Identificatie van meeste slachtoffers onmogelijk Grand Jury Nixon Zeven doden bij Zware nederlaag onlusten Redering in in Cordoba SPD in Hamburg Italië valt Kansen op conservatief-liberale coalitie worden gering geacht Golda Meir geeft opdracht terug „beschuldigt” os kM i 1 New York Times: Olievondst in Marokko PREMIER STOPT DEFINITIEF Verlies van ruim tien percent Keizer ontslaat zijn BESLISSING HEATH WORDT VANDAAG OF MORGEN VERWACHT Zeker zeven doden bij rellen in India Aanbod Vermeer te voor guerrillastrijders Ontvoerde man vrij „ruilen” gevluchte kleinzoon r i 3 MAANDAG MAART 4 1974 Zwarte doos Macaber Niet bestreden Olie-conferentie Wilson Vandaag Consequenties Overgedragen Kunstmatig - W X 1 RAMP WAS EERSTE MET EEN DC-10 (Vervolg van pagina 1) a Volgens dit blad, dat zegt n it (Van onze redacteur in Bonn) Ook al (Van onze redacteur in Londen) Links op de foto een deel van de romp van de verongelukte DC-10. Rechts is te zien hoe het toestel een spoor door het bos trok. nden naar jks- wee van t ze ders teen op s de evr. wee Zij enis ROME (Reuter), nadat 1 ng en de bomen verder af te zoeken. Het leek onbegonnen werk om in de meeste gevallen ook maar aan een vage identificatie van de slachtoffers te kun nen denken. elf, de Schotse nationalisten zeven en de nationalisten in Wales twee. Ten slotte zijn er nog drie onafhankelijke Labour- parlementariërs. Men dient hierbij op te merken dat de absolute meerderheid voor een regering 318 zetels bedraagt, omdat het Britse Lagerhuis nu 365 zetels telt, dat is vijf meer dan het vorige. Noch de conserva tieven, noch de labour-partij beschikken over deze meerderheid. Gisteren werd een politieman doodge schoten bij een overval van guerrilla strijders op een politiebureau. ters al in zijn zak. Wilson trok zich het afgelopen weekeinde in zijn buitenhuis in Buckinghamshire terug. gen in de Arbeiderspartij om bij Golda Meir thuis langs te gaan en haar over te halen toch nog een poging te wagen. la de zal ve- eer De dig sen lio- irst >r Is i- ■1 z 1 1, t 1 en te dat seft De on- est. )or- dch er )e et >ie ns er ;i- iet ch Oe .n- ,n- let en. er- zet al. en om 'aan, Ze ;cho- i de an iet eit [er ne en ar de gis- van- iden. bij :n. Inmiddels werd gisteren bekend dat Egypte formeel verzocht heeft op 10 maart in Tripoli, Libië, een conferentie van oliminsters te houden. Saoedi-Ara- bië, Koeweit, Aboe Dhabi, Qatar en Bah rein steunen dit voorstel. Eerder verwachtte men dat de libera len wellicht een minderheidsregering van premier Heath steun op bepaalde ounten zouden kunnen beloven. De uit eindelijke uitslag van de meest wonder lijke Britse verkiezingen sinds mensen heugenis bleek na veel geharrewar de Labour-partij 301 zetels te hebben opge leverd, de Conservatieven 296, de Libe ralen 14, de Loyalisten in Noord-Ierland Helmuth Kohl, de bondsvoorzitter van de CDU, zei gisteravond dat de FDP naar zijn mening niet lang meer de kans zal hebben om winst te boeken als profiteur van de regeringscoalitie met de SPD en tegelijk als interne oppositie binnen de regering. De liberale partij zou weer open moeten worden naar alle kanten. RABAT (AFP). Koning Hassan de tweede van Marokko heeft gisteren be kendgemaakt dat olievoorraden in het land zijn gevonden, „die de binnenlandse behoeften eeuwenlang kunnen dekken”, maar ook uitvoer zullen toestaan, waar door het nationale inkomen kan worden vergroot. Premier Heath zou Jemery Thorpe een hoge kabinetspost hebben aangebo den en twee of meer lagere regering- posten. De Labour-oppositie van Harold Wilson blijft verklaren dat zij er niet over denkt met de liberalen een coalitie aan te gaan. De kansen op een conserva tief-liberale coalitie werden dit weekein de gering geacht. Kissinger weigerde te speculeren of de resultaten van zijn bezoek aan het Midden-Oosten voldoende waren om de Arabische oliestaten ertoe