Bouw van nieuwe EASY wil pand niet verlaten GEEN SPRAKE VAN VERHUIZING NAAR HEEMSKERK Experimenteel Advies Sentrum bezint zich op toekomst zonder geld „Slof” enkele maanden uitgesteld EXQUIS DINEREN SJOUWERMAN Bistro Canteclee: z\ Wk Mees Hope ny A 4 ZATERDAG 2 1974 MAART 1JMUIDER COURANT Twee potjes Computer door Joke Dieben-Frerichs Problemen Wenckelbachfonds Drempelverlagend Eerste twee maanden Kous op kop Meerderheidsgroepen UW SPECIAALZAAK VOOR EXCLUSIEVE MODESTOFFEN Andere situatie Lange Nieuwstraat 471 Geld is op IJMUIDEN Telefoon 1 84 71 o BMH (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De nieuwe Slof komt enkele maanden later gereed dan was verwacht. Voor de vereni gingen een teleurstelling, die had den gerekend nog voor de winter maanden onder de fraaie pannen van de Slof te zijn, maar voor het actie-comité „Schiet uit de Slof” een feit, waar men rekening mee heeft gehouden. „We gaan met elan verder en eind van dit jaar/begin volgend jaar staat het nieuwe ge bouw er dan toch echt”, vertelden beheerder Cees Berghuis en Cées van der Aart, voorzitter van het actie-comité. Medewerkers-trainin? i de rente op automatisch maandelijks aangepast dagelijkse renteberekening opname is ten alle tijde mogelijk met aftrek van een zekere korting Over januari 1974 was dit 3 maanden opzegging gekoppeld aan obligaties I ADVERTENTIE Waaruit is EASY voortgesproten? Wat dan zoal? ADVERTENTIE in intieme sfeer doet u bij een ADVERTENTIE Schaap, bedachtzaam: „Nou ja, in Be- i EASY-medewerker Hessel Fluitman (staande) Dick Olivierse. Oké. maar een subsidiegever werkt met gemeenschapsgeld. Daarover moet ver antwoording kunnen worden afgelegd. In afle redelijkheid mag de subsidiege ver dus, voor hij besluit te financieren, gegevens van z’n aanvrager verlangen. Voordat je je als vrijwilliger in zo’n probleemgeval kunt verdiepen, zul je de materie toch enigzins moeten beheersen. Hoe regelen jullie de training van de medewerkers? Zijn jullie vrijwilligers kwijt geraakt door die subsidiëringsmoeilijkheden? de hulpverlening een stuk (mentaliteits) verandering aanbrengen, niet alleen het probleem, maar ook de oorzaak daarvan zoeken en aanpakken, je ook buiten de bureau-uren voor anderen inzetten. Dat brengt het beroep nu eenmaal met zich mee, dat zijn de consequenties van je werk”. Wat zjjn EASY’s toekomstplannen? Harmen Schaap: „Ons honk gaan we niet uit, dat is zeker. Het is een bedrijfs pand, en volgens de PvdA-ombudsman uit IJmuiden kunnen we daar niet zo maar worden uitgezet. Er is sprake van een uitlooptermijn van tien jaar”. (Wet houder Schipperus bleek niet voor com mentaar bereikbaar, J.D.-F.) kent, dat GS de urgentie van een niuwe Slof wel degelijk inzien. Zl r C d a a n a d k d d Nassaustraaj 13 - Haarlem Heden weer geopend. Woensdag gesloten. Voor reservering tel. 32 77 99. h g v d P l a b n k g e e „Waarmee ik meteen op punt twee beland: dat drempelverlagend instituut. De gemeente zou ons graag als een soort doorgeefluikje willen beschouwen: dat we mensen die een paar maal bij de gemeente hun neus hebben gestoten ver tellen dat het allemaal zo erg niet is, contacten leggen en ze vervolgens toch maar weer naar die gemeentelijke dien sten doorverwijzen. Zo van: En nu komt alles goed. Daar passen wij voor. Die mensen zijn juist op de gemeente afge knapt, ze willen er niets meer mee te maken hebben, en daarom komen ze bij ons. Wij willen niet alleen de kwaal, maar de oorzaak van het probleem be strijden. Dat ligt in het begrip „alterna tieve hulpverlening” besloten, dat staat ook in onze verenigingsstatuten. En die zijn nimmer verlegd: wij willen aanvul lend op de gemeentelijke diensten wer ken, niet voorbereidend.” „We zullen de stemming in