Verkiezingen in Engeland sinds wereldoorlog nog nooit zo onzeker even sterk als Labour Britse liberalen bijna Islamitische topconferentie in Lahore: Olieschandaal schokt Italië Lin Piao gaat door” Gesloopte woningen wekten woede op in Frankfort „Steun aan Arabieren” „Kritiek op eigen gang" McCarthy: leger gaat „ons ..*fe I AGENTEN GEWOND EN TIENTALLEN ARRESTATIES Griep in Hongarije 3 MAANDAG 25 FEBRUARI 1974 Brede lach Enoch Powell Kussen Stenen Tsjoe En Lai: (Van onze redacteur in Rome) Vijf' ministers Gestolen ROME De Kamercommissie die het Italiaanse olieschandaal moet onderzoeken heeft voorlopig een week uitstel gevraagd. De parlementariërs vinden het probleem erg moeilijk. Zij willen eerst de documenten zorgvuldiger bestuderen die van de officieren van Justi tie uit Genua, Milaan en Rome komen. De vrees bestaat echter nu al, dat het parlement een grondig onderzoek op de lange baan wil schui ven omdat een aantal politici direct bij het schandaal betrokken is en een paar politieke partijen jarenlang hun kas gespekt hebben met de steekpenningen ten bedrage van miljoenen guldens afkomstig van de oliemaatschappijen. Afluisteren p 1 (Van onze redacteur in Londen, Rudolf Bakker) ENOCH POWELL vliegveld van Lahore, 85.000 In de eerste zeggen zij hun onvoor waardelijke steun toe aan de strijd van de Arabieren ter bevrijding van de door Israel bezette gebieden en in de tweede eisen zij het herstel van de Arabische souvereiniteit over Jeruzalem. President Sadat van Egypte zei giste ren op een persconferentie dat het voor stel van Gadaffi door de olieproduceren de Arabische landen besproken zal wor den. Sadat onthulde voorts dat de Ara bische olieministers in maart bijeen zul len komen ter bespreking van de moge lijkheid het olie-embargo tegen de VS op te heffen. Naar zijn mening bestaat er echter geen samenhang tussen ophef fing van het olie-embargo tegen de VS en de kwestie van de troepenscheiding tussen Syrië en Israel. Hij was overigens de overtuiging toegedaan dat de vredes- Het voorstel van de Libische leider kolonel Kadaffi zich op de conferentie in de eerste plaats bezig te houden met het olie-embargo en de olieverbruikende landen wel of geen olie te leveren naar gelang hun houding tegenover de Arabi sche landen, vond weinig weerklank. zullen vormen dan Labour en dat ze wellicht in staat zullen zijn de ko mende regering te formeren. Nu al wordt een campagne gevoerd om de betrokken ministers niet indi vidueel aan te klagen, omdat wets voorstellen, zo is de redenering, inge diend worden door het gehele kabi net. In 1968 werden ze weer geholpen toen de BTW zou worden ingevoerd. In 1971 werd op een paar petro- leumprodukten minder belasting ge heven hoewel de prijzen hetzelfde ble ven en waar samen met de Pakistaanse president Chaudhri naar de volksliederen luisterden was een symbool van het verzoeningsproces. De demonstratie had aanvankelijk een vreedzaam verloop. Er werden spandoe- ciaal-democraten (de DS’70 van Ita lië). (Van onze redacteur in Bonn, Wim Timmers) dat iedereen mag zeggen wat hij wil. De vraag die de gemoederen bezig houdt is nu, in hoeverre de toespraak van Powell en er komt er nog een de Labour Party zal helpen en de conservatieven schade zal doen. De mohammedaanse landen erkenden voorts de Palestijnse Bevrijdingsorgani satie als de enige wettige vertegen woordigster van het Palestijnse volk. Dit betekent een belangrijke verster king van de positie in de Arabische wereld van de leider van deze organisa tie, Jasser Arafat. Abdel Moneim Rif ai die de Jordaanse afvaardiging op de conferentie leidde, heeft de erkenning van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie