®lj) wegen 4% Puzzelwtaws osborbe Sherry Calidad Superior Kasbiljetten aan toonder van Bank Mees Hope 1 nu tot Hoe u op drukwerk de kosten kunt drukken. Rioolafvoerrecht Kentekenregistratie Kalkar Circuitlawaai Groene verschillen 3 Openbaar vervoer ZEEPOSTVERZENDING BANKMEES &HOPE NV L Fluoridering Fluoridering 2 Fluoridering 1 VRIJDAG 1 MAART 1974 11 COUPURES AANKOOPBEDRAG 1.000,- nt 5.000, 10.000,- jurant Een aantrekkelijke vorm van sparen die vele voordelen biedt. Zeker nu de rentevoet hoog is: 7’/< p. j. voor 2-jaars, 9% p. j. voor 5-jaars en 9 p. j. voor 8-jaars kasbiljetten. Bij elk kantoor van Bank Mees Hope NV kunnen ingezetenen kasbiljetten kopen. Het aankoopbedrag voor de verschillende looptijden en coupures is tot nader order als volgt vastgesteld: drukkerij haerlem ^delistraat 18'haarleni/telefoon (023) 257129 Uw geld in acht jaar meer dan verdubbeld! 861,32 649,93 492,75 4.306,61 3.249,66 2.463,76 8.613,22 6.499,31 4.927,52 LOOPTIJD 2 jaar 5 jaar 8 jaar 2 jaar 5 jaar 8 jaar 2 jaar 5 jaar 8 jaar Hïfif SCHRIJVENDE LEZERS ii» El 37 JAC. J. SUERINK, Heemstede 14 d» L. GEUTSKENS. Santpoort huif 10 12 7 9 5 6 8 11 2 3 l 1 2 6 10 3 7 11 8 16 17 k 13 19 12 20 IS GERKO VOS, Bennebroek 14 TB 16 19 21 22 16 24 23 25 29 30 20 2E 31 32 22 ADVERTENTIE 23 !7 Wie Spanje kentekent Osborne sherry 24 33 34 37 39 32 4C 34 38 35 SO 51 52 36 44 45 40 46 <2 41 43 42 46 43 41 5Ï 1 14 48 52 A Puzzel(te PUZZEL NUMMER 2 ADVERTENTIE M ieweg 2T PRijswinnaars puzzel nummer 8 di V 49 5Ö” Hoofdbank: Amsterdam, Herengracht 548, tel. 020 - 527 91 11. Kantoor Haarlem, Houtplein 8, tel. 023 - 31 59 50. betekent dat. als aan er in Nederland aantal „zwartrij- Met zo’n grote kop boven het artikel als het gemeentebestuur van Velsen liet plaatsen in een plaatselijk advertentie blad om de activiteiten van het Milieu Actiecentrum Nederland (M.A.N.) af te wijzen, heeft men indertijd de plannen voor de heffing op het rioolafvoerrecht nooit bekend gemaakt. Dat zou namelijk een goede en democratische voorlichting geweest zijn. Wie op 20 februari naar de radionieuwsdienst heeft geluisterd, kon horen dat ondanks de bouw van veel zuiveringsintallaties langs Rijn en Maas, het water daardoor niet verbeterd was. G. SCHELVIS-ROOS HOEFGEEST, IJmuiden. iniek Is t in J. 18 Wie bepaalt die behoefte? Dus bouw maar zuiveringsintallaties en de indus trie breidt zich wel weer uit. Zij zouden als enige moeten betalen. Nee, dat is de oplossing toch niet. Niet meer uitbreiden, wel schoner produceren en de kosten daarvan uit de winsten beta len. Mensen, weiger deze belasting te betalen. Heeft u al betaald, dien dan een bezwaarschrift in. Het rioolafvoerrecht (het woord wekt misverstand op) is een lapmiddel en maakt de milieuverpesting niet minder. Met de opvatting van de heer J. D. de Koning ben ik het voor het grootste gedeelte roerend eens. De leden van Prov. Staten hebben geen directe be moeienis met het al of niet vergiftigen van het drinkwater door fluor en voor zover mij bekend Ged. Staten evenmin. Het besluit om deze vergiftiging in te voeren, wordt genomen door de gemeen teraad en die draagt daarvoor de volle verantwoordelijkheid, duidelijker gezegd degenen die er vóór hebben gestemd. Deze lieden kunnen met de gemeente raadsverkiezingen die omstreeks mei van dit jaar worden gehouden, worden ge straft voor dit fluor-minded zijn door, wanneer zij door hun partij op de kan didatenlijst zijn geplaatst, niet meer het vertrouwen te geven dat zij geschonden hebben. Haarlem had geen fluoridering en dat is dus een zorg minder, maar in Heemstede waar de fluoridering wel werd ingevoerd, loopt men met reeds uitgewerkte plannen rond om de namen en adressen van die voorstemmers