Einde mijnwerkersstaking lijkt nu nabij Opvolging Mommersteeg nog steeds knelpunt Vredestein sluit bedrijven in Goor en Loosduinen Actiebord in Borssele Dilemma Aanslag beraamd op Kissinger Verkiezingen slecht bekend vraagt gratie Guerrilla ’s waarschuwen Nederland Berkelse arts Tassenfabriek failliet: 100 ontslagen IBE V. UMUIDEN WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD V Vredeling oneens met Andriessen IN DRIE JAAR VERVALLEN 450 ARBEIDSPLAATSEN HET WEER Rustig weer AGENDA pagina 9 J Luchtdoelraketten bij Witte Huis Telefoonbeantwoorders IS Het woord is aan... Mariniers IANI A Perspex lichtbakken en NEON REKLAMES 2 3 3 :h spraai 9 9 11 12 12 13 15 16, 17 ^»^7 IJmuider Courant Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 10,30 p. mnd., £29,80 p. kwartaal (p. post f 34,—),p. jaar f 117,—(p. post f 134,—). Losse nummers 50 ct. WILSON VORMT KABINET (Van onze redactie buitenland) HEATH ar. 1 of id ten, r Deze krant bestaat uit achttien pagina’s Verwachting van het KNMI tot woensdagavond EIGEN ONTWERPSTUDIO Z, I Kastje kijken Kunst Radio en televisie Strips Economie Beurs Sport DINSDAG 5 MAART 1974 64e jaargang nummer 102 De deur staat weer open voor Wilson. De Labour-leider ging, nadat hij van koningin Elizabeth de opdracht tot het formeren van een regering had ontvangen met zijn vrouw naar zijn ambtswoning in Downing Street 10. aan inde van r te Nog voor de Conservatieve regering aftrad, hadden de vakbonden reeds be kend gemaakt dat zij een Labour-kabinet zouden steunen. Dit maakt een einde aan de nu al vier weken durende mijnwer- De Liberalen hebben herhaald dat ze de regering niet zullen steunen als het om onderhandelingen over nieuwe toe- tredigsvoorwaarden gaat. In Londen wordt levendig gespeculeerd over hoe lang de regering aan de macht zal kunnen blijven onder deze unieke omstandigheden De bedoeling was dat de aanslag zou worden uitgevoerd als de minister zich naar de vermaarde moskee van Omajjad begaf, in het hart van Damascus. Degenen die de aanslag hadden voorbe reid zouden Palestijnse terroristen zijn. Kissinger is gisteravond in Washington teruggekeerd van zijn bezoek dat bedoeld was om besprekingen tussen Israël en Syrië over een troepenscheiding aan het Golan-front op gang te brengen. De uit Washington afkomstige berich ten over de aanslag zijn tegengesproken door officiële kringen in Damascus. afbouw van enkele onrendabele produkt- lijnen alsmede de inbreng van nieuwe produktlijnen van Goodrich. Aan de vakbonden en ondernemings raden zijn de uitgangspunten van een so ciaal begeleidingsplan voorgelegd. Daar- sanitair, markt voor verdien het xelver/ Vergierdeweg 250 hk. Vondelweg Haarlem-N. - Tel. 370496 Geopend; ma. t/m vrij. 12-6 uur. Zaterdags 9-6 uur. 7% ting s. runt rso- Tel. WASHINGTON (AP) In Syrië heeft men verleden week een aanslag willen plegen op de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Kissinger, aldus is hier maandagavond bekendgemaakt. De aanslag ging niet door, doordat de minister een bespreking ging voeren met de Syrische president Hafez Assad. KOOP vanaf 465. HUUR vanaf 20,p. m. NATEBO-AMSTELVEEN. tel. 020-456456 Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Achtergrond Plaatselijk nieuws 4, 5, 7, Vraagt inlichtingen nijman Elektrotechniek en Lichtreklame Telefoon 31 93 09 Houtmarkt 21 (Van onze correspondent) DEN HAAG Opnieuw is gratie aan gevraagd voor de „Berkelse arts" die tweemaal wegens moord tot levenslange gevangenisstraf is veroordeeld. De man is al meer dan twintig jaar van ztfn vrij heid beroofd. lad- nge LONDEN Met een gevaarlijk kleine zetelmeerderheid en minder kiezers achter zich dan de Conser vatieven, moet het derde kabinet- Wilson de grootste economische crisis in de geschiedenis van Enge land oplossen. Nu tengevolge van de gewijzigde po litieke situatie in het Midden-Oosten zelfs de leiding der Palestijnse bewe ging afstand neemt van terroristische en misdadige acties, lijkt de tijd rijp om vliegtuigkapingen en andere criminali teit, uit welke beweegreden ook bedre ven, te gaan beschouwen als ordinaire misdaden van een internationaal gang- sterdom, en ze ook als