f.'s hat hei-ig is, zit je gebeiteld BOEK ERBIJ ORMATIE Stripboeken, daar zit handel in rans de Laat IM 1 A meer iuis )eo lem ♦ips voor vrije tijd Neusje van de zalm het echte neusje niet - v Blli VERGETEN SPELLETJES aSSSii!». Bloot is dood Klaverjassen op veel manieren Ik groei in strips Geen bibliofiel bij samenstelling van eten tegen bladluis es De natuur haar kans geven zijn met alles II O Ay 25 door Hans Rombouts IK »EN K EN AG El zanu g rie de uit al lerzoek. 3 3 ƒ69.- 'an 2.00 v. Rv. H.R. De goocheltruc met het glas. GASTON GOURMET Hing te van jinatie »e t. het tweede boekje staan ook n, die tot bijna direct knutselen itten. Zoals het maken van een jam, een raam met daarop ge- allerlei kleurige motieven van Verder het werken met serpen- (maken van schalen, al of niet leet met deksel) en het bewer- :an hout (bijv, het vervaardigen richten soneels- Telef. effende soneels- kzaam- Iszaken bij de Terwijl vanuit een portable aandoenlijke muziek op klinkt van een verloren liefde en terwijl in de belen dende tentdoekpercelen een stuk kaas en wat gereed schap aan de man worden gebracht, slijt Frans de Laat "s maandags lichte tot uitermate lichte lektuur op de „rommelmarkt”. Hij heeft zich sinds enkele jaren geconcenteerd op de in- en verkoop van zeer verstrooi ende boeken en tijdschriften. Bij De Laat zal men Ge- De marktboekenman, die vroeger gek was op cowboyboeken, maar tegenwoor dig geen tijd, rust noch duur heeft om een boek in te zien (zijn boekenkast in de huiskamer heeft hij er lang geleden al uitgedaan), heeft veel vaste klanten in de strip-sector. „Ze komen zelfs uit Am sterdam naar me toe. Ik snap ook niet hoe dat kan. Laatst had ik een klant, die sprong zowat een gat in het zeildoek, omdat hij een zeldzame Suske en Wiske had ontdekt. Ik vroeg er vijftien gulden voor. De man vond dat hij het voor niks kreeg.” rard Reve, noch Kosinski aantreffen, laat staan dicht bundels van, pak weg. Claus of Andreus. Frans de Laat voorziet in een duidelijke behoefte aan doktersromans, idyllisch leeswerk, cowboyboeken, strips en super strips, beeldromannetjes en in linnen gevatte verhalen met als titels o.a. „Jij bent van mij”, „Het succes van Diana” en „Jan slaat toe”. Frans de Laat heeft in zijn „etalage” nauwelijks nog echte seksboekjes liggen. Achteraf, in een doos, verkommeren wat Chicks en Candy’s. „Die handel is met honderd percent achteruit gehold in drie jaar tijds. Er is erg weinig in te doen. Drie jaar geleden verkocht ik zo’n 125 Candy’s en 125 Chicks in de maand. Nu zijn het er nog amper veertig.” Bloot schijnt dus dood Maar de dokters (in de romans) leven beduimeld zeer lang en gelukkig. ten. m van. ig Per- inistra- zesting. verkers zieken- De Laat is geen bibliofiel. Hij is eigen lijk in die handel gerold, gegroeid. Een jaar of veertien geleden was hij onder houdsmonteur. „Ik heb o.a. drie gram- Het is opmerkelijk, dat de nu bekende leef- en eetpatronen, die steunen op „natuurlijke, eerlijke” voeding, voor het merendeel tot stand kwamen door het feit, dat de artsen, die er voor tekenden, zelf al of niet ernstig ziek zijn geweest. De eigen ondervinding van onplezierige zaken drijft iemand altijd eerder naar een methode om een oplossing voor de problemen te zoeken. Max Bircher tobde in zijn jeugd, Kris tine Nolfi deed op later leeftijd ernstige kwalen op, Are Waerland werd als een klein nietig sukkeltje geboren en kreeg later een ingewandsziekte, de beroemde Gaylord Hauser was ongeneeslijk verklaard (tuberculose). Ze