Ijsselmeer behouden en zwakke regio’s ontwikkelen GRONDSTOF-SPECULATIES JAGEN DE PRIJZEN OP IBBiRS bedrijven Uw een miljoen gulden aan prijzen Kruideniers in 25 jaar bijna gehalveerd Argwaan in EEG-kringen over Brits verkiezingsresultaat Lagere tarieven Banque de Paris mg »ve I Effectenbeurs onder gelukkiger gesternte ENGELSE MOLENSTEEN OM BREEKBARE EUROPESE NEK Avebe-werknemers akkoord met ploegentoeslag In 1824 bedrijven wordt nog steeds korter gewerkt £8^ J I- 1974 tATERDAG 2 I MAART (Door onze redacteur Frans Janse) Periferie (Van onze beursmedewerker) N ar Shell en Akzo Obligatiemarki voor/ 1 >750 be lac Hoop AMSTERDAM. Het heeft maar een haar gescheeld of mr. F. J. Kranenburg, commissaris van de koningin in de provincie Noord-Holland, zou niet aanwezig geweest zijn op de jaarvergadering van de Landelijke vereniging tot behoud van de Waddenzee, die vandaag gehouden wordt. Mr. Kranenburg is, zo heeft hij laten weten, een fervent aanhanger van de doelstelingen van de vereniging. Matiging Aanslag AMSTERDAM. De Amster damse effectenbeurs stond deze week in een heel wat gunstiger gesternte dan de vorige week, toen nieuwe dieptepunten van het jaar werden geboekt. Nu bewogen de belangrijkste indexgroepen van de beurs zich weer in opgaande rich ting. Gezien echter de zeer geringe dagelijkse omzetten kan aan het herstel weinig anders dan een tech nische betekenis worden toegekend. Oproerkraaiers r Speculeren Waddenzee F -'is® r ‘Waterlely’: nieuw ruimte-ontwerp aanspraken op ADVERTENTIE 'en *3®**?^ EPSIE ing te het in Eenzelfde geluid viel in feite te be luisteren bij Unilever, die deze week als eerste van de grote internationale con cerns zijn jaarcijfers bekendmaakte. Voorlopig hoopt men in Brussel echter dat Wilson voldoende Europees gezind is en voldoende overwicht op zijn eigen partij zal hebben om een totale stagnatie kost bijna 3 miljard. Als tot inpolde ring wordt overgegaan wordt het totale wateroppervlak van het IJsselmeer dus danig verkleind dat het zelfreinigend vermogen onvoldoende is om het IJssel meer (en de Waddenzee, waarop gespuid wordt) nog enigszins redelijk „schoon” te houden. Compartimentering is dus nodig. Kosten f 500 miljoen. Prijs van het goud is deze week in New York tot nieuwe ongekende hoog tes gestegen. Op die manier proberen speculanten zich in te dekken tegen de inflatie. Op de foto een handvol 20- dollar stukken die woensdag al 380 dol lar per stuk opbrachten. Het Verenigd Konkrijk dreigt dus om economische en om politiekr redenen eeen molensteen te worden om de toch al breekbare nek an de Europese Ge- meeenschap. Ervan uitgaande dat een nieuw Euro pa een progressief Europa zal moeten zijn, hoopt men nu op duidelijke initia tieven van de socialistische regeringslei ders in de EEG-landen, die Wilson wel licht kunnen overhalen tot de matiging die de EEG verlangt. Ook een betere spreiding van de eco nomische bedrijvigheid, het ontwikkelen van stedelijke woongebieden in het noorden en oosten van het land, waar nu ontvolking voorkomt, ziet de vereni ging als een logische consequentie van de uitvoering van het plan. Sluiting van de dijk Lelystad-Enkhui- zen kost 635 miljoen. De aanleg van een groot spaarbekken in de Marker waard (overbodig bij niet-inpoldering) Hier boekte het vierde kwartaal een winstdaling in vergelijking tot 1972. Maar dat viel grotendeels toe te schrij ven aan hogere belastingen en valuta- besognes. Niettemin viel het totale resul taat de beurs wat tegen, hetgeen dan ook beantwoord werd in een aanvanke