zodanig te berech ten en te straffen. Weliswaar zijn in internationale ver dragen gedragslijnen vastgelegd waaraan naties zich kunnen houden ingeval zich dergelijke zaken voordoen, maar er is nog geen sprake van een wereldwijde overeenkomst die de veroordeling en bestraffing van aanslagen op de burger luchtvaart zodanig unificeert, dat de da ders de zware straf krijgen die hun toe komt. Een veroordeling, gevolgd door een uitwijzing naar het Midden-Oosten, bevredigt het rechtsgevoel allesbehalve en bevordert de driestheid waarmee fa natici hun acties uitvoeren. Natuurlijk lokt toegeven aan chantage altijd nieuwe chantage uit. Maar zolang er landen zijn die vliegtuigkapers en moordenaars als helden begroeten en beschermen, blijft de vrijbrief voor dergelijke misdaden be staan. Vooral het vliegend personeel van de burgerluchtvaart heeft er recht op, dat een eind wordt gemaakt aan deze politiek gekleurde gangsterpraktijken. Iedere toe gevendheid of lafheid maakt de toestand erger. Uit wat Nederland met zijn twee kapers gaat doen, zal blijken wat de ten dens is: capitulatie voor terreur of uit roeiing ervan, desnoods met eigen risico. (Van onze correspondent) ENSCHEDE Goodrich (Vredestein) met 6400 werknemers in Nederland wil alle produktie met uitzondering van de autobanden (Enschede) over een periode van drie jaar overbrengen van de bedrij ven in Loosduinen en Goor naar overige ondernemingen van het concern. Deze bevinden zich in Doetinchem, Heveadorp, Maastricht en Raalte. Het plan is van daag ter kennis gebracht van de vak bonden, de centrale en plaatselijke on dernemingsraden. Rekening houdend met het normale personeelsverloop en vertrek wegens pensionering vervallen 450 arbeidsplaat sen. In dezelfde drie jaar, aldus de raad van bestuur, is in het gehele concern wegens verloop en pensionering behoefte aan circa 2100 medewerkers. De raad van bestuur is ervan over tuigd dat doorvoering van het nu voorge stelde herstructureringsplan de basis zal leggen voor een gezonde uitbouw. Het herstructureringsplan omvat onder meer een hergroepering van produkten die duidelijk toekomst en een aanvaardbare winstgevendheid hebben, en voorts een Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Telefoon administratie 15437 en 16450 Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709 Postgiro 273107 Postbus 18 Klachten bezorging 18.30-19.00 uur tel. 10519 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De moeilijkheden tus sen minister Vredeling van Defensie en KVP-Ieider Andriessen over de opvolging van staatssecretaris Mommersteeg zjjn nog steeds niet opgelost. Vredelings voor keur blijft uitgaan naar iemand met be stuurlijke kwaliteiten. Andriessen houdt vast aan militaire kandidaten. Vredeling erkende tijdens de begrotingsbehandeling van Defesie in de Eerste Kamer openlijk dat „de kwestie wat moeilijk ligt”. Vredeling liet ook doorschemeren dat hij rekening houdt met een flinke in- werkperiode van de nieuwe staatssecre taris over wiens opvolging vermoedelijk binnen een week beslist zal worden. Dat DEN HAAG. (ANP)— De verkiezingen voor Provinciale Staten op 27 maart zijn maar bij weinig Nederlanders bekend. Uit een Nipo-enquête blijkt, dat 46 per cent van de ondervraagden niet wist dat ze gehouden werden en dat 37 percent niet wist waarvoor die verkiezingen wa ren. Slechts 24 percent kon de datum noe men en 37 percent wist dat het ging om verkiezingen voor de Provinciale Staten. Jane Jacobs: De vloek van het stadsleven: de mensen zouden elkander lief hebben, als zij niet gedwongen zouden zijn bij elkaar op schoot te zitten. duidt ook al op de wens van Vredeling dat hij niet in eerste instantie denkt aan een militair. De KVP wil juist een mili tair leveren omdat die sneller Ingespeeld zal zijn op de voorbereiding van de de fensienota die in april de deur uit moet. De KVP-kandidaten zijn mr. J. O. de Lange, hoofd van de sectie juridische za ken van het Eerste Legerkorps, en bri- gade-generaal C. van Lent, sous-chef van de staf van de opperofficieren personeel landmacht. Minister Vredeling deelde verder mee dat een diensttjjdverkorting niet beperkt zal bljjven