VAN STARLIFT T JACQUES DE VINK OVER DE BLOKKEER-CUP-PRESTATIES: Vissers dreigt ook Limburgers te verwijderen Dumerniët won kort geding DE Vultink verspeelde laatste kans Gorter wreekte zich op KNLTB FREDDY MAERTENS DE OPVOLGER VAN EDDY MERCKX KNWU-actie in affaire-Vissers E1O DE HEER EN VAN DER HAAR „WONDERDOKTERS” U W- kw: |j j „IK BEN NIET „We moeten één match winnen” 1? B Jiil 15 99 l NU OOK IN CITRUSDRANK EN COLA fWj MM i ■W.L 14 ZATERDAG 2 MAART 1974 mee i 8 i.i- f SPECIAAL 1 l 9 I l I I v Es Pustjens: licentie kostbaar. (Van onze sportredactie) 8 ffifW u Jacques de Vink: verdedigend sterk vooruitgegaan. (Van onze sportredactie) er) PIETER MUL (Van onze sport redactie) p n >onen- eeren, elling, iooten uiter- plaats geen Haar- •oeben, smaer, szhard. ernan- aag in t Peys Hugh- zeker noeten rheugd everen I twee II ver- ie van lindere ken te ge ba- dqvist, erkhof, erkhof, eslagen - heeft .kt met 34—14 g werd a Bab, an dec lubbele i Kees st spel n n e n Een filmproducer heeft Johan Cruyff een bedrag van 600.000 gulden geboden als hij wil meespelen in een productie over sport in het algemeen en voetbal in het bijzonder. Amsterdam is verkozen tot sportstad van het jaar 1973. Nederland is dit weekend op de Eu ropese kampioenschappen trampolines pringen in Kopenhagen vertegenwoor digd door Hanny Kneepkens en Arthur de Gast. het een Merckx niet mochten winnen. Ocana en ik.” Sinds dat incident verkoelde de toch al niet zo bijster vrolijke ver standhouding tussen deze twee tot het nulpunt. „We groeten elkaar, en af. Praten doen we nief’, meldt Maer tens met een schouderophalen. Het gebeuren in Barcelona geeft een ex tra tintje aan het zoveel belovende seizoen-duel tussen dit Belgische duo waarbij Maertens volledig berekend is op zware tegenactie. „Die ploeg van Merckx zal me wel proberen klein te houden. Zo gaat dat nu eenmaal”. De moed die hij voor het doorbreken van dat cordon nodig heeft, haalt Freddy Maertens bij erkende mees- terspurter Walter Godefroot die in de Flandria-ploeg een stapje terug deed door koerscaptain voor hem, de kop man te worden. „Godefroot”, prijst Maertens, „is mijn adviseur. Wat ik van hem leer is ovoorstelbaar veel”. als het even niet loopt kun je hier van iedereen verliezen”, aldus Bessems. als excuus voor zijn slechte prestaties aan voerde. ipetitie, eerste iankzij betere t 114— eerste lerstel- en (0— s Lim- is onzinnig. Alleen Geert Trompetter is van de oude kern overgebleven en voor de rest zijn het jonge jongens die in lagere eredivisieclubs spelen of zelfs in de eerste divisie- Zij hebben nog niets laten zien en ik betwijfel of dat team zelfs maar van US (Amsterdamse Stu- dentenploeg in de lagere regionen van eredivisie - red.) zou kunnen winnen”. W. -V ie dis gevolg o (54— phoons werden IC) en Hawks) straf- ea De- ersloeg, terug- e kam- rassend :s over Godefroot ook leverde een belang rijke bijdrage in Maertens voorne men om een kalm programma op te zetten, dat wil zeggen zonder grote rondes. ,,Ook mijn arts en verzorger vinden het beter dat ik me nog wat rustig houd, zodat ik voornamelijk klassiekers en kleine etappekoersen doe. Godefroot zegt dat je na een goede ronde kapot gaat aan het rei zen naar al die criteriums. Dat schijnt slopend te zijn. Bovendien voel ik me gewoon nog niet sterk genoeg voor dat zware werk. Ik wil me niet forceren of mijn goede naam verspelen door het slecht rijden van een ronde. Ik ga het voorzichtig-aan doen. Er zijn er in de wielersport al zoveel mislukt door aan te pakken waar ze op dat moment te licht voor waren.” In dit spannendste toernooi van het biljartseizoen tot nu toe werd vrijdag middag wat beter gespeeld dan op de eerste dag, al