WEL BEPAALDE ACCENTEN BEKLEMTOOND Kamerleden na bezoek aan kamp Brand Tweede deel van Geruchtmakende zaak voor Centraal Medisch Tuchtcollege 'ERSCHIL VAN MENING OVER DOODSOORZAAK J. WESTDIJK Snel modernisering Nieuwersluis nodig Grieken zijn rijp voor gewelddadig verzet tegen junta 9 E1O Goelag archipel □ooEnfÈffl ditog] leegstaand Grand Hotel o g: in 9'. I RESOLUTIE VAN ISLAMITISCHE TOPCONFERENTIE THEODORAKIS Vijf jaar geëist voor beroving met dodelijke afloop EN COLA „Russische militaire adviseurs in Peru” I D 2 DINSDAG 26 FEBRUARI 1974 i (Van onze parlementsredactie) (Van onze Haagse redactie) TEVEEL RISICO’S O SPECIAAL NU OOK IN UPDRANK DEN HAAG Zijn opvang en behandeling bij ’s avonds en ’s nachts binnengebrachte patiënten AFWISSELENDER PROFIEL DEN HAAG „Er zijn geen nieuwe standpunten naar voren ge bracht. Wel heeft deze hearing be paalde accenten beklemtoond”. Zo reageerde het Tweede-Kamerlid drs. J. Voogd (PvdA) na de bijna negen uur durende hoorzitting over de fluoridering van het drinkwater, die gisteren in de vergaderzaal van de Tweede Kamer werd gehouden. Acht van de veertien volksge- zondheidsspecialisten uit de Twee de Kamer hoorden 27 voor- en te genstanders over het wetsontwerp, dat het drinkwaterbedrijven moge lijk zou moeten maken de komende drie jaar fluorverbindingen aan het water toe te voegen. Na die periode wil de regering een permanente wet in werking laten treden. in een academisch ziekenhuis als Dijkzigt in Rotterdam voldoende? Is er verband tussen het wegzenden uit dit ziekenhuis van de 20-jarige Jan Westdijk en zijn dood kort daarna in een kraakpand? Kunnen de betrokken artsen verwijten ge maakt worden? Moet de hele gang van zaken rondom deze jongeman zodanig worden gezien dat de zaak naar de strafrechter verwezen dient te worden? Dat zijn enkele belang rijke vragen, die het Centraal Me disch Tuchtcollege gisteren in een openbare zitting voorgelegd kreeg. NIET ZIEK GENOEG 0 De KVP-Kamerleden Cornelissen en Nootenboom vragen zich af of de be trokken diensten voldoende zijn uitge rust voor een succesvolle opsporing van klandestiene jeneverstokerijen. Ze heb ben de ministers van Justitie en Finan ciën vragen gesteld naar aanleiding van berichten dat er de laatste maanden regelmatig vrachtwagens met suiker verdwijnen en dat het vermoeden be staat dat die suiker vooral gebruikt wordt door klandestiene stokerijen. (Van onze parlementsredactie) hiillHi' ADVERTENTIE WEERRAPPOKIEN u nw Tunis Prof. Hilvering, hoogleraar’ longziekten 2 1 -2 1 no nnw nno no no wzw n no n no no ono no ver. ono no ono no 11 12 3 9 7 5 4 0 5 3 13 9 5 0 5 16 9 uur uur uur uur 6 0 moeten dan viermaal per dag zo’n tablet slikken. De methoden zijn wel te verwe zenlijken in gezinnen met „gemotiveerde ouders”. „Maar daar zijn”, aldus de flu- orvoorstanders, „juist niet de gebitsmis- toestanden te vinden”. De Kamercommissie voor de gezond heidszorg zal nu intern de fluoridering gaan bespreken. Het voorlopig verslag zal uiterlijk 7 maart aan minister Vor- rink (volksgezondheid en milieu) moeten worden overhandigd. Daarna komt de De kamerleden gaven ’s middags hun eerste indrukken na een rondleiding en gesprekken met de commandant van het kamp, overste Bos, zijn staf, begeleiders X dig lar eer vai int ger ren hin Rotterdam Twente Vlissingen Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück nno o ono nnw o no nno zw o z ozo no ono wel wea Nis voe gez vri> Ven H een tinj van van tiël adv den aan te i N heb deu ver eig< Kal sch E spa hee met baa ech mei daa N hij bet geb net f ma ter. eer nie De leg De Jap gen lan 1 tot een en rei. V var Mi< op ze eve go zul' ken ma ope zou gev mei H. o 15 1. 