Achillespees plaagt Keizer Eén helft attractief ZWAKHEDEN PSV WERDEN TACTISCH UITGEBUIT: 1-1 Haarlem had recht op de winstpremie 1 :L IJl 11 AJAX-AZ: EXPLOSIEVE VOORPROEF VAN BEKERSTRIJD mm MAANDAG 4 1974 MAART voor Bewonderenswaardig Doorbraak Mazzel I I I I I I ek I Geen afstand Rode kaart Mulder dieptepunt SPORTIEF (Van onze sportredactie) OZF-DAY ARBITER BEZOEDELT DUEL sl ge- geven ig en echter e mo- telefo- THEO KLEIN (Van onze sportredactie) rit len. 59 de luiheid van de Eindhovense aanval lers. Bovendien calculeerde hij bij zijn tactische opzet de neiging van linksback Gerrie Deijkers om zijn post te pas en te onpas te verlaten, in. Beer Wentink: In de eerste minuten van de tweede helft begon PSV aan een overdonderend Ajax’ tweede, door AZ’67 fel betwiste strafschop in de maak: Haan gaat, „ge assisteerd” door Hoogesteger, tegen de grond. Van G. Edström bezorgde PSV tenslotte toch nog bijtijds een punt. Huyg stond kort daarop op de juiste plek op een Eindho vense inzet tijdig op de doellijn te kunnen keren. In de blessuretijd stelde scheidsrechter Weerink zich bijzonder lankmoedig op toen hij de bal buiten het strafschop legde nadat Nordqvist de doorgebroken Vosmaer duidelijk binnen de lijnen had neergelegd. Hij ontnam Haarlem daarmee het zeker verdiende uitzicht op het tweede winstpunt. Hug- offensief. Aangevuurd door de massa die op dat moment geloof in de miljoenen formatie nog niet helemaal verloren had, zette de Brabantse equipe alles op alles om de achterstand ongedaan te maken. In die fase demonstreerde Haar lem dat het niet zo gemakkelijk meer te intimideren is. Op de cruciale momenten kon het team van Hughes de bal in de ploeg houden om zodoende de rust te bewaren. Nadat Hughes Feteris op zijn eigen verzoek („Ik heb deze week een paar keer niet kunnen trainen, daarom wilde ik liever niet een hele wedstrijd spelen”.) had vervangen door Pepe Fer nandez, leken de Philips-vertegenwoor- digers de moed op te geven. Hun spel, dat de laatste twee weken tegen AZ (2- 2) en Excelsior (1-0 winst) ook al van twijfelachtig alooi was zakte in die peri ode tot een triest dieptepunt. Tekenend voor de mentaliteit van de Eindhovena ren was het volkomen onnodige verzoek van Van der Kuylen, die Rijvers ver geefs om vervanging vroeg. Rijvers: „Ik heb hem er niet uitgehaald. Als er slecht gespeeld wordt is dat niet de juiste manier om er onderuit te komen. Dat kan alleen door keihard werken. Ik vond het juist dat ook Van der Kuylen dit helemaal tot het einde zou onder gaan”. Pieter Huyg, een van de beste spelers van het veld, zet René van de Kerkhof van de bal. Een situatie die zich meermalen voordeed. Met Sadek, Vosmaer en de enorm actieve Feteris om beurten opsprintend in de spits lukte het Haarlem om na de agressieve opening van PSV vooral op rechts door te breken. Tot grote verba zing van het publiek was het Haarlem dat het spel ging dicteren. Met het feilloze duo Marijt-Hoeben in de centra le verdediging en Pieter Huyg als een terriër aan de broek van René van de Kerkhof lukte het niet alleen de Eind hovense aanvallen te smoren, maar kon er bovendien via de stabiliserende Theo van Duivenbode (hij zou na rust terug vallen) op het middenveld bekwaam worden uitverdedigd. Die werklust gekoppeld aan de juiste tactische instelling had de bezoekers twee punten op moeten leveren.Niemand zou zich bekocht hebben gevoeld wan neer de zege bij Haarlem terecht geko men zou zijn, maar daar stak de falende Edström, die de hele wedstrijd volledig onder controle werd gehouden door Piet Hoeben, vijf minuten voor tijd een stok je voor. De zoveelste hoge voorzet kwam uiteindelijk goed op zijn hoofd terecht en dat betekende vissen voor Lelieveld: 1-1. Daarmee