werd het niveau nooit groots. Lambert van Leur: „Het materi aal is niet slecht, maar de ballen lijken me iets te zwaar voor deze snelle bil jarts. Daardoor zijn ze wat springerig. Je houdt ze moeilijk onder controle.” Van Leur hoefde zich overigens na zijn zege op de veel te nerveuze Van Nij natten bepaald nog niet kansloos te achten voor de titel of tweede plaats die recht geven op deelname aan het Europees kampi oenschap 71-2 in Hees wij k-Dinther. Vooraan in de race om de titel bleef ook de verrassend sterk spelende Piet Dekker uit Dodewaard nadat hij Ben Velthuis kansloos had gelaten: 300-162- Dekker, die zich geen moment zorgen maakt over het spelen van echte kader- series, scoort echter wel met vaste hand en regelmaat. Favoriet voor het kampi oenschap voelt hij zich bepaald nog niet. „Nee, daar ben ik veel te nuchter voor. Kampioenskandidaat kun je me pas noe men als ik zondagmiddag ook nog bo venaan zou staan.” com- rleden placht :oenen in de te on- ip die is ook :kelijk at de n nog seerde 'onder twee iet 2-1 -ooyen ijnlijk luidt: 5 Pee- •ritsen, I sen. incident Maar elk geval niet mis te verstaan als hij redeneert: ,,Van die vier in de kopgroep waren er twee die van AMSTERDAM. De president van de Amsterdamse rechtbank heeft giste ren Wiep Kok, administrateur van de Nederlandse Bond voor Oosterse Ge- vechtssporten, gesommeerd de ledenad ministratie van het IOG (Internationale Gevechtsport Organisatie), binnen twee maal 24 uur terug te bezorgen. Dit op straffe van een dwangsom van ƒ1000 per dag. DEN HAAG Het bestuur van de Konklijke Nederlandse Wielren Unie heeft in overleg met de VVBW (Vereni ging voor Beroeps Wielrenners) een on derzoek gelast naar de toedracht van de gerezen moeilijkheden tussen enige be roepsrenners en manager Ton Vissers en opgedragen de betrokken partijen te ho ren. Dit onderz e’ zal op zo kort moge lijke termijn plaatsvinden. Na kennis making van de resultaten van dit onder zoek zal beslist worden of, en zo ja welke, maatregelen er moeten worden genomen. De Vink: „Maar ook is het een klap voor onze eigen volleyballers omdat nu pas blijkt dat het verschil in uren, en dat betekent vastheid, door een andere aanpak gecompenseerd kan worden”. Die andere aanpak is dit seizoen voor het eerst bij Blokkeer gerealiseerd. Een Blokkeer waar de komst van twee nieu we mensen tegelijk met de doorbraak van Loek Willemstein en het aantrekken van Jan Warns voor wonderen heeft gezorgd. Wonderdokter nummer één is coach Johan van der Haar, oud-directeur van de Volleybal-bond en ex-trainer van het Nederlandse team. „Gelijk vanaf het moment dat hij kwam heeft hij zich niet boven ons gesteld; hij legde de nadruk op het samen doen. Hij is te recht het accent op ons verdedigen gaan leggen. In vergelijking met onze aanval was dat allerbelabberdst. Met die aanval pakten we vaak de service terug van de tegenstander en met blokkeren moet je dan de punten pakken. Zowel net- als achterveldverdediging waren beslist on voldoende. Onze voormalige trainer Henk Hoogerwaard kon het niet opbren- Bij de wereldkampioenschappen zaal handbal in het Oostduitse Erfurt hebben titelhouder Joego-Slavië, Hongarije, de DDR en de Sowjet Unie zich al ge plaatst voor de finale-poule. Het Egyprische voetbalelftal versloeg in Cairo Oeganda met 21. De Belg Eddie Peelman won de vier de etappe van de Levant-Ronde. Fortuna Köln heeft Julio Bayion, stervoetballer uit Peru te koop aangebo den. Bayion heeft in Köln nooit kunnen aarden. UTRECHT Hans Vultink heeft vrijdagmiddag zijn laatste kans om nog een rol van betekenis te spelen in het nationaal biljartkampioenschap kader 71- 2 niet kunnen grijpen. In een uitermate spannende partij