Leeuwendeel zou naar noorden gaan Particuliere mijnen blijven mogelijk open Aanbesteding Huis van Bewaring Amsterdam maand uitgesteld BLOKKEND AM IN dit» OOSTERSCHELDE’ I 2 Commissie Klaasesz in rapport: Limburg voelt zich achtergesteld Uiteindelijk doel is stormvloedkering Ook in Drente geen fluoridering meer Nog geen spectaculaire gevolgen oliecrisis „Minimum-jeugdloon wordt op grote schaal ontdoken” F W .z MAART ZATERDAG 1974 2 (Van onze parlementsredactie) Kritiek Limburg (Van onze Haagse redactie) ming op te nemen. “-1 Nader onderzoek DEN HAAG. De commissie- Klaasesz heeft minister Westerterp van verkeer en waterstaat eenstem mig geadviseerd in de Oosterschel- de tijdelijk een poreuze dam aan te leggen, daarna een stormvloedke ring te bouwen en in het Keeten en het oostelijk deel van de Ooster- schelde secundaire dammen te ma ken en tenslotte de poreuze blok- kendam in een definitieve afdam- Haarlem Argumenten Stuurgroep Laat „Sterk genomen' W': 11 Overheid wil spreiding ruim 8000 ambtenaren (Van onze correspondent) gehand- WKEBBATrORTEN 20.04 Mr. Klaasesz biedt minister Westerterp het Oosterschelde-rapport aan. 23.12 18.19 uur uur uur uur uur uur De vijf centrales voor overheidsperso neel hebben felle kritiek laten horen op de plannen van de regering. De centrales zeggen dat de regering geen rekening heeft gehouden met hun bezwaren en spreken van een beleidsfout van de re gering. Zij vinden het volstrekt onaan vaardbaar dat een groep rijksambtena- ren de last moeten gaan dragen van de economische zwakte van de betrokken regio’s. minuten kan nog veel gedaan worden. Zij wijst erop dat hier ook het beruchte artikel 19 van de wet ruimtelijke orde ning gehanteerd is, waardoor oncontro leerbare beslissingen rond bestemmings plannen en voorbereidingsbesluiten ge nomen kunnen worden. Er komt nog een hoorzitting van Gedeputeerde Staten over de bezwaarschriften. dat voor de bouw van de stormvloed kering op tien tot vijftien jaar moet worden gerekend, welke termijn de eer ste fase geheel of gedeeltelijk kan over lappen; dat de oplossing van de commissie- Klaasesz 1 miljard tot 1,6 miljard gulden méér zal kosten dan de geplande afdam ming; Uit de conclusies in het rapport en de opmerkingen tijdens de persconferen tie werd duidelijk: dat de Deltawet bij uitvoering van deze oplossing niet hoeft te worden ge wijzigd; zal moeten worden uitgevoerd. Onder zoek achtte hij ook nodig naar de vorm geving van de kokers beneden de laag- waterlijn voor de stormvloedkering, in welk verband hij het mogelijk achtte, dat kokers met een diameter „van enke le tientallen meters” nodig zullen zijn. Hij onderstreepte nog eens, dat er van beïnvloeding van buitenaf in de commis sie geen sprake is geweest. I 1 o zo ozo wzw nno nnw ozo wnw zo wzw ozo zzo ozo nw nw zo wnw windstil wzw o nno w w wzw ozo zzo w ono no n zo ozo o zo zo 0.5 0.1 1 0 3 0.4 0.3 0.1 0 0 6 0 8 0 0 0 6 0.1 5 0 0 o o o 11 0.4 0 0 0 0.1 0 0 o „Dit wordt bevestigd door enquêtes van de vakbonden en ook door een voorlopig onderzoek van een groep stu denten aan de Universiteit van Amster dam. Als minister Boersma sussend be weert dat er op dit moment slechts 1 ontheffing is verleend, dan vragen wij ons af of de belangen van de werkende jongeren hem inderdaad wel een biet kunnen schelen”, aldus Constant Vecht. De bijeenkomst in Amsterdam werd bezocht door ongeveer duizend jongeren en was georganiseerd door het ANVJ en het NW-jongerencontact. dat minister Westerterp het rapport aan het provinciaal bestuur van Zeeland, Noord-Brabant en Zuid-Holland, aan de Raad voor de Waterstaat en aan de betrokken waterschappen zal