Vredeling voor beperkt Onbarmhartige zelfkritiek arts en nodig Stellige verwachting in Den Haag KANTOOR VAN IBERIA BEZET Generaal Van Lent nieuwe E staatssecretaris Defensie bi Interpellaties ge over prijswijzer en mijnsluiting TWEEDE-KAMERFRACTIES ARP EN KVP: collegegeld Opmars wasautomaat gaat voort KW c A rt Symposium over handhygiëne in Amsterdam Gezamenlijke handdoek ongezond Regering geeft geen redenen voor verlaging van stakingsrecht militairen □□□En ll tl d 99 99 Ti PROF. DR. C. VAN NIEUWENHUIZEN BIJ AMBTS-AANVAARDING Ge' Staking op vliegveld van Stockholm IU 0 lit mi WOENSDAG W( 6 MAART 1974 (Van onze parlementsredactie) WEERRAPPORTEN (Van onze correspondent) AMSTERDAM. „Het gebruik van de gemeenschappelijke hand doek en het stukje zeep op plaatsen waar véél mensen samenkomen, is onhygiënisch en levert gevaar op voor de volksgezondheid.” Dat is het onderwerp waarover vandaag in het RAI-Congrescentrum in Am sterdam een symposium wordt ge houden. Drie hooggeleerde heren in de microbiologie en hygiëne houden lezingen en gaan met de bezoekers van het symposium na, op welke wijze in Nederland door voorlich ting en voorschriften de situatie op dit gebied kan worden verbeterd. DEN HAAG. De Tweede-Ka- merfractie van de KVP is van me ning, dat de regering geen „gegron de redenen” heeft aangegeven voor de verlaging van het collegegeld van 1000 naar 500. De KVP- fractie heeft in het ingediende wets ontwerp alleen praktische argu menten aangetroffen: het herstel van de goede betrekkingen met de universiteiten, en: het collegegeld mag niet lager worden dan het maximale schoolgeld. Ook de ARP- fractie stelt zich op dit standpunt. Dit blijkt uit de schriftelijke voor bereiding van het wetsontwerp waarin onder meer de collegegeld- verlaging wordt voorgesteld. (Van onze correspondent) (Van onze parlementsredactie) 0 Op d In de nacht plaatselfik van a o 5 i i 4 1 -2 STOCKHOLM. (Reuter) Een sta- king van het onderhoudspersoneel o; het vliegveld Arlanda van Stockholm is gisteren uitgebreid tot ander grondperso neel, waardoor het vervoer van lucht post en vracht is komen stil te liggen. Minister Vredeling zei gisteren in de Eerste Kamer bij de begrotingsbehande ling van Defensie nog met nadruk, dat Amsterdam De Bilt Deelen Belde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vllssingen zzo z zw zzo z z z zzw zw z zw zo n ozo 5 13 13 10 9 11 2 7 3 6 5 5 13 15 18 13 2 12 1 uur uur uur uur 1 1 1 3 12 0 0 3 4 0 0 2 0 0 0 0 die eveneens in 1973 verder zijn doorge drongen op de Nederlandse markt. Nog maar vijf pet van de Nederlandse gezin nen heeft geen koelkast. De afzet van diepvriezers is in 1973 qua volume met 31 pet gegroeid tegeno ver 1972. De verkoopaantallen van afwasmachi nes zrijn in 1973, na een lichte daling in de voorgaande jaren, weer iets gestegen. De verkoop van elektrische fornuizen is de laatste jaren zeer stabiel; de verko pen van losse elektrische oventjes nemen echter vrij sterk toe, evenals die van elektrische grills. De markt voor gasfornuizen is in 1973 wat groter geworden. Ongeveer 800 monteurs en ander per soneel op dit vliegveld en dat van h« vliegveld Torslanda bij Gothenburg is in staking omdat zij hoger loon en betere compensatie willen van de luchtvaart maatschappij SAS. Voor de tweede maal in acht dagen is de Haagse branweer gisteren in het geweer moeten komen om een brand in het leegstaande Grand Hotel in Sche- veningen te blussen. Vorige week maan dag had de brandweer de hele dag nodig voor het blussingswerk. Die brand was ontstaan door brandstichting, zo vermoe