BOEKENBAL IN COUPERUSSTIJL Rosenhart uitstekend in barok-programma de Mafketelshow Van Otterloo leidde Radio Kamerorkest Rostropovitsj mag niet voor BBC optreden Vermeer gestolen uit Londens museum Minder pagina’s in Italiaanse kranten f i i Maandelijks unicum: Uit anti-Proloog-besluit blijkt onbehoorlijk bestuur L.:, Protesten tegen meerderheid Eindhovense raad Orgelconcert in Heemsteedse Bavokerk VARA-matinee West-Duitsland wil Senior Service ^20 voor f2,- Portugese film over dienstplicht verboden Senior Service. De legendarische Virginia sigaret is weer te koop. Dat is plezierig nieuws voor virginia-rokers, die het goede der aarde nogtveten te waarderen. geen kunstschatten aan DDR teruggeven MAANDAG 25 FEBRUARI 197 4 H HEEMSTEDE In de St. Bavo kerk in Heemstede gaf zaterdag avond de organist Kees Rosenhart het tweede concert in de serie van drie avonden, gewijd aan de orgel literatuur uit de Barok. Deze reeks concerten is georganiseerd door de in augustus 1972 opgerichte Stich ting Voor en Met Orgel, die zich tot doel stelt het artistiek verantwoord gebruik te stimuleren van het kleine orgel en andere toetsinstru menten, eventueel in ensemble- verband. Bovendien is het haar be doeling de activiteiten op dit ge bied zoveel mogelijk te coördineren. De programma’s voor deze drie con certen bevatten steeds dezelfde op eenvolging van genres, zoals de va riatievorm, de koraalbewerking en de fuga. (Van onze kunstredactie) CCP- R. VAN W. ADVERTENTIE s JAAP STORK 0 e i bleek chen. brek aan verantwoordelijkheidsgevoel”, van de CCP-fractie. In 1973 besloot de Eindhovense raad de subsidie tot 1 september 1975 voort collecties hoofdstad. Burgemeester Van der Lee van Eind hoven overwoog vrijdagavond het raads besluit binnen 24 uur voor te dragen voor vernietiging bij de Kroon, maar kwam daarop voorlopig terug. Hij heeft vanmorgen om de mening gevraagd van de minister van Binnenlandse Zaken. ander Lim- Van der Lee meent, dat het voor het culturele leven van Noord Brabant zo belangrijke susidiën ten-overleg door het besluit geschaad wordt en misschien on mogelijk maakt. De Mafketelshow is geen hooggemikt avontuur, maar een doodgewone amuse- mentsavond, van een stel enthousiaste lingen. Triplex signaleert behalve een duidelijke hang naar vroeger (Pat Boone, Koos Speenhoff), ook letterlijk dood gewone dingen, die in handen van Tri plex veel minder doodgewoon worden. 8 l S l e i g n .e MOSKOU. (AP) De beroemde Rus sische cellist Mstislav Rostropovitsj, die bekend staat als een sympathisant van de verbannen schrijver Alexander Solz- jenitsin heeft van de Russische autori teiten een verbod opgelegd gekregen om mee te werken aan een programma van de BBC. Het duo Triplex had als gasten Paul Scheelings met enige zelfspot en woord spelingen, Gerrit van Dijk als een steeds vermoeider wordende haan en uiteraard weer „magiër” John Elfrink, dit keer als fraaie sjeik, aangekondigd door Ko van Leeuwen, prachtig uitgedost als presen tator. Van Leeuwen toonde zich een kundig improvisator, toen iemand uit het publiek, die hij op het toneel kreeg een Duitser bleek te zijn. De rol van het toeval was totaal; de goocheltoer kreeg een extra dimensie. Van Leeuwen toon de zich een meesterquizzer door in rap Duits zijn tekst te vertalen. Intussen is ook de Russische dichter en liedjesschrijver Alexander Galitsj in diskrediet geraakt- Hij zou door de poli tie ondervraagd zijn over zijn inkomen. Galitsj is bekend als schrijver vansatiri- sche liedjes die ondergronds worden ver spreid. De Ciacona in F van de Zuidduitse componist Johann Pachelbel was een bijzonder voorbeeld van de variatievorm over een steeds terugkerend vast gege ven. Deze compositievorm zou later met de beroemde Passacaglia van J. S. Bach (wie anders?) zijn hoogtepunt bereiken. De laatste werken vóór de pauze beston den uit een Tiento Lleno (een voorloper van de fuga) van de Spanjaard José Serrano en de Voluntary nr. 1 in D van William Boyce. Evenals bij zijn andere gespeelde wer ken viel ook in deze stukken Rosenhart’s frappante vakkundigheid op, waarmee hij alle details, met name de versierin gen, volledig tot hun recht doet komen. Het tweede gedeelte van het