ELF WAGENS OP DRIE CENTRALE PUNTEN IN IJMOND KGIJ-viermg over situatie in Zuid-Amerika Jeugd houdt actie in „Pen”-gebouw voor afschaffing jeugdloon Ziekenfondsen niet blij met Examens .«u nieuwe opzet I IHI In Pen-jeugdcentrum wordt hard gewerkt I iFI Veel gedachten eerst nog ordenen MINIMUMLOON OP ACHTTIEN-JaRIGE LEEFTIJD ’S. met nico scheepmaker WOENSDAG 6 1974 MAART 1 (Van een onzer verslaggevers) J 4? ■M Hi Argumenten Folders Luchtig Verboden o IJMUIDEN „Het probleem is dat IJmuiden nog geen kader van gemotiveerde jongeren kent”. Mieke Baneke, staflid van de Stichting Jeugdcentrum „De Pen”, praat over de achtergronden van de aktie „Jeugdloonweken” die tot en met 23 maart in het Pen-gebouw aan de Kanaalstraat wordt gehouden. „Daar willen we vanuit De Pen wat aan doen. Het is de bedoeling dal we in projectvorm gaan werken. Daar kunnen we nu met die jeugd- loonweken een proef mee nemen”. (Van een onzer verslaggevers) IJMOND De vijf gemeente besturen in de IJmond zijn reeds vele jaren achtereen bezig een re gionale ambulancedienst op touw te zetten. De IJmond loopt hiermee vooruit op de nog in de Tweede Kamer te behandelen wet, die het gewonden- en ziekenvervoer in de gewesten, dus in dit geval de IJmond, wil regelen. «’-'4.™ Li 1PE fLr -Br I El BI Ui Regionale ambulances rijden in najaar (Van een onzer verslaggeefsters) 4 de Een andere moeder merkte op dat je je kind al van voor de geboorte op alle mogelijke manieren beschermt, en dat je het inent tegen epidemieën, maar dat tegen de epidemie van het verkeer nog steeds geen injectie was uitgevonden. Kees Boomkens interviewde met de van hem gebruikelijke tact, zonder de pro blematische vragen uit de weg te gaan. Volgens burgemeester De Nijs kan de dienst niet op de geplande datum van 1 mei starten. Nu verwacht de beleids- Een twintigtal medewerkers is ver deeld over zes secties: publiciteit, bar, discotheek, lichtshow, film en techni sche dienst. Van iedere sectie heeft een vertegenwoordiger zitting in een adviesraad, die regelmatig bijeenkomt om praktische suggesties en proble men door te spreken. Nogal onduidelijk was de reportage over de Joegoslavische filmer Makavejev en zijn problemen met de eigenaars van de hippieboot die hij gehuurd heeft. Aanzienlijk duidelijker was een hoorzit ting in Amerika over Chili en even duidelijk was Rudolf de Jong over de Spaanse dictatuur, die vage beloften van grotere democratisering niet volgens de verwachtingen van de NRC-correspon- dent had ingelost. Sinds mensenheugenis is het vervoer van patiënten en gewonden in handen van particuliere, veelal garage- en/of taxibedrijven, die zeer kostbare ambu lances kochten en nog steeds kopen. Vaak stokt die hulpverlening, of door ondes kundigheid of door hevige concurrentie- Van een optimaal functioneren van am bulancediensten is somstijds geen sprake, maar via de in te voeren wet wil de centrale overheid dat nu juist wel berei ken. In Achter het Nieuws trof mij het meest de reportage over de vrachtwa gens die in Italië gestolen plegen te worden. Sinds januar^ 1973 waren het er 173, waarvan er, blijkens de trotse opga ve van een Italiaanse politiecommissaris, liefst 125 teruggevonden zijn. Zonder lading, maar dat zei hij er niet bij. De geïnterviewde Nederlandse chauffeurs waren ervan overtuigd dat de Italiaanse douane als tipgever voor de dieven fun geerde, en wie zou daar, die wel eens in Italië bestolen is, aan willen twijfelen? Typerend was een verspreking van een vrachtwagenchauffeur, die vertelde dat hij was gaan eten en dat hij na het eten naar zijn vrachtwagen was teruggelopen in de hoop, nee,- in de verwachting dat hij er nog zou staan, maar nee hoor. tievelijk discotheek en film; twee maal