verloor hij met klein verschil van de Limburger Jean Bes sems, die daardoor een van de belang rijkste kandidaten voor de titel werd. „Ja, nu ik er zo voorsta zou ik het kampioenschap eigenlijk niet meer moe ten laten glippen. Aan de andere kant kan ik over de partijen die ik nog moet spelen toch ook niet te licht denken, want de krachtsverschillen zijn klein en De heer Kok hield tot voor kort de administratie van het IOG (de organisa tie van Charles Dumerniët) bij. Met een aantal aanhangers scheidde hij zich eer der dit jaar af om op eigen benen verder te gaan in het NBOG. Hij nam echter de gegevens van zijn eerste „werkgever” met zich mee, waarop het IOG een kort geding tegen hem aan spande. De president stelde het IOG in het gelijk en veroordeelde de heer Kok tevens tot het betalen van de proceskos ten. Starlift-Blokkeer heeft vrijdagavond in he Stade de Coubertin te Parijs de eerste wed strijd voor de finalegroep van het volleybal toernooi om de Europese beker voor lands kampioenen heren tegen CSKA Moskou met 1-3 verloren. De setstanden waren: 15-4, 8-15, 15-11, 15-6. De wedstrijd duurde in totaal 77 minuten. training nog mee te doen. Daar moet je mensen voor hebben die nog studeren of in het onderwijs werken”. .Die verjonging die door trainer Krysik wordt beoogd is op zich ook een goede zaak, al blijf ik volhouden dat de enige maatstaf voor dat team de kwaliteit moet zijn, of je nu 38 bent of 22 doet er eigenlijk niet toe. Wat er nu is gebeurd „Doodklap voor het Nederlandse volleybal” li (Van onze sportredactie) RIJSWIJK. Absoluut niemand in de Nederlandse volleybalwereld gaf iets voor de kansen van Starlift-Blokkeer - het sterkste clubteam na het uit elkaar vallen van kampioen Delta Lloyd - om zich te plaatsen voor de finalepoule om de Europese beker voor landskampioenen. Maar de Rijswijkse club is er dit weekeinde in Parijs toch bij omdat het team van Johan van der Haar enkele weken terug in eigen hal er in slaagde twee van de drie Oosteuropese tegenstanders te verslaan. „Een prestatie die niet alleen voor de Oosteuropeanen maar ook voor het Nederlandse vol leybal de doodklap betekende”, is de wat raadselachtige formulering van Jacques de Vink - sinds tijden een van de steunpilaren van Blokkeer. Ujpest Dosza, AZS Olztyn en Dynamo Boekarest (waar de Rijswijkers op het randje van verloren) zijn teams die aan 16 tot 20 uur trainen per week toekomen. Een ijzersterke basis waarop de rij van successen van het vol leybal daar is gegrondvest. Om dan in Nederland dol gedraaid te worden door een stel vrijetijdsvolleyballers die hooguit aan vier tot zes uur per week komen, is dan uiteraard een zaak die alle zekerheden flink onder graaft. is het p een ze van arlem- ovense dan in voet- n zijn AMSTERDAM (ANP). De eerste dag van het toernooi om de tenniskam pioenschappen op overdekte banen werd meer de dag van de teleurstellingen dan van de prestaties. Tegenvallers wa ren voor bijvoorbeeld Loek Klippel, Re ne Heffels, Frank Koning, Joelle Groten, Yvonne van de Eeckhout en Lisette Boshouwers. Een groepje, dat tot de aanstormende jeugd moet worden gere kend, maar dat na de eerste wedstrijd dag al uitgeraasd is. Uitzonderingen op de regel waren Theo Gorter, die subliem spelend Hans Wolff wegsloeg, de koele Anette Bou wer, met winst op Joelle Groten, en Annelies Prins, die zich een klasse ze kerder toonde dan Lisette Boshouwers. Gorter, niet rijker getalenteerd dan Heffels, maar wel meer gemotiveerd, nam ten koste van Hans Wolff wraak op de KNLTB- De bond namelijk had door nonchalante traagheid hem een kans op een uitzending via het sportfonds Van der Kar ontnomen. Met 6-2 6-2 maakte hij, eigenlijk als enige, een