den brandweer en politie- Over de oor zaak van de brand van gisteren, in een hoeveelheid riet en rotan in de kelder, Is nog niets bekend. Mi ernst tegei onen veroi blice geru ontsl w nnw ono ozo o nnw nnw zzo wzw zw nno ono w ozo ono no z DE cier Rosii Eton inste omvt de n Haag meeg oordi maar Zo; dingt de g om c drag volgi overt Voi bers door onttr hij z huis, verg; eind< tigen Lu houd had. bloei mills bleel ter i geac beste LI pren geze onde bevr niet kom Afri In bevr best: gese derh het huid en r H< naar de t over men van toeg Ca dat kun; ling den. beh< tot dom tijd gaar mati H< Moz. woei voor king gese pen< Afri sted 0.3 0 1 0 5 0 0 o 1 -3 0 2 -2 -8 0 1 4 1 0 -3 2 -2 4 -2 7 12 5 JP3 F?. 3 4 5 0.5 3 4 3 6 1 3 is. Als we dus onze handen afdrogen aan een besmette handdoek, hadden we het wassen uit hygiënische overwegingen ei genlijk net zo goed achterwege kunnen laten, stelt de werkgroep handhygiëne, en resultaten van onderzoekingen heb ben tot dezelfde conclusie geleid. en op de prioriteiten binnen het onder wijs. Dat de studenten die in de studie jaren 1972-1973 en 1973-1974 niet hebben betaald dat alsnog moeten doen, wordt door de drie regeringsfracties positief beoordeeld. Daarmee wordt de ongelijk heid tussen wel- en niet-betalers opge heven. KVP en ARP willen daarbij vasthouden aan 100, terwijl de PvdA meer voelt voor 500. DEN HAAG. De 51-jarige brigade generaal C. L. J. van Lent wordt zeer waarschijnlijk voorgedragen als de nieu we staatssecretaris van Defensie voor personeelszaken in de vacature van de heer Mommersteeg, die om gezondheids redenen zijn functie moest neerleggen. Dit is de stellige verwachting in politiek Den Haag, ook al zijn er nog steeds problemen over kandidaten .tussen mi nister Vredeling van Defensie en KVP- fractieleider Frans Andriessen. Van Lent l«kt echter de meest geschikte „com- promis-figuur”, die aan de eisen van zowel Vredeling als Andriessen voldoet Dat is de mening van prof. dr. C.-L. C. van Nieuwenhuizen, gisteren uitgespro- De PvdA vindt het niet noodzakelijk om twee soorten studenten, namelijk studenten en zij „die anders dan als student zijn ingeschreven” in te voeren. Het lijkt de PvdA efficiënter van iedere student te verlangen dat hij is inge schreven en dat hij collegegeld betaalt. Tevoren zou men na administratieve controle vooral op individuele gronden van betaling vrijgesteld kunnen worden. Ook de KVP vindt dat een systeem waarbij iedere student zich moet laten inschrijven en collegegeld betalen de voorkeur verdient. De controle wordt volgens de PvdA sluitender en eenvoudi ger. De Amsterdamse afdelingen van de KVP, ARP en CHU gaan samenwerket onder de naam Christen Democratisch Appèl. Ze zullen zowel met een geza menlijk programma als met een geza menlijke lijst de komende raadsverkie zingen ingaan. Dit is gisteren op eet persconferentie bekendgemaakt Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen zw. bew. Lissabon Locarno Londen Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Stockholm Wenen Zürich Zon Maan op We«r in binnen- «n buitenland ken bij de aanvaarding van het ambt van bijzonder hoogleraar in de internati onale aspecten van de beoefening der geneeskunde aan de rijksuniversiteit in Utrecht. Bij een werkelijk rationeel toedienen van geneesmiddelen zouden er onvoor stelbare hoeveelheden geld bespaard kunnen worden, aldus de 65-jarige in- ternist-cardioloog, die tot voor kort nauw betrokken is geweest bij de werk zaamheden van het hartteam van het St. Antoniusziekenhuis in Utrecht. Hij vindt dat het vervaardigen