Geknoei rond inzameling van verkiezingsfondsen Diplomatiek incident Parijs Politie bezet universiteit van Nairobi Britse handelsbalans toont record-tekort Afscheid Liberia Februaristaking 1941 herdacht Modernisering Spaanse luchtmacht over belastingen Eenheid NAVO-gebied het geding Reorganisatie in Jordaanse strijdkrachten Voorbereidingen toekomstig olie-overleg Peking rond film van Yanne fiction wel wat door de hitleriaanse bezettingsjaren laten inspireren, om vooral te demonstreren hoe zijn land genoten met de befaamde Franse slag zich door alle beproevingen van het historische noodlot toch altijd weer heen weten te slaan. „Advies van Johnson in in in GESPANNEN EN DEPRESSIEVE NIXON Man breekt nek bij val van carnavalswagen „Mede door stijging olieprijzen” 3 DINSDAG 26 19 7 4 FEBRUARI Geen commentaar (Van onze redacteur in Londen) t t (Van onze redacteur in Brussel H. Kolb) Gewetensonderzoek Nieuwe ergernis „Niet te koop” BRUSSEL De NAVO-gemeenschap is bevangen door hetgeen een diplomaat omschreef als: „Een sfeer van berustende neerslach tigheid”. Voornamelijk moet die worden toegeschreven aan het on zekere politieke lot van Richard Nixon, president van de Verenigde Staten. „Quarantaine” (Van onze redacteur in Washington) WASHINGTON Kort nadat hij gisteren in staat van beschuldiging werd gesteld, heeft president Nixons particuliere advocaat Herbert Kalm bach bekend schuldig te zijn aan het ten laste gelegde. Het betreft hier niet zijn directe Watergate-activiteiten, maar de inzameling van ver kiezingsfondsen. Rechter John Sirica, die binnenkort vonnis zal wijzen, kan hem een maximumstraf geven van drie jaar gevangenis en 30.000 gulden boete. f 3 1 Nixons advocaat Kalmbach bekent (Van onze redacteur in Parijs) HERBERT KALMBACH l l t 1 1 1 1 r forse bedragen in Nixons verkiezings campagne stortten. l i 1 i I 1 f i I l 1 l l 1 Nixon werd onder meer gevraagd of hij dit jaar meer belastingen zal gaan betalen dan in afgelopen jaren toen hij gebruik maakte van kleine gaten in het net van de belastingwetgeving. „Ambassadeursposten zijn naar mijn weten niet te koop, maar worden toege wezen op basis van bekwaamheid”, zei Nixon een uitspraak die op slechte voet met de werkelijkheid moet staan, gezien de talrijke door hem aangestelde vrienden en kennissen uit het zakenle ven, die allen gemeen hebben dat zij De algemene indruk was dat op de persconferentie Nixon er niet in is ge slaagd zijn aanzien bij het Amerikaanse volk ook maar gedeeltelijk te herstellen. Eén ding leek echter wel zeker, name lijk dat de president besloten heeft nu ook afstand van zijn eigen partij te nemen en de Republikeinse kandidaten in de komende verkiezingen aan hun lot over te laten. Nederland meent in het kielzog van de Amerikanen, die hun atoompara plu nog steeds beschermend boven Europa houden dat het bondgenoot schap ondeelbaar is in al zijn aspec ten, maar de Fransen denken daar duidelijk anders over. Zij koesteren de opvatting dat er in de Europese beveiliging een gat is gevallen door de overeenkomsten tussen Rusland en Amerika en zij verlangen er dan ook naar dit gat op te vullen met eigen en met de Britse atoomwapenen. De lopende rekening van de Britse betalingsbalans wees over januari een tekort van 312 miljoen pond sterling aan vergeleken met een deficit van 257 mil- r t i Koning Hoessein heeft, aldus de mede deling van het ministerie, de twee nieu we opperofficieren geluk gewenst met hun benoemingen die, zo werd gezegd, zijn gedaan „in overeenstemming met de nieuwe organisatie van het opperbevel der strijdkrachten.” Begin februari zegde koning Hoessein een voorgenomen bezoek aan Washing ton af en keerde uit Londen naar Am man terug na berichten uit Palestijnse bron over muiterij bij de 40ste pantser- brigade. dat zijn hoofdkwartier in Zerka, ten noorden van de hoofdstad, heeft. Van officiële Jordaanse zijde is steeds