CONSERVATIEVEN 296 ZETELS. LABOUR 301 BOND WIL Heath weg als leider ROYEMENT Tories BUNTE CS N Prijswijzer verdwijnt Den Uyl bevestigt 12,- Olie nog duurder Suikerprijs onverwacht verhoogd I rS /paarbank ERBIJ BOEK Negativisme Plan opgehaald ERASMUS uuc/i naderland Hr II TARWESTOETEN I ft (I 3: Het woord is aan... WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN HET WEER Overwegend droog AGENDA pagina 7 v.d.Vooren bakt ze Spaardeposito’s en spaarbiljetten Jf aan toonder rente tot 1 J NL, z .<4 Dekkers Kajuit (Van onze redacteur in Londen) 4458 2 Binnen- en buitenland 2, 3 4, 5, 7 13 Sport 14, 15 ZATERDAG 2 MAART 1974 64e jaargang nummer 100 E. H. C. O. b.v. BERENDSEN B.V. Alle boeken uit de boekenbijlage -w Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Telefoon administratie 15437 en 16450 Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709 Postgiro 273107 Postbus 18 Klachten bezorging 18.30-19.00 uur tel. 10519 Weersverwachting van het KNMI tot zaterdagavond. i IJmuider Courant Ambrose Bierce: Heath wil premier blijven (Van onze redactie economie) HEATH (Van onze redactie economie) (Van ónze parlementaire redactie) WHITELAW (Van onze redactie economie) en van De krant bestaat uit tweeëndertig pagina’s Weerrapporten Plaatselijk nieuws Kerkdiensten 7 Kastje kijken 7 Kunst 9 Radio en tv 11 Strips 11 Economie F I •X k Puin- en vuilafvoer per container TELEFOON 310561-323488 b.g.g. tel. 322031 Plaatwerkerij Spuiterij u helenw 5 Pk, e formuls n. schijf- mstleer wissel- zijn verkrijgbaar bij: Boekhandel IJmuiden: Lange Nieuwstr. 243 Santpoort: Hoofdstraat 234 GRATIS bij aankoop 10,ontvangt U het BOEKENWEEKGESCHENK. Het werd toen al snel duidelijk dat premier Heath niet naar de konin gin was gegaan om het aftreden van zijn regering aan te bieden. De Conservatieven hadden op dat mo ment 296 zetels in het Lagerhuis veroverd, Labour heeft er 301. Van één district wordt de uitslag pas vandaag bekend. Om een meerder heid in het 635 zetels tellende La gerhuis te bezitten dient één partij over 318 zetelt te beschikken. HF Vriendschap is een schip dat bij mooi weer twee personen kan herbergen, maar bij lelijk weer Vandaag is de boekenweek begon nen. Vandaar dat de bijlage Erbij in het teken van de boeken staat, zoals gebruikelijk. We zijn op pad gegaan om een verscheidenheid aan mensen, die met de boekerij te maken hebben, het woord te geven. Zo treft u inter- Wellicht ontmoeten Heath en de libe rale leider Thorpe elkaar hier, en is premier Heath bereid voor de steun van de Liberalen een commissie in te stellen die onderzoekt of het districtenstelsel kan worden afgeschaft ten gunste van dat der evenredige vertegenwoordiging, zoals dat ook in Nederland geldt. Zowel de Conservatieven ais Labour hebben tot nu toe echter bij herhaling verklaard dat ze er niet aan denken met wie ook een coalitie aan te gaan. Minister-president Den Uyl gaf toe dat er met name van de zijde van Shell nog wel verzoeken liggen voor verdere verhoging van de benzineprijs. Op korte termijn zullen die volgens hem niet ingewilligd worden. Van afspraken met de maatschappijen zou in geen geval nog sprake zijn. Helemaal is aan nieuwe prijsverhogingen volgens Den Uyl iet te Daarentegen bleken industrie en han del wel op de hoogte, waardoor het prijsbewuste publiek de verhoging vrij dag meteen al hier en daar merkte. Hoeveel men voor suiker moet beta len, is moeilijk te zeggen, omdat de prijzen voor dit artikel zeer uiteenlopen. Mogelijk zullen de consumentenorgani saties in hun „Prijswijzer”-advertenties van volgende week daarover meer mee delen. Maar het was nog niet zeker of dit