van fraai gekleur de, niet werkzame vervangmiddelen „ve len zou geruststellen en maar weinigen zou ontmoedigen”. Controlestudies zijn DEN HAAG (ANP). De opmars van de wasautomaat is in 1973 onverminderd doorgegaan en zo’n apparaat staat nu in 85 pet van de Nederlandse gezinnen. Dit staat te lezen in een markebingrapport van het bureau Trost Marketing en Research te Soest, dat ten behoeve van dit rapport o.tn. vier uitgebreide consu mentenonderzoeken heeft laten verrich ten door het NIPO, de Nederlandse Stichting voor Statistiek en het mark- onderzoekbureau Sisteem te Amster dam, telkens bij een steekproef onder meer dan 1200 huisvrouwen. Sedert 1970 lopen de jaarlijkse ver koopaantallen van wasautomaten terug. Dit is ook het geval bij de koelkasten, (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Minister Vredeling van Defensie voelt in principe voor sta kingsrecht van militairen, maar dan wel met uitzonderingen als het gaat om de nationale veiligheid. Hij verschilt in die opvatting van mening met Eerste-Ka- merleden als Van Riel (VVD) en De Vri-s (CHU). De minister maakte tijdens de voortgezette behandeling van de de fensiebegroting zeer nadrukkelijk de re strictie dat de nationale veiligheid niet in gevaar mag worden gebracht door een eventuele staking. Het stakingsrecht voor militairen is overigens nog niet aan de orde. Het wordt opgenomen in alge mene voorzieningen voor overheidsper soneel. De defensiebegroting werd door de Eerste Kamer aangenomen met al leen de CPN-fractie tegen. UTRECHT. „Misschien pleeg hoogverraad door te zeggen dat het KVP en ARP stellen zich op dit punt sceptischer op. Een boete van 200 op overtreding van de wet vindt de ARP te laag. Zij vraagt zich af of er geen aanvaarde therapieën. Prof. Van Nieuwenhuizen stelt in zijn rede dat de geneeskunde nooit mee kan helpen aan een bezuiniging op de kosten als de geneeskundigen niet bereid zijn hun hele arsenaal van indicaties tot opname en tot diagnostische en thera peutische methoden te onderwerpen aan onbarmhartige kritiek. Volgens hem is het een duidelijke zaak dat de duur van de opname op veel punten kan worden bekort. In cardiologische kringen is het op het ogenblik een heet hangijzer of er werke lijk middelen bestaan om een ontdekte hart- en vaatziekte in zijn begin te DEN HAAG (ANP). De Tweede Kamer heeft gisteren toestemming gege ven voor het interpelleren van minister Lubbers van Economische Zaken over de mijnsluiting en over het verdwijnen van de consumentenvoorlichting via ra dio en .tv. strengere sancties overwogen moeten worden. Te meer daar enige groeperin gen reeds nu „harde acties” hebben aan- gekondigd als het wetsvoorstel wordt aangenomen. De KVP vraagt de be windslieden of zij ook uitsluiting van verdere deelneming aan universitaire studies, zoals die bij examenfraude wordt toegepast, hebben overwogen. De PvdA-fractie gaat akkoord met een collegegeld van 500. Zij wijst daar bij op de beperkte beschikbare middelen ik voor mij een open vraag is of de chirurgische behandeling van het longkankergezwel, althans voor een aantal verschijnings vormen daarvan, enige zin heeft. Daar naast is het een tot op dit ogenblik open vraag of de chirurgische behandeling van de borstkanker voordelen heeft bo ven de andere methoden van behande ling”. Minister Vredeling nam het tegen Van Rfel op voor PvdA-voorzitter Van 12 uur- f - - - etmaal: 90 percent. Voor de temperaturen geldt een marge 3 graden rond de opgegeven waarden. hij vooral belang hecht aan bestuurlijke ervaring van een mogelijke