Contract met PSV levert Cruyff geen f 250.000 maar f 60.000 on Drie arbitrale fouten te veel r „Drie grote reclamebureaus weigerden voor de KNVB te werken” "te Sportpromotor Hans van Heest: door Mare Serné Honkballerij Geweigerd Welke mogelijkheden? Zingende referee Zware gevallen Meer lef Consequenties Erbij ZATERDAG 23 23 19 74 FEBRUARI r ng at SBANK loor laar de meer daar hij tot nu toe alleen in de (sport) publiciteit is geweest als de man die in zijn periode als commercieel adjunct-directeur van de Haarlemse drukkerij-uitgeverij Boom en Ruygrok de sponsoring van het Nederlands elftal niet van de grond heeft gekregen. Hoe ge desillusioneerd Van Heest in die tijd over de zakelijke kant van Oranje raakte omschrijft hij zelf het beste als hij het heeft over „de periode dat ik in mijn leven het meest eenzaam was”. STOPPER 3 Woensdag zal tijdens een algemene ledenvergadering van de honk- balvereniging Raak Nicols worden geprobeerd om Hans van Heest, die momenteel al zakelijk manager is, ook nog te promoveren tot voorzitter van Nederlands best gesponsorde honkbalclub. Het is op zich natuurlijk al een unicum dat iemand als Van Heest die tot voor enkele maanden nog nooit iets met honkballen te maken heeft gehad een dergelijke vitale positie binnen de vereniging gaat innemen. Te Mijn eigen collega’s hadden zelfs leed vermaak dat het mislukte. Daarom ook wil ik nu bij Nicols bewijzen dat het wel kan”. staande op de rand van het straf schopgebied, minimaal 25 meter van de grensrechter af), maar wel diens inzicht had kunnen verrijken. Nu zullen u en Arie en Charles en Leo in koor uitroepen: „It’s all in the game!” Waarop ik (want ik spreek de multinational natuurlijk wel op een goed wereldtoemooi van Cruyff gokt. landse ondernemingen AKZO, Philips, Unilever en Shell, ieder een kwart mil joen zouden storten. Dan zou de hele zaak geregeld zijn. Dat liep echter op een misrekening uit omdat geen van de vier het voor die bedragen in een Ne derlands elftal zag zitten.” Maar wat zijn dan de mogelijkheden? Hoe kun je een voetballer, uitgezonderd Cruyff natuurlijk, of een elftal zo aan het publiek verkopen dat het een uitste kend reclamemiddel is. Van Heest: „De mogelijkheden die op dit gebied liggen heb ik goed kunnen bestuderen in Ame rika. Dat loopt een aantal jaren op ons voor. Zeker op reclamegebied. Mark Spitz maakt in Amerika reclame voor ook mijn talen) zo vrij ben te repli ceren met: „Ammehoela!” Natuurlijk heeft een scheidsrechter alle recht om fouten te maken, net als ieder ander. Ik maak in mijn stukjes ook wel eens fouten (zelfs taalfouten!), ik vergis me ook wel eens (verkeerde naam, foutieve uitslag, onlogische re denering), maar als een van de veilig heidskleppen op een krant (een re dacteur, een corrector) mij daarop attendeert, zal ik zijn advies nooit in de wind slaan, van hoe weinig we zenlijk belang het ook is of ik Zwit-i serland met 3-2 of met 2-1 van Nederland laat winnen. Het staat wat slordig, maar er zijn geen grote fi nanciële of sportieve belangen mee gemoeid, dus ook als ik zo’n advies zou negeren, zou er nog geen man over boord zijn. groen en amateuristische functionarissen. Daarom zie ik dit als een soort test-case voor mezelf. Ik wil graag bewijzen dat het opzetten van een goede promotie rond een sportvereniging mogelijk moet zijn. Met het Nederlands elftal ben ik daar niet aan toe gekomen. En waarom is. dat mislukt? Omdat je te weinig bevoegheden had. Iedereen wilde zijn zegje doen. Dat kon niet. Daarom wil ik dat bij Raak Nicols vermijden. Als ik voorzitter en manager ben dan word ik niet geremd in mijn bevoegdhe den. En dat is een eerste vereiste wil de zaak niet opnieuw mislukken”. Toch zaten er ook positieve kanten aan de mislukte sponsoring van Oranje vooi' Van Heest. Door zijn bemoeienissen