te brengen het embargo jegens Amerika op te hef fen. Een hoge Amerikaanse functionaris uit zijn gezelschap deelde mee dat het duide'.rk was dat hij daarover o.m. met koning Fedsal van Saoedi-Arabië had gesproken. De moeilijkheid was echter overeenstemming tussen alle betrokken Arabische staten daarover te bereiken. ADDIS ABEBA (UPI). Selassie heeft 1 Iskander Golda Meir had intussen de president meegedeeld dat zij haar mandaat maan dag om half twaalf terug zou geven. Later op de avond verliet de delegatie niet veel hoopvoller het huis van Golda Meir: haar besluit is definitief. Zij houdt ermee op. is de noordelijke havenstad allerminst representatief voor de Bonds republiek, zelfs bij de SPD werd gister- LONDEN Na een verkiezingsuitslag zonder winnaars probeerde de conservatieve premier Heath het afgelopen weekeinde een coalitieregering met de liberalen van Jeremy Thorpe te vormen. De liberalen-Ieider legde zich echter op niets vast en trok zich gisteren terug in beraad met zijn naaste vertrouwelingen, waaronder de vorige liberalen-Ieider Jo Grimond. Vandaag zal Thorpe met zijn liberale parlementsfractie overleggen. Die telt, Thorpe inbegrepen, veertien leden. Premier Heath rekent vanuit een con- servatief-liberaal kabinet ook op de steun van de nationalisten uit Schotland en Wales, in totaal dus op negen zetels. De conservatieven zouden bereid zijn in dat geval aan de eisen van de nationalisten meer zelfbestuur voor Schotland en Wales tegemoet te komen. De piloot had kennelijk nog gepoogd te dalen op het nieuwe vliegveld, dat deze week onder de naam van generaal De Gaulle in Roissy vlak bij Parijs officieel geopend zal worden. Naar de uitslag was in de hele Bonds republiek met enige spanning uitgeke ken. Het ging om de eerste deelstaatver kiezingen sinds Willy Brandts grote suc ces eind 1972. Blijkens opiniepeilingen is de instemming van de kiezers met de regering-Brandt de laatste maanden snel gedaald. Hamburg bood de eerste gele genheid om de peilingen aan de praktijk te toetsen. CORDOBA. De strijd tussen linkse en rechtse groeperingen in de Argentijn se stad Cordoba heeft tot dusver aan zeker zeven mensen het leven gekost, zo heeft de politie van deze- stad meege deeld. „„„x„„ o^at de acht maanden oude vier partijen coalitierege ring onder premier Mariano Rumor be- Deze wet is een der meest omstreden constructies van de laatste regering- Heath. Ze poogde tevergeefs enige orde te brengen in het struweel van dé archa ïsche Britse vakbondswereld. Intussen wachten de vakbondsleiders met gekruiste armen af, zonder overi gens van hun machtspositie een geheim te maken, als dat tenminste nog een geheim was. Zo verklaarde Jack Jones, de leider van de machtige transportar- heidersvakbond, dat labour een wig dient te drijven tussen de Conservatie ven en de Liberalen, zodat ze niet tot een coalitie kunnen komen, en wel op het punt van de zogenoemde wet op de industriële betrekkingen. Met het macabere sprokkelwei;k van al die uit elkaar gescheurde en versprei de lichamen waren dozijnen Rode- Kruissoldaten en brandweerlieden met brancards onmiddellijk begonnen. Mili tairen waren met lasapparaten versche nen. De stoffelijke resten werden met legerauto’s naar Senlis gebracht, waar ze in het ziekenhuis zouden worden opge baard. De bergingsactiviteiten werden echter bemoeilijkt door de honderen Parijse dagjesmensen die door de speciale tv- en radiouitzendingen waren gewaarschuwd "n nu zo nodig foto’s moesten maken en naar „souvenirs” kwamen speuren. Het voornaamste doel van zijn reis was besprekingen tussen Syrië en Israel over troepenscheiding in de Golan op gang te krijgen. Hij slaagde erin het onderhandelingsproces te doen beginnen, ofschoon het geen rechtstreeks overleg zal zijn. Beide landen stemden er mee in onderhandelaars naar Washington te zenden die deze maand afzonderlijk