STARLIFT VIEL Kruithof: zege dankzij TERUG Debuut van Den Hertog eindigde in achterhoede SPORTIEF ANGST VOOR MERCKX ZELDEN ZO GROOT Crossfavorieten zegevierden Uitslag Omloop van het Volk Dames maakten zwak optreden heren goed SPORT ALLEEN RESSANG VOLDEED AAN DE VERWACHTINGEN Ellen Klatt en Van der Helm weer succesvol Bessems terug aan de top Laffe houding van kopgroep „deal” a MJOSA-MEER VOOR EEN DAG IN NEDERLANDS BEZIT IS MAANDAG 4 MAART 1974 R Ans Dekker. Joke Kos en Astrid Ranzijn werden de eerste drie in de halve finale damesturnen. H De ronde van Belgische Limburg is gewonnen door Frans Verbeeck. Ger Harings werd zesde. Verbazing ■Ml if e (Van onze sportredactie) 0. k e, er de (wedstrijdpunten, hoogste 1. 14 211 26.58 2. 18.27 10 147 3. 8 6 119 14.31 6. 4 91 13.29 35 34 34 33 31 30 30 29 29 28 27 26 25 25 24 24 21 20 19 15 sr ze ;e n pakten met flinke snelheid een meter of veertig en voordat iedereen pre cies in de gaten had wat er gebeurde hadden tien rijders een gat van onge veer honderd meter geslagen. herinnerden, aarzelden. Er werd niet echt doorgereden en dat gaf Kruithof de kans de aansluiting weer tot stand te brengen. In de eindsprint ging Kruithof, die dit seizoen als zijn laat ste beschouwt, ook nog de voorop rijdende Egbert Vossebelt voorbij. Jan Roelof Kruithof (links) laat zich door zijn echtgenote gelukwensen met de overwinning. 7. 8. 4. 5. 4 4 284 107 161 75 In Barcelona won Arthur Ashe het tennistoernooi. Hij versloeg de jonge Zweed Björn Borg: 6-4, 3-6 en 6-3. toernooi nen in in le W Aan de Cöte d’Azur werd Gerben Karstens eerste in de laatste van een serie wielerwedstrijden in het voorsei zoen. Hennie Kuipers was 10e. Joke van Beusekom verloor in de badmintonkampioenschappen de finale van de Engelse wereldkampioene Maga- ret Beek: 1-11, 4-11. or n. er et at tr •k ■t. 0). li- ie in ïn 1, le »r an ter ter de de De bij tie De ap ig- sn. sr- Tia ers ?de ter 23.61 15.96 18.32 17.74 al te le ïr n e. D). er s- u- !1- e- er ef n. C, se, ir. n- Ti. O- -0 ■n. DP 3g en 2- er 1- et c- >P et Bn ?n 1954) later zeggen. Een en ander was zaterdagochtend in alle vroegte nog niet tot de rijders doorgedrongen. De organisatoren stelden de start tien minuten uit om alle deelnemers uit leg te geven. Jan Roelof Kruithof trok zijn extra trainingsbroek weer aan om zich tegen de kou te bescher men, maar enkele minuten later was de dringende horde niet meer te hou den. Kruithof schoot uit zijn trainings broek', maar was inmiddels wel twee kilometer achterop geraakt. Kruithof had de grote groep tegen de wind in na twaalf kilometer weer te pakken. De eerste ronde van 63 kilometer ging in 2 uur en een kwartier. De tweede ronde ging wat sneller, toen men de weg eenmaal kende en zo’n beetje wist waar precies de goede en slechte stukken ijs aanwezig waren. Jeen van den Berg: „Onderweg had ik al eens wat met Kruithof zitten praten en we spraken af halverwege de tweede ronde, met de wind mee te proberen te ontsnappen.” Maar het zou iets anders lopen. Anne Compaan en Egbert Vossebelt IS Jean-Claude Bouttier uit Frankrijk is in Parijs Europees bokskampioen mid- dengewicht geworden. Hij versloeg de Italiaan Elio Calcabrini, die de titel verdedigde. De beker ging voor de tweede achter eenvolgende keer en voor de vierde maal in totaal naar CSKA Moskou, dat echter zowel tegen SC Leipzig (Oost- Duitsland) als Dinamo Boekarest (Roe menië) de volle vijf sets nodig had. Starlift eindigde als vierde, een op zich onvermijdelijke klassering. Maar verge leken met de toch wel sensationele wed strijden tegen AZS Olsztyn en Dinamo Boekarest, drie weken geleden in Rijs wijk en de ontmoeting tegen CSKA op vrijdag, detoneerde het verzet tegen SC Leipzig en de