Pleidooi voor parlementaire enqilêtte naar multinationals Minister Lubbers verdedigt Prijswijzer Bredero neemt De Meteoor over VERVUILDE Ambtenaren: spreiding GRACHTEN alleen maar vrijwillig Leerfabriek sluit: Mansholt: 150 man zonder kernenergie werk bedreiging Winst Koninklijke meer dan verdubbeld spaar vormen, met C tot Q% rente?” „Is het echt waar, ABN, dat ik bij u kan kiezen uit elf verschillende i s JÉ 9? Algemene Bank Nederland Bonden vergelijken situatie bedrijfsleven Personeel Bronswerk- Sittard is ongerust Conflict bij Shell over bedrijvenwerk i „Sterker nog, niet elf maar twaalf!” MAART 19 74 VRIJDAG 1 19 Parlementaire enquête u De ABN schenkt voor de Nationale Puzzelactie 1973/74 iedere week 5 spaarboekjes met een eerste inleg van f500,- en 25 spaarboekjes met een inleg van f 100,-. ROTTERDAM (ANP) Mocht prof. De Roos ooit geloofd hebben dat de energiecrisis van de afgelopen maanden echt was, dan is dat geloof definitief de bodem ingeslagen, toen hij vorige week maandag zijn krant openvouwde. „Ik las dat de grote oliemaatschappijen in West-Duitsland er bij de regering op aandrongen om de snelheidsbeperkingen voor auto mobilisten af te schaffen. Notabene de oliemaatschappijen.die voort durend hadden gepredikt dat olie voor nu en altijd schaars zou zijn. En nu moet er blijkbaar op de Autobahnen maar weer volop benzine geslurpt worden”. Econoom noemt crisis een „show (Van onze parlementsredactie) moeten ge- ADVERTENTIE meer in handen wordt gelaten van de multinationale ondernemingen. dit gisteren vergadering DEN HAAG. „We trappen erin, er zijn al miljarden geïnvesteerd in de kernenergie. Die investeringen worden rendabel omdat de olieprijzen steeds ho ger oplopen. De economische problema tiek overheerst, wordt ons opgedrongen.” Aldus dr. S. Mansholt gisteren in Den Haag bij de presentatie van het boekje „De dood in het vat” van Matthijs de Vreede, een kritische reportage over de kernenergie-ontwikkeling. Dr. Mansholt noemde de publicatie broodnodig. Hij stelde vast dat we, zon der de gevaren te kennen het tijdperk van de kernenergie instappen, alleen om dat ons steeds maar weer moet worden voorgehouden dat groeien noodzakelijk is en dat achteruitgang stilstand is. „We zijn wel voldaan over het be reikte akkoord”, zei de heer J. Stekelen- burg, districtsbestuurder van de Indu striebond NVV in Gelderland. Hij is van mening dat ingrijpende reorganisaties bij De Meteoor ook zonder overneming noodzakelijk zouden zijn geweest. „Mis schien zouden er wel meer mensen be trokken bij zijn geweest”, is de indruk van de heer Stekelenburg. UTRECHT (ANP). De vakbonden gaan akkoord met een eventuele overne ming van de NV De Meteoor (fabrikant van tegels, sierbeton en bouwelementen) door de Verenigde bedrijven Bredero in Utrecht. samen - Vooral 4 'T De kern van het conflict is volgens de heer B. van de Gein, voorzitter van de bedrijfsafdeling, dat Shell slechts aan maximaal 25 bedrijven werkers van alle bonden samen de bescherming en voor rechten wil geven die ook or-leden heb ben. De heer Van Gein stelt dat dit zelfs te weinig is voor een bestuursvergade ring van de groep. Hij vraagt zich af hoe de bonden eventueel een staking zouden kunnen uitroepen als er maar 25 kaderleden bij elkaar mogen komen. In november 1972 verscheen de eerste lijst met namen van over te plaatsen rijksdiensten met samen bijna 2.700 ar beidsplaatsen. Later volgden nog enkele lijsten met samen enkele honderden ar beidsplaatsen. Ook besloot het kabinet al tenminste duizend van de tweeduizend effectieve arbeidsp’re.’sen van het cen traal bureau voor de statistiek naar Limburg over te brengen. Het zijn niet alleen de industrieën, die het water vervuilen. Getuige tenminste dit hoekje in een der veelbezongen Amsterdamse grachten. Met de stelling dat de Prijswijzer een door de overheid betaalde reclame voor het grote winkelbedrijf is bleek de mi nister het niet eens. De actie legt nu eenmaal het accent op de prijs, bedrij ven die werken met