sturen met het verzoek er vóór 31 mei op te reage ren. Tijdens de aanbieding van het rapport en op de persconferentie benadrukte mr. Klaasesz, dat er op allerlei punten nog nader onderzoek gepleegd zal moeten worden. Hij meende, dat Rijkswaterstaat de door de commissie gesuggereerde op lossing al kan gaan beproeven. Als stu- die-elementen noemde hij onder meer het gebruik van blokken van 40 ton, terwijl hij de mogelijkheid open liet, dat op één of meer punten van de te sluiten gaten caissons gebruikt moeten worden of de blokkendam ten dele als drempel snijden, zoals de staatssecretaris ook al deed in een interview in het NRC- Handelsblad waarin hij de bouw van één van de zes torens nog open liet. Het gaat de actiegroep echter om een beleid dat zij veroordeelt. „Bij deze eenzijdig gerichte maatregel is geen sprake geweest van enig over leg”, zeggen zij in een verklaring waarin zij verder de veronderstelling uitspreken dat het kabinet de politieke aspecten van de plannen kennelijk zwaarder heeft laten wegen dan de goede taakver vulling van de rijksdiensten. De normaal in deze tijd passende gedragsregels die bij een goed verkeer tussen werkgever en werknemer horen, worden volgens hen door het kabinet met voeten getre den. De begeleidingscommissie heeft giste ren nog haar oorspronkelijk positief ad vies veranderd. De commissie vindt dat de regering de beloften, gedaan in de nota-Langman en tijdens het overleg met minister Lubbers op 3 januari, niet nagekomen is. De commissie voorziet dat de afvloeiing van het mijnpersoneel niet verantwoord kan gebeuren, wanneer de voor een intensieve voortzetting en ver sterking van het spreidingsbeleid door de regering. Amsterdam licht bew. regen geh. bew. licht bew. sneeuw Den Helder geh. bew. sneeuw zw. bew. regen sneeuw regen regen zw. bew. onbew. half bew. geh. bew. sneeuw geh. bew. zw. bew. onbew. regen regenbui sneeuw zw. bew. zw. bew. zw. bew. licht bew. licht bew. geh. bew. zw. bew. licht bew. onbew. zw. bew. sneeuw onbew Weer ta Munan* buitenbad 10 14 7 12 7 3 1 9 4 4 6 3 16 24 15 4 2 2 13 12 5 5 4 18 21 14 DEN HAAG (ANP) De coördinatie commissie van de Raad voor de Ar beidsmarkt beeft zich tweemaal ernstig beraden over het arbeidsmarktbeleid en de oliesituatie. Het is haar gebleken dat ook vrijwel alle regionale raden voor de arbeidsmarkt zich met dit vraagstuk hebben bezig gehouden. De ontwikkeling wordt voorts op de voet gevolgd door enige commissies van de raad. „Er zijn tot heden gelukkig geen spec taculaire gevolgen te constateren”, zo heeft de coördinatiecommissie aan de Raad voor de Arbeidsmarkt meegedeeld. Wel zal de komende ontwikkeling nauwkeurig in het oog worden gehouden in het bijzonder in de samenhang met de activiteiten van de speciale commissie van de sociaal-economische raad, die zich bezig houdt met de sociaal-econo mische gevolgen van de energievoorzie ning op lange termijn. Getracht zal wor den aan de hand van het materiaal over het arbeidsmarktbeleid spoedig tot con clusies te komen. AMSTERDAM (ANP). „Ons is be kend dat op grote schaal op onofficiële manier en in het geniep ontduikingen voorkomen”, zo zei Constant Vecht gis teravond namens het ANJV op een wer kende-jongeren-jeugdloon-bijeenkomst in Amsterdam. Al wordt het ontkend van gene zijde, de actiegroep vreest nog steeds sluitin gen van Huizen van Bewaring elders. In antwoorden op kamervragen op 7 febru ari zei mr. Glastra van Loon dat het nieuwe Huis van Bewaring geen regio nale functie krijgt, maar dat meer plaats voor gedetineerden in Diemen die nu wegens plaatsgebrek elders worden on dergebracht, vermoedelijk sluiting van één