ARTS MOET HULP EN ADVIES GAAN GEVEN Twee jaar kleuterschool SOLZJENITSIN IN KOPENHAGEN Amersfoortse specialist helemaal niet te hoog I 11 Tuchtrechtzaak overlijden Jan Westdijk wordt straks mogelijk strafrechtzaak Turkije hervat papaverteelt voor alle kinderen bepleit „Specialisteninkomen □oöEnüOsn] dit mgg] IN NOTA VAN SECTIE ABOP 99 LI KWESTIE VAN VERANTWOORDELIJKHEID IN ZIEKENHUIZEN c zijn bek ber; beg van Sue Kabinet geeft toe Mommersteeg wordt vervangen Sr KA'TERDMÖ 2 3 FEBRUARI 19 74 2 ZA (Va (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De Brabantse arts R. W. Gay Balmaz, adjunct-direc- teur van de districtsgezondheids- dienst in Veghel, is door staats secretaris Hendriks (Volksgezond heid) tot 22 maart aangesteld als „supervisor” van de zwakzinnigen inrichting Dennendal in Den Dol- der. Hij moet toezien op een ver antwoorde verzorging, verpleging en behandeling van de pupillen op Bekijken Dennendal, onderdeel van de Wil lem Amtsz-hoeve. Met de benoe ming van de heer Gay Balmaz lijkt de volledige evacuatie van de ver pleegden in drie Dennendal-pavil- joens van de baan. Hij moet, aldus een verklaring van het ministerie van Volksgezondheid, alleen hulp verlenen wanneer individuele ouders of familieleden overplaat sing van een pupil naar een andere inrichting willen. Uitspraken (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Op 13 juli 1972 stierf de 20-jarige Jan Westdijk in een kraakpand in Rotterdam-Zuid. Zijn ouders beschuldigden een aan tal artsen van nalatigheid. Het tra gisch overlijden van de jonge zwer ver veroorzaakte een tuchtrechte lijke nasleep, die in de openbaar heid kwam. Maandag behandelt het centraal medisch tuchtcollege deze zaak. Dan zal de vraag centraal staan: wie heeft in een ziekenhuis de verantwoordelijkheid voor de opvang en behandeling van binnen gekomen patiënten? In verband met de principiële betekenis van deze kwestie zal het tuchtcollege worden verzocht de zaak naar het gerechts hof te verwijzen, zodat het een strafzaak wordt. „Voorzichtig” Zorgvuldigheid Benoeming in kwestie-Dennendal Het bestuur van de sectie kleuteron- JAN WESTDIJK SCHUURMANS STEKHOVEN zijn. 5.06 0.56 uur uur uur uur uur uur Daarin werden met name drie knel punten belicht: het gebrek aan verant- uitzicht: tsaar Peter de Grote, die met koets en al de toren op ging. Solzjenitsin ging te voet. Solzjenitsin is gisteren per boot uit de Deense hoofdstad vertrokken naar Oslo, waar hij vanochtend zou aankomen. van een 1 naar de D< tijd van hore woo hen Libi de x w wzw zw wzw nw nnw zw nnw wzw w ono windst. z w w ono ono zw n windst. nw wnw windst. windst. nno wnw o wnw windst. zzw zo wzw n ono nno 8 7 9 8 8 8 7 7 7 9 16 14 4 9 7 7 5 8 15 10 10 5 12 17 13 14 7 9 17 6 9 5 16 9 20 In het inde rijks van min J in 1 Daj het Mei dat een Z zo’n van buil te 2 te ZW8 krij D land hevt vani buit derr vooi blijfc blad Ls vad( ken Dat wan lang mine lijk, lijk van Like D< singi schi: oplo zen, sam< tij dan Ee hij teur Def( Er reer van min: zou tech oppe van ter betr «teil Dj een zal Xij 1 1 2 0.6 4 3 0,1 2 0.4 0 0 o 2 0.2 0.5 1 3 0 0 0 1 0.2 0 o o o o 0.1 o o o 4 0 o o ANKARA (DPA). In Turkije mag men met ingang van oktober weer papa ver verbouwen. Dit heeft de minister van Landbouw, Korkut Ozal, in Ankara bekend gemaakt. Drie jaar geleden hebben de Turkse autoriteiten de papaverteelt verboden. Dit gebeurde op verzoek van de Vere nigde Staten, als onderdeel van de strijd tegen de handel in en het verbruik