WEL MEERDERHEID TEGEN VERHOGING OP 1 MEI D’66 wil burgers meer bij over verhoging NS-tarief gezondheidszorg betrekken Kamer verdeeld Overheid moet innen Hoofdredacteur alimentatie regelen in Amerika ontvoerd Frankrijk levert Algerijn niet uit in Italië Geen experiment, maar gedegen voorbereide ontwikkeling GRONINGEN VRAAGT ZEVEN TON VOOR UNIEK PROJECT MET MIDDENSCHOOL Begin onderzoek olieschandaal En a Sovjet-Unie te water gelaten Sleepboot voor J li ia o Bond van Gescheiden Vrouwen in rapport: Th VEERTIG DODEN BIJ TREINONGELUK „Geheime” documenten zijn weer terecht Totstandkoming van gewestwet vertraagd V V R IJ D A G 2 2 FEBRUARI 1974 2 Chaotisch Hemspoortunnel 5! (V f WEERRAPPORTEN (Van onze correspondent) Geen eenheidsworst Competitie Nog twee jaar pe lik he on Bi te' he Er ee sy tie rm Se Hi he na ui m; in i a's GRONINGEN Er is nog geen bordkrijtje aangeschaft en er is nog geen steen op de ander gemetseld als de stad Groningen al ruim f 700.000 heeft gespendeerd voor een nieuwe school. Dat is de midden school, over welk project al ont zettend veel gepraat en geschreven is, maar waar nog een heleboel vraagtekens bij staan. Voordelen *7 -’ ’i d C? 5 (Van onze parlementsredactie) premie van een dergelijke volksverze parlementsredactie) (Van (Van onze parlementsredactie) een op 16 10 de de behandeling van Di OP lie onderwijs, „de bovenschool”, moet de nieuwe situatie ingespeeld zijn. PARIJS (ANP). Frankrijk zal de Algerijn die in november 1972 in Parijs werd gearresteerd in verband met de bomaanslagen op de aardgasdistributie- stations van de Gasunie in Ravenstein en Ommen, niet aan Nederland uitleveren. Dit is besloten omdat het een politiek misdrijf betreft. regen geh. bew. mist mist mist 7.40 7.36 wzw zw zw zzw zw wzw zuid zw zzw wzw 14 4 6 4 6 7 1 8 5 14 9 19 5 5 0 6 2 4 8 1 7 2 6 4 8 3 1 6 6 13 9 4 2 3 5 3 3 0 uur uur uur uur had een motie ingediend om de spoor wegtarieven in het geheel niet te verho gen. Deze motie werd verworpen. veel gaan verschillen van de scholen die we nu kennen. Er zijn een paar basis principes, waarop velen voor de mid denschool pleiten. In de eerste plaats vinden ze het niet goed dat een kind van 12 jaar moet beslissen of hij naar de technische school wil of naar de HAVO. Zo’n kind moet dan een beslis sing nemen die zijn verdere leven min of meer bepaalt. De voorstanders van de middenschool vinden dat niet juist. De meeste mensen die omkwamen za ten in de wagon vlak achter de locomo tief van de passagierstrein. Dan zijn de leerlingen van de eerste twee jaargangen af geleverd en volgens de gemeente is dan pas een gefundeerd oordeel over de middenschool mogelijk. Omdat er nog zoveel vraagtekens zijn, zal het volgens de plannen nog twee jaar duren voordat er werkelijk wordt gestart met de middenschool. De Raad van Kerken die in Amers foort bijeen is geweest, heeft besloten een speciale commissie in te stellen voor de geestelijke verzorging van in ons land verblijvende Surinamers. Op een kantoor van de Staatsloterij in Hoogvliet bij Rotterdam is gisteren een overval gepleegd. De dader ging er met een bedrag van bijna twintig mille vandoor. In verband met de uitbetaling van de prijzen had de kantoorhouder meer geld in kas dan gebruikelijk. De rover was gewapend met een pistool- Een masker droeg hij niet. De kantoor houder heeft de politie een signalement kunnen geven. Het Tweede-Kamerlid mevrouw Ve- der-Smit (WD) vindt dat, als er wordt overgegaan tot gewestvorming, Zeeland één gewest moet worden. ATLANTA (AFP). Reg Murphy, de 40-jarige hoofdredacteur van het dag blad „Atlanta Constitution” in Atlanta, in de Amerikaanse staat Georgia, is woensdagavond ontvoerd. ne FI all no be pa pa mi he