van de huizen van bewaring in Haarlem inhoudt. Geen voornemen, een consequentie, volgens hem. De actiegroep wil doorgaan de krach ten te mobiliseren, en met name de politieke partijen activeren. Men is ver baasd dat een bewindsman van een pro gressieve partij en een progressief kabi net zich meer laat leiden door tegen krachten uit de conservatieve hoek dan door krachten die positieve veranderin gen voor de toekomst wil aanbrengen. Zij kant zich, om de argumenten nog eens even op te sommen tegen de ligging ver buiten de stad (lastig voor bezoek, massificatie), de stigmatisering die het met zich brengt, de bouwvorm in torens, en het feit dat de capaciteit te groot is vooral gezien de tendens tot verkorting van de voorlopige hechtenis, neergelegd in de nieuwe wet. dat de commissie-Klaasesz een snelle beslissing van de regering voorstaat, on afhankelijk van de vraag wélk besluit genomen wordt; HEERLEN. De begeleidingscommis- sie-Hellemans (ingesteld om de gevolgen van de mijnsluiting op te vangen) en de Mijnindustrieraad (MIR) hebben gisteren na het vernemen van de spreidingsplan- nen van de regering geweigerd aan mi nis Lubbers advies uit te brengen ever de mijnsluitingen. In feite betekent de houding van de commissie dat de sluiti. g van de Oranje Nassau-mijn met een half jaar vertraagd wordt en van de Julian?, met één jaar. De koster van het openhouden zullen 38,2 miljoen gulden bedrage». dat met de eerste fase aanleg van de blokkendam vier jaar gemoeid zal zijn, evenals met de afdamming volgens de oorspronkelijke opzet; (Van een onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM. Men vindt een ge willig gehoor bij de staatssecretaris van justitie, mr. Glastra van Loon, sommige argumenten vinden weerklank, er kan gepraat worden over de toekomst, maar wijziging van het besluit tot de bouw van het nieuwe Huis van Bewaring in Diemen (een gigantisch flatcomplex) dat zit er niet in. Tot deze conclusie is de actiegroep Stop Huis van Bewaring die inmiddels zo’n anderhalf duizend adhe siebetuigingen heeft gekregen gekomen na een gesprek vrijdagmorgen met de staatssecretaris. Het enige wat op dit moment is bereikt is een uitstel van de aanbesteding tot 31 maart, de termijn die de Reclasserings- raad Amsterdam tijdens een gesprek op 20 februari met de staatssecretaris kreeg om met een uitgewerkt plan (geen prin- cipevoorstel) te komen, over een opvang- adviescentrum in de stad, voor onge veer 70 gedetineerden die daar dan twaalf dagen zouden blijven. Vanuit de reclasseringsraad is inmid dels een stuurgroep geformeerd om als nog tot een dergelijke opzet te komen. De stuurgroep bestaat uit leden van het openbaar ministerie, rechterlijke macht, en reclassering. De stuurgroep heeft zich al tot het gemeentebestuur gewend ten einde geïnformeerd te worden over de mogelijkheid een pand, dan wel gronden in de binnenstad te verwerven. Prof. dr. N. W. de Smit, voorzitter van de reclas seringsraad, hoopt via deze werkwijze vóór eind maart met een alternatief plan op tafel te kunnen komen. De actiegroep vindt dat dit plan niet meer doet dan een deelprobleem aan- Verandert er in deze week niets, dan b ven de mijnen open, ook al is dit technisch bijzonder moeilijk. De uiterste datum waarop volgens mijnbouwkundi gen een beslissing over uitstel van slui ting genomen had moeten worden, was 1 maart. Volgens de heer Hubben is Zuid- Limburg „opgehangen aan het Noorden”. Als onderdeel van de tweede fase (groot 355 miljoen) van het extra werkgelegenheidsprogramma 1973, waar toe in oktober 1973 door de regering is besloten, heeft de minister van sociale zaken, drs. J. Boersma, op