tegengesproken dat er muiterij was ge weest. PARIJS. De nieuwe film van de bekende Franse acteur-regisseur-pro- ducer Jean Yanne heeft, nog vóór zijn première, gisteren voor het eerste diplomatieke incident gezorgd in de relaties tussen Parijs en Peking, die zes jaar geleden door generaal De Gaulle niet zonder inspanning einde lijk weer konden worden hersteld. joen pond over de voorgaande maand. De balans van diensten en andere lopen de transacties vertoonde een overschot van ongeveer 71 miljoen pond sterling op maandbasis. In de drie maanden van november tot en met januari wees de balans van de zichtbare handel een tekort aan van gemiddeld 328 miljoen pond sterling per maand vergeleken met een nadelig saldo van gemiddeld 255 miljoen pond sterling over de voorgaande drie maanden. Geen van deze kwesties werd echter genoemd in de dagvaarding waarover Kalmbach zich gisteren in Washington te verantwoorden had. De twee punten waarop hij zijn schuld toegaf, betreffen het inzamelen van ongeveer tien miljoen gulden in 1970 en het onderbrengen van dit geld in een verkiezingscommissie, die in strijd met de wet was opgezet (de commissie had nóch een voorzitter, nóch een penningmeester). AMSTERDAM (ANP) Op het Jonas Daniël Meijerplein in Amsterdam is gis teren de februaristaking van 1941 her dacht. Bij het monument De Dokwerker legde de Amsterdamse burgemeester Samkalden de eerste krans. Bij de her denking waren ook o.m. overlevenden uit het concentratiekamp Ravensbrück aanwezig. Hoge ambtenaren van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken hebben enige dagen geleden laten weten, dat de president weder om zijn bezoek aan Europa heeft uitgesteld, doch in weerwil van een ontkenning van het Witte Huis staat wel vast, dat Nixon althans bij de NAVO in april niet meer terecht kan. Voornamelijk omdat alle plichtple gingen, waarmee deze visite gepaard zou moeten gaan, niet meer bjjtjjds kunnen worden georganiseerd. LONDEN. (Reuter en AP) Op de Britse balans van de zichtbare handel is in januari een recordtekort van 383 miljoen pond sterling ontstaan vergele ken met een nadelig saldo van 328 miljoen pond in december. Blijkens een mededeling van het Britse ministerie van Handel en Industrie heeft de stij ging der olieprijzen in „aanzienlijke ma te” tot dit tekort bijgedragen. De handel ondervond ook nadelige invloed van de driedaagse werkweek doch op het ogen blik kan nog niet worden vastgesteld hoe groot de invloed daarvan precies is, aldus het ministerie. Tijdens die conferentie werd besloten tot de oprichting van een stuurgroep die een bijeenkomst van olieproducerende en -verbruikende landen moet voorbe reiden. Dit geldt niet slechts een „viering” van het 25-jarig bestaan van de ver- dragsorganisatie, maar evenzeer de bekrachtiging van een nieuwe Atlan tische verklaring. Omtrent de tekst daarvan moeten de bondgenoten het overigens nog eens worden. Het ziet ernaar uit, dat zo’n overeenstemming slechts bereikbaar zal zijn door het inbouwen van steeds meer vaagheden In een naar eenheid strevende alli antie is daarvoor geen plaats. Zeker niet in een situatie, waarbij de Ame rikaanse president nieuwe ergernis wekt door de wijze waarop hij de Atlantische belangen ondergeschikt maakt aan zijn eigen politieke binnen landse positie. Hij antwoordde daarop dat hij, zoals een ieder, zal voldoen aan zijn verplich tingen, en dat wat betrof de aftrekking van belastinggelden jegens een „gift” van zijn presidentiële en vice-presiden- tiële documenten aan de natie, hij dit advies had gekregen van wijlen presi dent Johnson. Ook dit had hij eerder aangevoerd, zonder daarmee veel indruk te maken. De president die er depressief/en ge spannen uitzag, toonde zich meer be heerst dan in zijn vorige confrontatie met de nieuwsmedia toen hij bijna ver baal slaags raakte met verslaggevers, die echter ook nu keer op keer terugkwa men op