Nationale Religieuze Partij doet ook mee AMSTERDAM W Nixon bereid tot ONDER N STOOM W atergate-verhoor Sovjet-Unie Luns tevreden ek Oen Uyl komende stembus naar Weer schrijver veroordeeld in Belgen zondag ,DC-10’s moeten beter worden over b°~ nagekeken’ REGERING VRAAGT SPOED MET CENTRAAL AKKOORD s achtergrond rag MITS NIET ONDER EDE In elk geval voor april weten wat we gaan doen” DOMDERDA’G 7 MAART 1 974 2 Gromiko Rijksluchtvaartdienst in VS: Onvoldoende Prijscompensatie (Van onze redacteur in Brussel, Henk Kolb) Amada Stormpas 500 GRAM BRUSSEL. Bijna 6,2 miljoen kiezers gaan zondag 10 maart in België naar de stembus. De verkiezingscampagnes hebben voorname lijk aangetoond dat dit met veel aarzeling zal gebeuren. Het valt niet te ontkennen dat het allerminst eenvoudig is te moeten kiezen tussen „de nieuwe samenleving” die de socialisten nu al zoveel jaren be loven en „een andere samenleving”, waarvoor de christen-democra- ten zich ietwat overmoedig garant hebben willen stellen. DEN HAAG. De regering heeft er bij monde van drs. Den Uyl bij werkgevers en werknemers op aangedrongen snel tot een cen traal akkoord over 1974 te komen. „In ieder geval moeten we voor 1 april weten waaraan we met het arbeidsvoorwaardenbeleid voor 1974 toe zijn”, zo is premier Den Uyl, die hiervoor steun vond bij de vak centrales van mening. MALSE WK I (Van onze redactie buitenland) I met de werkgevers in de Stichting van (Vervolg van pagina 1) de Arbeid te beginnen. (Van onze correspondent) c: Gerucht Syrische aanval lost kabinetscrisis op uljoen de traat in- van het punt is worden en finan. zich wat Volgens tatie mo- resse ,die voor de jrdam is goed kli- iam ach- identieke lat hij de 10’n com- tiaal kan- aansloeg Seek, in- ze partij, naar het en bren- ië en Is- van een iternatio- stenrijkse en twee- id was in rf achter rgestoken a. Pogin- id enkele lalde, om wekken, lomische eperking mg van laatregel doel het rlichting houwen, aatdoel- Een eventuele extra militaire inspan ning van Nederland is in het gesprek met de Nederlandse regering niet aan de orde gekomen, aangezien een beslissing op het militaire vlak nog niet is geno men. Dat gebeurt pas na consultatie met de NAVO. Maar de heer Luns was in zoverre optimistisch, dat het niét zo is dat er bijvoorbeeld een nieuwe legerdi visie bij zou moeten komen. dende minister van Economische Za ken. Kok vindt dat de vakcentrales van de regering voldoende materiaal hebben ge kregen om na intern beraad het gesprek „We zullen voor 1 april met de werk gevers rond moeten zijn. Want voor die datum moet er ook nog overleg worden gevoerd in de bedrijfstakken om te ko men tot nieuwe cao’s”, aldus NVV-voor- zitter Wim Kok. ms heeft Defensie r de be- sbestuur- egradeerd s overge- elte. eeft een als „ge- n blanco langeslo- ir alleen kunnen worden r in 1973 teer dan gisteren jen man ar zocht abortus rostituée •ehouden Ier Doef ers van enlandse vorderen ?dt ver- iden van „Ik vond de gesprekken, die ik met minister-president Den Uyl en minister van Buitenlandse Zaken Van der Stoel heb gevoerd, bijzonder nuttig en ik vlei mij met de hoop dat ook de Nederlandse regering het contact nuttig heeft gevon den”, aldus mr. Luns. Tenslotte zijn er dan natuurlijk de socialisten: geteisterd door schandalen en manipulaties die nimmer het par lement bereikten, maar wel de kran ten en vervolgens ook de dossiers van de Justitie. Rood (nou ja.in België was tijdens de regeringsperiode van Leburton eigenlijk meer het schaam rood geworden