nieuwe gegeven nog tijdig kon wor den verwerkt^ Het is ook niet precies bekend wanneer de officiële toestem ming voor de prijsverhoging is afgeko men. De stijging houdt verband met hogere vrachtkosten, hogere kosten voor ver pakking (gestegen papierprijs) en de ver ruiming van de handelsmarge. Het me rendeel van de toegestane verhoging komt ten goede aan de producenten. De uitwerking van de prijsstijging zal nau welijks van betekenis zijn voor de sui kerverwerkende industrie. Dt betekent dus dat in het algemeen artikelen, waar in suiker wordt verwerkt, nu niet in prijs omhoog zullen gaan. ÏSWSSf LONDEN. Premier Heath zoekt alsnog naar oplossingen om een nieuwe regering te vormen. Gisteravond laat reed hij van Dow ningstreet naar Buckingham Palace om „koningin Elisabeth rapport over de toestand uit te brengen”, zoals dat officieel werd genoemd. Overwegend droog en van het westen uit enkele opkla ringen. Meest matige wind, draaiend naar richtingen tus sen noord en west. Max. tem peraturen circa 5 graden. Als het royement inderdaad doorgaat betekent dit besluit dat negen leden van de ondernemingsraad die daarin namens de Industriebond-NVV zitting hebben, niet langer lid zijn van deze bond. De gehele Industriebond-fractie in de OR bestaat uit dertien leden. Van de vier overblijvende leden staan J. Ham en J. Muskee op de kandidatenlijst van de Industriebond-NVV. P. Over heeft zich teruggetrokken. H. van Wijk, die nu ook nog zitting heeft in de OR, gaat dit jaar met pensioen. Bunte en de zijnen vechten de wijze waarop de vaststelling van de kandida tenlijst voor de Ondernemingsraad tot stand is gekomen aan, hoewel zij hebben toegegeven dat de vaststelling geheel volgens de voorgeschreven democrati sche procedure is verlopen. Ze hebben naast de bestaande zes, lijsten een zeven de ingediend, de lijst-Bunte. De Industriebond meent dit gedrag, dat wordt gekenschetst met de woorden „overtreding van de regels der democra tie” niet te kunnen tolereren. Indien de groep-Bunte geen beroep aantekent, wordt het besluit van het bondsbestuur rechtsgeldig. De groep-Bunte is overi gens bezig een beroep voor te bereiden. Daarover zal de bondsraad de verte genwoordiging van de leden moeten beslissen. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Kissinger, was gisteren weer in Israel. Hij werd in een hevige regenbui van het vliegveld bij Tel Aviv afgehaald door zijn Israëlische collega, Abba Eban. Met een Israëlisch plan voor troepenscheiding is Kissinger ’s avonds naar Damascus gereisd. (Zie verder pagina 3) views aan met schrijvers, maar ook met een antiquaar, met een markt koopman, die niet in de zogehete grote literatuur handelt, met een uit gever. Cees Straus zocht in Antwer pen de auteur Jef Geeraerts op, juist terug ui.t Nepal, waar hij een poging heeft gedaan om de top van de Mount Everest te bereiken. Tenslotte: de rubrieken sport spel zijn er natuurlijk ook weer. DEN HAAG. Het feit dat gisteren bleek dat met ingang van die dag (1 maart) de maximumverbruikersprijs voor suiker met 2 cent was verhoogd, heeft nogal wat beroering verwekt. Met name de consumentenorganisaties toon den zidh uiterst verrast, omdat het minis terie geen enkele mededeling had gedaan over de goedkeuring van de prijsverho- gingsaanvraag der suikerproducenten. hij de indruk een sympathieke vre- desbrenger te zijn die het Britse ge voel voor „fair play” volop vertegen woordigde. Het geheime geldaanbod om de mijnwerkers van hun staking te doen afzien, dat verleden maand door een anonieme groep bankiers en indus- trieleiders werd gedaan, was voor Heath een teken dat hij het vertrou wen