advies van het coördinatie-college voor openbare werken, thans voor 115 miljoen aan objecten goedgekeurd. Dit heeft het mi nisterie van sociale zaken gisteren mee gedeeld. .e regering de plannen tot spreiding van rijksdiensten op langere termijn doorzet. In 1974 zouden 450 industriële arbeids plaatsen in Zuid-Limburg gesticht moe ten worden en in 1975 nog eens 275 om de af vloeiende mijnwerkers op te van gen. De regering heeft zich volgens vice- voorzitter A. Hubben van de MIR niet gehouden aan de belofte dat op korte termijn 2000 administratieve arbeids plaatsen overgeplaatst zouden worden naar Limburg; dat het zou gaan om technisch-administratieve diensten en dat er ad hoe maatregelen genomen zouden worden om de stagnerende in dustrialisatie op gang te brengen. DEN HAAG. De regering zal voor midden 1978 ongeveer 6500 ar beidsplaatsen in rijksdiensten overbrengen van Den Haag naar Zuid- Limburg, Zwolle en het noorden van het land. Groningen en Leeuwarden krijgen daarvan door de verhuizing van de hoofddirectie van de PTT en enkele randdiensten ongeveer 5300 arbeidsplaatsen, Zuid-Limburg mag gaan rekenen op 2140 extra arbeidsplaatsen, terwijl Emmen 515 ambte naren krijgt toegewezen en Zwolle nog eens 400 ambtenaren zal mogen gaan huisvesten. van de vrijdag 1 aan geboden en tegelijkertijd in de open baarheid werd gebracht. „Onze definitie ve oplossing brengt dezelfde veiligheid als de afsluiting zoals die nu wordt gedacht”, aldus mr- J. Klaasesz op de persconferentie bij de aanbieding van het stuk. Van de andere zijde wordt aangevoerd dat de gebouwen in Amsterdam nu on houdbaar zijn, dat het geen torens zijn in de nieuwbouw, maar op elkaar gesta pelde lagen, dat de indeling flexibel is, en de bereikbaarheid er wel degelijk is. Dit was de enige grond die men kon krijgen en de grond van de oude Huizen van Bewaring moet in september ’75 worden opgeleverd. Daar staat een boete van 4 miljoen voor het ene, zestigdui zend gulden voor het andere Huis van Bewaring op. De actiegroep laakt het argument van de staatssecretaris dat hij vrijdag uitte, als zou langdurig uitstel tegenkrachten oproepen van mensen die de 125 miljoen bouwkosten anders wil len besteden- Bekend is nu ook dat de commissie Van Hattum die zich met beleid en toekomst van de huizen van bewaring bezig houdt en die, zoals uit het uitge lekte interimrapport blijkt, vóór decen tralisatie is, en een bepaald ander stand punt over de materie inneemt dan het ministerie, zich achter de actiegroep heeft gesteld, al kan zij niet in de activiteiten participeren. In de afdeling Rotterdam van D’66 is een scheuring ontstaan. Het vorige week genomen besluit van de algemene verga dering om toch, ondanks eerdere beslis singen, zelfstandig deel te nemen aan de verkiezingen voor de gemeente- en de Rijnmondraad, heeft een aantal promi nente leden, onder wie het voltallige afgetreden bestuur, er toe bewogen D'66 te verlaten. Deze mensen willen voor taan actief zijn in de Partij van de Arbeid, waarvan het programma het meest zal overeenkomen met hun doel stellingen. De staatssecretaris vindt de actie rij kelijk laat, maar in het gesprek gaf hij toe dat er nooit veel betrokkenen ge hoord zijn (het plan is van 1952) en dat de tijden veranderd zijn. De actiegroep: het is vijf voor twaalf, maar in vijf ASSEN (ANP) De raad van com missarissen van de NV Waterleiding maatschappij Drenthe heeft tot zijn spijt moeten besluiten tot schorsing van de fluoridering van het drinkwater in af wachting van de behandeling- van de wet die nu bij het parlement in behan deling is, aldus ir. H. van Nes, directeur van de