Watergatekwesties en Nixons rol daarin. In Monrovia heeft de Liberiaanse president Tolbert koningin Juliana en prins Bernhard gisteravond een afscheidsdiner aangeboden. Het koninklijk echtpaar reist vandaag terug naar Nederland. Minister Van der Stoel raakte gistermiddag betrokken bij een auto-ongeluk. Hijzelf bleef ongedeerd, maar twee Liberianen zijn met verwondingen naar een ziekenhuis gebracht. Bij het ongeluk waren zes auto’s betrokken. De wagen van de Nederlandse ambassadeur in Liberia raakte daarbij total-loss. De speciale aanklager Leon Jaworsky zei dat geen verdere aanklachten tegen Kalmbach zullen worden ingediend, maar dat hij in andere Watergate-pro- cessen als getuige zal optreden. Mocht echter uitkomen dat Kalmbach in zijn afgelegde verklaringen meineed heeft gepleegd, of zich schuldig heeft gemaakt aan strafbare feiten die op dit ogenblik nog niet bekend zijn, dan zal hij daar alsnog voor vervolgd kunnen worden. De film hangt dan ook een burlesk beeld op van een toekomstige bezet ting door de Chinezen van Parijs en dat toekomstvisioen kan Peking be slist niet waarderen. De Chinese am bassade in Parijs heeft er bij de Franse regering heftig tegen gepro testeerd, dat zij het had toegelaten dat Jean Yanne het socialistische China met het fascistische Duitsland dorst te vergelijken. Inderdaad had Yanne zijn politieke Het tweede punt betrof Kalmbachs benadering van de toenmalige Ameri kaanse ambassadeur op de Tobago-eilan- den, Fyfe Symington, die hij namens „iemand” in het Witte Huis een ambas- sadeurspost in Europa beloofde, wanneer Symington ongeveer 275.00 gulden in de verkiezingspot van president Nixon zou storten. Symington stortte het geld, maar kreeg geen post in Europa. Het geld vroeg hij niet terug, en het werd hem ook niet terugbetaald. Zijn aangekondigde reis naar Rus land is dan ook in feite een soort poli tiek asiel: slechts in het land van de ideologische tegenstander is hij on verkort welkom. Een reis naar zijn Europese bondgenoten valt aan poli tieke onzekerheden voorlopig ten of fer, hetgeen het onderscheid tussen democratieën en totalitaire regimes opnieuw onderstreept. De film werd de afgelopen zomer in Parijs opgenomen en Jean Yanne had voor zijn rolprent toen enkele tienduizenden Chinezen, Vietnamezen en andere „vertegenwoordigers van het gele ras” als figuranten uit heel Europa opgetrommeld. WASHINGTON (Reuter). Deskun digen uit twaalf grote ofieverbruikende landen zijn gisteren in Washington bij eengekomen om de opzet vast te stellen van toekomstige besprekingen over de internationale oliecrisis, die moeten vol gen op de internationale energieconfe- rentie van twee weken geleden in Was hington. Nixon ontkende ook iets afgeweten te hebben van het aanbieden van ambassa deursposten in ruil voor giften aan zijn verkiezingspot een kwestie waar zijn eigen particuliere advocaat Herbert Kalmbach zich diezelfde dag toevallig schuldig aan had verklaard. In een interview voor de radio heeft de cineast gisteravond betreurd dat de Chinese ambassade zijn bedoe lingen zo slecht begrepen had. „Wan neer een volk van 800 miljoen men sen geen gevoel voor humor blijkt te hebben, dan vind ik dat”, aldus Yan ne, „eigenlijk nog erger dan indien ze werkelijk oorlogszuchtig zouden zijn.” Gistermorgen moest een aantal stu denten in de economische aardrijkskun de examen doen. Zij weigerden en ver scheurden de examenopgaven. Zij verza melden zich voor de universiteit en wil den een betoging door de stad organise ren. Daarop greep de politie in. Lord Chalfont, de man die voor Groot-Brittannië de toetreding tot de EEG moest regelen toen Labour onder Wilson nog aan de macht was, heeft in een vraaggesprek, gisteren in het Duitse blad Der Spiegel gezegd dat het uittre den uit de Gemeenschap een „ramp” voor zijn land zou zijn. in de herziene Atlantische beginselen, waarom Kissinger en Nixon hebben