van verdovende middelen. Van de kant van het bestuur van de Willem Arntsz Stichting kwam gistera vond nog geen commentaar omdat, aldus bestuurslid Middelhuis, „de zaak eerst nog even moet worden bekeken. We hebben nog te weinig inlichtingen”. Ook de leden van de werkgroep Dennendal- Vijf artsen stonden op 5 april 1973 terecht in de openbare zitting van het medisch tuchtcollege in Den Haag. De twee assistenten, hun supervisor, een hoogleraar-internist, die op de bewuste avond als zgn. achterwacht had gefunc tioneerd en de twee huisartsen. Bij deze langdurige behandeling stelde de raads man van het echtpaar-Westdijk, de arts advocaat dr. mr. dr. W. Schuurmans Stekhoven uit Naarden, de kwestie van de veiligheid in een ziekenhuis als dit centraal. Hij vocht toen de juistheid van de bestaande verantwoordelijkheidsver- houdingen aan. De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd,-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Genève Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorea Nice Oslo Parijs Rome Stockholm Wenen Zürich Casa Blanca Istanboel Las Palmas Twee assistent-artsen onderzochten hem, maar konden niets ontdekken, zodat hij werd weggezonden. Twee huisartsen zijn ook nog bij de zaak betrokken geweest. Later is komen vast te staan dat Jan Westdijk was overleden aan een acute infectie van de luchtwegen. Daarmee was het gerezen vermoeden, dat men met een druggeval te doen had, ontze nuwd. woordelijkheidsbesef over de gehele linie van de betrokken medici; het ontbreken van onderlinge communicatie en het feit dat persoonlijke verantwoordelijkheid in Dijkzigt door het medisch tuchtcollege eenzijdig centraal is gesteld, met veron achtzaming van de positie van de meest verantwoordelijke man: de internist. Be sloten is nu dat het in de openbare zitting met name om het laatste punt zal gaan. DEN HAAG. De regering heeft nu eindelijk erkend dat staatssecretaris Mommersteeg van Defensie binnenkort vervangen zal worden. Vice-premier Van Agt van de KVP wil wel helpen zoeken nu er wat probfemen lijken te zijn ontstaan over kandidaten voor de opvol ging van Mommersteeg tussen minister Vredeling van Defensie en KVP-fractie- leider Andriessen. DEN HAAG (ANP). Kleuters, die voor 1 oktober vier jaar worden, dienen op 1 augustus van dat jaar toegelaten te worden tot de kleuterscholen. Daarmee wordt bereikt dat iedere kleuter de mo gelijkheid wordt geboden om twee jaren kleuteronderwijs te vofgen. Aan een be perking van de tijdstippen van toelating tot bijvoorbeeld eens per drie maanden is geen behoefte. Stekhoven is van mening dat de betrok ken internist zich persoonlijk op de hoogte had moeten stellen in een geval als dat van Jan Westdijk. Uitspraken daarover zullen van belang zijn om het publiek meer vertrouwen te geven in de interne gang van zaken in ziekenhuizen en in de kwaliteit van de medische stand. Bovendien kunnen daar door bindende regelingen op dit punt, waarop allang wordt gestudeerd, moge lijk worden bespoedigd. Schuurmans Stekhoven is van mening dat de veilig heid in de ziekenhuizen alleen gediend is door de aanwezigheid in de avond en nacflit van bevoegde specialisten en niet door de weliswaar telefonisch bereik bare ezigheid van deze medici, die de zaken overlaten aan minder ervaren assistenten. derwijs van de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel (ABOP) is in een nota tot deze conclusie gekomen. De nota zal op 15 maart op het sectiecongres in Amersfoort worden