zonder enig voorbehoud aanvaard: dit in tegenstelling tot het standpunt dat hij op de Arabische topconferentie in Al giers innam. ken meegevoerd met leuzen als „Stop de vernietiging van onze stad” en „Stop de politieterreur”. Bij banken en andere kantoorgebouwen werden echter uit de stoet stenen door de ramen gegooid. Toen de politie daartegen optrad, werd ze met stenen bekogeld. Toen een eind was gemaakt aan de demonstratie, bleef het onrustig in het centrum van Frankfort, ’s Avonds moest ook burgemeester Rudi Arndt het ont gelden. Hij werd, op weg naar huis, met rauwe eieren bestookt, ’s Nachts ver stoorden hier en daar groepjes jongelui de rust. Onder meer werden een paar politieauto’s grondig vernield. Vijf ministers zouden bij dit schan daal betrokken zijn; twee van hen dienen nu nog onder premier Mariano Rumor. Drie van hen zijn christen democraten. twee behoren tot de so- Enkele politieagenten werden pistolen en knuppels uit de handen geslagen. Naderhand zou politiepresident Knut Müller zijn mannen erom prijzen dat zij geen gebruik hadden gemaakt van hun vuurwapens, hoewel hun situatie vol doende rechtvaardiging zou hebben gele verd om te schieten. LONDEN Drie dagen voor de Britse verkiezingen blijven de kansen van de kleine liberale partij volgens opiniepeilingen op verbazingwekkende manier stijgen. Het commerciële derde televisienet kwam gisteravond met de uitslag van een onderzoek dat zaterdag werd gehouden: de liberalen zouden 28 per cent van de stemmen krijgen. De Labour Party zou op 31,5 percent eindigen en de conservatieven zouden nog steeds winnen met 38,5 percent. Na de erkenning vrijdag van Bangla desj Pakistans voormalige oostelijke provincie door de Pakistaanse pre mier Bhoetto, kwam zaterdag premier Rachman als leider van een onafhanke- BONN. De Frankfortse politie heeft gisteren een legertje van zeshonderd man paraat gehouden om te voorkomen dat de grote carnavalsoptocht zou wor den misbruikt door linkse studenten en „rockers”. Zaterdag hadden die een veldslag geleverd met de politie, waarbij 26 agenten en tal van aanvallers gewond raakten. BOEDAPEST (AP). Hongarije be vindt zich in de greep van een griepepi demie. „Door het steeds zelfstandiger worden van het Amerikaanse ministerie van De fensie ontwikkelt het leger in de VS een apart soort buitenlandse politiek”. Dit stelde de voormalige senator en kandidaat voor het presidentschap Eugene McCar thy zaterdag op een bijeenkomst in Am sterdam. „Wij hebben het minst repre sentatieve leger ter wereld. Aan de top ervan zitten de mensen die er sterk voor zijn en onderin de mensen die niet wisten hoe ze onder de dienstplicht uit konden komen.” McCarthy wees erop, dat het doen en laten van de speciale strijdkrachten („special forces”) van het Amerikaanse leger zich geheel onttrek ken aan de invloed van het Congres. „Je weet nooit wanneer en waarmee zij bezig waren”. McCarthy is hoogleraar aan de New School for Social Research in New "York. Hij sprak zaterdag op een bijeenkomst van het Chilicomité Neder land in de Amstelkerk in Amsterdam (McCarthy links op de foto, naast de voorzitter van de vergadering, Jan Blok). Volgens Johan Galtung, directeur van het Internationaal Instituut voor Vredes onderzoek in Oslo, lopen de Westeuro- pese landen het risico in een zelfde situatie terecht te komen als Chili we gens de internationale detente en het nieuwe militaire evenwicht tussen de Verenigde Staten, Sovjet-Vnie en China. „Een wereldpentagonaal systeem” waar in wederzijdse akkoorden over niet-in- menging in eikaars invloedsgebieden zijn opgenomen, laten geen fundamentele veranderingen