Waterleidingmaatschappij Dren the. In de vergadering van de mijnindus trieraad kenschetsten de leden het op treden van de regering als „bij de bees ten af”. De heer Hubben zelf zei zich „persoonlijk sterk genomen te voelen”. „Wij zijn door de regering aan het lijntje gehouden. Er zal grote onrust onder de mijnwerkers ontstaan. Het per spectief voor de toekomst is zonder meer slecht”. De begeleidingscommissie heeft giste ren een zeer vinnige brief aan het kabi net verstuurd. Daarin wordt gezegd dat de commissie geen enkele verantwoorde lijkheid meer aanvaardt en dat de rege ring maar moet opkomen voor haar o eloofwsardig beleid. Minister Lub bers krijgt in feite één week tijd om zijn belofte nog na te komen. Het kabinet is gisteren akkoord ge gaan met deze spreidingsplannen van minister Gruyters voor volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. De plannen zul len echter pas definitief worden als het georganiseerd ambtenarenoverleg en de betrokken diensten over de voorstellen gehoord zijn. Dat overleg moet nog be ginnen, maar minister Gruyters liet gis teren na afloop van het kabinetsberaad weten grote waarde te zullen hechten aan overleg en inspraak in deze zaak- Volgens de uitdrukkelijk als voorlopig aangekondigde plannen zal de verplaat sing van de hoofddirectie van de PTT minstens tot midden 1978 duren omdat het hierbij gaat om een uiterst omvan grijke operatie. Welke diensten naar Groningen en welke naar Leeuwarden gaan zal pas later beslist worden. Het kabinet heeft daarover nog geen uit spraak gedaan omdat veel plannen nog uitgewerkt moeten worden en de toewij zing van arbeidsplaatsen aan het Noord en hoger is uitgevallen dan aanvankelijk werd verwacht. VOORUITZICHTEN VOOR MAANDAG: Op de meeste plaatsen droog met opklarin gen. In het algemeen Iets hogere tempera turen. Aantal uren zon: 1 tot 7; Mln. temp.: om streeks 1 graad: max. temp.: omstreeks 7 graden; Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 percent; Kans op een geheel droog etmaal; 80 percent. Voor de temperaturen geldt voor maandag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. Elf Westduitse intellectuelen hebben in een brief aan het Nobelprijzencomité in Oslo gevraagd de Russische fysicus en ijveraar voor de burgerrechten Andrei Sacharov de Nobelprijs voor de vrede toe te kennen. De ondertekenaars zijn enkele hoogleraren in de politieke we tenschappen aan de universiteit van München, de Beierse minister van Cul tuur en de rector van de universiteit van München. De extra arbeidsplaatsen voor Lim burg worden gevonden door verhuizing van het Centraal Bureau voor de Statis tiek (1100 arbeidsplaatsen), een onder deel van de belastingdienst (110), de registratiedienst Zuid-Limburg ten be hoeve van verkeers- en ongevallenregi stratie, kadaster en gemeentelijke auto matisering (400) en van enkele diensten van defensie, dat ook onderdelen naar Emmen ziet vertrekken. De defensie- diensten die naar Zuid-Limburg gaan omvatten: de afdeling pensioenen en wachtgelden (110), de hoofdafdeling dienstplichtzaken (280) en de staf inspec tie geneeskundige dienst (140). In Emmen komen enkele andere de- fensiediensten, zoals leger-, film- en fo todienst (40), staf aanleg en onderhoud vliegvelden (30), inrichting tot uitgifte van boekwerken (80), commando-oplei- ding koninklijke landmacht (125), topo grafische dienst (170) en de dienst verifi catie korpscommando’s (70). In Zwolle zal het rijks-inkoopbureau gevestigd worden, dat goed is voor zo’n 400 ar beidsplaatsen. In een brief aan de Tweede Kamer heeft de regering vrijdagmiddag laten weten dat de verplaatsing van deze rijksdiensten