maakte de lange Zweed de Haarlemse goal van de onvermoeibaar opkomende Beer Wentink (hij kreeg de bal van Sadek en schoot via het lichaam van Van Kraay in de 40e minuut langs de teruggekeerde Van Beveren) onge daan. Die eerste «treffer was niets meer dan een juiste beloning voor hetgeen de Haarlemmers in de eerste helft hadden laten zien, al moet daarbij direct worden vastgesteld dat PSV met drie inzetten van Van der Kuylen tegen de paal niet bepaald gelukkig was. Hughes had terecht gespeculeerd op De kleine oorlog in de buurt van de Alkmaarse zestien-meterlijn vormde het „hoogtepunt” van een serie onverkwik- kelijkheden waarvoor de kiem kort voor rust werd gelegd, toen Ajax een vrije schop kreeg toegewezen nadat aus- putzer Mejjer Johnny Rep aan diens shirt had getrokken en tegen het gras had gewerkt. Meijer werd voor die over treding bestraft met een waarschuwing, maar het gerommel begon pas echt, toen Keizer tot driemaal weigerde de vrije schop te nemen, omdat de AZ-muur niet de vereiste afstand in acht nam. hes opgetogen: „Het is toch sterk dat de jongens na afloop teleurgesteld zijn dat zij PSV niet verslgen hebben. Wie had dat vooraf kunnen denken”. Het Haar- lem-bestuur krikte de stemming in de kleedkamer flink op door alsnog de volledige winstpremie toe te kennen. Hughes: „Die hebben ze meer dan ver diend”. EINDHOVEN Het was begrijpelijk dat het Eindhovense publiek (15000 man sterk) halverwege de tweede helft zijn sympathie met de Haarlemse gasten liet blijken. De kapitale thuisclub gaf zijn aanhang totaal geen aanleiding meer om nog langer enthousiast te schreeuwen, terwijl underdog Haarlem daarentegen het laatste beetje lucht uit de longen liep om de verdiende 0-1 voorsprong te redden De Haarlemmers speelden het spel dat trainer Barry Hughes als ideaal voor ogen staat. In tegenstelling tot de verwende aanvallers van PSV, René van de Kerkhof, Ralf Edström en Harry Lubse, die consequent wiegerden zich ook defensief verdienstelijk te maken, vormde Haarlem op de in het begin toch wat te egoïstische Bobby Vosmaer na een ploeg hardwerkende voetbal- arbeiders, voor wie geen opdracht te veel was. Die koude-oorlogvoering kostte Keizer een gele kaart, zijn tweede dit seizoen, bezorgde de tot dan attractieve wed strijd, waarin Ajax-verdediger Van Dord overigens al was gewaarschuwd, omdat hij de bal wegtrapte, terwijl het spel dood was, een grimmig karakter. Joop Brand: „Het is doodjammer dat het zo is gegaan. Dat onnodige gehannes rond die vrije schop heeft de wedstrijd verziekt.” AZ ’67, dat Ajax in Alkmaar op 1-1 had weten te houden, leek aanvankelijk een rampzalige middag tegemoet te gaan, want de landskampioen kreeg zo’n scala van doelrijpe kansen, dat het een wonder mocht heten dat de voortreffe lijke doelman Vooys na twintig minuten pas één keer gepasseerd was. En dat gebeurde dan nog na een enorme fout strijdstadium ook een klap Krol op het lichaam van onbestraft liet. ‘“I van Meijer, die wat al te lakoniek wilde uitverdedigen, de bal aan Mulder ver speelde en een fractie van een seconde later ontredderd constateerde dat zijn blunder doeltreffend was afgestraft. Deels door eigen voetbalkunde maar zeker ook door een te nerveuze start van de AZ-ver- dediging leek dat doelpunt het begin van een doelpuntenf estij n zonder weerga. Echter, Mulder (alleen voor Vooys schoot hij tegen de paal), de overijverige en voortreffelijke Neeskens en tot twee maal toe Haan verzuimden een aantal uitgelezen kansen te verzilveren. George Knobel later: „Zoveel kan ik alleen maar zeggen dat er uitstekend is ge speeld. En niet alleen door Ajax. Van AZ ’67 mocht j e verwachten dat het onbevangen zou spelen, maar dat deed het dan ook erg goed. Het