lage prijzen hebben een voordeel, erkende hij. Bij het aan gaan van de samenwerking met het ministerie, die nu uitgebreid en verste vigd is, hebben de consumentenorganisa ties zich aan spelregels gebonden. Risi co’s, zoals die nu blijken, worden bij voorbaat aanvaard. UTRECHT (ANP). De Industriebond NKV meldt in zijn blad Industrie- revue dat onder de tachtig werknemers van Bromnverk-Sittard grote ongerust heid is ontstaan doordat Bronswerk be zig is met een „uitholling’ van zijn regionale vestigingen. Volgens districtsbestuurder K. Verkap pen van de bond stelt Shell allerlei onaanvaardbare voorwaarden. De direc tie koppelt het bedrijvenwerk zijns in ziens ten onrechte aan het werk van de ondernemingsraad. Zo wil ze vastleggen dat de faciliteiten voor het bondswerk in het bedrijf worden ingetrokken als er conflicten ontstaan in de ondernemings raad. UTRECHT (ANP). Het bestuur van de bedrijfsafdeling van de Industrie- bond-N.K.V. bij Shell heeft een voorstel van de Shell-directie met betrekking tot de faciliteiten voor het vakbondswerk in de bedrijven, afgewezen. Onder de be drijfsafdeling van de bond vallen alle Shell-vestigingen in de Randstad. De vijf centrales hebben meegedeeld na een aparte over de spreidingsplannen van het kabi- De heer Bender zei verder dat er „onherroepelijk' grote afbouw van de gehele Nederlandse lederindustrie voor de deur staat als de leerfabrieken de volledige aanslagen van de verontreini gingsheffing moeten gaan betalen”. De leerindustrie is een grote watervervuiler en wordt dientengevolge zwaar belast op grond van de wet verontreiniging opper vlaktewateren. Over deze problematiek zijn inmiddels, aldus de heer Bender besprekingen gaande tussen de leerin dustrie, de vakbonden en het ministerie van economische zaken. Lubbers meent wel dat er inspraak moet zijn van het bedrijfsleven. Het betrekken van de consumentenorganisa ties bij het prijsoverleg met het be drijfsleven vindt de bewindsman moei lijk. Wel worden zij ingeschakeld bij het toepassen van het prijsbeleid. Nu de prijs eenmaal omhoog is en vaak meer dan strikt noodzakelijk doorberekend aan de consumenten (wee het arme België, dat prijsverhoging wei gert) meent De Roos dat wat betreft de oliemaatschappijen liever gisteren dan vandaag de verkwisting van ernergie kan worden hervat. Zie: de wens van de „zeven zusters” om de Westduitse auto mobilisten te bewegen tot plank-gas. Daarom pleit De Roos ervoor dat de leiding van onze economie niet langer UTRECHT. (ANP) De direktie van de Koninklijke Verenigde Leder B.V. heeft gisteren vakbondsvertegenwoordi- gers plannen voorgelegd tot sluiting van de lederfabriek De Astel in Waalwijk en overplaatsing van de produktie naar het bedrijf in Oisterwijk. Het plan houdt een afvloeiing van 150 werknemers in van wie er 100 ontslagen zullen moeten worden, terwijl de overi ge 50 via vervroegde pensionering en natuurlijk verloop kunnen afvloeien. Het bedrijf telt in totaal 470 werkne mers. Ook is de vakbonden een afvloei ingsregeling voorgelegd. Dit is gisteren meegedeeld door de heer O. Bender secretaris van de bij de NKV aangesloten Unie BLHP. De overi ge betrokken vakbonden zijn de indu striebonden van de drie vakcentrales. Volgens de heer Bender hebben vak bonden nog niet gereageerd op de plan nen. Er is een werkgroep van 6 perso neelsleden gevormd die de bonden over de reorganisatieplannen moeten gaan adviseren. Volgende week donderdag is er op basis van die adviezen opnieuw een gesprek. Het bedrijf is een onderdeel van het Hagemeijer- concern. De reoranisatie wordt nodig geacht wegens de algemeen vrij slechte situatie in de lederindustrie in Nederland als gevolg van hevige con currentie uit het buitenland en stijgende leerprijzen. Volgens de heer Bender staat het al vast dat de reorganisatie van het bedrijf noodzakelijk is. Hij waardeert het dat de direktie de bonden niet voor voldongen feiten heeft geplaatst maar voorstellen heeft gedaan waarover nog kan worden gediscussieerd. De