van establishmentsoci- alisten, die onderdeel waren van de gevestigde orde. Ook aan Vlaamse kant lopen recht se radicalen in stormpas naar de stemlokalen: de Vlaamse militanten orden en „Were Di”. Ze zijn zelf geen partij in de verkiezingen, maar hebben zich in het gelid gesteld voor de Vlaamse Volksunie. Die Volksunie is een zeer invloedrijke partij, die dit keer misschien wel in de regering komt als de groten geen compromis kunnen vinden. Maar haar Vlaams- zijn, haar eis van „een Vlaamse staat”, trekt de strijdvaardige rechtse flaminganten meer aan dan de libera lisering van abortus, waar de Volksu nie zich ook achter heeft gesteld. (Van onze redacteur in Jeruzalem, mr. Jaap van Wesel) JERUZALEM. Berichten over een dreigende verrassingsaanval van Jordanië en Syrië hebben de Israëlische kabinetscrisis opgelost. Golda Meir heeft gisteravond aan president Katzir meegedeeld dat de nieuwe regering rond is: zondag zal het nieuwe kabinet, waarvan ook de Nationale Religi euze Partij deel zal uitmaken, aan de Knesset worden voorgesteld. Als gevolg van de dreigende toestand aan Israels oostelijke en noordelijke grens heeft de Nationale Religieuze Partij besloten alle religieuze bezwa ren te laten voor wat ze zijn en evenals Da jan en Peres mee te doen aan de nieuwe regering. en beto- .einse St. tegen da ek, de op Italiaanse lie in de men van DEN HAAG. „Ik ben tevreden over mijn contacten met de Nederlandse re gering en heb een grote mate van over eenstemming tussen Nederland en de NAVO kunnen constateren”, aldus mr. J. M. H. A. Luns, de secretaris-generaai van de NAVO, die gisteren op zijn jaarlijkse rondreis langs de hoofdsteden van de NAVO-landen een werkbezoek aan Den Haag heeft gebracht. „De Ne- kort ge- jnsumen- n reactie lerlanden tamelijk” .imenten- tschappij ;rote ad der Lub- adver- on juiste" :nt op 20 ie recht- lijk over Nixons Watergate-rol wordt gesproken, pas ter beschikking van de commissie te stellen wanneer de huidige Watergateprocessen omstreeks september afgewikkeld zouden zijn- Dit protest stond mogelijk in verband met de Con- gres-verkiezingen in november. Ondertussen zeiden enige gouverneurs van beide partijen op een winterbijeen- komst in Washington dat het beter voor het land zou zijn als Nixon heenging, al dan niet door „impeachment”. iel onder and van 11 waar- nen. Het lari 1978 Gebleken was de laatste weken dat zonder Dajan geen stabiele regering te vormen was. Dajan had met zijn ontslag- aankondiging poker gespeeld en bijna verloren. Hij kreeg geen massale steun van de bevolking zoals hij misschien wel gehoopt had. Hij kreeg bovendien geen steun in de partij, zelfs niet van Golda Meir: Rabin zou minister van Defensie worden en daarmee dreigde Dajan poli tiek buitenspel te komen staan. Nu werd hem een unieke kans geboden om terug te komen en hij heeft die met beide handen aangegrepen. Dajan gaat er nu, waarschijnlijk te recht, van uit dat de kritiek op hem wel zal luwen. De oude toverformule, het belang van de nationale veiligheid, zal ongetwijfeld werken. Kritiek was moge lijk, zolang de hele politieke situatie in Hij zei verder dat volledige medewer king verleend zal worden aan de juridis che commissie van het Huis van Afge vaardigden en dat hij bereid is schrifte lijke verklaringen af te leggen en zelfs persoonlijke vragen te beantwoorden, maar niet onder ede en alleen aan de voorzitter van de commissie (een Demo craat) en de belangrijkste Republikein. Nixons advocaat James St. Clair pro testeerde