is een ploeg met veel mogelijkheden. Dat zullen we in de toekomst ook wel merken.” (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Jan Mulder, doorgaans uiterst gemakkelijk te benaderen, wenste niet de geringste opheldering te geven over het incident dat hem in de twaalfde minuut van de tweede helft van de wedstrijd AjaxAZ’67 (20) op een rode kaart, de eerste in zijn carrière, kwam te staan. In het enorme tumult dat ontstond nadat de zwakke scheidsrechter Geurens Ajax een door de Alkmaaarders hevig betwiste strafschop (de tweede in de wedstrijd) had toegekend, had de Ajax-spits zich laten verleiden tot het plaatsen van een voltreffer op het gezicht van AZ-middenvelder Joop Wildbret. Het hoe en waarom van die te veroordelen actie werd niet opgelost, enerzjjds omdat die zich afspeelde temidden van een onontwarbare spelerskluwen en buiten ieders waarneming viel, anderzijds omdat geen van de betrokkenen duidelijk tekst en uitleg wenste te geven. Scheidsrechter Geurens, die in de chaos werd geraakt door een bierblikje, beperkte zich tot de formele verklaring: „Mulder maakte zich schuldig aan het in het gezicht slaan van een tegenstander”. Het verweer van de Alkmaarders was, in de periode dat voetbal nog prevaleer de, inderdaad bewonderenswaardig. De onzekere start werd, in de laatste twin tig minuten voor rust, gevolgd door een brutale neriode, waarin Ajax een paar maal bijna met de gelijkmaker werd geconfronteerd. De beste kans kreeg AZ ’67 door Kist, die de vuisten van Stuy trof, nadat eerder Vonk en Hooge steger net niet zuiver genoeg hadden gericht. Toen PSV er uiteindelijk toch nog een slotoffensief uitperste werd duidelijk dat slechts een overdosis mazzel Haarlem van een gelijkmaker zou kunnen ver schonen. Eerst maakte Lelieveld een bij na fatale fout door uit te schieten tegen het achterwerk van René van de Kerk hof, die hem daarbij constant hinderde. De Haarlemse goalie kon de terugsprin gende bal nog maar net van de lijn halen. Even later kwam het bijna tot ongeregeldheden toen de Eindhovenaar het Lelieveld (die ondanks een kniebles sure verder speelde) opnieuw lastig maakte. Aanvoerder Van Beveren kreeg een standje van de arbiter terwijl Haar lem door Weerink om een rapport werd gevraagd omdat er tijdens het incident met bierblikjes werd gegooid. De walrige ontknoping van de climax van een reeks je incidenten werd nog het best gekenschetst door Ajax-trainer George Knobel. „Een oordeel over het ge beurde heb ik niet, om de eenvoudige reden dat ik niets heb kunnen constate ren. Toen Jan Mulder in de richting van de dug out liep, dacht ik dat hij mij iets wilde vragen. Maar dat was een misvat ting, hij kwam alleen iets zeggen Mulder zelf: „Sorry, ik zeg liever niets. Dat heeft mijnheer Van Praag, die dit soort zaken vaker bij de hand heeft gehad, me met klem aangeraden en daar houd ik me aan.” De schermutseling waaruit Jan Mulder als hoofdvertolker tevoorschijn kwam, vond zijn oorsprong in een actie van AZ-linkerspits Adri Niemand ergerde zich meer aan die ommekeer dan PSV-oefenmeester Kees Rijvers: „De aanval heeft het in verde digend opzicht volledig af laten weten. Voetbal is een simpel spelletje. Voor je een goal kan maken, moet je eerst in het bezit van de bal zien te komen. En daar moet iedereen zijn deel toe bijdra gen. Ik kan me voorstellen dat aanval lers van ons gepasseerd worden, maar dan moet dat wel dertig meter verder naar achteren gebeuren. Nu kon de tegenpartij bij balverlies veel te gemak kelijk tegenaanvallen opzetten”. Hoogesteger ten opzichte van Arie Haan, die net binnen de lijnen gestrekt ging. Trainer Joop Brand van de Alkmaarse club: „Hoogesteger heeft mij bezworen dat hij Haan zelfs niet heeft