c Turkse amnestie Niet toegeven Adembenemende beelden in Maldoror voor Neder- aan eisen kapers lander onwaarschijnlijk Klappen en boze woorden op politiebureau Ww dte politierechter Z' bi 69. gegevens Verplaatsing duinvoet tien meter zeewaarts 119.- Nagel vraagt GS demografische 179- NED. TAPIJT CENTRALE B.V. 179.- ROZENGRACHT 146-148 en in Amsterdam-Oost op het BEUKENPLEIN 28 7.50 - T*"»* •II I t 1 Camera Obscura brengt leven en werk van De Lautréamont Gezagvoerder: Expositie komplan uitgesteld Compromis met Rijkswaterstaat Kort IJmondnieuws Belastingvoorstellen VVD komen lagere inkomens ten goede PARIJS ONVEILIG” „LUCHTRUIM BOVEN KOM VOORAL EENS VRIJBLIJVEND KIJKEN °Ver S67V D( 19 7 4 7 f Tel. 62550 Verkeersvliegers: Liberale fractie: de .0n5‘ BERBERTAPIJT HUISKAMER TAPIJT 'X BLOEMTAPIJT Amaryllisbollen BERBERTAPIJT fy: - r Verder in BEVERWIJK, Zeestraat 56 en 58. Naast het Postkantoor. Tel. 241 37. MO"1® oO* co'>V Etalagepop Groentjes F I F Mi™ MAART JAC HEIJER Maldoror ziet toe vanuit de vitrage beetje op te ZIE ACHTERZIJDE GOUDEN GtDS AMSTERDAM Nu Nu voor (Van onze stadsredactie) Nu DONDERDAG Na- van ge- Maldorors rukken de gordijnen telkens open om Ducasse te dwingen zijn dro men als realiteit te zien. Op die manier ben je ook als publiek direct betrokken bij de waanzin van deze superromanti- sche geest. lofelijke talent van deze groep, om emo ties lijkfelijk uit te drukken, het best tot zijn recht. Zodra ze wat langere dialoog krijgen, valt er af en toe wel een toneel - toon te beluisteren, die wat conventioneel aandoet vergeleken bij hun lichamelijke expressie. De voorstelling is nog niet helemaal klaar. Ik geloof dat er nog wel wat in dialogen (van huisschrijver Andy Wolk) geschrapt kan worden; misschien zelfs hele scènes. Bij langer spelen zal de voorstelling ongetwijfeld meer innerlijke rust krijgen, iets dat met name de scène van de hermafrodiet bij de première nog miste. De corridors in het gebied van Parijs zijn bij het nieuwe systeem gecompli- Enkele weken geleden, ten tijde van het Tweede-Kamerdebat over de finan ciële situatie, lanceerde de liberale frac tie een plan voor verlaging van loon- en inkomstenbelasting. Minister Duisenberg van financiën zegde toe een aantal be cijferingen te laten verrichten over de gevolgen van het plan voor de diverse inkomensgroepen. DEN HAAG (ANP). De WD-frac- tie in de Tweede Kamer heeft uit becij feringen van het departement van Fi. nanciën opgemaakt dat de VVD-belas- tingvoorstellen vooral ten goede komen aan de lagere inkomens. „Daarover is de VVD zeer verheugd”, aldus is gezegd in een gisteren uitgegeven verklaring. IJ in d is in dag Nooi Di lega te 1 dooi tuss is h Bev I nój vei var grc dar var Ra; het de de 100% zuiver scheerwol Zware kwal, met legklare rug. 400 cm br. Van 189.- Zware kwaliteit Fraaie kleuren. 400 cm br. met legklare foamrug. Tijdelijk - 1 gebr wijk maa circi zijne weg taire j... (Van een onzer verslaggeefsters) WIJK AAN ZEE. De duinvoet tus sen Wijk aan Zee en de Noorderpier komt elk jaar door aanstuiving meer zeewaarts te liggen. Dat door de zee aangevoerde zand moet ook elk jaar weer terug worden geschoven om de strandexploitanten in de gelegenheid te stellen bij hun funderingen, waterputten en kabels te kunnen komen. Filmvertoning. In de Beverwijkse Alpha-sociëteit aan het Moensplein wordt vrijdagavond (aanvang 21 uur) de film „It’s all in the air’ vertoond, een jeugdsentimentele produktie van George Formby. Ondanks de ouderdom verkeert de film nog in een uitstekende conditie, meldt Alpha. Dat alles krijg je te zien in fraai aangeklede en belichte scènes op een speelvlak midden in de zaal. Het is omsloten door vitragegordijnen, die op gezette tijden gesloten en geopend wor den. Ze vormen aldus een prachtig beeld van de verscheurde werkelijkheid van Ducasse. Fantasieën spelen zich achter de vitrage af als in een droom, maar de PARIJS (UPI). Franse vliegers en vliegverkeersleiders hebben gisteren ge zegd, dat het dinsdag in gebruik genomen