vonden beterschap of verbetering van hun toestand door in hun En het is nog een sier lijke plant ook. De hon- daar aan. den lopen in een boog om de ruta graveolens heen. Het maken van een glazen-mozaïek (afbeelding uit „Bezig zijn met aller lei werkstukken”). van een vis met gebruikmaking van de houtnerven). Klaverjassen is een kaartspel, waar men met hart en ziel mee bezig kan zijn. De moeilijkheid is echter, dat er nogal eens met de spelregels gerommeld wordt. De Nederlandse Klaverjas Federatie doet er alles aan om de regels te stroom lijnen en daarom is die federatie erg blij met het boekje „Volledige handleiding klaverjassen” van J. H. Scharff (uitg. Van Goor Zonen. Den Haag). De NKF heeft graag haar medewerking gegeven om de regels vast te leggen. Daarnaast wordt gewezen op de veelvuldig voorkomende afwijkingen. Zoals de klaver jassers bekend is zijn de twee belangrijkste speltypen de Rotterdamse en Am sterdamse (een soort Feyenoord-Ajax-verhouding). Die twee systemen komen in het boek uitgebreid voor, met kritische noten (de federatie hoopt maar dat beide partijen elkaar eens zullen vinden). Natuurlijk wijdt Scharff ook aan dacht aan conventies en het vergeljjkingssysteem. Het boekje is bestemd voor de gewone, maar meer nog voor de clubklaverjasser. Vooral bij toernooien en competities kan deze handleiding volop zijn nut bewijzen. dingsmethode. Bij andere artsen zoals dr. Jarvis, Johanna Budwig, Jozef Evers of Otto Hanisch kwamen andere factoren in het spel. Maar hun methoden, soms verkregen door het accepteren van goede volksgeneesmethoden, stoel den vrijwel allemaal op hetzelfde principe: de natuur, waar we zover vanaf zijn geraakt, meer haar kans geven. Greet Buchner heeft een boekje vervaardigd (uitgeverij De Driehoek, Amsterdam) .waarin ze de meeste in ons land bekende diëten (o.a. ook de macrobiotiek) op een rijtje heeft gezet, zodat we er kennis van kunnen nemen. Ze geeft van alle systemen de grondslagen. Ze voegt er steeds ook een stukje receptuur bij plus litteratuur, zodat degene, die iets je bij het feestjes. 2 u uw, te KLD ge en GA 1 irt 1974 Veiling kstr. li 1974. ris, Pi cooppnj 1974. is, Park telefooi schuit jelinge: >rt, grod •nd mid en zon waar- aar. an een i oplei- De Laat heeft een slimme manier van in- en verkoop ontwikkeld. Dat moet ook wel. want veel winst zit er normaal natuurlijk niet in gebruikte boeken en tijdschriften (zoals de meisjesbeeldro mans, als de Ivanovs, de Duo’s en de Vickey’s, die de kraam uitvliegen als patat in België). De Laat koopt stapels nieuwe strips in. Hij verkoopt ze voor delig voor de klant. Maar die klant komt wel weer terug met de stripboe ken. Hij koopt ze dan terug, waarna ze in de bak van iets voordeliger strips komen. Het kan gebeuren, dat de boeken vijf of tien maal terugkomen en zo een aardige handelsvorm van eb en vloed vormen. iULE wrat, vi i. De tc pijn, ta ’FORM! werkt pi ■rt wratti i m radica Llundefsme De Laat heeft kennelijk aardig wat tevreden klanten. Het is dan ook een dankbare nering. Men vindt zo’n boeke- stalletje op de markt gezellig. Kleine jongetjes neuzen in de gooi- en smijtsec- tor. Van een rijke of medicijnen gestu deerd hebbende partner zwijmelde en dromende meisjes bladeren gretig in de fikse bak met doktersromans; romans, die kennelijk als je op de kaft afgaat handelen over oogartsen, want de dokters op de omslag besteden steeds ernstig aandacht aan de iris van het vrouwtje, dat ze in de armen hebben. De stapels stripboeken