Herstel Carré kost miljoenen BIJLMER OP TWEESPRONG Koopmans- beurs Heineken Eethofje Kontakt Centrum i Guus Oster: „Theater hoeft niet dicht” G 31 Bi B I n 1 „Als de handel stil staat, verkopen we door dik en dun” O ntl KI M ONDER REDACTIE VAN ROLF STALLING. DE FAAM van de Parijse hallen is bijna spreekwoordelijk, maar ook de Amsterdamse (markt)hallen mogen er zijn. Daar, in de bedrijvige „buik” van de hoofdstad, worden niet minder dan 7.000 artikelen ver handeld met een jaaromzet van 200 miljoen gulden. Het zijn vooral de Amsterdamse groenteboeren, kruideniers en marktkooplieden („De jon gens uit de Albert Cuyp zijn onze beste klanten”), die in alle vroegte de poort aan de Jan van Galenstraat passeren, maar ze komen ook uit Bussum, Haarlem, Purmerend en zelfs uit Friesland, Groningen en Drente. CARRÉ GAAT dit voorjaar in de steigers. Het roem ruchte, uit 1887 daterende theater aan de Amstel, dat door de gemeente van Reinier Zwolsman Exploitatie Maatschappij Scheveningen (EMS) wordt gehuurd, is hard aan deze ingrijpende opknapbeurt toe. Het ge bouw staat weliswaar nog niet op instorten, maar daarmee is dan ook ales wel gezegd. Zeker is dat deze restauratie miljoenen guldens gaat kosten. ra -I N )t- 1 w 1 - w IHII Sr. I Ltf .X im A is ït- 68. VAN MOKUM W*’' DE DIRECTIE van de Krasnapols- ky-Groep is van plan een ruimte van het vermaarde Olde Binnenhof je aan het Singel opnieuw als restaurant te openen. Dat hofje ligt direct naast d’Vijff Vlieghen. Het is de bedoeling in het Olde Binnenhof je de stijl van „De vliegen” aan te houden. ARIE STAAT elke ochtend om vier uur op om een uur later zijn handel op te stapelen. „Ik zou niet meer anders kunnen”, zegt hij. „Het probleem is dat je geen jonge jongens meer voor dit werk krijgt. Tenminste niet uit de stad De jongelui uit de boerendorpen willen nog wel. Maar het is een kwestie van zaken blijven doen. Als bij ons de han del stil staat, verkopen we door dik en dun, want het moet rouleren”. Sinds de grootwinkelbedrijven zelf de boer opgingen zit er echter geen groei De directie van de „buik” heeft zich aangepast aan de gewijzigde omstandig heden. Zo werden ten behoeve van de heilige auto enige tijd geleden vier in- steekhavenserfenis van 40 jaar terug - dichtgegooid. En, er zullen er meer volgen. Hiervoor hanteren zij twee argumen ten: de woningnood is nijpend, maar kantoorruimte is er meer dan genoeg te vinden in de hoofdstad Dat bevestigt Carré-directeur Guus Oster, die er hard aan heeft moeten trekken om de - gefaseerde - plannen rond te krijgen. Op het Prinsenhof was men namelijk nogal geschrok ken over de omvang van dit achterstallig onderhoud. Oster: „Het kost een heleboel geld, maar dat is ook wel logisch. Alle theaters zijn noodlijdend en dit is altijd een particulier theater geweest. Met alle gevolgen vandien.” FASERING van de werken is ook nodig in verband met de bespeling van het theater, dat tot 1 januari 1976 is volgeboekt. Guus Oster: „Anders hadden we het theater een half jaar moeten sluiten en dat kan gewoon niet.” Carré krijgt behalve een nieuwe koffiekamer ook nog een restaurant, terwijl voorts een uitbreiding van het toneel en een nieuw lichtorgel op het programma staan. „Maar zo’n lichtorgel kost ook al ruim een half miljoen”, aldus Oster, die er van uitgaat dat de face-lift van Carré in de loop van volgend jaar klaar zal zijn. Dat de gemeente het complex eerder zal aankopen (juridische advi seurs van beide partijen zijn over de consequenties van deze