nieuwe systeem voor controle van het vliegverker het Parijse luchtruim on veilig heeft gemaakt en al bijna een botsing tussen twee straalverkeersvlieg- tuigen tot gevolg heeft gehad. (Van onze redacteur in Istanboel) ISTANBOEL. Het Turkse parle ment begint eerstdaags aan de behande ling van twee amnestiewetten, die vrij lating inhouden voor naar schatting 65.000 van de 70.000 gevangenen in Tur kije. Het betreft zowel crminele als politieke gevangenen. Tot die 65.000 zou wel de 16-jariga Engelse drug-delin quent Timothy Davis behoren, waar schijnlijk op grond van zijn minderja righeid, maar niet de 26-jarige Neder- iands-Duitse Hans van der Aar uit La ren (NH), die sinds 1967 een straf van 30 jaar uitzit wegens smokkel en verhande ling van verdovende middelen. CARACAS (UPI). Bij de opening van een internationale pilotenconferenti* in Caracas heeft de Nederlandse gezag voerder Henk Vermeulen als zijn me- ning te kennen gegeven, dat de enige manier om aan vliegtuigkapingen een einde te maken is te weigeren aan de eisen van de kapers gehoor te geven, ook al zou dit mensenlevens kosten. In verband daarmee heeft Rijkswater staat laten weten, dat de afrasteringen en dus ook de opstallen over de hele linie 30 meter meer naar de zee toe moeten worden geplaatst, om de duinen als het ware de gelegenheid te geven aan te groeien. De exploitanten hebben bezwaren ge maakt tegen die verschuiving van dertig meter, omdat zij vleesden dan bij hoog water te worden overspoeld. Na enkele besprekingen is er een compromis uit de bus gekomen en Rijkswaterstaat neemt Camera Obscura voert Isidore Ducasse ten tonele. Deze jongeman uit Uruguay die in Parijs op een zolderkamer leeft, schept om zijn obsessies op te schrijven Maldoror, een denkbeeldige figuur die bij Camera Obscura wordt voorgesteld door drie spelers. Zij vertellen de dood zieke Ducasse dat zij zijn muze zijn dóór wie hij een meesterwerk zal scheppen. Franz Marijnen poogt verder te gaan dan Croiset, die prachtige resultaten be reikte met alleen al de originele tekst. De vraag is of Marijnen daarin slaagt. Hij verstrengelt drie thema’s. Het eerste is de worsteling van Ducasse met zijn geesteskind Maldoror, die bij Marijnen de motor wordt van het drama. Het tweede thema is de worsteling tussen Ducasse en zijn dagelijkse werkelijkheid, die hij de baas probeert te blijven door zich een duur klinkend, ongenaakbaar pseudoniem aan te meten: le comte de Lautréamont. Het derde thema wordt gevormd door de uitbeelding van herin neringen en fantasieën die Ducasse, alias De Lautréamont, alias Maldoror beleeft. Drugdelicten vallen nadrukkelijk bui ten de nu geformuleerde amnestierege ling. Vermoedelijk is hiermee tegemoet gekomen aan een speciale efis van de religieus-moralistische „Partij van Nati onale Redding”, de kleinste van de twee regeringspartijen, die aan het kabinet- Ecevit de minister van justitie heeft geleverd. Engelse import. 100% zuiver scheerwol. 400 cm br. Van 249.- direkteur/eigenaar C.J.F. Nijssen Volgens de heer Vermeulen, die regio naal vicevoorzitter is van de Internatio nale Federatie van Verenigingen van piloten, leiden processen en het gevan gen zetten van kapers vaak tot nieuwe kapingen om hun vrijlating af te dwin gen. „De enige wijze om de vicieuze cirkel te doorbreken is niet toe te geven aan de eisen van de kapers. Als de regeringen voet bij stuk houden, zullen enige onschuldige mensen om het leven komen. Dit is de verschrikkelijke waar heid”, aldus de Nederlandse gezagvoer der op de 29ste jaarvergadering van de federatie. Haarlemse. Zij had gedacht een goed zaakje te kunnen doen voor het uitdra- gerswinkeltje van haar man, door een tientje te besteden voor de aankoop van een étalagepop die een vage bekende haar kwam aanbieden. Het ding bleek gestolen en een paar rechercheurs kwa men hem weghalen. „Pop weg, tientje weg en nou moet ik nog een boete van dertig gulden betalen ook?” vroeg zij na het horen van de eis. Schuldheling was naar de mening van de