binnen de blokken toe die de status quo kunnen aantasten. LAHORE (DPA, Reuter en AFP) Regeringsleiders, ministers van Buitenlandse Zaken en andere af gevaardigden van 33 islamitische landen hebben in de loop van het weekeinde op hun topconferentie in Lahore twee belangrijke resoluties aangenomen. In 1972 tenslotte bereikten de oliemaatschappijen dat er voorlopig geen kernreactors werden gebouwd voor de energievoorziening maar cen trales die gebruik maken van oliepro- dukten. EEN AANTAL bezwarende docu menten werd op een autoloze zondag gestolen uit het kantoor van de Brit se petroleummaatschappij in Rome. De hele brandkast werd meegenomen zodat een onderzoek daardoor wordt bemoeilijkt. In 1967 kregen de Italiaanse olie maatschappijen belastingfaciliteiten om de schade op te vangen van het sluiten van het Suezkanaal. CONSERVATIEVEN- en Labour- aanhangers blijven de komende vloed van de liberalen negeren. Ze zeggen beiden, en niet ten onrechte, dat de Liberale partij nauwelijks over een doordacht programma beschikt. DE PREMIER van Libië, Abdoel Salam Jalloed, heeft Italië eind vori ge week de toelevering van ruwe olie toegezegd als Italië technici en kennis ter beschikking stelt van Libië voor de industrialisatie en voor nieuwe landbouwprojecten. Premier Heath liet zich gisteren filmen voor het buitenhuis van de Britse eerste minister, Chequers. Op de vraag of hij verwachtte daar vol gende week nog heer en meester te Als het onderzoek naar het olie schandaal deze week zal worden voortgezet, zal een aantal getuigen worden verhoord. De Kamercommis sie gaat met de grootste omzichtig heid te werk en in de publieke opinie wordt nu al de vrees geuit dat het juiste verhaal nooit helemaal in de openbaarheid zal komen. Hier ligt ook nog altijd een klein Watergate-verhaal te wachten, het afluisteren van honderden telefoons door privé-detectives die werkten voor politici, legercommandanten en industriëlen. Maar hoewel de bandjes hier niet verdwijnen en geen hiaten vertonen, worden ze ook niet op nieuw afgedraaid. Evenmin worden ze de inzet van een nieuw onderzoek naar de ware toedracht. Na maanden van stilzwijgen zijn de meeste Italia nen hun schandalen altijd weer snel vergeten- zijn, barstte Heath uit in een brede lach vol zelfvertrouwen en vertelde dat hij daaraan niet twijfelde. Het materiaal voor de cijfers die het opinie-onderzoek van het Britse com merciële tv-programma gaf, werd za terdag ingezameld, kort voor het eer ste optreden in de verkiezingsstrijd van de ultra-rechtse conservatief Enoch Powell, die besloot zijn zetel in het Lagerhuis niet meer te verde digen. Powell sprak in Birmingham voor een vereniging die Engeland uit de EEG wil hebben. Hij riep zijn uit bundig enthousiaste gehoor op om „op de partij te stemmen die een referendum over de EEG in het voor uitzicht stelt”. Dit is, zoals iedereen weet, de Labour Party. De leiders van de conservatieve partij spelen het verraad van hun lid Powell onder de tafel. Ze verklaren lijke natie in Pakistan aan om de isla mitische topconferentie in Lahore bij te wonen. De ontmoeting van Rachman (midden) en Bhoetto (rechts) op het HET IS bekend dat de vereniging van petroleummaatschappijen een soort belasting oplegde aan haar le den om de regering en de ambtena ren gunstig te stemmen. De miljoe nen guldens die daarvoor werden uit getrokken, werden door de vereniging gedistribueerd en de begunstigden waren iets te snel met hun steekpen ningen op te nemen. Ze lieten ze onmiddellijk overschrijven op hun ei gen bankrekeningen en zo kan men op de bankstaten zien hoe trouw de oliemaatschappijen hun nieuwe ver plichtingen