kosten al enige tijd met elkaar in de slag) acht hij onwaar schijnlijk. Er zijn aanwijzingen dat Carré meer popconcerten aantrekt. Oster: „Zeker, we hebben er een paar in het vooruitzicht. We zitten daarbij alleen nog met één moeilijkheid: als je een serie van Toon Hermans hebt en je moet zo’n concert inlassen, loop je het risico, dat het publiek het spoor bijster raakt. Daar op moeten we nog iets zien te vinden”. Dat de impresario’s de voorkeur zouden geven aan het Concertgebouw in verband met de grotere plaatsruimte, ziet hij nauwelijks als een be zwaar. „We hebben 1800 zitplaatsen en dat is iets minder dan in het Concertgebouw. Maar ook dan is de recette nog de moeite waard”, aldus Guus Oster. bouw tegen een prijs die door de president van de rechtbank moet worden vastgesteld. ft# i 1 IN EEN voormalig restaurant in de Spuistraat (64-70) zal binnenkort de Stichting Kontaktcentrum zijn intrek nemen. Deze instelling wil hulp bie den aan drugsverslaafden bij proble men als het krijgen van medische hulp, eten, onderdak en eigen bezig heden. Men wil in het gebouw ook activiteiten ontplooien die er toe lei den dat de verslaafde uit zijn isole ment komt en zich met andere zaken gaat bezig houden dan het gebruik van narcotica. Binnenkort zullen B. en W. de gemeenteraad vragen een eerste krediet van een miljoen gulden beschikbaar te stellen voor herstel van het dak en vernieuwing van de „antieke” centrale verwarming. Dat Amsterdam voor deze kosten zou opdraaien, werd in 1972 afgesproken toen Carré voor tien jaar van de EMS werd gehuurd. De gemeente betaalt hiervoor jaarlijks 150.000 gulden en wordt in 1982 eigenaar van het ge- DE HALLEN „BUIK” Arie trapt nijdig een beurse appel het gangpad van de immense fruithal door en roept: „Hé, jongens, het is wat als het niet wil. Het is stil in de Hollandse appel. De mensen benne verzadigd want ze kunnen het hele jaar door appelen krijgen. Vroeger stonden er op deze plaats tien man, maar alle jaren vallen er meer af”. modernisering is van doperwten etc- 43 mln. terwijl de ap peltjes (en peertjes) voor de dorst nog hoger reikten: 62 mln kilo. IN HET „Praathuis van Willem” is het ’s morgens om vijf uur al opvallend druk. Willem Hanepen voorziet de han delaars van koffie en dat doet hij al sinds de oorlog. „Het is hier ontzettend gezellig, net een bruiloft”, meent hij „Je blijft lachen”. Zijn buurman informeert waar we vandaan komen en schreeuwt dan: „Jongens, hoe is het volkslied van Haarlem? Dat is toch garnale. gama- le.Een ander, die gefotografeerd wordt, krijgt als advies: „Jongen je staat model. Dan moet je je hand ophouden”. Voor Amsterdam, dat zijn betonnen nederzetting aan de oostkant bijna men als Little Paramaribo (vanwege het grote aantal Surinamers dat er woont) en Jumping Amsterdam (van wege de zelfmoorden) zag krijgen, kleven er enkele saillante voordelen aan. Tenslotte zou wethouder Knij pers van Volkshuisvesting straks de hele Bijlmer onder het toewijzingsbe leid van de gemeente kunnen stellen. Dat betekent op langere termijn een interessante verzachting van de wo ningnood, die nog steeds bijna 20.000 Amsterdammers dagelijks met ellen de opzadetl. Ook aan de Amsterdamse hallen knaagt het probleem van deze tijd: par keerruimte. Want ook de groenteboertjes rijden in luxe wagens. Er is nog een uitzondering. Dat is een 65-plusser, die zijn paardekar eeuwige trouw heeft ge zworen- „Maar dat is al een hele ouwe”, weet de portier. „Die heeft het gepres teerd om de vorige