JOHAN VAN DER HAAR, „SOCIAAL WERKER” NSF: Chaos bij Franse club Olympique Marseille op rand van afgrond Is het nog verantwoord? een miljoen gulden aan prijzen Jim Condors indoortitel Rohda niet langer in hoofdklasse ISP0B1WBM Italiaanse goalie wil 1000 minutengrens doorbreken KRACHTMETING ZOFF-MÜLLER DINSDAG 26 13 1974 FEBRUARI Geen oplossing Smith versloeg Newcombe Jaloers PEUGEOT w 1| dagen te gaan werken of door hun i (Van onze korfbalmedewerker) Z Gerd Müller: blessure? Dino Zoff: record. MARSEILLE, (AFP, UPI). Olympi que Marseille, eind 1971 nog een door Ajax gevreesde tegenstander in de tweede ronde van het toernooi om de Europese beker, vecht wanhopig, maar chaotisch, voor zijn bestaan. De vereniging die met vier landskampioenschappen en acht ge wonnen Franse bekers tot de meest vooraanstaande van Frankrijk behoort, maakt de ernstigste crisis in zijn bestaan door. In navolging van Roemenië en Tsje- cho-Slowakije heeft ook Italië besloten deelnemers aan de Amerikaanse steden ontmoetingen niet toe te laten tot de open nationale tenniskampioenschappen. De Australische voetballers in het wereldtoemooi kunnen met een zege in de voorronden per man 5600 gulden verdienen. Elk gelijk spel levert 2800 gulden op. ..In de gegeven huidige situatie zou ik dan ook graat* die nrincine-uitsnraken willen zien. Ik weet, dat men in ver schillende bonden met dit enorme pro bleem worstelt. In de handbalbond bij voorbeeld. Ook in de atletiekun’e waar de tonners heel schaars ziin”, aldus Jo han van der TT *5 Ar die eezien ziin uit spraken niet zo’n gek figuur zou slaan als sociaal werker. ..Daat zit wat in. Ik gelnnf dat het een deel van miin werk is. Wanneer ik ga nraten met die jonge man die ziin studie ongeeeven heeft word je voleens mij onmiddelHik met die sociale taak geconfronteerd. Zoals die ook op ie afkomt als je je bezig houdt met de oud-tonsnorters die door hun sportcarrière hun maatschappelijke positie naar de achtergrond hebben ge schoven”. in de eerste divisie. Marcel Leclerc ech ter is verdwenen nadat zijn financiële manipulaties, die hij rond de club uit voerde in de openbaarheid waren geko men. Deze relativerende opmerkingen over de nationale topsport zijn afkomstig van een man, die zelf nog met beide benen in dat toch wel selecte topsportwereldje staat. Nog maar heel kort geleden was hij het middelpunt van dolle tonelen, die in een Haagse sporthal werden opge voerd door de volleyballers van Starlift- Blokkeer, die met hun trainer op onstui mige wijze de zo verrassende doorbraak naar de Europa-Cupfinale vierden. maatschappelijke situaties kwamen. In derdaad schrijnende gevallen”, herinnert Johan van der Haar zich haarscherp. „Toch neem je als bond die verant woording. Je geeft zo’n speler bijvoor beeld een baantje op het bondsbureau, dat komt inderdaad voor, ook bij ons, het bureau van de volleybalbond. Spor tief gezien help je zo’n jongen of meisje; in dit opzicht is het ook een goede gedachte maar is het eigenlijk wel ver antwoord?’ vraagt Johan van der Haar zich nogmaals af. ,.De laatste jaren is het probleem van de maatschappelijke begeleiding nauwe lijks een stap dichter bij de oplossing gekomen. „Van overheidswege gebeurt niets. On clubniveau hebben we in ver schillende takken van sport gelukkig de sponsoring van de clubs. Vaak ook goede sponsoring, waarbij snelers soms de ge legenheid krijgen binnen het bedrijf een onleiding te volgen. Dat is gewoon een goede zaak al weet ik ook dat niet alle sponsors zo zijn”. Johan van der Haar: „Ik ken zeer schrijnende gevallen onder de topsporters die aan hun sport de voorkeur gaven”. Het is geen toeval dat Zoff zelden wordt verslagen. Hij is een perfectio nist. Wanneer hij er maar de kans toe krijgt bestudeert Dino Zoff zijn tegenstanders. Tv-opnamen van mo gelijke tegenstanders laat hij keer op keer herhalen. Zoff weet, net als de man die hij als zijn grote voorbeeld beschouwt de legendarische Russische doelman Lev Jas jin, wat aanvallers gaan doen. Maar bij Zoff is die wetenschap minder een kwestie van intuïtie dan van studie. Helmuth Schön heeft zijn opstelling nog niet bekend gemaakt, maar te verwachten is dat Duitsland speelt met: Maier (Bayern)., Höttges (Werder), Schwar- zenbeck, Beckenbauer en Breitner (allen Bayern)., Hoeness (Bayern of Cullmann (Köln), Netzer (Real Ma drid) en Overath (Köln)., Heynckes (Borussia M-G), Müller (Bayern) en Herzog (Fortuna Dusseldorf). De opstelling van Italië is: Zoff (Juventus)., Spinosi (Juventus), Fac- chetti (Inter), Benetti (Milan) en Mo- rini (Juventus)., Wilson (Lazio), Maz zola (Inter) en Capello (Juventus)., Chinaglia (Lazio), Rivera en Chiarugi (beiden Milan). Een nieuwe NSF-afdeling, want tot voor kort werd die maatschappelijke begeleiding van de topsport gecoördi neerd vanuit een naar later bleek te onafhankelijke stichting die toch wel de contacten miste, die de NSF als overkoepelende organisatie vanzelfspre kend met de sportbonden heeft. Sinds begin van deze maand wordt dus van Johan van der Haar verwacht, dat hij zich inzet voor een verantwoorde maat schappelijke begeleiding van de Neder landse topsporters, die juist op dit vlak nogal eens met jaloerse blikken naar het buitenland kijken. Neen, niet alleen naar Oost-Europa, maar ook naar Westeuro- pese landen als Italië, Frankrijk, Spanje en ook West-Duitsland, waar heel vee! wordt gedaan om de topsporter te on dersteunen. ..Nationaal gezien onze maatschap pelijke begeleiding is er alleen voor nationale selecties en niet voor de clubs kom je eigenlijk weinig verder. In ons land is het ook niet haalbaar om in militare dienst m«t een snortbataljon te werken zoals in Frankrijk. Of om jonge mensen studiebeurzen te geven, waarbij ze de vrijheid hebben zolang over een studie te doen omdat van hen toppresta ties worden verwacht”. „De mentaliteit hier ligt heel anders. De gevolgen hiervan merk je bijvoor beeld bii de vergaderingen met de con tactfunctionarissen van de sportbonden op het gebied van de maatschappelijke begeleiding. Je merkt het ook tijdens de diverse bondsvergaderingen, waarin het steeds moeiliiker wordt om forse bedra gen voor de topsnort te verkopen tegen over de achterban. Zeker in bonden waarin de achterstand on de wereldtnn eigenlijk niet meer te overbruggen is. z’» je die kritische onstelling die ik toch wel kan begrijpen”. Marseille hoopt dat de stok van De- ferre achter de deur van invloed zal zijn op de kijvende bestuurders. Maar nie mand wil nog geloven dat de ploeg, die door de zwakke tweede klasser Beziers voor de beker werd uitgeschakeld, met sterren als Carnus, Bosquier, Tresor, Magnusson ,en Skoblar zelf in die twee de divisie terecht kan komen. Maar hoe moeten de opmerkingen van Johan van der Haar nu geïnterpreteerd worden? Opmerkingen, die eigenlijk in houden dat er vraagtekens achter die Nederlandse topsportbeoefening geplaatst dienen te