met het Nederlands elftal zag hij op het gebied van de sportpromotie een gat in de markt liggen- Van Heest nam ontslag bij Boom en Ruygrok en stichtte een eigen, in feite één-mans firma, Promoti on Projects Haarlem B.V. Van Heest is daarmee ondermeer actief op sportge bied. Zo geeft hij een krant voor en Over de voetbalvereniging Telstar uit, is hij manager van Jan van Beveren en is hij ook binnenkort voorzitter van Raak Nicols, hoewel hij aan deze functie geen geld overhoudt. De vraag lijkt gerechtvaardigd of onze topscheidsrechters niet meer dan nodig en wenselijk is de competitie beïnvloeden door hun (foutieve) be slissingen. Ik wil u van drie opeen volgende zondagen drie blunders voorleggen van onze drie topscheids rechters: Arie van Gemert, Charles Corver en Leo van der Kroft. In alle drie gevallen bevestigden de tv-beel- den de eerste, vrij algemene indruk ken van de sportjournalisten. In alle 3 gevallen werd ook het advies van de grensrechter veronachtzaamd of niet alsnog ingeroepen, of het bleef domweg achterwege. In alle drie ge vallen betrof het ook beslissende doelpunten, die doorslaggevend kun nen zijn voor het kampioenschap of voor meespelen in een Europa-cup- competitie, en die in ieder geval be slissend waren voor de wedstrijdpre mie van de spelers. Geval één. FC TwenteAjax. Jan Mulder kopt een hoge bal in, Schrij vers komt te laat uit zijn doel, doel punt, afgekeurd door Van Gemert, omdat Mulder in Schrijvers’ nek ge hangen zou hebben. Verbazing op de perstribune. Grensrechter had al naar het midden gewezen. TV-beelden en twee verschillende foto’s op het mo ment suprème genomen, bewezen Van Gemerts ongelijk. Geen hand in Schrijvers’ nek, trouwens Schrijvers zelf zei na afloop ook dat er niets aan de hand was geweest. Het bleef 0-0, Ajax verspeelde hierdoor een belangrijk competitiepunt. Geval twee. SpartaFC Amster dam. Kowalik kopt in, Jongbloed slaat de bal van de lijn, de toegelo pen Heijerman klemt Jongbloed vast tussen zichzelf en de paal, waardoor Jongbloed niet uit de voeten kan, Kowalik jaagt de weer opgevangen bal in het doel, Corver geeft doel punt. Hij had voor twee overtredin gen moeten fluiten: 1. free-kick van had bijvoorbeeld een uitstekende sa menwerking met zijn grensrechters, die het veld inkwamen om de plaats van een vrije schop aan te geven en zelf ook nadrukkelijk voor handsbal of free-kick vlagden (het was de grensrechter die Joegoslavië de vrije trap bezorgde, waaruit gedoelpunt werd!). Ik zag op een gegeven mo ment zelfs dat Loraux tijdens het spel nog kans zag zijn grensrechter met een gebaar te instrueren waar hij hem hebben wou, en dat is na tuurlijk iets heel anders dan de Ne derlandse gewoonte om je grensrech ters te negeren en te weigeren hen te raadplegen in dubieuze gevallen Wat moet er dus gebeuren om het aantal arbitrale dwalingen te verklei nen? De scheidsrechterscommissie moet zich wat meer gaan bemoeien met de grensrechters, deze mensen meer moed, lef en persoonlijkheid inpompen, zodat zij niet langer als ledepop en vazal van de scheids rechter hoeven op te treden („Ik kon het niet zien, want mijn uitzicht werd belemmerd”, wat een vernede rende uitvlucht)maar meer medezeg genschap krijgen. De Belg Vital Lo raux, die Spanje—Joegoslavië floot. Des te wonderlijker vind ik het dat onze topscheidsrechters, die wel met grote belangen te maken hebben (het voortbestaan van een club, het inko men van tientallen mensen), zo dik wijls weigeren addvies in te winnen of naar goede raad te luisteren. Net als ik heeft de scheidsrechter immers enkele correctors langs de lijn staan, die ervoor betaald worden (of min stens ervoor zijn aangesteld) om hem te helpen een goed produkt af te leveren. Natuurlijk heeft de scheids rechter de uiteindelijke beslissing net als ik, als