8 16 4 4 2 2 2 -2 2 -3 5 7 1 0 -2 0 0 0 0 0 0.1 0 0 0 0 0.1 0 0.2 0 0 0 o o 0.3 0.1 o 0.1 o o o 1 1 o o o o o 0.3 o o o 1 2 2 -5 0 2 0 6 -3 -3 2 0 -2 5 -2 De internist in kwestie is geen „waak hond” die moet toezien of alles goed gaat. Uit de mededelingen die hij kreeg, was er trouwens voor hem ook geen aanleiding zelf naar het ziekenhuis te komen voor deze patiënt. Het Centraal Medisch Tuchtcollege zal zo spoedig mogelijk uitspraak doen. BERN (AP). De Zwitserse uitgeve rij van Solzjenitsins „Goelag-Archipel” heeft gisteren doen weten dat zij de komende herfst of het begin volgend jaar het tweede deel uit zal brengen van dit boek en dat dit zich ten dele zal bezighouden met het leven in de Sovjet unie na Stalin. AMSTERDAM (ANP). De Griekse componist Mikis Theodorakis denkt dat het verzet tegen de Griekse junta binnen korte tijd een gewelddadig karakter krijgt- Hij zei dat gisteren in Amsterdam bij de introductie van de Nederlandse vertaling van zijn „Verzetsdagboek”. Wear la btnaen- «n buitenland Over de doodsoorzaak bleek nu ver schil van mening te bestaan tussen twee andere getuige-deskundigen. Patholoog- anatoom dr. Zeldenrust, die twee dagen na het overlijden sectie verrichtte, bleef overtuigd van verstikking van de lucht wegen. Zwellingen van de slijmvliezen, die daarvan het verschijnsel zijn, kun nen volgens hem zeer snel optreden en verminderen ook snel weer. Uit zijn onderzoek naar vergiftigingsverschijnse len (in verband met eventueel gebruik van drugs) waren geen invloeden geble ken. en adviseurs. Het waren leden van de vaste Tweede-Kamercommissies voor De fensie en Justitie: Van Eisen (KVP), De Vries (PvdA), Wolff (CPN), Kleisterlee (KVP), mevr. Goudsmit (D’66), De Kwaadsteniet (ARP), Spinks en Kom brink (beiden PvdA) en het Eerste-Ka- merlid mr. Hein van Wijk (PSP). Algemeen was men het erover eens dat de gebouwen sterk verouderd zijn. Amsterdam geh. bew. De Bilt Deelen Belde Eindhoven De rechtbank in Den Haag had de twee hiervoor drie jaar opgelegd. Hun metgezel bij de mislukte poging de geld kist uit het hotel te roven, een 25-jarige man, is door de rechtbank tot twee jaar veroordeeld. Hij is niet in beroep gegaan bij het Hof. De zaak-Bali was opgelost doordat een van de daders het niet kon verwerken dat de nachtportier bij de vechtpartij was overleden. Hij gaf zich bij de politie aan. In totaal zal Goelag-Archipel bestaan uit drie delen. Van het eerste boek zijn nu meer dan een half miljoen exempla ren verkocht. Tegen midden maart hoopt men er 785.000 te hebben gedrukt. Solzjenitsin, die thans in Noorwegen verblijft, heeft de eis gesteld dat de prijs van het boek zo laag mogelijk moet worden gehouden opdat de verspreiding ervan zo groot mogelijk zijn kan. Solzjenitsin heeft de Zweedse Acade mie van Wetenschappen per brief laten weten dat hij op 10 december naar Stockholm zal komen om tijdens de uitreikingsplechtigheid van de Nobelprij zen de prijs in ontvangst te nemen waarmee hij in 1970 werd onderschei den. in Leiden, bestreed het sectierapport op verstikking geen afdoende verklaring enkele