vandaag toen rechter John Si rica voorstelde het geheime rapport van de Grand Jury, waarin zeer waarschijn- WASHINGTON. President Nixon heeft zicfli opnieuw verdedigd in de Wa- tergate-affaire en verklaard dat hij be reid is samen te werken met de commis sie voor justitie uit het Huis van Afge- vaardigen die een onderzoek instelt naar de mogelijkheid tot afzetting van de president. „We zullen eerst de uitgewerkte voor stellen van de regering afwachten. Die zullen binnen tien dagen verschijnen. Dan pas is het ons mogelijk spijkers met koppen t e slaan”, aldus de heer Van Veen. Hij hoopte dat de regering naast de investeringsaftrek ook nog rekening zou houden met de werkgeverswens om de vennootschapsbelasting te verlagen. Premier Den Uyl boorde later op de avond die hoop de bodem in door te verklaren dat de regering met deze wens geen rekening houdt. Minister-president Den Uyl maakle duidelijk dat als werkgevers en vakbe weging niet tot een centraal akkoord SS* delen van pamfletten. Merkx en Lei- jers worden door het officiële Belgi sche artsendom verfoeid omdat zij veel lagere honoraria berekenen dan is toegestaan. Amada zal zeker stemmen van de socialisten stelen. In Gent staat voor deze partij ir. Paul de Maegt kandi daat. Hij onthulde het telegraaf- en telefoonschandaal. waarbij vele mil joenen aan staatsgeld verdwenen in de zakken van de allerhoogste ambte naren en hun familieleden. Die kwestie kostte PTT-minister Ansseele geruisloos het politieke hoofd, dat hij doorgaans juist in Gent placht op te steken als aanvoerder van de officiële socialisten daar- Wil Amada veel stemmen? Geens zins, zegt nationaal voorzitter Ludo Martens, want het parlement is slechts een poppenkast. Dank zij deze volks vertegenwoordiging strekt de kapita listische dictatuur zich uit tot alle categorieën van arbeiders. Amada wil in het parlement slechts deze houding aan de kaak stellen. Tot op de dag dat een revolutie de omwente ling teweeg zal brengen. Een ander randverschijnsel in de Belgische politiek: l’Action Rexiste, een groepje in Brussel opererende aanhangers van de oud-SS’er Leon Degrelles, tegenwoordig comfortabel verblijvend in Spanje, maar ter dood veroordeeld, dat wel. Hun ideologie berust op anti-communisme en racis me. Racisme dat verbintenissen tus sen leden van verschillende rassen verbiedt. Misschien wel het meest opmerke lijke verschijnsel in deze verkiezings strijd is de partij Amada, hetgeen zoveel wil zeggen als: „Alle macht ‘aan de arbeiders”. Deze communisten worden aangevoerd door een jonge arts, Chris Merkx, en zij streven naar een samenleving waarin vrijheid van bestaan voor de werkende mens. Het kapitalisme, dat spreekt, moet worden onderdrukt. Amada heeft zich in de afgelopen jaren vooral bij stakingen gemanifesteerd als een militante groep, wiens leidfers voortdurend aan dacht van de niet zo zachtzinnige Belgische politie kregen. jf duizend erlander- de Twee- eden van nd staat- iderschap volg van ld, hetzij zan haar 100 staat- evengoed als Israel er belang bij heeft dat koning Hoessein sterk in het zadel zit. Wat ook een rol heeft gespeeld in de crisis aan Israels grenzen is de Russi sche ontevredenheid over haar dalende invloed in het Midden-Oosten. De onder- handelingen tussen Israel en Syrië wor den in Washington gehouden en niet, zoals de Russen hadden gewenst, in Genève waar zij een vinger in de pap hebben. De Russen hebben daarom be halve rechtstreekse druk op Damascus ook een andere troef uitgespeeld: de