het wijzigingen in mijn artikelen betreft. Natuurlijk Cruyff blijft echter ook voor Van Heest een uitzondering- Het privé-con- tract van Philips met Cruyff bedraagt bij lange na geen 250.000 gulden hoewel dit bedrag bewust de wereld is inge stuurd. Het is helemaal de politiek van Cor Coster, die Cruyff bewust duur wil houden. Voor een bedrag dat ver bene den de honderdduizend gulden ligt kan Philips in de Benelux en Duitsland re clame met Cruyff gaan maken waarbij teert nu al niet meer in de dagbladen, wellicht een voorbode van het feit dat het limonademerk zich binnen afzienbare tijd, Nicols is de eerste vereniging waar het contract mee afloopt, helemaal uit de sportsector (honkbal, volleybal, bas ketbal, ijshockey) terugtrekt. Met het Nederlands elftal lag het ook al moeilijk omdat sponsoren voor een bedrijf een gedeelte van het reclamebudget is en er legio methoden zijn te bedenken waaruit meer publiciteit valt te halen dan een nationaal elftal, waar de ene rel de andere razendsnel opvolgde. Toch was de sponsorpot misschien gevuld geweest als van begin af aan een erkend reclame bureau was ingeschakeld. Iets waar ook sectiebestuurslid Zwikstra voor gepleit heeft. Boom en Ruygrok leek daar ten slotte in de verste verte niet op. Van Heest: „Je kunt wel nagaan dat het bedrag geen 250.000 gulden is. Phi lips had destijds het hele Nederlandse elftal kunnen sponsoren voor 150.000 gulden. Dan was er geen ruzie met de PSV-spelers geweest, die gaan nu na tuurlijk toch vragen stellen over die privé-sponsoring. Dat heeft het bedrijf geweigerd. Net zoals ook de eerste opzet van de Nederlands elftal sponsoring mislukt is. Ook Coster had het plan uitgewerkt dat de vier grootste Neder- mag de scheidsrechter ervan uitgaan dat hij van het arbitrale trio de beste beoordelaar is en daarnaar handelen, zoals ik in mijn meest optimistische ogenblikken ook meen dat ik een beter journalist ben dan de corrector en zelfs, potztausend!, dan de redac teur. Maar ik weet ook dondersgoed dat de corrector beter weet dan ik hoe je bepaalde namen moet spellen en bepaalde begrippen moet gebrui ken, zoals de redacteur weer beter weet hoe je een stuk moet indelen en wat over een bepaald onderwerp in middels al lang achterhaald is. Zo zijn er ook bepaalde waarne mingen die de grensrechter beter kan doen dan de scheidsrechter, te weten uitballen (over zijlijn of uitlijn), en buitenspel. Soms ook free-kick, bij voorbeeld bij vasthouden als een duel zich vlak voor zijn neus afspeelt. Zo goed als de umpire bij tennis voor „out!” en „net!’’ afgaat op de waarne mingen van zijn linesmen, zo goed zou de voetbalarbiter voor uitballen en buitenspel in principe altijd moe ten afgaan op zijn grensrechters, om dat je ervan uit mag gaan dat het percentage foutieve buitenspelbeslis- singen door grensrechters (en die kwamen ook bij FeyenoordAjax voor, vergis u niet!) toch nog altijd kleiner is dan het percentage foutieve buitenspelbeslissingen door scheids rechters. Van Heest: „Dat hebben we gepro beerd. Wij hebben drie van de grootste reclamebureaus in Nederland benaderd en aangezocht of zij ons wilden helpen. Heijerman die Jongbloed vasthield; 2. buitenspel van Heijerman die op de doellijn staand toch op zijn minst „de aandacht van Jongbloed afleidde”. Argument van Corver na afloop: ,,Er stonden ook een heleboel F CAmster- dammers op de doellijn.” Antwoord van Jongbloed: „Wat krijgen we nou? Meeste stemmen gelden?” Ook al hadden er Amsterdammers op die doellijn gestaan, dan zou noch het vasthouden van Heijerman, noch diens buitenspel zijn opgeheven: ge lijk is immers buitenspel? Maar wat wezen de tv-beelden en de foto’s uit? Er stonden helemaal geen andere spelers behalve Jongbloed en Heijer man in de buurt van de doellijn! FC Amsterdam verloor deze wedstrijd