zijn voor alle leeftij den: jong en oud grabbelen driftig in reeksen Astrixen, Kuifjes en Suske en Wiskes. De Laat zegt gelukkig gezegend te zijn met een goede gezondheid. Dat moet ook wel, want in de winter snijdt de koude wind via de wapperende tijdschriften door de kraam. De Laat is niet verze kerd, voor niets. Alleen voor zijn auto en aanhanger. Dat wel natuurlijk. „Ik heb een boterham aan die boeken, maar je begrijpt dat het geen vetpot is. Vooral ’s winters niet. Zomers, dan bloei je op. Dan ga je met plezier ’s morgens vroeg naar de markt (ik ben er al om half zeven en ben ’s avonds om half zes thuis). Je kijkt dan naar boven. Als het dan wat heiig is dan zit je gebeiteld. Dan gaan ze niet naar het strand. Dan komen ze markten. Dan heb je kans dat je wat verdient. Je moet als marktkoop man ook geen pech hebben. Zoals die arme sodemieter die laatst door een rukwind zijn hele handel naar de knop pen zag gaan. Hij deed in aardewerk. De hele kraam ging omhoog en donderde op een Citroen. Al zijn aardewerk was ee aardige Prisma-boeken met iet-zelf-dingen: „Bezig zijn met r maché” en „Bezig zijn met ei werkstukken”, beide van Ab rouWer, leraar kunstgeschiedenis «pressie met de handen. Vooral >oekje over papier maché is er waarbij je de neiging hebt on- sllijk aan de slag te gaan. Dat op de allereerste plaats door de afbeeldingen zoals van de mas- en poppen (de hoofdthema’s van >oekje), in kleur. In een soort film vertelt De Brouwer uitvoe- vaar duidelijk hoe je een maskei’ n kop maakt (na eerst natuur- itgelegd te hebben hoe je bruik- papier maché maakt). Ook ande- agelijkheden met deze kneedstof en besproken. weer, ;lame- 20 en, als de Frans de Laat koestert die afdeling strips. „De strips. Dat is de handel. Ik groei steeds meer in strips. Tien jaar geleden kregen de jongens op school op hun sodemieter als ze een strip lazen. Verderfelijk dat plaatjes kijken, riepen ze. En wat ziet De Laat nu? Nu worden de kinderen aangemoedigd om plaatjes te kijken. Ik ben daar gelukkig mee. niet alleen om mijn broodwinning. Kin deren die anders helemaal niets meer lezen, pakken nu een stripboek. Ze wil len weten, wat er in die ballonnetjes staat. Ze gaan beter leren lezen. Dan moet je maar het nadeel, dat hun fanta sie door de tekeningen gedeeltelijk wordt uitgeschakeld, maar op de koop toe nemen.” wijnruit, gewas. Frans de Laat heeft ook wel nu en dan ander drukwerk, zoals stapels En gelse boeken, die hij op verzoek van de familie opruimde toen een oud dametje, moe gelezen, het hoofd voorgoed neer legde. De familie wist zich geen raad met de inhoud van drie reusachtige boekenkasten. „Het hele zootje ligt nu in mijn pakhuis", meldt De Laat. Hoe raakt hij dat Engelse zoontje nu kwijt, is een brandende vraag. „O, ik ga van het volgende standpunt uit: alles heeft zijn baas. Op een gegeven moment komt er iemand, die wat van die boeken nodig heeft. En als er daar zeldzame exempla ren tussen zitten dan heeft die koper geboft. Mij kan dat niet schelen. Ik weet niet of er bij die Engelse boeken bijzondere dingen zitten. Maar als ik een tevreden klant heb, die mazzelde, komt die ook weer terug. Daar zit mijn han del in.” Zit er in het bloot dus geen brood meer, graag zou De Laat beschikken over hobbylectuur, boeken over de na tuur. dieren en planten of oude India nenboeken, zoals die van Karl May. „Die krijg je haast niet te pakken. Als je ze hebt gaan ze vlot weg. Tja, als ik daar een pakhuis vol van had. „Vergeten spelletjes” is de