van deze groep ruggegraat van de Conservatieven grotendeels verspeeld heeft. Wilson steekt zijn onvermijdelijke pyp aan achter de beregende ruit van zijn auto, als hij, na overleg mt het schaduwkabinet, wegrijdt van Labours hoofdkwartier in Londen. DEN HAAG. Vanaf volgende week dinsdag komt er geen Prijswijzer meer op de tv. Ook de radiouitzendingen stop pen. De met de consumentenorganisaties samenwerkende omroepen VARA, NCRV en KRO zien geen heil meer in een dergelijke presentatie van prijsver gelijkende informatie. Zij stellen dat de prijsvorming een dusdanig ingewikkelde zaak is, dat het niet goed mogelijk is hierover aan het publiek snelle en doel matige informatie te geven. (Van onze redactie buitenland) De Labour-overwinning in de En gelse verkiezingsstrijd geeft aanlei ding tot de vraag: blijft Heath leider van de Conservatieven? Vlak voor de verkiezing begon zei Jeremy Thorpe, de leider van de in aanzien gestegen liberalen: „Als de Tories verliezen zullen ze binnen ne gen maanden een nieuwe leider heb ben.” Mocht deze voorspelling juist blij ken, dan is Willia.vr Whitelaw een sterke kandidaat vooi- deze rol. Door zijn succes in het politieke moeras van Noord-Ierland, waar hij enige vorm van eenheid tot stand Het feit dat minister Lubbers donder dag in de Tweede Kamer een soortgelij ke visie bleek te hebben en bovendien toegaf dat de actie zeer beperkt is en nadelen heeft, is aan het nemen van dit besluit in Hilversum niet vreemd ge weest. De consumentenorganisaties zet ten nu de Prijswijzer per advertentie nog voort. In die vorm zal de actie in ieder geval nog zes weken lopen; vier weken lang is de Prijswijzer al op drie manieren gepresenteerd (radio, tv en krant). Commentaar van de zijde der consu mentenorganisaties: „Jammer dat de omroepen dit besluit hebben genomen, maar er is nu eenmaal een groot ver schil tussen het gedrukte woord en het brengen van deze informatie op de beeldbuis. De omroepen hebben een ei gen verantwoordelijkheid voor dit pro gramma, voor hun standpunt kunnen we wel begrip opbrengen”. ontkomen, omdat' de oliemaatschappijen in ons land de olie moeten invoeren en dat van hen niet verwacht kan worden dat ze dat doen voor een lagere prijs dan in anldere landen. Eigenlijk is de prijsverhoging in de Verenigde Staten mede schuldig aan de hier inmiddels doorgevoèrde prijsverhogingen, meede hij. Verdere verhoging van de aardgas- prijs, die normaal gekoppeld is aan de prijs van olie, zal na het stookseizoen onafwendbaar zijn, meent Den Uyl. Hij was van mening dat de noodzakelijke prijsverhoging echter zeer geleidelijk zal moeten worden doorgevoerd en dat daarbij vooral rekening gehouden moet worden met de kostenverhogende factor van industrie en dergelijke. De uitslag van de Engelse parlements verkiezingen houdt een interessante vin- gerwijziging in voor degenen die in lan den van het Europese continent zich met politiek partij beleid bezighouden. Het Britse resultaat bewijst, dat de kiezer in een gegeven situatie genoeg kan krijgen van net voortdurende cultiveren van partijtegenstellingen, dat met een mooi woord „polarisatie” wordt genoemd. De Britse problemen op het gebied van de staatshuishouding liggen ongeveer in het zelfde vlak als de moeilijkheden waar mee continentale landen worstelen. Het algemeen belang gaat zich steeds duide lijker manifesteren in beleidsnormen die voor ideologisch gescheiden groeperingen dezelfde zijn. In Nedferland valt de „polarisatie-woe- de” meermalen duidelijk te constateren, zowel bij links als bij rechts. Het onge luk wil, dat daarbij steeds minder wer kelijke principes in het geding zijn, maar