worden. Althans voor wat betreft een flink aantal bonden, die qua prestatieniveau al zo ver zijn terugge vallen dat aansluiting met een redelijke top nauwelijks weer haalbaar iljkt. Zou je juist van het hoofd van de afdeling maatschappelijke begeleiding niet mogen en ook niet moeten ver wachten dat hij op alle mogelijke ma nieren gaat proberen die bonden te hel pen met het dichten van die kloof? Zou je van hem niet mogen verwachten dat hij op alle mogelijke manieren gaat proberen die bonden te helpen met het dichten van die kloof? Zou je van hem niet mogen verwachten dat hij een jong talent, dat onlangs besloot zijn studie maar af te breken teneinde zich via een bijbaantje geheel op de topsportbeoefe ning te richten hierin te stimuleren? Dat hij een greep zou doen uit het potje van anderhalve ton, dat hij voor dit jaar tot zijn beschikking heeft omdat dit talent beloften inhoudt, bijvoorbeeld voor de Olympische Spelen van Montreal? „Ja, binnenkort ga ik naar zo’n jonge sportman die de studie eraan heeft gege ven en die zo’n bijbaantje heeft. Nee, ik noem geen namen. De gevallen die bij ons binnenkomen zijn vertrouwelijk”, vertelt Johan van der Haar. „Moet ik nu die jongen adviseren om maar op deze weg door te gaan en hem van onze steun te verzekeren? Van dichtbij, in de volleybalwereld dus, heb ik schrijnende voorbeelden meegemaakt. Spelers die door hun sport veel te lang hebben gestudeerd, waardoor ze in moeilijke Gerd Müller is, zoals bekend niet alleen de gevreesde topscorer van Bayern München, hij heeft tevens in zijn loopbaan 250 doelpunten in de Bundesliga gemaakt en daarnaast in 51 interlandwedstrijden nog eens 62 keer gescoord. Die 1000 minuten zijn een uitda ging voor Dino Zoff, want precies een jaar geleden was hij er in competitie- voetbal vlak bij. Tien wedstrijden hadden hij en Juventus de nul ge handhaafd, toen op 18 februari 1973 een andere international een straf schop op zijn doel mocht nemen, Gianni Rivera, de oude vos van AC Milan schoot raak. De nederlaag van zondag tegen degra datiekandidaat Rennes heeft Marseille nog maar een punt voorsprong gelaten op de beste van de drie ploegen die voor degradatie in aanmerking komen. Uitge rekend tegen Marseille scoorde Rennes voor het eerst dit seizoen drie doelpun ten, waardoor als premie een extra- competitiepunt „gepakt” werd en van de andere ploegen uit de rode zone vero verden ook Sedan en Strassbourg drie winstpunten, terwijl Monaco een norma le overwinning behaalde. In Rennes had Marseille zondag een nieuwe trainer op de bank zitten, Jules Zwunka, de man die dit seizoen al drie voorgangers had. Zwunka is sinds 1955 de negentiende trainer die bij Marseille in dienst is getreden, maar ook hij kon niet voor het schok-effect zorgen dat Marseille de zo broodnodige punten moet brengen. Zwunka heeft het moei lijk. Hij moet werken onder vrijwel onmogelijke omstandigheden. Sinds het vertrek van voorzitter Marcel Leclerc is het een chaos in de leiding van Olympi que. Leclerc heeft Marseille groot gemaakt. Onder zijn bewind werd de pfoeg kam pioen in 1971 en 1972. Hij doorbrak de machtspositie van Saint Etienne mede door de internationals Carnus en Bos quier bij de „Stephanois” weg te kopen in een geruchtmakende transferzaak. Maar Saint Etienne is terug gekomen en voert op dit moment weer het klassement aan UNIONDALE (APF, UPI, Reuter). De Amerikaan Stan Smith is winnaar geworden van het toernooi in