Ruim twaalfduizend gulden Slof voor nieuwe Donateursconcert St. Caecilia In openbare raadsvergadering op 7 maart UITGANGSPUNTEN VOOR HET PLAN „NEKSLOOT” Vrolijke verwikkelingen rond „De voetbalpool” Verenigmgsnieiiws oiffi IWsitó] w Itar met nico scheepmaker „ENTRE NOUS” IN STADSSCHOUWBURG i MAANDAG 4 MAART 1974 i t J Velsen-IJmuideii Heemskerk Velsen-Noord Wijk aan Zee Beverwijk Winkels I I I Openbare bibliotheek. Kerkstraat 44: VELSEN Arnold Ridley, da auteur van succesvolle thrillers als „De spooktrein” en „Taloelah” heeft met „De voetbalpool” be wezen ook een grappig blijspel te kunnen schrijven. Zoals de titel reeds onthult staan voor de intrige de bekende kruisjes centraal, die door de mannelijke leden van de familie Stafford in de goede volg orde op het daarvoor bestemde for mulier blijken te zijn geplaatst, zo dat hun enige duizenden ponden in het vooruitzicht worden gesteld. Wanneer er na deze plotseling ver worven rijkdom over de gezamen lijke toekomstplannen allerlei kleine meningsverschillen ontstaan, moet het nichtje Jacky heel timide bekennen dat zij vergat het kost bare formulier te posten, zodat alle schone toekomstdromen in rook vervliegen. Beverwijk Velsen-IJmuiden N 1 HavrabÉÉfiaa 45: Kerkweg 45 (Van een onzer verslaggeefsters) Agenda Geo- u. 2 c 1 c sterven; sterven; i 2 1 20 uur: (derde A I volwassenene 14-17.30 u.; jeugd 15-17.30 u. c s 5 I s r en 96, DINSDAG 5 MAART Openbare bibliotheek. De Zwaanstraat 4a: volwassenen en jeugd 19-21 uur. MAANDAG 4 MAART Progress-sociëteit, Const. Huijgersstraat Geopend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkweg volwassenen 19-21 u. 8 X t I s 1 1 V 2 2 r 1 5 r I r I 1 c t s l t 2 1 Ontmoette hij daar Kalkbrenner? Ja zeker. En was dat een op Cannon gelij kende eigenwijze muziekcriticus? Wel nee, hij was de beroemdste pianist die in die tijd in Parijs te vinden was, en niet met Liszt speelde Chopin daar voor het eerst samen, maar met die vermaledijde Kalkbrenner, die hem veel lof toezwaai de en hem ook aan Pleyel voorstelde. In diens muzieksalon gaf Chopin zijn eerste concert, onder meer met Kalkbrenner samen. Ik citeer uit een boek over Chopin van Guy de Pourtales: „De zaal was maar half bezet en bevatte voorna melijk Polen, critici en musici. Op de eerste rang ontwaarde men het mooie, regelmatige gezicht van Liszt”. MAANDAG 4 MAART Sociëteit Alpha, Moensplein. 20 u. bui tengewone ledenvergadering in verband met stichtingsplannen. Openbare bibliotheek. Kerkstraat 44 en Amstelstraat 44: volwassenen en jeugd 19-21 u.; Kingsford Smithstraat 110a: jeugd 15.30-17.30 u. Raadsvergadering. De Beverwijkse gemeenteraad vergadert donderdag 14 maart in het Stadskantoor, aanvang 19.30 uur. De (lange) agenda vermeldt onder meer de behandeling van de bouw van Vrijetijdscentrum „De Slof”, een voorstel inzake de stichtingskosten van de nieuwe Cupertinoschool, parkeervoor zieningen Meerplein en de toekenning van een subsidie aan de Stichting Hoc keyvelden Eechtrop. In verband met de paasdagen is de april-vergadering van de raad gepland op donderdag 4 april. Aan het einde van deze vergadering wordt weer een vragenuurtje voor raadsleden gehouden. DINSDAG 5 MAART Hulpdienst Help een handje. Van maandag tot en met zaterdag van 8 tot 10 uur: Zeestraat 81, tel. 24617 of bij de bekende wijkhoofden en medewerkers. Sportfondsenbad, Kuikensweg. pend van 9-12 en 13.30-15.30 u. Grenspost, Van Riemsdijklaan. Vanaf 19 u. schaakclub Weenink. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Ruim twaalfduizend gulden. Dat is de overweldigende opbrengst van het giste ren in het Beverwijkse vrijetijdscentrum aan het Raamveld gehouden dans- en muziekfestival ten bate van de Nieuwe Slof. Circa achthonderd bezoekers maakten het festival tot een éclatant succes, waarmee het organiserende ac tiecomité „Schiet uit de Slof” zich gis ternacht zielsgelukkig betoonde. Want alle optimisme ten spijt: op een dergelijke opbrengst had niemand, reke ning houdende met de uiterst lage en treeprijs van f 1,50 per persoon voor een hele dag feest, durven rekenen. Toen na lang tellen het eindbedrag bekend werd gemaakt stond men dan ook met stom heid geslagen: wederom was de Slof- nieuwbouw de realiteit een stapje gena derd. Er waren herinneringsmedailles voor de vrijwilligers, die niet weinig in het festival-succes hebben bijgedragen en woorden van lof voor de geheel belange loos demonstrerende groepen en optre dende artiesten. Van meet af aan heeft het gemeente bestuur getracht, met inschakeling van de Gemeenschapsraad, de bevolking zo veel mogelijk te betrekken bij de opzet van dit plan, dat de bestemming moet regelen van het gebied tussen Maere- laan, De Baandert, de Rameaustraat en de Mozartstraat. De reactie van de bevolking de betrokkenheid dus is niet zo overtui gend gebleken. De meeste interesse toon den de woningzoekenden als direct be langhebbenden. Uit alle besprekingen en vergaderin gen zijn de meest belangrijke naar vo ren gekomen aspecten nu verwerkt in een programma van eisen op grond waarvan de stedebouwkundige dienst nu de plannen verder zal ontwikkelen, waarbij uiteraard rekening dient te wor den gehouden met een aantal gegeven heden en beperkingen. Aan het programma van eisen ontlenen we de volgende punten. Het gebied nabij de Beethovenstraat- Maerelaan zal als „nader te detailleren” worden aangeduid. In dit gebied dient te worden opgeno men een terrein voor een bijzonder woongebouw (Humanitas); winkels ter vervanging van de vijf bestaande nood- winkels (met een uitbreiding van 600 m2) en een parkeerterrein met een op pervlakte van ongeveer 5000 m2. Mocht in de toekomst een marktter rein bij de A. Verherentstraat worden aangelegd, dan zou dit parkeerterrein een kleinere oppervlakte kunnen heb ben. In verband met de verkeersveiligheid en de schaarste aan bouwgrond is het niet gewenst in het plan een parkeerter rein ten behoevé van het te bouwen ziekenhuis aan deze zijde van de Mo zartstraat op te nemen. DINSDAG 5 MAART Progress-sociëteit, Const Huijgens- straat. Geopend vanaf 20 u. Donkey Shot, A. Verherentstraat. Geo pend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. jeugd 15.30-17.30 u. Een greep uit het programma: mede werking aan het festival verleenden on der meer The Shepherds, De Zwervers, vechtsportbeoefenaars, een discotheek, de BHK en de Wijkerboertjes, Turnlust, de Kennemer Invaliden Sportvereniging, majorettepeleton „Dandy” uit IJmuiden, een volksdansgroep uit Heemskerk, turnvereniging IJmuiden die bij de de monstratie mini-trampoline ernstig werd gehandicapt door het lage Slof-plafond), het Jazz-orkest van de Stedelijke Mu ziekschool, de Zeezotten, het Kennemer