per maand worden filmvoorstel lingen gegeven. Jacques de Wolf is sinds 1 maart staflid. Binnenkort wordt nog een administratrice aangesteld. Het jeugd centrum wordt gesubsidieerd door ge meente en CRM. Zoals gezegd is men aan het be spreken van de ideeën over de toe komst nog niet helemaal toegekomen. Wel is het duidelijk dat een aantal mensen terug wil naar de tijd dat er nog iedere week popgroepen optraden (tegenwoordig eens in de maand) Een andere, kleinere, groep wil het jeugdcentrum meer maken tot een plaats waar mensen met anderen over hun eigen situatie kunnen praten en eventueel samen oplossingen voor hun problemen kunnen zoeken.. Daar zal allemaal nog over worden ge praat. Voorlopig is De Pen op woensdag-, zaterdag- en zondagmiddag open vooi’ soos-bezoek. De dinsdag- en donder dagavond zijn gedacht als projekta- vonden en op vrijdag- en zaterdaga vond worden platen gedraaid, treden popgroepen op en worden films ver toond. IJMOND. Zaterdag 9 maart is de viering van de Kritische Gemeente IJ- mond gewijd aan het thema „Is er een leven vóór de dood?” De viering, die om 19.15 uur in de Beverwijkse Vredes- vorstkerk aanvangt, wil informatie ver schaffen over het „verdrukkende en on menselijke systeem waarin Zuid-Ameri ka en in ’t bijzonder Brazilië en Chili zich bevinden”. Werkende jongeren in discussie tijdens de maandagavond gehouden informatie- en gespreksavond. IJMUIDEN. De aktie Jeugdloon- weken vormt de eerste grote aktivi- teit van het IJmuider jeugdcentrum De Pen sinds de heropening begin februari Met twee stafleden en vier medewerkers spraken wij over de werkzaamheden tot nu toe en de idee ën die binnen het jeugdcentrum le ven. De werkzaamheden die tot op he den door staf en medewerkers zijn an administratieve Aangezien men binnen De Pen van mening is daft men de werkende jonge ren tijdens de aktie niet met al te droge kost kan lastig vallen, is het programma verricht, blijken in hoofdzaak huishoudelijke en aard te zjjn geweest. Huishoudelijk in verband met de herinrichting van het Pen-gebouw en administratief vanwege rekeningen, stencils en brieven die moeten wor den afgehandeld. „Zodoende zijn we nog nauwelijks aan onze eigenlijke ideeën toegeko men”, zegt staflid Mieke Baneke. De beleidsgroep heeft reeds met Taxi 3000, v.d. Kommer en Tervoort gespro ken. „Die mensen weten waar ze aan toe zijn”, aldus de heer De Njjs. Hjj geeft toe, dat bij die onderhandelingen de discussies hoog zijn opgelopen. „Maar men moet zich in de IJmond realiseren, dat de ambulancediensten momenteel onvoldoende functioneren. Dat komt niet of nauwelijks aan de oppervlakte- We moeten voldoen aan de wet en bij die situatieombuiging vallen er klappen. Daar is niet aan te ontkomen”. Daartoe zal onder meer de Heems kerkse Wereldwinkel een informatieve stand inrichten over Latijns-Amerika. Tijdens de viering, zal aandacht worden besteed aan de figuur Dom Helder Ca mara, aan wie nog onlangs de alterna tieve Nobelprijs voor de vrede is uitge reikt. De Braziliaanse „bisschop van de armen” zet zich in voor een menswaar diger bestaan voor alle inwoners van Zuid-Amerika. De KGIJ-viering wil aansluiten bij het op 31 maart in Rome te houden Bertrand Russel Tribunaal over Brazilië, Chili en Latijns-Amerika. rW|w Maar hij vergeet dat ze met 18 jaar volwassen zijn. Ze doen hetzelfde werk als de andere werknemers; en het lage jeugdloon is de reden dat ze niet op zichzelf kunnen wonen en dus nog thuis zijn. Wat het onderhouden van een vrouw betreft, is het zo dat er tegen woordig op veel vroegere leeftijd ge trouwd wordt”. De jeugdloonweken zijn georganiseerd door de Katholieke Werkende Jongeren (KWJ), NVV Jongeren Kontakt, het Al gemeen Nederlands Jongeren