veel meer de zucht tot demagogi sche stemmenwinst. De vroegere staats secretaris Vonhoff, een van de grote realisten bij de VVD, heeft dezer dagen zijn opgekropt ongenoegen gespuid over het naar extremisme neigende drijven van sommige figuren in zijn partij, zoals senator Van Riel. In de PvdA regeert extremisme al evenzeer mee. En het merkwaardige is, dat deze ultra’s ten principale geen echte liberalen, c.q. ech te socialisten zijn, maar polarisatiestre- vers uit een soort anti-tolerantie. Als dit euvel het algemeen belang gaat aantas ten, is het bemoedigend en begrijpelijk dat er uit eigen rangen tegen wordt gewaarschuwd. De sleutel voor de oplossing van het probleem kan dn de steun van de Libe ralen liggen, wier zetelaantal 14 bedraagt. Het besluit van premier Heath om aan te blijven is gebaseerd op overwegingen die men slechts kan raden. Het is móge lijk dat de conservatieve leider uitgaat van de omstandigheid dat zijn partij ruim 300.000 stemmen meer cp Zich verenigde dan Labour. Deze discrepantie is mogelijk door het districtenstelsel, waarbij alleen de kandidaat inhet par lement komt die over eên eenvoudige meerderheid in zijn district beschikt. Vooral de kleine Liberale partij lijdt daar opzienbarend onder. Terwijl de beide grote partijen ieder over ruim 11 miljoen van de 30 miljoen stemmen beschikken en daarbij over ongeveer 300 zetels, kregen de Liberalen bijna 6 miljoen stemmen en hebben ze toch maar recht op niet meer dan 12 tot 14 zetels. wist te brengen, is Whitelaw een populaire figuur geworden, niet al leen bij zijn partijgenoten, maar ook bij het Britse publiek. Ondanks het feit dat hij, in zijn jongste rol als arbeidsminister, er niet in slaagde door bemiddeling de toen met staking dreigende mijnwerkers tot andere gedachten te brengen, gaf De verhoging van de aardgasprijs zul len we dan ook vooral proberen te zoeken in de export van aardgas, ver klaarde Den Uyl. DEN HAAG Als de prijs voor ru we olie op de wereldmarkt zo hoog blijft als ze nu ongeveer is (16 tot 20 dollar voor een vat van 156 liter ruwe olie) is een verdergaande verhoging van de prijs van olieprodukten onvermijde lijk. Dergelijke verhogingen staan echter niet op het programma en worden ook nog niet binnen afzienbare tijd ver wacht. Dat verklaarde minister-president Den Uyl vrijdagavond na afloop van het kabinetsberaad. Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks. E. Koning Uitgave Damiate vers B.v. p.recue yan ner M,je. H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 10,zu p. mnd., 29,5U p. Kwartaal (p. post f 34,-), p. jaar f 117,-, (p. post f 134,-). Losse nummers cx. Oppositieleider Wilson verklaarde eer der gisteravond dat hij en zijn schaduw- kabine bereid waren een minderheids regering te vormen. Kennelijk bereidde Wilson zich er op voor, dat hij de nieuwe premier zou worden. Premier Heath’s besluit voorlopig aan te blijven is voor de Labour-leiding een onver wachte tegenslag. Nieuwe besluiten van de zijde van de regering-Heath worden nu niet vóór maandag verwacht. (Zie verder pagina 3) AMSTERDAM. De bondsbestuur- ders van de Industriebond-NVV A. Groenevelt en J. de Jong hebben het bondsbestuur geadviseerd de dissidente groep rond werknemers-commissaris H. Bunte van Hoogovens te royeren. Het bondsbestuur heeft daarop bekendge maakt dat de leden van de groep op de hoogte zijn gebracht van het voornemen hen van het lidmaatschap vervallen te verklaren. N. Tl EDISONSTRAAT 4 Telef. 1 55 44 - IJmuiden Breek er eens even met uw vrouw uit! Een saté, een borrel bij Marktplein 60, tel. 13500

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 1