tot de landmacht, maar ook zal gelden voor de andere krijgsmacht delen. De meer-kosten van een ver korting van de diensttijd zullen bjj het huidige weddepeil ongeveer 170 miljoen gulden bedragen. Bij de vervanging van de Starfighter zal onder alle omstandigheden het be lang voor de werkgelegenheid in ons land in het oog worden gehouden, aldus minister Vredeling bij de voortzetting van het debat. Hij wees op de aan een uitein delijke beslissing verbonden moeilijkhe den, die hij overigens „niet onoverko- menlijk” noemde. De minister ontkende dat ten aanzien van de keuze binnen het defensie-appa- raat aanmerkelijke verschillen van op vatting zouden bestaan. Een definitieve keuze kon nog niet worden gemaakt, om dat voor dit project samenwerking moet worden gezocht met andere landen die in een overeenkomstige situatie verkeren. Hij deelde mee, dat het onderzoek van de koninklijke marechausse naar mis handelingen binnen het korps nog gaande is. De toepassing van martelingen noem de hij volstrekt verwerpelijk. Overigens wees hij erop, dat één enkele gebeurtenis nog niet tot de conclusie mag leiden dat deze technieken als doctrine worden gebruikt. De minister zei geen reden te hebben om vraagtekens te zet ten bjj de wijze waarop generaal Lamers zich in deze situatie van zjjn taak als hoogste verantwoordelijke bevelvoerder van het korps mariniers heeft gekweten. Hij verblijft thans in het rijksasiel in Avereest, waar hij in het kader van de afronding van zijn behandeling weer eni germate vrij is in zijn doen en laten. De „Berkelse arts” werd in 1952 voor het eerst tot levenslang veroordeeld om dat hij zijn vrouw had vergiftigd. Een tweede keer levenslang kreeg hij wegens het vergiftigen van zijn medegevangene Lodders In het algemeen veel bewolking met vooral aanvankelijk neerslag. Zwakke tot wind uit tingen. Men® neme... „Zwangere vrouwen en kinderen weg wezeneen bord door een actie groep geplaatst voor de Zeeuwse kern centrale (achtergrond) in Borssele. Vol gens de actiegroep is het bord een di recte reactie op een brochure, die de PZEM huis-aan-huis verspreidt, waarin de bevolking wordt gerustgesteld. DORDRECHT (ANP) De lederwa- renfabriek BV Virtus die op 1 maart 1972 van Rotterdam naar Dordrecht was over geplaatst, is failliet. I|at betekent ontslag voor 100 werknemers, terwjjl ook een onbekend aantal parttimers en thuiswer kers is gedupeerd. Volgens de heer A. H. Woonings, dis- trictsbestuurder van de Industriebond NW in Dordrecht, is het faillissement te wijten aan een falend beleid van de di rectie. „Het was niet nodig geweest”, zei hij, „want de orderportefeuille zag er goed uit”. Gistermiddag diende Edward Heath tenslotte toch zijn ontslag in en gaf ko ningin Elizabeth aan Labour-leider Ha rold Wilson opdracht een nieuw kabinet te vormen waarvan de samenstelling vermoedelijk vanmiddag bekend zou worden gemaakt. kersstaking mogelijk. Naar schatting strekt de kolenvoorraad in Engeland nog maar tot het einde van deze maand. Wilson zal een sterke inflatie moeten eb- strijden en enorme leningen in de rest van Europa en bij internationale instan ties moeten afsluiten. In de uitvoering van haar plannen zal de nieuwe Labour-regering rekening moe ten houden met het feit dat ze thas maar vijf zetels méér heeft dan de Con servatieven en geen absolute meerderheid heeft in het Lagerhuis. Dit vergroot het aanzien van de Libe ralen met wie de afgetreden Heath tot gistermorgen nog geprobeerd had een coalitie aan te gaan. Aan Liberalen leider Jeremy Thorpe en zijn voorganger Jo Grimond waren hoge kabinetsposten aangeboden maar de Liberale achterban verzette zich tegen dit „kleur bekennen”. James Callaghan, voorzitter van de La- bour-partij en kandidaat voor een van de belangrijkste ministerposten in het nieuwe kabinet, zei gisteren dat er geen ultimatums door Engeland aan de EEG gesteld zullen worden. Wel verwachtte hij dat men er in Brus sel bij tariefonderhandelingen rekening mee zou houden dat Engeland voor dit jaar een inflatie van minstens 15 percent voorspelt. bij is ondei- meer voorzien in een zp groot mogelijke individuele beslissings vrijheid voor de