Verbond (ANVJ) en verschillende plaatselijke jongeren- en vormingscentra, waaron der voor IJmuiden De Pen. „De reden dat De Pen aan de aktie mee werkt is dat onze bezoekers voor het grootste deel behoren tot de werkende jongeren en leerlingen van het lager be roepsonderwijs”, verklaart Mieke. Die bezoekers hebben het afgelopen weekend voor het eerst kennis kunnen nemen van de aktie. In de grote ont- spanningsruimte van het Pen-gebouw was op grote schaal foldermateriaal ver spreid. Wie aan de bar plaatsnam vond er onder meer stencils met het program ma voor de komende aktiviteiten en in een hoek was een dokumentatie-stand ingericht met publikaties van diverse organisaties van werkende jongeren. Zaterdagmiddag was men al de straat opgegaan om informatiemateriaal te verspreiden; onder meer werden winkels en supermarkten bezocht. Hoe was de reaktie van de mensen? Mieke: „Hier in het Pen-gebouw heb ik wel gezien dat bezoekers het stencil zaten te lezen. Ik weet niet in hoeverre het geholpen heet. In een enkele super markt werden wij geweigerd; daar mochten we geen stencils aan het perso neel uitdelen. Maar via via is dat toch nog gelukt”. De ziekenfondsen in Nederland hebben zich niet bijster positief tegen over de Regionale Ambulancedien sten opgesteld. Ook het Algemeen Ziekenfonds Kennemerland schaart zich in de rij van ongerusten. Waar om zien de ziekenfondsen de op een nieuwe leest geschoeide ambulance diensten als een noodzakelijk kwaad? Volgens burgemeester H. de Nijs van Uitgeest, voorzitter van de Be leidsgroep, die een regionale ambu lancedienst in de IJmond voorbereidt zal de dienst zichzelf financieel draaiende moeten houden. „Werken de particuliere vervoerders in de IJ mond nu met subsidie, straks in het najaar, als de regionale dienst van start gaat, is dat over. Het gaat de patiënt, die zich laat vervoeren geld kosten. Een overigens niet te vermij den zaak". Het Algemeen Ziekenfonds Kenne merland in Beverwijk zegt hierover: „Natuurlijk zijn we niet blij met die regionale dienst. De vervoersdienst loopt hier toch goed. Een regionale dienst is veel zwaarder bezet. Op een ambulance worden straks 3 of 4 mensen gestationeerd, die de continu diensten draaien. Is er nu in de nacht een ambulance nodig, dan wordt er een man uit zijn bed gebeld die spoorslags naar de plaats van het 'ongeval rijdt. Die zwaardere bezetting zal ongetwijfeld door gaan werken in de tarieven en dat betekent premie verhoging voor de verzekerden. In Alkmaar hebben ze het eens bere kend. Ik meen te weten, dat de Alkmaarse ziekenfondsen verwachten oen driemaal zo hoge vervoersprijs te moeten berekenen als momenteel. En dat is toch wel wat”. E' ‘i 4 Peter Uitwijk zit in de technische dienst en is met zijn sectiegenoten bezig een nieuwe bar in te richten. Hij is ook degene die met zo’n dertien man twee dagen en een nacht in touw is geweest om 650 bioscoop stoeltjes van Cinerama in Amsterdam naar De Pen te krijgen. Peter: „Het was goed dat Robbie erbij was. Dat is een beer van een vent. Die maakte aan een kant de keilbouten los en trok dan in één ruk een rij van veertien stoelen uit de vloer.” De publiciteit wordt verzorgd door Dave Alvenaar. Hij maakt zeefdruk ken en helpt ook mee met de organi satie. Buiten de gebruikelijke affiches wil hij een muurkrant maken en eventueel een Pen-krantje. Verder zijn Ali de Graaf en Her man de Groot druk bezig met respec- AMSTERDAM. Gemeentelijke Unl- versiteit. Geslaagd voor het doctoraal examen sociale geografie: de heer J. J. van Dop, Haarlem. Kandidaatsexamen sociale geografie: mevrouw I. B. van der Ree, Haarlem. Kandidaatsexamen econo mie: de heer N. J. M. van Tulder, Noordwijk. Kandidaatsexamen sociolo gie: de heren