ba da re tit do hi Pi Weer in binnen- en buitenland 7 5 4 5 4 7 4 6 5 17 13 6 17 12 4 15 2 8 15 15 4 6 6 5 4 5 4 5 4 6 4 4 1 ZOl ZO( we ri zic rol ono nrd zw nrd zuid zuid nno zuid w.st. zw nrd. w.st. wzw west nw ono zuid nrd. w.st. wnw ono nrd. zzw ozo w.st. nno nno zuid zuid I wa da zul is se. lin To en: nit eei vo ge eei we ar Pa les ve Nc W( Wc nil Je 20. ge de da Stf de m< ge he sii Ai da w; de ac te 1 ge va na NEW DELHI (Reuter). Zeker veer tig mensen zijn om het leven gekomen en 56 gewond geraakt toen een passa gierstrein gisteren op 150 km ten oosten van de Indiase hoofdstad New Delhi op een goederentrein inreed. DEN HAAG. D’66 wil de burger een grotere rol laten spelen bij de ge zondheidszorg. Zo stelt de Stichting We tenschappelijk Bureau van deze partij voor, de besturen van ziekenhuizen sa men te stellen uit burgers en vertegen woordigers van de overheid. D’66 is van mening dat de huidige hospitaalbesturen meestal onvoldoende in staat zijn om hun functie uit te oefenen. Ook wil het wetenschappelijk bureau van de partij de consument inschakelen bij het sa menstellen van de ziektenverzekerings pakketten en de tarieven. ROME (Reuter). In Rome is giste ren een speciale parlementaire commis sie een onderzoek begonnen naar de vraag, of Italiaanse ministers zich door oliemaatschappijen hebben laten omko pen. Vorig jaar zijn in de VS 16.000 mensen bij verkeersongelukken om het leven gekomen. Dat is één percent min der dan het jaar daarvoor- De verminde ring wordt toegeschreven aan de snel heidsbeperking. Bij IHC-Holland in Kinderdijk is gis termiddag een zeesleepboot, bestemd voor de Sovjet-Unie te water gelaten. Na de tewaterlating in de nieuwe overdekte hal verdween het vaartuig in de mist. DEN HAAG. De Bond van Ge scheiden Vrouwen „Divortium” (2000 le den) wil dat de overheid de inning en uitbetaling van alimentatie gaat regelen. De bond wijst er in een rapport, getiteld „Kritische keuze” en bedoeld als com mentaar op een rapport van een interde partementale werkgroep, op dat slechts inning van alimentatie door een over heidsdienst met sanctionele bevoegdhe den de onwil tot betaling van (gestegen) alimentaties kan voorkomen. Uit het rijksfonds zal bij onvoldoende alimenta tie door de man tevens een extra bedrag tot het niveau van de AWW-uitkering moeten worden uitgekeerd. Vooruitzichten voor zondag Opklaringen, maar eerst nog enkele buien. Koudere nachten. Aantal uren zon: 2 tot 7. Mln. temp.: omstreeks 1 graad. Max. temp.: omstreeks 8 graden Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 percent Voor de temperaturen geldt een marge van 1 graden rond de opgegeven waarden. DEN HAAG. De Tweede Kamer is gisteren niet tot een uitspraak gekomen over de vraag of de verhoging van de treintarieven onder het niveau van de prijsstijgingen moet blijven. In een niet voltallige zitting staakten de stemmen, bij 62 voor en tegen, over de motie die de PvdA’er Van der Doef hierover had ingediend. Volgende week dinsdag zal de motie opnieuw in stemming komen. Woensdag al had Schakel (ARP) het grote aantal moties gekritiseerd. Aan het begin van de stemmingen werden zes moties ingetrokken en werd voor twee uitstel van stemming gevraagd, nochtans bleven er niet minder dan 30 moties en amendementen ter stemming over. Tot verbijstering van enkele Kamerleden ging de heer Schakel bij de eerste motie In Grootegast (Groningen) zijn gister avond bij een felle brand in een kip- penmesterij vijfduizend mestkuikens van drie tot vier weken oud in de vlammen omgekomen. Tweeduizend kuikens kon den worden gered. De brand is vermoe delijk veroorzaakt door een petroleum kachel die in de schuur stond voor de verwarming van de kuikens. De