program ma werd geopend met de helder geregi streerde Fantasia del primo tono van de componist Pieter Cornet (1562-1626). or ganist aan de Koninklijke Kapel in Brussel. Met Sweelinck was hij de be langrijkste vertegenwoordiger van de or gelmuziek in de Nederlanden gedurende het begin van de 17de eeuw. Met fraai klinkende labiaalstemmen liet Kees Rosenhart ons vervolgens ge nieten van de verstilde Capriccio Pasto rale van Girolamo Frescobaldi, destijds organist van de St. Pieterskerk in Rome. In de hierop volgende drie koraalbewer- kingen van J. S. Bach’s geniale leerling Johann Ludwig Krebs viel vooral de schitterende dialoog op tussen de sesqui- alter en de trompet 8 voet in „Vater unser im Himmelreich”. Kees Rosenhart opende het program ma met twee fuga’s van de Franse orgel- en clavecimbelcomponist Jean- Henri d’Anglebert. Deze werken kregen een bezonken voordracht op het fraaie, onlangs gerestaureerde Van den Brink- orgel uit 1833. Hierna klonken de vari aties over „Last uns das Kindelein wie gen” van de Duitse componist Mursch- hauser. In dit werk is heel treffend de koekoeksroep verwerkt; iets, wat Kees Rosenhart door een zorgvuldig gekozen registratie zeer natuurlijk deed overko men. De vier progressieve partijen in Eind hoven zeggen in een verklaring veront waardigd te zijn over het raadsbesluit. De vier dagelijkse besturen zien dit besluit als „een beknotting van de vrije meningsuiting”. Er is sprake van „onbe hoorlijk bestuur” omdat eerder gedane toezeggingen worden genegeerd, een overleg-situatie wordt doorbroken. Zij willen dat de burgemeester het raadsbe sluit ongedaan laat maken. Er zijn protesten binnengekomen van de vereniging van toneelspelers en ge zelschappen, sociale academies, vor mingscentra, organisaties van werkende jongeren. Het bestuur van de stichting Proloog overweegt desnoods een kort geding te gen de gemeente aan te spannen. De minister van CRM, mr. Van Doorn, heeft al laten weten het besluit van Eindho ven te betreuren. De kerngroep van zijn partij de PPR heeft ook geprotesteerd. Vandaag zou het PvdA-Tweede Kamer lid mr. Kosto vragen stellen aan de minister. Na twee verrukkelijk speelse Sonates van Carlos Seixas (1704-1742) sloot Kees Rosenhart dit interessante concert af met de Fuga in f van Wilhelm Friede mann Bach, oudste zoon van J- S. Bach. Wilhelm Friedemann schreef een bundel van acht fuga’s, waarvan de laatste, in f, met zijn dalend chromatisch thema, zijn prachtige stemvoering en zijn vaak ge durfde harmonieën de opvallendste is. Rosenhart liet door een zeer beheerste, evenwichtige interpretatie het gedragen karakter van dit kleine meesterwerk volledig tot ontplooiing komen. Het was een waardige afsluiting van de avond, waarvan een te kleine schare toehoorders bijzonder heeft genoten. Het laatste concert in deze serie zal zijn op 30 maart a.s. te zetten op voorwaarde dat er een „evaluatie-rapport” zou komen over de activiteiten van Proloog. In de evaluatie commissie zaten ook onderwijsdeskundi gen. Op basis van dit rapport dat on langs verscheen stelde het college van B en W dat het geen aanleiding zag de subsidie voor het volgend seizoen stop te zetten. Voorgesteld werd dat men zich nader zou beraden over een mogelijk andere vorm van subsidiëring van Pro loog na 1 september 1975. Een dergelijke discussie is ook gaande over een vormingsgezelschap, GLTwee in burg. Deze voornemens zijn door de fractie doorkruist. Verreweg de meeste leden van die fractie wijzen de pedago gische opdracht die Proloog zich stelt af, evenals de „eenzijdige maatschappelijk optiek (onderdrukkers, onderdrukten) van waaruit Proloog de maatschappelij ke verschijnselen telkens weer ver klaart”. LONDEN. (UPI) Uit een Londens museum is in de nacht van zaterdag op zondag een schilderij van Johannes Ver meer (1632-1675) gestolen. Het 53 bij 46 cm grote doek „De gitaarspeler” verte genwoordigt een waarde van naar schat ting bijna 7 miljoen gulden. Het gestolen schilderij bevond zich in het museum Kenwood House in de voorstad Hampstead in het noorden van Londen. Het kostbare doekje was eigen dom van de gemeenteraad van Groot- Londen en was volgens kunstkenners waarschijnlijk niet verzekerd. De