lijke koersdaling van drie gulden. Later kon de schade wat ingelopen worden. Aandelen KSH konden zich na aftrek van het dividend min of meer handha ven. Moeilijkheden voor de levensmidde lensector werden kort geleden ook al toegegeven door de Meneba, die er een regelrecht conflict met de vakbonden door kreeg. Vooral de broodbakkerijen van het concern werken nu onder moei lijke omstandigheden- Dat wil zeggen: tenzij Harold Wilson zijn dreigementen onmiddellijk waar maakt en nieuwe besprekingen wil over de voorwaarden waarop Engeland ruim een jaar geleden lid van de Ge meenschap is geworden. De kans is ge ring dat een van de acht andere leden daarover opnieuw beraadslagingen zal willen beginnen. Als Wilson vervolgens zoals hij tij dens zin verkiezingscampagne heeft be loofd alle Europese besluitvorming gaat blokkeren, dan wachten de EEG zeer grote moeilijkheden. Andere treinen zullen ook de kleinere kernen aandoen, terwijl er ook stop plaatsen voor de tussen de kernen gele gen natuur- en recreatiegebieden gepro jecteerd zijn. Het moet in de visie van het Plan-Waterlely mogelijk zijn om gedurende bijvoorbeeld een jaar geen enkele trein in bepaalde natuurgebieden te laten stoppen, teneinde dergelijke ge bieden de gelegenheid te geven om ’bij te komen’ van de aanslag die groot scheeps recreatief bezoek nu eenmaal betekent. taal, ver boven alles uit. Ook bij Akzo heeft 1973 zich bijzonder gunstig ontwikkeld. Ook hier werden de verliezen van de door schaarse grond stoffen geremde produktie meer dan goed gemaakt door de eveneneens door de schaarste opgedreven prijzen van de eindprodukten. De concernwinst kon met ruim een derde stijgen. Maar het tekent de beurs situatie dat ondanks koers-winstverhou- dingen van 4,5 de noteringen van beide aandelen er nauwelijks door kon worden verhoogd. Blijkbaar is het lucratiever voor het groot kapitaal te beleggen in grondstoffen dan in de verwerkers daar van. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Op het ogenblik lopen nog 1824 vergunningen voor bedrijven met arbiedstijdverkorting. Dit aantal heeft betrekking op kortere werkweken voor 23.926 werknemers. Met belangstelling ziet de beurs ver der uit naar de komende resultaten van andere levensmiddelenondernemingen als Nutricia en Van Nelle. De grote internationale kapitaalcentra, die zoals bekend voor een belangrijk deel door Arabische verdiensten uit het oliebedrijf worden gevoed, gaan zich in toenemende mate richten op goudaanko- pen. De prijs van het edelmetaal steeg deze week al tot 180 dollar. Enkele jaren geleden, toen de band tussen het goud en de Amerikaanse dollar nog bestond, lag diezelfde goudprijs op circa 30 dollar. Maar goud is nu een aantrek kelijk beleggingsobject geworden, omdat het, zoals de meeste grondstoffen, schaars is, of althans op den duur dreigt te worden. Vandaag zullen coryfeën als de ge broeders Tinbergen het woord voeren op de vergadering - wat overigens onder streept dat ook de wetenschappelijke wereld inziet dat De Landelijke vereni ging tot behoud van de Waddenzee wel iets meer voorstelt dan een clubje zwe verige idealisten dat de natuur graag puur wil houden en er met botaniseer trommels op uittrekt. Toch heeft mr. Kranenburg in dubio gestaan of hij in zijn kwaliteit van bestuurder de jaarvergadering wel zou kunnen bijwonen. Jan Boom, de voorzit ter van de vereniging had namelijk de euvele moed gehad om kortgeleden bij de presentatie van het „Plan Waterlely” van de zustervereniging, die het onaan getast laten van het IJsselmeer