Liberalen buitengewoon bitter over verkiezingsuitslag KISSINGER WEER IN DAMASCUS Akzo erkent Nieuw Frans kabinet met 16 ministers Frankrijk In Moskou zeker aan Drie mensen in Cordoba doodgeschoten Grand jury klaagt zeven voormalige topadviseurs president Nixon zeventien joden aangehouden staat nu wel vast vereniging hoger personeel si Met plan troepenscheiding ETHIOPIË TERUG NAAR NORMALE TOESTAND Libië wil investeren in Europa WEER ONTVOERING AANKLAGER JAWORSKI VERWACHT „LANG EN MOEIZAAM PROCES" Duisenberg: alleen maar jacht op „zwarte" jachten Sb 3 1974 ZATERDAG MAART 2 H. B, Hafcfeman aanklager ingebrachte beschuldigingen gegrond. Officieren WASHINGTON (Reuter, UPI). Een federale „grand jury” heeft gisteren zeven voormalige topmedewerkers van president Nixon aange- klaagd. Het zijn onder anderen Bob Haldeman, John Ehrlichman, John Mitchell en Charles Colson. De jury achtte de door de speciale Watergate- Thorpe Leugens Witte Huis Dossier Gromiko Obstructie ,t I IBS - Kleine partijen nu zeer belangrijk (Van onze redacteur in Londen) ge- hoger personeel (NCHP) John Milchelt tal ingebrachte beschuldigingen stonden. een Volgens de politie waren het aanhan gers van de door de politie gegijzelde gouverneur, die in een buitenwijk van de stad het vuur openden. Koningin Elizabeth keerde gistermor gen na een 26-urige vliegtocht uit Au stralië naar Londen terug om haar con stitutionele rol te vervullen in de kabi netsformatie. Anderen aangeklaagden zijn Robert Mardian, voormalig onder-minister van Justitie, de advocaat Kenneth Wells Par kinson en een voormalige assistent van Haldeman, Gordon Strachan. Mitchell en Stans worden in de zaak in New York beticht van beïnvloeding lichting wordt gezocht. Vesco tegenprestatie 200.000 dollar hebben stort in het herverkiezingsfonds Nixons campagne in 1972. Rechter Sirica verklaarde dat de be handeling voor de rechtbank op 9 maart van ais- taats- ranik at de chten astal- juist tplof- ;ie in zerle- werd ge- i na- Israel heeft in de oktoberoorlog bijna >ben mité s en idrei rede zijn we- van Cul- jiteit fase ■xtra ■aar- ig is ciale van hare aan mi- tnee- 'dam 3UW- lieu- het ge- n de Dit tgere ler- ag- in itte, ke- u pau- (ge- 'iste- ie 29 wie sgint- 1 de ge- van kolo- ka. >n 144 —is n de sprek i zijn n. De e cao gene- i’66 is week 'erga- >eslis- an de m de romi- ;allige t D’66 voor in de i het doel- en er gevangen De ongelukkige uitslag van de verkie zingen is er de oorzaak van dat dergelij ke nogal gecompliceerde en in feite lokale problemen als het Schotse en het Noordierse nationalisme een belangrijke rol spelen bij de speculaties over wat er nu moet gebeuren. Voor de eerste maal werd in verband met het Watergateschandaal ook de voormalige adviseur van Nixon Charles Colson aangeklaagd. Jacques Chirac, ex-minister van Land bouw, wordt minister van Binnenlandse Zaken en de vroegere minister van Bin nenlandse Zaken Raymond Marcellin wordt minister van Landbouw en Plat telandsontwikkeling. Minister van Justi tie blijft Jean Taittinger. De nieuwe regering telt 13 staatssecre tarissen. De afgetreden regering bestond uit 23 ministers en 15 staatssecretarissen. Op de belangrijkste posten is de regering ongewijzigd gebleven, met uitzondering van Binnenlandse Zaken. zal beginnen. Volgens openbare aankla- proces op gang „lang en CORDOBA (Reuter) In Cordoba, in Argentinië, eerder deze week het toneel van een politie-opstand. zijn gisteren twee politiemannen vanuit een hinder laag doodgeschoten. Ook een vrouw kwam door kogels van sluipschutters om het leven. ger Jaworski zal het eigenlijke pas over drie tot vier maanden komen. Hij verwachtte moeizaam” proces vijf keer zoveel officieren als soldaten verloren, zo blijkt uit de officiële ver- lieslijsten die gisteren in Tel Aviv circu leerden. Bij de 2.521 gesneuvelden