C. J. W. Akkerman en H. Westerhuis, Haarlem. Kandidaatsexamen culturele antropologie (niet-westerse so ciologie) de heer O. L. A. F. Meesters, Haarlem. Kandidaatsexamen wiskunde 3: de heer R. J. Bruijns, Beveiwijk. DELFT. Technische Hogeschool Geslaagd voor het propaedeutisch exa men vliegtuigbouwkundig ingenieur: de heer D. F. Volkers, Bennebroek. Central punten in de aktie zijn de eisen voor de afschaffing van het jeugd loon en het in werking doen treden van het minimumloon op achttien jarige leeftijd. hoog snelle hulp staat of valt met de be kwaamheid van de hulpverleners. Voorts zijn eisen, die aan het materiaal (de uitrusting van de auto’s) worden gesteld zeer hoog. In IJmuiden (Kloosterhuis) ligt die situatie, juist door de activiteiten van de heer Kloosterhuis, iets gemakkelijker in het vizier dan in IJmond-noord- Klappen Over de uitwerking van de aktie tot nu toe valt nog niets te vertellen. In groter verband wordt eens per week een medewerkersvergadering gehouden, waarin meer algemene on derwerpen, zoals de onderlinge per soonlijke verhoudingen, aan de orde komen. Momenteel wordt er echter druk gewerkt aan de ruimte zelf. Mieke: „De baas heeft argumenten gevonden om het jeugdloon te handha ven- Hij zegt: werkende jongeren zijn nog niet volleerd, ze wonen nog bij hun ouders in en ze hoeven geen vrouw te onderhouden. Vanwege de eis „Minimumloon met 18 jaar, nu!” (zoals via stickers wordt ge propageerd) heeft NVV Jongeren Con- Een film als „De trots en de harts tocht” beantwoordt natuurlijk aan ijze ren wetten. In het gewone leven, en in de echte oorlog, is het maar de vraag wie het overleeft en wie gedood wordt, maar in speelfilms zijn al die dingen netjes geordend. De vraag was natuur lijk, wie van de drie hoofdpersonen het loodje zouden leggen bij de uiteindelijke bestorming van Avila: de Engelse offi cier Cary Grant, de Spaanse verzetsstrij der (tegen Napoleon wel te verstaan) Frank Sinatra, of de Spaanse patriotte Sophia Loren. Dat Frank Sinatra zou sneuvelen was onvermijdelijk: hij stond de liefde tussen Sophia en Cary in de weg, en bovendien wou hij zo graag Avila binnentrekken. U begrijpt, een verloren zaak. Ik aarzelde nog wat Cary en Sophia betreft. Dat Cary het zou overleven, stond net zo vast als de dood van Frank. De vraag was alleen of Sophia de hel dendood zou sterven, of toch nog, zij het gewond, in de armen van Cary het slagveld zou verlaten. Regisseur Stanley Kramer had een tussenweg gevonden: zij stierf wel, maar nog net in de armen van Cary, dezelfde armen waarin hij even later Frank Sinatra, gesneuveld en wel, de stad binnendroeg. Toen hij hem buiten de stadsmuren oppakte dacht ik nog even dat hij hem naar zijn geliefde Sophia droeg, maar dat was dom van me, men had natuurlijk voor het hogere sentiment gekozen, namelijk zijn gelief de vaderland. Er waren uiteraard programma’s van groter belang en een kleinere kijkdicht heid op het scherm. Kees Boomkens had een programma gemaakt over de onge veer 500 kinderen die jaarlijks het dode lijke slachtoffer worden van het ver keer, of eigenlijk had hij een program ma gemaakt over de nabestaanden, die ook slachtoffer worden van zo’n ver keersongeval, omdat zij voor een deel meesterven, en in sommige gevallen ook afsterven, als zij hun kind niet kunnen vergeten. „Als we onszelf belangrijker gaan voelen dan dat andere, dan kunnen we het vermoedelijk gemakkelijker van ons afzetten”, zei een moeder, die met „dat andere” bedoelde: haar dochter, wier graf ze nog minstens eens per week opzoekt en die in haar doen en denken nog steeds een grote plaats inneemt. Niet iedereen blijkt in staat een klein beetje afstand te nemen, zoals de vader die op de vraag of hij zich