Om prijsverhoging af te dwingen HAL legt twee schepen op Bonden vrezen einde van Nievelt Goudriaan 1 BEURS S1W jo E*1O s ■i Volvo-rijders brengen hun wagen op openbare veiling I een miljoen gulden aan prijzen r Mo° DICKSON RESULTATEN CRUISE-MARKT ZIJN ONBEVREDIGEND Onderscheiding voor prof. N. Tinbergen Kritiek op rapport ziekenhuiscollege Prijsverhoging voor Algerijns aardgas Kamerlid tegen btw over Kalkarheffing ZATERDAG 23 FEBRUARI 1974 (Vervolg van pagina 1) Redmiddel In vele landen van West-Europa is de benzineprijs al hoger dan bij ons- Nederland betaalt bijna 88 cent voor een liter super, de Westduitse auto mobilist betaalt al ongeveer 95 pfennig, Italië zit op 1,30. Alleen België is beduidend lager met 83 cent. Maar daar zijn dan ook grote problemen geweest, omdat de demissionaire regering, die voor verkiezingen staat, geen prijsstijgingen toestond. CARAVANS Onderbiedingen België I SPECIAAL 1 NU OOK IN UPDRANK A EN COLA Nieuw-Amsterdam Prijzen B i Olieconcerns schermen met blijvende krapte ADVERTENTIE niet Dooie boel op het Damrak ADVERTENTIE is er sprake van een voortdurende over capaciteit aan tonnage op de markt voor lange cruises, die tot een te lage bezet tingsgraad leidt, aldus de HAL. een belangrijk deel van de opvarenden zal moeten afvloeien. Begin volgende week gaat de federatie met de HAL- directie praten. Mr. Draaisma herinnert er in het blad „Het Ziekenhuis” aan, dat het college nog niet zo lang geleden een studieop dracht aan het Nederlands Ziekenhuis Instituut heeft gegeven met de vraag wat de nog verantwoorde minimumom- vang van het algemene ziekenhuis is. Afgezien daarvan vindt hij het onver standig om de behoefte aan ziekenhuizen te verbinden aan de beddennorm. Bed denhuizen zijn niet gelijk aan zieken huizen: De poliklinische functie krijgt steeds meer nadruk en staatssecretaris Hendriks en zijn adviseurs willen terecht de huisarts via het zieken huis meer diagnostische mogelijkheden geven. Een Dickson 808 LS sta-caravan is één van de hoofdpfijzen In de Nationale Puzzelaktie voor de Stichting Natuurbehoud en Natuurbeschermingseducatie in deze krant. De caravan is ontworpen naar de meest moderne recreatie-eisen. De wanden, evenals het dak en zelfs de vloer zijn geïsoleerd. Wanden en meubels in teakkleur uitgevoerd. Waarde ca. 10.000.-. Aangeboden door Dick Wissink, die u uitnodigt de caravan bij een van de vele dealers te komen bezichtigen. U kunt ’m winnen wanneer u voor f 1.- meedoet aan de puzzelaktie. STUTTGART (DPA). De vereniging van natuurvrienden ..Kosmos” in Stutt gart heeft de met 3.000 mark gedoteerde Wilhelm-Bölsche-medaille in goud voor 1974 toegewezen aan de Nederlandse professor N. Tinbergen voor diens werk op het gebied van het gedragsonderzoek. (Van een medewerker) AMSTERDAM. De effectenbeurzen in de hoogontwikkelde landen blijken niet de enige instanties te zijn die nog volledig in het duister tasten over de merites van de komende financieel-eco- nomische ontwikkeling van de werelde conomie. Ook de diverse regeringen, die verantwoordelijk zijn voor de te nemen financieel-economische maatregelen, we ten eigenlijk niet waar ze moeten begin nen: de inflatie verder bestrijden of de economie nieuw- leven inblazen, althans te voorkomen dat de zo gevreesde reces sie niet te hard zal aankomen. De heer Robeer zal zondag drie vliegtuigen de lucht in laten gaan met teksten, waarin het publiek er attent op wordt gemaakt voorzichtig te zijn bij de aankoop van een Volvo. Tevens wil de heer Robeer zijn wagen, die hij als een „levensgevaar lijk” object op de weg beschouwt, op een karretje door Europa laten rijden met teksten, waarin hij zijn ontevre denheid over Volvo betuigt. ROTTERDAM (ANP). Elf Vol- vo-rijders die ontevreden zijn over hun wagen en klachten hebben geuit over de slechte dienstverlening van de Volvo-importeur, hebben afgespro ken hun betrekkelijk nieuwe auto’s op een openbare