na streeft, te verklaren dat hij het Plan Waterlely van harte steunde. Maar dit neemt niet weg dat het neerslachtige karakter van de afgelopen maand tegen het slot in een heel wat prettiger stemming kon worden omgezet. van de Europese werkzaamheden te kun nen voorkomen. Want, zo zegt men hier, zonder de EEG kan Engeland zijn problemen niet de baas worden ook Wilson zal inzien dat hij zijn nationale problemen niet meer op een uitsluitend nationale basis k< oplossen en dat hij vooral Europees gela n'dig heeft om de schrikbarende tekorten op zijn betalingsbalans te kun- pen verminderen. Dit geld krijgt hij echter alleen wanneer hij met zijn poli tiek ii dat Europa voldoende vertrou wen weet te wekken. De EEG is in de Britse verkiezingsstrijd geen onderwerp van grote betekenis ge worden. Enerzijds stemt dit in Brussel tot tevredenheid, daar Wilson in eigen land zodoende endge bewegingsvrijheid krijgt om zijn radicaalste standpunten bij de werkelijkheid aan te passen. Ander zijds heerst hier toch de vrees dat een zwakke Britse regering op korte termijn niet aan nieuwe verkiezingen zal ont komen. Voor de EEG zal daaruit een pas op de plaats voortvloeien, die verdere ver brokkeling van de Gemeenschap be werkstelligt, omdat de huidige economi sche en monetaire omstandigheden aller lei besluiten dringend nodig maken. Bovendien is er beduchtheid voor de mogelijkheid dat Europa op puur bin nenlands politieke gronden bi j zulke nieuwe verkiezingen wél tot een strijd punt wordt gemaakt, indien intussen de omstandigheden in Groot-Brittannië niet zijn verbeterd. Elke week te winnen voor 1.- als u meedoet aan de puzzel Aktie Natuur in deze krant: een Kodak pocket instamatic 100 camera, t.w.v. 91.- Een kado van KODAK Nederland BV, Odijk. Een dergelijke prijsontwikkeling heeft een funeste invloed op de rest van de economie, hetgeen de wereldhuishouding vrjjwel elke dag klemmender aan den lijve ondervindt. En mr. Kranenburg beschouwt de le den van de vereniging tot behoud van het IJsselmeer als een stelletje negatief ingestelde oproerkraaiers, die de plannen met betrekking tot de drooglegging van de Markerwaard, waar zo hard op ge studeerd is, de grond in willen boren. In een brief aan Jan Boom verklaarde hij dat de voorzitter van de IJsselmeerclub, de planoloog ir. Marten Bierman, de „meest wilde ideeën op planologisch ter rein” had. Nu kan inderdaad gesteld worden - en de Vereniging tot behoud van het IJssel meer beaamt dat - dat deze organisatie inderdaad een tijd lang vooral alleen maar overal op tégen was. Maar juist het plan-Waterlely is, zo zegt Marten Bierman, een constructieve benadering van de ruimtelijke problematiek waar mee de rond het IJsselmeer gelegen provincies te kampen hebben. Over de uitwerking van het plan heb ben wij al eerder bericht. De visie van Marten Bierman en de zijnen, die aan het plan ten grondslag ligt, komt onge veer op het volgende neer: in de Rand stad doen zich bijna niet op te lossen complicaties voor op het gebied van wonen, werken, milieu en vervoer. De overheid probeert hier iets aan te doen, door de Randstad als het ware wat uit te laten dijen. Purmerend, Hoorn, Alk maar, Zoetermeer en Spijkenisse moeten volgens de overheid uitgroeien tot flinke steden. j van de Markerwaard inderdaad doorgaat - de lijn Amersfoort-Enkhuizen-Den Helder. Binnen die Randstad zijn de problemen voornamelijk van milieutech nische en van ruimtelijke aard. Daarbui ten: relatief ’lege’ gewesten, die steeds verder leeglopen, op wat suburbanisatie rond de