Gemeente moet bevoegdheden door toename van werk gaan afstoten Kampioenschap snert eten to (to vishal Plaatwellerij nam afscheid Constructieve vier personeelsleden van vakbondsleden gaan door Schaak-patroon dr. Albrecht ontving toernooiboek 1974 bij V.V.B. Protest tegen milieubelasting Argenta” Super Lux: de lamp met 30 meer licht op tafel voor dezelfde stroomkosten ‘I [BQOD’pG’tlOflfc® stand n I IR. P. VAN RIJN: KORTE PLECHTIGHEID BIJ HOOGOVENS „IN DE IJMOND WORDT DE BOOT GEMIST” CARILLONKLANKEN mm 5 SATERDAG 23 FEBRUARI 19 74 1JMUIDER COURANT Geen utopie Betutteling Meer willen doen p Ss VELSEN (Van een onzer verslaggevers) VELSEN „Ik heb twee rond jes van vier jaar af gemaakt en er dus acht jaar in de gemeenteraad van Velsen opzitten. Dat vind ik genoeg. Om meer dan één reden. Allereerst is mijn standpunt dat voor het soort van functies als het raadslidmaatschap er een zekere doorstroming moet zijn. Daarnaast moet een gezin ook in de gelegen heid worden gesteld „Pa” eens wat meer te zien” aldus ir. P. van Rijn, gemeenteraadslid voor de pro- testants-christelijke fractie in Vel sen, die niet meer zal meedingen naar een raadszetel bij de komende gemeenteraadsverkiezingen. o is I s Bs®’ I ongeveer noemen. (Van een medewerker) ADVERTENTIE Prijzen in guldens (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) I 1 1 T o- 36- A. WETSELAAR. De aanbieding het toernooi boekje 1974 aan dr. Albrecht door voorzitter L. C. A. van Kuijk. M. van (Ld Wat zijn raadswerk betreft, verklaart hij ronduit, dat het boeiend werk is. BEVALLEN: A. Tepe-Akkas, z., Santpoort. W. K. L. Kraaijeveld-van der Steen, z., Velsen (zuid). A. van Oorschot-van Gelder, d., IJmuiden. E. Groenestein-de Water, d.. Driehuis. W. L. Uijl-Holtkamp, z„ Velsen (zuid). OVERLEDEN: E. C. H. H. Videler, 74 jr„ weduwe van P. Muller. (Van een medewerker) IJMUIDEN. In het paviljoen van voetbalvereniging VVB wordt aanstaan de zaterdagmiddag weer het grote jaar lijkse erwtensoepfeest gehouden voor al le jeugdleden. Het gaat er deze middag om wie de kampioensnerteter van de VVB-jeugd zal worden. Aanvang 17.00 uur. Na afloop van de maaltijd is er nog kienen om enkele prachtige prijzen. Men zou in de gemeente moeten kun nen komen tot het afstoten van be voegdheden naar die richting waar het behoort, zoals bij onderwijs: naar de ouders. Verder denk ik aan wijkraden. Dan krijg je een stuk decentralisatie. En IJMUIDEN. De aanvoer van don derdag bestond uit: 1330 kr. tong; 16 kisten tarbot en griet; 854 kisten kabel jauw; 1310 kisten koolvis; 88 kisten schelvis; 259 kisten wijting; 738 kisten schol; 49 kisten schar; 570 kisten haring; 315 kisten diversen. boeiende rondeverslagen met daarbij een aantal door de deelnemers samengestel de analyses. Alles uitvoerig vermeld, leerzaam en hoogst interessant.althans waar het de deelnemers in de hoofd- en meestergroepen betreft tot en met zelfs een van de vijfminuten partijen uit de snelschaakwedstrijd. Maar over de da mes slechts een halve pagina over de eindstand en verder enige laatdunkende regels ten aanzien van Me behaalde re sultaten. Regels, die wellicht meer van toepassing zouden zijn op de resultaten van bepaalde deelnemers in de door mannen gevormde groepen. En verder niets over de dames. Kan daaraan wel licht een bepaalde arrogantie aan ten grondslag liggen? Wij weten het niet. Men