Roemenen nu. Drie setsne- derlagen tegen ploegen als deze hoeven geen verbazing te wekken, doch in het licht van de huidige mogelijkheden van Starlift is een totaal van 31 punten uit twee wedstrijden te weinig. J9 De Ronde van Levant is gewonnen door de Italiaanse wielrenner Marcello Bergamo. De enige troost bij de hunkering naar meer gelijke strijd bestaat uit het feit dat de koers-souplesse mèt het aantal wedstrijden moet groeien en dat in het deelnemersveld belangrijke wielernaties ontbraken. De Spanjaarden waren er traditiegetrouw niet, de Italianen lieten het afweten en alle Franse ploe gen ontbraken (daarmee onder anderen Joop Zoetemelk) door een onverwachte boycot, die ze van plan zijn door te voeren tot alle Belgische klassiekers, omdat ze uit combine-overwegingen be zwaar hebben tegen een splitsing binnen de grote Flandria-ploeg waaruit twee afzonderlijke ploegen voortkwamen. De ware reden schijnt echter het „verraad” te zijn dat Cyrille Guimard pleegde door de voorkeur te geven aan een Belgische groep (Flandria) boven een Franse. Eddy Merckx moet op breed internati onaal terrein zijn tegenstanders dus nog ontmoeten, bij welk vooruitzicht echter de ernstige vraag past of die wèl be stand zijn tegen de superioriteit waar mee hij zich andermaal presenteerde. Want uiteindelijk waren het in „De Omloop” toch geen geringe namen die de Belgische vedette wederom kleineer de: Maertens, Guimard, Leman, Die- rickx, Swerts, Godefroot. Van Linden, Verbeeck en Roger de Vlaeminck. die deel uitmaakten van de kopgroep waarin van Nederlandse zijde (in die hoofd macht vertegenwoordigd door Priem en Poppe van de Frisol-ploeg en het duo PijnenTabak uit Peter Posts Raleigh - stal) Fedor den Hertog de opvallendste afwezige was. Hij vierde zijn profdebuut met een treurige gang in de diepste achterhoede, pal voor de bezemwagen waarin het grootste deel van de Nederlandse ren ners binnen de 100 kilometer was ver dwenen. „Ik hoorde ze zeggen dat ik een mafkees was om door te gaan”, aldus Den Hertog, „maar ik had me voorgeno men deze koers uit te rijden, hoe dan ook”. Zijn zo opvallende klap had Den Hertog rond de Vrentberg gekregen. Daar vloog hij voor de tweede keer uit de wielen, om de unieke ervaring van een sukkelaar in de koers op te doen. Nog Voor de Europese atletiekcrosskam- pioenschappen in Monza (Italië) heeft de technische commissie van de KNAU de volgende atleten geselecteerd: Virend, Nijstad, Wassenaar, Schaam, Vonck, Veld en Van De Wansem. UTRECHT Uit het dubbele knock out-systeem, dat bij de Nederlandse ta- feltenniskampioenschappen in Utrecht voor de eerste maal werd gehanteerd, zijn Bert van der Helm (voor de achtste maal) bij de heren en Ellen Klatt bij de dames (tweede maal) als kampioenen naar voren gekomen. Het nieuwe systeem kon overigens weinig waardering oogsten. De situatie had zich bijvoorbeeld kunnen voordoen dat Carel Deken, eerder door Van der Helm royaal verslagen en via de her kansing toch doorgedrongen tot de eind strijd, kampioen werd door Van der Helm in die finale te verslaan. Veel scheelde dat niet, want via 22-20 in de derde game slaagde Van der Helm er maar net in zich van Deken te ontdoen. Bij de dames behoefde Ellen Klatt, die in de finale met Marian Wagemakers afrekende, geen enkele game af te staan. Jan Roelof Kruithof, de ijzeren ar- chitekt uit Havelte, had in feite een overwinning aan deze „deal” te dan ken. Want met misschien nog twee kilometer te gaan kwam hij ten val. De anderen, die zich de afspraak B Tom Okker heeft zich niet kunnen plaatsen voor de finale van het Saga Bay tennis toernooi in Miami. Hij ver loor met 0-6, 6-1 en 5-7 van Cliff Drysdale, die in de finale tegen de Amerikaan Tom Gorman zal