nakwamen al die jaren- Uit het onderzoek dat het openbaar ministerie in Milaan, Genua, Venetië en Rome heeft gehouden waarbij de bandjes van gesprekken die belang rijke figuren in de olie-industrie met ministers, ambtenaren en politici hadden, afgespeeld zijn blijkt dat de oliemaatschappijen 46 percent minder voorraden hebben opgegeven dan zij in werkelijkheid in de tanks hadden. Zo werd de belasting op grote schaal ontdoken en kon men met groot succes profiteren van tel kens hoger wordende prijzen. De douane nam te goeder trouw aan dat de lijsten waarop dé voorra den stonden klopten. Belangrijke functionarissen van de douanedienst gingen soms met vervroegd pensioen en kwamen dan in dienst van de oliemaatschappijen om te zorgen dat de opgavelijsten zo aannemelijk mo gelijk werden samengesteld. In dit land is men echter erg voorzichtig met opiniepeilingen. Bij de laatste verkiezingen in 1970 was de algemene overtuiging dat Labour opnieuw regeringspartij zou worden. Ze verloor echter op dramatische manier van de conservatieven van Heath. conferentie in Genève over het Midden oosten pas dan hervat kan worden als Israel en Syrië tot een akkoord zijn gekomen. Daar Pakistan vrijdag Bangladesj er kend had, kon premier Moedjiboer Rachman van Bangladesj op het laatste nippertje nog aan de conferentie deelne men. PEKING. (AFP) De campagne die in China aan de gang is tegen de oude wijsgeer Confucius en de voormalige minister van Defensie Lin Piao heeft als doel de resultaten van de culturele revo lutie te „consolideren en verder te ver diepen” en „zal tot het einde worden gevoerd”. Dit zei premier Tsjoe En Lai gisteren in Peking tijdens een staatsjjpnket in het volkspaleis ter ere van president Ken neth Kaunda van Zambia. Het is de eerste maal dat een van de Chinese regeringsleiders gewag maakt van de campagne. Tsjoe week daarbij af van de gewoonte niet te spreken over binnenlandse aangelegenheden tijdens het bezoek van buitenlandse gasten. In zijn toespraak aan het staatsbanket, waarbij ook vertegenwoordigers van het corps diplomatique aanwezig waren, zei premier Tsjoe verder dat „het Chinese volk, gesterkt door de grote proletari sche culturele revolutie en met voortva rendheid strijdend onder leiding van het Centrale Comité en bezield door onze grote leider voorzitter Mao, in het gehe le land een krachtige campagne van kritiek op Lin Piao en Confucius is begonnen”. „Lin Piao en Confucius waren beiden reactionairen die getracht hebben de loop der geschiedenis te veranderen. De huidige campagne betekent een voortzet ting en een verdieping van onze actie voor kritiek op Lin Piao en voor een herziening van onze stijl van werken. President Anwar Sadat van Egypte heeft er gisteren voor het einde van de topconferentie in Pakistan op gezin speeld dat Bangladesj zal afzien van het plan 195 Pakistaanse krijgsgevangenen wegens vermeende oorlogsmisdaden te berechten. In hun verkiezingsprogramma leg gen de liberalen steeds minder de nadruk op hun politieke toekomst plannen, maar veel meer op hun kennelijk succes. Hun campagne krijgt daardoor steeds meer de op winding van een goed lopende natio nale inzameling, waarbij het minder om het deel dan om het spel gaat. Volgens verkiezingsexperts kan een partij die beneden de 40 percent van de stemmen blijft echter niet alleen regeren. De liberalen zijn intussen over de grens van 25 percent van de stemmen heen; dat zou volgens de zelfde experts betekenen dat ze nu al op zestig tot tachtig zetels zouden kunnen rekenen. Ze hadden er twaalf in het laatste parlement. Als de stiiging voor de liberalen doorzet, moet men ernstig rekening houden met