behandeld. In de nota wordt ook vastgesteld, dat het oprichten van goed geleide en prak tisch voor iedere peuter toegankelijke peuterspeelzalen moet worden bevor derd. Het inventariseren van wat er op dit terrein al is, lijkt het sectiebestuur een taak voor regionale afdelingen. De driejarige eist veel meer verzor gende begeleiding dan de vierjarige, al ia er wat de aard van de begeleiding be treft natuurlijk een absolute leeftijds aanduiding en al is de verschuiving een geleidelijke, aldus de nota. Het sectiebestuur vraagt wel aandacht voor de opleiding van de leidsters van groepen, die in crèches, peuterklassen en kleuterdagverblijven meer moeten doen en kunnen dan op kinderen passen. bestuur, die optreedt als voorlopig be stuur vap Nieuw-Dennendal de drie pro-Muller paviljoens van de inrichting waren terughoudend in hun reacties. Een van hen, prof. L. Hulsman, toonde zich voorzichtig optimistisch in zijn kor te commentaar. Hij zag de benoeming van de heer Gay Balmaz als een „voort zetting van de pogingen om het conflict rond Dennendal tot normalere verhou dingen terug te brengen”. De heer L. Speijer, die het initiatief heeft genomen tot de actie van de ouders en familieleden van pupillen die tegen ontruiming zijn, verwacht dat maar weinig ouders om overplaatsing van hun kind zullen vragen. Hij vindt het advies van de commissie-Lange- mijer niet onverstandig. De advertentie van de ouders die te gen ontruiming zijn, heeft tot gister avond ruim 5000 adhesiebetuigingen opge leverd. Daarbij zijn er 179 van de ou ders, curatoren, voogden en familieleden van in totaal 113 van de 325 Dennendal- pupillen. De heer Speijer noemde het opvallend, dat meer dan de helft daar van betrekking heeft op de drie met ontruiming bedreigde paviljoens, waarin 165 pupillen wonen. Dit temeer omdat van die 165 pupillen er 61 geen ouders meer hebben, terwijl er 74 zijn die nooit of zelden bezoek krijgen. De behandeling in het openbaar bij de hoogste instantie die in ons land een arts ter verantwoording kan roepen, is een primeur. Dit college had zijn deuren nog nooit eerder geopend- De zaak-West- dijk is wel eerder door een „gewoon” tuchtcollege behandeld. Dat was de tweede keer dat een van de vijf medi sche tuchtcolleges in openbaarheid verga derde. De eerste maal was voor het Amsterdamse college, dat indertijd de zaak-abortuskliniek Bachplein behandel de. Maar het besluit tot die openbaar heid viel toen pas tijdens de zitting, op verzoek van de aangeklaagde arts. Jan Westdijk overleed 's nachts in een pand, waar ook een paar van zijn vrien den woonden. Hij was al enkele dagen ziek. Op advies van een GG en GD-arts werd hij de avond voor zijn overlijden naar het Dijkzigtziekenhuis gebracht. Het tuchtcollege deed een maand later uitspraak: de twee assistent-artsen kre gen een waarschuwing. De internist en de beide huisartsen werden vrijgespro ken. Daarop ging dr. Schuurmans Stek hoven in beroep tegen het niet-veroor- delen van de hoogleraar-internist en een der beide huisartsen. De raadslieden van de beide assistent-artsen gingen ook in beroep: tegen de waarschuwing die hun cliënten hadden ontvangen. Enkele maanden geleden hield het centraal medisch tuchtcollege een zgn. interlocutoir, een besloten tussenzitting, waar alle ingediende grieven ter sprake zijn gekomen. Schuurmans Stekhoven had een memorie van zeven grieven ingediend. Staatssecretaris Hendriks heeft de heer Gay Balmaz met deze taken belast na een tussentijds advies