geraakt en het is geen jongen die dat zomaar zegt. Ik begrijp best dat mijn spelers nu zeggen dat je hier in Amsterdam niet van Ajax kunt winnen. Waarom ging de bal in de eerste helft niet op de stip, toen een Ajacied (Ger Mühren, red.) in het straf schopgebied hands maakte en in dit geval wel? Op deze manier krijgt je rechtsgevoel wel een knauw.” „Het was de bedoeling dat er op rechts bij ons ruimte werd geschapen. Dat lukte uitstekend. In het begin kwamen we al drie keer tot bij de tweede paal door.” Wentink sprintte daarbij opmer kelijk veel mee naar voren. „Ja,” legde hij uit, „we wisten dat PSV toch hoofd zakelijk over de andere kant aan zou vallen. Daarom gingen we er vanuit dat zij beter achter mij aan konden lopen dan andersom”. Het dieptepunt tijdens de wedstrijd AjaxAZ’67 in twee fasen. De zojuist uit het veld gestuurde Jan Mulder keert de plaats des onheils de rug toe (foto boven), terwijl zijn ploeggenoten Haan, Suurbier en Krol (van links naar rechts) nog in discussie zijn met scheidsrechter Geurens. Foto onder: de AZ-spelers Nygaard en Schaafstra in debat met de gekritiseerde arbiter. Suuren- donk (rechts) heeft een van de grensrechters als discussie-partner. Brand: „Zo wilden we het spelletje spelen, uitkomen wanneer dat mogelijk was, en niet met z’n allen voor dat hok. Die sofgoal van Mulder was natuurlijk èen mentale dreun. Daarna kreeg Ajax minder het gevolg van eigen creativiteit, wel een aantal kansen, maar die waren dan van fouten aan onze kant.” De voornemens die AZ’67 en Ajax voor de tweede helft koesterden, smoor den snel in de ongeregeldheden. Voor het zover was kreeg Ajax, één minuut na rust, een uitstekende kans om verder afstand te nemen, toen Mühren een strafschop mocht nemen nadat Meijer Mulder ten val had gebracht. Vooys stopte de inzet van de anders zo trefze kere middenvelder. Toen even later het Mulder-drama was afgewikkeld, kreeg hij geen kans bij de zo betwiste tweede strafschop, door Neeskens ontstellend hard ingeschoten, tot een nieuwe hel dendaad te komen. Met tien man kreeg Ajax in het laatste halfuur van de wedstrijd, waar Toen overigens weinig eer meer aan te behalen viel, toch nog de betere kansen. Bij de beste daarvan werd de doorgebroken Rep wel érg grof door doelman Vooys getorpedeerd, maar de onzekere Geurens liet het verder maar zo. Zoals hij in een eerder wed- van Ruud Kees Kist AMSTERDAM. Piet Keizer, wiens meespelen tegen AZ’67 tot kort voor de wedstrijd onzeker was, blijkt nog niet genezen van de achillespees blessure die hem al enige tijd parten speelt. In de rust liet de Ajax-aan- voerder zich vervangen door Steffen- hagen. Knobel: „Die vervanging had niets te maken met de gele kaart die Keizer kreeg. Hij heeft zelf om ver vanging gevraagd”. BERT BREVOORD (Steffenhagen) AZ ’67 Vooys. Suurenclonk De Vries Meijer Vonk; Kist. Wildbret, Nygaard" Schaafstra Vrtdenburg, Hoogesteger. Scheids rechter; Geurens. Opstellingen: Haarlem: Lelieveld, Wentink, Hoeben, Marijt, Huyg, Feteris, Fernandez, Van den Berg, Van Duiven bode, Sadek, Vosmaer, Boszhard. PSV: Van Beveren, Van den Dungen, Nord qvist, Van Kraay (Kemper), Deijkers, W. van de Kerkhof, Strik, Lubse, R. van de Kerkhof, Edström en van der Kuylen. Scheidsrechter Weerink. 15.000 toeschou wers. Het treffen van gisteren tussen Ajax en AZ’67 lijkt in ieder geval voldoende explosicven te hebben aangedragen voor de kwartfinales-ontmoeting in het KNVB-bekertoernooi, die beide ploegen over negen dagen, opnieuw in Amster dam. gaan afwerken. Twee dingen zijn zeker: het stadion in De Meer zal over bezet zijn en de scheidsrechter zal niet naar de naam Geurens luisteren. au»'-::. xx' w 4

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 11