titel van een grappig boekje van Wim van der Kolk (uitg. Bert Bakker). Het zijn spelletjes voor binnen en buiten. Veel daarvan werden vroeger door kinde ren gespeeld op pleinen, plaatsen, in bossen en straten. Nu, zo zegt Van der Kolk terecht, maken auto’s, we gen en kantoorgebouwen dit spelen steeds moeilijker. „Misschien zijn de ze spelletjes daarom vergeten. Dat is erg jammer.” De samensteller van het boekje (dat zo veel mogelijk in de „vergeelde” stijl van vroeger is gehouden bruine drukinkt, teke ningen in de sfeer van toen) heeft het „Geïllustreerd Uitspanningsboek voor Jongens” doorgelezen en daarin veel oude spelletjes ontdekt. Om maar een paar van die spellet jes te noemen (het zijn er zo veel dat de greep willekeurig is): hoepelen, allerlei soorten krijgertje en vangspe- len, stuivertje of boompje wisselen, blindemanspelletjes, balspelen, alle vogels vliegen, kruipt door, sluipt door, knikkervarianten, vliegeren, goochelen, schimmenspelen, het ma ken van een fluit uit takken, schijf- werpen. Het zijn er nogal wat. Het boekje heeft duidelijk niet de pretentie om alle oude (bijna) verge ten spelletjes te noemen en uit te leggen. En eigenlijk is dat een grap pig secondair facet van het boek: je herinnert je ineens ook zelf allerlei spelletjes van vroeger, die je niet of bijna niet meer ziet spelen door de kinderen van nu, zoals verlos, bikke len, bokkie Bè (wat weer wat anders was dan bok springen), schipper mag ik overvaren, stille pantomime. Je realiseert je ook dat gezellige rom meldingen als inktlappen, potloden met gum eraan vast en plaatjes ge kleurd mica zo goed als verdwenen zijn. Dat boekje slaat dan nogal wat los aan jeugdherinneringen. Boven dien is het een zeer nuttig boekwerk- organiseren van kinder- Een andere tip uit dit door Greet Buchner en Fieke Hoogvelt samen gestelde boekje. U hebt last van bladluis op uw planten. Geen nood. op de loer gaan maar net als u uw observatie- verlaten hebt, Natuurlijk is de wijn er weer bij gesleept Born zou Born niet zijn als ze dat niet voor elkaar kreeg. En de combinatie kaas en wijn kan heel voortreffelijk zijn. Nog een gratis idee voor de schrijfster-samenstelster van dit boekje. Toch maar eens gaan praten met Renzo de Haan. De geite- kaasmaker van Schouwen-Duiveland. De geitekaas van Aaltje en de Moer- montse geitekaas (respectievelijk zacht en hard) vliegen tegenwoordig over de gehele wereld. De Noordhol- landse kwaliteit is voor zover mij bekend, verdwenen door opheffing van het bedrijf. Over de schapekaas van Tessel wordt helemaal niet ge rept. mofoonplatenstudio’s helpen inrichten. Maar ik kreeg ruzie met mijn baas. Ik riep toen, dat voortaan alle bazen kon den doodvallen en dat ik ze niet nodig had. God zij dank heb ik niemand achter me staan. Ik heb geen gezin waar ik voor moet zorgen. Als ik een dag niet wil markten, dan mark ik niet. Ik dacht, toen ik die bonje met mijn baas had gehad: kom, ik ga handelen in kampeer- artikelen. Maar daar zat geen toekomst in. Na de zomer zakte het in elkaar en dan zit je te kijken. Daarna rommelde ik in postzegels en sigarenbandjes .Daar kan je ook je hap niet mee verdienen. Langzamerhand raakte ik in de boeken- business. Nu doe ik sinds een paar jaar alleen nog maar in boeken en tijdschrif ten. Licht spul. Ik heb drie markten: Haarlem, Purmerend en Voorschoten. Ik barst van de boeken. Ik kan er niet meer inkopen, want ik zit hardstikke vol.” Dezelfde bedenkingen heb ik tegen het boekje „75 fijne kazen” uit de zelfde