Kabinet-Den Uyl stelt grondwetswijzigingen voor Kleins voorstel gaat confessionelen niet ver genoeg MEER KANSEN VOOR VORIG JAAR UITGELOTE STUDENTEN onderschept Geen verbod op walkie- Waarschuwing tegen koop van 1 tl ddis I Nieuwe proef met snelle hulp na hartaanval in Utrecht Drills uit ons land in Duitsland En etage-woningen Opvolgstercommissie- Volk moet formateur direct kiezen Claus’ geïnstalleerd talkies en babyfoons Bandenpoetser Amsterdam 1 in Verkeersreglement voor ruiters bepleit 2 1974 1 MAART VRIJDAG k DISTRICTEN GEEN KIESDREMPEL VERVALLEN r In de greep van de banken (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De universiteiten en hogescholen zullen nog dit jaar de aspirant-studenten, die vorig jaar zijn uitgeloot, veel meer kansen geven te worden toegelaten tot het eerste studiejaar. Voor de facultei ten waarvoor géén overweldigende belangstelling bestaat zullen stu denten, die in 1973 werden uitge loot, dit jaar zelfs direct worden geplaatst. De regeling geldt voor de studierichtingen waarbij het aantal uitgelote gegadigden niet meer is dan 10 percent van het totaal aan tal aanmeldingen. 1; s n Experiment in Maastricht d Voljens de wijzigingsvoorstellen van I zeer VOORUITZICHTEN TOT ZONDAG: 10 o o 20 Volgens de wijzigingsvoorstellen van het kabinet, die ongeveer 40 grondwets artikelen omvatten, zal bij de verkie zingen voor de Tweede Kamer voortaan rechtstreeks gekozen worden voor een kabinetsformateur die tot nu toe altijd (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het kabinet-Den Uyl wil dat het Nederlandse volk voortaan rechtstreeks de kabinetsformateur kiest, dat er in ons land een beperkt district- stelsel wordt ingevoerd, en dat de Eerste Kamer blijft bestaan en ieder vier jaar rechtstreeks wordt gekozen. Dat zijn de belangrijkste elementen van de grond wetswijziging die het kabinet kortgele den is overeengekomen en dit volgende week voor advies naar de Raad van State zal worden gestuurd. Een tussentijdse verhoging van de stu dietoelagen als aanpassing aan de geste- De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Zacht weertype met eerst nog plaatselijk regen. 7 4 3 13 11 2 7 2 8 5 5 6 0 0 0 o o o o o o 2 0 o o 2 0 5 4 0 0 6 0 0.1 6 0 0 0 0 Voor de verkiezingen voor de Tweede Kamer zal ons land voortaan in een aantal districten worden ingedeeld. Uit ieder district zouden tenminste tien le den benoemd moeten worden. De Eerste Kamer, die volgens de pro gressieve partijen zou moeten verdwij nen, zal volgen- de kabinetsvoorstellen De Tweede Kamer is weliswaar ak koord gegaan met dit wetsontwerp maar gisteravond diende mevrouw Groensmit- Van der Kallen van de KVP met steun van PvdA, CHU en D’66 een motie in waarin staatssecretaris Van Hulten van Snel bellen is dus de zaak. Tijdens het experiment met de cardu- lances de wagens worden voorlopig in reserve gehouden is gebleken, dat de vertraging na een hartaanval door deze auto’s niet kon worden opgeheven. De patiënten waarschuwden hun huisarts gemiddeld pas na drie uur. De huisarts moest dan eerst nog naar de patiënt toe, het gevolg was, dat de cardulance ge middeld pas vier uur na de eerste symp tomen ter plaatse was. Volgens dr. Dekker, medisch directeur van de Nederlandse Hartstichting, ster ven in Nederland per jaar 20.000 mensen aan de gevolgen van een hartaanval, dat is 45 percent van het aantal personen, dat een hartaanval krijgt. 