vrienden Solzjenitsin heeft merkwaardig soort Duitse Veel mensen met erg ongerust ISRAEL TERUG IN SINAI Groeiende aanhang Britse liberalen „zwart geld” nu Minder ruimte in koelkasten dan wordt beloofd „Geen druk op Huis van Afgevaardigden” I AANBOD UIT BADEN-WÜRTTEMBERG: Opruimingswerkzaamheden Suez-kanaal beginnen spoedi Thorpe uitweg uit verveling „KOM WONEN IN LAND VAN DICHTERS EN DENKERS” ffwoófiAMV BB 9 V R IJ D A G 2 2 19 74 FEBRUARI (Van onze redacteur in Bonn, Wim Timmers) In alle staten Sfeertje Na aankondiging Duisenberg: Suez-kanaal 1 Stoffig (Van onze redacteur in Londen, Rudolf Bakker) Uitweg •- NORTH-DEVON De kleine liberale partij van Jeremy Thorpe heeft volgens het laatste opinie onderzoek al 21 percent van de Britse kiezers achter zich. Hiermee tekent zich een ontwikkeling af die het traditionele politieke beeld in Engeland kan veranderen. Komt er een eind aan het tweepartijen- systeem en zullen óf de Conserva tieven óf Labour met de Liberalen moeten samenwerken? Vernietigd Vergeten BONN. Solzjenitsin is de Bondsrepubliek allang weer uit, maar de Duitsers zijn met hem nog lang niet klaar. Er is alle reden om wat na te peinzen over de belevenis van de verbannen Rus in huize Böll, die bij het openen van de luiken niet de zon in de ogen kreeg, maar het verblindende licht van tientallen televisielampen. TT. Effect Kissinger achter Nixon Britse ADVERTENTIE teruggang van en eeuwwisseling hem vanuit stoffige schil derijlijsten wantrouwig aankijken. over zijn Thorpe is echter een uitweg uit de verveling van de gezichten, d”- tnen al te lang kent, van de mannen in wier woorden met niet meer vertrouwt. De schrijver Thaddaeus Troll een naam in Duitsland heeft er niet zon der humor op gereageerd. Het land dat Brecht en Hesse in de emigratie stuurde,, dat Hölderlin liet verhongeren en Kepler wilde verbranden, dat land van „grote de om zich uit deze wrede vrije wereld terug te trekken in „het land van dich ters en denkers”? ja, ja: in Baden- Württemberg. meerderheid vereist, maar in de Senaat een tweederde meerderheid om Nixon re kunnen afzetten. Juist deze week werd door de juridische commissie van het Huis van Afgevaardigden een formule ring opgesteld, die een opvallend brede basis scheen te leggen voor de gronden om de president af te zetten. de en Bonn de mond niet durfde open doen nu in de Sovjet-Unie intellectuelen in nood waren. Brandt kritiseerde het Kremlin en voegde daar die opmerking over het welkom-zijn in de Bondsrepubliek aan toe. De buitenlandse bedrijven die hij niet wilde noemen zullen samenwer ken met de Egyptische militaire genie. i* Een legerwoord voerder in Tel Aviv zei dat 22 Egyptische krijgsgevangenen die na de wapenstilstand van 24 oktober gegrepen waren, door bemiddeling van het Rode Kruis op een punt aan de weg van Balouza naar Kantara in het noor den van Sinaï, zijn vrijgelaten. De kwestie is boeiend genoeg. Doctri- nair-communistische schrijvers hebben het blijkbaar moeilijker met de kwestie- Solzjenitsin dan bijvoorbeeld de commu nistische partijleiders in Frankrijk en Italië. Eén van het viertal, Kroetz heeft openlijk verklaard dat hij zich meer verbonden voelt met een door de Chi leense junta bedreigde arbeider dan met Alexander Solzjenitsin. Zwerenz geeft de zaak een draai, die niet zo slecht is. Hij vraagt Habe wan neer hij naar Griekenland én Turkije gaat om daar te doen wat Böll persoon lijk in Moskou heeft gedaan. Dat is natuurlijk een ander hoofdstuk, maar het wordt ook tijd. Solzjenitsin, allang