Nog niet rond met FC Barcelona Assistent Roffel al vertrokken Van Rooy wees KNOBEL: „WE ZIJN TERECHT VOORZICHTIG BEGONNEN NAC weg naar halve finale Thijssen mist droomkans EXCELSIOR LIET KANSEN ONBENUT FEYENOORD MOEITELOOS IN KWARTFINALE /e Bekervoetbal in cijfers Jong Amsterdam niet in finale Supervisor praat niet met clubs u 1 F 7/ n MAANDAG 25 FEBRUARI 1 974 Voorzichtig Vermoeidheid 5 Foutloos Verrast MIE ;e. ire - 1 5 EERSTE GOAL WAS BESLISSEND z’n vleugels kwijt Amsterdam is (Van onze sportredactie) PIETER MUL 1? maar en Met de moed der wanhoop heeft FC Twente in het laatste half uur er wer kelijk alles aan gedaan om tenminste nog een verlenging af te dwingen. Jeu- ring verscheen voor de tegen Krol in de minderheid blijvende Schwemmle en ten Derde ronde: FC AmsterdamFey- enoord 0-1, FC TwenteAjax 0-2, ExcelsiorPSV 0-1. de 0-1 nederlaag zal v. d. Meent hebben dwarsgezeten maar wel de manier waar op dat verlies tot stand kwam. slotte zette Kohn met Achterberg (voor De Vries) zelfs nog een extra aanvaller in. Het kostte Gerrie Mühren weliswaar een gele kaart om de uitbrekende Pahl- platz vlak buiten het strafschopgebied van een afsluitende poging af te houden, Zondagmiddag voor de wedstrijd Amsterdam-Feyenoord heeft het ge sprek tussen de heer Roffel, Michels en Zwikstra (mr. Jacques Hogewo- ning, voorzitter van de betaalde sec tie, was verhinderd) plaats gevonden. Het is een betrekkelijk kort gesprek geweest, na een half uur gingen de gesprekspartners weer uit elkaar. De heren Roffel en Zwikstra wei gerden ieder commentaar. Rinus Mi chels liet vlak voor zijn terugkeer naar Barcelona doorschermeren het niet helemaal eens te zijn geweest met de gevolgde procedure. diepte in het waren ook zijn schoten die Jongbloed in beweging hielden Meyer werd één keer fraai door Visser gelanceerd toen de opgekomen Rijsber- gen de bal verspeelde. De Asterdammer aarzelde lang tussen een schot en een voorzet, besloot uiteindelijk tot het eer ste en toen was de hoek zo klein dat Treytel eenvoudig redde. Nog een pass van Visser werd door Ramljac gemist maar Meyer vuurde hoog over. Ausput- zer Joop van Daele knapte zijn werk vrijwel foutloos op en toonde tegen de pauze de durf mee naar voren te gaan. Pas na de rust bracht dat opkomen van Van xjaele Feyenoord rendement. Al in de tweede minuut trok Flinke- vleugel aanvoerder Wim Jansen onder uit. De Rotterdammer belastte zich per soonlijk met een vrije trap die door de opspringende Flinkevleugel voor de han den van de uitgelopen Jongbloed werd weggekopt. Van Daele reikte hoger dan iedereen en kopte raak. Bovendien stond Eddie van der Roer zijn doel op excellente wijze te verdedi gen. Een kwartier voor het einde profiteer de Willy van der Kuylen van de enige onattendheid in de Rotterdamse verdedi ging. Hij kon rustig om zijn as draaien en aanleggen. Van der Roer die de bal na het niet eens zo harde schot niet kon zien, moest capituleren: 1-0. Want mild ilpt u teren regel- hè, svoel. Kwartfinale: NACFC Groningen 4-0. stuurde Keizer, die, alle hoon van de Twentse supporters ten spijt, toch weer een reeks glanzende passes uitdeelde, de helemaal naar links uitgeweken Rep de ruimte in. Van lerssel werd door die manoeuvre van opeens twee linksbui tens in verwarring gebracht, vond ook helemaal geen steun en moest de topsco rer van de Amsterdamse ploeg loslaten, een toch verraste Geert Meyer, die zich een hoogst en kele keer langs Rijsbergen werkte- ver knalde voor rust twee redelijke kansen maar na de pauze viel hij zo ver terug dat Van der Lem met een geblesseerde knie op de ziekenlijst) hem na 20 minu ten kwam vervangen. Van der Meent wilde van teleurstelling niet weten. „Van vermoeidheid bij de jeugd-spelers i.