spelen. El Wereldkampioen Sten Stensen heeft de Noorse schaatstitel bij de allrounders veroverd. Amund Sjoebrend werd twee de. M Jan Lubbers (zwaargewicht) be haalde een puntenoverwinning tegen de Spaanse kampioen Martinez. Amerikaanse Lynn Collela; op de 200 meter wisselslag derde met 2.27,41 en op 100 meter vlinderslag vierde met 1.05,23. Ook Yolanda Aggenbach voldeed ruimschoots aan de verwachtingen met een derde plaats op de 200 meter vlin derslag (2.21,18) en een vijfde plaats op de enkele afstand (1.05,67). Het eerste optreden van Veronica Stel viel wat tegen. Op de sprint reikte ze met 1.01,22 niet verder dan een elfde plaats, maar op de 200 meter vrije slag revancheerde zij zich knap met een vierde positie in 2.06,76. Karim Ressang: voldoende. De KNZB tracht nu al enkele jaren het herenzwemmen via een aantal inter nationale wedstrijden te stimuleren; vergeefs en zo langzamerhand ook wel tegen beter weten in. Vorig jaar leek men eindelijk tot inkeer te zijn geko men. Bondscoach Bert Sitters nam in de equipe voor de wereldtitelstrijd in het Joegoslavische Belgrado maar één heer, rugslagspecialist Karim Ressang op. En juist Ressang was de enige in Bremen die in het selecte gezelschap niet afging. Zijn vijf ploeggenoten, Hans Elzeman, Frans Kriger, Ruud Beele, Robin Woute- ring en David Schaddenhorst, verdienden het reisje beslist niet. Allen bleven op 0 De nationale titel kortebaan (schaats)kampioenschappen bij de heren is behaald door Piet de Boer (Jellum). Bij de dames was Anneke Zeinstra (Warga) de overwinnares. IB Voor de finalepoule van het w.k. zaalhandbal hebben Tsjecho-Slowakije, Denemarken, Polen, Roemenië, Oost- Duitsland, de Sovjet-Unie, Joego-Slavië en Hongarije zich geplaatst. De finale van een tafeltennistoer- nooi in Brighton is gewonnen door de Zweed Johansson. Bij de dames won de Roemeense Maria Alexandru. NIJMEGEN. Evenals vorig jaar, heten ook in ’74 de nationale cross- kampioenen Anneke de Lange en Egbert Nijstad. Beiden maakten gistermiddag in Nijmegen hun favorietenrol waar. Voor Sparta-atlete Anneke de Lange was dat een niet zo moeilijke zaak, gezien haar voorsprong van bijna een halve minuut op de Limburgse Claire Spauwen- Egbert Nijstad moest echter zijn reserves wat meer aanspreken, omdat met name zijn stadgenoot Haico Scliarn weigerde ge noegen te nemen met achterstanden gro ter dan zo’n 60 meter. Met twee wereldrecords en een duide lijk triomf voor de Sowjet-Unie, eindig de de derde indooratletiekinterland te gen de Verenigde Staten. Tom Hill liep over de 60 meter 7,3 seconden en was daarmee een tiende seconde sneller dan zijn landgenoot Tom White en bij het kogelstoten overtrof de olympische kam pioene Nadezda Tsjitsjova met 20.40 me ter het wereldrecord van Helena Fibin- gerova van Tsjecho-Slowakijke, die dat met 20.36 meter in haar bezit had. Fedor den Hertog als prof naast Eddy Merckx. Het zo lang uitgebleven moment. Lang hield Den Hertog het niet vol naast de grote meester. „Ik heb hem maar even gezien”, zei Merckx later. „Maar och, dat zegt weinig. Ik begrijp best dat zo’n jongen het de eerste keer moeilijk heeft.” In Gent kwam Fedor den Hertog als allerlaatste binnen. Op ruim 10 minuten. (Van onze sportredactie) BREMEN. Het is gewoon wegge gooid geld. Vijf van de zes Nederlandse zwemmers, die het afgelopen weekeinde deelnamen aan het 17e internationale zwemgala in Bremen, hadden beter thuis kunnen blijven. Weliswaar was organi sator Karl-Walter Fricke omdat hij ook de sterkste Nederlandse dames op zijn jaarlijkse party mocht ontvangen gaarne bereid een deel van de kosten voor de uitzending van die heren op zich te nemen, maar elke gulden die de zwembond er zelf voor diende neer te tellen, had