CONFERENTIES IN WENEN EN GENEVETEKENEN VAN ONTSPANNING LAATSTE FASE TROEPENSCHEIDING INGEGAAN man Politieke verwarring President Nixon Zedenmeesters de macht aan Vrouw trapt, leest roept adviseurs naar Witte Huis Strijd laait op in Zuid-Vietnam krantje in Israel groot Rachman naar islamitische top Chili gaat 5 jaar onderdrukking tegemoet achtergrond LIKOED: KABINET SNEL NAAR HUIS NA PAKISTAANSE ERKENNING BANGLADESJ Aanslag op trein in Mozambique ZATERDAG 23 FEBRUARI 1974 3 VAN DER LOUW: premier (Van onze redacteur in Montevideo) HES Kissinger-linie MONTEVIDEO In Latijns-Amerika zijn de noi’men de laatste twee jaar meer veranderd dan daarvoor in twintig. Het hardnekkige verzet tegen vernieuwing van de oude generatie de grootouders, de erfgenamen van de Spaanse traditie is volledig gebroken. Op iedere hoek van de straat kussen jeugdigen elkaar, die zich zo’n 30 jaar geleden thuis nauwelijks een heimelijke liefkozing zouden hebben durven veroorloven. Catch op tv der leiding staan van Moedjiboer Rachman. Dan 'maar niet LAHORE (Reuter, DPA, UPI, AP) Nu Pakistan Bangladesj heeft erkend is de weg vrijgemaakt voor deelneming van Bangladesj aan de islamitische topconferentie die gisteren, vandaag en morgen in Lahore wordt gehouden. Vol gens het Indiase persbureau zal de delegatie van Bangladesj, die van daag in Lahore is aangekomen, on- Sapir Vertrouwen ontstaat niet door touwtrekken (Van onze speciale verslaggever, Henk Kolb) KLEINE EENHEDEN Meer vrijheid in Egypte Later kan om- zen. samen hebben economen Wat de opstandige jeugd op het hoofd te veel heeft, heeft zij naar de mening van de moralisten om de hals te weinig. Zelfs in de tropische Brazi liaanse hitte moet men op „belangrij- Officieel gaat het om het nemen van vertrouwenwekkende maatregelen of tewel in het Engels „Confidence Buil ding Measures” (CBM’s). WAARSCHUWEN Eén zo’n maatregel: het wederzijds waarschuwen bij grote manoeuvres en troepenverplaatsingen opdat der- gelijke ondernemingen geen politieke argwaan wekken. De televisie in Zuid-Amerika speelt ook een belangrijke rol. Jongens van 5 tot 12 jaar kijken steeds weer met spanning uit naar de volgende afleve ring van de populaire serie „Titanen in de ring”, waarin dikke kerels op treden in catch-as-catch-can-gevech- ten. Iemand van een eerste-hulppost: ..De mensen hebben er geen idee van koeveel jongens met gebroken lede maten naar ons worden gebracht om dat ze deze „Titanen” van de televisie imiteerden. De Russen stellen daar tegenover: „Wij hoeven slechts over grote een heden te spreken want met kleine eenheden begint niemand een oorlog.” Deze voorspelling deed de voorzitter van de Partij van de Arbeid, Van der Louw, gisteravond op de Chili-conferen- tie in Amsterdam. Hij ontleende zijn voorspelling aan kranteberichten waarin de leider van de junta, generaal Augusto Pinochet, verklaarde dat het zeker nog vijf jaar zal duren voordat de junta in Chili vrijheid van politieke activiteit zal toestaan. De censuur op het werk van buiten landse journalisten is grotendeels opge heven. in vrijheid gestelde politieke ge vangenen mogen weer reizen en in het buitenland werken en particuliere on dernemingen krijgen meer gelegenheid voor handel met het buitenland. Dit blijkt uit berichten in het semi-officiële blad „AI Achram”. Het Westen gaat daarbij uit van een beginsel dat een Brit omschreef als „het kost zo weinig en geeft zoveel”. De CBM’s moeten betrekking hebben op een groot gebied en op betrekkelijk kleine legereenheden. De Russen daarentegen willen met een veel grover gemaasd net werken en vinden het waarschuwen pas no dig op het niveau van de legergroep. En dat zijn onderdelen van een der- Een ambassadeur: „Het feit dat de Russen deze kwestie vooralsnog bena deren volgens het beginsel van het touwtrekken duidt aan hoe fout het zit. Vertrouwen ontstaat niet door touwtrekken. We hebben gezegd wat wij nodig achten en daarop een zo minimaal antwoord gekregen dat we zeer ontmoedigd zijn