met 1-0. Wat is nu het resultaat van deze drie miskleunen op drie achtereen volgende zondagen door onze drie toparbiters? De FC Amsterdammers heeft het de gelijkspel-premie gekost (die zij verdiend. hadden), maar dat werd, kosmisch gezien, weer opgehe ven door het feit dat de Spartanen nu een overwinningspremie kregen (die zij overigens niet verdiend had den). Bij Ajax, Feyenoord en FC Twente zijn de gevolgen ingrijpender. Hadden Van Gemert en Van der Kroft de geldige doelpunten toege kend, dan zou Ajax nu samen met Feyenoord bovenaan hebben gestaan, en er zou een gat van twee punten zijn gevallen tussen Feyenoord en Twente. Helpt u me onthouden dat ik aan het eind van de competitie nog even naga in hoeverre deze scheids rechterlijke blunders van invloed zijn geweest op de uiteindelijke stand, inclusief Europa-cupvoetbal en ande re consequenties voor de spelers. Hoezeer een scheidsrechter bij be langrijke wedstrijden onder hoog spanning staat (waardoor het niet alleen onverstandig, maar ook onre delijk is hem in zijn eentje alle verantwoordelijkheid te geven en die niet te laten delen door zijn twee secondanten), bewijst het verhaal van referee Clive Thomas uit Wales, die tot de 35 uitverkoren scheidsrechters voor het wereldkampioenschap be hoort. Bij Westham UnitedBirming ham, een wedstrijd tussen twee de gradatiekandidaten, begon de menigte na een beslissing die niet in goede aarde viel, te zingen: ,,Oh, my, what a referee”. Zo iets als: „O mijn he mel, wat een scheidsrechter”. Clive Thomas vertelt: „Ik weet niet hoe het kwam, maar in de spanning van het moment begon ik uit volle borst mee te zingen. De camera’s hadden het in de gaten en daar liep ik luidkeels op televisie te zingen! Ken Aston van de FIFA was er en die zei na afloop dat ik goed gefloten had. Maar ik vraag me af of hij me wel heeft zien zingen. Ik ben bang dat ze daar niet op zaten te wachten.” Zoek het maar uit verder. Wat moesten we toen? Wij waren ook maar toevallig die sponsoring binnengerold. Omdat wij als uitgeverij een boek van Cruyff had den uitgegeven kwamen wij in contact met Cor Coster. Die vertelde ons: „We hebben wat moeilijkheden met de spon soring van het Nederlands elftal. Willen jullie ons niet adviseren?” Dat hebben wij toen gedaan. Het is enkele keren op de valreep mislukt. Er waren notabene bedrijven die weigerden hun handteke ning te zetten nadat zij eerst hadden toegestemd en het contract al op tafel lag. Bij wijze van spreken in de laatste seconden hoorde je dan van: „We doen het toch maar niet. Het is ons allemaal iets te vaag. Jullie hebben ons toch te weinig te bieden- Je kunt verder van Coster praten wat je wilt. Maar ik heb bewondering voor hem. Door hem en door hem alleen zijn Goudsmit Hoff en SRV een verbintenis aangegaan. Dat is helemaal het werk van Coster geweest. Hij was ook de enige met wie ik over deze zaken toen kon praten. Tenslotte was ik een nieuwe activiteit voor mijn bedrijf aangegaan die niet van de grond kwam. Ik kon nergens op terugvallen. Geval drie. FeyenoordAjax. Het staat 1-0 voor Feyenoord. Feyenoord beheerst de wedstrijd, een pass op Van Hanegem middendoor, hij gaat door en scoort: 2-0, maar hoewel de grensrechter niet vlagt, fluit Van der Kroft voor buitenspel. Een opsteker voor Ajax, dat na de rust 1-1 maakt en uiteindelijk met de 2-2 niet onte vreden mocht zijn. Ook hier bewezen de tv-beelden dat de grensrechter gelijk had en de scheidsrechter onge lijk. Krol stond op het moment van spelen precies op de kalklijn van het strafschopgebied, en Van Hanegem bevond zich nog een tweetal meters vóór die lijn, toen hij de bal kreeg toegespeeld. Van vertekening van het beeld kon in dit geval dus geen sprake zijn. Dat Van der Kroft ook na het tweemaal vertraagd vertonen van de beelden bleef