een veel betere bestemming kunnen en ook moeten hebben. UTRECHT (ANP). Het had me de laatste twee seizoenen zo tegen gezeten dat ik voor dit toernooi zelfs niet meer had getraind. Ik was volkomen mijn zelfvertrouwen kwijt. Ik durfde het spelletje niet meer te spelen zoals het meet. Daardoor was ik zowel in het 47/1 als in het 47/2 kansloos tegen Hans Vultink. Maar hier in Utrecht ben ik weer, naarmate ik meer partijen achter de rug had, de oude geworden”. Aan het woord was de 29-jarige Jean Bessems, die na een onderbreking van twee jaar, waarin Hans Vultink en de inmiddels gestopte Willie Steures hem de pas hadden afgesneden, de weg naar de k; ertroon in het 71/2 had terugge vonden. Zaterdagavond reeds was Bessems ze ker van zijn eerste nationale titel sinds het seizoen 1970/71 waarin hij kampi oen in het 71-2 en het 47-2 was gewor den. Eindstand Eindstand: serie, moyenne) Jean Bessems (Kadier en Keer) Piet Dekker (Dodewaard) Hans Vultink (Groenlo) Lambert van Leur (Oss) 6 Ben Velthuis (Oldenzaal) Wim van Deventer (Den Haag) Piet Vet (Berkhout) Bert van Nijnatten (Steenbergen) Van Nijnatten is gedegradeerd. LILLEHAMMER (ANP). Het leek zaterdag wel alsof het Mjösa- meer bij Lillehammer in Noorwegen een Nederlandse enclave was gewor den. Zo ver het oog op het uitgestrek te, besneeuwde meer reikte zag men voortploeterende schaatsenrijders met oranje mutsen en dito trainingspak ken. De enkele Noorse passant keek met ongeloof naar dit tafereel: Neder landers, Friezen voor het merendeel, die probeerden bij Lillehammer een soort „alternatieve” elfstedentocht te houden. nooit in zijn carrière zakte Den Hertog zover af. „Alle begin is moeilijk”, troost te hij zich. „Ik wist dat ik het lastig zou krijgen, omdat ik door het tijdstip waar op ik besloot prof te worden, de goede voorbereiding miste. Af en toe zag het zwart voor mijn ogen. Als ik een bergje op moest, leek het alsof mijn benen uit elkaar klapten. Dat gevoel heb ik nooit gekend. Het was een vreemde gewaar wording. Ik zal in korte tijd veel moeten rijden om in mijn ritme te komen. Ik wil waarmaken wat ik aan mijn naam verplicht ben, maar dat zit er nu nog niet in”. In de voorste rij, waar Fedor den Hertog zo opvallend werd gemist, had Eddy Merckx zijn overmacht gedemon streerd mèt de aanwezigheid van vier helpers; Rosiers, Lievens, Huysmans, Bruyère en Spruyt. Ze hadden zich aan gesloten toen de grote klap viel op de Muur van Geraardsbergen, waarna uit een aantal schermutselingen een hoofd groep van 25 man ontstond. In plaats van een regen van aanvallen op de Molteni-clan, lieten de kansrijken in die eerste linie zich lam slaan door berus ting en na afloop gaven ze elkaar de schuld. Ze verweten over en weer elkaar gebrek aan moed, wat geresulteerd had in een finale zonder ook maar één echte actie tegen de Molteni-groep, die onder dit onwaarschijnlijke sukkelgangetje de talentvolle Merckx-helper Joseph Bruyère zo ongemoeid alleen vooruit wist te spurten, dat die zelfs ongecom promitteerd een val (een. boting met een volgwagen) kon overleven. Zelfs Eddy Merckx, toch wel gewend aan gebrek aan durf onder zijn concur renten, vroeg zich in Gent af hoe het in ’s hemelsnaam inogelijk was geweest dat hij geen enkele aanval te verduren had gekregen. „Ik snap er werkelijk niets van”, veroordeelde Merckx die houding. „Er had toch wel wat moeten gebeuren toen Bruyère weg was. Ik liet hem gaan omdat ik zelf weinig kans maakte op dit parcours. Dat er niemand achter hem aanging, verbaasde me. Ze hebben”, sprak hij over zijn tegenstanders, „geen grote indruk op me gemaakt”. Voor de Nederlanders past daarbij het excuus dat ze tegen de gebundelde machten van de ploegen Molteni (zes man in de