kandidaat. Vertaald betekent dat: een niet specifiek militaire figuur. Het tegenargument van Andriessen is evenwel minstens zo sterk. De KVP-leider wil juist wél iemand met militaire kennis, omdat de nieuwe staatssecretaris na de afgetreden KVP’er Mommersteeg zeer snel vat moet krijgen op de defensienota, die medio april wordt verwacht. Van Lent was gisteren de hele dag in de Eerste Kamer op de tribune aanwezig om het debat over de defensiebegroting mee te maken. Een voor Vredeling acceptabele kandi daat is de provinciaal bestuurder van de KVP, Brockx. De kandidaten van de KVP zijn overste De Lange, die als jurist bij de paratie troepen (het Eerste Legerkorps) werkt, en generaal Van Lent, die sous-chef II is van de staf van de opperofficier personeel van de land macht. Generaal van Lent staat in de KVP bekend als een progressief militair, die met grote kracht streeft naar vermaat schappelijking van de krijgsmacht. Dat is ook een streven van de socialisten in de defensietop. (Vredeling en zijn staats secretaris Stemerdink). nodig, zelfs ten aanzien van algemeen beïnvloeden. Bestrijding van hoge bloed druk heeft geen invloed op het aantal hartinfarcten; het is tot nog toe niet overtuigend bewezen dat een verlaging van het cholesterolgehalte van het bloed een afremming bewerkt van de ontwik keling van de coronaire sclerose (verkal king van de kransslagaders). Aan deze vaststelling verbindt prof. Van Nieuwen huizen de waarschuwing niet klakkeloos te aanvaarden dat een vroeg opgespoor de ziekte via behandeling tot een langer leven leidt dan uit de statistieken voor dien bekend was. Wanneer men name lijk een patiënt eerder ontdekt, is de ziekteperiode langer en lijkt de levens duur verlengd. Een handdoek op een openbaar toilet is bovendien een ideale voedingsbodem voor bacteriën; hij is vochtig, bevat veel eiwitten en andere voedingsstoffen (de af geschilferde laagjes opperhuid) en hangt meestal in een tamelijk warme omgeving. Door dit alles vermenigvuldi gen de bacillen zich uitermate snel. Ook op een gezamenlijk stuk zeep kunnen heel wat bacteriën zitten, die omdat er altijd wat zeepresten aan de handen blijven kleven, zich op de huid verder kunnen ontwikkelen. Bij een enquête in Duitsland bleek dat 91 procent van de ondervraagden de gemeenschappelijke handdoek afwijst, waarvan dan 52 pro cent voornamelijk op hygiënische en 39 op esthetische gronden. Vijfenzeventig procent van de geënquêteerden zei nooit De ministers van Financiën vat West-Duitsland, Denemarken en de Be- neluxlanden komen morgen in Wasse naar bijeen voor het eerste overleg se dert de uittreding van Frankrijk uit het Europese Monetaire blok Morgenmiddag vindt de interpellatie, door het Kamerlid S. Keuning (DS’70), plaats inzake de consumentenvoorlich ting. De interpellant wil weten hoe de minister voortaan zorg zal dragen voor een permanente voorlichting aan de consumenten, nu enkele omroepen be sloten hebben de uitzendingen van de rubriek „Prijswijzer” te staken. Het KVP-lid Bremen interpelleert volgende week dinsdagmiddag. Op uiter lijk 1 april moet de beslissing genomen worden of de Oranje Nassaumijn en de mijn Juliana al dan niet gesloten worden. Gezien de nog steeds stagnerende indus trialisatie in Zuid-Limburg (er is een tekort aan 10.000 arbeidsplaatsen) wil de interpellant de noodzaak van de sluiting aan de orde stellen. gebruik van een gezamelijke handdoek te maken, zelfs wanneer er niets anders ter beschikking was om de handen te drogen en 72 procent was er voor om gezamenlijk gebruik van handdoeken in openbare gelegenheden