13.000 van hen overlijdt buiten een ziekenhuis. Van de ze laatste groep zouden enkele duizen den gered kunnen worden, als zij bij tijds in een ziekenhuis worden gebracht, rekende hij voor. leg W< ter de da mi va c pis zo zo zzo zzo zzo zo zzo zzo zzo z windstil n ozo zzo zzo zo zw o nnw ozo wnw zzo zzo zw nnw no zzo zzo n o zo o n zw 1 o 10 4 6 7 5 6 4 5 6 5 4 1 zig de on Ge gu lar gei 1 coi hei ste vai ka hei br< dat I bei üjl gei mc hai VO( sta pei eer I Sa< lop vei al VJ m r< n D o 6 5 -2 3 0 -3 -5 -5 -3 1 8 2 1 1 2 -3 3 -5 2 7 2 -2 -2 8 18 8 -2 -3 0 blijven bestaan. De Eerste-Kamerleden zullen echter niet meer worden gekozen door de ledenvan de Provinciale Staten en gedeeltelijk om de drie jaar aftreden. Volgens de nieuwe regels worden de Eerste-Kamerleden rechtstreeks gekozen en treedt de senaat om de vier jaar in zijn geheel af. Afzonderlijke ontbinding van de Tweede en Eerste Kamer zal mogelijk zijn. De Eerste Kamer krijgt niet het recht iets te veranderen in wetsontwerpen. Ze zal volgens- de voor stellen alleen een wet kunnen aannemen of afstemmen. Ove de rijksbegroting zal in het vervolg alleen de Tweede Kamer nog maar oordelen. Verkeer en Waterstaat wordt gevraagd om voor de koninklijk goedgekeurde vereniging van radiozendamateurs VRA- NCBHC een collectieve zendmachtiging af te geven. De staatssecretaris zei niets te voelen voor deze motie. De meerder heid van de Kamer zal volgende week vóór deze motie stemmen. Zoals bij de cardulance, zal ook nu de rol van de speciale hartambulance wor den vergeleken met die van een gewone ziekenauto. De ene dag rijdt de met een cardioloog bemande ambulance, de an dere dag een gewone ambulance. De GGD is hier toe gedwongen, omdat het niet voldoende personeel kan vinden. 16 artsen en 22 man verplegend personeel zijn bij dit nieuwe project betrokken. Een aantal cardiologen in Utrecht heeft bovendien aangeboden wat diensten mee te draaien. Ook de richels van Amsterdams vrije trambanen moeten regelmatig worden schoongemaakt. Hier de bandenpoetser, de jongste vinding van de stadsreiniging, in actie op d e Churchilllaan. Hoog water Laag water ZATERDAG 2 MAART WEERRAPPOMTN Weer in Mnnen- buitailand uur uur De prijzen die kopers van etages beta len zijn, aldus het Gemeentebestuur in een persbericht vaak aanzienlijk hoger dan redelijk zou zijn geweest, gezien de opbrengst van het hele pand bij ver koop. Zelfs slooppanden worden per eta ge verkocht, zo was uit cijfers van het kadaster gebleken. waarschuwden, gemiddeld drie uur na de eerste symptomen. De GGD en de Nederlandse Hartstichting, die één en ander samen met de Utrechtse huisart sen en cardiologen gisteren bekend maakten, proberen nu door middel van de brieven toekomstige hartpatiënten er toe te brengen veel sneller de huisarts te bellen, of, als die niet aanwezig is, rechtstreeks de GGD te bellen. Zestig percent van de mensen die overlijden aan een hartaanval sterft binnen 15 minuten. door de koningin werd benoemd, nadat de fractievoorzitters uit de Tweede Ka mer advies hadden uitgebracht. Mocht een kandidaat-formateur geen meerder heid krijgen, dan zou de Tweede Kamer moeten beslissen wie formateur wordt. Komt de Tweede Kamer er ook niet uit, dan zal de kandidaat van de grootste partij belast worden met de formatie- opdracht. Het voorbereidende werk voor het bevaarbaar maken van het Suezkanaal is al enige dagen aan de gang, maar stuit op grote moeilijkheden, zo is giste ren van welingelichte zijde in Cairo vernomen. Bij het werk zijn al verschei dene arbeiders arbeiders om het leven gekomen door de ontploffing van mijnen e.d. De Britse marine heeft Egypte aan geboden te helpen bij het verwijderen van de mijnen en explosieven uit het kanaal De Kamer nam het op voor de vereni ging omdat men zeer veel begrip had voor het sociaal-maatschappelijk werk van de leden die via de ether over vele duizenden kilometers contact kunnen onderhouden. Met de VVD hield Van Hulten echter staande dat ook de vere niging onder de wet zal moeten vallen. Van vereenvoudigde examens voor deze radioamateurs wilde hij niets horen. DEN HAAG (ANP).