- geen sprake”, dicteerde hij. De condi tie van het aanvallende trio zoi: geenzins zijn aangetast door de reizen naar en wedstrijden in Italië waar het drietal in Jong Amsterdam meespeelde. zijn maar hoe en wie, daar wil ik me verder nog niet over uitlaten. Ik zal voor begin mei ook niet met de clubs, die spelers aan het Nederlands elftal gaan leveren, gaan praten. Er is links en rechts misschien wel gesuggereerd dat ik dat zou doen om de verstandhouding tussen de vereni gingen en het Nederlands elftal te verbeteren. Maar ik weet niet wie dat gerucht verspreid heeft”. Michels kon ook nog geen uitsluitsel geven op de vraag wanneer hij naar Nederland kon komen om zich volledig op de nationale ploeg te concentreren. „Met het bestuur van Barcelona ben ik druk doende de zaak te regelen maar in dit stadium is er verder nog niets over te zeggen”. ENSCHEDE. Rinus Michels, de supervisor van het Nederlands elftal, kon zaterdagavond, nadat hij samen met bondscoach dr. Frantisek Fadr- honc de bekerontmoeting tussen FC Twente en Ajax had bijgewoond, weinig concreets mededelen over de te volgen gang van zaken rond Oranje. De succesvolle trainer van FC Bar celona: „Voor de vriendschappelijke interland tegen Oostenrijk worden 16 spelers geselecteerd. Deze groep is er ook zeker van mee te gaan naar het wereldkampioenschap. Voor de goede rekenaars onder u 22 min 16 is 6 en dat wil dus zeggen dat er nog zes spelers bij moeten komen. Voor 1 mei moeten echter alle 22 namen bekend die met solo’s en dieptepasses Feyenoord voor problemen stelde. Tegenstander Willem van Haniegem liet Visser daar ook de ruimte +oe, en omgekeerd AMSTERDAM. Tussen alle ontwij kende antwoorden door, maakt. Amster- dam-trainer Pim van der Meent één opmerking die erried dat de man niet alle zin voor realiteit had verloren. „Na tuurlijk is er tussen mijn ploeg en Feyenoord een groot klasseverschil. Wij irzken achter één fout en gelijk was het goal, hetzelfde wat je Ajax zaterdaga vond bij Twente zag doen”. Niet zozeer ROTTERDAM (ANP). Een karak tervol en geïnspireerd Excelsior heeft in de bekerstrijd tegen een niet best draai end PSV de meeste kansen gehad. Door een tikje te weinig intellect bleven ze onverzilverd. Vooral de hard werkende, naar links en rechts uitzwenkende Rog geveen schiep zich mogelijkheden, kon die door gebrek aan snelheid slecht richten niet uitbuiten. Het begin van het einde voor FC Twente. Johnny Rep (niet zichtbaar) heeft Ajax op 10 gebracht. De duik van Piet Schrijvers is vergeefs, het afgrijzen van Epi Drost (rechts) verklaarbaar. Links kijken Piet Keizer en Willem de Vries de bal met gemengdegevoelens na. Amsterdam voetbalde een stuk minder aantrekkelijk dan in de eerste ontmoe ting met de Coerver-equipe het geval was. Met name in de eerste helft ston den de vleugelspitsen Meyer en Husers zeer geïsoleerd, mede omdat bijna iedere bespeelbare bal richting Nico Jansen ging. Alleen de laatste kon het opbren gen te blijven werken, ondanks de scherpe bewaking van Mladen Ramljac. De gracieus voetballende Joegoslaaf had een fiks aantal overtredingen nodig om de jonge Amsterdammer onder controle te houden. Na rust had het er alle schijn van dat deze het duel letterlijk zat was. Ramljac permitteerde zich herhaal delijk de vrijheid mee naar voren te gaan, op die manier de