van de com- missie-Langemeijer, die de situatie op Dennendal moest doorlichten en die ook tot taak heeft gekregen naar mogelijk heden te zoeken om de vernieuwingsge- dachte in de zwakzinnigenzorg te behou den. Het advies van de commissie kwam nadat vijf leden ervan de paviljoens op Dennendal hadden bezocht. Zij waren bepaald niet ontevreden over de situatie die zij er aantroffen en besloten daarom niet tot evacuatie te adviseren, maar alleen voor ouders wanneer zij dat wil len de mogelijkheid open te laten om hun kinderen naar andere inrichtingen over te plaatsen. de Spaanse i de rivier Vier inzittenden kwamen De hefschroefvliegtuigen een militaire oefening. Van Gor- verwachte De Russische schrijver Alexander Solzjenitsin kijkt uit over de stad Ko penhagen, waar hy gisteren op zijn reis van Zurich naar Oslo enige tijd ver bleef. In gezelschap van o.a. de voorzit ter van de Deense schrijversbond be- patiënten per dag te verwerken, ver zwijgt men volgens de chirurg dat dit volledig wordt afgeroomd door de fiscus, waardoor „tenminste 50 procent van dit inkomen (en van de top ervan 75 pro cent) in feite weer terugvloeit naar de patiënten”. Hij houdt de „heren dokterspesters” verder voor, dat het geen wonder is, dat veel jonge artsen best in loondienst willen komen: het vrije beroep is aardig onaantrekkelijk gemaakt. Maar loon dienst verbetert de gezondheidszorg niet. Hij stelt, dat het voor de arts onjuist zou zijn om nu te capituleren op grond van oneerlijke aanvallen, „die uit af gunst op onze (zeer relatieve) vrijheid en op onze vermeende gouddorst en wel vaart worden gedaan”. Waarnemend directeur E. Ligtelijn van Dennendal, benoemd na het ontslag van drs. Carel Muller, vindt dat de commissie een „heel voorzichtig” advies heeft uitgebracht. Volgens hem is de situatie op de drie paviljoens niet meer „beheersbaar”, omdat de zeven door het bestuur van de Willem Arntsz Stichting ontslagen stafleden van Dennendal wel iswaar het terrein van de stichting hebben verlaten, „maar gewoon door gaan vanuit een jeugdcentrum in de buurt, waar zij zich hebben gevestigd”. De heer Ligtelijn neemt daarom aan dat de heer Gay Balmaz zich vooral bezig zal houden met de gang van zaken in de omstreden drie paviljoens op Dennendal. UTRECHT (ANP) „Er is nooit aan getoond dat het gemiddelde specialisten- inkomen te hoog is. Als wij naar pensioennormen van hoge ambtenaren kijken, is het zeker te laag. Wat krijgt bijvoorbeeld onze staatssecretaris over acht jaar voor pensioen, als het hem gegeven wordt acht jaar lang de gezond heidszorg te misbruiken voor de verwe zenlijking van zijn politieke hobbies?” Dit is een van de 35 „waarheden” waarmee een orthopaedisch chirurg uit Amersfoort, de heer S. Bouwer, onder het motto „dit gaat te ver” in „Medisch Contact” het bestuur van de maatschap pij geneeskunst en de specialistenvereni ging oproept om iets te doen tegen „de niet aflatende aanvallen op ons beroep, op onze persoon en op onze integriteit”. Politici ter linker zijde verwijten de specialisten een grote omzet, aldus de heer Bouwer, terwijl ze er zelf voor hebben gezorgd dat die omzet zo groot werd, via het principe dat iedere patiënt recht heeft op alles, zonder enige rem. Als er al een hoog netto-inkomen wordt bereikt door de bereidheid zoveel Een van de zeven ontslagen stafleden, Jan Mulder, zei blij te zijn met het advies van de commissie-Langemeijer, omdat evacuatie van de pupillen ermee wordt voorkomen. Omdat de commissie heeft