Heems kerk eens polsen, blijkt die negatief, dan dienen we geen subsidie-aanvraag in. We hebben al genoeg de kous op de kop gehad: we hebben geen zin ons nóg eens te laten demoraliseren. Dan zijn we in IJmuiden bezig met de opzet van een tweede EASY: er zijn al zo’n twintig vrijwillige medewerkers aangetrokken, en we hebben toezeggingen voor de subsidie en een vestigingspand binnen. Binnen twee maanden kan het zaakje daar wel gaan draaien, lijkt mij.” „Ja, zo kan je het wel stellen. We kregen opmerkingen te horen van „Er is geconstateerd dat in uw bureau ’s avonds vaak geen licht brandt”. Comple te spionage. Waanzin! Tijdens onze bu- Wat was het breekpunt? „Nou, een verschil in visie. Een aantal bestuursleden was als de dood voor acties. Ze vonden overleg de aangewezen methode om resultaten te bereiken. Al ternatief, oké, maar wel binnen de ge vestigde orde. De vrijwilligers gingen daarmee niet accoord: wanneer overleg niets opbrengt, moet er zo meenden zij actie worden gevoerd. In augustus 1972 trad het voltallige bestuur af. Uit de vrijwillige medewerkers werd een nieuw bestuur gevormd. Net hadden we die periode achter de rug, of we moesten Cees Kuijpers ontslaan. De centen wa ren doodgewoon op. En dus zaten we weer zonder beroepskracht, terwijl we zo’n kracht eigenlijk helemaal niet kon den en kunnen missen”. De stagnering in de bouwplanning van het nieuwe vrijetijdscentrum is louter een centenkwestie, die niet zozeer in Beverwijk moet worden uitgedokterd, maar in de burelen van het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk werk. Deze problematiek vereist toch wel een regelmatig contact met de gemeentelijke diensten, de geïnstitutionaliseerde instel lingen. Volgens de gemeente bestond dat contact niet of nauwelijks. Schaap, geïrriteerd: „Natuurlijk heb ben we over verschiïlende gevallen con tacten gehad met de sociale dienst en het huisvestingsbureau. Je moet toch weten waarom de gemeente een bepaald verzoek niet honoreert, voordat je ver der kunt graven? Maar ik verwacht echt niet, dat die lui ieder telefoontje van EASY keurig op een bloknote aanteke nen. Wij doen dat in ieder geval niet. Van contactstoornis is nooit sprake ge weest.” De oude Slof zou op 18 maart worden gesloopt. Daar komt nu natuurlijk niets meer van. De gemeenteraad gaat zich in de vergadering op donderdagavond 14 maart buigen over het voorstel van B. en W. de Slof een expoitatievergoeding te verlenen en subsidie te verstrekken in het kader van de verordening vereni gingsgebouwen. Tevens komt die avond Overigens zegt Harmen Schaap, die gemeentelijke zienswijze wel te kunnen begrijpen. „Kijk, tolereer je in je ge meente een organisatie als de onze, stop je er zelfs geld in, dan stel je meteen het falen van je eigen diensten aan de kaak. En dat is moeilijk voor een over heidsfunctionaris, voor een conservatieve gemeente als Beverwijk. Toegeven dat de bestaande orde niet deugt. En dat-ie niet deugt bewijzen de mensen, die met hulpverzoeken uiteindelijk bij ons be landen. Liever sluit men dan de ogen, dan zoiets te accepteren.” Harmen Schaap: „Dat is juist. Weet je, wij zijn de derde alternatieve hulpverfe- ningsorganisatie in Nederland die op po litieke motieven subsidie wordt gewei gerd. Eerst het JAC in Helmond die werd door een wethouder van de Boe renpartij de laan uitgestuurd toen het JAC in Apeldoorn en tenslotte wij hier in Beverwijk”. Schaap: „We organiseren thema-avon- den, gewijd aan een bepaalde problema tiek, en we praten de zaken met de vrijwilliger door. Maar eerlijk gezegd is die training de laatste tijd ook wat verwaterd door alle vergaderingen over de financiële situatie. Men kreeg er soms goed tabak van”. kregen we zo’n honderdtwintig aanvra