met Kissinger besprekingen zullen voeren. Toen zij klaar was met het voorlezen van de lijst, voegde z(j er quasi-achteloos aan toe: „Dit is de lijst van ministers die ik voorstel, en uit hun midden zult u een nieuwe minister-president moeten kiezen”. Golda Meir verliet daarop het podium en liep de zaal uit. Iedereen, vriend en vijand, stond sprakeloos. Met verslagen gezichten verlieten de aanwezigen de zaal. De ene minister na de andere had niets te zeggen aan de wachtende journalisten. Snel werd een delegatie samengesteld uit alle stromin- Premier Heath heeft het constitutione le recht als regeringsleider aan te blij ven tot over tien dagen, wanneer het nieuwe parlement bijeenkomst. Dan dient hij een regeringsprogramma voor te leggen en hij hoeft pas af te treden wanneer dit programma door het parle- In de stad laaiden de gevechten, die vijf dagen geleden begonnen, korte tijd op toen aanhangers van de afgezette gouverneur Ricardo Obergon Cano pro beerden een radiostation over te nemen dat door rechtse militie-eenheden was bezet. Het aanbod werd telefonisch gedaan aan de secretaresse van Illtyd Harring ton, plaatsvervangend leider van de Raad voor Groot Londen (GLC), dat de Britse hoofdstad bestuurt en ook eige naar is van het schilderij. avond niet bestreden dat de situatie in Bonn invloed moet hebben gehad. Ook tot dusver is steeds gezegd en vaak bewezen dat de SPD er in Hamburg altijd tien percent beter afkomt dan in de rest van de Bondsrepubliek. Als dit ook nu geldt, slaat de opiniepeiling, die Willy Brandt nog 35 percent van de stemmen geeft, de plank niet ver mis. Wandelaars in de bossen van Senlis hebben verteld dat ze duidelijk hadden kunnen zien dat de Turkse DC-10 hoog in de lucht met ernstige problemen had te kampen. Ze zagen het toestel in razende vaart in een hoek van ongeveer 30 graden dalen, totdat de piloot vlak bij de grond het landingsgestel liet zakken en daarna weer schielijk introk. Enkele secon den later weergalmde tot vele kilometers in de omtrek een oorverdovende knal en spatte het vliegtuig letterlijk uit elkaar. peerd en had de DC-10 een brede geul door het bos getrokken. Overal in de bomen en op de grond lagen brokstuk ken van het vliegtuig, maar ook resten van bagage, kleren en uiteengereten li chamen en ledematen verspreid. LONDEN (AP). Een man met een Iers accent heef,t aangeboden de gestolen Vermeer terug te bezorgen, als Ierse guerrillastrijders die in Londen gevan gen zitten in verband met bomaanslagen in de Engelse hoofdstad, worden overge bracht naar gevangenissen in Noord- Ierland, zo is gisteren gemeld. Een vrolijke Jeremy Thorpe, gefotogra feerd voordat hij de besprekingen met premier Heath begon op Downing Street 10. De lijstaanvoerder van de CDU, Erik Blumenfeld, is echter van mening dat uit de „vernietigende nederlaag” van de FDP. Laatstgenoemde partij had ver getrokken. WASHINGTON (UPI). De leden van de grand jury die zich bezighoudt met de Watergate-affaire zijn tot de conclusie gekomen dat president Nixon betrokken is geweest bij de pogingen de inbraak bij het Democratische hoofd- kwartier in Washington in de doofpot te stoppen, aldus berichtte gisteren de New York Times. Voor het bestuur in Hamburg behoeft de uitslag geen ingrijpende gevolgen te hebben. De SPD regeerde, ondanks haar aboslute meerderheid, al samen met de FDP. Laatstgenoemde partij had verkl- klaard dat ze de coalitie zou voortzetten als het mocht gelukken om de absolute meerderheid van de sociaal-democraten te breken. Dat verkiezingsdoel is dus bereikt. In de nieuwe Bürgerschaft zal de SPD 57 zetels hebben, de FDP 13. De overige 50 zetels zijn voor de CDU. ment zal worden verworpen. In feite zal de premier vandaag, of uiterlijk morgen, een beslissing nemen, die afhangt van het antwoord dat hij van de liberalen- - leider Thorpe ontvangt. Wanneer hij