steden na, waar de natuurgebie den bedreigd worden door een steeds toenemende recreatiedruk. De kern van de oplossing voor deze waarachtig niet eenvoudige complica ties, ziet het Plan-Waterlely in de aanleg van een spoorlijn van Alkmaar naar Leeuwarden via de Afsluitdijk. Daardoor zou een ringspoorlijn via verder al be staande lijnen ontstaan, die zou lopen langs: Amsterdam, Alkmaar, Leeuwar den, Groningen, Meppel, Zwolle, Deven ter, Arnhem en Utrecht. Bij de aanleg van de Afsluitdijk is rekening gehouden met de aanleg van een spoorlijn over de dijk. De daarvoor bestemde ruimte is inmiddels gebruikt voor verdubbeling van de weg over de Afsluitdijk. De Vereniging tot behoud van het IJssel meer ziet dat niet als een onoverkome lijk bezwaar. „Een van onze voornaamste uitgangs punten is dat aan het openbaar vervoer een veel grotere functie moet worden gegeven”, zegt Bierman. „Daarmee be doelen we niet dat de auto niet meer gebruikt kan of mag worden. We willen een openbaar vervoer dat zó aantrekke lijk is, dat de mensen er de voorkeur aan geven voor de lange afstanden.” Dat openbaar vervoer moet dan in de visie van de opstellers van het plan- Waterlely vooral ook erg gedifferenti eerd zijn, dat wil zeggen, dat op de ringspoorlijn, die ontstaat na aanleg van de lijn Alkmaar-Leeuwarden een uiterst gevarieerd vervoersaanbod ontstaat. Er moet een „Bandstad” ontstaan, bestaande uit de nu al aanwezige kernen, met daartussen natuurgebieden. De kernen uit de Bandstad staan met elkaar in verbinding via ultrasnelle treinen, waar van een aantal uitsluitend in de grotere kernen stopt. De Vereniging tot behoud van het IJsselmeer vindt dat Nederland als één ruimtelijk gebied moet worden be schouwd en dat de problematiek binnen dat gebied zal moeten worden opgelost- Overlopen naar kernen in de periferie van de Randstad brengt de complicaties van de Randstad naar die periferie toe, zonder de problemen van de Randstad zelf op te lossen. Integendeel, zo zegt Bierman, omdat in de ontwikkelingsgebieden de industrie maar niet van de grond wil komen neemt de pendel toe en ontstaat in landelijke gebieden een chaotisch, ono verzichtelijk gewriemel van elkaar krui sende, door elkaar heen slingerende ver keersstromen en wordt onze kostbare ruimte -uit elkaar getrokken en volge stort met beton, geplaveid met wegen. Behalve de Randstad, zo luidt een van de andere uitgangspunten van het plan- Waterlely, kent ons land nog wel andere probleemgebieden. Alleen liggen de moeilijkheden daar doorgaans tegenge steld: ontvolking als gevolg van te wei nig werkgelegenheid, een te laag voor zieningenniveau, toenemende druk op de recreatiegebieden vanuit de Randstad doordat vrijwel iedereen per auto overal kan komen. Of anders gezegd: een Randstad, die zich uitbreidt als een olievlek en die binnen afzienbare tijd begrensd zal wor den door de Westerschelde, de lijn Bre- da-Amersfoort en - als de drooglegging Het ministerie van Sociale Zaken heeft nog slechts enkele aanvragen voor tijdelijke arbeidstijdverkorting in behan deling. De verkorting wordt verleend, als een bedrijf als gevolg van de oliecrisis en wat daarmee te maken heeft minder werk voor de werknemers had(of nog heeft) uit te voeren. De nog geldende vergunningen betref fen 1311 BOVAG-bedrijven (voor 11.232 werknemers), zeven horecazaken (55 werknemers) en 506 zogenaamde overige bedrijven (12.639 werknemers). De ver gunning geldt doorgaans voor een perio de van zes weken. Om die reden blijken diezelfde inter nationale kapitaalcentra