bonkige spits dwingend achter hem aan te lopen. Het kreeg talloze kansen voornamelijk door het slechte verdedigen van de Gro ningers bij wie vooral Kornelis een off day had. Door te grote gehaastheid ble ven er met name voor rust vele scorings- mogelijkheden voor NAC onbenut. De grote uitblinker bij NAC was Henk van Rooy, die aanvankelijk als een miskoop werd beschouwd, maar die de laatste weken uitstekend in het team past. Van Rooy had een aandeel in alle Bredase treffers. De openingsgoal van Brouwers ontstond na een voorzet van hem. De strafschop waaruit Graaumans Gronin gen de genadeslag toediende, werd gege ven omdat Kornelis de doorgebroken Van Rooy had onderuitgehaald. Het der de en vierde doelpunt nam de lange spits zelf voor zijn rekening. Scheidsrechter Arie van Gemert blijft in het nieuws deze competitie. Na zijn opmerkelijke optreden in de ontmoeting PSVSparta en het afkeuren van een zuiver doelpunt tijdens TwenteAjax, moest hij gisteren halverwege Amster damFeyenoord afhaken. Hij verloor het gevecht tegen een griepaanval. Zijn collega’s Ram en Berrevoets zaten op de tribune en in gezamelijk overleg kozen de clubs voor de laatste. Manager Guus Brox: „We zijn maar alfabetisch tewerk gegaan". Berrevoets mocht zodoende drie kwartier, met van Gemerts tenue aan, als FIFA-scheidsrechter rondlopen. In de eerste- en tweede ronde had Amsterdam na strafschoppen gewonnen van respectievelijk Internazionale en Napoli. Fiorentina speelt in de eindstrijd tegen Lazio Roma dat met strafschoppen (5-4) won van Sampdoria. Amsterdam, als laatste niet-Italiaanse club overgeble ven, speelt maandag om de derde plaats tegen Sampdoria. 1 I Feyenoord startte agressief en tikte de tegenstander op het middenveld weg. Combinaties van Kristensen en Van Ha- negem waren te fraai voor de Amster- dam-verdediging waarin alleen krachtig ingrijpen van Jan Fransz een doorbraak kon voorkomen. Het hoofdstedelijke team kon zich gaande de eerste helft aan die pressie ontworstelen via Jaap Visser Loting kwartfinale: AjaxAZ ’67, PSVFeyenoord, FC UtrechtFC Den Bosch (wedstrijden op 13 maart). Feit was echter dat de Feyenoord- defensie nauwelijks onder druk werd gezet. Wiel Coerver was de eerste om dat toe te geven. „In vergelijking met die competitiewedstijd hadden wij het erg eenvoudig”, glimlachte de Limburger die in zijn opstelling zelfs een vierde middenvelder (Boskamp) de voorkeur gaf boven een derde aanvaller. Vooral Theo de Jong dook herhaaldelijk de (Van onze sportredactie) ENSCHEDE „En nu maar eens afwachten wie het meeste geluk heeft”, moet George Knobel gezegd hebben, toen hij meteen na het rustsignaal in de bekertopper FC Twente—Ajax met zijn confrère Spitz Kohn opliep in de roezemoezige tribune tunnel. Maar de twee doelpunten, waarmee de Amsterdammers het duel binnen een kwartier in de tweede helft in hun voordeel beslisten, waren overduidelijk geen zaak van het hun plotseling toelachende fortuin. Twente had eerder niet over mazzel te klagen gehad, maar Kick van der Vall trof buiten bereik van doelman Stuy de paal en Frans Thijssen verzuimde een bijna unieke mogelijkheid, eveneens op een moment dat de stand nog 00 was. Amsterdam zwalkte daarna wat stuur loos heen en weer zonder Treytel ooit serieus te bedreigen. De soms grandioze Kristensen nam dat voorbeeld over en plaatste werkelijk geen bal meer cor rect. Sjouwer Van Hanegem was even eens goed voor een stevige portie foutie ve passes. Dat de pupillen va- Van der Meent er desdesondanks niet in slaagden Feyenoord