Dansorkest, de Pinguins en de tafelten nisvereniging „Rapidity’’. Het publiek reageerde zonder uitzon dering enthousiast op dit gevarieerde programma, (fat dan ook zonder één wanklank kon verlopen. Ook de schaak- en damsimultaan onder leiding van Pat Mat, de schiet- en ballegooitent trokken veel belangstelling. Een daverend feest, kortom, gisteren in De Slof, waarbij niets anders dan waardering werd ge oogst en dat tot ieders tevredenheid even daverend kon worden afgesloten. l’/i parkeerplaats en-of garage per wo- Er zal een ontsluitingsweg worden ge maakt, die uit verkeersveiligheidsover- wegingen bij voorkeur niet dient aan te sluiten op de Mozartstraat en-of de Maerelaan. Op deze „ontsluitingsweg” zullen verschillende woon-speelstraten aansluiting kunnen krijgen en het par keren van auto’s en dergelijke in deze straten dient te worden beperkt. DINSDAG 5 MAART Openbare bibliotheek. Wijkerstraat- weg: 19-21.30 u. transporter, Noordzee; Kahlesand, Ham burg, IJmuiden; El Pison, Bilbao, IJmui den; Legnica, Hamburg; Irish Gate, Ro chester, IJmuiden; Utrecht, Noordzee, IJmuiden; Queensland, Stettin; Tor Hol- landia, Gothenburg; Rolf Behrmann, Londen; Navigare, St. Malo; Vedette, Rochester, IJmuiden; Kittion, Great Yarmouth; Smitsbank, Rotterdam; Tees- field, New Orleans; Giesse, New York; Ilias, Hamburg. Zondag aangekomen schepen: Ameri can Explorer, Rota; Roerborg, Klaipeda; Steinbjoern, Bergen; Voline, Londen; Kariba, Takoradi; North Star, Sheerness; Finn Tube, Kotka, Velsen; Lady Vivian, Bremen; Clio, Kopenhagen; Gulf Dane, Isle of Grain; Jurgen, Goole; Fiamma, New York; Pamir, Howdendyke, Zaan dam; Ann Charlotte, Londen; Overseas Traveler, Norfolk; Greenland, Gdynia; Bertrand Delmas, Hamburg; Huberna, Kotak, Velsen; Leidang, Aberdeen, IJ muiden; Marus, Par, Velsen; Hega Smits, Milos; Prinsenborg, Mantyluoto, Bever wijk; Labrador, Oporto, Zaandam. Zondag vertrokken schepen; Tor Ang lia, Immingham; Levern, Whitby, IJmui den; Adolf Leonard, Philadelphia; Am- stelland, Hamburg; Diogenes, Bremen; Linda, Noordzee; Zeus, Noordzee; Capri corn, Londen, IJmuiden; Shoshone, Lon den; Norderstedt, Seaham; Leman-2, Tripoly; Christine Linnes; Trojan-Servi ce, Cont. Plat, IJmuiden; Zaanstroom, Felixtowe; Adele-J, Porsgrun. Maandag aangekomen schepen: Werra, Izmir; British Beech, Isle of Grain; An- nemarie Kruger, Ashdod; Margarete, Hamburg; Smit Lloyd 3, Noordzee, IJ muiden; Erik, Bremen. De voor woningbouw bestemde opper vlakte is circa 9 hectare. De bouw van een bejaardentehuis (Humanitas) is niet begrepen in deze 9 hectare. In het plan zullen alleen eensgezins- woningen worden gebouwd, maar deze formulering sluit de bouw van maison nettes niet uit. Het te bouwen aantal woningen zal bestaan uit ongeveer 50 pet. huurwoningen en circa 50 pet. koop woningen. Daarbij wordt gedacht aan woningwetwoningen, premie-huurwonin- geri en premie-eigenbouw. In de woningen dient variatie te wor den gebracht, zowel in soort, uitvoering, situering en grootte. Er mogen maxi maal 6 woningen aaneen worden ge bouwd en de koop- en huurwoningen dienen verspreid in het plan te worden gerealiseerd. In verband met het aanwezig zijn van de Neksloot behoeft in het plan geen andere waterpartij te worden gecreëerd. De woningen moeten zoveel mogelijk een voor- en een achtertuin hebben. Een uitzondering kan