schade is aanzienlijk. De Raad van Kerken heeft bij de regering van de Sovjet-Unie geprotes teerd tegen schrijver Soltzjenitsin. De Kamer sprak zich later uit voor een motie waarin werd gevraagd met de bouw van de Hemspoortunnel tussen Amsterdam en Zaandam zo vroeg moge- Een groep van 24 vooraanstaande Nederlanders heeft gisteren op de am bassade van Syrië in Brussel een petitie aangeboden waarin zij een dringend be roep doen op de Syrische autoriteiten „de angst en onzekerheden rond de Is raëlische krijgsgevangenen in Syrië op te heffen”. De Syrische zaakgelastigde zei daarop dat elke humane benadering van dit probleem uitgesloten is aange zien Syrië de Israëlische militairen be schouwt als oorlogsmisdadigers. Hij wees erop dat bij de bombardementen van Damascus onder de burgerbevolking tweeduizend doden zijn gevallen. „Divortium” betreurt het dat niet te gelijkertijd met de herziening van de echtscheidingswet (1971) een regeling is getroffen om tegemoet te komen aan de materiële gevolgen van de echtscheiding voor de gescheiden vrouw met minder jarige kinderen en de oudere gescheiden vrouw. „Divortium” meent dat deze ca tegorie vrouwen hierop recht heeft om dat het welzijn van deze vrouwen in de meeste gevallen ten nauwste samen hangt met dat van de kinderen die in de gezinnen van gescheiden moeders op groeien. Volgens „Divortium” is er sprake van „schrijnende nood”. Mocht de door haar voorgestelde regeling tot stand komen Dit heeft de hoofdofficier van justitie in Den Bosch, mr. A.. Messchaert, gister avond meegedeeld. Messchaert had eer der op de dag melding gemaakt van het feit dat de Nederlandse regering om uitlevering van de man had verzocht. Na een bijeenkomst van drie uur werd meegedeeld dat de commissie op 1 maart weer zal vergaderen. Dan zal de voorzitter, Francesco Cattanei, een rap port over de zaak voorleggen aan de tien senatoren en de tien leden van het Huis van Afgevaardigden die de com missie vormen. lijk in 1975 te beginnen; voor een motie om gemeenten zonder eigen vervoerbe drijf (zoals Haarlem, Breda, Tilburg, waar streekvervoerders een stadsdienst verzorgen) met subsidies op dezelfde wijze te behandelen als gemeenten met een eigen openbaar vervoerbedrijf; voor een nadere overweging van het tracé van Rijksweg 15 tussen Ressen en Bab- berich; uitvoering van het tracé van deze weg tussen Groenlo en de Gelders- Overijsselse grens; en uitbouw van het rijkswegennet in Twente tot de Duitse grens. 1 o o o o o 5 o 9 0.2 0.2 0 0 0 0 0.1 2 0.5 DEN HAAG. In september pas zal het kabinet-Den Uyl de nieuwe ontwerp Gewestwet aan de Tweede Kamer aan bieden. Het blijkt veel meer tijd te kosten dan eerst werd aangenomen om alle gegevens op een rijtje te zetten. Op zijn vroegst in mei kan de ontwerp structuurschets voor de gewestvorming naar de drukker. Voorts is met name staatssecretaris Van Hulten gevraagd alsnog een herden- kingszegel uit te geven bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de NAVO. Een grote meerderheid van de Kamer stond achter deze motie. Een motie van de KVP’er Cornelissen, waarvan de strekking was dat een ta riefsverhoging van 12 percent met in gang van 1 mei onjuist was en vervoers - afstotend zou werken, werd aangeno men, maar minister Westerterp had er een dag eerder al op gewezen dat noch de datum, noch het percentage van hem afkomstig waren. Van der Lek (PSP) jé In de Arnhemse abortuskliniek zijn sinds de openstelling in 1971 ruim ne genduizend vrouwen geaborteerd. Slechts in vijftien tot twintig gevallen traden complicaties op, variërend van lichte infecties tot ziekenhuisopname. Het ta rief voor abortering is sinds 1971 ge daald van vierhonderd naar driehonderd gulden. Groningen