punten. Naar zijn mening was de van de dood van Jan Westdijk. Er is te weinig vermeld over de rol van de longontsteking, die de jongen moet heb ben gehad. Mr. Schuurmans-Stekhoven, raadsman van de familie Westdijk, sprak van ern stige communicatiefouten tussen de vier artsen, die volgens hem allen fouten hebben gemaakt. Naar zijn mening was de internist verantwoordelijk voor de gang van zaken. Verleden jaar heeft de Sovjet-Unie Peru tanks van het type T-55 geleverd en de thans aangekomen deskundigen zullen de Peruanen leren hoe ermee moet worden omgegaan. Volgens niet bevestigde berichten zou Peru van Moskou 200 tanks, geschut en andere wapens hebben ontvangen en zou de leverantie van enige kleine luchtdoel- raketten van het type SA-7 nog kunnen volgen. Hij had het toezicht op de zieke Jan Westdijk aan enkele vrienden overgela ten, die af en toe drugs gebruikten. Overigens vond men wel, dat het pro gramma voor de gestraften beter en afwisselender is dan voor gedetineerden in de burgermaatschappij. Zeer ernstige kritiek hadden de meeste kamerleden op het feit dat de ruimten voor officie ren en onderofficieren er beter uitzien dan die voor lagere militairen. Daar naast gaf men wel toe dat de straffen voor het beroepskader (veelal kamerar rest) veel zwaarder wegen dan voor de lagere militairen, die een afwisselender programma hebben. De voorzitter van de defensiecommis- sie, oud-generaal Van Eisen, trok voor zichzelf de conclusie dat het rapport van de luchtmachtartsen met felle kritiek op de medisch-psychische begeleiding van de gestraften, „overdreven” is. Hun was gebleken dat de huisarts op elk gewenst moment éénmaal per week zitting houdt en ook snel te ontbieden is. „Er blijken dan ook geen klachten te zijn over onbereikbaarheid van de huisarts”, zei Van Eisen. bewindsvrouwe met een Memorie van Antwoord. Mogelijk zal dé commissie zich andermaal moeten gaan beraden voordat men het eindverslag uitbrengt. Als de wet wordt aangenomen, komt er over drie jaar een definitieve wet. Nadat de jongen was overleden, had hij de politiearts gebeld. Hij dacht aan maag-darminfectie, maar de juiste doods oorzaak was hem niet duidelijk. De politiearts, als getuige-deskundige ge hoord, sprak van een „slechte algemene toestand”, waarin hij de overledene aan trof. Jan Westdijk was geheel uitge droogd, mogelijk had hij tevens een ernstige buikgriep. De meerderheid van de kamerleden vond dat de opvolger van commandant Bos, die volgend jaar met pensioen gaat, ook kwaliteiten op medisch en op psy chisch gebied moet hebben. De kamerle den zullen voorstellen om een profiel te laten schetsen van de opvolger, evenals voor belangrijke kadermilitairen, die in Nieuwersluis te werk worden gesteld. Officieren en onderofficieren toonden zich direct na het bezoek van de kamer leden niet bijster enthousiast over dat bezoek. Men voelt er vooralsnog niet voor om de isoleercellen te sluiten. Er gaat volgens hen een preventieve wer king van uit. WASHINGTON (AP). Voor de eer ste maal, aldus is gisteren in kringen van de veiligheidsdienst in Washington bekendgemaakt, bevinden zich militaire adviseurs uit de Sovjet-Unie op het Zuidamerikaanse vasteland, en wel in de staat Peru. gehoord dat deze drugs (hasj en marihu ana) had gebruikt. Het uitvoeren van een bloed- en uri- ne-onderzoek is niet gebruikelijk, zei de betrokken internist, die als