geraakt”. behoeft niet de kritiek die de onvermijdelijk verduren zal schakelde zijn vrouw in om hem op de tandem naar zijn werk te bren gen. Zelf kon hij nu ook nog zijn grens vond. Het was de tweede aanslag in één week. Deze fase houdt in dat de Israëliërs een strook van dertien kilometer breed ten oosten van het 165 km lange Suez- kanaal ontruimen. Als op 5 maart deze fase is voltooid, hebben de Israëliërs een nieuwe, naar Kissinger genoemde linie vlak ten wes ten van de Mitla- en Giddi-passen inge nomen, terwijl troepen van de Verenigde Naties stellingen hebben ingenomen in de ontruimde zone In de Amerikaanse staat Californië is soms moeilijk aan benzine te ko men. Deze man vond er wat op. Hij ochtendblad lezen. Het Westen: „De Russen begrijpen kennelijk niet wat vertrouwen en wantrouwen zijn voor een officieel neutraal gemaakt land als bijvoor beeld Oostenrijk.” CAIRO (Reuter) In Egypte zijn gisteren nieuwe maatregelen bekendgemaakt om het leven te li beraliseren. Dit valt samen met het begin van de vijfde en laatste fase van de troepenscheiding aan het Suezfront. JOHANNESBURG (Reuter). —Bij een aanslag met machinegeweren op een trein in Mozambique zijn drie blanke passagiers gedood. Dit hebben ooggetui gen bij aankomst in Johannesburg ge gelijke omvang dat zulke oefeningen maar betrekkelijk zelden voorkomen. Toch kan in sommige situaties het verplaatsen van niet meer dan één divisie in een bepaald grensgebied al een heel duidelijk politiek drukmid del zijn. rabbinaat aan handen en voeten gebon den is. Ook wil de Nationaal religieuze partij dit minderheidskabinet geen steun geven, wat uiteraard de positie van het kabinet nog zwakker maakt. De Likoed heeft intussen aangekon- digd dat haar voornaamste doel is dit kabinet zo snel mogelijk naar huis te sturen. Zoals de zaken er nu voorstaan lijkt het niet uitgesloten dat dit vrij snel zal lukken. De Israëlische strijdkrachten zjjn gis teren aan de vijfde en laatste fase begonnen van de troepenscheiding aan het Suezfront. SAIGON (UPI). Strijdkrachten van het Zuidvietnamese Bevrijdingsfront hebben in de noordelijke provincie Kwang Ngai een nieuw front geopend. Ook in de Mekong Delta in het zuiden en de centrale hoogvlakten woeden vol gens Saigon hevige gevechten in feite is het probleem van het lange haar in de Uruguese hoofdstad Montevideo voor het eerst in de openbaarheid gekomen, toen de trai ner van het Uruguese nationale voet balteam, „Tony” Alvarez, de spelers Jorge Zanin en Pierino Lattuada bij een wedstrijd in Mexico niet liet Een van de beginselen die het Wes ten altijd voor deze onderhandelingen in Genève heeft gehanteerd is het vermijden van haast. Het oostblok is er van het begin af aan op uit geweest snelheid te betrachten. Zowel tijdens de voorbereidende fase in Helsinki (op ambassadeursniveau) als tijdens de formele opening van de onderhandelingen, ook in Helsinki (op het niveau van de ministers van Bui tenlandse Zaken), als voor de tweede fase, die van de werkelijke onderhan delingen in Genève, die tenslotte met een plechtige derde fase (wederom in Helsinki) moet worden bekroond door de regeringsleiders-staatshoofden. Na de verrassende Pakistaanse be kendmaking over de diplomatieke er kenning van de voormalige oostelijke provincie als onafhankelijke republiek maakte de regering in Dacca harerzijds het besluit bekend. Pakistan diplomatiek te erkennen. Volgens Moedjiboer Rach man heeft Pakistan Bangladesj „onvoor waardelijk erkend”. WASHINGTON (ANP). President Nixon heeft gisteren onverwacht zijn voornaamste adviseurs naar het Witte Huis geroepen voor overleg over de energiecrisis en de stijging van de kos ten van het levensonderhoud in de Ver enigde Staten. Kissinger in Cairo verwacht, op 1 maart gevolgd door zijn Russische collega Gro- miko. Intussen hebben vooraanstaande Egyptische economen aanbevolen het Eqyptische pond weer te laten circule ren op de internationale geldmarkten. Ook pleitten zij voor waarborgen tegen