wil de middenschool niet beginnen als een „experiment”. Wethou der Wallage is allergisch voor dit woord, als dat gebruikt wordt met betrekking tot de middenschool. Het wordt in de terminologie van het gemeentebestuur een „project”, uitgekiend, op alles voor bereid en met volledige medewerking. De middenschool wordt geen hobby van onderwijsvernieuwers, maar een echte school die de leerlingen echte kansen moet bieden. Op bepaalde punten zal die school wel Er zijn natuurlijk verschillen tussen die leerlingen. De één leert makkelijker en vlotter dan de ander. Dat kan op de middenschool, want zoals de plannen nu zijn wordt de middenschool geen een heidsworst. Elke leerling moet de kans krijgen te leren zoveel hij wil. Ze zullen wel „van alles wat” krijgen op die school. Een „knappe leerling” zal niet de ge hele dag boven moeilijke boeken zitten. Hij moet ook leren zijn handen te gebruiken en zich uit te leven in „musi sche vakken”. Wie erg goed kan timme ren, kan niet de hele dag knutselen. Hij moet ook eens een boek inkijken. Maar als hij dat boek niet helemaal door krijgt, dan zal hij toch niet zittenblijven. Niet alleen voor de leerlingen wordt zo'n school iets heel anders dan de bestaande scholen voor voortgezet on derwijs, maar ook voor de leraren. Bo vendien zullen de scholen die de leerlin gen leveren zich er op moeten instellen. En wat erg belangrijk is: de leerlingen moeten later uit de voeten kunnen met hun middenschool. Dus ook het vervolg- Minister De Gaay Fortman van bin nenlandse zaken gaat dan gedurende en kele maanden met de colleges van gede puteerde staten praten over de belang rijkste wijzigingen van de bestaande Gewestwet. In de zomermaanden gaat het kabinet volgens de minister naar hij vandaag in antwoord op mondelinge vragen in de Tweede Kamer zei proberen een beslissing over de nieuwe Gewestwet te nemen. De Gaay Fortman toonde zich net als de kamerleden teleurgesteld over de zo veelste vertraging in deze voor de pro vincies zo belangrijke zaak. Groningen werkt bij de voorbereiding van het project nauw samen met de Groningse rijksuniversiteit. Een speciaal team van de universiteit helpt mee in het denkproces over alles wat er moet gebeuren. Bovendien helpt het mee in het aandragen van gegevens en het doen van onderzoekingen. Het zal, ook als de school in 1976 van de grond komt, nog vijf jaar mee blijven doen. Deze beide groepen zouden moeten zitten in een landelijk overlegorgaan en in diverse regionale overlegorganen. D’66 is voorstander van een zogenoemde volksverzekering, die het huidige sys teem van ziekenfondsen en particulier verzekerden moet gaan vervangen. De DEN HAAG. De documenten over atoombewapening zijn weer terecht op het ministerie van Buitenlandse Zaken. Het VVD-kamerlid De Koster kreeg gis teravond antwoord op schriftelijke vra gen over de vermiste stukken. Een amb tenaar bleek ze in behandeling te heb ben. Hij heeft ze inmiddels geretour neerd aan staatssecretaris Kooijmans. Buitenlandse Zaken meent echter dat de stukken niet geheim zijn. Het hoogseizoen voor het verhuren van recreatiewoningen en zomerhuisjes mag dit jaar niet verlengd worden. Dit seizoen, waarin de prijzen hoger liggen dan in het voor- en naseizoen, mag dit jaar net zo lang duren als vorig jaar. De kale huurprijs mag dit jaar maximaal zeven percent hoger zijn dan in de overeenkomstige periode van vorig jaar. Bij Vlissingen is gisteren een Liberi aanse tanker aan de grond gelopen. Het schip, dat ruim dertigduizend ton meet, was met ruwe olie op weg van de Perzische Golf naar Antwerpen. Een deel van de lading is overgepompt. Volgens wethouder Wallage neemt Groningen landelijk gezien een aparte positie in. Er