worden gemaakt voor onder andere patio-bungalows. In het plan zal rekening worden ge houden met een geconcentreerde speel- gelegenheid voor de grotere jeugd en minimaal drie speelgelegenheden voor kleuters-peuters. Rekening dient te worden gehouden met MAAR HET ZOU geen goed blijspel zijn, wanneer de auteur voor alle komi sche verwikkelingen niet een gelukkige oplossing in reserve had gehouden. Van daar dat de familie aan het slot de omstreden premie toch in handen krijgt, de zoon zich nog juist van een zwendel- firma kan distantiëren en de dochter haar beschroomde aanbidder definitief als bruidegom verwerft. Velsen- te bezoe- U hebt gezien hoe hij met zijn leer meester Elsner (de zwakbegaafde broer van Drs. P„ een karikatuur van Paul Muni) in Parijs aankwam, schijnbaar rechtstreeks uit Warschau. In werkelijk, heid was hij toen al een jaar van huis, en in zijn eentje. Eerst zat hij als reeds bekend componist en pianist in Dresden, daarna in Wenen, en een half jaar later vertrok hij (nog steeds in zijn eentje) via München naar Parijs, waar hij na ongeveer drie maanden arriveerde. HEEMSKERK Op donderdagavond 7 maart wordt in „De Vrijburcht” een speciale openbare raadsver gadering gehouden met als enige agen dapunt het voorstel om accoord te gaan met het programma van eisen en de nota van uitgangspunten voor het te ontwerpen bestemmingsplan „Neksloot”. DIT AMUSANTE blijspel heeft vrij dagavond in de Velsense Stadsschouw burg ook de christelijke toneelvereniging „Entre Nous” het succes opgeleverd dat regisseur Henny Zwanenburg en de spe lers ongetwijfeld hebben beoogd. Aldus kon een plezierig tempo worden beke ken, plus een aantal geslaagde typerin gen. BIOSCOPEN Kennemer Theater (Zeestraat 19 en 21.15 u.: „Een maagd van 18 karaat”. 19.30 u.: „De langste dag”. Luxor Theater (Breestraat) 19 en 21.15 „Live and let die” Fanfarekorps, jeugdorkest en drum- band van „St. Caecilia” hebben vrijdaga vond m de zaal van de Morgensterkerk het met veel zorg voorbereide jaarlijks donateursconcert gegeven en een zeer gevarieerd programma ten gehore ge bracht. Marcherend op straat hoe belang rijk die funktie ook in de gemeenschap is gaat er altijd veel van de muzikale kwaliteit verloren. Bij een concours overheerst het wedstrijdelement en spe len de zenuwen altijd een belangrijke rol. Tijdens zo’n donateursconcert kan men eens vrij-uit laten horen waartoe het korps in staat is. Met George Sand was het natuurlijk ook een beetje anders dan we het te zien kregen. Haar twee kinderen uit haar eerste huwelijk, die er ook altijd aldoor bij waren, kregen we bijvoor beeld niet te zien. De schrijver De Balzac omschreef haar in die tijd als volgt: „Zij heeft een onderkin gekregen als een kanunnik. Ondanks haar jam merlijke ervaringen heeft zij geen enkel grijs haartje. Haar sterk gebruinde tint is niets veranderd. Haar mooie ogen zijn nog even schitterend, en zij ziet er nog even dom uit als zij zit te denken, want haar hele gelaatsuitdrukking ligt in haar ogen.” DINSDAG 5 MAART Velserbad, Briniostraat 6.30, 12.15- 13.15, 16.40-18 en 20-21.30 uur; gemengd zwemmen. Stichting Huishoudelijke en Gezins- voorlichting. Spreekuur leidster van 9.30 tot 12.30 u. in Willebordstraat 102, IJ muiden, tel. 10715. Openbare bibliotheek Velsen, Centrale bibliotheek 10-12,30 u. en 14.30-17.30 u. Centrale