zogenoemde achterwacht dez eavond dienst had ge daan. Enkele malen pleegde hij telefo nisch overleg met de dienstdoende assis- tent-arts. Deze is daar gewoon voor eerste-hulpwerk, volgens de specialist. Van een bewustzijnsdaling was hem niets bekend. De huisarts, die Jan West dijk had bezocht en bij een tweede visite de dood moest constateren, sprak ook van druggebruik. De jongen was wel ziek, maar niet ziek genoeg om hem te laten opnemen. In appèl diende de geruchtmakende zaak, die ontstond naar aanleiding van klachten van het echtpaar Westdijk uit Rotterdam toen hun zoon was overleden. Vijf artsen moesten zich in april 1973 verantwoorden in verband met het ster ven van Jan Westdijk in juli 1972. Twee van hen (asslstent-artsen uit Dijkzigt) kregen een waarschuwing. Zij gingen in beroep en namens de ouders werd be roep ingesteld omdat de betrokken in ternist en een huisarts waren vrijgespro ken. Drie verpleegkundigen, die nog niet eerder waren gehoord, bleken zich op deze zitting weinig van het geval-West- dijk te herinneren. Uit hun verklaringen kwam naar voren dat per jaar 6000 van deze opnamen worden genoteerd. Jan Westdijk was constant geobserveerd en hij had veel melk gedronken. Een bloed en urine-onderzoek was niet ingesteld. De jongen had verteld drugs te hebben gebruikt. De arts, die de eerste opvang verzorg de, zei ook van de patiënt te hebben r- De vijfde Islamitische conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken zal in mei of spoedig daarna in Koeala Loem- poer worden gehouden. De resolutie over „ontwikkeling en internationale economische betrekkin gen”, vraagt voorts een speciale vergade ring van de algemene vergadering van de Verenigle Naties om de economische ontwikkeling te bestuderen. LAHORE (UPI). De Islamitische topconferentie die zondag in Lahore is beëindigd heeft besloten dat de ontwik kelingslanden hun natuurlijke hulpbron nen moeten inventariseren en indien no dig herwaarderen, om economisch en sociaal welzijn voor hun bevolking te scheppen, aldus een resolutie die giste ren is bekendgemaakt. Geen nieuwe standpunten op hoorzitting over fluoridering consul van Koeweit in ons land, Rabba ni, een brief gestuurd waarin zij hun steun en solidariteit met hem betuigen en hun vertrouwen in hem bevestigen. Het feit, dat de benzine in Frankrijk erg duur is geworden, is volgens deskun digen de oorzaak dat Parijs minder te kampen heeft met verkeersopstoppingen dan vroeger. De metro en de bussen profiteren van het duur worden van de benzine. In de afgelopen weken kreeg het openbaar vervoer in de Franse hoofdstad zeven percent meer passagiers. André Chenebenoit, die van de op richting van de Franse krant „Le Mon de” in 1944 tot 1966 hoofdredacteur is geweest, is zondag overleden op 79- jarige leeftijd. Een boerin uit het Slowaakse plaatsje Stitne (bij Gottwaldov) heeft gisteren het leven geschonken aan een vierling: drie jongens en een meisje. Moeder en kinderen maken het goed. De kinderen wegen allemaal meer dan een kilo; de zwaarste weegt precies drie pond. De derde en grootste eenheid van de elektriciteitscentrale in Lelystad is giste ren, Kort voor de officiële ingebruikstel ling, defect geraakt. Het ziet ernaar uit dat de reparatie enkele weken zal ver gen. DEN HAAG (ANP). De Haagse brandweer heeft gisteren de hele dag werk gehad aan een brand in het Grand Hotel in