enige tijd achtereen onder druk te zetten was tekenend voor het vermogen waarover zij in deze beker ontmoeting beschikten. Wellicht dat Van d Meents trips naar Italië daar toch niet helemaal vreemd aan waren. Am sterdam viel wel met steeds meer men sen aan, maar de gebrekkige balcontrole schonk de Rotterdamse ploeg via coun ters nog de beste kansen. BREDA (ANP). Het heeft beker houder NAC geen enkele moeite gekost door te dringen tot de halve finales van het KNVB-bekertoernooi (4-0). De Bre dase ploeg, hoewel ook niet groots spe lend, was een klasse beter dan Gronin gen, dat over alle linies erg zwak was. NAC dat vanaf het begin een vaste greep op het middenveld had Quaars en Dierckx speelden daar eeen voortref felijke partij was voortdurend in de aanval. VIAREGGIO (ANP). Zoals FC Jong Amsterdam in het internationale jeugdtoernooi van Viareggio in Italië de halve finale had bereikt, is de ploeg ook uitgeschakeld. Jong Amsterdam verloor zaterdag, na strafschoppen (3-5) van de jeugdploeg van Fiorentina nadat de eindstand 0-0 was. Peter Ressel weinig op zijn vleugel te vinden, vervulde daarbij de hoofdrol. Éénmaal kon een glijdende Koopman een inzet van de zwarte draver uit het doel houden, een tweede keer haalde de centrumverdediger Ressel in het straf schopgebied onderuit zonder dat arbiter Berrevoets er een penalty in zag.De opwinding van Ressel weird beloond met een waarschuwing. maar toen bovendien Notten de bal nog eens bovenop de lat had gemikt en Zuidema op zijn beurt de paal getroffen had, gaf FC Twente zich gewonnen. Scheidsrechter Corver, toeschouwers: 15.000. FC Twente: Schrijvers, Van lerssel. Drost, De De ploeg van Kees Rijvers veel meer in de aanval verviel steeds in dezelfde fout de bal constant hoog voor het doel van Exceslior te brengen. In de hoop de lange Edström te bereiken. Deze kreeg bij het koele verdedlgingskwartet van Excelsior vrijwel geen speelruimte. Diens priemende kogel, uit bijzonder moeilijke positie, doelman Schrijvers volledig. Wanneer dat doelpunt FC Twente nog niet uit het evenwicht had gebracht, in de 13e minuut was dat wel degelijk het geval, toen Mulder op rechts tientallen meters met de bal mocht oprukken om vervolgens met een uitgekiende, „krom me” voorzet de haast ongezien mee voortgesnelde Van Dord te bereiken, die de bal langs Schrijvers gleed. De ver vanger van Hulshoff, die voortreffelijk lijkt te passen in de achterste vier van Ajax (al blijft het de vraag waarom FC Twente vooral in fysiek opzicht deze verse schakel in de achterste linie niet meer onder druk heeft gezet), besliste daarmee de partij. Vries (Achterberg) en Oranen. Thijssen, Van der Vall en Notten. Schwemmle (Jeuring), Zuidema en Pahlplatz. Ajax: Stuy., Suurbier, Van Dord, Blanken burg en Krol., Haan, Neeskens en Ger Mühren., Rep, Mulder en Keizer (Steffenha- gen). Het bleek achteraf het keer punt in dit derde treffen tussen Ajax en Twente in dit seizoen. Meteen daarna AMSTERDAM, (ANP). Otto Roffel, directeur van het Olympisch Stadion en sinds maandag assistent van supervisor Rinus Michels voor het toernooi om het werldkampioen- scbap voetbal heeft zich teruggetrok ken. FC Amsterdam: Jongbloed. Flinkevleugel. Fransz, Koopman en Bianchi, Visser. Dekker en Van der Merkt, Husers, Jansen en Meijer- (Van der Lem). Feyenoord: Treytel. Rijsber gen, Van Daele, Ramljak en Vos. Jansen De Jong en Van Hanegem, Ressel, Boskamp en Kristensen (Schoenmaker). Toeschouwers: 26.000. Een Enschedees doelpunt zou de wed strijd ongetwijfeld een andere