bedenke echter wel bij het samen- tong één tarbot 12,31-12,02; De besommingen waren KW 167 13.000 VL 112 27.600, VL 115 89.000, GO 24 15.700, GO 26 15.600, HD 21 f 11.000, TH 26 f 10.800, UK 234 1700, VD 25 2000, IJM 4 f 14.000, UK 123 UK 89 7.400, UK 141 UK 271 12.600, UK 23 U K48 3600, UK 78 UK 107 5500, UK 115 4- UK 200 f 4000, UK 135 4- 145 3300, YE 25 4- ZL 6 4100. college hebben daar niet zoveel moeite mee, maar de anderen hebben echt nog wel vragen. Ik ben van mening, dat die verschillen best in de openbaarheid mo gen komen. Dat hadden wij destijds ook met de fluorkwestie. Maar wat gebeurt er straks ten aanzien van de gewestvor- ming? Een dergelijke openbaarheid is veel belangrijker dan de openbaarheid van commissievergaderingen. Zo moet ook veel eerder bekend worden, wanneer er IJMOND. De groep vakbondsleden, die verontrust over de kandidaatstel ling voor de Ondernemingsraad van Hoogovens door de Industriebond NVV met een eigen lijst is uitgekomen, heeft als naam aangenomen „Construc tieve Vakbondsleden”. Om strijd te voe ren is een verkiezingsfonds nodig zo deelde men ons van de zijde van deze vakbondsleden mede en daarom is nu onder nummer 564326747 een rekening geopend bij de Algemene Bank Nederland in Velsen-Noord. Gehoopt wordt, dat meerderen zich geroepen voelen deze „constructieve vakbondsleden” te steunen en geld zul len storten. De eerste bijdragen zijn inmiddels al binnengekomen. Natuurlijk zijn plaatselijke gemeen schappen belangrijk. Maar wat is nu het verschil tussen de belangen van de ge meenten van Velsen, Beverwijk en Heemskerk. Ik zie dat verschil niet. Samen zou men alles veel beter kunnen doen. Ik geloof ook niet dat op basis van vrijwilligheid ook maar iets tot stand komt, omdat elke gemeente met de wet in de hand haar zelfstandigheid blijft verdedigen. Als er wat moet gebeuren, dan dient dat van bovenaf te worden opgelegd. C. A. Oud, Oosterw’al. het voornemen bestaat te zijner tijd met een of ander plan naar voren te komen. Dan kan vanuit de fracties en vanuit de gemeente daaraan al mee-gedacht wor den en kan men iets constructiefs naar voren brengen. Dan ook valt er nog het een en ander te veranderen. Iets wat vandaag de dag bijna onmogelijk is. Op dat gebied kan ik nog veel verder gaan. De hoeveelheid werk is tegenwoordig enorm gegroeid. Ook voor de raadsleden. Alles gaat in verhouding veel meer tijd kosten. VELSEN Het programma dat za terdag 23 februari door beiaardier Hein de Ligt van 16 tot 17 uur op het carillon van het Velsense stadhuis ten gehorr zal worden gebracht, luidt als volgt: 1. Fantasia, Arthur Lynds Bigelow; 1. Jeugdig volkje, ras, ras, ras; b. De vastenavond die komt aan. 2 vasten avond liedjes; 2 Sonatine V, Ign. Pleylel; 4. a. Country gardens; b. Three meet, 2 volksdansen; 5. Improvisatie. H. de Ligt: a. Jan Pierewiet, b. Boerenschots, 2 volksdansen; 7. Passepied, W. Pijper; 3. a. Der Vogelfanger bin ich ja, W. A. Mozart; b. Jager chor uit: Der Freischütz, C. M. von Weber; c. O Freunde, so leeret in vollen Zügen, G. Verdi; d. Feestmars uit Aida, G. Verdi; 9. Preludium in C, Staf Nees. Het nieuwe toernooiboek van be* ste Hoogovenschaaktoernooi is c zaam naslagwerkje, verlucht met tal van foto’s en door Berry Wethuis geschreven „Alleen moet je geen raadslid worden om er beter van te worden, want behal ve dat het belastbaar is, dat