een minder heidsgroep voelde, antwoordde: „Ja, en gelukkig maar”. tact zich deels uit terugtrekken. Het district Noord-Holland-Utrecht heeft van het landelijke NVV te horen gekregen dat het wel mag meewerken aan individuele gevallen, zoals het via loonstrookjes controleren of iemand wel het minimum-jeugdloon uitbetaald krijgt. Verdere medewerking aan het verschuiven van de leeftijdsgrens naar 18 jaar is het district verboden. De vakbonden willen die verschuiving name lijk per jaar invoeren. Dus volgend jaar op 22-jarige leeftijd, dan met 21 jaar, enzovoort. Wij vinden dat te traag”, aldus Mieke. „Het moet nu”. Naast onder meer gelijke betaling van man en vrouw, is nog een van de eisen: geen enkele ontheffing van het mini mum-jeugdloon. „Het is niet onze schuld dat midden standers het in deze tijd niet meer redden. Dat komt door de vestiging van grote bedrijven. Daarom moeten ze hun financiële moeilijkheden niet afwentelen op de hoofden van de werkende jonge ren”, meent Mieke. voor een goed deel in de luchtige sfeer gehouden, maar weliswaar met een se rieuze achtergrond. Donderdagavond wordt een film ver toond met als motto „Samen staan we sterk”. De een half uur durende film is gemaakt door „De Kritische Filmers” uit Breda en geeft een beeld van de dagin deling en werksfeer van een werkende jongere. Er komen authentieke opnamen in voor van de NDSM-metaalstaking die vorig jaar in Amsterdam is gehouden. De bedoeling is dat er na afloop in de bar over wordt gediscussieerd. Vrijdagavond treed „Het A-sosjale Or kest” uit Rotterdam op, met liedjes en schetsjes over de situatie van werkende jongeren- Van 18 tot en met 21 maart is er een tentoonstelling over jeugdloon, samenge steld door een groep werkende jongeren uit Utrecht, en op donderdagavond 21 maart speelt de Nieuwe Komedie „La chen in de baas zijn tijd”. Tot besluit van de aktie wordt op zaterdag 23 maart een jeugdloon-demon- stratie gehouden, die om 14 uur van start gaat vanaf het Kennedyplein te Beverwijk. In de IJmond-gemeenten rijden veer tien ambulances: vijf van de ongevallen dienst van Kloosterhuis te IJmuiden, twee van Van der Kommer te Uitgeest, drie van taxi Tervoort te Castricum en vier van Taxi 3000 te Beverwijk. Volgens burgemeester H. de Nijs van Uitgeest, voorzitter van de beleidsgroep Regionale Ambulance Vervoersdienst zijn naar verwachting elf ambulances in de IJmond nodig. In Velsen blijven in ieder geval de vijf wagens van de uitste kend geleide dienst van Kloosterhuis nodig. Volgens de groep dient er in Castricum een post te komen, die moge lijk een deel van Heemskerk kan bedie nen en zal er een derde centrale post worden ingericht in of in Beverwijk of in Heemskerk. „Over de plaats van die derde post is de beleidsgroep nog niet tevreden”. Ik zou die post graag zo dicht mogelijk bij Rijksweg 9 willen hebben. Uitgeest is dan snel te bereiken. Beverwijk ligt iets moeilijker in die situatie, want de Rijks weg snijdt het gebied in twee delen”. Of de beleidsgroep gaat kiezen voor een centrale post in of aan de rand van het Beverwijkse stadscentrum is niet te voorzien. „Om de tien dagen komt de groep in vergadering bijeen. Er zal nu spijkers met koppen worden geslagen, want de tijd dringt”. groep in het najaar de regionale dienst van start te laten gaan. Maar voor het zover is zullen de technische, de financiële en de juridische werkgroepen van de beleidsgroep zich nog moeten buigen over aspecten, die toch niet onderschat mogen worden: welke wagens kunnen in de nieuwe dienst worden opgenomen. Een regionale ambulancedienst vraagt gekwalificeerd personeel, want aktie moeten r 'j-HHililIllIjHlIlJ. H. DE NIJS

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 7