laten weten dat de heer Gay Balmaz vrij is om te praten met wie hij wil, hoopt Mulder dat de zeven ontsla gen stafleden weer aan de slag kunnen op Dennendal. „Daardoor krijgt de heer Gay Balmaz ook een betere indruk van wat er op Dennendal gaande is”, aldus Jan Mulder. De heer P. Huizinga, voorzitter van het overkoepelend oudercomité van Dennendal, vindt echter dat de groeps leiding van de paviljoens niet meer moet luisteren naar de aanwijzingen van de ontslagen stafleden. Hij ziet als taak van de heer Gay Balmaz het verzorgen van een „goede communicatie tussen de pa- viljoensleiding enerzijds en het wettige bestuur en de directie anderzijds”. uur en uur en deel v- een „ziekte van de 5.35 uur 1.24 uur De raadsman van de ifamil eWesitkjd De raadsman van de familie Westdijk wil dat. het centraal medisch tuchtcolle ge de zaken tegen de beide assistenten en tegen de internist naar het gerechts hof verwijst, waarmee ook verdere be roepsmogelijkheden tot de Hoge Raad open zouden komen. In ieder geval wil hij bereiken dat het „achterwachtstelsel” wordt veroordeeld. Want Schuurmans de kamers r* 2 van de partij in het Kamergebouw het Binnenhof in Den Haag. De ne zal worden geleid door het mevrouw Paula Wassen-van regen regen regen motregen regen regen regen regen motregen onbew. licht bew. onbew. regen motregen motregen regen regen geheel bew. onbew. geheel bew. onbew. mist licht bew. licht bew. licht bew. onbew. zwaar bew. geheel bew. licht bew. geheel bew. onbew. regen licht bew. mist zwaar bew. ZONDAG 24 FEBRUARI Hoog water 5.06 uur en 17.14 Laag water 0.56 uur en 13.12 MAANDAG 25 FEBRUARI Hoog water 5.35 uur en 17.46 Laag water 1.24 uur en 13.44 ZONDAG 24 FEBRUARI Zon op 7.38 uur onder 18.10 Maan op 7.52 uur onder 21.12 MAANDAG 25 FEBRUARI Zon op 7.36 uur onder 18.12 uur Maan op 1.10 uur onder 22.25 uur Van Agt zei dit gisteren na afloop van het wekelijkse kabinetsberaad, waarin nog niet over de opvolging was gespro ken. Uit het feit dat Van Agt al blijkt te zijn aangezocht als bemiddelaar en uit de opmerking van Van Agt dat men „formeel nog niet over opvolging van Mommersteeg kan spreken omdat hij nog geen ontslag gevraagd heeft” maakt men in Haagse politieke kringen op dat de wisseling bij Defensie nu definitief is en spoedig zal gebeuren. De heer Mommersteeg is momenteel op doktersadvies met vakantie, nadat al maanden geleden duidelijk was gewor den dat het werk hem veel te zwaar was. zocht hij bezienswaardigheden in de Deense hoofdstad. Deze foto is gemaakt op de ronde Toren, die in 1642 werd gebouwd door de Deenste koning Chris tiaan IV. Ongeveer 260 jaar geleden genoot ook een bekende Rus van het HET WEER VOORUITZICHTEN VOOR MAANDAG: Veel bewolking maar overwegend droog en weinig verandering in temperatuur. Aantal uren zon: 0 tot 5. Minimum temperatuur: omstreeks 4 graden; maximum temperatuur: omstreeks 8 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 percent; kans op een droof etmaal: 70 percent. Voor de temperaturen geldt een marge van I graden rond de opgegeven waarden. WEERRAPPORTEN De ministers Vredeling (Defensie) en Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) heb ben de demonstratie welke de afdeling Seedorf-Hohne van de WDM op 2 fe bruari in Bremen hield in overeenstem ming geacht met de gedragsregels en normen die aan Nederlandse militairen in het buitenland gesteld mogen worden. Dit blijkt uit het antwoord dat zij heb ben gegeven op vragen van de liberale Tweede-Kamerleden