belofte waar, die de bond de laatste tijd niet op de juiste waarde heeft geschat. Verlies leek er voor hem ook tegen titelverdediger Vultink lange tijd in te zitten. Op een gegeven ogenblik stond de Limburger 160 punten achter. „Normaal gesproken kun je dan de partij niet meer winnen”, zei Bessems na afloop. Met een serie van 129 kwam hij in deze partij echter sterk terug. Vultink, die maar zelden de van hem gevreesde se ries langs de lange kaderlijn kon produ ceren, bleef op 258 staan, toen Bessems de 300 bereikte. „Zoals het nu gaat kan ik er net zo goed mee stoppen”, aldus Vultink, die verkoudheid en hoofdpijn In Bremen vestigde de Amerikaanse zwemster Heather Greenwood een nieuw wereldrecord op de 800 meter vrije slag. Met 8 min. 49.22 bleef zij Novella Cala- garis, die als tweede eindigde, ruim achttien seconden voor. Tilburg Trappers won op eigen ijs met 74 van Raak in een wedstrijd voor de Super Cup. In de Duitse Bundesliga hield Wup- pertaler SV met 2—0 Rot Weiss Essen van zich af. LOMBARDZIJDE. De heldenrol in een serieuze aanval op Eddy Merckx, is dit wielerseizoen toebe deeld aan Freddy Maertens, maar die vindt dat overdreven. Zijn prestaties eehter wettigen wel degelijk hoge verwachtingen. Pas tweede jaars prof, won de jonge (sinds enkele weken 22) Belg twee van de drie rondes waar aan hij deelnam (Andalusië en Duin kerken) en zijn optreden in het laat ste wereldkampioenschap (tweede) maakte grote indruk. „Toch”, zegt Freddy Maertens, „geloof ik niet dat men mij als de opvolger van Merckx mag beschouwen. Dan zou ik ten minste even goed en liefst beter moe ten zijn dan hij. Dat zie ik niet gebeuren”. Wat Freddy Maertens bo vendien weet, is dat opkomende ta lenten nogal eens geblokkeerd wor den - zo lang dat kan - door de gevestigde orde en wat dat- betreft is hij voorbereid op zware tegenwerking van Eddy Merckx met wie hij sinds het wereldkampioenschap in onmin leeft. Hij offerde zich toen op voor de later zo schrijnend falende Merckx, wat uitgroeide tot de onver kwikkelijke schijn dat de grote ve dette zijn nauwelijks ervaren landge noot in de tang nam. Toen wilde Fred dy Maertens amper royaal uitkomen voor zijn door Merckx heftig tegen gesproken vermoedens, maar sinds Merckx hém daarna van alles aan het verwijten ging houdt hij zijn mond niet meer, zij het dat hij toch ingetogen blijft. I t .'‘‘il’l I' 1,1 ‘’’l't'' ‘•'''''[J 'f f 1 Die ontwikkeling legde de grondslag voor het succes van een maand terug. De Vink is ervan overtuigd dat het enthousiasme van Blokkeer de Oosteuro peanen uiteindelijk de das heeft omge daan. „Die jongens doen al vanaf hun achttiende jaar krachtoefeningen om de power te krijgen die in aanval en verde diging noodzakelijk is. Drie jaar later hebben ze al een aantal uren gemaakt waar wij pas op ons 28e aan toe zijn”. „Iedereen kan zo’n zware training op brengen als er maar een adequate belo ning tegenover staat. Voor die jongens is sport naast een partijcarrière een van de weinige kanalen die openstaan om er maatschappelijk op vooruit te gaan. Daar staat wel tegenover dat die Oost europeanen doorgaans veel sneller ver sleten zijn dan wij. Van de Russen bijvoorbeeld ken ik niemand meer”. (De Vink deed al in ’64 mee aan de Olympi sche Spelen van Tokio - red.). Veelvuldig international Jacques de Vink (31, van beroep socioloog) heeft geen uitnodiging meer gekregen voor het Nederlandse team dat in september zal gaan meedoen aan de wereldkampioen schappen in Mexico. Ik heb trouwens de gelegenheid niet meer om ook aan die gedacht dat konden. Het komt erop neer dat full-time trainer moet gaan werken met spelers die geen tijd hebben”. Voor De Vink zelf dus geen Neder