en voorstemsters te publiceren, gelijk met de uitnodiging om niet op deze dames en heren te stemmen. Juridisch schijnt daar niets aan te doen te zijn; In Naarden heeft men een dergelijk spelletje uitge haald maar dat ging tegen enige leden van Ged. Staten. Alleen moet men zor gen dat er geen al te kritisch commen taar bijgevoegd wordt, want dan loopt het mis, maar daarvoor zal worden ge waakt. Amsterdam-Hoorn-Den Oever. Op de Schellingwouderbrug in Am sterdam worden werkzaamheden uitge voerd waardoor het verkeer tussen Am- sterdam-Oost Hoorn met vertraging re kening dient te houden. Er is slechts één rijstrook beschikbaar welke bij toer beurt voor het verkeer in één van de rijrichtingen wordt opengesteld. Doetinchem-Gendringen-Grensover- gang. In Terborg is op deze weg in verband met werkzaamheden één richtingverkeer ingesteld. Het verkeer richting Doetin- chem wordt via een aangegeven route omgeleid. te wijzigen of wel hypergevoelig is voor de gegronde mening en overtuiging van anderen, geboekstaafd met feiten. De wijze waarop ons blad de fluorgeschie- denis heeft behandeld, is volkomen ob jectief geweest en geen lezer zal daarte gen bezwaren kunnen maken. Wel zul len velen de wens onderschrijven dat het genoemde lid van de Tweede Kamer snel probeert wat op te schieten met de voorbereiding van zijn mening, want waar blijft hij wanneer het onderhavige wetsontwerp óf niet eens in behandeling komt of wordt weggestemd. Dat zou een enorme verspilling van energie beteke nen en dat zou zeer te betreuren zijn. In de dagbladen is een bericht opge nomen dat A.N.W.B., K.N.A.C., R.A.I. en BOVAG akkoord gaan met de nieuwe autokentekenregistratie. Dit nu is mij een raadsel. Omdat de vraag is en blijft, wat het wezenlijk nut van deze maatre gel is. De belangrijkste knelpunten Nederlandse wegen: Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Chili: ms „Hessenstein” (7-3); Israël: ms „Galila” (8-3); Japan: ms „Hamburg Express” (8-3); Ned. Antillen: ms „Pala- medes” (6-3); Nieuw-Zeeland: ms „Bay- ernstein” (8-3); Suriname: ms „Nanoks” (7-3); Verenigde Staten: ms „Sea-land- Market” (6-3); Zuid-Afrika: ms „Yason” (4-3). Horizontaal en verticaal: 1. afvoerka naal; 2. rivier in Duitsland; 3. och kom; 4. lust; 5. enkelspel; 6. voorheen (lat.) 7. Meisjesnaam 8. plaats in Siberië 9. twee tal 10. naast in samenstelling) 11. zangstuk 12. voeg 13. vaartuig 14. put emmer 15. rivier in Rusland 16. plaats in Afrika 17. pit 18. loopvogel 19. bloem 20. dierenverblijf 21. bindmiddel 22. le venslucht 23. medelijden 24. oosterse jongensnaam 25. ontkenning 26. meer in Amerika 27. land in Europa 28. luizeëi 29. bloem 30. verbond 31. vreemde munt 32. vrucht 33. helder 34. meisjesnaam 35- oude titel in Peru 36. akelig 37. schop 38. verstand 39 plaats aan de Rode zee 40. koeiemaag 41 Europese hoofdstad 42. profeet 43. oevergewas 44 verdedigings- organisatie 45 groot ongeluk 46. Bijbelse naam 47. bijwoord 48 plaats 49 modder 50. bergruimte; 51. begrip 52. deel van de hals. 25,-: Mej. M. Frank, Kastanjestraat 23 zw., Haarlem, 25,-: Mevr. D. de Langen, Lange Nieuwstraat 165, IJmui den ƒ15,-- J. C. Arentz, Leeuweriken straat 12 flat 6. Zandvoort ƒ15,-: A- J. Eiff, Rusburglaan 10, Santpoort 10,- L. Jansen Gibraltarstraat 27, Haarlem ƒ10,-: J. Minneboo, Berkenstraat 26, IJ muiden Oost. Nijmegen-Arnhem. Op de autosnelweg Nijmegen-Amhem dient het verkeer richting Arnhem, re kening te houden met vertraging. Tussen het Trajanusplein en de Waalbrug in Nijmegen is in verband met werkzaam heden maar één rijstrook beschikbaar. Leiden-Alphen aan den Rjjn-Bodegra- ven. Op werkdagen wordt, ter hoogte van Bodegraven, één rijbaan afgezet. Hierbij wordt het verkeer met lichten