personeelsleden in geval van herplaatsing, waarbij een gunstige financiële tegemoetkoming in het voor uitzicht wordt gesteld. Sinds 1970 is het in feite onrustig rond Vredestein. Eerst voerden de rubber- giganten Goodrich en Goodyear een felle strijd om het bezit van de aandelen van Vredestein en vervolgens ontstond onrust over massa-ontslagen. Er ontstond een conflict met de vakbonden en de kwestie haalde zelfs de Tweede Kamer. BEIROET (UPI) Volgens kranten in Beiroet heeft de Palestijnse guerrilla groep die de verantwoordelijkheid op eiste voor de kaping van een Brits vlieg tuig naar Amsterdam zondag, de Neder landse regering gewaarschuwd de twee gevangen genomen collega’s geen kwaad te doen. „Wij waarschuwen de Nederlandse re gering en stellen haar volledig verant woordelijk voor wat er ook moge gebeu ren met onze commando’s die de opera tie uitvoerden”, aldus de Arabische na tionale jeugdorganisatie voor de bevrij- ding van Palestina in een verklaring. De verklaring, die in kranten in Bei roet werd afgedirukt, zegt voorts dat de organisatie „de Arabische natie en de moedige legerhelden belooft dat wij de strijd zullen blijven uitbreiden tot de overwinning of de dood”. De Nederlandse regering wachtte van morgen nog steeds op een Engels verzoek tot uitlevering van de Arabieren. Komt dat verzoek niet, dan zal Nederland de kapers zelf berechten, zo deelde minister Van Agt (Justitie) gisteravond mee. Het verhoor van de beide verdachten verloopt moeizaam. Taalproblemen spe len daarbij een rol. „Het is bijzonder moeilijk achtergronden en motieven van de kapers te weten te komen”, aldus de bewindsman. Van de 92 passagiers zijn er zondag avond zes naar Landen doorgevlogen, de overige 86 (met inbegrip van de twee ge wonden) zijn gistermiddag van Schiphol weggegaan. Verscheidene liepen in blau we KLM-dekens, omdat zij bij het ijlings verlaten van de VC-10 zelfs geen colbert hadden kunnen aantrekken. Slechts één passagier was nog in het bezit van zijn paspoort. Kissinger keerde gisteravond van zijn reis door het Midden-Oosten terug op de Amerikaanse luchtmachtbasis Andrew bij Washington. Achter hem staat een veiligheidsagent. WASHINGTON (DPA) Ter bescher ming van het Witte Huis tegen zelf- moordaanvallen vanuit de lucht zijn le den van de geheime dienst die de presi dent beschermen, uitgerust met anti- vliegtuigraketten, aldus meldt het tijd schrift „Aviation Week”. Volgens het blad is de maatregel een gevolg van twee incidenten, waarbij in het ene geval een soldaat met een ge stolen helikopter op het grasveld van het Witte Huis landde en in het andere een mogelijk geestelijk gestoorde man ge probeerd heeft een vliegtuig te kapen om het op het Witte Huis te laten neerstor ten. Naar „Aviation Week” bericht is de lijfwacht van de president uitgerust met raketten van het type „Redeye”, die van de schouder kunnen worden afgeschoten. De projectielen worden aangetrokken door de warmte-uitstraling van ’n vlieg tuig, waardoor zij zelf hun doel opzoe ken. Een woordvoerder van de geheime dienst wilde het bericht niet bevestigen. 7 klein savoye kooltje - 500 gr. varkenspoulet - 200 gr. gedroogde pruimen - 100 gr. gedroogde ap peltjes - 150 gr. gedr. abrikozen - rijst - 125 gr. boter of margarine Gevulde koolrolletjes met gedroogde zuidvruchten. De gedroogde zuidvruchten weken en gaarwellen, pruimen ontpitten. Vlees met zout, peper en kerrie zachtjes bakken en 10 min. met wat water sudderen. Mooie kool bladeren (harde nerf verwijderen) in hun geheel 5 min. koken in water met zout, uit laten lekken; elk blad vullen met iets klein gesneden zuidvruchten, oprollen en in beboterde vuurvaste schotel met het varkensvlees in het stoof vocht (met paneermeel en klontjes boter erop) ca. 20 minuten laten bakken. Opdienen met rijst of aardappelpuree. Smulpapen kunnen een boekje met de nieuwste Zuidvruchten recepten aanvragen bij antwoord nummer 3212, Amsterdam (geen postzegel nodig). Gedroogde Zuidvruchten enige Zwakke tot matige uiteenlopende rich- Minimumtemperaturen omstreeks 1 graad. Maxima mor gen ongeveer 5 graden. ■Wf: LS,. r 1

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 1