presentie geld, zitten er veel teveel uren in om het financieel aantrekkelijk te maken. Men moet het raadswerk gewoon graag willen doen” - is zijn standpunt. „Continuïteit in het werk in de raad is noodzakelijk - en als je ziet wie er na acht jaar nog zijn overgebleven, dan zijn het er maar enkelen. Om wille van die continuïteit vind ik acht jaar eep absoluut minimum voor een raadslid, dat zich goed wenst in te werken om zich geheel daarna te kunnen inzetten voor de gemeente en de mensen die erin wonen. En daarna.... dan moet je ook anderen een kans geven.” Over de samenwerking in de IJmond zegt ir. Van Rijn: „Het ïs niet onbekend, dat ik een voorstander ben geweest van de samenvoeging. Nu die niet is doorge gaan werd, wordt en zal op een groot aantal gebieden de boot worden gemist. Neem nu maar al die aanrakingsvlakken als het woonwagencentrum, de onder wijsbegeleidingsdienst, de schouwburg. Brandweer en Ongevallendienst vallen er buiten, die zullen hopelijk straks regionaal worden geleid. Het aftredende raadslid ir. P. van Rijn achter zijn bureau in de Centrale Werk plaats van Hoogovens. Stukken door nemen behoort tot een van zijn vele dagelijkse taken. „Een ander moet ook eens aan de beurt komen” - zo is zijn oordeel - „en bovendien heb ik nog zoveel andere dingen aan de hand, dat ik daar alleen al voldoende avonden mee bezet ben. Noem ze maar op: de IJmond MTS, voorzitter van de Vereniging Middelbare Technische Scholen, een overkoepelend orgaan voor alle 75 MTS’en in ons land - dat is boeiend werk!. Daarnaast vice-voorzitter van de On derwijs Begeleidingsdienst, bestuurslid van de LTS en commissaris van de Woningbouwvereniging „Eigen Haard”. De heer Van Rijn is met oud-wethou- der Henk de Boer, H. J. M. Roozen, wethouder van Heemskerk wethouder D. Geluk uit Haarlem en de heer Remiens, een van de mede-oprichters geweest van de IJmond-MTS. Het onderwijs boeit hem in hoge mate. Al vanaf 1958. toen hij voorzitter was van de Da Costa- school in Velsen-Noord. Daarom ook, dat hij bij onderwijsdebatten ook steeds tot de sprekers behoort, die een degelij ke inbreng hebben. Men behoeft het woord „onderwijs” maar te laten vallen of er is spreekstof in overvloed. Met name keert ir. Van Rijn - in het dage lijks leven Hoofd van de electro-techni- sche en instrument-technische Dienst van Hoogovens („Schrijf alleen maar op „sector-hoofd” zegt hij ervan) - zich tegen te betutteling - zoals hij dat noemt - van het onderwijs door Den Haag. Hij noemt die „ontstellend”, terwijl een sa menhangend onderwijsbeleid ten enen male ontbreekt. Naar zijn mening moet de centrale overheid zich beperken tot al gehele richtlijnen, zoals de financiële verhouding, - en de rest overlaten aan de lagere overheden. Nu heerst er zelfs al op tal van punten een chaotische toestand en dat is niet alleen in het nadeel van de school en de onderwijs krachten, maar vooral ook van de kin deren. Namens de Ondernemingsraad en het personeelfonds sprak de heer J. W. Meij er, die zijn vier collega’s geluk wenste met het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd. Zij hebben alle vier meegewerkt aan de samenhang in het bedrijf, waaraan een goede solidariteit is ontleend zo benadrukte de heer Meij er, die voorts een aantal gebeurtenissen uit voorgaande tijden in de herinnering terugriep en hen schetste als goede