politierechter echter wel bewezen. „Ik wil er dan nog wel een tientje af doen, maar lager kan ik echt niet gaan”, zei mr. Vink. W- - (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. De expositie rond het zogenoemde komplan, dat de verdere „inrichting” van het centrum in Heems kerk moet regelen met de bouw van een nieuw raadhuis en dergelijke centrale objecten, vergt meer voorbereidingstijd dan was verwacht. Daarom zal de expositie niet op 8 maart worden geopend, zoals aanvanke lijk was meegedeeld, maar waarschijn lijk een week later, op 15 maart. De definitieve openingsdatum wordt nog nader bekend gemaakt. Ook kan er verband bestaan met het feit dat onder de 80 buitenlandse drug- delinquenten die in Turkije gevangenis sen verblijven, vier Amerikanen zijn die straffen uitzitten van 30 jaar tot levens lang. Het breekpunt hierbij is de even tuele hervatting van de opiumcultuur in Turkije, die in 1972 onder Amerikaanse druk werd gestaakt. De huidige Ameri kaanse schadevergoeding wordt in Turk se regeringskringen als „een fooi” beti teld. De Amerikaanse ambassadeur in Ankara bezoekt herhaaldelijk minister van buitenlandse zaken Gunes, waarbij behalve de opiumkwestie ook het lot van de Amerikaanse gevangenen ter sprake komt. Wanneer het in deze fase van Neder landse en Duitse zijde mocht komen tot diplomatieke stappen ten gunste van Hans van der Aar, dan is het te ver wachten, dat deze zullen aanknopen bij het gratieverzoek dat voor hem recht streeks bdj president Koruturk is inge diend op grond van zijn slechte gezond heid, waarover onlangs ook een officieel Turks gevangenisrapport is opgemaakt. innam om krikken. Na een vermoeiend dagje had hij twee tot drie borrels gedronken en aan de bijwerking van de medicijnen schreef hij toe, dat hij de NZH-bus te laat had gezien. „Ik dacht trouwens dat het een voorrangsweg was waar ik op reed,” zei hij, De officier was het daarmee eens. „Het is een veelgemaakte fout. De Julia- nalaan maakt inderdaad de indruk een voorrangsweg te zijn.” Hij achtte dron kenschap niet bewezen en vroeg alleen voor de verkeersovertreding 150 boete. Mr. Vink verlaagde dat nog tot het ronde bedrag van honderd gulden. „Hij gaf rare antwoorden als we hem vroegen wie hij was en waar hij van daan kwam. En toen ik hem wilde fouilleren schopte hij me in m’n kruis,” vertelde een van de bij de zaak betrok ken agenten „Toen heb ik hem gewaar schuwd en bij de tweede poging gaf ik hem in een reflex een stomp in zijn gezicht” De man, op aanwijzing van omwonen den uit zijn wagen gehaald door de agenten, bleek van de behandeling die hij op het bureau kreeg niet gediend. „Gestapo’s, nazi’s,” voegde hij hen toe. Ook nu hield hij vol dat een en ander op hem anders was overgekomen dan op de agenten. „Ik ben geslagen toen ik aan de punt van de tafel zat en niet tijdens het fouilleren”, verklaarde hij. „En ik rook naar de sterkedrank omdat ik drie flesjes Underberg had gedronken. Die zaten in mijn broek en die is bij het onderzoek niet onderzocht.” De agenten hielden echter vol dat alles doorzocht was en dat in rioch buiten de auto papiersnippers of flesjes waren gevonden. Officier van justitie mr. Van der Valk Bouman meende dat de hele onverkwikkelijke geschiedenis slechts aan de drank kon worden toege schreven. „Als je hem nu zo ziet zitten zeg je dat is toch een nette man, bijna een héér,” merkte hij op. Hij vroeg twee weken gevangenis en een jaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid. Politierech ter mr. Vink zal over een week vonnis wijzen. HAARLEM. PvdA-statenlid K. gel heeft Gedeputeerde Staten Noord-Holland nadere informatie vraagd naar aanleiding van het bericht van het Centraal Bureau voor de Statis tiek dat de bevolking van Noord-Hol land in 1973 is verminderd met 237 personen en dat terwijl in 1972 nog een groei van ongeveer 10.000 was. Een telkens terugkerend element is de verkrachting en vernietiging van een kind-meisje, een fantasie die Ducasse lijkt te ontlenen aan de herinnering aan de