Scheveningen. Het vuur werd ’s ochtends om kwart over negen ont dekt De brand was op vier plaatsen op de zolder van het gebouw ontstaan, reden voor de brandweer om brand stichting te veronderstellen. Het vuur woedde in een trappenhuis en verspreidde zich tussen vloeren en plafonds zover dat de brandweer op een gegeven moment op de eerste tot en met de vierde etage de vlammen moest be strijden. De brand ging gepaard met enorme rookontwikkeling. Om half een ’s middags had de brand weer het vuur onder controle. Voor de nablussing waren nog vier uur nodig. De schade aan nog bruikbaar materi aal in het voor de sloop bestemde Grand Hotel wordt door de brandweer geraamd op twee ton. Het hotel stond al twee jaar leeg. Bredero Vastgoed NV heeft het onlangs met tal van andere gebouwen, waaron der het Kurhaus, van de Exploitatie Maatschappij Scheveningen overgeno men. Bredero wil het gebouw zo snel mogelijk slopen. Na het onderdrukken van de rellen aan de polytechnische school in Athene vorig najaar zijn vooral de jongeren tot de conclusie gekomen dat lijdelijk verzet niets oplevert, zo zei Theodorakis. „Het Griekse volk is zes en een half jaar passief geweest en het enige resultaat is dat er letterlijk en figuurlijk op ons geschoten wordt”. Theodorakis verklaarde dat voor het omverwerpen van de Griekse junta de steun van rechtse oppositiepartijen als van Karamanlis nu niet meer nodig zal zijn. „Wij zijn nu sterk genoeg om de zaak zelf aan te pakken. Schuurmans-Stekhoven stelde de kwestie van de aansprakelijkheidsverde- ling in het ziekenhuis centraal. Daarom wilde hij verwijzing naar het gerechts hof. „Dit huizenhoge probleem stijgt bo ven deze zaak uit. De positie van derge lijke assistenten moet beter worden ge regeld.” Men had volgens de raadsman ook uit de verklaringen van de begelei dende GG- en GD-verpleger moeten be grijpen dat Jan Westdijk er slecht aan toe was. Maar die mededelingen zijn niet overgekomen. De ernst van de zaak is onderschat. De huisarts heeft ook te veel risico’s genomen. De raadslieden van de gedagvaarde artsen wezen elke schuld af. Zij wezen op de mogelijkheid dat de patiënt na zijn verblijf in het ziekenhuis toch weer drugs kan hebben gebruikt. Feitelijk en juridisch is er niets te verwijten, stelden zij. NIEUWERSLUIS. Negen kamerle den die gisteren het militaire gestraften kamp Nieuwersluis bezochten, hebben uit hun rondleiding en gesprekken met militairen en adviseurs van de staf, de volgende conclusies getrokken: Er moet zo snel mogelijk mondeling overleg met de minister van Defensie komen, waarin snel moet worden gere geld dat de nieuwbouw van enkele ba rakken bespoedigd wordt. De isoleercellen moeten buiten ge bruik worden gesteld. Er wordt trou wens toch nauwelijks gebruik van ge maakt (zo’n zeven keer per jaar). De kamers en cellen moeten beter worden „aangekleed” om de verouderde omgeving een beetje fleur te geven. De tegenstanders van de fluoridering herhaalden hun kritiek op het Wets voorstel. Zij vinden dat de wet een Inbreuk op de privacy zal betekenen. De gevolgen van de fluoridering zouden on voldoende onderzocht zijn. Invoering van de fluoridering schept volgens de tegenstanders een gevaarlijk precedent. Voorstanders van de fluorideringswet benadrukten de bedroevende situatie waar de tandheelkunde in Nederland zich voor geplaatst ziet. Fluoridering zou vooral bij kinderen