Nieuwe meldkamer in hoofdbureau van politie Autodief gegrepen vrije tijds pakken Schooltandverzorging Groot Kennemerland bfevishai Doorgereden automobilist aangehouden Zondag feest in De Slof QROTE MARKT 12: de andere zaak in modieuze lederen kleding «s schrijft preventie hoog in het vaandel Door druk-op-knop in oogwenk allerlei contacten mogelijk HERENMODE Nappa kleding I 1 Voor suède I I I ■Ir mmips Argenta” Super Lux: de lamp met 30% meer licht op tafel voor dezelfde stroomkosten numBEROTIE MET ONDER MEER THE SHEPERDS ■V ,8<u 5 V R IJ D A G .4 19 74 IJMUIDER COURANT (Van een onzer verslaggevers) o.a. blue en beige vlot modern tasje en pantalon Plot-kaart Contact met cel en VELSEN. De eerzame regel matige bezoeker van het hoofdbu reau van politie zal hebben opge merkt, dat er in de afdeling van de wacht de laatste tijd rigoureus is verbouwd en vernieuwd. Dit hield verband met het installeren van een moderne meldkamer voor de politie, waarheen en van waaruit zichtbare en onzichtbare draden lopen naar alles wat maar van vitaal belang is. Niet alleen intergemeentelijk, doch ook naar onzichtbare verten, zoals de belangrijkste steden in de pro vincie. Al deze werkzaamheden heb ben grote belangstelling opgewekt bij velen en menigeen heeft vanaf het pad langszij het hoofdbureau een blik door de ramen geworpen. Meerderen zelfs kwamen binnen het verzoek even te mogen En waar mogelijk is deze overwin ning van reerd. Men werd uitgenodigd der het bureau te betreden kreeg zelfs tekst en uitleg. drempelvrees gehono- ver- en SI t - w ADVERTENTIE De vroegere situatie van de wacht in het hoofdbureau van politie. Een „vroeger” dat echter nog maar kort achter ons ligt. IJmuiden Telefoon 1 23 48 L. Nieuwstraat hk. Marktplein ook (Van een medewerker) ADVERTENTIE DER-KLEDING I Dames en Heren spencers nappa slechts 179, ganr te zijn. Deze kleine gemeenten werkten vaak met een tandarts; zodra deze evenwel uitviel lag de hele school tandverzorging stii De nieuwe stichting krijgt de beschikking over dertien land artsen, 14 tandartsassistenten, een diri gerend tandarts, een administrateur, drie kantoorkrachten en een propagandiste. De nieuwe stichting zal er ook naar streven de kosten op het huidige niveau te houden. De Haarlemse stichting zag het nadelig saldo gedurende de laatste jaren met sprongen omhoog gaan (tot 2 ton), wat steeds voor rekening van de gemeente kwam. Zijlstr. 29 Tel. 310766 Raaks 34 Tel. 310685 Prijs in IJmuiden. De inzending van de heer Van Wijngaarden uit IJ muiden voor de nationale puzzelactie tot natuurbehoud, waar ook de IJmuider Courant bij is ingeschakeld, bleek goed voor een spaarbankboekje ter waarde van vijfhonderd gulden. Deze prijs was beschikbaar gesteld door de Algemene Bank Nederland. de turnkampioensploeg van „Turnlust" een demonstratie op de lange mat. Ook turnvereniging IJmuiden is in De Slof, evenals de karateclub Teak Won Do, een mini-trampolineploeg, schakers van Pat Mat en dammers van B.D.C., die een schaak- en damsimultaan gaan verzor gen. Het actiecomité zorgde voor nog meer: de majorettes van Dandy uit IJ muiden, drumband de Zwervers, de Be- verwijkse Harmonie Kapel en de Wij- kerboertjes. In de avonduren verschijnt het Kennemer Dans Orkest op de plan ken, geeft een jazzensemble van de Mu ziekschool een voorstelling en treden The Shepherds op. Het sportprogramma duurt ongeveer tot zes uur, waarna twee Zo is er een intercom met zes afdelin gen in het hoofdbureau, die apart bena derd kunnen worden. Men hoort nu dus niet meer een galmende oproep door alle zalen en kantoren heen, tenzij dit wer kelijk nodig is. uur later het amusementsgedeelte be gint. En wie niet van dansen houdt kan zijn hart ophalen aan de volksspelen als schieten, ballengooien of het beroemde pijltjes gooien. .'"m- Aan een haakje hangen de sleutels van de cellen. Als een politieman die wegneent, als hij naar een cel moet, gaat er een lampje