bij de wet te verbieden. „De gezamenlijke handdoeken en zeep zijn attributen die volkomen uit de tijd zijn en niet meer in overeenstemming met ons gevoel voor hygiëne en fris heid”, zo meent de werkgroep handhy giëne. „Zeep- en handdoekautomaten zijn uitstekende alternatieven. Weliswaar iets duurder, maar minder schadelijk voor de volksgezondheid”. De organisatie van het symposium werd mogelijk gemaakt door een geza menlijk initiatief van een aantal fabri kanten en leveranciers: Burger-Zeist, Cemsto, CWS International, Hokatex, Ozon in Dordrecht, Uniplan handelson- derneming en Viruly. Toch eens opletten hoe vaak men die namen in openbare toiletten op handdoekenautomaten en zeepautomaten tegenkomt. Het partijbestuur van de PSP heeft de politieke partijen aan de linkerzijde opgeroepen samen te werken en contact te zoeken met buitenparlementaire orga nisaties als vakbeweging en actiegroe pen. Bewerkstelligd moet worden eet linkse meerderheid, die gericht is op het doorbreken van de huidige economische en politieke machtsverhoudingen, aldus een oproep. De PSP staat in de Provin ciale Staten en de gemeenteraden vor ming van linkse programcolleges voor van gedeputeerden en wethouders et wel in die provincies en gemeenten waar PvdA, CPN, D’66, PPR en PSP samen een meerderheid hebben. In Zwitserland en in sommige Duitse deelstaten zijn gemeenschappelijke handdoeken bij de wet verboden in alle Meer dan de helft van de inboedels in Nederlandse woonhuizen is te laag verzekerd, aldus het bureau voorlid’ ting schadeverzekeringen. Bij de wonin gen is dit in mindere mate het geval ook daar komt vaak onderverzekerinl voor. Veertien leden van de Amsterdamse afdeling van de Federatie van Vrije Socialisten hebben gisteren uit afschuw over de terechtstelling door wurging van de Spaanse anarchist Salvador Puig An- tich het kantoor van de Spaanse lucht- vaarmaatschappij Iberia enige uren be zet gehouden. Tijdens de bezetting van het pand in de Leidsestraat werden ach ter de ramen spandoeken met leuzen opgehangen en werd op een groot raam het woord „moord” geschreven. De woordvoerder van het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren in antwoord op vragen meege deeld dat „de Nederlandse regering ge schokt is door het doodvonnis voor de Spaanse anarchist Puig Antich en de wijze waarop dit voltrokken is”. Reeds nadat het doodvonnis was uitgesproken en nog voordat generaal Franco over het gratieverzoek had beslist, heeft de Nederlandse regering via de ambassade in Madrid van haar grote bezorgdheid doen blijken, aldus de woordvoerder. De Hoge Raad der Nederlanden zal voortaan in belastingzaken beschikken over deskundige voorlichting door eer specialist in het parket. Prof mr. J. van Soest, hoogleraar in het belastingrecht aan de gemeenteuniversiteit van Am sterdam, is benoemd tot advocaat-gene- raal, speciaal belast met belastingzaken Hij is gisteren geïnstalleerd. ratuur: omstreeks 8 graden. Kans op een droge periode van ten minste 95 percent. Kans op een geheel droog der Louw, die een frontale persoonlijke aanval van Van Riel te verduren had gekregen. Naar aanleiding van het WDM-rapport met kritiek op het korpi mariniers, dat samen met de PvdA- adviescommissie voor defensie is uitge bracht, verweet Van Riel mensen als Van der Louw „een afschuwelijke de structieve mentaliteit”. Vredeling be streed dat met klem, zonder overigens achter het PvdA-standpunt te gaan staan. Opmerkelijk politiek feit was gister middag dat minister Vredeling die senaat ondubbelzinnig te verstaan gaf dat de