personeelsleden wor den vandaag uitvoerig door de bonden ingelicht. voorlichtingsactie van de twee consu mentenorganisaties en de drie werkende omroepverenigingen. van de zijde van de WD stelde men zich kritisch op. Lubbers stelde nadruk kelijk dat de bezwaren niet geheel kun nen worden ondervangen. Hij vestigde er de aandacht op dat ook de vrijwillige filiaalbedrijven nu in de actie zijn be trokken door middel van de zogenaamde pakket vergelij king- Ik meen te weten dat veel arbeiders in de fabrieken weinig gelukkig zijn met de aard van hun werk. Moeten we dan ondanks alles steeds maar doorgaan met industriële groei? Als het aan de multina tionale oliemaatschappijen ligt, die al zijn overgegaan op de exploitatie van steenkool en zich begeven hebben in de ontwikkeling van atoomenergie, gaan we inderdaad op de oude voet verder. Maar ik vind, en waarschijnlijk velen met mij, dat een versobering in materieel opzicht te verkiezen is boven bijvoor beeld de risico’s van kernenergie. Dus ben ik er niet direct bang voor dat een multinational uit Nederland zou ver trekken.” DEN HAAG (ANP). De raad van commissarissen en de directie van de nv Koninklijke Nederlandsche petroleum maatschappij zullen aan de op 25 april 1974 te houden algemene vergadering van aandeelhouders voorstellen doen, welke bij aanvaarding zullen leiden tot de uitkering van een slotdividend over 1973 van f 3,75 op elk der thans uit staande 134.018.522 aandelen. Het totale dividend over 1973 zal dan 7,25 per aandeel bedragen, hetzelfde bedrag als over 1972. Planning dient gebaseerd te zijn op de peiling van werkelijk bestaande behoef ten en niet op een door de grote con cerns gestimuleerde vraag- Het is de democratisch gekozen overheid, die het economisch proces moet plannen en coördineren en niet de bestuurders van de grote concerns, die alleen bezig zijn met hun eigen interne zaken en zich nauwelijks bekommeren om de gevolgen van hun beslissingen voor de samenle ving. Het onder een zekere mate van con trole brengen van de multinationals is zoals men weet geen eenvoudige zaak. Er wordt gewerkt (door een commissie van de Verenigde Naties) aan het opstel len van een internationaal geldende ge dragscode. Ook zijn er voorstellen ge daan, onder anderen door minister-presi dent Den UI, om de EG-commissie vér strekkende bevoegdheden te geven wat betreft de controle op de multinationals. Prof. De Roos ondersteunt deze plannen van harte, maar hij gelooft ook dat de nationale overheden over middelen be schikken, die er wellicht toe zouden kunnen bijdragen dat de economische ontwikkeling beter wordt beheerst. Een parlementaire enquête is zo’n mid del. De volksvertegenwoordigers maken veel te weinig gebruik van hun wettelij ke bevoegdheden. Een officieel onder zoek door het parlement, waarbij dege nen, die gehoord worden, onder ede verplicht zijn om naar waarheid te ant woorden, is een doelmatig instrument om greep te krijgen op belangrijke ontwikke lingen in onze samenleving. Zo’n en quête moet dan ook niet langer gezien worden als een „in staat van beschul- ding stellen”, maar als een wettelijk recht om goed geïnformeerd te worden.” Prof. De Roos zou daarom gaarne zien dat een parlementaire enquêtecommissie de rol doorlicht van de „Seven Sisters” in Nederland tijdens de energiecrisis. „Al leen op die manier kan de „policy of silence” van de multinationale oliemaat schappijen doorbroken worden. Het par lement heeft er recht op te weten wat I Dit bericht legde De Roos naast ande re, over ernstige beschuldigingen tegen de „Seven Sisters” (Esso, Shell, Mobil, Texaco, Gulf, Standard oil of California, BP), geuit in de Verenigde Staten, Italië, West-Duitsland, Frankrijk en België. Te vens vermoedt hij dat de oliepositie van Nederland nauwelijks echt in gevaar is geweest („en dat heus niet dankzij die paar besparinkjes”) en dat was voor hem de zoveelste indicatie dat de pro- duxtiebeperking en het embargo tegen Amerika en Nederland een show is (ge weest), bedoeld om de