liggen zo’n 150 aanvragen voor middenscholen op het ministerie in Den Haag. Maar Groningen is de enige aanvrager die een aparte school wil bouwen. De andere aanvragers willen de middenschool meestal starten als experi ment binnen bestaande scholen. Gronin gen wil dat niet, omdat de middenschool niet een onderdeeltje moet worden van andere scholen, maar een nieuwe school, met andere doelstellingen dan die in het bestaande onderwijs. De confessionele Kamerleden van de bijzondere commissie buitenlandse werk nemers zijn boos op de ministers van Sociale Zaken, Justitie en CRM. De Kamerleden zijn er heel slecht over te spreken dat ze nu al meer dan drie jaar wachten op de door de bewindslieden toegezegde nota buitenlandse werkne mers. Een ander .punt is, dat zo langzamer hand veel mensen erop afknappen dat steeds maar wordt gehamerd op „voor uitkomen” en „carrière maken”. Ze kri tiseren het bestaande onderwijs, dat deze ideeën aanwakkert door het systeem van competitie: punten geven, overgaan, zit tenblijven en dat soort dingen. Op de middenschool, zoals Groningen die wil, is zitten blijven er niet meer bij. Een Amerikaans radiostation, dat het bericht eerder bekend had gemaakt, zei dat het was Ingelicht door iemand die zei te behoren tot het „Amerikaanse Re volutionaire Leger”. (Van orize'parlemenRrëdactie)" 0.3 mm 0.6 0.4 0.1 0 0.2 0 0.1 0.6 1 0 0 3 0 0.4 0.4 0 2 Voordelen van een overheidsfonds voor alimentatie-uitkeringen zijn verder, aldus de Bond van Gescheiden Vrouwen, dat gescheiden vrouwen onverkort kun nen blijven bij verdienen (als zij dat willen en de situatie thuis zulks toelaat), dat het jaarlijks vaststellen van de ali mentatieplicht een „landsbelang” wordt (de rijksbijdrage in het fonds moet im mers worden gebaseerd op de alimenta tiebetaling), dat er een einde komt aan onzekerheid en spanningen in het onvol ledige gezin, dat de overheid toezicht kan uitoefenen op het „meegroeien” van de alimentatie met de lonen en prijzen, dat de taak van de gemeentelijke sociale diensten wordt verlicht (geen bijstands- „ondervraging” meer) en dat de overheid extra belasting int (de gescheiden vrou wen zullen 66 miljoen meer inkomen krijgen). De inning van alimentatie zou tenslot te moeten worden opgedragen aan de Dienst der Belastingen, de uitbetaling aan de AWW-uitkerende instanties. Het rapport van „Divortium” is gisteren aan geboden aan de voorzitters van de vaste commissies van Financiën, Justitie, Soci ale Zaken en CRM. De stemming over de moties en amen dementen die waren ingediend op de begroting van Verkeer en Waterstaat, had een ietwat chaotisch verloop. ZATERDAG 23 FEBRUARI Zon op 7.40 uur onder 18.08 Maan op 7.36 uur onder 20.00 ZATERDAG 23 FEBRUARI Hoog water 4.39 uur en 16.46 Laag water 0.25 uur en 12.43 Juist om zo’n school met wat minder vraagtekens te starten, wil Groningens onderwijswethouder drs. J. Wallage die zeven ton van het rijk hebben. Hij wil geen risico’s nemen met kinderen. Alles moet tot op de bodem onderzocht wor den, want de middenschool mag alleen in Groningen komen als tevoren vast staat dat het lukt met deze nieuwe school. premie van een dergelijke volksverzeke ring zou moeten afhangen van het inko men. De laagstbetaalden worden volgens de plannen van D’66 vrijgesteld van premiebetaling. De voorstellen van het wetenschappe lijke bureau van D’66 staan in een „globale structuurschets” over de ge zondheidszorg. Volgens dit rapport zal de taak van de wijkverpleegkundigen moe ten worden uitgebreid. Met name vindt het partijbureau dat de wijk verplegers voorlichting moeten gaan geven over woon- en opvoedingsproblemen en drug gebruik. Ook de nazorg door de wijkver- plegers van thuisliggende