Starfighter-straaljager bij de luchtmacht vervangen zal worden. De keuze van de opvolger is nog niet gemaakt. Kort daar op verscheen er een verklaring van de PPR-fractie in de Tweede Kamer (de PPR steunt dit kabinet) waarin men zich vooralsnog tegen vervanging van de F-104G uitsprak. De PPR weigert vandaag met verte genwoordigers van Northrop Corp, te gaan praten over de Cobra-straaljager omdat men liever -wil wachten op de defensienota. Daarin zal duidelijk wor den gemaakt, hoopt men, wat de taken van onze luchtmacht worden. Daarna kan pas worden bezien welke jager wordt gekozen: de Zweedse Saab Viggen, de Franse Mirage F-l of de Northrop Cobra. In de oude monumentale hervormde kerk in Aalten in de Gelderse Achter hoek is bij restauratiewerkzaamheden een bijzondere grafkelder ontdekt. Op muren van de kelder staan namen et data van 1400 tot 1780. In deze kerk zijn onlangs ook belangrijke muurschilderin gen tevoorschijn gekomen. Ruim elf percent van alle artsen die in ons land tot specialist worden opge leid. komt uit het buitenland. In geen enkel ander land is het percentage bui tenlanders onder de assistenten zo hoog als in Nederland. Een van de oorzaken van het hoge percentage buitenlanders li de Nederlandse traditie vluchtelingen in de gelegenheid te stellen hier te stude ren. Daarnaast is de belangstelling voot een specialistenopleiding in ons land groot omdat het assistentensalaris hier hoger is dan in de meeste andere landen Het Centraal College maakt zich zorgen over deze situatie. Dit heeft prof- dr. C van Nieuwenhuizen gisteren in Utrecht, waar hij het ambt heeft aanvaard van bijzonder hoogleraar in de international! aspecten van de beoefening der genees kunde gezegd. 3 3 1 4 2 3 5 2 5 4 VOORUITZICHTEN VOOR VRIJDAG: Vrij zonnig en droog weer. Overdag hogere temperaturen, maar In de nacht plaatsellik lichte vorst. Aantal uren zon: 3 tot 11. Minimum tempe ratuur: omstreeks o graden. Maximum tempe- levensmiddelen verwerkende bedrijven. De werkgroep handhygiëne die zich ten doel stelt bij te dragen tot het zo snel mogelijk laten verdwijnen van de ge meenschappelijke handdoek en die het symposium heeft georganiseerd, legt in een informatiemap uit wat er allemaal tegen dit „onfrisse en onhygiënische stuk textiel” is in te brengen. Het wassen van de handen na het gebruik van het toilet heeft twee redenen: we worden er lek ker van opgefrist, en we verwachten dat onze handen ontdaan worden van „even tuele ziekteverwekkende” bacteriën, die tijdens het verblijf op de WC zijn opge daan. Maar ook al wast men zijn handen, dan nog blijft er een groot aantal bacte riën op de huid achter. Bij het afdrogen verwijderen we door het stevig wrijven een laagje van de opperhuid met een groot aantal bacillen die nog waren achtergebleven en die niet door de zeep waren gedood. Dat betekent dat we de handdoek besmetten en dat anderen dat voor ons hebben gedaan als het een gemeenschappelijk gebruikte handdoek mist mist mist mist mist mist licht bew. mist geh. bew. Z.-Limburg onbewolkt geh. bew half bew. half bew. half bew. mist, windstil zw. bew. zzw geh. bew. windstil half bew. onbewolkt sneeuw onbewolkt licht bew. licht bew onbewolkt windstil 11 onbewolkt wzw 16 licht bew. windstil 12 sneeuw licht bew. geh. bew. onbewolkt onbewolkt regen geh. bew. Casablanca licht bew. Las Palmas onbewolkt Tunis half bew DONDERDAG 1 MAART Hoog water 2.45 uur en 15.03 Laag water 10.45 uur en 23.12 DONDERDAG 7 MAART op 7.14 uur onder 18.30 17.46 uur onder 6.20 - V

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 2