veiling te brengen. De opbrengst komt ten goede aan een liefdadigheidsinstelfing. Initiatiefnemer is de heer M. Ro beer uit Amersfoort, directeur van een im- en exportbedrijf, die in actie is gekomen naar aanleiding van het kort geding, dat de Volvo-importeur begin deze week aanspande tegen de heer W. H. G. Maronier in Rotter dam. Deze had met borden op de auto zijn misnoegen laten blijken over de bedoeling ligt om het rederijbedrijf van Van Nievelt in fasen te liquideren. Over een op handen zijnde opheffing van de Rotterdamse rederij circuleren onder het personeel al lange tijd geruchten. Ook vertegenwoordigers van de vakbonden hebben in het recente verleden de vrees uitgesproken dat SHV van plan zou zijn de Rotterdamse rederij te liquideren. De SHV-directie heeft gisteren verder meegedeeld dat de reorganisatieplannen die nog in ontwikkeling zijn er op gericht zijn Van Nievelt weer gezond te maken. Daartoe behoort ook het voornemen, aldus de SHV-directie, om de vloot van de Rotterdam-Zuid-Amerika lijn te ver vangen. Binnenkort zullen onderhande- lingen over de aanschaf van een eerste schip beginnen. ring wil echter wat doen en in dit streven staat zij in de wereld niet al leen. Zelfs van koning Feisal, de mo narch van de rijkste oliestaat ter wereld, is bekend dat hij zich nogal zorgen maakt over de uitwerking van de formi dabele olieprijsverhoging op de werelde conomie. Hij blijkt zelfs voorstander te zijn van een officiële prijsverlaging, maar wordt daarin door de andere olie producerende landen niet gevolgd. De markt kan in feite geen hogere prijzen voor huisbrandolie en petroleum hebben, zo redeneert men. Er zullen zeer grote onderbiedingen ontstaan in een moordende concurrentiestrijd, waardoor nog meer ondernemingen - die de afge lopen maanden al stevige klappen kre- UTRECHT. „Merkwaardig” vindt mr. A. Draaisma van de Nationale Zie kenhuisraad de uitspraak in het onlangs gepubliceerde rapport korte termijn van het college voor ziekenhuisvoorzieningen, dat aan de nieuwbouw of verbouw van ziekenhuizen met minder dan 250 a 300 bedden in het algemeen niet moet wor den meegewerkt. De prijzenoorlog tussen de Belgische regering en de oliemaatschappijen is op volle kracht losgebarsten, nadat de rege ring gistermiddag besloot de prijzen voor olieprodukten voorlopig tot 1 mei niet te verhogen. De oliemaatschappijen hebben daarna doen weten dat zij daarom van wege voortdurende verliezen gedwongen zijn de invoer van ruwe olie stop te zetten, zodat ook de raffinaderijen stil komen te liggen. Wel heeft de regering goed gevonden dat er een verhoging van 10 cent per liter komt voor de winstmarge van de pomphouders, een verhoging die uit de belasting zal worden betaald. Dit bete kent een niet geringe aderlating voor de Belgische schatkist. ROTTERDAM. (ANP)— Externe advi seurs hebben de Steenkolen Handelsver- eniging (SHV) voorgesteld wijzigingen aan te brengen in de walorganisatie van de Rotterdamse rederij Van Nievelt Goudriaan. De Holland Amerika lijn kocht de „Veendam” en de „Volendam” begin 1971 van de Amerikaanse rederij Moore McCormack Lines. Deze maatschappij had de schepen in de vaart onder de namen „Argentina” en „Brasil”. Na in Bremerhaven te zijn verbouwd begon nen de „Veendam” en de „Volendam” vorig jaar met cruise-reizen vanuit New York. Eind vorig jaar besloot de Holland Amerika lijn de „Nieuw Amsterdam” te verkopen. Dit schip zal worden gesloopt De cruise programma’s van de „Rot terdam”, de „Statendam” en de „Prin- sendam” zullen onverkort worden uitge voerd. De „Rotterdam” en de „Staten dam” gaan voort met varen van 7 tot 10 daagse cruises vanuit New York en Flo rida, waarvoor volgens de HAL steeds meer belangstelling komt. De „Prinsen- dam” blijft veertiendaagse cruises in de Indonesische wateren mak'en. De Federatie van werknemers organi saties in de Zeevaart is gistermorgen door de HAL ingelicht over het besluit