uit het Duitse blikveld verdwenen, heeft intussen zelfs Zwitserland achter zich gelaten. Dat was tenslotte alleen maar het begin. In .Zwitserland werd Solzjenitisin pas echt het slachtoffer van de absurde publiciteitsdrang, waarvan Duitse com mentatoren hebben verondersteld dat zij hem zou herinneren aan de onontkoom bare bewaking en observatie in het land dat hij juist had moeten verlaten. De Israëliërs hebben volgens militaire kringen alle installaties die van strate gisch belang zouden kunnen zijn, vernie tigd. De Conservatieven van premier Heath zouden volgens hetzelfde opinieonder zoek op hel ogenblik en dat is een week voor de verkiezingen op 28 februa ri 41 percent van de kiezers achter zich hebben, de Labour-par.ty van Ha rold Wilson 35 percent. „Onze reactie was: ga naar de dichtst- en vertel Duisenberg oezegd t finan- ur geen gontdui- ■•ne in staat verschuldigde Een woordvoerder van de Suezkanaal- directie heeft meegedeeld dat Cairo con tact heeft opgenomen met een aantal buitenlandse bedrijven voor het verwij deren van mijnen en andere springstof fen uit het kanaal. Wel begint iedere ochtend per kleu- rentelevisieverbinding een persconferen tie voor de journalisten in Londen. Hij doet dit vanuit een duister kamertje in het Liberale hoofdkwartier in Barnsta ple, waar alle Liberalen van voor de K u «n schrijvers zijn het mikpunt geworden van hun sociaal-democratische collega Günther Grass. Deze beschouwt het viertal (Peter Weiss, Günther Herburger Martin Walser en Franz Xaver Kroetz) niet meer als collega’s en heeft de dialoog met hen voorgoed beëindigd, omdat zij geen woord voor Solzjenitsin ovei’ hebben gehad. JERUZALEM (UPI). Israel heeft gisteren een einde gemaakt aan een 129- daagse bezetting van de westelijke oever van het Suezkanaal met een feestelijk vertoon dat hoop op vrede bij de ver trekkende soldaten weerspiegelde. Ter wijl honderden tanks, troepen voertuigen en vrachtwagens over de laatste Israëli sche brug naar Sinaï terugreden, zwom men grinnikende parachutisten in hun ondergoed door het kanaal en lieten kameraden duiven los. Wat heeft de linkse schrijver Böll niet moeten horen van zijn rechtse collega’s, met voorop en toonaangevend Hans Ha be. Böll weigerde indertijd als voorzitter van de internationale Pen-club steeds weer luid ach en wee te roepen. Hij was van oordeel dat Solzjenitsin, Amalrik en anderen daarmee eerder een slechte dienst werd bewezen. Rechts was in alle staten. Er zijn echter niet alleen valse vrien den, die reden tot bezinning leveren. Veel meer roert zich de laatste dagen de linkervleugel. Vier uiterst linkse Duitse Hei is puur medeleven met de verban nen schrijver. Zou minister-president Filbinger van Baden-Württemberg het allemaal hebben voorzien toen hij hem, nog logerend bij Heinrich Böll. uitnodig- Niet alle Israëlische militairen kunnen na bijna vijf maanden reservedienst af zwaaien. Er zijn er die gestationeerd worden aan de nieuwe Israëlische linie op ongeveer twintig kilometer ten oosten van het Suezkanaal. Israëlische verbindingsofficieren blij ven in het veldhoofdkwartier van de Verenigde Naties ten noorden van Fayid op de westelijke oever om met hun Egyptische collega’s de laatste details van de troepenscheiding te regelen. De kwee legers zullen in Sinaï door een nauwe VN-bufferzone gescheiden zijn. Krachtens het desbetreffende verdrag van 18 januari zullen zij beperkt zijn tot 7.000 man. 30 tanks en 36 kanonnen van zwaar kaliber. (Van onze redacteur in