branden ten teken, dat de sleutels weg zijn. De man achter het schakelbord kan dan door één han deling horen wat er zich in de cel afspeelt. De man in de cel de ver dachte dan ziet aan een lampje, dat De nieuwe meldtafel in het hoofdbureau waarachter van links naar rechts briga dier J. van Riessen en brigadier B. Manshanden. Door middel van deze meldtafel en het grote tableau kunnen in een oogwenk handelingen worden verricht, contacten worden gelegd en kan er samenspraak worden gehouden met de collega’s in het gebouw, langs de weg en in andere gemeenten. De samenwerking die nu bereikt is, komt overeen met de opvattingen van de Centrale Raad voor de Sociale Tand heelkunde en de Nederlandse Vereniging voor Sociale Tandheelkunde, die zich op het standpunt stelden dat aan één schooltandartsendienst toch-zeker 16 tot 18.000 kinderen moesten deelnemen. In Haarlem lag dat aantal nog onder de zevenduizend. HAARLEM. De nieuwe Stichting ter bevordering van de jeugdtandverzor- ging Groot-Kennemerland, di- sinds vandaag bestaat, heeft hoog in het vaan del de preventie geschreven het voor komen van tandbederf bij de jeugd. Om de schaal uitbreiding vorm te ge ven, werd ons land in districten ver deeld. Tot het district Groot-Kennemer land werden ook de gemeenten Heem- Deze nog IJMUIDEN. Een 16-jarige Amster dammer, die in zijn woonplaats door de politie werd aangehouden en onder vraagd bekende onder meer diverse au to’s te hebben gestolen, waaronder één in Beverwijk, welke hij in Velsen na een aanrijding had achtergelaten. Daar mee is voor de politie weer een vreemde zaak opgelost, want vorige week zag men zich gesteld voor de opsporing van een automobilist, die een aanrijding met een vrachtauto had veroorzaakt en er ver volgens als een haas vandaar ging. Dat gebeurde op de Orionweg, waar de auto- welke naar later bleek gestolen was achterbleef. De Velsense politie hield een 23-jarige IJmuidenaar aan die drie bromfietsen had gestolen. Een 40-jarige plaatsgenoot kreeg een proces verbaal wegens heling. De nieuwe aanwinst van de politie betekende tegelijkertijd een andere inde ling van „de wacht”, zodat de dienst doende politiemannen nu ook in een comfortabeler omgeving zijn gekomen als zij op het bureau dienst moeten doen. De eigenlijke meldkamer wordt over heerst door een imposant tableau, waar achter normaliter één politieman dienst doet, met daarbij de mogelijkheid van assistentie in bepaalde drukke gevallen. Op een meterslang bord ziet men allerlei combinaties van oplichtende knopjes met cijfers en letters, micro foons en loudspeakers en zelfs een dia- venster. Dat alles kan in normale geval len door één man bediend worden. Deze zal als straks alles in gereedheid is nóg meer te doen krijgen, maar zoals men er zegt „het is te doen”. Althans zolang zich geen calamiteiten voordoen. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Neder Weser, Surabaya. Perelik, Moer- mansk. Juan Carlos Toro, Pasages, IJ muiden. Reind, Kopenhagen. Emsland, Gothenborg, IJmuiden. Hans Oldendorff, Piombino, IJmuiden. Memel, Dagenham. Sinalon, Hamburg. Sea Garnet, Cont. Plat. Alca, Kotka. Velsen. Vechtstroom, Hull. Angarsk, Antwerpen. Fiducia, Sel by. Canis, Rotterdam. Zaanstroom, Fe lixstowe. Magula, Vestervik. Vihren, Er komt ook een norme plot kaart waarop men de gemeente, of delen van de gemeenten uitvergroot- of zelfs een bepaald fabrieksterrein, kan aflezen. Daarop kunnen om enkele voorbeelden te noemen, afgesloten straten worden aangetekend., routes worden geschetst en posities bepaald, terwijl een speciale verlichting alles duidelijk doet af lezen. Naast de plotkaart komen televisiescher men waarop men de binnenplaats en de gang in het hoofdbureau kan controle ren. Op de binnenplaats zal een grote mast met vier lichtarmen verrijzen, zo dat de gehele binnenplaats overzien kan worden, dag en nacht. Moermansk. Thomas Stevens, Kolding. Baltiyski 32. Vrijdag