niet op enige vorm van medewerking kan rekenen, dan zal hij kopinginv Elisabeth zijn ontslag aanbie den. kin- en jaar, za- lerij iden mer. liten Hij 100 iders de Het leek allemaal rustig af te lopen, gisteren bij de vergadering van het be stuur van de Arbeiderspartij, dat het nieuwe kabinet dat Golda Meir had gevormd, moest bekrachtigen. Golda Meir had de nieuwe regering voorge steld: een wat kreupele ploeg met gaten. Zes portefeuilles zouden worden openge houden: drie ministeries voor de Dajan- mensen en drie ministeries voor de Nati onaal Religieuze Partij. Om de zaken samen te vatten, betrad Golda Meir het spreekgestoelte en begon op haar gemak de lijst met nieuwe ministers voor te lezen. Na de discussies die er geweest zijn, waren de gemoede ren bedaard en iedereen luisterde aan dachtig. De keuze daarvoor was even gevari eerd als afzichtelijk. Polshorloges, pas poorten, stukken krant, hoeden, flarden kleren, een pop, resten van filmtoestel len, schoenen, wrakstukken van het toestel, zetels en daartussen ook weer steeds en overal lichaamsdelen, voeten, armen, handen. Bij het vallen van de nacht werden grote projectoren opgesteld om de omge- BONN. De sociaal-democraten (SPD) hebben gisteren bij verkiezingen in Hamburg een zware nederlaag gele den. Zij kregen 45.1 percent van de uitgebrachte stemmen, een verlies van ruim tien percent in vergelijking met de vorige verkiezingen voor de „Bürger- schaft”, het parlement van de stad die tegelijk een Westduitse deelstaat is. Ze ventien jaar lang had de SPD in Ham burg de absolute meerderheid. Israel heeft gisteren zijn laatste steun punten op de oostelijke oever van het Suez-kanaal, die het sinds 1967 had be zet, aan de Verenigde Naties overgedra gen in de laatste fase van de scheiding der Egyptische en Israëlische strijd krachten. De Egyptenaren nemen het gebied vandaag over. De Israëlische strijdkrachten nemen nieuwe posities in op een afstand van ruim 20 kilometer van het kanaal. Tus sen beide legers vormen de VN-militai- ren een bufferzone. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Henry Kissinger, is giste ren na beëindiging van zijn vierde mis sie naar het Midden-Oosten voor bespre kingen in Bonn aangekomen. Na het eventuele ontslag van premier Heath staat oppositieleider Wilson ge reed om de taak over te nemen. Hij heeft verklaard bereid te zijn een min derheidsregering te vormen zonder enige steun van anderen, en naar men mag aannemen heeft hij de lijst van minis- Pendsjaab zijn in 24 uur tijd „neen cm het leven gekomen. - Vijf van hen werden door politiekogels gedood. De demonstratie in Oetar Pradesj was gericht tegen prijsverhoging van de treinkaartjes. In de stad Sirathoe werd een uitgaansverbod ingesteld en 80 men sen zijn gearresteerd. In Goejarat gingen betogingen gepaard met aanvallen op de politie en plunde ring van winkels. In Pendsjaab, waar een man werd doodgeschoten bij een demonstratie voor een gesloten benzine- pomp-station, zijn 20 politiemannen ver wond door een stenengooiende menigte. Een boven verwachting g root succes behaalden de christen-democraten (CDU). Zij verwierven 40,2 percent van de Stemmen. Bij de vorige verkiezingen, in 1970' (toen de SPD op 55,3 kwam), bracht de partij het niet verder dan 32.8 percent. Een flinke winst boekte, zoals verwacht was, ook de liberale FDP. Haar percentage steeg van 7,1 tot 11,1. ROSARIO (Reuter). Argentijnse stadsguerrilleros hebben gisteren een 65- jarige functionaris van een vleesyerpak- kingsbedrijf, Antonia Vallochia, in vrij heid gesteld nadat zijn maatschappij er in toegestemd had 42 ontslagen werkne mers weer in dienst te nemen. De man was op 23 februari door het „Volksbevrijdingsleger” in de Argentijn se stad Rosario ontvoerd. NIEUW DELHI. Bij demonstraties in de Indiase staten Oetar Pradesj, Goe jarat en L- zeven mensen om ROME (Reuter). Zoals