zelfmoord van zijn moeder. Het is ook de fantasie, die tenslotte in een gekkenhuis (a la het stuk „Marat-deSa- de” van Peter Weiss), werkelijkheid voor hem wordt. Deze is zo verschrikkelijk dat Ducasse eraan sterft. Toch heeft de groep ook andere ver halen uit „De zangen” uitgebeeld. De wondermooie beschrijving van de her mafrodiet bijvoorbeeld, die het symbool is van de onmogelijkste eenzaamheid. Het contrasteert uitstekend met het ge weld van de verkrachtingsscènes en is dus wel op zijn plaats in het geheel. Dat heb ik niet kunnen zien in de scène, waarin Maldoror een grafdelver ontmoet en vermoordt. Vierentwintig amaryllisbollen wilde een 29-jarige Heemstedenaar van zijn Hillegomse baas meenemen. Als com pensatie voor een reiskostenvergoeding die hij niet maar zijn collega’s wel kregen. Hij liep echter met een vriend die hem bij het transport zou helpen tegen de lamp. „Het was niet om ze te verkopen. Ik’ wilde ze aan buren en zo weggeven,” zei de jongen die tijdens het ceerd. De vliegers moeten te vaak van corridor en radiofrequentie wisselen. Hierdoor is het potentiële gevaar voor een botsing in de lucht gestegen, aldus een woordvoerder van de nationale ver eniging van vliegverkeersleiders. Volgens hem heeft de radar op de nieuwe Char- les-de Gaulle-luchthaven bij Roissy-en- France, die morgen in gebruik wordt genomen, dode hoeken en herhaalde mankementen. i 3 cm hoogpolig zuiver I scheerwol i 400 cm br. Van 249 - Honderd gulden boete en voorwaardelijk legde mr. Vink' een 48- jarige Amsterdammer op, die toen hij niet binnenmocht in de woning van zijn vriendin in Zandvoort zo hard op de ruiten timmerde dat ze aan scherven gingen. „Hij komt er nooit in als hij te veel gedronken heeft”, gaf zij als re den voor de gesloten deur op. „Dan ben ik bang voor hem. Maar als hij nuchter is is hij vreselijk goed voor mij en ook voor mijn dochter.” „Kennelijk een goe de man met een kwade dronk”, merkte mr. Vink op over de verdachte die niet bij de behandeling van zijn zaak aanwe zig was. „Als hij zich gedraagt zoals u nu zegt dat hij zich sinds het gebeurde gehouden heeft, hoeft hij vanzelfspre kend die week voorwaardelijk niet uit te zitten.” Deze produktie is totstandgekomen in Mickery zelf. Ze is voorzien van een gestencild boekwerk, waarin o.a. inter views met Marijnen, een verslag van de repetitietijd en de tekst van het stuk te vinden zijn. Een zeldzaam staaltje van zinvolle informatie. De voorstelling k’omt waarschijnlijk op 30 maart naar de Toneelschuur in Haarlem. Wij zijn in AMSTERDAM gevestigd aan de In Amsterdam donderdag koopavond van 7.30 tot 9.30 uur. Als speciaalzaak in tapijten en tapijttegels (alleen het betere genre van Desso, Bergoss, Hatéma, Veneta, enz.) hebben wij in onze 3000 vierk. meter grote verkoop- ruimte, de grootste tapijtzaak van Nederland, een sortering die u in het hele land niet vindt en dat tegen prijzen die zo laag zijn voor betere kwaliteitsgoederen, dat u verbaasd zult zijn bij uw bezoek, dat u ons zonder enige koopverplichting kunt brengen. Nagel wil graag aanvullende gegevens die meer inzicht geven in de demografi sche ontwikkeling in de afgelopen jaren. Ook is hij benieuwd naar de jongste prognoses. Hij is met name geïnteres seerd in geboorte- en sterfteoverschot, migratie over de provinciegrenzen, ge boorte op grond van toepassing van de jongste vruchtbaarheidsquote op vrucht bare leef tij dklassen, sterfteprognose door toepassing van de jongste sterftequotes op de verschillende leef tij dklassen en zo mogelijk een migratieprognose. Indien mogelijk wil Nagel de cijfers per regio uitgesplitst hebben. Coupons Novylon Krommenie. 