het historische feit dat de liberalen een grotere oppositiepartij De Labour-leiders kijken of ze hun handen niet in vuil waswater steken als het gaat om Powell en zijn kruis tocht tegen de EEG. De gevechten deden zich voor tijdens een demonstratie tegen het ontruimen en slopen van vier huizen in de Frank fortse wijk West-End. De huizen waren sinds 1971 door krakers studenten en gastarbeiders bewoond. Aan de de monstratie namen naar schatting vier duizend mensen deel. De politie arresteerde ongeveer 140 jongelui. Gisteravond werd meegedeeld dat er 21 voorlopig gevangen worden gehouden. Onder hen is de 28-jarige Michael Krahwinkel, de voorzitter van de grootste studentenorganisatie, de ASTA. Hij wordt beschuldigd van ernsti ge ordeverstoring. Hij had zich van te voren verantwoordelijk verklaard voor het verloop van de demonstratie. De regering van Hessen (Frankfort is de grootste stad in deze deelstaat) wil nog vandaag beslissen over betere uit rusting van de politie. Bovendien zal worden voorgesteld om het demonstra- tierecht te beknotten. In Bonn heeft minister van Binnenlandse Zaken Gen scher de gebeurtenissen een uitdaging aan de vrije, democratische rechtsstaat genoemd, die niets meer te maken heeft met het demonstratierecht waarin de wet voorziet. Eind januari werd duidelijk dat de grote oliemaatschappijen in Italië 250 cheques van 50.000 gulden elk aan ambtenaren en politici hadden ge stuurd en 5 tot 25 miljoen gulden aan de partijkassen van de partijen had den gegeven om een aantal wetten aangenomen te krijgen die de winst in dé olie-industrie verder zouden verhogen. De verzoening tussen Moedjiboer Rachman en de Pakistaanse premier Bhoetto werd gisteren nog eens op spec taculaire wijze bekrachtigd op een tuin feest. Miljoenen televisiekijkers konden zien hoe beide mannen elkaar in de armen vielen en kusten. De afgelopen week werden nieuwe gevallen geconstateerd, waarmee het aantal zieken in het land tot 400.000 is gestegen. y x jl gehalveerd, maar de wet bleef be staan. Hoewel Italië een aantal petro- leumprodukten uitvoert, is er nog steeds grote schaarste. De regering wil de autoloze zondag van 10 maart af slechts laten gelden voor de helft van de autobezitters en auto’s met even en oneven nummers om de beurt laten rijden. Intussen is de prijs van benzine met 30 percent gestegen en betaalt men nu voor een liter superbenzine in Italië 1,12. De EEG is echter één van de thema’s die zich goed lenen voor de verkiezingen: men kan er allerlei on zin over zeggen zonder meteen bij het brede kiezersvolk als leugenaar door de mand te vallen. In ieder geval gaan de Britten de laatste drie dagen voor de verkiezin gen in met een gevoel van grote spanning. Zo onzeker was het nog nooit sinds de afloop van de Tweede Wereldoorlog. Men zou er bijna bij vergeten hoe dodelijk gevaarlijk de situatie is waarin het land zich be vindt. Het felst woedde de strijd bij de puinhopen van de gesloopte huizen, waar de demonstratie zich tegen richtte. Daar hielden ongeveer 25 politiemannen die al gauw versterking kregen de wacht. Zij werden niet alleen aangeval len door demonstranten, maar bovendien door een grote groep „rockers” die zwaar gewapend de ontwikkelingen had den afgewacht. Behalve de wetten van de laatste jaren die hen het leven zo gemakke- lijk maakten, profiteerden de olie maatschappijen ook nog van een Mussolini-wet uit 1939. Daarin staat dat zes percent van de olie mag worden afgeschreven omdat die hoe veelheid bij het raffineren verloren zou gaan. Met de ontwikkeling van de techniek is die hoeveelheid zeker At?-/-

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3