patiënten zou kunnen worden uitgebreid. Volgens de globale structuurschets zou een betere samenwerking tussen arts, apotheker, vroedvrouw, fysiotherapeut, sociaal werker en wijkverpleger („de werkers in de eerste lijn”) kunnen voor komen dat te veel mensen in het zieken huis (tweede lijn) belanden. Het partij bureau meent dat de verzorging van de patiënt beter gewaarborgd is als er meer contacten komen tussen eerste en twee de lijn. Met name wordt gepleit voor een snelle gegevensuitwisseling tussen beide lijnen voor het geval de patiënt zowel door de huisarts als in het zieken huis wordt behandeld. men spreekt de verwachting uit dat dit nog dit jaar het geval zal zijn dan zal „Divortium” pleiten voor uitbetaling met terugwerkende kracht tot de in gangsdatum van de nieuwe echtschei dingswet. „Divortium” stelt zich op het stand punt dat de financiële gevolgen van een scheiding in beginsel door de partijen zelf zullen moeten worden gedragen. Alleen als de alimentatie onder het AWW-niveau van de weduwe zonder kinderen ligt of wanneer de alimentatie- plichtige zich geheel of gedeeltelijk aan zijn verplichting onttrekt, zal een beroep op de overheid moeten kunnen worden gedaan. Er wordt voorts op gewezen dat het gemiddelde totale inkomen (eigen ver diensten plus eventuele alimentatie) van gescheiden vrouwen thans ver beneden het gemiddelde inkomen van een volle dig gezin ligt, namelijk op 331 per maand, waarvoor zij dan zichzelf en (gemiddeld) 2,14 kinderen moet verzor gen. Een groot voordeel van de door haar voorgestelde overheidsregeling vindt „Divortium” dan ook dat er einde lijk een eind komt aan de pijnlijke ervaring om steeds opnieuw om aanvullende bijstandsuitkering te moe ten vragen. (die van Van der Lek) om hoofdelijke stemming vragen. Gevreesd werd dat Schakel met dit grapje, dat ertoe kon leiden dat de stemmingen drie tot vijf uur zouden vergen, de Kamer op zijn nummer wilde zetten. Kamervoorzitter Vondeling trachtte dit bij de tweede motie (die van Van der Doef) op te vangen door stem men bij zitten en opstaan voor te stel len, maar dat gaf geen duidelijkheid. De hoofdelijke stemming die erop volgde, bracht evenveel voor- als tegenstanders aan het licht. Een uitgangspunt van de midden school is, dat leerlingen na het basison derwijs vier jaar naar zo’n school gaan. Ze hoeven dan niet direct na de zesde klas van de lagere school te zeggen of ze bankwerker of dokter willen worden en de „knappen” en de „dommen” worden dan niet direct gescheiden doordat ze naar andere scholen gaan. Rotterdam Twente Vlissingen Z-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen motregen Lissabon onbewolkt Locarno Londen Luxemburg geh. bew. Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm geh. bew. Wenen geh. bew. Casa Blanca zw. bew. Istanboel motregen Las Palm, onbewolkt Tunis onweer Op al die dingen moet nog heel wat gestudeerd worden. Wat bijvoorbeeld moeten de mensen weten als ze van de middenschool komen en wat doe je met leerlingen van de BLO-scholen? Volgens de Groningse opvatting zou het in prin cipe juist zijn als ook die leerlingen naar de middenschool zouden gaan. Maar er zullen toch wel basiseisen aan de kennis moeten worden gesteld. Al deze moeilijkheden zullen de ko mende twee jaar bestudeerd worden en daarvoor heeft Groningen die ruim ze ven ton nodig. Onderzoek kost geld. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder geh. bew. motregen mist motregen geh. bew. zw. bew. zw. bew. onbewolkt motregen geh. bew. mist motregen geh. bew. motregen geh. bew. onbewolkt onbewolkt geh. bew. onbewolkt half bew. geh. bew. onbewolkt mist mist onbewolkt zw. bew.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 2