— Nu het aantal paardesportliefhebbers zo sterk toe neemt, is het nodig een soort paarden- verkeersreglement in het leven te roe pen. Dit heeft de officier van justitie mr R. Beer gisteren voor de rechtbank in Den Haag verklaard bij de behandeling van een aanrijding tussen ruiter en een voetganger. •>:V -j De bewindsman zette uiteen, dat heit experiment kan beginnen met vijftig „studenten”, die echter uitdrukkelijk geen studenten in de betekenis van de wet zullen zijn. Het worden contractan ten die deelnemen aan het experiment. Na het eerste jaar zullen ze in geen gen kosten van levensonderhoud vindt staatssecretaris Klein niet noodzakelijk. De CPN-fractieleider Bakker had be toogd, dat de minder goed gesitueerde studenten in de greep van de banken zullen komen. Staatssecretaris Klein kondigde verder aan dat hij de salarissen van de hoogle raren gaat aanpakken. Hij vindt het huidige salarisbeleid niet juist. Op het ogenblik verdient elke gewone hoogle raar, ongeacht leeftijd of „dienstjaren”, jaarlijks 90.000. Het ministerie wil in die salariëring een schaalverdeling aan brengen. Hoe deze er uit zal zien is nog nie* vastgesteld. De kansen voor een experimentele start van de medische faculteit Maas tricht in september van dit jaar noemde de staatssecretaris goed. Het officiële verzoek van de voorbereidingscommissie om met het experiment te mogen begin nen is dezer dagen in Den Haag ontvan gen, aldus de staatssecretaris. De grenspolitie heeft vijf jongelui van Franse, Duitse en Amerikaanse nationa liteit aangehouden die in de omgeving van Nordhorn voor twaalfduizend mark aan drugs de grens over wilden smokke len. Bij de grensovergang Rammelbeek arresteerde de douanerecherche een Zwitser en een Amerikaan die drugs ter waarde van zeshonderd mark bij zich hadden en in de Skandinavië-Expres werd voor vijfduizend mark hasj en LSD gevonden. De eigenaars konden niet worden achterhaald- Aberdeen Athene Barcelona Berlijn i Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Madrid MaUorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Deze nieuwe nationale commissie is de opvolgster van de Nationale Commissie voor het Tweede Ontwikkelingsdecenni- um onder voorzitterschap van prins Claus, die begin december heeft opge houden te bestaan. De nieuwe commis sie, bestaande uit vertegenwoordigers van De speciale hartambulance is de op volger van de cardulance (de hartren- wagen met speciale apparatuur), waar mee de Utrechtse GGD in 1972 en 1973 heeft geëxperimenteerd. Toen is geble ken, dat de cardulance de sterfte door een hartaanval niet beter kon bestrijden dan de normale ziekenauto, omdat pa tiënten vaak te laat hun huisartsen geval aan een andere medische faculteit verder kunnen studeren. De wet universitaire bestuurshervor- ming (WUB) zal worden verlengd tot 1976. Waarschijnlijk zal de wet echter wel enige wijzigingen ondergaan. De staatssecretaris pleitte voor een periode van rust op de universiteiten rond de WUB. Hij riep alle betrokkenen op het positieve in de wet te zoeken. Over de kwestie-Daudt zei de staatsse cretaris dat hij tot het uiterste een ingreep zijnerzijds wil vermijden. Hij vond het een zaak voor de universiteit van Amsterdam zelf. DEN HAAG.