zich ook in toe nemende mate te interesseren voor spe culaties in in andere grondstoffen, zoals de non-ferro-metalen aluminium enz. Hierdoor is binnen de grondstoffensector een wilde speculatieve renpartij ont staan, die na een korte inzinking rond de laatste jaarwisseling weer in alle hevigheid is losgebarsten. De index die het Moody-bureau bij houdt voor het beloop van de grondstof- prijzen, is dit jaar alweer gestegen van 690 tot bijna 800. Tot vorig jaar schom melde deze index jarenlang tussen 300 en 400. Een duidelijker bewijs voor het speculatieve beleggingsobject dat de grondstoffen nu vormen, is niet te Vin den. STADSKANAAL (ANP.— De werkne mers van het Veendamse aardappel- meelbedrijf Avebe, die lid zijn van een van de drie industriebonden, gaan ak koord met een ploegentoeslag over 40 uur per week. Maar zij willen dan niet langer dan 44 uur per week werken. De produktie zal in de tien fabrieken van het concern van zaterdagavond 6 uur tot maan dagochtend 6 uur volledig moeten wor den stilgelegd. De werknemers kwamen tot dit standpunt op een vergadering in Stadskanaal. Daar brachten de industrie bonden verslag uit van een gesprek dat zij woensdag met de directie van Avebe hebben gevoerd. Dinsdag was een ge sprek tussen deze twee partijen vastge lopen omdat de directie niet bereid was voor alle gewerkte uren ploegentoeslag te betalen. Om althans een deel van de Wadden zee daarna nog schoon te houden is gedeeltelijk inpoldering nodig. Kosten: lopen in de miljarden. Dat de aanleg van een stuk spoorlijn van ongeveer tachtig kilometer als eerste aanzet tot een totaal andere ruimtelijke conceptie vele malen goedkoper is, moet iedereen duidelijk zijn. Commissaris Kranenburg, die een plan als „Waterlely” een „wild planologisch idee” vindt, zal mogelijk zijn uitspraak nog eens moeten herzien. Zowel minister Westerterp van verkeer en waterstaat als de spoorwegen hebben verklaard dat het plan Waterlely interassante gezichts punten naar voren brengt, die het be studeren zeker waard zijn. DEN HAAG (ANP). —Het aantal winkels in ons land is in 1973 met 3.500 verminderd, het aantal markthandelaren met 500, aldus de gegeven van het Centraal Registratiekantoor Detailhandel Ambacht. In totaal ging het aantal verkoop plaatsen in de detailhandel met 4.000 achteruit. Dit aantal van 4.000 is het saldo van 14.700 opheffingen en 10.700 nieuwe vestigingen. In 1972, daalde het aantal verkoopplaatsen in de detailhan del met 2.500 en in 1971 met ongeveer 6000. Het grootst was de teruggang in de levensmiddelenhandel: het aantal onder nemingen met één verkoopplaats in deze sector verminderde met ongeveer 2.200. Ook in voorgaande jaren waren het voornamelijk deze winkels, waarvan het aantal achteruitging. In 1973 was verder de terugggang het meest opvallend in de branches brandstoffen (300), rijwielen (240), tabaksartikelen (350) en textiel (250). Het aantal winkels, dat zich op hob- bv’s en vrijetijdsbesteding richt, nam in 1973 toe: antiquiteiten, auto-accessoires, dieren, houthallen en sportartikelen. Spectaculair noemt het Centraal Regi stratiekantoor de daling van het aantal winkels (uitgezonderd de filiaalbedrij ven) in de kruidenierssector sinds 1950: dit aantal liep terug van ongeveer 81.000 tot 42.000, bijna een halvering dus. Indexcijfer. In Frankrijk is het indexcij fer voor de groothandelsprijzen van fabrieksprodukten in januari gestegen met 5,3 percent tot 183,6 percent. In de voorafgaande maand was deze stij ging 2,1 percent. Onveranderd. De Dordtsche Petroleum