olieprijs te doen exploderen. Wie die show bedacht heeft, weet ik niet. Men zegt de arabieren, maar dan hebben de oliemaatschappijen toch een aandeel gehad in de regie, het kan wel zo gegaan zijn, dat deze twee zich tege lijkertijd gerealiseerd hebben, dat okto ber ’73 hét moment was om toe te slaan. Immers, er was de Israelisch-Arabische oorlog, aanleiding voor embargo en pro ductiebeperking, en verder een inmiddels gegroeid bewustzijn in de westerse lan den, dat de olievoorraden beperkt zijn. Dit waren gunstige omstandigheden om een forse prijsverhoging aanvaard te krijgen. Prof De Roos acht het des te aar- schijnlijker dat de maatschappijen en de PEC-landen tijdens de zogenaamde crisis hebben samengewerkt, omdat deze partijen allang niet meer vijandig tegen over elkaar zouden staan. „Volgens mij is de OPEC zelfs van groot belang voor de maatschappijen, omdat deze organisa tie stabiliserend werkt in de normaliter zo roerige oliewereld. De OPEC maakt het de concerns mogelijk om langetermijn- planningen te maken (Men vergelijke de rol van de vakbeweging in de geïndus trialiseerde samenleving: de vakbond standaardiseert de loonkosten, hetgeen een bedrijf in staat stelt calculaties te maken voor de toekomst) Anderzijds kan de OPEC het nog steeds niet stellen zonder de vooral technische „know how” van de maatschappijen. Volgens De Roos was een hogere aard- olieprijs zeei’ prettig voor OPEC, maar bittere noodzaak voor de „Seven Sisters” „Dit soort ondernemingen heeft het vol gende devies: ik zal mij handhaven, en omdat de managers stilstand beschou wen als achteruitgang, moeten hun be drijven altijd maar groeien om zich te handhaven. Expansie is in deze kringen bijne een natuurwet. Men ziet dat bij meer instellingen, maar het duidelijkst bij de moderne onderneming. Toegespitst op de multinationale olie maatschappijen, betekent dit een voort durende noodzaak om nieuwe voorraden op te sporen en aan te spreken. De meeste van deze voorraden (Noordzee, Alaska, teerzanden, olieleien) waren ech ter bij de tot voor kort geldende olie prijs niet of nauwelijks rendabel te exploiteren. En dus moest op de een of andere manier die prijs omhoog. Het suggereren van een schaarste is dan natuurlijk een uitstekend middel. „Dat er tijdens de crisisperiode minder gecon sumeerd wordt en daardoor de winsten dalen nemen de maatschappijen graag op de kop toe. Het primair stellen van expansie wil immers zeggen dat je tijde- li;k bereid moet zijn niet te streeven naar winstmaximalisatie.” Het is niet onrechtvaardig om in deze actie het prijsaspect meer nadruk te geven. De consumentenorganisaties doen veel aan kwaliteitsvergelijking, maar in het kader van deze actie is dat niet doenlijk. Volledige informatie geven kan ook niet, mede gezien de mogelijkheden van tijd en geld. De minister gaf deze antwoorden gis teren in het vragenuurtje, toen hij uit voerig aan de tand werd gevoeld naar aanleiding van de vele kritiek op de Het zogenaamde gekwalificeerde werk zou van uit de rayons worden overge bracht naar de hoofdvestiging in Amers foort. Bij deze reorganisatie zijn volgens de Industriebond het personeel, de bon den en de ondernemingsraad niet be trokken geweest. Bronswerk, behorend tot het VMF- concern, fabriceert verwarmings- en luchtverversingsinstallaties. Het zou de bedoeling zijn, de opdrachten voor de utiliteitsbouw voortaan in Amersfoort uit te voeren, in samenwerking met regionale monteurs. Bronswerk haalt uit Limburg het bes te werk weg, aldus de Industriebond- NKV, die hieraan toevoegt dat in Sittard van sommige mensen het salaris is be vroren, terwijl anderen enkele looncate- gorieën zijn teruggeplaatst. „Wanneer men de ontwikkelingen van de laatste weken overziet, wil de voorstelling van een belangencomplex tussen beide partijen (olielanden en oliemaatschappijen) niet geheel uit het beeld verdwijnen”. Dit zei prof, dr. W. A. A. M. de Roos, hoogleraar economie aan de Erasmus-universiteit te Rotterdam, vorige maand tijdens het