Washington, mr. H. L. Leffelaar) WASHINGTON Minister Kis singer heeft volgens een groep Amerikaanse Congresleden gezegd dat hij zijn ontslag zal indienen wanneer het Huis van Afgevaardig den voldoende gronden aanwezig acht om de kwestie van het afzet ten van president Nixon naar de Senaat te verwijzen. Het Witte Huis maakte inmiddels hekend dat hoewel president Nixon zijn reis naar West-Europa opnieuw heeft uitgesteld, hii nog wel plannen ma^kt voor zijn reis naar Moskou in üini. Kissingers opmerkingen werden vol gens de congresleden gemaakt aan boord van het vliegtuig waarmee hij naar Pa nama vloog voor teen bijeenkomst van De woordvoerder liet doorschemeren dat het serieuze werk aan het kanaal na 5 maart, na volledige toepassing van het Israelisch-Egyptisch troepenscheidings- verdrag, zal beginnen. V if A In het fijne sfeertje, waarin zo over de beoordeling van Solzjenitsin wordt gepolemiseerd, mengde zich gisteren de (ook al zeer linkse) schrijver Gerhard Zwerenze die alle strijders in een dag- bladessay vegen uit de pan geeft, vooral de heren van rechts, die zo hard hebben geroepen dat hun linkse collega’s veel meer voor de vervolgden in de Sovjet- Unie moesten doen. De Britse Liberalen hebbenweinig meer gemeen met de eerbiedwaardige partij van Gladstone. Hun belangrijkste programmapunt in het licht van de huidige problemen van de inflatiebestrij- ding is wel dat zij verregaande me dezeggenschap in de fabrieken eisen. De werkers willen de status krijgen van aandeelhouders. De leiding van de be drijven dient dezelfde verantwoordelijk heid jegens de aandeelhouders als jegens de werkers-aandeelhouders te hebben. Op dezelfde voet als aandeelhouders moeten de werkers medebeslissen over de benoeming van de directie. Zij dienen een even groot deel van de winst te krijgen als de aandeelhouders. Als deze theorie in praktijk kan wor den gebracht, aldus de Liberalen, dan is meteen het voor iedere regering alles overheersende loonprobleem opgelost. Want zo zegt hun manifest in de dagelijkse besprekingen met de bedrijfs leiding zullen de werknemers begrijpen dat er weinig te beginnen valt als men looneisen stelt die boven de produktie uitgaan. Dergelijke verhogingen zouden immers datgene wat er onder de werk nemers te verdelen valt, alleen vermin deren. ,,vuz.c iCULtic waö. £ci naar bijzijnde belastinginspecteur alles”, aldus heeft miniver gisteravond in de Tweed' tijdens de tweede tcun: ciële debat. „Als de i- vermoeden heeft var king, dan zal de b< gesteld worden alsnog <i< belasting te voldoen, plus een geringe verhoging”, zei de bewindsman. Er is nog geen vaartuigenbelasting in de maak. „Maar als gedacht wordt aan nieuwe belastingen, dan zijn de vaartui gen een van de eersten”, aldus minister Duisenberg. Hij deelde mee dat gedacht wordt over registratie van pleziervaartuigen, gekop peld aan de invoering van verplichte Wettelijke Aansprakelijksheidsverzeke- ring. DEN HAAG (ANP). Tientallen mensen hebben de afgelopen dagen nat tigheid gevoeld, nadat in de Tweede Kamer minister Duisenberg en staatsse cretaris Van Rooijen van Financiën het optreden tegen „zwart geld” hadden aangekondigd. De informanten zochten telefonisch contact met het departement van Financiën en zij vroegen wat zij, nu hun geweten begon te plagen, moesten doen. Latijns-Amerikaanse ministers van Bui tenlandse Zaken. Tegelijk strijden de Liberalen tegen de overheersende positie van de machtige vakbonden, en dat terwijl zo zegt het liberale manifest meer dan de helft van de Britse werkers geen deel