200 cm br. BIJ ONS HET LAAGST IN PRIJS. Coupons kamerbr. tapijt van 3 tot 8 meter (uitslui tend merktapijt) met 30 tot 40% korting. I Ik heb het gevoel dat Marijnen te veel heeft gewild. De scènes waarin Ducasse spreekt met zijn arts, bankdirecteur en uitgever zijn me te banaal. Ook de worsteling van de dichter met zijn inspi ratie ligt nogal voor de hand. Ze voegt niets toe aan het beeld, vooroordeel zo men wil, dat iedereen wel heeft van dichters die het maar moeilijk hebben als ze scheppen. Dat neemt niet weg dat het voortdu rende gevecht tussen Ducasse en zijn Maldorors een onontkoombare drama tische functie heeft in het geheel dat Marijnen wil laten zien. Maar toch: het werk van De Lautréamont op zich zegt mij persoonlijk al heel veel, zo niet ge noeg. Nu zijn de meeste scènes, vooral die over „De zangen”, zo adembenemend mooi dat ik bezwaren gemakkelijk ver geet. In die scènes komt ook het onge- AMSTERDAM. Camera Obscura, de jonge Amerikaanse groep van regis seur Franz Marijnen, speelt „Maldoror” gebaseerd op leven en werk van de dichter Graaf de Lautréamont, schuil naam voor Isidor Ducasse (1846-1870). Jules Croiset liet een breed publiek al kennismaken met „De zangen van Mal doror” in drie éénmansprogramma’s. Ook Marijnen is van dit hoogromantische, dikwijls surrealistische werk gefasci neerd. I L h „Het leven bestaat ook wel eens uit tegenvallers.” sprak mr. Vink vaderlijk tegen een verontwaardigde 40-jarige Zware hoogpolige berber TAPIJTTEGELS van zuiver scheerwol 50x50 cm. Los te leggen. Van 14.95 Een 23-jarige free-lance journalist, student psychologie, had de conciërge van een bouwbedrijf in O verveen ge tergd door steeds de kortste weg naar huis te nemen, die toevallig leidde over het erf van het bedrijf. Herhaalde waar schuwingen hielpen niet en tenslotte kwam het op een kerstdag tot geweld, een week De bewaker pakte de jongen bij zijn jasje, de jongen schopte en sloeg. De boete die de officier eiste werd door de politierechter met 50 verlaagd tot f 100. „Groentjes” kwamen ter sprake in de zaak tegen een 59-jarige inwoner van Zandvoort, die eind november op de Julianalaan tegen een NZH-bus was ge reden. „Het is een pepmiddel dat ik altijd gebruik”, verklaarde de man tegen over de politierechter; daarmee niet doelend op de advertentierubriek in Haarlems Dagblad maar op pillen die hij nu voorlopig genoegen met een verplaat sing van tien meter. Daar zijn strandex ploitanten en gemeente mee accoord ge gaan. Er moeten nieuwe aftakkingen en nieuwe aansluitkastjes ten behoeve van de elektriciteitsvoorziening worden ge maakt. Dat gaat 8500,- kosten en de op de kabel aangesloten exploitanten zijn bereid gedurende tien jaren f 1350,- per jaar in die kosten bij te dragen. Ook de aansluiting op de waterleiding zal moeten worden vernieuwd. Deze wa terleiding bestaat uit een centrale ver- deelput, van waar leidingen voeren naar twee openbare aftapkranen, waarop de strandexploitanten via een watermeter hun eigen waterleidingen kunnen aan sluiten. De kosten van een nieuwe ver deelpunt en de aanleg van aansluitlei- dingen worden begroot op 8500,- inclu sief voorbereidingskosten. B. en W. heb ben de raad voorgesteld voor deze voor zieningen een krediet van in totaal 17.000,- te verstrekken. (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM. „Ik moet toch in twij fel trekken dat mijn cliënt door de politie maar één klap is toegediend. Zijn ene ooglid moest gehecht worden en boven het andere zat een zeer duidelijke verdikking van een bloeduitstorting. Ik neem dus aan dat er minstens twee zo niet meer keren zeer welgericht op de ogen is gemikt” bracht mr. L.D. Hamer gisteren voor de politierechter in het midden. Hij verdedigde een 32-jarige Leidenaar die terecht stond omdat hij in november in Lisse dronken achter het stuur was aangetroffen en op het bu reau nogal weerspannig was geweest. o s,0ffeo zichzelf een Dikke hoogpolige TAPIJTTEGELS in zeer mooie kleuren met zware onderrug. Los te leggen. 50 x 50 cm. Zolang de voorraad M strekt /B. jK Slechts "TTe> V werk was weggelopen met een doos en die buiten had gezet om hem ’s avonds te kunnen ophalen. De officier noemde het een onverstandige daad en vroeg voor de verduistering van de bollen 100, en eiste tegen de helper 50 boete. Het vonnis was gelijkluidend. ff

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 4