het tandbederf kun nen tegengaan. Zij wezen op het experi ment dat 22 jaar geleden in Tiel begon en dat tot opzienbarende resultaten leid de. „Toen op 23 december van het vorig jaar het experiment voortijdig werd beëindigd, was dat een zwarte dag voor Tiel”, aldus een tandarts uit die plaats. Een kinderarts, die zijn praktijk al 26 jaar in Tiel heeft, bestreed de bewering dat fluoridering gevaarlijk zou kunnen zijn voor pasgeboren kinderen. „In die 26 jaar heb ik nog nooit een verandering van ziekten bij kinderen kunnen consta teren”. De voor- en tegenstanders ver weten elkaar op onoorbare wijze te hebben geprobeerd aanhangers voor hun standpunten te verwerven. De tegenstanders erkenden dat de zorg voor het gebit grote aandacht verdient. „Maar laat men dan de kinderen fluor- tabletten laten slikken en voer vooral betere eetgewoonten in”, aldus de anti- fluorpartijen. Hun tegenstanders ver wierpen echter deze methoden. „Dat is moeilijk realiseerbaar, want de kinderen Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Stockholm Wenen Zürich - Casablanca onbewolkt windstil 16 ono 19 w 13 DEN HAAG (ANP) De procureur- generaal bij het gerechtshof in Den Haag heeft gisteren vijf jaar gevangenis straf met aftrek geëist tegen een 25- jarige en een 24-jarige Hagenaar wegens poging tot diefstal in het Scheveningse hotel-restaurant Bali, waarbij de 53- jarige nachtportier van Bali, Anton Boon, om het leven kwam. O Van 1 januari tot en mét 20 februa ri zijn in Mozambique 121 mensen aan cholera overleden. 0 Het samenwerkingsverband tussen de Staatkundig Gereformeerde Partij en het Nationaal Evangelisch Verband wordt ook op gemeentelijk niveau voortgezet. In Den Haag wordt voor de gemeenteraadsverkiezingen op woensdag 29 mei een lij stverbinding aangegaan tussen SGP en NEV, aldus heeft het Haagse SGP-bestuur gisteren meege deeld. Bij de komende Statenverkiezin gen hebben SGP en NEV in Friesland, Noord-Holland en Noord-Brabant geza menlijke kandidatenlijsten. Het NEV werkte eerder samen met het Gerefor meerd Politiek Verbond. 0 Het Volksbevrijdingsfront voor Oman en de Arabische Golf heeft het Rode Kruis en de Rode Halve Maan en „alle patriottische krachten in de we reld” om hulp gevraagd voor de „twee honderdduizend mensen die in Oman van honger dreigen te sterven. In de oproep wordt deze organisaties ook ver zocht druk uit te oefenen „op de autori teiten in Muskate om de economische blokkade op te heffen die al zeven jaar wordt toegepast tegen het platteland en op te houden met het bombarderen van huizen en boerderijen.” 0 De ambassadeurs en hoofden van diplomatieke missies van de landen van de Arabische Liga, die geaccrediteerd zijn in de Benelux, hebben de honorair geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. Den Helder geh. bew. geh. bew, geh. bew. geh. bew. Z.-Limburg geh. bew. geh. bew. windstil zw. bew. onbewolkt geh. bew. onbewolkt zw. bew. geh. bew. geh. bew geh. bew. sneeuwbui kopenhagen zw. bew. zw. bew. motregen zw. bew. onbewolkt windstil 13 licht bew. nw 15 onbewolkt windstil 11 sneeuw onbewolkt geh. bew. onbewolkt half bew. geh. bew. half bew. geh. bew. Las Palmas licht bew. regen WOENSDAG 27 FEBRUARI Hoog water 6.43 uur en 18.59 Laag water 2.25 uur en 14.49 WOENSDAG 27 FEBRUARI Zon op 7.31 uur onder 18.15 Maan op >.56 uur onder

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 2