gen, het tweede jaar een honderdveertig. Het liep goed, maar ons geld was op: de subsidieaanvragen werden alsmaar niet gehonoreerd. Je kunt stellen, dat we van augustus 1972 tot februari 1974 door de gemeente aan het lijntje zijn gehouden. En daar de subsidieaanvragen over Be verwijk liepen Heemskerk' subsidiëert alleen als ook Beverwijk over de brug komt konden we ook van de kant van Heemskerk niets verwachten. Iedere keer verlangde men weer nieuwe, recen tere, meer uitgebreide gegevens. Werke lijk waar, eigenlijk zijn we blij, dat we er nu van af zijn. Dat constante touw trekken werkt ontzettend frustrerend, demoraliserend. En het vergt een onge looflijke hoop tijd, die je veel beter aan je wezenlijke taak zou hebben kunnen besteden”. Dat een subsidiegever recht heeft op gegevens, staat dus ook EASY buiten ktff, maar, zegt Schaap: „Het wordt ge vaarlijk als de subsidiegever exact wif of kan bepalen wat er met h«et door hem gegeven geld wordt gedaan. Dan zouden alleen meerderheidsgroepen nog voor subsidie in aanmerking kunnen ko men. Moet je luisteren: het geïnstitutio naliseerde maatschappelijk werk bij voorbeeld levert echt geen betere versla gen bij z’n subsidiegever in dan wij. Maar dat werk wordt alleen maar uitge bouwd, nooit ingekrompen. Tussen de subsidiegever en -ontvanger moet een brok vertrouwen bestaan; je kunt van z’n leven nooit afles verantwoorden”. In jullie geval ontbrak dat vertrouwen? De provincie heeft ook de Slof voor dit aanvullende werkgelegenheidsbeleid aangemeld Den Haag stopt die aan vraag, compleet met urgentiebepalingen, goedkeuringen, de stand van zaken be treffende de technische voorbereiding van het project en wat al niet meer in een computer, die met cijfers te voor schijn komt omtrent de urgentie van een bepaald project. Aan de hand van die computeruitslag gaat het Ministerie van CRM de centen over de diverse projecten verdelen. Niet alleen de computeruitslag is be langrijk, ook de werkloosheidscijfers in een giebied, in dit geval de IJmond dus. Zijn er in IJmond vele bouwvakkers werkloos en heeft de computer de Slof een aardig cijfertje gegeven, dan ko men de gelden uit de werkgelegenheids- fondsen ter beschikking. Maar de admi nistratieve verwerking van alle aange melde projedten duurt wat langer dan het bestuur van het actiecomité „Schiet uit de Slof” eigenlijk wil. Het uitstel van het begin van de bouw van de nieuwe Slof met enkele maanden lijkt het actiecomité dan ook gerechtgaardigd. Schaap: „De gemeente wilde ons ener zijds graag in het drugsbestrijdingshoek- je douwen, en vond dat we anderzijds als een drempelverlagend instituut moesten functioneren. Om met het eer ste te beginnen: we zijn geen drugsbe- strijdingsorganisatie, we zijn het nooit geweest en willen het eveneens niet worden.We zijn een alternatieve hulp verleningsorganisatie voor iedereen, voor jong en oud. Géén jongerenopvangcen trum, waar de gemeente ook nog wel wat voor voelt: we krijgen evenveel hulpaanvragen van mensen die jonger als van mensen die ouder dan 27 jaar zijn, om maar eens een grens te trekken. Waarbij het opvalt, dat de ouderen vaak' uit de laagste sociale milieus afkomstig zijn en volledig zijn afgeknapt op de officiële gemeentelijke diensten.” „Begrijp me goed: ik verwijt niemand iets persoonlijks: de wethouder kan er ook niets aan doen dat ’t allemaal nie' altijd evengoed klopt. Maar hij moet het niet negeren: het is een structureel pro bleem. Werkelijk, ik hoop dat EASY ooi' nog eens overbodig zal worden, want in een eeuwig bestaan geloof ik niet. Wan neer hulpverleningsorganisaties als EA SY kunnen worden opgeheven, dan is het doel bereikt: ook' binnen de bestaan- „Die gegevens hebben wij dan ook nooit