zegd. Vijf passagiers raakten gewond. De trein was op weg van Beira in Mozambique naar Malawi toen tussen Caia en Inhaminga, 80 kilometer van de met Malawi de aanslag plaats nationalisatie om beleggers uit andere Arabische landen aan te moedigen geld in Egypte te investeren. De opheffing van de censuur op de buitenlandse berichtgeving, met uitzon dering van militaire zaken, is nog niet officieel bevestigd. Het wachten is op de terugkeer van de vice-premier en minis ter van Voorlichting dr. Abdel Kader Hatem, die in Tokio probeert ongeveer 3 miljard gulden los te krijgen in de vorm van kredieten voor ontwikkelingsprojec ten in Egypte. De liberaliseringsmaatregelen zijn de duidelijkste tekenen tot dusver dat er in Egypte een algemene ontspanning gaan de is nu het streven naar vrede met Israel naar wens verloopt. Het is dan ook geen wonder dat de ziekenhuizen een ongewenste toeloop hebben van jongedames. Volgens de artsen is bij 80 percent van de onge vallen sprake van gescheurde pezen en verrekkingen en bij 20 percent van enkelbreuken. De waarschuwin gen van de artsen worden echter in de wind geslagen en het gekletter in de straten van Montevideo klinkt voort. Maar de conservatieve nationalisten en „beschermers van de moraal” zit ten overal. Zo is in de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires een „revolu tionair volkscommando” opgedoken dat de strijd heeft aangebonden met de langharigen. In een communiqué eisen zij van de kappers „terug te keren naar de traditionele haarleng te” en de baarden „tot natuurlijke afmetingen te beperken”, waarbij hun afschuw voornamelijk schijnt uit te gaan naar „maoïstisch” uitgedoste jongelieden. Ze propageren de mannelijkheid en vinden haarpermanent voor mannen even verderfelijk als strakke broeken, waarbij ze keihard beweren dat „kunstenaars, journalisten en voetbal lers” met hun „verwijfde manieren” de massa in het verderf storten. De nieuwe maatregelen komen in een tijd van grote diplomatieke activiteit van Egypte. President Sadat die in La hore de Islamitische topconferentie bij- woont, bereidt volgens „Al Achram” een hervatting voor van het overleg met Libië over de voorgestelde unie. Volgen de week wordt de Amerikaanse minister want nieuwe verkiezingen op niet al te lange termijn lijken minderheidsregering - - Arbeiderspartij uiteinde- kiezen voor een regering eenheid met de rechtse kelijk immers de tijd niet rijp achtte om dit gesprek aan te gaan. Er bestaat evenwel een wezenlijk verschil tussen de starre Russische houding ter conferentie en de officië le propaganda-lijn uit Moskou, die zegt: „De Europese volken willen goed, de landen ook alleen zijn er hier en daar nog weerstandsnesten overgebleven uit de koude oorlog van imperialisten die de internationale ar beidersgemeenschap niet de vrede gunnen waarop zij recht heeft.” In de elf sub-commissies die zich sedert september in Genève bezighou- Later kan Dajan dan, als „redder des vaderlands” terugkomen om orde op za ken te stellen. Dajan, „de onmisbare Dat zal dan zijn na nieuwe verkiezingen, met zo’n zwakke haast onvermijde- geen olie hebben. „P® ^Libische leider Kolonel Moeammer Arabische harder GENÈVE Onderhandelingen over wederzijdse vermindering van strijd krachten (in Centraal-Europa) in Wenen, de conferentie over veiligheid en samenwerking (in Europa) te Genèvehet zjjn tekenen van ontspanning. Het zjjn althans tekenen van ontspanning geweest. Want in de Europese ver houdingen doet zich nu weer een verstijving voor van de betrekkingen tussen Oost en West. Een nieuwe koude oorlog staat wel iswaar niet voor de deur, maar vele westelijke delegaties dreigen danig gefrustreerd te raken door een ge brek aan wezenlijke vooruitgang. De Sovjet-Unie en zijn bondgeno ten worden tijdens deze besprekingen geconfronteerd met een diepgaand en tamelijk openbaar onderzoek van hun werkelijke bedoelingen als zij het over ontspanning hebben. De Europe se veiligheidsconferentie heeft in de Russische