winter, toen het zo koud was, dat dier in de keuken te stallen.” Minister Gruijters van Volkshuisves ting wandelde vorige iveek met wet houder Kuijpers (links) door de Bijlmer. De markthallen men spreekt offi cieel over de Centrale Markt zijn er voor een miljoen consumenten. Vorig jaar werd er 48 miljoen kilo aardappe len aangevoerd, aan tomaten, peultjes, meer in. Dit vertelt de heer J. Aulman, waarnemend directeur van het markt wezen. Daar staat tegenover dat er steeds meer goed uit het buitenland komt. Bloemkool en andijvie worden nu uit Frankrijk aangevoerd, tomaten van de Canarische eilanden, kriel-aardappe- len „uit de richting van Egypte” en verse aarbeien uit Israël. EEN AL WAT oudere vrouw doet in sinaasappelen („Vandaag krijg ik er dui zend kisten bij”), maar blijkt te zijn ingevallen voor haar man die in een ziekenhuis ligt. Ze zegt: „Ik was altijd een beetje huiverig voor al deze mensen. Ik ben niet zo brutaal, want eigenlijk is dit mannenwerk”. DE PLANNEN van Heineken om kantoren te vestigen in de Den Tex- straat, stuiten op verzet in deze om geving. De bewoners hebben de ge meente een brief met handtekeningen gestuurd, waarin zij garantie vragen dat de woningen in deze hoek, waar de brouwerij zich wil nestelen, geen andere bestemming zullen krijgen. daarvan eens, ook het gemeentebe stuur en de corporaties. Minister Gruijters heeft evenwel nog geen concessies gedaan en daarom krijgt de Amsterdamse notaris Stuyt, die wel meer voor actiegroepen had „ge werkt”. rond 1 maart 10.000 over schrijvingen van 90 gulden binnen- Want dat is het bedrag dat het bewo nerscomité een redelijke verlaging vindt van de huursom. De corporaties vinden deze actie „ondemocratisch”, maar er ging zo vertelt Ten Hagen toch maar een zucht van verlich ting door de zaal toen ze hoorden dat „hun” geld zo safe als de bank wordt opgeboren. DERGELIJKE verhalen doen het imago van de Bijlmer geen goed. De woningen zijn op zichzelf comforta bel, maar het hele woonmilieu dat een hoop voorzieningen moet ontbe ren, straalt problemen uit. De huren zijn het meest concreet. Voor een vierkamerflat moet gemiddeld 350 gulden worden neergeteld en daar komt dan nog het nodige bij. Indivi duele huursubsidie is voor gezinnen uit saneringsbuurten een lapmiddel gebleken. De woningcorporaties krij gen de ene tegenslag na de andere: nieuwe woonblokken als De Gouden Leeuw en Groenhoven moesten ruim 700 gulden per maand doen. Daar vind je geen gek voor en daarom is besloten er koopwoningen van te ma ken. Veel bewoners hebben geen zin nog langer op een huurverlaging te wach- (en. Tenslotte was al een jaar geleden ..iedereen” het over de noodzaak NA EEN modernisering is deze week de expositieruimte van de dienst Stadsontwikkeling en Publieke Werken in de Koopmansbeurs hero pend. Men kan er van dinsdag tot vrijdag van half één tot half vijf ‘s middags bekijken wat Amsterdam op stedebouwkundig gebied presteert. De toegang is gratis. En wie toevallig een Japans vriendje wil meenemen, hoeft zich niet te generen aangezien er voorlichtingsmateriaal in die taal aanwezig is. Er staan in de Bijlmer duizend woningen leeg. Dat zijn lang niet allemaal nieuwe flats, want juist hier is het aantal verhuisbewegingen ont stellend groot. Over de oorzaken, de gevoelens van onvrede etc., zijn zo langzamerhand boeken volgeschreven en de Amsterdamse officier van jus titie, mr. Remmerts de Vries, voegde daar vorige week een nieuw element aan, toe door te verklaren dat een reeks van