pim van der Meent met dezelfde cijfers gewonnen, zodat straf schoppen de beslissing moesten brengen. Amsterdam won met 5-2. Nico Jansen werd in dit duel na tien minuten uit het veld gestuurd wegens aanmerkingen op de leiding. De uitsla gen waren: FiorentinaRoma 2-1; SampdoriaGlasgow Rangers 1-0; Lazio RomaVojvodina Novi Sad 0-0. Lazio wint na strafschoppen. In de halve finales speelt FC Amster dam tegen Fiorentina en komt Sampdo ria uit tegen Lazio Roma. Collega Boskov heeft zes keer de de gens met de Nederlanders gekruist. Eerst in de tweestrijd met als in zet een plaats bij de laatste 16 in CSKA tegen Ajax in de Europa-cup. Mladenov zegt niet voor zijn voorgan ger onder te doen. en deze

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 25