— „Oplossing van het ontwikkelingsvraagstuk is alleen moge lijk als wij de kern van de zaak, nl. de ongelijke verdeling van welvaart en macht, zowel in eigen land als elders, aanpakken”. Dit zei minister drs. J. P. Pronk (ontwikkelingssamenwerking) gis termiddag bij de installatie van de Nati onale Commissie Voorlichting en be wustwording Ontwikkelingssamenwer king in Den Haag De heer Vonhoff (WD) diende aan vankelijk een motie in waarin hij de Kamer om een uitspraak vraagt over de middenschool. Hij stelt dat de experi menten niet gericht moeten zijn op de vraag hoe de middenschool moet worden georganiseerd, maar ook of een dergelij ke schoolsoort wenselijk en realiseerbaar is. De WD was een van de partijen die al eerder in de begrotingsbehandeling stelde dat minister Van Kemenade te hard van stapel loopt met zijn midden- school-experiment. Vonhoff trok zijn motie in, nadat minister Van Kemenade had laten weten de motie overbodig te vinden. Volgens de minister was reeds toegezegd, dat aan de door de WD gestelde voorwaarden zal worden vol daan. Kopers van appartementen in oude wijken betalen niet alleen vaak te veel, ze stellen zich ook nog aan andere zware financiële risico’s bloot. Zo kun nen huiseigenaren van de gemeente op dracht krijgen gebreken aan hun woning te herstellen, wat aldus B. en W. al gauw 15.000 kan kosten. „Maar repara ties voor het dubbele of driedubbele bedrag zijn in het geheel niet zeldzaam”. Opgemerkt wordt, dat eenieder, die een etage wil kopen er in elk geval verstandig aan doet eerst bij bouw- en Woningtoezicht te informeren naar de toestand van het gehele pand. De toestand van de 51-jarige Duitser wiens nier op 11 februari in een zieken huis in de VS werd weggehaald en negen uur later weer werd ingeplant is naar omstandigheden bevredigend. De nier werd uit het lichaam van de man verwijderd omdat hij in ernstige mate was aangetast door kanker. In negen uur tijds zagen de chirurgen kans het kankergezwel, ter grootte van een si naasappel, uit de nier weg te halen en deze weer in te planten. De vereniging van ouders van autis tische kinderen houdt morgen om half elf een bijeenkomst in Voorthuizen (Gelderland) om de problematiek van het autistische kind te bespreken. Het gaat om kinderen die „zichzelf opslui ten”. De afwijking pas de laatste jaren duidelijk onderscheiden van ande ren kan ontstaan door hersenletsel bij de geboorte- De fractie van DS’70 in de Tweede Kamer meent dat de taken tussen de ministers op het departement van On derwijs en Wetenschappen weinig even wichtig zijn verdeeld. In een motie vraagt de fractie de taakverdeling tussen beide ministers in heroverweging te ne men. Minister Van Agt van Justitie heeft de Tweede Kamer meegedeeld dat in verschillende gevallen proces-verbaal is opgemaakt bij het gebruik van het zgn. nunchaku-wapen. Het wapen valt vol gens Van Agt onder de wapenwet en het gebruik noemt hij „niet aanvaardbaar”. Volgens het RKPN-Kamerlid K. Beuker worden poststukken voor een particuliere postbus in Voorburg door de PTT „uitgeleverd” aan anderen. Ook zijn privé post zou aan „onbevoegden” wor den uitgeleverd. Beuker heeft staatsse cretaris Van Hulten van Verkeer ge vraagd hier tegen op te treden. Het gemeentebestuur van Harder wijk gaat bij de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolder protesteren omdat deze dienst heeft besloten weer riet te gaan verbranden in de Flevopolders voor 1 april. Volgens burgemeester M. Mal corps is deze datum veel te laat omdat het verbranden van riet dan nadelige gevolgen heeft voor de vogelstand. Veel vogels broeden dan al. Het Tweede-Kamerlid Beuker zal minister Van Doorn van CRM volgende week dinsdag interpelleren over de tv- zendtijd van de RKPN. De interpellatie AMSTERDAM.(ANP).