door de sociale faculteit belegde congres over de energiecrisis. Nu, een paar weken later, drukt prof, de Roos zich krasser uit. Hij vermoedt dat de Arabische olie-pro- ducerende landen en de grote olie concerns in oktober en november eer show hebben opgevoerd om de prijs voor olie te kunnen verhogen. In een gesprek licht de Rotterdamse hoogle raar dit toe en pleit hij ervoor dat het Nederlandse parlement een enquê te instelt naar het gedrag van de „Seven Sisters” in de afgelopen maanden. Prof. De Roos, die lid is van het curatorium van de Wiardi Beckman- stichting en die zitting heeft in een werkgroep van de SER, heeft meer dere malen gepubliceerd op het ge bied van de economische machtsver houdingen. In 1969 promoveerde hij op het proefschrift „De economische machtspositie”. Momenteel is De Roos bezig te onderzoeken in hoeverre een multinationale onderneming (gekozen is: Royal Dutch/Shell) informatie actherhoudt, die van essentieel belang is voor de landen waar zo’n onder neming werkt. DEN HAAG. Volgens minister Lubbers is het onmogelijk om bij een prijsvergelijkende actie als „Prijswijzer,, prijzen, kwaliteit en service onder één noemer te brengen. Er moet echter niet het misverstand heersten, dat de prijs van een artikel het enige belangrijke is. Van de zijde van het ministerie kun nen totalen van prijsovertredingen be kend worden gemaakt, evenals aandui dingen over de opgelegde boetes. Voor wat betreft het maken van processen verbaal en het treffen van schikkingen met prijsovertreders heeft de Economi sche Controle Dienst een geheimhou dingsplicht. zich heeft afgespeeld en hoe de energie- situatie werkelijk is. Het is onjuist dat bijvoorbeeld gegevens omtrent het aard gascontract tussen de Nederlandse staat en de NAM (Esso-Shell) geheim zijn. Alleen de minister van economische za ken kent deze gegevens, maar hij mag daar niets over mededelen. Ook wat de prijsvorming van aardolieproducten be treft zijn er een aantal vragen- Hoewel ik vertrouwen heb in het prijsbeleid van het ministerie van economische zaken, acht ik openbaarmaking van meerdere gegevens over de prijsvorming gewenst. Het is de econoom De Roos overigens niet onbekend dat multinationale onder nemingen de mogelijkheid hebben om zich terug te trekken uit een land, waar ze hun zin niet krijgen. Maar dat vindt hij een risico dat genomen moet wor den. „We hebben al veel te lang het standpunt ingenomen eat er weinig be langrijken is dan productie en werkgele genheid. Maar er bestaan nu eenmaal waarden, die uitgaan boven de materiële welvaart. Het voorgestelde dividend is in over eenstemming met de beschikking divi- dendbeperking, welke de vaststelling en uitkering van dividenden in 1974 be perkt. Het aandeel van 60 percent van de Koninklijke Nederlandsche petroleum maatschappij in het nettoresultaat van de maatschappijen der Koninklijke/Shell groep bedraagt ponden sterling 438 mil joen, vergeleken met ponden sterling 169 miljoen over 1972. Omgerekend in gul dens bedraagt dit aandeel over 1973 2.930 miljoen vergeleken met 1.344 DEN HAAG (ANP). De centrales van overheidspersoneel willen „geen en kele verantwoordelikheid aanvaarden” voor de plannen van het kabinet inzake de spreiding van rijksdiensten. Zij heb ben als bezwaar dat in de aanpak van het kabinet onvoldoende maatregelen getrof fen zijn om naast de rijksdiensten ook het bedrijfsleven uit het westen des lands te spreiden naar andere gebieden. De centrales hebben de eis op tafel gelegd dat de eventuele verplaatsing van ambtenaren „geheel of nagenoeg geheel op basis van vrijwilligheid schieden,,. Bredero heeft kortgeleden een bod gedaan op de aandelen van De Meteoor, die in 1972 een omzet noteerde van f 72 mln. De vakbonden hebben gisteren hun leden in de bedrijven van De Meteoor (in De Steeg, Tilburg en Gouda) op de hoogte gesteld van het bereikte akkoord. Vandaag wordt een officiële bekendma king verwacht. Als de overneming van De Meteoor door Bredero een feit wordt, zullen en kele