gearriveerd: Geulborg, Par. Smit Lloyd 3, Rotterdam, IJmuiden. Wedlooper. Antwerpen, Velsen. Johannes Latuharhary, Antwerpen. Diogenes, Rot terdam. Smit Lloyd 2, Cont. Plat, IJmui den. Vincent, Boulogne, IJmuiden. Hap py Pioneer, Antwerpen. Carabeka 3, Foxcy. Velsen. Shoshone, Thameshaven. Maritta Johanna, Lyness. Linda, Rotter dam. er wordt meegeluisterd. Hij kan met de wacht praten en er kan tegen hem gesproken worden. Heeft de verdachte gebruik gemaakt van het toilet, dan kan hij zich inverbinding stellen met de dienstdoende man, die door op een ander knopje te drukken het toilet doorspoelt. In één cel komt ook een televisieverbin- ding in gesloten circuit, opdat men, in het belang van de betrokkene, in de wacht hem kan gadeslaan. Ook dat ge beurt niet geheimzinnig, want de man in de cel wéét dat, omdat het in de cel aangegeven staat en er bovendien een lampje gaat branden. Verder is er een directe verbinding met politiebureaus in ander plaatsen. Zij kunnen tegelijk worden opgeroepen om mee te luisteren, zodat in geval van een overval, alles gealarmeerd kan worden en men overal in de omgeving attent kan zijn- De contacten met de surveillanceauto’s geschiedt eveneens via dit schakelbord, waarbij allerlei combinaties van lichtjes in diverse kleuren erop wijzen of de auto rijdt, of men is uitgestapt bij een bepaalde actie, of men bereikbaar is en wat dies al meer zij. Verder is er een mogelijkheid voor 40 portofoons voor de mannen, die op de fiets of te voet surveilleren, dan wel in zijn gezet bij een brand of groot ongeluk. Er is een stil alarm met bankgebou wen en er zijn rechtstreekse lijnen met Hoogovens, brandweer en de Velsertun- nel. Er zijn mobilofooninstallaties voor contacten met de omliggende gemeenten, met de mobiele eenheden, zoals bij- standsgroepen en met het intergemeen telijk surveillanceverkeer. Er is een dia-scherm, waarop men kan aflezen wat te doen staat wanneer een bepaalde calamiteit plaats heeft. Daar voor komen er uiteraard meerdere mo gelijkheden afhankelijk van de behoef te aan kennis op dat moment. Er komen ook nog aansluitingen met bandrecorders, waarop straks alle ge sprekken worden opgenomen, terwijl bij de melding het tijdstip wordt ingespro ken. IJMUIDEN. Donderdag arriveerden in IJuiden: Corchester, Gdynia, Canis, Ber gen, Vechtstroom, Hull. Sea Garnet, Great Yarmouth. Magula, Skutskear. Zaanstroom, Felixstowe. Rhoen, Abidjan. Brinda, Poole, IJmuiden. Nerlandia, Hamburg, IJmuiden, Adolf Leonard, Rot terdam. Tor Nerlandia, Gothenborg. El Pison, St. Malo, IJmuiden. Helga S., Karlstad. Tor Ireland, Cork. Hermann Lehmann, Gunnéss. Bery Frost, Dunmo re, IJmuiden. Titan Service, Cont. Plat, IJmuiden. Kossou, Rotterdam. Leman 2, Dover. Navigare, Teignemouth, Legnica, Takoradi. Nordfeld, Gruvon. Rijnstroom, Harwich. Haveiuaöte Cursus e.h.b.o. Bij Stork-Plaatwel- lerij in Velsen-Noord hebben twintig personeelsleden onder leiding van de heer J. Winkel deelgenomen aan een cursus e.h.b.o., waarna bij het examen alle kandidaten zijn geslaagd. Het zijn de dames P. Groen, R. Joosten, A. La rners, C. Marcker, T. Paap, R. Stedelaar en M. Thomas en de heren J. Bariëntos Camosa, J. Beere, C. Berghuis, R. Duits, J. Geldrop, J. Kalsbeek, T. Kors, H. van Merkom, H. Rensen, P. W. Schweitzer, M. Sikkema, E. Verwey en J. Westen burger. stede e n Bloemendaal gerekend, gemeenten willen evenwel eerst even de kat uit de boom kijken. De samenwerking lijkt vooral voor de kleine gemeenten een vooruit- Diezelfde zondag kan er ook nog wor den gewandeld. Om tien uur start bij De Slof een trimwandeltocht over 5 en 10 kilometer. Inschrijving f 2,- per persoon. Wie het sport- en amusementsprogram ma wil bijwonen zal daar anderhalve gulden voor over moeten hebben, ten minste als er niet aan de trimwandel tocht wordt deelgenomen Wordt er wel voor twee gulden gewandeld, dan kunt u De Slof vrijelijk in en uitlopen. De grootste Speciaalzaak in