Italiaanse Vereniging van Dagblad uitgevers heeft in een verklaring laten weten dat de Italiaanse dagbladen een verlies van ongeveer 2,2 miljoen dollar per week lijden. De uitgevers zijr verder van mening dat de dagbladen 60 cent pei stuk moeten kosten in plaats van 45. Onder druk van de regering zijn de >ri.zen echter niet verhoogd. De grote dagbladen komen gewoonlijk dagelijks uit met 20 tot 30 pagina’s per editie. ROME (AP). Met ingang van mor gen zullen de Italiaanse dagbladen nog maar ien pagina’s dik zijn. Het besluit hiertoe is genomen door de vereniging van dagbladuitgevers. Journalisten en drukkers hebben de maatregel scherp aangevallen. dracht geeft”. De 46-jarige Rostropovitsj schreef in 1970 een brief waarin hij zijn steun aan Solzjenitisin nogal krachtig tot uitdruk king liet komen: „Ik vind dat hij heeft geleden voor het recht om de waarheid te spreken zoals hij die ziet”. De cellist heeft Solzjenitsin ook drie jaar toege staan in zijn buitenhuis te wonen. De afgelopen maand kreeg hij toe- Galitsj is bekend als schrijver van satiri- jaar lang had hij geen buitenlandse reizen mogen maken vanwege zijn steun aan Solzjenitsin. Volgens Erik de Mauny, de verslagge ver van de BBC die het nieuws bekend maakte, hadden Rostropovitsj en zijn vrouw, de operazangeres Galina Visj- nevskaya, aanvankelijk wel toestemming gekregen om hun medewerking te verle nen aan den BBC-programma over de Russische componist Dmitry Sjostako- vitsj. Rostropovitsj die de weigering een soort „quarantaine” noemde had tegeno ver De Mauny verklaard: „Dit soort dingen zijn me mijn hele leven overko men en we weten nooit wie de op- EINDHOVEN. Met één stem meer derheid (18 tegen 17) heeft de Eindlwo- vense gemeenteraad vrijdagavond, zoals zaterdag gemeld is, besloten de subsidië ring aan de toneelwerkgroep Proloog per 1 september af te schaffen. Proloog noemt het „een rechtstreekse politieke aanval”. Van allerlei kanten stromen de protesten binnen, want de strijd van een deel van de fractie van Combinatie Christelijke Partijen tegen Proloog da teert al van 1973. Profoog brengt vor mingstoneel voor werkende jongeren en scholieren vanuit een marxistische we reldbeschouwing. De consequentie van het raadsbesluit van afgelopen vrijdag is dat 70 pct. van de totale subsidie aan Proloog wegvalt, omdat de provincie Noord Brabant en andere Brabantse steden hun subsidie aan Proloog afhankelijk stellen van de voorwaarde dat elk van hen meebetaalt. Als één wegvalt, kunnen de anderen ook stoppen. Een subsidiemethode die wel meer voorkomt. De onverwachte motie van de CCP-fractie, die tegen een voor stel van het college van B en W inging, betekent dat de uit bijna 40 man be staande groep per 1 september op straat staat. Proloog spreekt van „een blijk van het schandalige, grove en a-sociale ge- lOnCClSCnUUr tweemaal VOl war. Midden in de lachdroom voelde men zich op straat gesmakt. De Mafketelshow is een unicum. Zo wel zaterdagnacht als zondagavond kwam het publiek opnieuw in groten getale opdraven. Het heeft iedere maand iets weg van een kostelijke schoolre ünie. LISSABON. De Portugese film „De Onbeminde” mag in Portugal niet wor den vertoond, zo is vrijdag van welinge lichte zijde vernomen in Lissabon. „De Onbeminde” onder regie van de twee jonge cineasten Joao Matos Silva en Alvaro Guerra, is een produktie van het „Portugese Filmcentrum”. De rol prent is gemaakt met steun van de in Lissabon gevestigde Gulbenkian-stich- ting. Het verhaal gaat over het vraag stuk van de jonge Portugese dienstplich tigen die vier jaar onder de wapenen blijven, voornamelijk in de overzeese koloniën. HAARLEM. De Mafketelshow, een maandelijks gebeuren in de Toneel schuur, heeft een frappante ontwikke ling ondergaan. Dit bleek zaterdagnacht bij de vierde show van het Duo Triplex. Het duo bestaande uit Cees West, Bert Bunschoten en Wigbolt Kruijver, toonde ditmaal een veel perfecter geheel van liedjes en sketches, dat opnieuw goed voor een avondje uitbundig la- Volgens de politie hebben de dieven een raam dat van blinden was voorzien ingeslagen en de Vermeer in zijn lijst meegenomen. Andere kostbare schilde rijen werden niet meegenomen. Een