propaganda vele jaren gefi gureerd als een bewijs voor de kwade intenties van het Westen, dat aanvan- ke posten” colbertjas en stropdas dra gen. Toen ik vergezeld van een jeug dige begeleider in sporthemd in Sao Paulo een „goed restaurant” wilde binnengaan, liet de portier ons niet binnen. In theater Colon in Buenos Aires is bij premières voor parket en eerste rang smoking verplicht. Een bezoe ker, die onder zijn smoking een witte zijden coltrui droeg werd door de suppoost niet toegelaten. De perscam pagne, die na dit voorval ontstond, bracht ook geen duidelijkheid trent het begrip „avondkleding”. Soms heeft het ontbreken van een stropdas echter ernstiger gevolgen. In Uruguay is de civiele rechter (of zijn vrouwelijke collega) tevens ambte naar van de burgerlijke stand. In een bouwvallig huis in het havenkwartier van Montevideo waar een vrouwelij ke rechter zitting had en getuigen en bezoekers elkaar verdrongen bij een aantal huwelijksvoltrekkingen, wei gerde de ambtenares bij een van de huwelijken de plechtige akte voor te lezen als de bruidegom geen das om deed Behulpzaam boden getuigen hun das aan. maar de bruidegom protes teerde tegen deze willekeur van de staat. „Dan trouw ik maar niet”, zei hij en verdween. Terwijl lang haar en ontbrekende dassen voor zover bekend geen scha de aan de volksgezondheid hebben toegebracht, worden artsen nu gea larmeerd door de schoenenmode. Jon ge meisjes dragen zuecos, open schoe- Vereist het op een normale bestra ting al een zekere behendigheid om ermee te paraderen, in de straten van Montevideo wordt het een ware kunst. Het plaveisel is namelijk sinds 70 jaar niet vernieuwd. De trottoirs zijn ongelijk, stenen ontbreken, over al zijn gaten en geulen. meedoen, omdat hij vond dat ze hun haar hadden verwaarloosd. Intussen zijn de zedenmeesters in vele Latijnsamerik'aanse landen via de politiek aan de macht gekomen. De Uruguese gymnasiasten hebben van december tot maart vakantie, maar aan het begin van het nieuwe schooljaar moeten ze „in uniform en met goed geknipt haar” op de les verschijnen. In een kleine Zuidchileense stad wordt „ieder individu met fang haar, verwaarloosde baard en hippiekle- ding” gearresteerd. Maar ook voor het stedelijke zwembad in de hoofd stad Santiago verkondigen luidspre kers dat dragers van lang haar niet worden toegelaten. In de pers wordt er tegen gewaarschuwd de al te weli ge haardos niet onder mutsen of zelfs zoals weerspannige werknemers bij een grote Braziliaanse bank proberen onder pruiken te verbergen. nen met 10 cm hoge en zeer brede zolen van kurk of hout; ze worden met een kleine gesp over de enkel vastgemaakt. De prijs bedraagt onge veer 20.000 Uruguese peso’s (56 gul den). lijk, tenzij de lijk toch zou van nationale Likoed. Dajan heeft voor een van beide oplos singen gepleit, maar het is niet waar schijnlijk dat de Arbeiderspartij deze oplossing als laatste redmiddel zal kie- omdat in zo’n kabinet de Likoed met de Nationaal Religieuze Par tij en de Dajan-Groep groter zou zijn dan de Arbeiderspartij. Kadaffi verklaarde dat de van geïndustrialiseerde landen die Israel blijven steunen. De wereld moet naar zijn oordeel verdeeld worden in drie groepen: geïndustrialiseerde landen, lan den van de derde wereld en islamitische landen. Deze indeling zou tevens maat staf moeten zijn bij de vaststelling van olieprijzen. De geïndustrialiseerde wereld moet nu kiezen voor samenwerking met de Ara bieren tegen Israel, of anders de gevol gen aanvaarden. „De energiecrisis in de geïndustrialiseerde wereld verergert. Men moet kiezen tussen onze vriendschap of die van de vijand. Als men onze vriend schap kiest moet dat beloond worden”, aldus Kadaffi. Premier Bhoetto maakte veel indruk Wp Hi" “trok ‘?t de is,amitische agenda, waarop alleen kwesUes be"redf- rende het Midden-Oosten stonden. Wel- iswaar gaf de premier zjjn steun aan de Arabische zaak, maar tevens riep hij in met mis te verstane bewoordingen op tot verdehng van de nieuwe