volhouden dat het buitenspel was, doet het vermoe den rijzen dat hij al jarenlang de oude buitenspelregel hanteert, waar bij het buitenspel niet door twee verdedigers, maar drie wordt opgehe ven. Een korte omscholingscursus kan hier baat brengen. Zijn grens rechter zei na afloop, dat hij het niet zo goed had kunnen waarnemen, om dat zijn uitzicht door een speler werd belemmerd. Dat moet dus Krol zijn geweest, die zijn uitzicht echter niet kon belemmeren (hij bevond zich, Dié zeiden glimlachend: „Sorry jongens, maar dat hele gedoe met dat Nederlands elftal zien wij echt niet meer zitten. Dat is te riskant voor onze goede naam. Toch zou het ook zonder een goed gevulde sponsorpot voor de spelers van het Nederlands elftal financieel heel wat aantrekkelijker worden als zij zich maar goed zouden laten adviseren. Van Heest: „De spelers maken geen gebruik van de mogelijkheden die er binnen de Neder landse juridische en fiscale wetgeving liggen. Zij zouden eigenlijk een juridisch en fiscaal expert moeten hebben. De spelers die bij de selectie zitten hebben allemaal een behoorlijk bruto-inkomen. Als dan een eenmalig bedrag van het wereldkampioenschap bij dat inkomen wordt opgeteld dan betalen zij een schrikbarend bedrag aan belasting- Een wereldkampioenschap is eens in de vier jaar. Als de spelers dan bijvoorbeeld veertig duizend gulden aan dit toernooi verdienen dan zouden zij moeten vragen of zij ook over vier jaar belasting voor dit toernooi mogen betalen. Dus niet over veertig duizend maar over tien duizend gulden. Die mogelijkheid moet aanwezig zijn. En zo zijn er nög wel meer handigheidjes waar de spelers van kunnen profiteren. Als zij maar experts zouden inschakelen.” Even terug naar de honkballerij. Hoe komt Van Heest aan een sponsor voor Nicols die dezelfde bedragen in de club gaat investeren als Raak. Van Heest: „Die zaak gaat volgend jaar pas om deze tijd spelen. Maar wij moeten ons daar nu al mee bezig houden. Dit jaar móét er wat gaan gebeuren bij ons. En dan denk ik niet eens aan een kampioen schap. Ik denk aan een groter showele ment rond de wedstrijden, het gratis uitnodigen van middelbare scholen etc. Ik vertel géén 'nieuwe dingen want ook in het verleden heeft men hiernaar ge streefd. Op het moment suprème stortte de zaak echter altijd in elkaar. Dat kwam in wezen door een gebrek aan coördinatie. Ik heb teveel voorbeelden meegemaakt dat men zich in de handen wreef als het geld eenmaal binnen was. Dat is bij Nicols gebeurd en dat is bij het Nederlands elftal gebeurd. Er werd zelfs een beetje arrogant gereageerd- In de trant van: „Jullie mogen blij zijn dat jullie mogen sponsoren.”. Maar zo is het natuurlijk niet. Een sponsor moet zien dat er wat positiefs met zijn centen gebeurt. Als we daarin slagen bij Nicols dan komt er weer een nieuwe grote sponsor. Daar ben ik wel van overtuigd.” De situatie bij Nicols en het Neder lands elftal, hoewel het o vergelijkbare grootheden zijn, loopt enigszins parallel. Ook bij Nicols zal het niet meevallen een nieuwe sponsor te vinden. Raak heeft veel te grote bedragen in een betrekkelijk oninteressante sport als honkbal gepompt en is nu op die poli tiek teruggekomen. Er kwam veel te weinig publiciteit uit- De firma adver- een merk van scheermesjes. Een stuk heldenverering wat de betrokken fabriek een enorme omzet oplevert. Dat moet in Nederland ook mogelijk zijn. Niet alleen mét Cruyff. Voor Jan van Beveren zie ik bijvoorbeeld grote mogelijkheden in de modesector liggen.” Waarom dan toch dat voorzitterschap? Van Heest: „Ik zie in de honkballerij dezelfde communicatiestoornissen als in de voetballerij. Ik heb de uitdaging aan genomen omdat ik mij in de voetballerij geel geërgerd heb aan de aanpak van allerlei SSt feu

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 23