van die vakbonden uitmaakt. Volgens de Libera len zou de wantoestand dat wie het hardste schreeuwt, ook het meeste ver dient, uit de wereld geholpen zijn zodra men maar haar oplossing in de praktijk zou brengen. De Liberalen zien daarbij niet alleen het hoofd dat Harold Wilson Labour-party hun tanden kapot hebben gebeten op het probleem van de overtrokken vakbondsmacht, maar ook dat de huidige verkiezingen juist voort vloeien uit het feit dat ook de Conserva tieve premier Heath nu juist tegenover de vakbonden op dit moment toevallig de mijnwerkers aan de verliezende hand is. Als de Liberalen inderdaad de stem menwinst maken die de opiniepeilingen nu voorspellen, is het niet om hun programma, maar om het beeld van de joviale landjonker, dat Jeremy Thorpe moeiteloos weet op te roepen. Wat die medezeggenschap van de werkers be treft, dat moet iedereen eerst nog maar eens zien. der verklaren Bondsrepubliek werken? Een deel van het antwoord is: omdat uit diezelfde obscure hoek steeds weer was geroepen dat die linkse regering in De Congresleden tegen wie Kissinger zijn gedachten uitte, legden er de na druk op dat hij met deze mededelingen geenszins bedoelde druk uit te oefenen op het Huis van Afgevaardigden. Dat kan zo zijn, maar het effect van Kissingers opmerkingen zal veel politici, vooral zij die op de rand zaten van de kwestie, ertoe brengen tegen een afzet tingsprocedure door het Congres te stemmen. In meer dan één gesprek heeft Kissin ger gezegd ervan overtuigd te zijn dat de president onder geen beding ooit zal willen aftreden, zodat aangenomen moet worden dat hij er persoonlijk geen be zwaren tegen heeft en het misschien zelfs wenselijk acht wanneer Nixon zijn tweede' ambtstermijn volledig zou uitzit ten, ook nu steeds duidelijker wordt dat de regering in ieder geval op de binnen landse problemen zijn greep aan het verliezen is. (Van onze Haage redactie) DEN HAAG. Het gros van de koel- kastfabrikanten gaat zieh nog altijd te buiten aan de nodige overdrijving als ze het hebben over de ruimte in hun pro- dukten. De meeste fabrikanten beloven op ’t punt van de inhoud méér dan wat er werkelijk in zo’n koelkast kan. Dit blijkt uit een vergelijkende test van elf drie-sterren-koelkasten (tafelmo- del) door de Stichting Vergelijkend Wa renonderzoek. De Stichting heeft nage meten dat de meeste onderzochte kasten 15 tot 22 percent minder kunnen bevat ten dan de fabrikanten opgeven. Het is een van de weinige kritische kanttekeningen die bij dit onderzoek van de elf koelkasten moesten worden ge plaatst. Praktisch alle apparaten (op één uitzondering na) bleken redelijk tot goed te voldoen aan de koel- en vrieseisen, die aan zo’n drie-sterren-kast worden gesteld. Wat het elektriciteitsverbruik betreft moet men er rekening mee hou den, dat een drie-sterren-kast tweemaal zoveel stroom opslokt als een koelkast met één of twee sterren. Hij zei dat localiseringswerk al i« begonnen, maar sprak tegen dat ook het verwijderen van de mijnen al was aan gevangen. liberale traditie” biedt Solzjenitsin aan: kom hier wonen als je in alle stilte wilt worden vergeten. Filbinger is een brave conservatief, die wellicht reclame voor zijn Baden- Württemberg als vakantieparadijs in het achterhoofd had. Maar van de spot mag best iets blijven hangen, omdat hij thuis hoort in het Westduitse kamp waar Solzjenitsin een merkwaardig soort vrienden heeft. De teruggang van Labour wordt waarschijnlijk veroorzaakt door het feit dat talrijke Labour-kiezers nu liberaal zullen