industrie zal na ontvangst van het slotdividend van Koninklijke Olie een eerste interimdividend over 1974 van onveranderd 5,28 per gewoon en pre ferent aandeel van nominaal 20 be taalbaar stellen. Uurloon. Het minimum uurloon in Frankrijk is per 1 maart van 5,34 tot 5,60 franc verhoogd, in verband met de sterk gestegen prijzen in Frankrijk. Overleden. De heer L. J. Gillet Sr., oprichter van de ruim vijftig jaar oude Gilda Drop- en Suikerwerkfa- brieken, is maandag op 71-jarige leef tijd overleden. De crematie heeft vrij dag in besloten kring plaatsgevonden. AMSTERDAM. (ANP) Aangezien het zich laat aanzien dat de al enige tijd geleden ingezette daling op de geldmarkt zal doorzetten heeft Banque de Paris et des Pays-Bas NV besloten de extra ops lag op de door haar in rekening ge brachte rente voor kredieten boven f 0,5 miljoen met ingang van 4 maart met 0,5 percent te verlagen. wordt genomen, jaar met een De forse winststijgingen van de inter nationals zuiverden in zoverre het beursklimaat, dat, zoals al opgemerkt, het algemene koersniveau een herstel kon boeken. Topfondsen als Elsevier, ACF, Albert Heijn, Bijenkorf, Nutricia en dergeljjke, boekten een flinke verbete ring tot soms meer dan ƒ15- In de lagere regionen konden ook Holec, Au- det, BOZ en houthandel Pont zich flink herstellen. Bankaandelen werden deze week goed gekocht. Algemene Bank Ne derland trok ongeveer f 10 aan. Door het meevallende succes ten slotte van de nieuwste lening van de Bank voor Nederlandse Gemeenten werd de ondergrond van de obligatiemarkt be langrijk versterkt. (Van onze redacteur in Brussel) BRUSSEL Met argwaan beschouwt m.n iu EEG-kringen het resultaat van de Britse verkiezingen. De Labour-over- winning brengt immers de dreiging mee van méér spanningen in een Europese Gemeenschap die door de ontwikkelin gen rond de energie toch al in een ernstige crisis is verzeild geraakt. De Britse Arbeiderspartij heeft zich in de afgelopen jaren zeer on-Europees op gesteld. Nu zal zich dan ook het merk waardige feit voordoen dat regeringsle den die hun parlementariërs uit het Europese parlement hebben gehouden in Brussel wel aan de ministerstafel gaan zitten om over de uitbreiding van de bevoegdheden van dit Europese parle ment mee te beslissen. Met deze basisopzet wil de Vereniging tot behoud van het IJsselmeer het vol gende bewerkstelligen: Het wegnemen van het IJsselmeer- Het evenwichtiger spreiden van deze aanspraken over noordelijk Nederland en het planologisch onder controle krij gen en houden van de verdere ruimtelij ke ontwikkeling. Dat de belegging in eindprodukten, die in fabricage geremd worden door schaarse grondstoffen, ook interessant kan zijn, hebben de bekend geworden jaarcijfers van de Koninklijke Shell en de Akzo deze week geleerd. De hoge verwachtingen van de Shell-cijfers wer den nog overtroffen toen bleek dat de winst zich in 1973 ruim kon verdubbe len, als wordt uitgegaan van het boek jaar 1972. Als een lange reeks van jaren torent het afgelopen nettowinst, die groter is dan het gehele miljarden aandelenkapi- Op vallend is dat het Koninklijk Scholten-Honig-concern in het deze week geëindigde eerste halfjaar rond twintig percent meer heeft kunnen ver dienen. Dat komt vooral door de be schermde landbouwmarkt in de EEG. Over .de tweede helft die nu komen gaat, wil de directie niets zeggen. Gesug gereerd wordt dat vooral de merkartike len in de levensmiddelensector het zwaar te verduren zullen krijgen. I 4 4»

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 13