zijn bijna 1.800 onderofficieren, 606 officieren en 123 gewone soldaten. Er zijn één generaal-majoor, twee ko lonels, 25 luitenant-kolonels en ruim 80 majoors gesneuveld. ADDIS ABEBA (AFP) Het Ethiopi sche leger, dat sinds donderdagochtend Addis Abeba had bezet, trok zich giste ren geleidelijk uit de hoofdstad terug. De openbare gebouwen en banken wer den niet langer door militairen bewaakt- Het werd zeer druk op straat, nadat de voornaamste pleinen waren ontruimd, en het normale werk werd hervat. Waarnemers menen dat de rust is terug gekeerd. Uit de persconferentie van de nieuwe premier, Makonnen, van gisteren bleek, dat er geen onenigheid bestaat tussen hem en het leger. Zijn woorden hebben er volgens de waarnemers veel toe bij gedragen de betogers van gisteren, veelal scholieren, te kalmeren. Asmara is nog bezet en er zouden daar nog notabelen gevangen worden gehouden. Het waren de eerste doden in spora dische gewelddaden sinds de politie woensdag het regeringsgebouw in Cordo ba bezette en gouverneur Obregon Cano, diens plaatsvervanger Atilio Lopez en ongeveer tachtig ambtenaren, onder wie provinciale ministers en parlementsle den, gevangen namen. Zij waren vannacht nog niet vrijgela ten. Donderdag is de voorzitter van het provinciale parlement, Mario Agodino. beëdigd als gouverneur ad interim. Agodino zei dat hij overeenkomstig de wet binnen drie dagen verkiezingen zal uitschrijven voor een nieuwe gouverneur en vice-gouverneur. Labourleider Harold Wilson trok zich gistermiddag met zijn „schaduwkabinet” voor beraad terug. Later verklaarde hij dat Labour bereid is een minderheids regering te vormen. Wilson zal echter niets kunnen ondernemen, zolang pre mier Heath niets heeft ondernomen. De Labourleider en zijn team zijn meer dan bereid een minderheidsregering aan te gaan, en Wilson heeft ook gisteren nog herhaaldelijk verklaard dat hij niet aan een coalitie met wie dan ook denkt. President Nixon, die openlijk heeft verklaard dat hij de verantwoordelijk heid voor de zaak draagt, kwam niet op de lijst van beschuldigden voor. John Mitchell was minister van Justi tie, tot hij in verband met het Waterga teschandaal aftrad. Mitchell moet zich voor een rechtbank in New York ook reeds verantwoorden voor samenzwe ring, obstructie van de justitie en mein eed. Op dezelfde beschuldigingen staat daar terecht Maurice Stans, oud-minis- ter van Handel. KEULEN (DPA) Libië wil zijn groeiende deviezeninkomsten „zinvol en constructief” beleggen in gemeenschap pelijke industrieprojecten binnen Euro pa. Dit heeft de Libische premier, Ab- dessalam Djalloud, gisteren verklaard tijdens besprekingen met vertegenwoor digers van de Westduitse industrie. Tevens nodigde Djalloud de Westduit se ondernemers uit zich door middel van een bezoek aan Libië op de hoogte stellen van de vele mogelijkheden van economische samenwerking. Ook wees hij op de noodzaak van ontwikkelings hulp aan de derde wereld door middel van Libisch kapitaal en Duitse techni sche kennis. PARIJS (AFP) Premier Pierre Messmer heeft een nieuwe regering sa mengesteld die 16 ministers telt. In de nieuwe regering blijft Giscard d’ Estaing minister van Financiën en Michel Jobert behoudt het Ministerie van Buitenlandse Zaken. De dissidente Russische schrijver Vla dimir Maximov is gisteren in Frankrijk aangekomen nadat, de Russische autori teiten kort geleden plotseling hadden besloten hem een uitreisvisum te ver strekken. Maximov wachtte een emotio nele hereniging met zijn zuster, die nu in Haifa in Israel woont en die hij geruime tijd niet had gezien. De 41- jarige Maximov was vergezeld van (zie foto) zijn 23-jarige vrouw Tatjana. Maximov brengt op uitnodiging van de Franse Pen-club een bezoek van een jaar aan Frankrijk. Voorlopig zal hij in Parijs blijven. Een Syrische regeringswoordvoerder