om de „Veendam” en de „Volendam” op te leggen. Een woordvoerder van de federatie zei te vrezen dat de maatregel wel degelijk gevolgen zal hebben voor de werkgelegenheid, hij verwacht dat Voor Nederland wordt een dergelijke situatie niet verwacht, omdat er wel een prijsstijging in uitzicht is. Toch scher men de maatschappijen met blijvende krapte en de stijgende vraag naar benzi ne. De vraag is nu maar of dit op het ogenblik geen argumenten zijn om de eisen tot prijsverhoging zoveel mogeljjk kracht bij te zetten. De olieconcerns hebben, voor wat de brandstoffen be treft, het meest belang bij een zo hoog mogelijke benzineprijs. Petroleum en huisbrandolie hebben zij op het ogenblik meer dan voldoende in voorraad. Duidelijk is echter wel, dat de ramp spoed, veroorzaakt door de oliecrisis met zijn opwaartse prijsgevolgen, die de we- reldhuishouding dreigde te overspoelen, achteraf nogal is meegevallen. Steeds meer komen er gegevens los, die wijzen op een meevallende invloed op de diver se nationale economieën. Maar daarbij blijft het dan ook. Verder is het nog volkomen onzeker wat de verschillende regeringen uiteindelijk als reële maatre gelen zullen uitvaardigen en blijft het bij het oplaten van proefballonnetjes. Zo moeten ook de deze week door de Nederlandse regering geopperde plannen worden beschouwd. De verantwoordelij ke ministers menen een flinke daling te zien in de nationale bestedingen en heb ben daarop een aantal belastingvoorstel len gedaan. Maar in het parlement en daarbuiten is dit niet allemaal even goed gevallen, omdat de nodige gegevens, waarop deze plannen berusten, nog niet duidelijk genoeg zouden zijn. De rege- De Westduitse wetenschappelijk jour nalist Horst Stern kreeg de medaille voor verspreiding van natuurweten schappelijke kennis. I Geen wonder dat in een dergelijk proces de effectenbeurzen vrijwel ner gens veel tekenen van opleving verto nen. Ook op het Damrak bleef het deze Een week geleden kondigde de HAL aan twee van haar vier G-schepen te hebben verkocht aan de Griekse rederij Hellenic Lines. De verkoop van de „Grebbedijk” en de „Gorredijk”, die in 1962 in dienst zijn gekomen, was een gevolg van de opening van diensten met lichterschepen op containerschepen op Amerikaanse havens aan de Zuidatlanti- sche kust en de Golf van Mexico. Ook in Amerika wordt de vinger aan de pols gehouden. President Nixon heeft daar eveneens het belastingwapen als redmiddel tegen de recessie genoemd, maar heeft het voorlopig gelaten bij het vrijgeven van het internationale kapi taalverkeer alsmede van de loon- en prijscontrole na 1 april 1974. Wel heeft het nationale bankwezen in Amerika een minder straf regime toegepast in het beheersen van het binnenlandse geldvo- lume, waardoor de rente in dat land een dalende richting is ingeslagen. Deze week bracht een grote bank de rente verder omlaag tot 9 pet. en ver wacht wordt dat binnenkort een nog verdere daling zal worden doorgevoerd. Via de Eurogeld- en kapitaalmarkt zou deze tendens zich tot in de Europese landen moeten overplanten, maar de plaatsing van vele en vooral grote lenin gen, zoals van Frankrijk op deze markt, heeft tot dusver ook een zichtbare ren tedaling in Europa voorkomen. Daarbij is het de vraag, of de rente wel zo’n ingrijpend middel is om de conjunctuur snel en afdoende te beïnvloeden. De meningen zijn daaromtrent nogal ver deeld, zodat het begrijpelijk is dat bij voorbeeld de Nederlandse regering meer heil meent te moeten zoeken bij belas tingverlaging en verhoging van de uitga ven, nu volgens haar de koopkracht in ons land een steuntje behoeft. Ook in Duitsland zijn kortgeleden stemmen opgegaan om in elk geval de knellende rentedruk te verlichten en een serie vorig jaar genomen afkoelings- maatregelen af te schaffen. De toegesta- ne looneisen van het overheidspersoneel en de vrees voor krachtige nieuwe infla toire impulsen daaruit heetf deze plan nen weer naar de achtergrond gescho ven. Ook hier is men ertoe overgegaan de verdere ontwikkeling eerst nog eens aan te zien. Want overal zit de overheid als het ware gevangen in een niet- aflatende en zelfs hollende inflatie waarvan de bestrijding maatregelen ver eist die zich vaak moeilijk laten rijmen met de plannen om de stijgende werk loosheid af te remmen. ROTTERDAM (ANP).