stemmen. De Britse liberale partij is niet te vergelijken met de Nederland se. Ze is aanzienlijk linkser, en zelfs linkser dan de Britse Labour-party. Toch heeft partijleider Jeremy Thorpe enige dagen geleden verklaard dat hij niet denkt over een coalitie met Labour. Betekent dit dan de mogelijkheid van een samengaan met de Conservatieven, voor het geval de meerderheid niet groot genoeg zou zijn voor het vormen van een bruikbare regering? Op deze vraag weten Thorpe e n zijn aanhang geen antwoord. En intussen blijven de drie partijleiders elkaar beschuldigen van al les wat lelijk is. DE 44-JARIGE Thorpe is voor zijn verkiezingscampagne in zijn kiesdistrict North-Devon, dat is aan Engelands westkust, even ten noorden van Corn wall. Omdat de kiesdistricten dit jaar nieuwe grenzen gekregen hebben, zit Jeremy Thorpe ineens opgezadeld met 20.000 Conservatieven met wie hij eerder geen rekening gehouden had. Zijn meer derheid van meer dan 5000 stemmen is daardoor gereduceerd tot precies 369 stemmen. Daarom komt hij gedurende de verkiezingsstrijd zijn kiesdistrict niet meer uit en is er in North-Devon bijna geen boer meer die Thorpe de hand niet heeft geschud. Het formele vertrek van de Israëliërs had plaats om elf uur Nederlandse tijd, met het strijken van de Israëlische vlag door de parachutistencommandant die de troepen op 16 en 17 oktober was voorgegaan bij het vestigen van het bruggehoofd. Aanvankelijk zou ook nog een symbolische houten sleutel van een meter overhandigd worden aan de offi cieren van de Verenigde Naties die het gebied tijdelijk overnemen, maar het gebaar viel min of meer in het water. De Egyptische troepen begonnen gister middag om vijf uur met het overnemen van het gebied van de V.N.-officieren. Met het vertrek van de laatste Israëli sche troepen van de westelijke oever van het kanaal werd fase-4 van het Israelisch-Egyptisch troepenscheidings- verdrag dat op 5 maart afloopt met het legeren van de sterk uitgedunde Egypti sche en Israëlische troepen langs de nieuwe linies in het westen van het schiereiland Sinaï, afgesloten. De Israëlische militairen dansten aan de Sinaï-kant van het bruggehoofd de hora en anderen besproeiden elkaar met champagne. De tanks „schoten” rood- wit-blauw-groene rookbommen. Het sterkste staaltje leverde een par lementslid uit het donkre zuiden, die Willy Brandt min of meer verantwoor delijk stelt voor de verbanning van de Russische schrijver. Waarom moest Brandt als enige Westelijke regeringslei- dat Solzjenitsin in zou mogen leven X 3 KIL O tflMfCASrc >u klw) [Jgj Hij zei van mening te zijn dat een afzettingsprocedure een chaos zou ver oorzaken in de Amerikaanse regering en dat het voor hem onmogelijk zou zijn onder die omstandigheden een buiten landse politiek ten uitvoer te leggen- Kissinger zelf heeft donderdag overi- gens ontkend dat hij zou hebben gezegd dat hij zou aftreden als president Nixon dreigt te worden afgezet. De Congresleden zeiden dat Kissingers mededeling hen had geschokt en dat verschillende hunner probeerden Kissin ger ervan te overtuigen dat hij in die chaotische omstandigheden juist meer dan ooit nodig zou zijn in de regering, omdat hij vrijwel de enige is die het vertrouwen heeft van het volk en van de politici. Kissinger scheen echter vast beraden te zijn en ook niet te willen wachten op het besluit van de Senaat. Voor het verwijzen van de afzettings- kwestie naar de Senaat is in het Huis van Afgevaardigden een eenvoudige

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3