Palestijnen. Gromiko heeft dezer dagen in Cairo twee uur lang met Fatah-leider Arafat gesproken en hem officieel uitge nodigd om naar Moskou te komen. De partij groeide uit een radicaal studentensyndicalisme op naar haar huidige vorm van strijdbare actie groep. Dokter Merkx, die samen met zijn collega Leijers in het Antwerpse Hoboken een groepspraktijk drijft, wordt in deze dagen veelvuldig opge pakt wegens het wederrechtelijk uit eend jaar innen. In scentrum, m2 krijgt ijsstijgin- in 1978 j1 sedert -embar- •eft het ner een perso- ikje met een ge- e Knes- tNSIMON FIUHLEN MET VEUKOOP VAM VMi UEEi. 6£LDId r/M 3 MMKT. Overspoeld door tonnen uiterst kostbaar propagandadrukwerk pro beert België de laatste dagen naar de verkiezingen door te komen. Op welk niveau hier nog over de toekomst wordt gedacht bewijzen de fanaten die op verkeersborden Frans- of Ne derlandstalige namen met verf be- kladderen. In meer dan één opzicht is een verkiezingsstrijd in België een vervuilingsverschijnsel, dat gepaard gaat met een op lokale belangen gerichte propaganda en een totale versplintering binnen de partijen zelf. MOSKOU (UPI, AP). In Orel is de dissidente schrijver Viktor Chaustov veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf wegens tegen de Sovjet-Unie gerichte activiteit, zo is van een dissident in Moskou vernomen. Chautov moet na zijn gevangenisstraf nog eens twee jaar in binnenlandse ballingschap. Op de grond ligt geen ouderwets kanon, maar een oude gas-straatlantaarn. Het ding maakt deel uit van de tentoonstel ling „Amsterdam onder stoom”, die van af morgen gehouden wordt in het His torisch Museum in Amsterdam. Er zijn schilderijen, modellen, foto’s en krante- verslagen te zien over de industriële revolutie die de stad in de jaren 1795- 1918 doormaakte. voor 1974 kunnen komen, „en dan liefst op korte termijn”, de regering beschik kingen- zal treffen op grond van de Machtigingswet. Komt er wel een cen traal akkoord tot stand, en kan de rege ring zich vinden in de gemaakte afspra ken, dan zal het centraal akkoord basis zijn voor door de regering te nemen beschikkingen. Werkgeversvoorzitter mr. Van Boven (NCW) benadrukte dat het komende ge sprek met de vakcentrales vrijblijvend zal zijn, tot de regering met concrete cijfers op tafel komt. De werkgevers waren wat teleurgesteld over de sum miere gegevens die men had gekregen. De vakcentrales daarentegen zullen tegen het eind van de week hun „huis werk” af hebben e n geloven wel vol doende gegevens te hebben om het ge sprek met de werkgevers af te ronden. De regering die nu gevormd is, had een en waarschijnlijk ook zelfs twee maanden geleden al kunnen worden sa mengesteld. Nieuwe gezichten zijn Ra bin, nu niet op defensie maar als minis- er van arbeid en waarschijnlijk Jariv, die de post van transport krijgt. Peres verhuist van communicatie naar infor matie. Op een onverwacht bijeengeroepen persconferentie gisteravond kreeg hij voornamelijk vragen over zijn omstre den gesprek op 21 maart 1973 met de voormalige Witte Huis-advocaat John Dean op zich afgevuurd. Volgens Dean zou Nixon toen over gratieverlening aan de gearresteerde inbrekers hebben ge sproken en gezegd heben dat het bij eenbrengen van een miljoen dollar aan zwijggeld geen probleem zou zijn. Op de persconferentie beaamde Nixon dat er over die zaken gesproken was maar hij ontkende ook maar iets gewe ten te hebben van wat zijn naaste me dewerkers in hun schild voerden. Volgens hem was de geluidsband van het gesprek op 