col lega’s, die vakmanschap aan vakbe kwaamheid paren. Hij liet zijn beste wensen voor de toekomst vergezeld gaan van een enveloppe welke door het per soneelfonds was gevuld. Bloemen offreerde vervolgens de heer Th. de Winter uit naam van de perso neelsvereniging. De heer A. Rasmussens sprak tenslotte uit naam van zijn mede-vertrekkenden een woord van dank voor dit afscheid. De hierop aansluitende receptie werd door velen bij gewoond. Je ziet dat ook internationaal. Kijk nu eens naar de houding van Frankrijk ten opzichte van de andere Europese landen. Ik ben het volkomen eens met een hoofdartikel in uw krant onlangs, waar in werd geschreven, dat indien dit land zo doorgaat het Duitsland zal dwingen tot nationalistische en een op eigen macht georiënteerde mentaliteit. Dat zie je nu bij ook al enigszins bij de gemeenten. Als Velsen een gymnasium, een MTS of schouwburg heeft, zijn er gemeenten in de omgeving, die dat ook wensen. Zo wordt ook naar de onderwijsbegelei dingsdienst gekeken met een gezicht als van: „Laten wij oppassen, dat ze daar niet meer krijgen dan wij”. Zo’n hou ding is tot schade van het geheel. stellen van zulk een boekje, dat tal van de deelneemsters haar sporen internatio naal hebben verdiend, niet voor niets door de organisatoren zijn geïnviteerd en deze doodgezwegen groep zeker door haar aanwezigheid en spel steeds mede luister bijzet aan de Hoogovenschaak- toernooien. Een aardig grapje in dit schaakwerk vormen de zogenoemde „bladvullingen”, spitse dichtregels op de gong, op de klok, op de pionnen, op de paarden.kortom op alles wat schaak is. Naar het heet zijn deze regels ontleend a-in vertaalde epigrammen van Osman per”, maar insiders z"’ Osman in de wandelinr wordt. Al meer keren heb ik gezegd, voor stander te zijn van decentralisatie. Re den waarom ik er dus op tegen ben, dat veel bevoegdheden naar de centrale overheid worden getrokken. Daardoor krijg je die betutteling, waar ik zo juist over sprak”. Wat het werken in de gemeenteraad betreft, is mijn standpunt, dat wij niet moeten werken met opposities en me thoden als in de Tweede Kamer, maar daarnaast mag gerust naar buiten blij ken dat men het in het college van B en W niet altijd eens is over een bepaalde zaak. Een voorbeeld: B en W zeggen, dat een urgentieprogramma in onze gemeen te niet mogelijk is. Ik ben van oordeel dat wij best voor een periode van vier jaar kunnen af spreken wat wij gaan doen in de gemeente. Het is moeilijk, ik geef het toe. Maar het kan! Ook in Velsen wordt nog teveel aandacht ge schonken aan het werken op korte ter mijn- en te weinig aan hetgeen op lange termijn moet gebeuren. En dan krijg je, dat bij het voorbereiden van raadsstuk ken de raadsleden onvoldoende worden geëquipeerd; burgerij en raad onvol doende worden geïnformeerd en onvol doende de gelegenheid krijgen alterna tieven aan te dragen. Is dat dan eenmaal wel gebeurd en heeft men zijn zegje gedaan, dan moet men vertrouwen hebben in degenen met wie overlegd is. Mijn opvatting van democratie is namelijk dat er een geor ganiseerd vertrouwen moet zijn. Dat is één punt. Een ander punt is dan ook de be- sluitsvorming in het college. Ik zei het zoëven al. Een voordracht draagt nogal eens het stempel van een haalbaar com promis, zonder dat dit sterk blijkt. Frac ties met een vertegenwoordiging in het Per kg.: Grote tong 