Ploeg en Keja. Het kabinet heeft gisteren besloten tot openbaarmaking van twee rapporten van de raad voor de ruimtelijke orde ning. Het eerste gaat over landinrichting en het tweede over gewestvorming. Te vens werd bepaald dat het op komst zijnde rapport van de commissie-Klaa- sesz inzake de Oosterschelde openbaar zal worrden gemaakt nog voordat het in de ministerraad aan de orde is gesteld. De Romeinse autoriteiten hebben gisteren een einde gemaakt aan de be zetting van een vleugel van de Rebibbia- gevangenis. Van de ruim 1000 gevange nen die zich al voor Kerstmis meester hadden gemaakt van een nieuwe vleugel van de moderne gevangenis, werden er 200 opgepakt. Bij de actie van de politie deden zich geen moeilijkheden voor. Vergeefs wachtten familieleden en vrienden op een kerkhof in Saioniki (Griekenland) op de aankomst, met de kist met het stoffelijk overschot van een 72-jarige vrouw wier dood in het plaat selijke ziekenhuis was geconstateerd. Tot hun verbazing vernamen zij dat de be ambte van de begrafenisonderneming, die het lijk uit de koelruimte wilde halen, de vermeende dode zittend op de baar had aangetroffen. De vrouw ligt nu weer in het ziekenhuis. De Urker schipper Romkes heeft gisteren een witzijde-dolfijn van bijna tweehonderd kilo binnengebracht. Het dier, een volwassen mannetje van twee ënhalve meter lengte, is gevangen onder de Engelse kust. Tijdens het vangen is het dier overleden, waarschijnlijk door verstikking. Een mislukte poging tot kaping van een lijnvliegtuig heeft gisteren op het vliegveld van de Amerikaanse stad Bal timore drie mensen het leven gekost. Een vierde werd levensgevaarlijk ge wond. De schietpartij begon in de ver trekhal van het vliegveld, waar de aspi- rant-kaper een lid van de luchthavenpo- htie doodschoot. In de cockpit van vliegtuig dat op het punt stond Atlanta te vertrekken schoot hij gezagvoerder en de tweede piloot neer. De laatste is aan zijn verwondingen overleden. Daarop werd de kaper zelf doodgeschoten. Door brand in een houten gebouw achter het gemeentehuis in Hellevoet- sluis is gisterochtend vroeg het hele be volkingsregister van deze gemeente ver loren gegaan. Ook een groot deel van de overige administratie ging in de vlam men verloren. Een 27-jarige inwoonster van Ede is gisternacht in de douchecel in haar wo- het leven gekomen door ver stikking. Ramen en deuren van het ver trek waren gesloten. Voor het leiden van de verkiezings campagne voor de Statenverkiezingen gaat D ’66 een actiecentrum inrichten in Tweede-Kamerfractie aan campag- Eerste- Kamerlid Schaveren. Echtscheiden is volgens het meren van, de Italiaanse r.-k. bisschoppen maatschappij”. De bisschoppen zeggen dit in een document dat met algemene stemmen is aangeno men door de 39 man sterke permanente raad van de Italiaanse bisschoppencon ferentie. Twee helikopters van <1 marine zijn gisteren boven Guadalquivir tegen elkaar gevlogen neergestort. T” om het leven. namen deel aan Het PPR-Tweede-Kamerlid kum meent dat uit de niet groeiontwikkelingen van de vloot en vis consequenties moeten worden getrokken voor het in de toekomst te voeren beleid ten aanzien van de Urker haven. Hij heeft de ministers van Verkeer en Land bouw gevraagd welke voorzieningen no dig zijn om de haven voor alle Urker kotters toegankelijk te maken en welke investeringen daarmee gemoeid zijn. Aanleiding tot deze vragen is de stran ding van de UK 243 in de havenmond

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 2