Uniondale. Hij versloeg in de finale de Australiër John Newcombe met 6-4_ 3-6, 3-6. Dit toernooi telt mee voor het wereldkampi oenschap van de WCT (blauwe groep). Het herendubbelspel werd een overwin ning voor de Amerikaans-Australische combinatie Borowiak-Crealy, die in drie sets wonnen van Case-Masters (Aus): 6- 7, 6-4, 6-4. In Detroit zegevierde bij de dames Billy Jean King over haar landgenote Rosemary Casals: 6-1, 6-1. Het was de derde maal dat Billy Jean King dit toernooi op haar naam bracht. Jim Connors heeft het Amerikaanse tenniskampioenschap op overdekte ba nen gewonnen. In de eindstrijd van het toernooi, dat werd gehouden in Salisbu ry (Maryland) versloeg hij de Zuidafri- kaan Frew McMillan met 6-4, 7-5, 6-3. De resultaten van de halve finales wa ren: McMillan (ZA)Delaney (VS) 6-2, 7-6, 7-5., Connors (VS)—Mayer (VS) 6-1, 6-1, 6-3. Deze PEUGEOT 104 waarde 8.595 met zuinige, krachtige 50 pk motor, 135 km/u; voorwielaandrij- ving; versnellingspookje; draaistraal slechts 492 cm; schijfremmen voor, trommelremmen achter; vier portieren; rondom veiligheidssloten; automatische remkrachtverdeler en rembijsteiling is iedere week één van de weekhoofdprijzen, die u kunt winnen wanneer u voor 1 deelneemt aan de Nationale Puzzelactie (t.b.v. de Stichting Natuurbehoud en Natuurbeschermingseducatie) in deze krant. „Kritiek op hoge investeringen topsport wordt steeds luider” Dino Zoff, de 31-jarige doelman van Juventus en van Italië wil echter juist tegen een voorhoede met Müller zijn record vestigen. Op 20 september 1972 werd hij voor het laatst gepas seerd in een interlandwedstrijd. Door de Joegoslaaf Vukotic, die zeven tien minuten voor tijd de treffer maakte die de Italiaanse ovërwinning beperkte tot 3-1. Daarna kwamen tien wedstrijden zonder tegentreffer en dat betekent dat Zoff in 913 minuten interlandvoetbal onpasseerbaar is ge bleken. Wanneer hij er in slaagt Duitse treffers te voorkomen heeft hij de magische grens van 1000 minu ten bereikt. Ja, ook Starlift-trainer-coach Johan van der Haar juichte, begrijpelijk want deze stimulans was juist wat het Neder landse volleybal nodig had. De volley- balsport, die de 39-jarige Johan van der Haar heel wat dank is verschuldigd. Zo’n zes jaar trad hij op als trainer van de nationale formaties en bovendien een wat ongewone combinatie als directeur van het bondsbureau van de volleybalbond- Een periode, waaraan sinds 1 februari jl. een einde kwam. „Ik werd te veel in een administratieve hoek geduwd. Bo vendien was de combinatie van trainer- directeur niet meer te doen. Ik was dag en nacht bezig. Al dat werk legde dan ook een veel te grote claim op mijn gezin”, vertelt Johan van der Haar, die uiteraard blij was, dat de Sport Federa tie in hem de geschikte persoon dacht te vinden om de leiding te verzorgen van de NSF-afdeling maatschappelijke bege leiding topsport. HAARLEM. Het Amsterdamse Rohda, dat jarenlang deel nit maakte van de hoogste klasse van de micro korfbalcompetitie, heeft, doordat het zelf verloor van Blauw Wit en Swift in Eindhoven tegen Deto een gelijkspel be vocht, een stap terug moeten doen. Luto heeft met ongekend veel gemak stadsgenoot Archipel een 1610 neder laag kunnen toebrengen. Woensdagavond zal in de sporthal Zuid te Amsterdam uitgemaakt moeten worden wie zich kampioen in „B” mag noemen: Blauw Wit of Luto. Het Almelose AKC mag zich reeds kampioen noemen in de hoofdklasse A. Het is zeer opvallend dat ploegen