21 maart voor verschil lende uitleg vatbaar, maar hij wist zelf zeer goed wat hij gezegd, bedoeld en gedaan had. Nixon herhaalde nooit gratie beloofd te hebben, maar toen hem gevraagd werd of dit ook gold voor zeven voor malige medewerkers die enkele dagen geleden in staat van beschuldiging wer den gesteld, zei hij dat dit uiteraard afhing van hun persoonlijke omstandig heden. De werkgevers wilden niet praten over het hete hangijzer, de prijscompen satie. „Dat hangt af van de uitgewerkte belastingvoorstellen van het kabinet”, aldus mr. Van Veen. Premier Den Uyl zei dat het streven van het kabinet blijft dat de hoger- en hoogstbetaalden financieel een veer zul len moeten laten ten behoeve van de laagst- en lagerbetaalden. „Waar duide lijk is dat er in 1974 een tekort moet worden verdeeld, en iedereen het stand punt inneemt dat de laagst- en lagerbe taalden er niet op achteruit mogen gaan, zal er iets met de hogere en hoogste inkomens moeten gebeuren”, aldus Den Uyl. Bovendien acht het kabinet het ge wenst dat de arbeidsvoorwaarden die worden vastgesteld voor alle werknemers zullen gelden en niet alleen voor hen die onder een cao vallen. Mocht er geen centraal akkoord komen, dan zal het kabinet de regeling van de uit te betalen prijscompensatie ook regelen via de Machtigingswet, aldus Den Uyl. Deze ontwikkelingen kunnen de te genstellingen in de Syrische top ver scherpt hebben, waarbij de extreme vleugel van de Baath-partij in Syrië en Irak, die het op een nieuw gewapend conflict wil laten aankomen, een grote rol speelt. Het Syrische leger is weer op volle kracht, mogelijk nog sterker dan voor de Oktober-oorlog, en de afgelopen dagen zijn grote hoeveelheden Russische wapens naar Syrië gevlogen. In Den Haag heeft de heer Luns herhaald wat hij al eerder had gezegd, namelijk dat hij met grote zorg de steeds grotere bewapening van de Sov jet-Unie en speciaal de enorme uitbrei ding van de Sovjet-vloot, die in sommige opzichten superieur is aan de Ameri kaanse marine, gadeslaat. „De Verenigde Staten hebben daar de nodige conse quenties uit getrokken, maar de Europe se NAVO-landen worden steeds zwak ker, hoewel de militaire integratie van de 14 landen bevredigend is”, aldus de heer Luns. Deze verkiezingen van 1974 (nodig gemaakt door de val van het socialis- tisch-christen-democratisch-liberaal kabinet-Leburton over de Ibramco- affaire) zullen het politieke beeld van België naar men mag aannemen niet ingrijpend wijzigen. Hooguit zul len de regionale tegenstellingen zich nog verder toespitsen in de richting van een federatief België, met een Vlaams landsgedeelte, een Waals ge bied en misschien dan ook nog Brus sel als aparte eenheid. Sinds de oorlog van vorig jaar oktober hebben Syrië en Jordanië een gemeen schappelijk belang gekregen: beide zijn bang geïsoleerd te worden als Israel en Egypte een afzonderlijke vrede zouden sluiten. Het feit dat Israel niet van plan is spoedig met Jordanië over de toe komst van de westelijke Jordaan-oever te onderhandelen en het feit dat Jorda- nië’s positie daar is verzwakt door de algemene erkenning van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie als enige verte genwoordiger van het Palestijnse' volk, heeft koning Hoessein ertoe gedreven een militantere houding aan te nemen. Hoessein heeft er in ieder geval ook belang bij dat in Israel een stabiele regering tot stand komt, die met hem kan onderhandelen over de Westoever, Binnen de gevestigde partijen, de christen-democratische CVP, de