zei na het bezoek dat Kissinger woens dag aan Damascus bracht, dat de Ame rikaanse minister aan president Assad van Syrië had gezegd dat het Israëlische plan voor troepenscheiding een stap op de weg naar een volledige Israëlische terugstrekking uit bezet Syrisch gebied was. DAMASCUS (UPI, Reuter). De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Henry Kissinger is gisteravond in Damascus aangekomen. Hij heeft een Israëlisch plan bij zich voor een schei ding van de Syrische en Israëlische strijdkrachten in de heuvels van Golan. Liberalenleider Thorpe verklaarde in zijn kiesdistrict gisterochtend in Noord- Devon dat hij en de zijnen nimmer zullen stemmen voor maatregelen die Engeland uit de EEG zullen voeren. Dit betekent dat een eventuele premier Wil son nu even afgezien van de groep Schotse en Ierse nationalisten grote moeilijkheden zal ondervinden om zijn plan door te voeren het toelatingscon- tract van Engeland tot de EEG opnieuw in discussie te stellen, en er een refe rendum over uit te schrijven. De liberale leider Thorpe en de zijnen zijn buitengewoon bitter gestemd over de uitslag voor hun partij. Zij hebben bijna zes miljoen van de dertig miljoen stemmen op zich weten te verenigen, maar als gevolg van het districtenstelsel hebben zij niet meer dan naar gistera vond geschat werd 14 zetels. Zij legden naar men gisteravond aannam de hand op tien van de twaalf zetels, daarbij onder meer een eind makend aan de parlementaire car rière van Bernadette Devlin. Ds. Paisley maakte na het bekend worden van zijn herverkiezing bekend dat de groep van Verenigde Unionisten in het Britse parlement een „onafhanke lijke partij binnen het parlement” zou vormen. Het enige doel dat men hier nastreeft is het verkrijgen van algemene 'verkiezingen voor de pas op touw gezet te nieuwe „regionale regering” in Bel fast. Dit is het eerste regionale bestuur Wat Israel betreft kunnen de onder- han delingen met Syrië beginnen. De twee voorwaarden die Israel gesteld had: een lijst met Israëlische krijgsgevan genen die in Syrische handen zijn en de Syrische bereidheid vertegenwoordigers van het internationale Rode Kruis tot die gevangenen toe te laten, zijn vervuld- Of Syrië ook al aan onderhandelingen toe is, moet nog blijken. Het moet in stemmen met het Israëlische plan en bereid zijn af te stappen van de gestelde voorwaarde dat de Isralëische strijd krachten zich geheel uit bezet Syrisch gebied terugtrekken. MOSKOU (AFP). In Moskou zijn gisteren zeker zeventien joden aange houden die een betoging tegen de emi- gratiepolitiek van de overheid wilden houden. Deze betoging zou worden ge houden voor het bureau van het centra le partjjcomité, zo wordt van joodse zij„e in Moskou vernomen. Vijftig joodse activisten, van wie som migen van buiten Moskou waren geko men, waren gisteren onvindbaar. Onder de gearresteerden is de Mos- kouse jood Ilja Korenfeld, die helemaal niet van plan was aan de demonstratie deel te nemen. Hij was op weg naar een tele'ooncel. omdat zijn eigen telefoon was afgesneden. i AMSTERDAM (ANP). Minister Duisenberg heeft gisteren verklaard, dat het niet zijn bedoeling is de jachtbezit- ters als groep anders te behandelen dan welke groep dan ook. „Llitsluitend diege nen, die hun genoegens betalen met geld dat aan de gemeenschap is onttrokken nebben belastingcontrole te vrezen. De minister zei dit in een telegram aan het bestuur van de Nederlandse vereniging van handel en industrie op het gebied van de scheepsbouw ter gele genheid van de opening van de Hiswa. De minister reageerde hiermee op een schrijven van de Hiswa-voorzitter F. la Grouw. In dit schrijven werd ondermeer bezwaar aangetekend tegen het zware accent, dat op de bezitters van plezier vaartuigen is gelegd in verband met het streven van de minister zwarte gelden op te sporen. De