verwacht, vrijdag de Republikeinse Partij zijn ministers terugtrok, is zaterdag de Italiaanse regering gevallen. Minister van gezondheid Luigi Gui deelde zaterdagmiddag mee dat de acht maanden oude vier partijen coalitierege- xlxxg onder premier Mariano Rumor be sloten had haar ontslag in te dienen. Een van de laatste belangrijke beslui ten van het kabinet was het referendum over de echtscheidingswet op 12 mei te laten houden. (Van onze redacteur in Jeruzalem) JERUZALEM. Golda Meir, de pre mier van de demissionaire Israëlische regering, is vandaag naar president Kat- zir gegaan om hem definitief mee te ueka dat zij de opdracht om een nieuwe regering te vormen, teruggeeft. Dat was gisteravond het gevolg van een onver wachte ontwikkeling, die er naar alle verwachting toe leidt dat Golda Meir er definitief mee ophoudt. En daarmee lijkt een oplossing van de Israëlische rege ringscrisis voorlopig verder weg dan ooit. Een deel van de zogeheten zwarte doos, waarin elektronisch alle gebeurte nissen tijdens de vlucht van het vlieg tuig worden geregistreerd, is al terugge vonden. Maar over alle technische gege vens die de catastrofe misschien zouden kunnen verklaren, scheen men gistera vond nog niet te beschikken. Ameri kaanse experts van de Douglas-fabrie- ken hebben zich onmiddellijk naar Pa rijs gespoed om het onderzoek te leiden Het was het eerste ernstige ongeluk dat een DC-10, die tot de jongste generatie moderne luchtreuzen behoort, ooit was overkomen. Onder de slachtoffers bevonden zich 150 a 200 Engelsen, merendeels suppor ters van de Britse nationale rugbyploeg, die zaterdag in Frankrijk tegen de Fran se equipe gespeeld had. Vanwege een staking van de Engelse luchtvaartdien sten hadden die supporters een Turks lijntoestel moeten nemen om naar hun vaderland terug te keren. De aanblik van de omgeving waar de DC-10 even boven de grond geëxplo deerd moet zijn, is haast niet te be schrijven. Toen wij in de middag, enkele uren na de ramp (die kort voor één uur plaatsgreep) ter plaatse verschenen, wa ren nog maar enkele tientallen doden geborgen. Over een afstand van honder den meters waren de bomen geseal- Blijkens een eind januari gehouden opinie-onderzoek wil de meerderheid de mogelijkheid tot echtscheiding, die drie jaren geleden is geschapen, behouden: bJ percent sprak zich voor handhaving van de wet uit. De politieke leiders zijn erin geslaagd het referendum bijna twee jaar tegen te houden. De kwestie zaait grote verdeeld heid in het land tussen rooms-katholie- ken die zich bitter tegen de wet verzet-' ten en niet-katholieken. Volgens dit blad, dat zegt een en ander uit goedingelichte bron te hebben vernomen, hebben de juryleden er al meer dan een maand geleden bij rechter John Sirica op aangedrongen hun con clusies, die zijn vervat in een geheim rapport, voor te leggen aan de commis sie voor justitie uit het Huis van Afge vaardigden die de mogelijkheid van af zetting van de president onderzoekt. Het Witte Huis heeft geweigerd com mentaar op het bericht te geven en. zei niet te weten wat er in het geheime rapport staat. - Keizer Haile heeft gisteren zijn kleinzoon Desta ontslagen als opperbevel hebber van de Ethiopische marine. Desta vluchtte vorige week met een mijnenveger naar Djibouti (hoofdstad van de Franse kolonie Afar en Issa- land) toen rebellerende marinemannen de vloot in de havenstad Massawa bezet ten. Hij werd gezien als een van de vijl of zes mogelijke troonopvolgers van kei zer Haile Selassie. Kort tevoren had de nieuwe premier Makonnen een deel van de nieuwe Ethi- opische regering bekendgemaakt. De mijnwerkersstaking zal hoogst waarschijnlijk kunstmatig worden voortgezet, ook als een gunstige loonre geling kan worden bereikt, om premier Heath te dwingen het veld te ruimen voor Harold Wilson. x?

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3