jeugd- en tienerbibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden-Oost 15.30-17.30 uur filiaal Wijkerstraatweg 17, Velsen-Noord 19-20.30 uur; filiaal Zeewijkplein IJmuiden-West 19-21.30 uur filiaal Wüstelaan, Santpoort 14.30 tot 17.30 uur. PTT-gebouw, Lange Nieuwstraat, in gang Spaarnestraat 4, IJmuiden 19-21 u. Medisch Maatschappelijk Consultatiebu reau voor Alcoholisme. Bel Canto, Velser Operakoor, 20 u. repetitie in Cultureel Centrum, Moer- bergplantsoen 2, IJmuiden. Velser Gemengd Koor, 20 repetitie in gebouw Bapistengemeente, J. P. Coenstraat. PEN jeugdcentrale, Kanaalstraat, 20 ur: informatie jeugdloon met K.W.J., A.N.J.V. en N.V.V.-jongerencontact. Gebouw Velserduin, Velserduinplein, 20 uur: J. Kloosterhuis voor N.V.V.- Vrouwenbond over „Vallen en opstaan”; 20 uur: draaiavond smalfilmclub „Vel sen”. ■MHk TOT DE BESTEN behoorden Els Nuijen. als het vertederende enfant- territole Jacky; Annemiek van der Pijl- van der Linden, als de bedrijvige moe der die met een goed bedoelde bemoei zucht alles in het honderd stuurt en Henk van Bruggen als de lakonfieke en droog-komische pater families. Minder geloofwaardig was Renny Jansen-Stol als de bedilzieke oma. Weliswaar rea geerde zij steeds juist op de vermakelijke situaties, maar zij kon toch nimmer het feit camoufleren dat hier een jongedame op de planken stond die minstens zestig jaar jonger was dan de uit te beelden figuur. En Wim Verschoor gaf zijn Mar tin Latham een zodanig stuntelige allure mee dat Carols liefde voor hem volko men onverklaarbaar werd. Overigens werd deze Carol door Gré Bakker-Ver- schoor juist met de vereiste levendige charme aangegeven. Tenslotte wisten ook Paul Ruygers Johanna de Vries- Verkammen en Cor Voogt voor een vol doende in aanmerking te komen. Een en ander tot groot vermaak van het publiek dat steeds blijk gaf zich kostel.k te amuseren. JAN VAN DAM Ik zou urenlang kunnen schrijven over kardinaal Alfrink, de multinationa le ondernemingen en „kaviaar en spagh etti”, maar omdat u allemaal naar de speelfilm „Song to remember” hebt ge keken, bijgenaamd „het levensverhaal van de componist Frédéric Chopin” led het me wel aardig u op de hoogte te brengen van mijn bronnenonderzoek naar het werkelijke levensverhaal vaa Chopin. MAANDAG 4 MAART Velserbad, Briniostraat, IJmuiden, 16.40 tot 18 uur gemengd zwemmen. Openbare bibliotheek Velsen, Centrale vestiging Plein 1945, IJmuiden, 19-21.30 u. filiaal Wüstelaan 79, Santpoort-Noord 19-21.30 uur. Operettegezelschap VIDES, 20 u. repe titie in gebouw Abeelenstraat. Federatie „bejaardenzorg”, Abeelen straat 1, van maandag tot en met vrij dag geopend van 9 tot 11 uur. Gymzaal Ossendorpschool 19.30 uur: Boksles en training „De Ring”. Gebouw „Velserduin”, Velserduinplein, 20 uur; repetitie „De stem van IJmui den”. Aangekomen schepen: Christine, G R Yarmouth; Barok, Rotterdam; Zaan stroom, Felixtowe; Vechtstroom, Huil; Amstelstroom, Shoreham; Tor Hollandia, Immingham; Vedette, Colchester, IJmui den; Zeus-Sleep, Noordzee; Susanne Loenborg, Hamburg; Nordfield. Tubarao IJmuiden; Jean-E, Londen; Capricorn, Londen, IJmuiden; Stelberg, Rotterdam; Levern, Londen, IJmuiden; Tide-2, Grimsby, Zaandam; La Hacienda, Rot terdam; Casatot, Iskenduh; Linda, Noordzee; Smithbank, Rotterdam; Helen Miller, Rotterdam; Taraelos, Hamburg; Tor