kopgroep), IJsboerke (vijf renners) en Flandria (eveneens vijf) bij voorbaat geen schijn van kans hadden. In dat licht bezien was hun optreden niet teleurstellend. Henk Poppe blonk zelfs uit door het gemak waarmee hij zich in zijn eerste prof koers handhaafde tussen de groten. Zijn verrassend sterke rijden demonstreerde hij met een ge slaagde jacht op de kopgroep na een achterstand door bandepech. Poppe: „Ik stond er zelf van te kijken dat het zo gemakkelijk ging”. René Pijnen (met ploegmaat Tabak constant vooraan) overwon tot grote tevredenheid van ploegbaas Peter Post de last van een flinke verkoudheid. Pij nen: „Gezien de omstandigheden viel het me alles mee”. Cees Priem mocht tevre den zijn door de manier waarop hij zich tot drie keer toe herstelde van een achterstand als gevolg van valpartijen. „In zo’n eerste koers moet je altijd afwachten hoe je vorm is. Bovendien mis je als jonge prof de ervaring, bij voorbeeld over de moeilijke punten in het parcours. De ouderen weten precies waar het lastig wordt. Dat zijn zaken waar je tevoren benauwd voor bent. Achteraf is het me wel meegevallen”. Dat gold niet voor het grootste deel van de Nederlandse vertegenwoordiging, lat vroegtijdig moest afhaken. De jonge profs van Frisol en Raleigh hebben nog heel wat moeilijkheden te overwinnen. PETER HEERKENS Uiteindelijk bleven er vooraan ze ven rijders over: Kruithof. Vossebelt, Wardenier, Bouwstra. Westerveld. Compaan en Bekkema. Dit zevental besloot op een gegeven moment een combine te gaan vormen. Afgespro ken werd op elkaar te wachten als er iemand ten val zou komen, zodat de groep zo sterk mogelijk zou blijven. De afspraak zou blijven gelden tot het bord „nog duizend meter” was bereikt. GENT. De uitslag van „De omloop van Het Volk” is 1. Jos Bruyère (België) de 193 km in 4.35,00, Patrick Sercu (België) op 1,22, 3 Rik van Linden (België) z.t., 4 Frans Verbeeck (België) z.t., 5 willy Pian- kaert (België) z.t., 6. Eddy Merckx (Bel gië z..t., 7 Jos Huysmans (België) z.t.. 8. Freddy Maertens (België) z.t., 9. Walter Planckaert (België) z.t., 10. Roger Rosiers (België) z.t., 11. Eric Leman (België) z.t., 12. Tino Tabak (Ned.) z.t., 13. Henk Poppe (Ned) z.t., 14. René Pijnen (Ned) z.t15. Roger Swerts (België) z.t., 16. Marc Lie vens (België) z.t., 17. Cees Priem (Ned) z.t., 18. Cyrille Guimard (Fr) z.t., 19. Ronald de Witte (België) z.t., 20. Walter Godelroot (België) z.t., 29. Jan van Kat wijk (Ned) op 10,12.- 46. Louis Westrus (Ned) 53 en laatste Fedor den Hertog z.t. De uitslag van „De Omloop” voor amateurs. 1. Hans Koot (Ned) de 131 kilometer in 3.17,00, 2. P. Schepmans (Bel gië), 3. L. van de Broeck (België), 4. Tonie van den Bunder (Ned), 5. Theo Smits (België) Niet iedereen hield prettige herin neringen aan de wedstrijd over. Twaalf personen moesten voor ver wondingen, opgelopen bij valpartijen, in een ziekenhuis worden behandeld. Ludwig Meijering, die als tiende bin nenkwam, moest zelfs aan een knie worden geopereerd. Jeen van den Berg kreeg acht hechtingen in een knie en „dolle” Dries van Wijhe kreeg bij een valpartij de punt van een schaats onder in de kin. Hij kon na gehecht te zijn dan ook moeilijk over de wedstrijd meepraten. De uit slag was: 1. Kruithof (Havelte), 2. Vossebelt (Ermelo), 3. Wardenier (Marknesse), 4. Bouwstra (Scharster- brug), 5. Westerveld (Eemnes), 6. An ne Compaan (Drachten), 20. Pennings (Nieuw-Vennep). PARIJS (ANP) Starlift-Blokkeer heeft ervaren dat het zich waarmaken op topniveau iets anders is dan het bereiken ervan. Niet dat de Nederlandse vertegenwoordiger in het Europacup- voor volleyballandskampioe- naar de eindronden in Parijs was gereisd in de verwachting opzienbarende uitslagen te boeken. Daarvoor is, zoals