SUÈDE NAPPA en LEDER-KLEDING Een ultra- moderne installatie dus voor de wachtcommandant, die men nu meer dan alleen voor ernstige zaken als overvallen, grote ongelukken en derge lijke —kan bereiken onder nummer 1 9 0 3 3. Dit nummer geldt niet voor een weggelopen kat of hond. Voor die kleinere moeilijkheden blijft het oude nummer 19019 gehandhaafd. Het politienummer geldt ook niet voor de brandweer. Deze dient men nog steeds te alarmeren op het bestaande nummer 16 4 0 0. Zondagmiddag 12 uur gaat in het vrije tijdscentrum De Slof een daverend feest van start. De opbrengst van het dans en sportfestival komt geheel ten goede aan de nieuwbouw van De Slof, waar voor het actiecomité „Schiet uit de Slof” hopelijk rond 1 mei het startschot kan geven. (Van één onzer verslaggevers) De vijfentwintigjarige Stichting tot bevordering van schooltandverzorging Haarlem gart op in de nieuwe stichting, waarin ook de gemeenten Limmen Cas- tricum, Uitgeest, Heemskerk, Beverwijk, Velsen en Zandvoort deelnemei De stichting wil haar zorg ook uit strekken buiten de lagere schooljeugd. Uitbreiding van het takenpakket naar de kleuterschool en voorrang geven aan de kinderen die de basisschool verlaten lig gen op de weg van de stichting. Het ligt tevens in de bedoeling om te gaan werken in behandelcentrales waar de schoolkinderen heen moeten komen en dus niet meer de tandartsen naar d e scholen sturen. Aan de woensdagmarkt werd te IJ muiden aangevoerd: 1790 kg tong, 19 kisten tarbot en griet, 1146 kisten kabel jauw, 95 kisten schelvis, 266 kisten wij ting, 475 kisten schol, 58 kisten schar, 145 kisten haring, 224 kisten varia. Prijzen: per 1 kg: gr. tong 7.00-6.62, grm. tong 10.75-10.31, kim. tong 10.95-10.54, tong 1 10.79-8.81, tong 2 10.84-8.61.zalm 8.51, tarbot 9.33-9.09. per 40 kg: tarbot 302-210, griet 224- 152, kabeljauw 1 90-62, kabeljauw 2 102- 73, kabeljauw 3 92-76, kabeljauw 4 84- 79, kabeljauw 5 80-70, schelvis 1 114-112, schelvis 2 126, schelvis 3 142-136, schel vis 4 88-72, schol 1 54-45, schol 2 70-64, schol 3 87-70, schol 4 78-62, wijting 3 61-24, wijting 4 56-34, haring 3 37-21.40, schar 77-44, lever 42-34, kuit 52-34, bot 13-9, steenbolk 44-32, tongschar 158-118. De besommingen van donderdag 28 februari 1974 waren: SCH 25 ƒ3.240, SCH 65 9.690, IJM 57 f 10.500, GO 24 13.800, KW 39 39.300, KW 4 f 10.000, KW 150 f 3.660. KW 205 ƒ7.530, UK 72 f 5.030, UK 234 f 4.920, VD 25 1.590, VD 89 9.770, WR 7 f 19.800. Spanvissers: IJM 205 en IJM 221 f6.460, YE 25 en ZL 6 1.750, VD 46 en VD 115 f 6.550, KW 33 en KW 180 f 6.400. UK 23 en UK 48 f 8.200, UK 54 en UK 208 2.310, UK 115 en UK 200 5.240, UK 135 en UK 145 5.940. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Drie keer moesten po litie en Ongevallendienst donderdag uit rukken voor verkeersongevallen, waar bij in één geval een automobilist was doorgereden. Dat gebeurde nadat de man op de Orionweg een 59-jarige bromfietser, .woonachtig in Castricum, had aangere den Andere weggebruikers hadden de auto slingerend zien rijden en het ken te kennummer genoteerd na de aanrijding. Daardoor gelukte het de politie de auto op te sporen. De automobilist was echter nog voortvluchtig, doch de man is be kend. Op de Kennemerlaan reed een 25- jarige bromfietser tegen een geparkeerd staande auto en moest met hoofdletsel naar het Zeewegziekenhuis worden ver voerd. Daarheen ging ook een 18-jarige Velsenaar, die op de Lange Nieuwstraat een loslopende hond voor zijn bromfiets- wiel kreeg en bij de valpartij vermoede lijk een dijbeen brak. Het festival in De Slof bestaat uit een wisselwerking tussen amusement en sport. Van twaalf uur af worden in de grote zaal sportdemonstraties gehouden Zo is de Kennemer Invaliden Sportvere niging aanwezig met een zitvolleybal- team en een tafeltennisteam, beoefenen Rapidity-leden het tafeltennis en geeft ■■■-• i MjM |L« lg I .gj

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 5