verstrekt, dan zouden we onszelf en onze aanvragers hebben moeten ver raden. We bundelden dus de hele hap, en stelden rapporten op in de trant van: in totaal zijn er zoveel aanvragen bij ons binnengekomen, te verdelen over die en die probleemgroepen, de aanvragers kwamen uit die en die gemeenten, wa ren zo en zo oud, stamden uit die en die sociale milieus en ga zo maar door. Algemeenheden, geen individuele gege vens, waarmee de wethouder niet tevre den kon worden gesteld.” o* Harmen Schaap: „Eind 1970 werd door de stuurgroep sociale dienstverlening een kwartaalbijeenkomst belegd met ais the ma de alternatieve hulpverlening. Een onderzoek naar de mogelijkheden voor zo'n organisatie in Beverwijk had een positief resultaat. Er ontstond een werk groep, waarin ik ik zat in die tijd in de Heemskerkse Vredeswerkgroep in mei 1971 zitting heb genomen. Een paar maanden heeft de werkgroep binnenska mers een opzet uitgewerkt en in novem ber werd de vereniging „Esperimenteel Advies Sentrum IJmond” opgericht. Alle vrijwilfige medewerkers van EASY zijn automatisch lid van die vereniging. Te gelijkertijd werd een „Stichting ter be hartiging van de belangen van EASY” in het leven geroepen. Bepaald werd, dat het verenigingsbeestuur automatisch ook fungeert als stichtingsbestuur. Waardoor een uiterst democratische structuur werd geschapen. „Voorts gaan we proberen de organi satie in Beverwijk beter op te zetten, onder leiding van vrijwilligers, die goed doortimmerd zijn in de hulpverlening. We hebben contacten met het bestaande maatschappelijke werk en gaan trach ten. één van de maatschappelijk werkers naar EASY gedelegeerd te krijgen. Daarover moet met die instelling in groter verband nog eens van gedachten worden gewisseld. En verder? Nou, ver der bezinnen we ons op een toekomst met weinig geld”. De Slof staat er bij de provincie goed op, want op de prioriteitenlijst van pro jecten, zoals de Slof, is het Beverwijkse gebouw door Gedeputeerde Staten als nummer een op de lijst gezet. Dat bete- VMV TI Vil, v de grondoverdracht aan de Stichting De Slof ter sprake, want het oude gebouw is nog steeds eigendom van de gemeente. De nieuwe Slof kost twee miljoen gulden. Van dat bedrag heeft de nog lopende actie onder particulieren reeds 10.000 opgebracht. Het actie-comité mag van het Wenckebachfonds (Hoogo vens) een lening van 200.000 met een lage rente verwachten, de provincie mag subsidiëren tot een maximum bedrag van 60.000 de gemeente wil misschien de grond voor de nieuwe Slof schenken, CRM komt mogelijk met een subsidie van 75 procent van de investeringskos ten op de proppen, het bedrijfsleven in de IJmond heeft misschien iets in petto en de verenigingen die van de Slof gebruik maken, laten hun leden heel wat klusjes zelf opknappen, zoals het slopen van de oude Slof en dergelijke. Van die 2 miljoen komt dus een groot deel binnen. Tenminste als alles goed gaat, en waarom zou het actie-comité wat anders verwachten, zo vroegen de heren Berghuis en Van der Artt zich vrijdagmorgen in alle gemoedsrust af. Ten slotte het dienstencentrum voor bejaarden. Het Samenwerkingsorgaan Bejaarden werk is nu gereed met het definitieve ontwerp. In het centrum zijn ongenomen een sooszaal voor bejaarden, die in de Slof reeds bijeenkomen, een keuken onder meer voor de warme- maaltijdvoorziening, een stille recreatie zaal, een kantoor voor de bejaarden- werkcoördinator en een verzorgingsge- deelte (kapper, pedicure, enz.). verwijk lag de situatie anders. Wij zijn in een vicieuze cirkel terechtgekomen: we konden niet optimaal werken, omdat die subsidiekwestie niet rond kwam en men wilde niet meer subsidiëren, omdat we niet optimaal functioneerden. Daar kom je moeilijk uit.” Mevrouw Olivierse: „Het gemeente raadslid mevrouw Vos, die fel tegen subsidie-verlening was, is hier eens ge weest. Het was toen binnen een enorme keet en de jongens hadden er geen puf meer in, waren katterig en balorig. Ze is zich toen doodgeschrokken. Ze moet het bij EASY wel een enorme onvolwassen troep hebben gevonden. Nou zijn de vrijwilligers inderdaad vrij jong, en ze weten niet altijd hoe ze dit soort zaken diplomatiek moeten aanpakken. Dat mag je ze wel verwijten, maar je kunt hen er moeilijk mee om de oren slaan: ze waren zo langzamerhand doodziek van alle subsidietroubles en gemeentelijke dwarsliggerij”. „We hebben ons toen weer aardig over de moeilijkheden heen gewerkt, en het aantal vrijwillige medewerkers nam toe tót circa dertig man. Ook het aantal hulpaanvragen steeg: het eerste jaar Schaap: „Ja, God, van alles een beetje. Twee categoriéën kun je onmiddellijk onderscheiden: de huisvestingsproblema tiek en de juridische moeilijkheden. Die springen er wel het duidelijkste uit. Soms kan je er wat aan doen, soms ook niet, waarbij moet worden aangetekend dat sommige hulpaanvragen ook' niet helemaal redelijk zijn. Voor de kamer- zoekers, die we meestal doorverwijzen naar het kamerbemiddelingsbureau van de Alpha Sociëteit, zijn we bezig ge weest met de oprichting van een Jonge ren Huisvestigingsvereniging. Zoals zo veel initiatieven, is ook dit plan door de subsidieproblematiek wat in het slop ge raakt. Maar we gaan er, nu die verlam mende toestanden achter de rug zijn, weer aan trekken.” Provincie en het Ministerie van CRM hebben deze week over de brandende subsidiekwestie gesproken en hoewel het er voor de nieuwe Slof allemaal gunstig uitziet, is die vergadering toch de aanlei ding geweest tot het uitstellen van het slaan van de eerste paal met enkele maanden. Er is namelijk nog geen beslissing omtrent het al of niet subsidiëren met 75 procent van de investeringskosten gevallen. Het ministerie namelijk heeft twee potjes op het vuur: of er wordt een subsidie van 75 procent verleend of de Slof wordt in het kader van de werkgelegenheid gebouwd- Het kabinet besloot vorige week 750 miljoen gulden uit de werkgelegenheidsfondsen te trek ken en die te bestemmen voor de bouw van een groot aantal projecten, verdeeld over vrijwel alle provincies. gedeelte van het pand aan de Populierenlaan, dat EASY nog tot in lengte van jaren hoopt te delen met de invalidenvereniging „Op hoop van zegen”, spraken wij gedurende bijna drie uur met EASY-medewerkers Harmen Schaap (derde jaars student Sociale Academie en vrijwel vanaf de oprichting aan EASY verbonden), Hessel Fluitman (onderwijzer) en huismoeder Dick Olivierse over verleden, heden en toekomst van de verguisde alternatieve hulpverleningsorganisatie. Het gesprek verliep in een open, rustige sfeer, ver luchtigd met talloze kopjes koffie. Rancuneuze gevoe lens ten opzichte van de gemeente of gemeentelijke functionarissen bleken nauwelijks aanwezig: EASY, zo werd duidelijk, onderkent de gemeentelijke bezwaren tegen haar werkwijze wel degelijk, maar wilde om uit de impasse te geraken haar doelstellingen en principes geen geweld aandoen. Wat de samenwerking niet bepaald heeft bevorderd. Haarlem, Houtplein 8, teil 023-31 59 50. Harmen Schaap, opverend: „Natuur lijk, natuurlijk, dat ben ik volledig met je eens. Uiteraard moeten gemeen schapsgelden altijd zo goed mogelijk worden besteed, maar daarom gaat het niet. Kijk, wij stuurden iedere keer weer trouwhartig algemene gegevens in, maar de wethouder (wethouder P. J. Schippe rus van Beverwijk) wilde individuele gegevens van ons ontvangen. En dat kunnen wij gewoon niet maken. Je moet het zo bekijken: we verlenen hulp op basis van anonimiteit, van geheimhou ding. De