— De Holland Amerika Lijn in Rotterdam heeft beslo ten haar cruise-programma ingrijpend te wijzigen. Dat heeft tot gevolg dat de maatschappij de passagiersschepen „Veendam” en „Volendam”, die vanuit New York lange cruises maakten, zullen worden opgelegd. Voor de „Volendam”, die af tijdelijk was opgelegd, zal dat leiden tot het annuleren van de reeds aangekondigde cruises. Voor de „Veen dam” zal de maatregel op 4 mei van dit jaar ingaan, zo heeft de raad van be stuur van de Holland Amerika lijn gis termorgen meegedeeld. Op beide schepen is ongeveer 700 man personeel werkzaam. Het is nog bekend of en in welke mate het opleg gen van de „Veendam” en de „Volen dam” de werkgelegenheid zal aantasten. De beslissing om de „Veendam” en de „Volendam” op te leggen heeft de HAL genomen op basis van de meest recente gegevens over de (teleurstellende) ont wikkelingen op de Amerikaanse cruise- markt. Het bureau McKinsey adviseerde de maatschappij het bestaande cruise- programma ingrijpend te wijzigen door het opleggen van beide schepen, in ver band met het feit dat de kosten aanzien lijk sneller stijgen dan als gevolg van de gewijzigde valutaverhoudingen in de ta rieven kan worden doorberekend. Voorts De regering wil, mede uit politiek oogpunt, de benzineprijs zo weinig mo gelijk laten stijgen. Tevens kan zij, door middel van gefaseerde prijsverhoging, de beweging van de olieprijzen op de vrije wereldmarkt in de gaten houden. De noteringen op die markt zakken nog steeds. Maar zij liggen nog wel wat boven het peil waarop de nieuwe (maxi mum) consumentenprijzen zouden moe ten komen. Er is echter een tendens dat het aanbod van ruwe olie uit de Arabi sche landen gaat stijgen. Dit zal trou wens, met de zomer in zicht, wel nodig zijn. Want in dat seizoen stijgt het benzinegebruik uiteraard flink. Daarentegen zakt dan het verbruik van petroleum en huisbrandolie. Van deze produkten is op het ogenblik een groot overschot. De tanks zitten vol, maar de maatschappijen houden de olie zoveel mogelijk vast om straks zo moge lijk zes cent per liter meer te kunnen krijgen. De vraag is echter of dit zal gelukken, want de handel voelt niet voor deze prijsverhoging. In die kringen vreest men spoedige ineenstorting van de prijzen, mede gezien de „warme win ter”, die op een totaal omzetverlies van 100 miljoen liter huisbrandolie tot dus ver kwam te staan. (.4 gen - het loodje zullen leggen. Mede doordat de oliemaatschappijen de mar ges hadden ingekrompen, zat er voor vele handelaren geen „droog brood” meer in. Als maart en april wat kouder zouden worden, is er misschien nog iets goed te maken. Hoe dit „spel” zal aflopen, is niet te voorspellen. Concurrentiestrijd in de sector van de verwarmingsbrandstoffen is voor de maatschappijen, die immers met grote voorraden zitten, niet gunstig. Of de prijzen officieel verhoogd worden of niet, zij zullen dan met hun afleve- ringsprijzen omlaag moeten gaan. Anders is de kans niet denkbeeldig dat de han delaren tot vermindering of stopzetting van de afname overgaan. Terwijl het er juist naar uitziet dat over de gerucht makende kwestie van de winstmarges tussen olieconcerns en handel overeen stemming kon worden bereikt. Daarop zinspeelde minister Lubbers ook, toen hij deze week in de Tweede Kamer sprak over het rechttrekken van de prijsverschillen, zodat het overzicht van de prijzen (nu nogal chaotisch) be ter wordt. Een uniforme marktordening is van belang, zei de bewindsman. Maar hij liet wel merken er geen al te hoge verwachtingen van te hebben. Gezien de grote tegenstellingen van belangen op dit terrein kan de minister aan de prijs vaststelling dan ook nog een harde dob ber hebben. wagen, die volgens hem volkomen ondeugdelijk is. Dezelfde ervaring hadden de heer Robeer en tientallen andere Volvo-eigenaren, die zich thans bij de heer Maronier hebben gemeld om samen een vereniging van „ontevreden Volvo-mensen” te vor men. NEW YORK (AP).