geregeld. De heer Groen geeft wel een zeer verwrongen beeld van het salaris van de heer Groeneveld (speling van het nood lot dat de namen gelijk beginnen?). Waarom leest de heer Groen zo slecht? Maakt(e) hij ook zoveel uur per week en als dat zo isAvas. zou hij eveneens een zeer behoorlijk inkomen hebben, of een flinke overwerkvergoeding toucheren. Ik ben er trots op lid van het N.V.V. te zijn en mijn contributie te willen/moeten betalen. Laat meneer Groen toch niet stil bij ven staan met zijn gedachten. Wat 50 jaar geleden misschien kon, is thans, door de ontwikkeling op alle terreinen niet meer uit te voeren zonder behoorlijke beloning. Dus juist een mond vol over socialisme en gelijkscha keling- Want de stof is verouderd, maar de werkgevers nog steeds niet. Ik ben een N.V.V.-lid, dat het hart juist heel rustig voelt kloppen, omdat het tevreden is met zijn bestuurders, die jammer genoeg door de enorme spanningen vaak op jonge leeftijd door een hartinfarct worden getroffen. G. KIEFT, Haarlem. 35*" Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons bezit te zijn. Indien per post wordt inge zonden dan als volgt adresseren: „Dami- ate Pers B V. Postbus 18, IJmuiden. Oplossing puzzel nummer 8 Horizontaal: 1. pet; 4. fondant; 1(1 K.L.M. 13. reep 15. Marne 16. aloe 17 onestep 19. eremiet 21 dr. 22. eg. 24 T.T. 25. N.S. 27. t.t. 29 abces 32 o.k. 34. sloot De zeer omvangrijke beschouwing „Schrijvende lezers” van de heer J. Voogd, lid van de Tweede Kamer, geeft toch wel aanleiding tot enig commen taar. Het heeft er de schijn van dat de heer Voogd bijzonder lange tenen heeft en „au” jammert als men zelfs maar in de nabijheid van deze lichaamsdelen komt. Een typisch verschijnsel want daaruit kan men de conclusie trekken, dat de overheid ofwel liever doodvalt dan een eenmaal ingenomen standpunt Eenvoudig. Gewoon de juiste druktechniek kiezen. 0, die weet u niet? Begrijpelijk, maar daar zijn wij ook voor. Wjj vertellen u of het boekdruk, offset, klein offset of een kombinatie daarvan moet zijn om tot de gunstigste prijs te komen. Uiteraard kunnen wij het ook voor u uitvoeren in deze technieken. Erg goed ook, want er staat meer dan 40 jaar ervaring achter. U wilt er eens écht uitspringen? Onze goud-folie-installatie inschakelen! De vormgeving graag gedaan. Geen enkel probleem! Utrecht-Amsterdam. Op de autosnelweg Utrecht-Amster dam dient het verkeer in beide richtin gen ter hoogte van Ouder-Amstel vol gende week maandag en dinsdag met een wegverlegging rekening te houden. Gedurende deze dagen wordt het ver keer van de hoofdrijbaan afgeleid en over een afstand van ongeveer 600 me ter langs een tijdelijk aangelegde paral lelweg geleid. Op 21 februari stemde een meerderheid van de Tweede Kamer tegen de motie van de PSP’er v.d. Lek, om de tarieven van het openbaar vervoer te bevriezen. Naar onze mening is het, in tegenstelling tot wat de bewindslieden schijnen te denken, niet voldoende om dit voorstel af te doen als .„radikaal”. Een prijsver hoging zal het vervoersaanbod voor het openbaar vervoer nooit kunnen verbete ren. En deze verbetering is om vele rede nen hard nodig. Ten eerste om de bezet tingsgraad van de veelal voor de helft lege treinen en bussen te verhogen. Ten Tot nu toe heeft uw blad niet geheel ten onrechte al veel aandacht besteed aan de geluidshinder in Zand- voort-Noord. Het is inderdaad onprettig voor de bewoners dat bij zulke nieuwe huizen (voornamelijk minder dan vijf jaar oud) geen enkele rekening is gehou den met de al tientallen jaren bestaande situatie. Een voorbeeld van slecht bouw beleid. Nu heeft afgelopen week de re dactie haar mening gegeven. In dit arti kel stond echter op z’n zachtst gezegd een