gevraagd. Uiteindelijk moet daarmee dan het verschil in opvatting worden omzeild tussen Frankrijk en de NAVO-part- ners over de vraag of de Russische- Amerikaanse afspraken omtrent het gebruik en de ontwikkeling van nu cleaire afschrikkingswapens een ver schil hebben geschapen tussen de Amerikaanse en de Europese NAVO- grondgebieden. Met andere woorden: de eenheid van het NAVO-gebied, waarop de alliantie steeds zo prat is gegaan, is in het geding. De mogelijk heid, dat de kwetsbaarheid van Euro pa is vergroot door de Amerikaans- Russische afspraken, wordt onder ogen gezien. HEIJTHUIJSEN-VENLO (ANP) Het carnavalsfeest heeft gisteren in het zuiden van het land een dode en een zwaar gewonde geëist. In Heijthuijsen (Limburg) maakte een 21-jarige man een dodelijke val van een carnavalswagen: in een poging om zijn afgewaaide hoedje te pakken stapte hij van he.t dak van de wagen en brak zijn nek. In Venlo werd een 41-jarige inwoner van die plaats gisternacht bij een ruzie in een café met een mes in de borst gestoken. Hij moest zwaar gewond in een ziekenhuis worden opgenomen. Onze redacteur in Jeruzalem meldt dat het Israëlische ministerie van On derwijs een speciaal boekje heeft uitge geven over de februaristaking van 1941 tegen de nazi-terreur in Nederland. Het boekje bevat verder onder meer een overzicht van de Nederlandse geschiede nis en de houding van Nederland ten opzichte van de joden tot de laatste oorlog. Hoewel president Nixon nog steeds zaken doet met Kalmbachs firma, had de zegsman van het Witte Huis daarop geen onmiddellijk commentaar. Kalmbach is de zesde uit voormalige Witte-Huiskringen die schuld heeft be- De belangrijkste Watergate-dagvaar- dingen tegen Ehrlichman, Haldeman. Colson en anderen moeten nog komen. Ze worden binnenkort verwacht, maar op het ogenblik opgehouden totdat de jury in de rechtszaak tegen de twee ex- ministers John Mitchell en Maurice Stans in New York is gekozen en „in quarantaine” is geplaatst. NAIROBI (AFP, Reuter). Keniase oproerpolitie heeft gisteren met de wa penstok en traangas in Nairobi een ein de gemaakt aan een demonstratie van studenten, die protesteerden tegen het van de universiteit verwijderen van een aantal van hun collega’s. Op verzoek van het universiteitsbestuur heeft de politie de terreinen van de hogeschool bezet. De moeilijkheden aan de universiteit begonnen vorige week woensdag, toen studenten in de bouwkunde weigerden examen af te leggen uit protest tegen het massale laten zakken bij de examens door de hoogleraren. Een 200-tal studen ten bezetten toen het faculteitsgebouw. Dit nieuws voorspelt weinig goeds voor premier Heath en zijn conservatie ven als de stembussen donderdag open gaan. Politieke waarnemers wijzen erop, dat kort voor de verkiezingen van juni 1970 waarbij de socialisten werden gewipt ook een tekort op de handels balans werd bekendgemaakt, zij het tienmaal kleiner dat het huidge, name lijk ter waarde van 31 miljoen pond. Zoals de zaken er nu voorstaan, komt die verklaring neer op het zorgvuldig formuleren van vaaghe den. De NAVO echter heeft aan nieu we vaagheden evenmin behoefte als aan een Europese atoommacht die dit militaire bondgenootschap in de praktijk zou opzadelen met een vrij wel onbeperkt aantal ruzies over de beslissingsbevoegdheden, die met het beheer van atoomwapens nu eenmaal onverbrekelijk gepaard gaan. (Vervolg van pagina 1) WASHINGTON. Naar aanleiding van minister Kissingers reis naar het Midden-Oosten maakte president Nixon op zijn persconferentie duidelijk dat de ze reis los gezien moest worden van een eventueel opheffen van een olie-embar- go door de Arabische olielanden. „Wij zullen doorgaan met vooruitgang te ma ken op het vredesfront”, aldus Nixon, maar hij liet duidelijk de mogelijkheid open dat deze vooruitgang minder snel zou kunnen zijn dan het geval was geweest tussen Israel en Egypte. Aldus meldt