zitting van gisteren duurde slechts tien minuten. Aan het einde van de behandeling verklaarde rechter Sirica dat alle direct bij de zaak betrokkenen geen verklaring mogen afleggen die daarop betrekking hebben. Volgens een zegsman van de regering wil Messmer een kleiner kabinet met een hechtere samenwerking, om de strijd te kunnen aanbinden met de eco nomische problemen waarmee Frankrijk yordt geconfronteerd. Tijdens de vorige regering was er een „sfeer van valse instabiliteit als gevolg van speculaties door politici en pers”, zo zei Denny Baudoin, die werd benoemd tot hoofd van de nieuw ingestelde voorlichtings dienst. Er zijn geen nieuwkomers in de rege ring. Énkele ministeries zijn samenge voegd, en andere taken zijn over ver schillende departementen verdeeld. zich uit de regering terug te trekken werd genomen na een vijf uur durende spoedvergadering van het partijbestuur me‘ de parlementsfractie. De aftocht van de republikeinen laat Rumor geen andere keus dan heen te gaan, langezien hij in juni vorig jaar werd belast met de vorming van een vierparti jencoalitie van republikeinen, chrlsten-democraten, sooiaal-democraten en socialisten. Het bestuur van de Republikeinse Partij heeft zich volledig achter oud- minister La Malfa geschaard en zijn aanbood om als partijleider af te treden afgeslagen. Vijf uur nadat Kissinger gisteren uit Cairo was vertrokken, kwam daar de Russische minister van Buitenlandse Za ken Andrei Gromiko aan voor een offi ciéél bezoek van vijf dagen. Hij bezocht eerder Damascus. Op het vliegveld van Cairo zei de Russische minister, dat hij in Egypte besprekingen zou voeren over wereld problemen, het Midden-Oosten en de wederzijdse betrekkingen. Er was voorts een verzegeld dossier bij, waarvan de inhoud niet bekendgemaakt is. In goedingelichte kringen wordt aan genomen dat Jaworski hierin de rol van president Nixon in het Watergateschan daal heeft uiteengezet. Het verzegelde document werd vervol gens aan rechter John Sirica overhan digd- Deze opende het, bestudeerde het en deelde mee dat het dossier opnieuw verzegeld zou worden en op een veilige plaats moest worden opgeborgen. In de acte van beschuldiging worden de zeven beklaagden ervan beticht leu gens te hebben verteld tijdens hun ver horen door de Senaatscommissie en van samenzwering om clementie aan te bie den in ruil voor het stilzwijgen van de drie van de zeven oorspronkelijk gear resteerde personen in de zaak van de inbraak in het Democratische hoofd kwartier, Howard Hunt, Gordon Liddy en James McCord. De grand jury was samengesteld uit dertien vrouwen en acht mannen, die pas enkele dagen geleden geschikt wer den bevonden om zitting te nemen. Het Witte Huis gaf direct ua de uit spraak van de jury een verklaring uit waarin werd gezegd dat president Nixon erop vertrouwt dat alle Amerikanen met hem zullen erkennen dat zijn aange klaagde voormalige medewerkers on schuldig worden geacht, zolang hun schuld niet door een rechtbank is vast gesteld. Hij hoopte dat dat proces snel zou verlopen, zodat de Watergate-affaire een „rechtvaardig slot” zal krijgen. van een federaal onderzoek tegen de financier Robert Vesco, die wegens op- zou als i ge- voor waarin de protestanten met de katholie ke minderheid samenwerken. Algemene verkiezingen zouden deze katholieke vertegenwoordiging in het bestuur van de kaart vegen, en daarmee zou de strijd in Noord-Ierland weer op het punt zijn aangekomen waarop ze zich bevond toen William Whitelaw twee jaar geleden in Belfast het directe bestuur overnam. LONDEN Vanuit de stemming van onbehagen, gebleken tijdens de verkiezingen, over het gedrag van de beide grote partijen, kregen kleinere groepen <en grote aanhang die zuiver nationalistische doelen nastreven. Zo kwamen de Schotse nationalisten van vijf op negen zetels en misschien