reorganisaties doorgevoerd worden. Daardoor zullen ongeveer 80 van de 1338 werknemers moeten afvloeien. Het is nog niet bekend waar de reorganisaties zich zullen voltrekken. In ieder geval hebben de vakbonden bedongen dat zij bij elke reorganisatie vanaf het eerste moment worden betrokken. Dat heeft Bredero toegezegd. Het is vrijwel zeker, dat het Tilburgse bedrijf van De Meteoor van het concern zal worden losgemaakt om als aparte divisie van Bredero te gaan functione ren. Bredero is bereid het door de vakbon den „uitstekend” genoemde sociale plan van De Meteoor over te nemen. Er zullen enkele nieuwe afspraken zwart op wit aan worden toegevoegd, zoals zekerheden voor het te voeren sociale beleid. net. Zij hadden op deze aparte vergade ring over dit onderwerp in de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken aangedrongen, nadat zij vorige week de spreidingsplannen vernomen hadden. De spreiding komt vandaag aan de orde in het kabinet. Staatssecretaris W. Polak zal in het kabinetsberaad het standpunt van de bonden van overheids personeel toelichten zoals hij dat gisteren in het georganiseerd overleg heeft ver nomen. Na de vergadering van het georgani seerd overleg, die duurde van tien uur tot kwart voor twee met een onder breking van ruim een half uur voor een schorsing op verzoek van de centrales werd geen verklaring uitgegeven door de centrale commissie. Alleen de centra les van overheidspersoneel gaven een korte verklaring uit, waaraan zij „in afwachting van het kabinetsberaad” niets wilden toevoegen, aldus de heer J. Hoogerwerf, voorzitter van het algemeen comité van overheidspersoneel. In de verklaring zeggen de centrales „geen enkele verantwoordelijkheid te kunnen aanvaarden voor de thans ter tafel liggende concrete plannen van het kabinet inzake de spreiding van rijks diensten. Zij stellen vast dat in de aanpak de evenwichtigheid in vergelij king met het bedrijfsleven ontbreekt. De centrales hebben als voornaamste eis naar voren gebracht dat de eventuele verplaatsingen van ambtenaren geheel of nagenoeg geheel op basis van vrijwil ligheid moeten geschieden”, aldus de verlaring. In de aparte vergadering over de spreiding van rijksdiensten zijn de plan nen aan de orde geweest waar minister Gruijters (Volkshuisvesting en Ruimte lijke ordening) vorige week in de Eerste Kamer over sprak. Hij zei toen dat zeer ingrijpende voorstellen voor de spreiding van rijksdiensten naar het noorden en naar Limburg praktisch gereed wareh. Minister Gruijters was voorzitter van een interdepartementale commissie die nu de spreiding van een aantal diensten heeft voorbereid. De Kamer heeft zich indertijd vere nigd met de uitvoering van de eerste fase van de spreiding van rijksdiensten - zoals die al door het kabinet-Biesheuvel ter tafel was gebracht. In die eerste fase zouden in enkele jaren 6.500 arbeids plaatsen van rijksdiensten in de Haagse agglomeratie worden overgebracht naar het noorden en Limburg. miljoen over 1972. Na toevoeging van interestbaten en na aftrek van algemene kosten en diversen bedraagt het nettore sultaat van de Koninklijke over 1973 2.928 miljoen of 21,84 per aandeel, tegenover 1.342 miljoen, of 10.01 per aandeel, over 1972. Voor de olie-industrie was 1973 een zeer ongewoon jaar. Het begon met een grote vraag naar olie, die toenam naar mate het eind 1972 ingezette herstel van de wereldeconomie voortduurde. Door de maatregelen van olie-exporterende lan den eindigde het met een tekort aan ruwe olie, die bovendien veel duurder was geworden dan men had voorzien, zo zegt de maatschappij. Het tussen de Koninklijke en Shell transport te verdelen nettoresultaat over 1973 bedroeg ponden sterling 730 miljoen (f 4.888 miljoen), vergeleken met ponden sterling 282 miljoen 2.262 miljoen) over 1972. De resultaten over 1973 laten een welkome, zij het veri-^p v- n-’ering zien na de voortdurende win ’’"•gen van de laatste vijf jaar, met 1972 als diepte punt.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 19