onze redacteur in Washington, mr. H. L. Leffelaar. De Amerikaanse luchtmacht heeft haar keus doen vallen op Comco Elec tronics Corporation, gezamenlijk eigen dom van Hughes Aircraft en de Spaanse onderneming Compania de Electronica y Communicaciones SA (CECSA) om het nieuwe systeem te ontwikkelen. Het toewijzen van het contract is een voortzetting van Hughes’ ongebroken re cord als producent van de zes meest recente luchtverdedigingssystemen, waaronder „Badge” in Japan, „Florida” in Zwitserland en „Nadge”, het luchtver dedigingssysteem van de NAVO, dat ont wikkeld en geïnstalleerd werd door een internationaal consortium van zes on dernemingen onder leiding van Hughes Aircraft. Kalmbach, die ook als getuige optrad in de Watergate-zittingen van de Se naatscommissie van Sam Ervin, was de advocaat die de omstreden en nog steeds duistere aankoop door Nixon van zijn villa in San Clemente regelde. Hij was het ook, die via een koerier ongeveer een miljoen gulden uitbetaalde aan de advocaten en familieleden van de Wa- tergate-inbrekers. Later betaalde hij het salaris uit aan Donald Segretti, die door het Witte Huis werd gehuurd om de politieke campagnes van de Democrati sche kandidaten te saboteren. Segretti zit nu een straf van zes maanden uit in Californië. Frankrijk keerde zich begin deze maand tijdens de internationale minis tersconferentie tegen dit denkbeeld van een stuurgroep en was gisteren dan ook niet vertegenwoordigd in Washington. De twaalf landen die wel aan dit over leg deelnamen, waren België, Canada, Denemarken, Engeland, Ierland, Italië, Japan, Luxemburg, Nederland, Noorwe gen, de Verenigde Staten en West-Duits- land. LONDEN. Een team van Ameri kaanse en Spaanse ondernemingen heeft een contract in handen van 3,1 miljard dollar om de Spaanse luchtdefensie te moderniseren. Het project heeft de naam „Combat Grande” meegekregen, aldus een mededeling van de Hughes Aircraft Company of California, die voorts be kendmaakte dat de Ameykaanse lucht- macht is aangesteld om „Combat Gran de” voor de Spaanse regering te verzor gen. kend aan ten laste gelegde strafbare feiten. Het is verrassend dat sinds de Watergate-affaire begon met de inbraak bij de Democraten, al 2 personen en negen grote maatschappijen zijn gedag vaard, inclusief de oorspronkelijke groep van inbrekers. Het merendeel moet ech ter nog terechtstaan. De jury mag namelijk geen kennis nemen van zaken die hun beoordeling van de rechtzaak, waarvoor zij zyn opgeroepen, kunnen beïnvloeden. In de meeste gevallen komt dit erop neey dat zij worden ondergebracht in een hotel waar ze geen kranten kunnen lezen, of naar de televisienieuwsuitzendingen kunnen kijken AMMAN (UPI, AFP). Koning Hoessein heeft een aantal wijzigingen aangebracht in het opperbevel van de Jordaanse strijdkrachten. Naar het mi nisterie van Voorlichting gisteren heeft meegedeeld zijn twee medewerkers van de stafchef, generaal-majoor Zeid Ben Shaker, die de leiding hadden over de afdelingen operaties en administratie, met pensioen gezonden eh door anderen vervangen. Hun namen en die van hun opvolgers werden niet bekendgemaakt. Dit nu zou de weg effenen voor een soort Europese atoommacht, waarvan Nederland een tegenstander is. En met name in de PvdA zal men uiterst kritisch toezien op een nieuwe Atlantische verklaring, opdat de par- tijbeginselen geen geweld worden aangedaan. De PvdA heeft onder haar leden een soort gewetensonder zoek gelanceerd, waarbij onder meer de vraag aan de orde is of Nederland lid moet blijven van de NAVO. Met behulp van computers zullen de resultaten van dit onderzoek wor den verwerkt tot een eventueel standpunt. Het behoeft geen toelich ting, dat juist het kabinet-Den Uyl daarom de problemen rond de Atlan tische verklaring waarom Nixon zelf heeft verzocht, met de uiterste zorg behandelt. Wh «fa 1 --

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3