lands team meer. Blokkeer is zijn (enige mogelijke) keuze. Dit weekeinde in Parijs zijn - opnieuw - Dynamo Boekarest, SC Leipzig en CSKA Moskou de tegenstanders. In de Russische ploeg draven acht internationals mee, een kansloze zaak voor Blokkeer. Maar uit de beide andere ontmoetingen hoopt De Vink in elk geval een paar sets weg te slepen. „Echt tevreden ben ik pas als we één wedstrijd winnen”. gen daarop te oefenen. Van der Haar is dat. wel gaan doen. Bovendien heeft hij een geweldige theoretische kennis van het spel en is hij door zijn vroegere directeurschap bij de bond erg goed met buitenlandse ploegen en ontwikkelingen op de hoogte”. SCHRIKBARENDE De tweede factor van betekenis bij de herrijzenis van Blokkeer is het werk van atletiektrainer Frans de Heer. „We zijn er nu pas achter gekomen dat we iets kunnen doen aan het schrikbarende gebrek aan conditie. De Heer had ons al eerder gezegd dat we na drie sets enorm achteruitgingen. Je springt minder hoog, je smash verliest aan kracht, enz. De vastheid en concentratie, een ander be langrijk onderdeel, houden erg veel ver band met die conditie- Nu trainen we elke maandagavond onder leiding van De Heer. In het begin hielden we dat maar tien minuten vol, nu zo’n drie kwartier. Volleybal is een explosieve sport en de spier-versterkende oefenin gen die we doen, dragen ertoe bij dat de kans op blessures afneemt. Misschien hebben we daarmee een sleutel voor een andere benadering gevonden. Een speci fieke training lijkt hetzelfde effect te kunnen bewerkstelligen ais de vele uren”. Ze wachtten met het aanvragen van het startbewijs vanwege de onzekerheid rond hun Robot-contract. Dat gebeurde in onderling overleg. Mathieu Pustjens: „Door de ingebouwde verzekering kost zo’n licentie tegenwoordig 670 gulden. Dat bedrag geef je niet uit zonder dat je weet dat je inderdaad zult koersen,” En Jan Krekels: „Het is veel te veel geld om het weg te gooien. Zoals de zaken met Vissers lagen hebben we lang moe ten wachten voor we het verantwoord vonden die licentie aan te vragen.” Toen de renners dat moment ten slot te rijp achtten, begin deze week, bleek de regionale bondsarts dr. Schattenberg niet ereder dan over zes dagen tijd te hebben voor de verplichte keuring. De uitreiking van de licentie werd toen opgeschort. In Mexico zouden zij in de zwakste poule worden ingedeeld en nog geweldig op hun donder krijgen. Het voordeel van internationale ervaring valt weg tegen het veel te grote risico dat de jongens er onderdoor gaan. Krysik is de Poolse omstandigheden gewend en is hard op conditie gaan trainen. Maar dat moet in de clubs gebeuren. De weinige tijd die hij heeft moet hij proberen een team te bouwen. De kern van de zaak is dat de bond een fout heeft gemaakt door hem aan te trekken. Maar dat komt door „de magie van de expert”. „De Nevobo had eerst faciliteiten moeten scheppen en Vervolgens naar een Nederlandse trainer moeten gaan zoe ken. Bij het voetbal is ook lange tijd alleen buitenlanders GENT Wanneer wielermanager Ton Vissers uitvoert waarmee hij vrij dag dreigde, worden dit weekeinde de vijf Limburgse renners in zijn Robot- ploeg buitenspel gezet. Een schandaal rond deze equipe kan niet uitblijven (tenzij Vissers op zijn besluit terugkomt, wat onwaarschijnlijk lijkt) omdat de coureurs de mogelijkheid missen te vol doen aan de voorwaarde die Vissers stelt: vandaag starten in de Omloop van Het Volk. Het zal het einde van het toch al -o aroeve Robot-avontuur betekenen voor Jan Krekels, Mathieu Pustjens, Wim Kelleners, Ger Harings en Jo Vrancken, die bij gebrek aan een KNWU-licentie deze koers niet kunnen rijden.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 15