— B. en W. van Amsterdam overwegen woningzoekenden door middel van advertenties te gaan waarschuwen tegen de koop van hori zontaal gesplitste etagewoningen. Men maakt zich zorgen over het toenemend aantal woningen in de vooroorlogse stad, en met name de 19e eeuwse wijken, dat aldus wordt verkocht, omdat daar mee volgens het college de volkshuisves ting ernstig wordt geschaad. spi tel de kr; Er ho va wc Ac he tej hu be nei 1 zij de ter gel 1 gis da Vt Hi. I vai I vo zal gaan over het feit dat de minister gei een politieke organisatie zendtijd heeft ontnomen”, zo lichtte de heer Beuker zijn interpellatie aanvraag toe. Vier linkse activisten zijn gisteren door een militair gerechtshof in Ankara ter dood veroordeeld wegens hun aan deel in een complot om de regering met De regering wil echter dat grondwets wijzigingen in de toekomst eenvoudiger worden. Ze stelt nu dan ook voor de tweede keuring door de Tweede Kamer in de toekomst te laten vervallen. Daar voor in de plaats zou een tijdelijke rechtstreeks te verkiezen commissie moeten komen, bestaande uit niet-Ka- merleden, die haar mening nog eens in tweede instantie over de grondwetsvoor stellen geeft. Met de voorstellen die de regering nu heeft gedaan, volgt zij voor het grootste deel de adviezen van de staatscommissie-Cals-Donner voor de grondwetswi j ziging. geweld omver te werpen. De vonnissen werden meteen na de uitspraak veran derd in levenslang. Een rechtbank in Duisburg heeft gisteren een 45-jarige man ter dood veroordeeld wegens het vermoorden van drie politiemannen en de voorgenomen moord op nog eens vier politiemannen. De vrouw van de man werd tot vijftien jaar gevangenisstraf veroordeeld we gens medeplichtigheid aan drie moor den en aan de voorgenomen moord op twee mensen- Het echtpaar en vijf van zijn zes kinderen hadden zich in juli 1972 in hun woning gebarricadeerd toen de justitie het huis wilde doorzoeken op wapens. Bij de belegering van het huis werden de dodelijke schoten gelost. De Franse president Pompidou zal op 12 en 13 maart een ontmoeting hebben met de Russische partijleider Breznjev in Pitsounda aan de kust van de Zwarte Zee. West-Duitsland en Irak hebben gis teren hun diplomatieke betrekkingen hersteld die door Bagdad in 1965 waren verbroken uit protest tegen de diploma tieke erkenning door West-Duitsland van Israel. 33 particuliere organisaties die werkzaam zijn op het gebied van inter nationale samenwerking en bewustwor ding, krijgt tot taak minister Pronk voorstellen te doen voor voorlichtings- en bewustwordingsprogramma’s. Prins Claus keert niet terug in de UTRECHT (ANP) Een speciale hartambulance zal vanaf vandaag in Utrecht worden ingezet voor het vervoer van patiënten die zijn getroffen door een hartaanval. Onder de Utrechtse be volking worden brieven verspreid, waar in wordt gewezen op de mogelijkheid om bij de eerste symptomen van een hartaanval het speciale nummer van de Utrechtse GGD te bellen. De speciale hartambulances zullen, voorlopig voor één jaar, wegens personeelstekort om de andere dag worden ingezet, d.w.z. 180 dagen per jaar. De kosten van dit nieu we project worden geschat op ruim 180.000. nieuwe nationale commissie, maar is wel lid geworden van een vijftien leden tellend adviescollege dat tot taak heeft de minister te adviseren over de voor stellen die de commissie op tafel legt. Deze vijftien onafhankelijke deskundi gen worden door minister Pronk aange wezen. Behalve prins Claus zijn tot nu toe acht deskundigen benoemd, onder wie dr. A. H. van den Heuvel, secretaris generaal, van de Nederlands Hervormde Kerk die voorzitter wordt, alsmede drie journalisten. Op de begroting voor 1974 is voor de nationale commissie 4,5 miljoen gulden uitgetrokken. De commissie zal zich nu buigen over veertig projecten voor voor lichting en bewustwording, waarvan er twintig die zich over meerdere jaren uitstrekken, door de vorige nationale commissie zijn goedgekeurd. Staatssecretaris Klein (Onderwijs) maakte dit gisteren bekend tijdens de begrotingsbehandeling in de