pertinente onwaarheid- Er werd gesproken over „de pijngrens (ca. 120 db) benaderd” en dit kan slechts slaan op de ca. 110 db die langs de baan gemeten zijn. Hier komen alleen vrijwil lig de betalende toeschouwers. De bij de huizen gemeten waarden zijn beduidend lager. En dat zijn dan de geluidspieken tijdens de lawaaiigste race van het jaar. Zéér vele dagen is er geen enkel geluid, ’s avonds (na 6 uur) en ’s zondags vóór 12 uur is er absolute rust. Vergelijk dit eens met huizen die vlakbij een snelweg of spoorlijn staan; daar is het hele jaar dag en nacht geluid. Over de ernstige gevolgen daarvan heeftlmen in de Con sumentengids kunnen lezen. J. VAN DER GRAAF, Haarlem Deventer-Almelo. Op deze weg dient het verkeer in. beide richtingen op het wegvak Holten- Rijssen tot omstreeks 8 maart met ver traging rekening te houden in verband met in uitvoering zijnde werken. Er is één rijstrook opengesteld. Een reden te meer om de vervuiling aan te pakken bij de bron, de industrie. Het bedrag dat de industrie betaalt is geheim, terwijl het apparaat ontbreekt om na te gaan in hoeverre en waarmee het afval water is vervuild. De industrie rekent de milieubelasting door in de prijzen. De burger betaalt dus tweemaal voor een niet doeltreffende milieubelasting, ter wijl de industrie doorgaat met vervuilen. Maatregelen van de industrie tegen de vervuiling worden in mindering ge bracht op de aanslag. In uw blad van 20 februari kon men lezen dat minister Lubbers Hoogovens een milieuvijandig bedrijf noemde. Volgens de heer Al brecht, directeur van Hoogovens IJmui den, zal dit bedrijf nog meer uitbreiden om in de behoefte tot 1980 te voorzien. Veel „zwartrijders” er per jaar een bepaald bedrag motorrijtuigen belasting moet binnenko men. de overblijvende wel-betalers per hoofd méér belasting op zullen moeten brengen. Heeft men nu, met de nieuwe maatregel, enige grip op de niet-beta- lers? Ik dacht van niet, men kan het kentekenbewijs elk jaar betalen en de sticker op de ruit van de auto plakken. Maar geeft dat enige zekerheid dat ook de belasting is betaald? Dat zou wel mogelijk zijn als in plaats van bij het kentekenbewijs, bij de betaling der motorrijtuigenbelasting een sticker zou worden verstrekt. Indien de ze dan op de voorruit wordt geplakt is de controle op de al of niet betaalde motorrijtuigenbelasting een stuk verge makkelijkt. En dan heeft de maatregel tenminste ook nog enig praktisch nut. J. SNEEP, Heemstede. Naschrift redactie: Bij trainingen en de Grand Prix 1973 zijn geluidspieken gemeten van 80, 88, 90, 92 en 100 decibel, op bouwterreinen in Zandvoort-Noord en langs de Thom- sonstraat. Op het circuit zelf, langs' een recht gedeelte van de baan, werd 114 decibel gemeten. De pijngrens ligt bij 120 decibel. Het menselijk oor kan wor den beschadigd bij voortdurende bloot stelling aan lawaai-niveau’s die boven de 85 decibel liggen. Op zondagen, waarop autorenwedstrijden worden gehouden, beginnen de luidsprekers ’s morgens al geruime tijd voor de wedstrijden met het uitbraken van commerciële ketelmu ziek. Een grote groep mensen in Zand voort is tegen de geluidshinder in verzet gekomen. Ze hebben nu op regeringsni veau steun gekregen. Ook een spoorlijn of een autobaan produceren ernstige ge luidshinder. Dit lawaai wordt echter veel gemakkelijker geaccepteerd, dan het lawaai van een race-circuit, dat als volstrekt zinloos en onnodig wordt erva ren. tweede, omdat de man die nu de auto naar zijn werk neemt, ook uitermate onrendabel rijdt, er zijn nog drie zit plaatsen in zijn auto over. Al deze inefficiënte vervoersmethoden veroorza ken een enorme energieverspilling en een sterke milieuvervuiling. Als de prijs van het treinkaartje gefixeerd