olierijkdommen onder de landen van de derde wereld. Hij zag „grootse mogelijkheden” voor samenwerking binnen de derde wereld Nu is er de kans de geïndustrialiseerde landen van het westen onbevangen tege moet te treden. Deze kans mag niet gemist worden, zo meende Bhoetto Hij waarschuwde voor het gevaar van een kloof in de derde wereld tussen de oliebezittende landen en de landen die Intussen wordt er hard gesleuteld aan het nieuwe kabinet. Als Dajan en Peres inderdaad heengaan, dan is de belang rijkste kandidaat voor het ministerie van Defensie op dit moment de huidige minister van financiën Sapir. Een vreemde is Sapir op defensie niet; hij is onder Ben Goerion ook al direc- teur-generaal van het ministerie van Defensie geweest. Er is nog een tussenoplossing gesugge reerd: Dajan zou naar het ministerie van Buitenlandse Zaken gaan. Peres zou minister van Defensie worden en Eban zou dan de post van wetenschap en technologie krijgen. Tenslotte is ook oud- opperbevelhebber Rabin, een protege van Sapir, genoemd als mogelijke minis ter lan Defensie alhoewel de slechte betrekkingen met premier Golda Meir stellig een belemmering zullen zijn. Dat de Nationaal Religieuze Partij in een later stadium zich nog bij de coalitie zal aansluiten is niet waarschijnlijk, nu xij door de uitspraak van het opper- In zijn bekendmaking heeft de Pakis taanse premier Bhoetto inderdaad niet gerept over de kwestie van de 195 Pa kistaanse officieren, die sinds de burger oorlog van 1971 krijgsgevangenen worden gehouden. In het verleden heeft Bhoetto voor erkenning steeds als voorwaarde gesteld dat Bangla Desj moet afzien van processen tegen de gevangen officieren. Dacca wilde deze kwestie pas bespreken na diplomatieke erkenning. Voor de erkenning is bemiddeld door een missie van deelnemers aan de isla mitische topconferentie, die deze week naar Dacca was gereisd. Bangladesj, na Indonesië het land met de grootste mos- lem-bevolking, wilde alleen na diploma tieke erkenning deelnemen aan de isla mitische top in Lahore. De erkenning maakt tevens de weg vrij voor toelating van Bangladesj tot de verenigde Naties. Tot dusver heeft Chi na, op aandrang van Pakistan, het VN- lidmaatschap van Bangladesj tegenge houden door een veto uit te brengen in de Veiligheidsraad. Kort na Bhoetto’s mededeling maak ten ook Iran en Turkije bekend dat zij Bangladesj diplomatiek erkennen. (Van onze redacteur in Jeruzalem, mr. J- van Wesel) JERUZALEM De verwarring in Israel duurt voort. De ministers Dajan en Peres hebben, ondanks het verzoek van premier Golda Meir, hun beslissing gehandhaafd dat zij niet mee zullen doen aan een minderheidskabinet. Zij zullen zich echter niet tegen zo’n kabinet verzetten. De tactiek van Dajan is duidelijk: hij blijft buiten de regering, komt op de wip te zitten en te doorstaan zwakke regering te krijgen. AMSTERDAM (ANP). Een illegaal en fascistisch regime zal de komende vijf jaren het volk van Chili onderdruk ken, tenzij dit volk samen met alle democratische krachten de junta omver werpt en de democratie in het land herstelt. den met de redactie van de in drie hoofdstukken verdeelde ontwerp overeenkomst, is gebleken dat de Sovjet-Unie een zekere soepelheid mag demonstreren op ondergeschikte punten terwijl zij in zaken van we zenlijk belang even onwrikbaar blijft als tevoren. Zaken van belang zijn onder ande re samengevat: de verhoudingen tus sen staten, de onschendbaarheid van die staten en hun grenzen, de mense lijke vrijheden van hun inwoners, de mogelijkheid om ook op militair ter rein vertrouwen te wekken in de betekenis van de ontspanning die men op het oog heeft. Wat die militaire aspecten aangaat is de vooruitgang „gelijk aan nul”, zoals een diplomaat verklaarde. En juist daar vindt het Westen een van de voornaamste maatstaven die het Russische streven worden aangelegd. van het westen onbevangen tege- mag niet waarschuwde voor het gevaar T wereld tussen de

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3