7.48-7.01; groot- middel tong 11,47-11.26; kleinmiddel tong 11,98-11,48; tong één 12,69-11,80; tong twee 14,03; tarbot 12,31-12,02; heilbot 7,78. Per 40 kg: grote hake 192; middel hake 210-186; hake één 162; hake twee 132-128; hake drie 88-84; grote kuit 54- 41; haai 79-44; poontjes 62-50; schartong 63; tarbot 349-249; griet 224- 180; kabel jauw één 78-66; kabeljauw twee 104-67; kabeljauw d rie 94-67; kabeljauw vier 94-82; kabeljauw vijf 94-72; koolvis één 40-38; koolvis twee 41-36; koolvis drie 44-39; koolvis vier 42-39; schelvis één 84-68; schelvis twee 88; schelvis drie 90- 65; schol één 56-50; schol twee 76-69; schol drie 84-73; schol vier 86-71; wij ting drie 60-25; wijting vier 41-35; ha ring drie 35-27; schar 89-47; tongschar 164; haring één 44,80; steenbolk 51-38; krab 44; bot 25-17; lever 36-31. IJMUIDEN. In de lobby van de Raad van Bestuur heeft dr M Albrecht, de nieuwe „patroon” van het Hoogoven schaaktoernooi, het toernooiboek 1974 mogen ontvangen uit handen van de voorzitter van het organisatiecomité, L.C.A. van Kuijk. Hierbij zijn over en weer vriendeljjke woorden gesproken, waarbij dr. Albrecht opmerkte, dat de essentie van een hoogovenschaaktoernooi niet is, wat de hoofdgroepen presteren, maar wat de schakende massa daar volbrengt: „Met z'n allen er een ple zierige gebeurtenis van maken dat mag dan ook best worden gehono reerd. Het klinkt allemaal misschien wel wat utopisch. Maar de mens moet alert zijn, dat hij niet op bestaande paden voort trapt - stappen kun je het al nauwelijks meer noemen. Maar eenvoudig is he.t niet”. „Overigens" - en dat tot slot - „heb ik gedurende die acht jaar heel prettig gewerkt in de raad. Echt niet alleen door de goede verstandhouding met mijn politieke mede- en tegenstanders, maar ook dankzij de medewerking van het voortreffelijke ambtenarencorps. dat Velsen in dienst heeft”. Zij werden in eerste instantie toege sproken door de heer G. Hiemstra, di recteur van de Plaatwellerij, die van oordeel was, dat het vertrek van beide zijden met gemengde gevoelens werd beleefd. Zowel in het productieproces als in de commerciële sector zal het viertal gemist worden, want elk van hen ver dient dank voor wat hij gedaan heeft voor het bedrijf. De directeur liet het niet bij dankwoorden alleen en offreer de de vier vertrekkenden zowel een enveloppe met inhoud als een boeket bloemen. (Van onze correspondent) VELSEN-NOORD. In aansluiting op de woensdag in „De Brulboei” in IJmuiden gehouden protest-vergadering van het „Milieu Actiecentrum Neder land” (MAN), is nu voor maandag 25 februari ook een dergelijke bijeenkomst uitgeschreven in buurthuis „De Mei” aan de Geelvinckstraat in Velsen-Noord. Het geldt hier een actie tegen de milieube lasting. Namens de MAN zal hier het woord worden gevoerd door Remy Pop pe, terwijl door het zuiveringschap eveneens een vertegenwoordiger is toe gezegd. Volgens het centrum hebben de huis bezoeken in Velsen-Noord tot dusver duizend reacties opgeleverd, waarvan bij „De Mei” zeshonderd ac- cept-girokaarten en vierhonderd be zwaarschriften werden ingeleverd. VELSEN-NOORD. De Plaatwellerij heeft vrijdagmiddag afscheid genomen van vier medewerkers, die in verband met hun pensionering het bedrijf gaan verfaten. Het gold de heren Rasmussens, P. C. Drijver en J. C. At 'B'

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 5