Tweede Ka mer. Voor de studierichtingen waarvoor meer belangstelling bestaat dan die 10 procent en waarvoor er zodoende ook een grotere „wachtkamer” met uitgelo- tenen is, wordt een andere regeling in het leven geroepen. Voor de confessionele partijen gaat het voorstel van de staatssecretaris ech ter nog niet ver genoeg. Er bestaat bij he begrip voor dat niet alle uitgelote studenten automatisch het volgend jaar kunnen worden toegelaten, omdat daar door de kans voor de overige aanmel ders te klein zot worden, maar zij vinden dat de eenmaal uitgelotenen min stens een dubbele kans moeten krijgen. De CHU-onderwijsspecialist, drs. G. van Leijenhorst, heeft daartoe een motie in gediend. De motie is mede ondertekend door de VVD. Deze partij diende boven dien een motie in die moet bewerkstelli gen t alle uitgelote studenten bij een nieuwe selectie voorrang zullen krijgen. Deze motie is niet mede ondertekend door d drie confessionele partijen. Amsterdam onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew mist zw. bew. half bew. onbewolkt Z.-Limburg onbewolkt regen geh. bew. zw. bew. onbewolkt regen zw. bew. zw. bew zw. bew. mist zw. bew onbew. onbewolkt regen regen licht bew. windstil 14 half bew. windstil 14 geh. bew. licht bew. onbewolkt geh. bew regen licht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt mist windstil Las Palmas licht bew. Tunis onweer ZATERDAG 2 MAART (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Draagbare en lichte radioportofoons met een uitgangs- vermogen van minder dan 0,01 watt als walkie-talkies en babyfoons zullen bui ten het verbod komen te vallen dat de regering met toestemming van de Twee de Kamer wil afkondigen voor radiozend- apparatuur. Het gaat hier om appara tuur waarmee op de 27-meterband wordt uitgezonden. Internationale af spraken over radiogolflengte en storings- gevaar zijn de drijfveer voor de rege ring. 9.03 uur en 21.40 4.23 uur en 17.00 DOETINCHEM (ANP).— De Duitse douanerecherche heeft voor 18.000 mark aan drugs onderschept, die vanuit Ne derland over de grens met Duitsland werden gesmokkeld. Volgens de heer A. Scharte van de douanerecherche gaan er de laatste dagen grote hoeveelheden drugs in de omgeving van Twente en Oost-Gelderland de grens over. Ongeveer driehonderd Spaanse intel lectuelen hebben generaal Franco ge vraagd om gratie voor de Catalaanse anarchist Salvador Puig Antich, die op 9 januari door een krijgsraad ter dood werd veroordeeld. Staatssecretaris Meijer van CRM heeft gisterochtend de met subsidie van CRM en de provincie Noord-Holland gerestaureerde korenmolen „De Hoop” in Wervershoof in gebruik gesteld. het kabinet zal er geen kiesdrempel komen, zoals de KVP en enkele andere partijen in de Tweede Kamer veelvuldig hebben bepleit. In de Grondwet zal op genomen worden welke functies niet verenigbaar zijn met het kamerlidmaat schap. Zo zal het o.a. niet mogelijk zijn om tegelijk lid van de Tweede Kamer en van een adviesorgaan van de rege ring, zoals de SER, te zijn. De regering hoopt dat de regerings voorstellen rond half april weer terug zullen komen van de Raad van State. Als de Raad van State positief tegenover de voorstellen staat, kan de Tweede Kamer de tekst van de voorgestelde grondwetswijziging nog in april ver wachten. Als de Tweede Kamer de grondwetsvoorstellen aanvaard, met twee derde meerderheid (wat noodzake lijk is volgens de Grondwet), zal de Tweede Kamer na de volgende Tweede- Kamerverkiezingen zich 'ook nog eens over de wijzigingsvoorstellen moeten uitspreken. Zo eist dat de bestaande Grondwet. Zon op 7.25 uur onder 18.21 uur Maan op 11.04 uur onder 3.14 uur UW R A..Z v,z «4 a

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 2