ook tijdens het afgelopen weekeinde weer bleek, het standsverschil tussen het Nederlandse en Oosteuropese volleybal te groot. alle nummers waarop zij startten duide lijk boven hun persoonlijke reco'rds. Het ergste moet worden gevreesd. In zijn achterhoofd speelt Sitters echter nog wel met de gedachte om naast Ressang, die met een Nederlands record op de 100 meter rug (58,91 sec., goed voor een tweede plaats) en de goede tijd van 2.09,86 op de dubbele afstand be wees internationaal mee te tellen, nog enkele heren mee te nemen naar de Europese kampioenschappen, die in au gustus in Wenen worden gehouden. Over de dames kon Sitters wel tevre den zijn. De bondscoach, die pas zondag in Bremen arriveerde „bij dit soort wedstrijden kunnen best enkele club- trainers de begeleiding verzorgen- Dat is ook erg goed voor hun contact met het internationaal zwemmen” kreeg voor al van Enith Brigitta, José Damen, Yo landa Aggenbach en in mindere mate ook van Veronica Stel en Corrie Gram me goede tijden onder ogen. Enith Bri gitta behaalde zaterdag en zondag twee eerste en twee tweede plaatsen. Op de 100 meter vrije slag bleef zij het Ameri kaanse duo Kathy Heddy (58,05) en Hea ther Greenwood (58,66) de baas met de beste wereldtijd van dit seizoen en ui teraard een nieuw Nederlands record van 57,57. Op de 100 meter rugslag was Enith ook de snelste1.06,35, voor Duitse Angelika Grieser (1.06,55) en de Amerikaanse Sarah James (1.07,43). Op de 200 meter rugslag had het' Amsterdamse zwemstertje de pech, dat zij in een andere serie startte dan haar belangrijkste concurrentes. Angelika Grieser profiteerde daar dankbaar van en kaapte met 2.20,48 de eerste plaats voor Enith’s neus weg (2.21,77 persoon lijk record). En op de 200 meter vrije slag lukte het Enith, ondanks een fraai nieuw Nederlands record van 2.03,46 (het oude record was met 2.04,07 van Anke Rijnders), niet Heather Greenwood, we reldkampioene op de 400 meter, te klop pen. De Amerikaanse tikte na 2.02,90 aan. José Damen heeft in Bremen de zwemwereld zonder meer verrast. Nadat zij vrijdagochtend op de 400 meter wis selslag in de nieuwe Nederlandse record tijd van 5.02,84 een verrassende zege op de Amerikaanse Kathy Heddy had ge boekt, bereikte ze zaterdag en zondag twee tweede, een derde en een vierde plaats. Op de 400 meter vrije slag werd ze met 4.32,15 tweede achter Heather Greenwood (4.20,67); op de 200 meter vlinderslag tweede met 2.19,22 achter de GENT. De schrik voor Eddy Merckx en de zijnen (Molteni’s supersnechten) zit er weer flink in. Het is de beklemmende angst van de onmacht zoals die nu al jaren als een complex over het peloton hangt, maar die erger lijkt dan ooit. In de eerste de beste grote koers (de Omloop van Het Volk, 193 kilometer door Oost- en West- Vlaanderen) van het nieuwe wielerjaar toonden zijn voornaamste concurrenten zich zo ongekend bang en laf, dat de hoop op eindelijk spannender wielertijden bij de profs voor dit seizoen bijna onherstelbaar werd vernietigd. Onder de algemene be rusting kon Eddy Merckx’ knecht Joseph Bruyère 30 kilometer voor het einde met zoveel gemak aan een solo beginnen, dat hij in Gent de eerste grote overwinning uit zijn carrière vierde. Ongeveer 250 Nederlanders en een verdwaalde Noor gingen om acht uur in de ochtend welgemoed op pad om een afstand van 190 km schaatsend, yallend en weer opkrabbelend af te leggen. Oorspronkelijk zouden de rij ders achtereenvolgens ronden van 70, 25, 70 en weer 25 kilometer moeten rijden. Maar de organisatoren hadden dat veranderd in drie ronden van 63 kilometer. „Volgens mij was het nog een stuk minder”, zou Jeen van den Berg (Elfstedentochtwinnaar in Bt J™

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 13