— Algerije, ’s we relds grootste exporteur van aardgas, probeert zijn afnemers in de V.S. ertoe te bewegen genoegen te nemen met een prijsverhoging van bijna 1000 percent zo schrijft Business Week. Ondanks deze prijsverhoging staan de Algerijnen op het punt de grootste gas transactie, die zij ooit gesloten hebben, aan te gaan met de Westduitse Ruhrgas A.G. Volgens Business Week wil Algerije, aangenoedigd door de prijsverhogingen voor ruwe olie uit de landen in het Midden-Oosten, zijn Amerikaanse part ners in aardgasprojecten voorstellen nieuwe onderhandelingen te openen over hun langlopende contracten. Het bedrijf werd in 1968 door de SHV overgenomen. De SHV-directie heeft gis teren meegedeeld dat als gevolg daarvan mogelijk afvloeiing van een nog niet bekend aantal personeelsleden zal plaatsvinden. Bij de Rotterdamse rederij werkt on geveer 250 man walpersoneel. Het be drijf heeft ongeveer 1000 zeelieden in dienst. Tijdens overleg tussen de SHV-directie en de vakorganisaties is van de kant van het concern verklaard dat het niet in de DEN HAAG. (ANP). Staatsecretaris Van Rooijen van financiën dient een einde te maken aan het heffen van omzetbelasting (BTW) over het bedrag dat ten behoeve van de financiering van de snelle kweekreactor (de Kalkarhef fing) bovenop de elektriciteitsrekening gelegd wordt. Aldus blijkt uit schrifte lijke vragen, welke het kamerlid mr. W. Scholten gisteren aan de bewindsman gesteld heeft. Volgens het Kamerlid kan, wat die heffing betreft, moeilijk gesproken wor den van het verlenen van een dienst aan de gebruikers van elektriciteit. Dienst verlening valt namefijk onder de omzet belasting. week weer een dooie boel. Weinig om zetten en een overwegend dalende ten dens die zelfs door de plannen tot belas tingverlaging en het doen uitvoeren van nieuwe werken niet kon worden gestuit. Want de kans op stimulerende maatre gelen voor de conjunctuur bleef ook deze week nog geheel overschaduwd door de zozeer gevreesde gevolgen van de prijscontrole. De beurs zat nog volle dig aan te hikken tegen het raadsel van de zo geringe prijsstijging in ons land van 0,6 percent tot midden januari en de enorme prijsstijgingen in die periode buiten onze grenzen. Evenals vorige week tipte ook nu de index voor de lokale industrie nieuwe laagterecords van het jaar aan. Beden kelijk was dat zich daar de andere indices als van de internationals en het algemene gemiddelde bij aansloten. Voor IHC-Holland was het een rumoerige week. Het bekend geworden verlies in Amerika van 65 miljoen gulden dat volgens de beurs in feite nog een twin tigtal miljoen guldens hoger moet zijn, werkte als een koude douche. Velen die vorige week nog een gokje waagden en tot 38 betaalden zagen het fonds tot 30 gulden teruglopen. De scherpe daling in de woningbouw veroorzaakte een drukkende stemming voor de hypotheekbanken. De KVT on dervond een koersverlies van rond 10, door tegenvallend nieuws over het lo pende boekjaar. En ook de Leidse Wol was om diezelfde reden 10 in reactie. Vast waren daarentegen de onroerend- goed-aandelen BOZ en Nationaal Grond bezit, terwijl ook de kooplust voor aan delen EMS toenam naarmate de verga dering van donderdag naderbij kwam. Steunmaatregelen voor zwakke dagbla den bleven voor de rest van de uitgevers drukkend werken. De obligatiemarkt tenslotte was eerder nog wat afbrokkelend. De 9.5 percent lening van de RABO-bank kon zich met moeite op de emissiekoers handhaven.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 11