krijgen zij er elf. Hun enige doel en hun enige program bestaat uit een politiek onafhankelijk en economisch „interdependent” Schotland. En daii is er afgezien van een onaf hankelijkheidsbeweging in Wales de op zienbarende ontwikkeling in de twaalf kiesdistricten in Noord-Ierland. Hier viel een grote winst voor de zogenaamde „Verenigde Unionisten” waar te nemen, de partij waarin de groepen van ds. Paisley en kapitein Craig en degenen die premier Faulkner in de steek gelaten hebben, verenigd zijn. UTRECHT (ANP) De directie van Akzo-Nederland erkent de vereniging van hoger personeel van Akzo (VH - Akzo) als exclusieve onderhandelings partner voor het afsluiten van een aparte cao voor het hoger Akzo-perso- neel. De directie heeft dit het bestuur van VHP-Akzo vorige maand in een brief laten weten. Ehrlichman was hoofdadviseur voor binnenlandse aangelegenheden van de president, Haldeman was chef van Nixons Witte-Huisstaf. Beiden namen op 30 april vorig jaar ontslag. De grand jury ontving van de speciale aanklager in de Watergate-affaire, Leon Jaworski, een vijftig bladzijden omvat tend dossier, waarin de tegen het zeven- MILAAN (Reuter). In Milaan is gistere: een 33-jarige zakenman ont voerd docr vier mannen, die bij zijn woning in een hinderlaag lagen. De ontvoerde is Emilio Baroni, lid van een prominente familie. ROME (Reuter). De Republikeinse Partij heeft zich gisteren uit de Italiaan se regering teruggetrokken. Hierdoor kwam vast te staan dat de acht maan den oude coalitie-regering onder premier Marii no Rumor zal aftreden. De crisis bereikte een hoogtepunt toen donderdag minister van Financiën Ugola la Malfa, de 70-jarige leider van de klei maar in de huidige politieke ver houdingen invloedrijke Republikeinse Partij aftrad en ook zijn partijvoorzit terschap ter beschikking stelde in ver band met een ruzie met de socialisten over de economische politiek. Het besluit van de republikeinen om- Waarnemers in Damascus zien dit als een teken dat Kissinger ervan overtuigd is dat hij de Israëlische leiders er toe kan brengen de Golan-hoogvlakte op te geven. Op die veronderstelling zou presi dent Assad Kissinger de lijst met Israë lische gevangenen ter hand hebben steld. Premier Heath kan bij zijn overwe gingen, of hij met zijn minderheid even tueel op de Unionisten zou kunnen reke nen, meteen begrijpen dat deze steun er niet zal zijn. Het was premier Heath zelf die de huidige toestand in Ulster door drukte, tegen de zin van diezelfde Unio nisten in. Bovendien heeft ds. Paisley verklaard dat zijn groep in het parle ment van Westminster voornamelijk ob structie zal plegen, net zolang tot er algemene verkiezingen in Ulster zullen komen. Akzo heeft in oktober vorig jaar een enquête gehouden onder zijn hoger per soneel. De directie besloot op basis daar van de VHP te erkennen. De vereniging heeft 2650 leden. Akzo heeft in totaal 3800 man hoger personeel. De Akzo-directie heeft met het VHP- bestuur afgesproken, dat de vereniging toetreedt tot een aantal al bestaande overeenkomsten, die voor het hele per soneel gelden, zoals de wachtgeldrege ling, winstdelingsregeling en pensioenre geling. Als de VHP veranderingen wil, kan zij dat bij de cao-onderhandelingen te berde brengen. De cao-onderhandelingen zullen sa men met de vakbonden worden gevoerd, „Akzo wil een geïntegreerd beleid voe ren, waarin wel verschillen kunnen voorkomen, maar dat toch één patroon vertoont”, aldus de VHP in een nieuws brief. De vereniging heeft drs. Van der Schalie, voorzitter van de Nederlandse centrale van hoger personeel (NCHP) aangetrokken als onafhankelijk woord voerder. De cao voor het hoger Akzo-personeel, zal evenals die van de andere Akzo- werknemers, per 1 april ingaan, zo is tenslotte afgesproken. 181 ‘7$

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3