wordt, treedt tengevolge van de inflatie een reële prijsdaling op, waardoor het steeds aantrekkelijker wordt om van het open baar vervoer gebruik te maken. Daar mee zijn we niet alleen een stuk verder op weg naar een verantwoord energie verbruik en naar beperking van de mi lieuvervuiling, maar ook naar een ge zond openbaar vervoer, dat vele aan deelhouders en bovenbazen in de auto- indüstrie en de multinationale oliecon cerns geducht in hun portemonnee zul len gaan voelen. De kapitalisten zijn niet gebaat bij verbetering van het welzijn. Als het inefficiënte en vervuilende vervoerssys teem van nu de grootste dividenden oplevert, dan zullen hun vertegenwoor digers in het parlement dat systeem blijven verdedigen en zullen mensen als v.d. Lek hun voorstellen afgestemd zien. Kommunistengroep SEPIA IJmuiden Verder moet het verkeer in beide richtingen op dit traject, in de gemeente Abbekerk tussen Hoorn en Den Oever, op werkdagen tussen ’s morgens zeven en ’s avonds zes uur, met vertraging rekening te houden; er is slechts één rijstrook beschikbaar. Op 18 februari jl. werd in dit blad de mededeling gedaan van het feit, dat met het project Kalkar was begonnen; de snelle kweekreactor ruim 30 km over de grens bij Nijmegen. (Deze proefreactor moet worden gevolgd door nog 54 grote re langs de Rijn). Het is haast onbegrij pelijk, dat een mensheid de moed op brengt terwille van de stijgende vraag naar energie met levensgevaarlijke pro jecten door te gaan als deze kweekreac toren. De verontrusting hierover bestaat inderdaad niet alleen bij een deel van de bevolking in Nederland, België en Duits land maar heerst eveneens in weten- schapskringen, gezien de rede van minis ter Trip voor de assemblée van de Westeuropese Unie, waarin hij maande tot voorzichtigheid bij het maken van plannen voor kerncentrales. In september ’73 heeft de 23ste confe rentie van Pugwash plaatsgevonden in Finland, waaraan de knapste koppen uit 28 landen deelnamen. Een speciale werkgroep van deskundigen uit een do zijn landen, waaronder de VS en Rus land heeft zich gebogen over de proble matiek van onze energievraag. Kort sa mengevat is de conclusie van deze werk groep, dat de kans op falen van veilig heidsmarges, afvaltransporten en opslag van deze radioactieve afval, opwerkings fabrieken etc. 100 percent is. Een tweede conclusie van de werkgroep is, dat het plaatsen van deze kweekreactoren in dichtbevolkte streken onaanvaardbaar is. Het rapport gaat dieper in op allerlei problemen, motieven en achtergronden die hier niet behandeld kunnen worden maar een dermate ernstige waarschu wing inhouden, dat men zich als gewone burger tegen de muur gezet voelt on machtig om te ontsnanpen. (Het rapport is verkrijgbaar bij dr. Ph. B. Smith, Verlengde Herenweg 102, Groningen. Dr. Smith was de Nederlandse deelnemer aan de conferentie). Wij zijn als gewone burgers echter niet onmachtig als wij massaal verzet aantekenen tegen deze gang van zaken. Steunt daarom uw Kalkargroep Haarlem giro 1573561 t.n.v. Nora v. Stekelenburg. J. MICHELS. Haarlem Het kan misschien wel als een bijzon dere gebeurtenis worden beschouwd dat een vertegenwoordiger van de PvdA, tevens lid van de Tweede Kamer, de fluoridering als onderwerp kiest voor de rubriek „Schrijvende lezers”. Het is daarom te waarderen, dat de heer Voogd, want deze wordt hierboven be doeld, de moed heeft zich in het open baar over deze kwestie, die in toenemen de mate de gemoederen bezighoudt, uit te laten. Het is echter in hoge mate te betreu ren, dat de heer Voogd het nog niet heeft kunnen opbrengen, een duidelijk nee tegen de fluoridering tot uiting te brengen en hiermede duidelijk afstand te nemen van het partijstandpunt. Dat dit