reeksPretentieus gebabbel, on juiste of onvolledige informatie en schoolmeesterachtige opmerkingen zoals (citaat uit „Kaastips” waarmee het boekje begint): „Houdt u verre van barbaarse combinaties zoals kaas met gember, kaas met ananas en kaas met mandarijntjes”. Samenstelster is de kaas met drui ven vergeten, een verukkelijke com binatie! En zeer gewild op feesta- vondjes. Het Nederlands Zuivel Bu reau, dat al jaren moeite doet om de steeds duurder wordende produkten te propageren, moet allerminst blij zijn met de mededelingen in dit „fij ne kazenboekje”. bijzonder aardig is „Milieu-vrien- adviezen” (uitg. Driehoek-Amster- Het gaat hier niet luchtvervuiling, jen op zee, of in de gracht geworpen rot zooi. Nee, het gaat om alledaagse kleine kwel lingen, die niet met mi lieugevaarlijke midde len te lijf worden ge gaan maar mét -' wé zouden haast zeggen opoe’s - oude milieu- slimmig- Honden hebben een enorme hekel Geen spuitbus met in secticide (want daar gaat het nu juist om), maar een keus uit twaalf door u zelf sa men te stellen natuur lijke bestrijdingsmidde len, zoals brandnetelaf- treksel, rabarberzeep of gewoon lieveheerbeest- jes. Mieren zijn te be strijden met doodgewo ne goudsbloemen of af- rikaantjes dan wel met kamfer of gist om maar iets te noemen. Wist u trouwens dat vliegen een hekel hebben aan de kleur blauw. Van daar dat keukens vroe ger vaak blauw geschil derd werden. Andere foefjes tegen vliegen: schijfjes citroen op de vensterbank, vlierbloe- sem of uienwater. Al weer een keuze uit di verse tips van dit boek, dat het ook nog heeft over muizen, ratten, hoofdluizen, vlooien, schimmels, rupsen, kak kerlakken, mollen, wes pen, spinnen, pissebe dden, motten enz. enz. Bij elke nieuwe uitgave in de serie „TV-kookboekjes Het Neusje van de Zalm” (Zomer Keunings BV in Wageningen), blijkt duidelijker hoe zeer men daar de man mist, die de serie oorspronkelijk heeft opgezet: Ben. J. Kuyper. Voor betrekkelijk weinig geld kreeg de koper van de „50 recepten boekjes” een veelvoud aan informatie, doordat Kuyper op iedere pagina on der het basisrecept een aantal aflei dingen en variaties gaf. Ook dat is al lang voorbij. Eerlij ker tegenover de verscheiden schrijver en de koper van nu zou het zijn de serie TV-kookboekjes” te beëindigen (Ben J. K. was een van de eerste koks die voor de televisie ver scheen, de huidige samenstelster kan daar niet op bogen), en de uitgave eventueel onder een andere naam te vervolgen: „Borne by Born” bijvoor beeld gezien de voorliefde van de huidige samenstelster voor het uit heemse. Ik citeer van bladzijde 22 uit „50 groenterecepten”: Soort hoofdgerecht, afkomstig uit Nederland: koolraap (bereidingstijd van 45 minuten). Daarboven staat dan tussen haakjes (gratin van). Hetgeen betekent dat het gerecht in de oven wordt vol tooid. Maar dat schrijven is natuur lijk wel erg gewoon in een boekje dat uitsluitend handelt over buiten landse groenteschotels. maar i haast - oude vriendelijke heidjes- Neem nou eens, dat u gekweld wordt door honden, die regel matig hun gerief doen in uw voortuintje of op uw stoep. U kunt na tuurlijk met een emmer water staan, even plaats vleit de hond zijn spul letjes neer, hetgeen, zo als u weet, dan weer andere honden aantrekt enz. In dit boekje vindt u een nuttig advies: koop bij een planten- kweker een een meerjarig I i. De om Mm® .i, - gebroken. Arme kerel. Hij was nog in valide ook met een kunstbeen.”

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 25