wethouder wilde precies weten wie er bij ons was geweest, wat z’n problemen waren, en wat wij daaraan hebben gedaan. Dat kan niet en dat mag niet”. Fluitman, grijnzend: „Nou nee. De groep is al zo aan toestanden gewend geraakt, die stoort zich niet meer aan een dergelijk probleempje. Wat de vrij willige medewerkersgroep aangaat, het ledenbestand, is EASY erg stabiel. Enke len laten zich, wanneer er een paar avonden achterelkaar geen aanvragen zijn, wel eens demoraliseren en keren EASY dan de rug toe, maar dat gebeurt sporadisch. We hebben duidelijk niet het gevoel, dat we hier voor niets zitten. Met de mensen die komen, .wordt echt wel wat gedaan.” ')ie conclusie is voor jouw rekening, 'laar het Beverwijkse besluit om de ubsidiëring van EASY te beëindigen is ■naniem genomen: zowel door de con- ervatieve „regeringspartijen” als door le progressieve drie, bet linkse blok. Het lijkt mij daarom een wat moeifijk te handhaven stelling. BEVERWIJK Een dikke veertien dagen geleden besloot de Beverwijkse raad unaniem alle gemeen telijke medewerking aan het Experimenteel Advies Sentrum IJmond stop te zetten. Tevens werd EASY per 1 maart het gebruik van een deel van het pand Populierenlaan 41 ontzegd. Over het tijdvak 1 augus tus 1972 tot en met 31 december 1973 kon EASY nog een afrondende gemeentelijke subsidie verwachten, maar verder heeft de alternatieve hulpverleningsorga nisatie, wat de gemeente Beverwijk betreft, opgehou den te bestaan: het experiment EASY wordt als mis lukt en beëindigd beschouwd. De vrijwillige medewerkers van EASY zélf delen de gemeentelijke zienswijze uiteraard niet: ze hebben er zo hun eigen gedachten over. In het kille woonhuis- reau-uren (iedere avond, inclusief zater dag en zondag van 19 tot 20 uur, woens dag van 14 tot 17 uur en zaterdag van 11 tot 14 uur, J.D.-F.) waren we en zijn we nog steeds, altijd open. Komt er niemand, wat nog wel eens wil gebeu ren, dan gaat de dienstdoende vrijwilli ger vaak rond een uur of negen naar huis. Zijn er wel hulpaanvragen, dan is hij meestal wel tot een uur of elf, twaalf ’s avonds bezig. En voor de rest vergaderen we hier op gezette tijden. Dat van die lichten is quatsch. Maar er kwam natuurlijk meer bij kijken”. „Diezelfde maand november ’71 werd een part-time beroepskracht be noemd, Cees Kuijpers. Voorts vaardigde de BSCR een stagiaire naar ons af. Die twee hebben het model verder uitge werkt en contacten met de gemeente Beverwijk en Heemskerk gelegd. Op 1 januari 1972 ging EASY officieel van start. Na veel geëmmer, ook toen al, kregen we subsidie. Eerst was overeen gekomen dat Beverwijk en Heemskerk over het tijdvak 1 oktober 1971 tot en met 31 juli 1972 ieder een bedrag van 6.500 zouden voteren: in tweede in stantie gaf Beverwijk 3.500 en Heems kerk 10.000. Een boel geld, dat zeker, maar we hadden het met die beroeps kracht ook wel nodig”. ■t.’.'-C ■- Aantrekkelijk sparen via de obligatierenterekening met hoog rentepercentage. 6° De eerste twee maanden, aldus Schaap, zaten de EASY-medewerkers tot over hun oren in het werk. „Het pand moest worden opgeknapt, vrijwilligers moesten worden aangetrokken, er moest aanvraagsysteem worden opgezet, een adressenlijst en ga zo maar door. Na die beginfase konden we ons meer op ons eigenlijke werk, de alternatieve hulpverlening, gaan bezinnen. Maar toen ontstonden er moeilijkheden tussen een deel van het bestuur, dat uit zes man bestaat, en de vrijwilligers.” EASY is geen drugsbestrijdingsorganisa- tie, geen drempelverlagend instituut, geen jongerenopvangcentrum: EASY is een alternatieve hulpverleningsorganisa tie voor jong en oud. Met wat voor probfemen wordt EASY dan geconfron teerd? en

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 4