standpunt moeilijk verenigbaar is met het beginsel van de vroegere SDAP, dat de vrijheid ons heilig ideaal is, behoeft geen betoog en men is begrijpe lijkerwijze geneigd te veronderstellen, dat de naamsverandering eveneens een principe verandering ten gevolge heeft gehad. Een principe kan men echter moeilijk verkwanselen' en hopelijk heeft deze opvatting de heer Voogd mogelijk aanleiding gegeven, te verklaren, dat hij zijn mening nog zorgvuldig aan het voorbereiden is en aangezien de heer Voogd stellig als een integer mens kan worden beschouwd, mag verondersteld worden dat zijn twijfels uit gewetens nood zijn ontstaan. Het is van harte te hopen, dat de periode van voorbereiding tot het vormen van zijn mening een afsluiting heeft gevonden na de op 25 dezer in Den Haag gehouden hoorzitting, resulterende in de conclusie, dat de vrij heid van de individu, i.c. het weigeren van onder dwang toegediende medicij nen in te nemen primair staat. Het zal hem sieren wanneer hij, als straks het gewraakte wetsontwerp in de Tweede Kamer ter discussie wordt ge steld. met vele anderen een vurig pleit bezorger zal blijken voor het democra tisch recht, de vrijheid van het individu worden door overwegingen van partij en dat hij hierbij niet gehinderd zal trekking op de opmerking van de heer disciplinaire aard. Dit laatste heeft be voogd, dat er bij de PvdA geen partij discipline bestaat en waarin hij mogelijk in landelijk opzicht gelijk heeft, doch dat deze geen regel is bij de fracties in de gemeentebesturen. In de gemeente Velsen, waar van twee PvdA-raadsleden bekend was, dat deze tegen de fluoridering waren, heeft bij de stemming over het al of niet stopzetten van de fluoridering wel degelijk de par tijdiscipline geprevaleerd. M.i. is er geen enkele positieve kant aan. Behalve dan de ƒ30.000000,- bruto welke men bij het Rijk per jaar denkt te ontvangen. Bij de invoering der ben- zine-distributie bleek een ontstellend groot ders” te zijn. Verticaal: 1. pro 2. eend 3. teerton 5. omega 6. nap 7. dr. 8 ane 9. nerts 10 klinker 11. Loes 12. met 14. p.s. 16. a.m. 18. te 20. et 23. p.c. 26. Astarte 28. To 30. borstel 31- ernaast 32 or 33. canasta 35. lover 36. twist 37. Gerda 38. tenor 41. alt 49. kaaiman 51. verwend 53. nu 55. p.p. 57. kudde 58. em. 59. score 61. code 62. tij 64. ar 66. Eede 67. Sam 68 t.m. 69. sop 70. ooi 71. d.i. 72. lol 75. n.t. 37. Greta 39. ton 40 Warande 42. ren 43. a.v. 44. r.i. 45 sla 46. r.o. 47 na 48 rok 50. Sittard 51 vos 52 trant 54. apert 56. au 57 klets 60 pr- 61 c.i. 62 tu 63. ca. 65. we 67. somtijds 70. oordeel 73. Adam 74. donor 76. indo 77. men 78. reptiel 79. dal. Het is een grof schandaal, dat tandarts Sollewijn Gelpcke zulke pertinente leu gens en halve onwaarheden over de drinkwaterfluoridering via de tv de huiskamer kon inslingeren. Door geen tegenstanders aan het woord te laten, bleek wel duidelijk dat KRO Brandpunt haar standpunt al bepaald had. Veel mensen denken nog steeds dat de fluori dering van het leidingwater de tandca- riës (met maar liefst 60 pet.) zou ver minderen. Onlangs maakte de Stichting Schooltandverzorging Rotterdam de vol gende cijfers bekend: Vóór het begin van de fluoridering in 1966 was het vullingsgetal (aantal vullingen per kind per jaar) gemiddeld 1,50, na deze datum liep dit terug tot 1,45. In Velsen werkte de fluoridering kennelijk averechts; hier waren de cijfers vóór fluoridering 1,31 en erna 1,96! Ook uit buitenlandse on derzoeken (o.a. Engeland) blijkt dat flu oridering geen gunstige uitwerking op het gebit heeft. Alleen een goede voe ding en een goede verzorging van het gebit kan ons voor cariës behoeden. 38 6 op BMH

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 11