soci alistische BSP en de liberale PVV met hun respectieve Franstalige we derhelften is niet veel veranderd. De taalscheiding binnen de partijen is nog iets verder doorgetrokken, oude strijders als Leburton (socialistisch) en Van den Boeynants (christen-de- mocraat) bevinden zich in de nadagen van hun politieke loopbaan. Men kijkt uit naar nieuwe krachten: de opmerkelijk Tindemans (christen-de- mocraat) en de jeugdige slimmerd Willy Claes (socialistisch), de aftre- Israel onzeker was. Zeker nu is aan de leiders een unieke kans geboden om. zich in één klap van de situatie meester te maken. WASHINGTON. De Amerikaacse Rijksluchtvaartdienst (F.A.A.) heeft nieuwe veiligheidsvoorschriften afgekon- digd voor DC-lO’s, na het ongeluk met een Turks toestel van dit type bij Parijs dat afgelopen zondag aan alle 346 inzit tenden het leven kostte. De nu veroordeelde schrijver heeft van 1967 tot 1970 gevangen gezeten nadat hij had gedemonstreerd op het proces tegen de schrijver Yoeri Galanskov, dis na een maagoperatie in een gevangen kamp is overleden. De zegsman kon niet meedelen wat Chaustov precies ten laste is gelegd. Hij zou onder meer „misdadige literatuur” hebben verspreid. Belangrijk was het verschijnen als getuige a charge van Gavriel Superfin in het proces tegen Chaustov. Superfin is een geschiedkundige die medewerker is geweest van Alexander Solzjenitsin voordat deze werd verbannen. Hij heeft als getuige alle verklaringen ingetrokken die hij voor de geheime politie had afgelegd. Hij deed dit uit protest tegen de verbanning van Solzjenitsin. Het is zeer aannemelijk dat Amerika's minister van Buitenlandse Zaken Kissin ger in samenwerking met de CIA een beslissende rol heeft gespeeld bij de oplossing van de kabinetscrisis. De be richten over een dreigende Jordaanse en Syrische invasie kwamen uit Washing ton, van het Pentagon. Hoe serieus deze dreiging werkelijk is, is minder belang rijk dan de reactie in Israëlische zijde. Dajan, al of niet deelgenoot in dit com plot, heeft de kans met beide handen aangegrepen om het verloren terrein terug te winnen. Amerika heeft belang bij een stabiele regering in Israel, die in Genève onderhandelingen kan voeren met de Arabieren. Werkgeversvoorzitter mr. Chr. van Veen vond het cijfermateriaal van de regering beslist niet voldoende om reeds met de vakbeweging om de tafel .te gaan zitten. Voor Dajan is dat zijn geluk geweest in een verloren lijkend spel. Daarmee zijn Dajans tegenstanders en ook de rechtse Likoed-oppositie uitgemanoeu vreerd. De Arbeiderspartij kan nu op haar gemak naar een nieuwe leider zoeken en Golda Meir zal dan haar taak kunnen overdragen als de situatie wat stabieler is. Ook de fabrikanten Douglas Air craft Company, een onderdeel van de McDonnell-Douglas-maatschappij hebben hun afnemers nieuwe richtlij nen gegeven om er voor te zorgen, dat voor het vertrek de deuren van het laadruim goed gesloten zijn. Deze maatregelen volgen op een ver klaring van René-Lemaire ,de voorzitter van de Frans-Turkse commissie die het ongeluk met het Turkse lijntoestel on derzoekt, da teen deur van het vracht- ruim op elf kilometer van de plaats van het neerkomen van de DC-10 is teruggevonden en dat deze deur geen tekenen vertoonde van de weerslag van een explosie. Deze mededeling heeft aanleiding gegeven tot speculaties, dat de deur bij het opstijgen als gevolg van het toenemende drukverschil binnen en buiten de machine is opengevlogen.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3