zoals Ons Eibernest en Wester- kwartier deze ploeg voor hebben moeten laten gaan. Ook in deze klasse dient een beslissingswedstrijd gespeeld te worden. Doordat Die Haghe een nipte overwin ning behaalde op DKOD kwam het toch nog net op gelijke hoogte met Asko. In Apeldoorn volgt de ontknoping. De vier nieuwe hoofdklassers zijn: Wordt Kwiek, ZKV, Rust Roest. Allen Weerbaar. De eindstand ziet er als volgt uit: A (alle ploegen 14 wedstrijden gespeeld) AKC 24, Eibernest 23. De Danaïden 16, W’kwartier 13, DKOD 12, Asko 9, Die Haghe 9 en Pams 6. B, Luto en Blauw Wit 22, Archipel 16, Deto 15, Het Zuiden 14, Swift 9. Rohda 8, Fides Pacta 6. ROME, (SID, UPI, GF). De vriendschappelijke wedstrijd van vandaag tussen Italië en West Duits land is in Rome niet alleen de krachtmeting tussen nummer twee uit het wereldkampioenschap 1970 en de houder van de Europese titel. Het is tevens een gevecht tussen de Itali aanse doelman Dino Zoff en de Duit se spits Gerd Müller, ten minste wanneer bondscoach Schön meent dat Müller na zijn zaterdag in Bar celona opgelopen blessure fit genoeg is om te spelen in Rome. (Van onze sportredactie) ARNHEM „Eigenlijk zou je van elke sportbond een principe-uitspraak moeten krijgen, zoals de roeibond al min of meer heeft gedaan door aan te kondigen het accent meer op de recreatie te leggen. Een uitspraak over de vraag of het nog wel zin heeft om maar door te gaan met het streven naar internationale sucessen, die voor een aantal bonden eigenlijk niet meer haalhaar zijn. De achterstand op de wereldtop is al zo groot gewor den, dat je je moet afvragen of het nog verantwoord is, dat jonge mensen hun maatschappelijke carrière in de waagschaal stellen door voor halve studie af te breken”. Na hem heeft de club geen krachtige voorzitter meer gehad en zeker geen leider die voor financiële injecties kon zorgen. Gallian volgde hem op als presi dent, maar bleek een zwak voorzitter. Na zijn aftreden werd een driemanschap met de leiding belast en aan deze onbe vredigende situatie werd een einde ge maakt door de keuze van de heer Anto- niotti als voorzitter. Antoniotti heeft zijn voorzittersstoel nog niet kunnen beklim men, want de andere leden van het uitgebreide bestuur noemden hem on aanvaardbaar. Bij die vereniging zonder stuurman trad Jules Zwunka enkele we ken geleden in dienst. Dit weekeinde heeft Marseille’s burge meester Gaston Deferre de vereniging met de neus op de feiten gedrukt. De realist Deferre wil eindelijk een bestuur dat zich met de leiding van een befaam de voetbalclub bezig houdt en niet een groep mensen, die voortdurend onderling aan het strijden en kiften is. „Wanneer niet binnen enkele weken”, dreigde De ferre, „de organisatie binnen de club gezond wordt gemaakt, zal de gemeente zijn subsidie (een bedrag dat bijna met zeven cijfers wordt geschreven) inhou den. Geld van de gemeenschap dient goed gebruikt te worden en niet ver spild aan een club, die een wanbeleid voert.” De Michelin amateurwielerploeg voor het nieuwe seizoen: De Boer, Groen, Haller, Kruunenberg, Jacob en Jan Langen, Maas, Meijer, Nooren, Pa ter, Ribbers en Van Trigt. Een handtekening van Johan Cruyff bracht in Cervera 1250 gulden, op. Het geld gaat naar een liefdadige instelling. Zaïre heeft de tweede oefenwed strijd tegen het Braziliaanse Flamengo met 3-3 gelijk gespeeld. Het eerste re sultaat was 4-4. W* a ïAfn '1

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 13