Anglia, Gothenburg; Bourgogne, Stockholm, Velsen; Provincia, Londen; Rijnstroom, Harwich, Telana, Southamp ton; Ladoga;3, Stettin; Norderstedt, Whitby IJmuiden. Zaterdag vertrokken schepen: Erik, Bremen; Granoe, Hamina, Hermann Luhmann, Esbjerg; Posavina, Dieppe; Sulfo, Hamburg, Linda, Noordzee; M I DIVERSEN Museum „Beeckestijn”, Rijksweg, Zuid, diverse stijlkamers, dagelijks ken van 14-17 uur. Noordelijk Koetshuis, dagelijks (behalve maandag) van 14 tot 17 uur: tentoonstelling architectuur. Amsterdamse school. Bedrijfsmuseum Hoogovens, Bessemerstraat, Velsen-Noord Elke dinsdag van 12 tot 13.30 uur en van 20 tot 22 uur. Voor andere dagen en tijden telfonische afspraak 02510-94159 of 91022. Stadhuis Velsen, Plein 1945. Dagelijks (behal ve zaterdag en zondag te bezichtigen van 10 tot 12 uur tel. 19000. Galerie ,,’t Hart”, Koningin Wilhelminakade 74, tentoonstelling grafisch werk van Robert Smit. Op Mallorca, waarheen zij „de kleine’ (zoals zij Chopin noemde) en haar twee kinderen meenam, regent het aan een stuk door en werd Chopin pas goed ziek. Dat hij behalve een origineel componist ook een beeldend schrijver was, moge blijken uit dit brieffragment: „De drie beroemdste geneesheren van het eiland zijn bijeengekomen voor een consult; de een stond te beruiken wat ik had over gegeven; de ander stond me daar te bekloppen van waar ik had overgegeven en de derde beluisterde me, terwijl ik overgaf. De eerste zei, dat ik eraan zo» de tweede, dat ik eraan zo» de derde, dat ik er al aan gestorven was. En toch leef ik nog net zoals ik vroeger leefde.” Waarom in zo’n film de werkelijk heid geweld moet worden aangedaan, terwijl die van zichzelf toch al zo dra matisch en filmisch is, is voor mij een raadsel. Zij werden door Mallorca bij voorbeeld uitgekost. Een bediende liep weg, levensmiddelen konden ze nauwe lijks krijgen omdat de boeren hen tien keer de prijs lieten betalen, het geitje waarvan Chopin de melk moest drinken werd gestolen, het huis was vochtig, 0 was geen kachel, en toen zij vertrokken werd hun een rijtuig geweigerd. Ze moesten vijf kilometer op een handkar afleggen, waarna hij in Palma een bloedspuwing kreeg. Zij scheepten ziel in op een boot die 100 varkens vervoet- de en kregen de slechtste kooi toegewe zen, omdat die daarna moest worden verbrand: hij leed immers aan de pest of aan de tering? Kan je je als filmer meer drama, meet misère wensen? De grote componist 0 de grote schrijfster, verstorten door het gewone volk? En neem bijvoorbeeld die sterfscène. Drs. P. en Constantia waren er in de film bij, maar zij waren er niet bij toen hij werkelijk stierf. Wel kwam zijn vriendin Delphine Potocka, een zangeres: „Nauwelijks stond zij bij zijn bed, of dl zieltogende uitte de wens de stem k horen die hij had lief gehad. Men rolde de piano naar de drempel van de kamer- Haar snikken smorend, zong de gravin Door de algemene ontroering kon nie mand zich later met zekerheid herinne ren welke stukken zij had uitgekozen Toch zong zij op verzoek van Chopit twee maal. Plotseling vernam men de doodsrochel van de stervende. De piano werd opzij geschoven en allen zonken op de knieën.” Was de werkelijkheid misschien ti filmisch voor regisseur Charles Vidor? BIOSCOPEN City Theater, maandag en dinsdag James Bond in „Live and let die” week).

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 4