wending hebben bezorgd. Want nadat beide ploe gen elkaar in twee voorgaande competi- tie-ontmoetingen in evenwicht hadden gehouden, kwam zaterdagavond in het Diekman-stadion spoedig vast te staan, dat meer cupvoetbal was weggelegd voor degene die het eerst succes had. Merkwaardig genoeg kwamen beide trainers na afloop terug op het korte gesprekje uit de pauze, gevoerd onder weg naar de kleedkamers. Kohn: „Voor hetzelfde geld had het immers 1-0 voor ons kunnen zijn. Wij hebben de kans eigenlijk zelfs nog meer dan een gehad voordat Ajax daaraan toekwam. De wedstrijd was tot op dat moment min of meer gelijk opgegaan”. En Kno bel, merkbaar verheugd met de gunstige afsluiting van wat voor Ajax toch wel een bijzonder moeilijk karwei was, zeker omdat' de ploeg ook drie weken geleden FC Twente al op eigen veld diende te bestrijden: „Als Thijssen die ene bal erin had geprikt, had het er donker voor ons uitgezien. Er moest een winnaar komen, omdat het voor de beker was, maar mijn verwachting, dat het evenals in de twee competitiewedstrijden een vrij evenwichtige zaak zou zijn, is aardig uitgekomen”. Programma eredivisie zondag. Go Ahead— Utrecht, PSVHaarlem, AjaxAZ, MVVFeyenoord, Graaf schapNAC, SpartaTwente, Tel starNEC, Den HaagAmsterdam, RodaGroningen. Programma eerste divisie zondag: Dordrecht—SVV, PEC—VVV, Veen- damDen Bosch, VitesseAmers foort, HeraclesFSC, Cambuur Heerenveen, Willem IIWageningen, ExcelsiorVolewijckers, Volendam Helmond Sport, Fortuna VI.Eindho ven. Die conclusie klopte, met dien ver stande, dat de 15.000 toeschouwers in de eerste helft een vrijwel voortdurend on stuimig en in hoog tempo aanvallend FC Twente zagen, dat toch eigenftjk meer inhoud aan zijn acties gaf dan de tegen stander. Knobel daarover later: „Jawel, wij hebben aanvankelijk nogal voorzich tig gespeeld omdat wij de counters van FC Twente, terecht dacht ik, vreesden Het aantal werkelijk gevaarlijke situ aties in de nabijheid van Stuy bleef niettemin gering, misschien ook omdat de Twentenaren wat al te gretig op een doelpunt leken te jagen. Alleen Van der Vall was erg dicht bij de openingstref fer, toen hij van zeker 30 meter weer eens een inzet losliet. Stuy werd door de vlak voor hem opstuitende bal totaal misleid, maar de paal keerde het schot. Ajax’ tegenacties waren schaarser, maar zeker niet minder gevaarlijk en doelman Schrijvers moest met knap berekende vuistreddingen ingrijpen bij onder meer een verrassend diagonaal schot van Neeskens. Dat gebeurde vlak voor de rust, als besluit van een uiterst kleurrijk laatste kwartier, waarin beide teams ver opdrongen en het strijdtoneel regelma tig beperkt was tot een strook van tien meter aan weerskanten van de middel lijn. Daaruit ontstonden soms moeilijk te overziene buitenspelsituaties en het was niet verwonderlijk, dat het in die fase niet altijd klikte tussen scheidsrechter Corver en zijn grensrechters. De overmacht op het middenveld, waar Thijssen, Van der Vall en de opmerkelijk sterk spelende De Vries in die periode regelmatig razendsnelle rus hes van Notten en Van lerssel inleidden, leek zich na de hervatting voort te zetten. Dat bracht al in de vierde mi nuut Zuidema, gehinderd slechts door Blankenburg, alleen voor Stuy. Maar de Amsterdamse doelman weerde de in zet af. De bal sprong voor de voeten van Thijssen, maar diens directe reactie bleef uit en daardoor zag de attente Stuy zelfs in tweede instantie kans een fraaie redding te verrichten. SAW

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 11