woordvoerder van de raad voor Groot-Londen zei: „We weten niet hoe de dieven er vandoor zijn gegaan, maar er was een nachtwacht die hoorde dat een ruit werd ingeslagen. Tegen de tijd dat hij ter plaatse arriveerde waren de dieven al verdwenen.” In Pulchri te Den Haag wordt zaterdag liet Boekenbal gehouden in een fin-de- siècle sfeer. De genodigden worden ver zocht zich in die stijl te verkleden, omdat men 'de opening van de Boeken week geheel in Couperus-stijl wil hou den. Kunstenaars zijn hard bezig de versieringen te schilderen. In tegenstel ling tot anders mag het publiek ze niet meenemen na afloop van het bal. Cees West was behalve pianist ook een dansende Zwitser en Bert Bunscho ten muntte weer uit in prachtige ver sprekingen. Drijfveer van de show was Wigbolt Kruijver, die kan doen en laten met het publiek wat hij wil. Als een metamorfose van Hildegard Knef zat hij achter de piano in het Duits te zingen als ondertiteling voor een griezelschetsje van zijn collega’s. Op een kinderfietsje kwam hij in alle ernst vertellen over een bloederig kinderlijkje. Vooral dit nummer, een soort krantebericht op rijm, schokte en bracht de zaal in de Senior Service is terug BERLIJN. (DPA) De Westduitse parlementscommissie voor interduitse betrekkinge wil niet ingaan op het Oost- duitse verzoek om teruggave van alle kunstschatten die zich voor de oorlog op het grondgebied van de huidige DDR bevonden. De DDR had teruggave als voorwaarde gesteld voor het begin van onderhandelingen tussen Oost- en West- Duitsland over een cultureel akkoord. Een woordvoerder van de commissie zei dat de Oostduitse eis geen punt van onderhandeling kan zijn- AMSTERDAM. Het programma voor het Zaterdagmiddagconcert van de VARA zag er niet opwindend uit. De „Vier Jaargetijden” van Vivaldi en de g- moll Symfonie van Mozart, onder lei ding van Willem van Otterloo, „daar kan niemand zich een buil aan vallen zo op het eerste gezicht. Toch ben ik met hoofdpijn thuisgekomen. Ik had ge dacht onbezorgd te kunnen genieten van twee werken die behoren tot het beste wat de klassieke muziek te bieden heeft, maar ik kwam bedrogen uit. Dat lag niet aan Vivaldi en evenmin aan Mozart. Het lag ook niet aan de voortreffelijke violist Alberto Lysy, die de solopartijen in Vivaldi speelde. He laas moet ik zeggen dat de leiding van Van Otterloo, die kennelijk niet geïnspi reerd was, tekort schoot. Hoewel hij bijzonder veel aandacht besteedde aan de dynamische schakeringen, was hij te toegeeflijk waar het de ritmische vast heid betrof. In Vivaldi bleef het ritme vrij stabiel, omdat Lysy in zijn solo passages het tempo aangaf. In de Sym fonie van Mozart echter liep het Radio Kamerorkest voortdurend onder de han den van de dirigent vandaan. In het tweede deel van Mozart bijvoorbeeld, waren de simpele 6/8 noten soms grieze lig van onregelmatigheid en de opmaat kwam bijna voortdurend te vroeg. Ook de driekwarten van het Menuet werden niet strak genoeg gehouden en het laat ste deel werd zo haastig gespeeld, dat de schoonheid ervan volkomen verloren ging. Natuurlijk waren er ook wel mo menten van grote bekoring, maar die kwamen voort uit de onverwoestbaar- heid van Mozart’s geniale invallen. Er zijn altijd weer mensen die de „Vier Jaargetijden” van Vivaldi en de g- moll Symfonie van Mozart voor het eerst horen, zij genieten nog van hun ontdekkingsreis. De veteranen echter gingen teleurgesteld naar huis, want hun droom ging niet in vervulling. J. H. MOOLENIJZER Kenwood House, een 18de-eeuws he renhuis herbergt een van de kostbaarste schilderijen in de Engelse Het bleef dit keer niet bij het persi fleren en opzettelijk gebruik van cli- ché’s. De teksten waren ditmaal veel subtieler en het aantal gasten in de show wat minder. Daardoor kreeg het drietal meer gelegenheid zich van de beste kanten te laten zien. De show liep veel vlotter dan anders, was beter geti med en opgebouwd dan de vorige, toen al te veel aan het toeval werd overgela ten. Uit de wat langere sketches blijkt dat het duo nog wel een regisseur kan gebruiken, maar dan wel een die de speciale humor van het duo aanvoelt en de spontaniteit in tact laat.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 9