verkrachtingen er paniek hebben gezaaid. „Veel vrouwen zijn uit angst voor deze gebeurtenis ver huisd”. Beelden van handelaars en handel in de markthallen. TEN HAGEN c.s„ die vier pro deo- advocaten hebben om zich tegen eventuele sancties te verweren, gelo ven in een meer evenwichtige bevol kingsopbouw als de huurkwestie een maal achter de rug is. „Daarna moe ten we zorgen”, zegt hij „dat het eindelijk een behoorlijke stad wordt met winkels, medische voorzieningen en een beter openbaar vervoer. Dit moet nog dit jaar rond komen, want dan zullen er 50.000 mensen wonen. En die zijn voor een belangrijk deel van hun dagelijkse levensbehoeften nog steeds afhankelijk van Amster dam, dat zeven kilometer verderop ligt”. DE BAR heet Citadel en de be drijfsleider Albert Moederzoon. Voor naamste kenmerk van dit etablisse ment in het hartje van Amsterdam is, dat de drie serveersters er met ontbloot bovenlijf rondlopen. Nu loopt er meer naakt rond in Amster dam, maar het is nieuw dat gasten er „topless” een drankje aangeboden krijgen. „Het gaat dan ook fantas tisch”, vertelt Moederzoon, die naar zijn zeggen vooral directeuren en za kenlieden in zijn huis krijgt. Dat is ook niet zo vreemd want in de betere hotels als Hilton en Okura wordt Citadel ondernemende bezoekers warm aangeprezen. De meisjes die zich voor dit rondborstige karwei ge leend hebben („ze gaan niet voor twee tientjes met de borsten bloot staan”, zegt Moederzoon) hebben tot dusver weinig hinder ondervonden van al te vrijpostige heren, maar dat komt volgens de bedrijfsleider ook wel een beetje door de selectie die er bij de ingang plaats vindt. „Boven dien”, zegt hij, „ze kijken er twee minuten naar en hebben er dan geen interesse meer in”. De Amsterdamse politie heeft zich tot dusver rustig gehouden maar Moederzoon beseft dat het ook voor hem oppassen ge blazen is. Hij wijst er op, dat andere bats het Citadel-voorbeeld al te en thousiast hadden overgenomen en dat het op hele ontkleedpartijen uitdraai de. „Toen kwam de politie en zei: aankleden die hele hap. Als zoiets bij ons gebeurt, is het afgelopen”, meent hij. Er zijn talloze reacties binnenge komen van niet door schaamtegevoel gedreven dames uit België, Frankijk en Amerika, die best op die manier in de hoofdstad willen werken. De Citadel-directie ziet daar wel brood in. Ook al omdat de familie van het huidige (Nederlandse) personeel het helemaal niet leuk vindt, dat ze er gens foto’s van hun half ontblote dochters tegenkomen. Om van die ellende af te zijn, maken de meisjes er dan ook bezwaar tegen als iemand van de gasten de camera op hen richt. „Ome” Arie, een grossier van 63 jaar uit Uithoorn, heeft het vanaf de begin tijd meegemaakt. Dat is alweer veertig jaar geleden, toen de transport nog per boot, handkar en paardenwagen ge schiedde en de straatventers voor de nodige kleur zorgden. Dat en het handjeklap is niet meer. DE BIJLMERMEER, Amsterdams meest verguisde stadsuitbreiding, be vindt zich op een tweesprong. Als de bewonersactie om een drastische ver laging van de hoge huren te bewerk stelligen slaagt, opent dat ongekende perspectieven. Landelijk, omdat de hoofdstad niet het alleenrecht van hoge woonlasten kan claimen of zoals voorzitter Niek ten Hagen van het bewonerscomité opmerkt: „Het is de hele huurpolitiek. Het gaat niet al leen om x-miljoen voor de Bijlmer, maar om anderhalf miljard voor het hele land”- lat "i- 1 - 1 ngl Sik i -j a üiüü. 19 k ”J"“

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 7