bedoeld is als een stimu lans om tot betere bevolkingsspreiding te komen en verder ten doel heeft de overbevolking in de Randstad te voorko men en de economische structuur en werkgelegenheid in het Noorden en Zuid-Limburg te bevorderen. De Tweede Kamer heeft zich tijdens debatten die eind augustus en begin september zijn gehouden uitdrukkelijk uitgesproken Ook het gemeentebestuur van Den Haag heeft inmiddels al felle kritiek laten horen. In een telegram aan het kabinet zegt het gemeentebestuur dat de plannen een bewijs zijn voor het ontbre ken van goed bestuur. Staatssecretaris Polak van binnenlandse zaken, die belast is met het overleg met de ambtenaren, sprak als zijn mening uit dat de voor stellen van de regering goed doordacht zijn en dat, ondanks het overleg dat nog gevoerd moet worden, nog nauwelijks verwacht kan worden dat de plannen nu weer grotendeels op de helling zullen moeten. Het gemeentebestuur van Amsterdam zal de kwestie van de hoge nieuwbouw- huren in de gebieden met stadsvernieu- wingsproblematiek bespreken in het overleg, dat binnenkort zal worden ge voerd tussen vertegenwoordigers van de vier grote steden en de regering. Dit wordt de aangewezen weg om tot lagere huren voor deze gebieden te komen. Ook de Franse afdeling van de pau selijke commissie „Justitia et pax” (ge rechtigheid en vrede) pleit in een giste ren gepubliceerde verklaring voor de 29 Portugese politieke gevangenen, van wie het proces de komende dagen begint- Volgens „Justitia et pax” bestond de „subversieve” aktie van de meeste ge vangenen slechts in het verzorgen van „clandestiene” informatie over de kolo niale oorlogen van Portugal in Afrika. Kip kampeerwagens te Hoogeveen dat donderdag het ontslag van 144 werknemers heeft aangekondigd is niet ingegaan op het verzoek van de industriebonden voor een spoedgesprek over deze ontslagen. De vakbonden zijn het niet eens met de gang van zaken. De directie heeft de bepalingen van de cao en van de «vet ondernemingsraden gene geerd, aldus de vakbonden. De voorzitter van De Sovjet-staats- commissie voor kernenergie, Andranik Petrosj ants, heeft gisteren gezegd dat de in de westerse pers verschenen berichten over een ontploffing in een atoominstal- latie aan dc Kaspische Zee niet juist waren. Er heeft zich daar geen ontplof fing voorgedaan sinds de installatie in gebruik was genomen, in juni van verle den jaar. Het bericht over de ramp werd door Petrosjants „een verzinsel” ge noemd” dat bepaalde doelmerken na streefde. Dat blijkt uit het rapport Oosterschelde-Commissie, dat aan minister T. E. Westerterp werd Met die oplossing zullen volgens de commissie de belangen van veiligheid en milieu in het Oosterscheldegebied het beste worden gediend. De oplossing gaat er vanuit, dat op een gemiddeld getij- verschil van 1,80 meter kan worden gerekend. Een groot deel van de Ooster- schelde blijft daardoor zout en de oes ter- en mosselcultuur zou er haafd kunnen blijven. ZONDAG 3 MAART Hoog water 10.19 uur en Laag water 5.27 uur en MAANDAG 4 MAART Hoog water 12.01 uur en Laag water 7.03 uur en ZONDAG 3 MAART Zon op 7.23 uur onder 18.22 Maan op 12.12 uur onder 4.09 MAANDAG 4 MAART Zon op 7.20 uur onder 18.24 uur Maan op n.M uur onder 4.54 uur De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Rotterdam Twente Vllsslngen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Genève Helsinki Innsbrueck Kopenhagen Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Muenchen Oslo Parijs Rome Spilt Stockholm Wenen Zuerlch Casa Blanca Las Palmas half bew. Tunis half bew. 6 3 5 6 5 5 6 5 3

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 2